4 Expositie Tinus van Doorn Leidse Lakenhal ui tijd Kunstenaar woonde enige in Oegstgeest Leidse stationschef benoemd tot lioofdstationschef eerste klasse hi Den Haag Haagse politierechter De C.H. jongerengroep te Leiden sloot seizoen Comité autotocht ouden van dagen staakte zijn werkzaamheden Aspirin hi IéiéiéiH NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 4 JUNI 1958 Voor de tweede maal in Sleutelstad jV"U DE BELANGSTELLING voor het werk van de in 1940 gestorven schilder Tinus van Doorn weer blijkt op te leven, heeft de directie van de Lakenhal het zinvol geacht een tentoonstelling van zijn werk te organiseren, mede omdat hij enige tijd in de nabije omgeving van Leiden (Oegstgeest) heeft gewoond en omdat in 1931 de Leidse Kunstvereniging in hetzelfde museum een tentoonstelling van dit werk heeft gehouden. Het heeft toen zeer veel belangstelling van liefhebbers getrokken. Martinus Jacob van Doorn zou op het ogenblik precies 53 jaar geweest zijn, want hij werd op 2 juni 1905 te Padang op Sumatra geboren. Hij kwam naar Nederland in 1913, volgde de lagere school en de h.b.s. te Breda en kwam in 1924 op de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten. Het eindexamen werd echter niet gehaald, de studie werd zelfstandig voortgezet. In 1929 huwde hij te Rotterdam de pianiste Annie Vermeulen. Om in zijn onderhoud te voorzien, ontwierp hij enige tijd affiches en hield zich bezig met reclame-tekenen, maar het was geen succes. Zijn in die tijd gemaakte grote linoleum- en houtsneden werden méér gewaardeerd. Hij stelde zijn werk voor het eerst ten toon in 1931 in de Salon des Artistes te Antwerpen. Dat was in april. In mei volgde een expositie in de Lakenhal te Leiden. Er verschenen naar aanleiding van het een en ander waarderende artikelen in de N.R.C. en Elsevier. En in september van hetzelfde jaar werden zijn decors „La boite a joujoux" van Debussy, opge voerd voor de Volksuniversiteit te Rot terdam, een groot succes, terwijl hem in december voor zijn doek Nachtveeboot een premie van f 300 werd toegekend uit het Willink van Collenfonds. Na de successen van 1931 volgden ten toonstellingen in 1932, 1934 en 1936, die hem echter van de zijde van de officiële kritiek weinig waardering brachten. In 1933 verhuisde Van Doorn met zijn vrouw naar Barchem, waar het echtpaar een atelierhuisje had)laten bouwen. Hier werd in 1935 begonnen aan het prenten boek De boer en de vos. Van eind 1935 tot april 1936 reisden de kunstenaar en zijn vrouw door Spanje en Portugal, waaruit een raak reisschetsboek ontstond. In de herfst van 1938 ging Van Doorn naar Brussel, waar de stille voorstad Ukkel zijn woonplaats Zwart-gele gevaar ook in Leiden T~\E GEVREESDE Colorado- XJ kever is thans weer in het land en ook in de omgeving en zelfs binnen de muren van Leiden gesignaleerd. Denken wij aan dit onschuldig uit ziende torretje, dat ongeveer tweemaal zo groot is als een lieveheersbeestje en een jasje draagt van zwarte en geelach tige strepen, dan springen onze gedachten onmiddellijk over naar aardappelloof. Want daar zijn ze dol op en daar richten ze steeds verschrikkelijke ver woestingen in aan, als ze ten minste de kans krijgen. Doch het Leidse bureau van de Plantenziektenkundige Dienst, dat gevestigd is aan het Kort Rapenburg, deelde ons gistermiddag mee, dat de aller eerste kevers in deze buurt werden gesignaleerd op een vrouwenbeen in een tuin aan de Rijnsburg er weg, op een on bebouwd terrein bij Smits Röntgenapparatenfabriek aan de Evertsenstraat, op de stoep van het Katwijkse politie bureau en ten slotte aan het strand aldaar. Vermoedèlijk zijn dit dan de stoottroepen, die de kortste weg naar de aardappelvelden verkennen. Later kwamen er nog méldin gen binnen uit de Hugo de Grootstraat, waar een kever was gevonden in de tuin van het farmaceutisch laborato rium en uit een tuin in de Emmastraat te Voorburg. Ambtenaren van de P.Z.K. trokken er onmiddellijk op uit om de meldingen te contro leren, waarna direct Wagenin- gen op de hoogte werd ge bracht, waar het hoofdbureau van de dienst w gevestigd. Daar geeft men op kaarten de meldingen aan, benevens de tijden en de hoeveelheden, zo dat men een juist overzicht krijgt van de grootte, de snel heid en de plaats van' de in vasie. Daarna volgen de waar schuwingen via pers en radio waarna de boeren hun maat regelen kunnen nemen. De heer L. Steensma van de Leidse P.Z.K. vertelde ons, dat er gelukkig afdoende middelen bestaan om de coloradokeve- te doden, indien men er maa- vlug genoeg bij is. Het bestr doet men, wanneer men pre cies de aanwijzingen van Wa- geningen volgt. Trouwens, men is wettelijk verplicht, op straffe van vervolging, de co loradokever afdoende te be strijden. a Tim erd de i zijn vrouw. a zijn dood eerde Rotterd; een tentoonstelling in het Boymans in 1945. E nu is zijn werk dan Lakenhal, o.L volkomen terecht. Wanneer een etiketje het u gemakke lijker maakt, dan zouden wij het s Van Doorn willen onderbrengen ergens tussen het expressionisme en alisme. Zijn sterke kanten zijn krachtig, vaak gewaagd, kleurrijk palet en uitgesproken talent voor positie, zowel"in de kleur als in de v i zwakke kant is een soms blijkend tekort in academische kennis en vaak optredende tweeslachtigheid i vooral toe oi Toen Greshoff in 1939 naar Zuid- Afrika vertrok, volgde Van Doorn hem op in zijn functie van medewer ker aan de N.R.C. voor kunstbespre kingen uit Brussel. De oorlog wierp echter zijn donkere schaduwen voor uit en Van Doorn heeft de dreiging daarvan bijzonder sterk ondergaan. Dat blijkt wel uit nagelaten notities en tekeningen. Op 17 mei 1940 trok het Duitse leger Brussel binnen; dat techniek: enerzijds is hij decoratief en plaatst hij zijn droomfiguren in het vlak net een minimum aan plastiek, aan de mdere kant behandelt hij onderdelen an zulk een doek vaak realistisch en oms zelfs impressionistisch. Dit laatste heeft echter óók wel weer goede kanten, waar deze neiging aan leiding is om de grotere kleurvlakken :e lossen in subtiele nuances, die er zeker toe bijdragen de droomsfeer ersterken. Een goed voorbeeld van de boven genoemde tweeslachtigheid, in de techniek is het grote doek no. 33. een dubbelportret van hemzelf en zijn vrouw, waarbij de verschillende be handeling van de gezichten opvalt Het vrouwengezicht zou men zó uit het doek kunnen snijden om een volkomen conventioneel portret te krijgen, het mannengezicht is veel meer expressionistisch opgevat. De droomsfeer van Van Doorn is lang niet altijd liefelijk en wordt van be klemmend vaak obsederend, waarbij dit werk dan herinneringen oproept aan Hieronymus Bosch. Het verloop van dit proces wordt het duidelijkst, wanneer men bijvoorbeeld het aardige boeren meisje uit de eerste zaal of het kleine, vroege doekje met het in de wei hol lende paardje vergelijkt met een serie late doeken onder het motto „eiland", grijze, dwingende en kwellende beelden uit een nachtmerrie. Van Doorn blijkt op deze tentoonstel ling ook een talentvol graficus, wa vooral de grote compositie-gave opvalt. Een uitgebreide collectie hout- en lino leumsneden boeit hier de aandacht van de bezoeker. De beelden, die Van Doorn vooral in Brussel maakte, vallen op door hun Oosterse inslag, terwijl hier ook invloed van Raedecker blijkt. De expositie, die een bezoek zeker waard is, duurt tot' 30 juni. Zij werd gisteravond geopend door houder Van Schaik en ingeleid door notaris J. Brants te Heemstede. C. Th. Wilbert-Reisberman Naar wij vernemen, is de heer A. W. Swier, stationschef te Leiden, benoemd tot hoofdstationschef eer ste klasse te Den Haag als opvolger van de heer Mandersloot aldaar, die met pensioen is gegaan. De heer Swier zou Leiden al zeer binnen kort verlaten. Hij werd in 1953 benoemd tot chef van het station te Leiden als opvolger van de heer G. van Ettelkoven, die met pensioen was gegaan, en was toen adjunct-hoofd- stationsohef van het goederenstatioi Rotterdam-Zuid. De heer Swder werd in 1903 te Alkmaar geboren. Op 1 september 1919 trad hij t« Abphen aan den Rijn bij de Ned. Spoor wegen in de functie van leerling-klerk in dienst. Een jaar later weid hij bevorderd tot klerk met als standplaats Alkmaar. In 1929 volgde overplaatsing naar Hoorn de functie van commies. De heer Swier is ook in Geldermalsen commies geweest en wel van 1941 tot 1946. In 1946 werd hij overgeplaatst Zuddbroak waar hij stationschef derde klasse was. Deze functie heeft hij ook bekleed in Nieuwersluis en wel Onder invloed Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een niet verschenen los-arbeider uit Noordwijk tot 40,— boete of acht dagen en een week voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De verdachte had op een brom- onder invloed van drank gereden op de Zilker Duinweg te Noordwijker- hout. Hij beweerde, vier glazen bier ts hebben gedronken; de caféhouder had gezegd, dat het er zes waren. De café houder had verdachte nog aangeraden, de bromfiets maar te laten staan en de laar Noordwijk te nemen. Brandkast meegenomen vermoedelijke daders van een in de nacht van 12 op 13 febr. in Katwijk plaats gehad hebbende inbraak, waarbij ten nadele van de heer Pluimgraaf een brand kast met inhoud werd ontvreemd, hebben voor de Haagse rechtbank terecht ge staan een 26-jarige meubelmaker uit Den Haag en een 23-jarige broer van deze verdachte, die zich verslaggever noemde Deze verdachten weigerden ter zitting alle inlichtingen te geven. Wel gaven ze toe dat ze in de bewuste nacht met een gehuurde auto van Den Haag naar Am- Ds. Joh. Bronsgeest 25 jaar predikant Ds. Joh. Bronsgeest, thans predikant te Haarlem, zal 2 juli zijn zilveren ambts jubileum vieren. Deze Haarlemse predi- studeerde te Leiden, waar hij zich verschillende kerkelijke zaken belast te. Hij ging voor in de diensten van de kinderkerken Irene toen nog in het gebouw Haven 46 en Rehoboth, ook het zondagsschoolwerk van de tegenwoor dige wijkgemeente Staalwijk had zijn be langstelling. Voordat hij op 2 juli 1933 in zijn eerste Gemeente, Giesen-Oudkerk, door dr. K H. E. Gravemeijer werd bevestigd, was hij hulpprediker te Katwijk aan Zee, De tweede Gemeente van ds. Bronsgeest werd in 1936 Velsen; zijn derde en tot nu toe laatste Gemeente werd Haarlem, waarvan hij in 1947 een beroep aanvaardde. Ds Bronsgeest maakt deel uit van de Vriendenkring van Kohlbrugge. waar hij als conferentieleider pleegt op te treden. De jubilerende predikant publiceert regel matig in het Kerkeblaadje onder redactie van ds. D. van Heijst en werkt mee aan ,de prekenserie Stemmen uit Jeruzalem. sterdam waren gegaan. Er was in die auto bij hun aanhouding een doo9je met sieraden gevonden, dat uit de brandkast afkomstig was. Ook wezen voetsporen in de richting van deze verdachten, zo vertelde een 55-jarige brigadier van poli tie. Uit de brandkast kon een bedrag van bijna duizend gulden afkomstig zijn, dat een van hen bij zich had. Deze zaak werd eohter bij de rechtbank niet uitvoerig behandeld omdat de reoht. bank na raadkamer besloot, beide man nen psyohiatrisch te laten onderzoeken. De zaak werd daarom voor onbepaald» tijd aangehouden. De oudste verdachte kondigde al aan, ook aan dit psychiatrische onderzoek geen enkele medewerking te verlenen. Autoband ontvreemd Overeenkomstig de eis veroordeelde d» Haagse politierechter een 23-jarige Leids» chauffeur wegens diefstal van een auto band tot een week gevangenisstraf on voorwaardelijk. „Ik zat in geldmoeilijkheden. Later kreeg ik berouw en toen had ik de band terug willen brengen", vertelde de man. Zover was het echter niet gekomen. Hoogleraarsbenoemiiig Mevrouw dr. H. WagenaarNolthenlui is benoemd tot buitengewoon hoogleraa: in de muziekgeschiedenis van de Oud heid en de Middeleeuwen aan de rijks universiteit te Utrecht. Dr. R. B. Lennacrts, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Leuven, Bel gië. is benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de muziekwetenschap met be trekking tot het tijdvak der Renaissance aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. M. H. van Raalte is benoemd tot gewoon hoogleraar in de plantenfysiolo gie aan de rijksuniversiteit te Groningen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 3 juni Geslaagd voor xamen geologie: mevr. J E Slruwe-Bast i Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jacob Sybren Pier, zn van S. Santema en J. Drinkwaard; Hendrik Frangoi6 Albert, zn van H. F. Möller en H. Alderlie6te; Alfred, zn van M. C. Sega ar en C. Koekebak- ker; Maria Bernadette, dr van A. van Gennip en H. W. J. van Rijn; Edmond Ignatius, zn van E. öfner en H, H. J. Donders; Nicolasine Pauline Eleo- nora, dr van H. A. M. van den Berg en E. G. C. van der Meel; Susanna Cornelia, dr van W. van Kuyk en S. Flippo; Karin Louise Annemieke, dr van D. Klein en C. H. Zonderop; Yvonne Henriëtta, dr van W. M. Eikeiboom en N. J. Brink; Anne- marieke, dr van N. D. van Lith en M. L. Vroom; Cornells, zn van K. Duijverman en J. Kamphues; Aldert- dina Johanna, dr van A. H. M. Chrls- tiaan6e en W. Vermaas; Arris Florls, zn van A. Zwanenburg en S. J. On- vlee; Gerda, dr van A. van Duiven voorde en J. Gtiijt. OVERLEDEN: J F. L. Blankenberg. 70 jaar, man; J. Butijn, 66 jaar, man; M. J. van der Zeeuw, 68 jaar, echt genote van H. A. Borché; H. van Rhee, 66 jaar. vrouw AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Gebouw Pieterskerkgracht 11, tot 4 uur: receptie 10-jarig bestaan afdeling Leiden Algemene Bond ouden van dagen. Rehoboth, 8 uur: C.B.P.B., voorlich tingsavond Soedan-wol. Koor Pieterskerk. 7.30 tot 8 uur: avond gebed. Oud-Hortuszicht, 6 uur: start Avond vierdaagse. OEGSTGEEST: gemeentehuis, 7.30 ur: raadsvergadering. Donderdag OEGSTGEEST: gebouw Irene. 7.30 ur: ouderavond Geref. en Hervormde evangelisatieclubs. Oud-Hortuszicht, 6 uur: start Avond- Openbare school Du Rieustraat, 7.30 u.: demon6tratie-avond Stichting Volksmu ziekschool Leiden. Vrijdag Manege Kaiserstraal. 8 uur: propa- ganda-avond Leidse Rij- en Jachtclub Oud-Hortuszicht, 6 uur: start Avond vierdaagse. Zaterdag Manege Kaiserstraat, ganda-avond Leidse Rij- Rembrandt-lyceum, 2 fietstocht Oud Leiden Stationsplein, 2 uur: vertrek excursie afd. Leiden Natuurhist. Vereniging langs de Brasem Antonius-olubhuis, 8 uur: Vereniging van Gereoatrleerden. cabaretavond. Schouwburg, 8.30 uur: R.K. studenten vereniging Sanctus Augustinus, opvoe ring van Caligula van Albert Camus. tot 1949. Toen bevorderde men hem tot stationschef tweede klasse en plaatste hem over naar Den Helder Op hel goederenstataon Rietlanden te Amster dam is hij als chef eerste klasse weuk- lam geweest van 1951 tot 1953. In augustus 1953 wend hij naar Rotter- im D.P. als stationschef ovengeplaatst. De heer Swier heeft maar enkele maan den in de Maasstad gewerkt Hij verliet Rotterdam als adjunct-hoofdstationschef van het goederenetation Rotterdam-Zuid A. Boogaard R'dam onderwij sinspecteur te Leiden Zoals w|j al hebben gemeld, gaat de heer J. Machielsen, inspecteur van lager onderwijs in de inspectie Leiden, dit werk neerleggen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigd» leeftijd. Bij Kon. Besluit van 30 mei jl. is hem nu met ingang van 1 september aanstaande eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Bij hetzelfde Kon. Besluit is met ingang van dczcirde datum tot inspecteur in vaste dienst benoemd d» heer A. Boogaard (c Rotterdam. De heer A. Boogaard werd op 25 febr. 1914 te Rotterdam geboren. Hij bezocht daar de kweekschool en heeft het onder wijs gediend in Rotterdam en Den Haag. Hij is in het bezit van de l.o.-akten wis kunde. Engels en handelskennis en m.o.-akte A pedagogie. De heer Boogaard is nu leraar aar rijkskweekschool voor onderwijzers onderwijzeressen te Haarlem. Daar doceert hij hoofdzakelijk pedagogie. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen sprak over HET GEVANGENISWEZEN is een onderwerp, dat al heel wat tongen en pennen in beroering heeft gebracht en het bestuur van de groep Léiden van de C.H. Jongerengroepen heeft er daarom goed aan gedaan, een uitermate deskundige spreekster, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoet wegen, dit onderwerp te laten belichten. De opkomst voor deze gisteravond het gebouw Rehoboth gehouden bijeenkomst, was niet groot: inclusief het bestuur waren er slechts zes leden en een gast. Jkvr. Wttewaall merkte in het begin van haar betoog op. dat de belangstelling voor het gevangeniswezen in ons land eigen lijk is gewekt in de oorlog toen mensen van alle rangen en standen om politieke redenen in de gevangenis terecht kwamen de cel en het gevangenisleven van binnen leerden kennen. hen bevonden zich ook vele juris- leden van de rechterlijke macht, door eigen ondervinding werden geconfronteerd met de tekortkomingen ons gevangeniswezen. Daarmee werd periode van ongeveer honderd jaar opsluiting in de cel afgesloten. Daarvóór had men de gemeenschappelijke opsluiting van rijp en groen in de zgn. spinhuizen. Na de oorlog kwam het systeem van cel en gemeenschap in zwang. De Nederlandse gevangenissen wa ren hier echter niet op gebouwd en slechts met veel moeite konden ze op bovendien nog lang niet vol maakte wijze aan het nieuwe systeem worden aangepast. Dit bracht immers een differentiatie van de gestichten en een selectie van de gevangenen met zich. Voorts werden arbeid en sociale voorzieningen voor de gevangenen ingevoerd. Heropvoeding Bij dit alles werd er vanuitgegaan, dat de gevangene een gevallen mens is en dal zijn straf dienstbaar moet zijn aan zijt heropvoeding. Ondanks alle verbeterin gen er worden ook verschillende cur sussen gegeven en de gevangenen beschik ken vaak over radio blijft de straf vac de afzondering drukken. Een apart probleem vormen de vrouwe lijke gevangenen, die niet zo talrijk zijn als de mannelijke, maar die het gevange nisleven veel slechter kunnen verdragen, terwijl er voorts nog steeds geen apart» gevangenis voor hen is. Voorts heeft di nog jonge wetenschap der psychiatrie voo een nieuw groot probleem gezorgd, waar mee in het bijzonder de huizen van be waring hebben te kampen. Heel wat men sen. die een misslag begingen, blijken geestelijke afwijkingen te hebben en kom» op grond hiervan dan te zijner tijd terbe schikkingstelling van de regering, dan volgt overbrenging naar Avereest, dat in feite een groot „opbergcentrum" is. Al met al moet er nog heel wat gebeu ren voordat de veranderingen in on. vangeniswezen het stadium van volmaakt heid gaan benaderen en de genoemde dif ferentiatie en selectie volledig kunnen worden gerealiseerd. Jkvr. Wttewaall Stoetwegen zei tenslotte, dat de chrlste- ijke barmhartigheid vergt, dat we de ge vangenen mensen, die gefaald hebben goed behandelen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer F. J. Th. Zilverentant. Het wal de laatste vergadering van dit seizoen. Openbare les Leidse Volksmuziekschool De Leidse Volkmuziékschool geeft don derdag om half acht an de openbare school de Du Rieustraat een demonstratie- ouderavond; aanvang half acht. De school kent twee afdelingen: de A-af deling. waarin de kinderen algemeen vormend muziekonderwijs ontvangen, en de B-afdeling, waarin instrumentaal on derwijs wordt gegeven. De eerste cursus duurt twee jaar cn moet doorlopen zijn, voordat men tot de B-afdeling wordt toegelaten. Als over gang tussen de A- en B-afdeling wordt in het tweede jaar der eerste cursus de blokfluit ingeschakeld. De Volksmuziek school stelt zich ten doel ieder kind de gelegenheid te bieden deugdelijk muziek onderwijs te ontvangen. Inauguratie prof. dr. G. J. Hoenderdaal Dr. G. J. Hoenderdaal, Rem. Geref. pre dikant te Amsterdam, hoopt in verband met zijn benoeming tot hoogleraar te Lel den op zondag 21 september afscheid te nemen van zijn gemeente. Hij zal den op vrijdag 10 oktober zijn inaugurele oratie aan het Remonstrants seminarium te Lei den houden. Opvoering van Camus9 stuk ook voor het publiek Zoals gemeld, viert de R.-K. studen tenvereniging „Sanctus Augustinus" de ze week het dertiende lustrum. Een hoog tepunt van het programma Is de opvoe ring van het toneelstuk van A. Camus, Caligula. Deze opvoering, die zaterdag avond om half negen wordt gegeven In de Schouwburg, is ook voor het publick be stemd. i Jachtclub, uur: vetrek Zondag Aula openbare school Telderskade, 11.30 uur: Protestantse commissie voor gerepa trieerden, kerkelijke samenkomst voor ge- repatrieerden. die in Lelden wonen, dr. F. H. von Meyenfeldt. na afloop ge legenheid voor gesprek. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Van Driesem, Mare 110, telefoon Ann 20406. Te Oegstgeest: Wilhelminapark, tel Lelden.' I 26274. Vraag alleen fg^^A Geen Aspirin zonder BAYERKRUIS H£ ET LEIDSE COMITé voor een autotocht van de ouden van dagen aller gezindten, dat sinds 1928 met uitzondering van de bezettings jaren jaarlijks voor een groot aantal bejaarden een uitgangsdag organi seerde, heeft zich door de omstandigheden genoodzaakt gezien zijn in zo brede kring op hoge prijs gestelde activiteiten te staken. De reden daarvan is niet, dat van de zijde van de bejaarden voor deze uitgaansdag een ver minderde belangstelling zou bestaan het tegendeel is het geval, want de laatste jaren was het aantal deelnemers tot ver boven de duizend ge stegen! en evenmin daarin, dat van de zijde van de burgerij en de automobilisten minder bereidheid tot medewerking zou worden getoond door het in mindere mate beschikbaar stellen van geld, goederen en ver voermiddelen. De voornaamste oorzaak is, dat het huidige verkeer de vorming van een stoet van ongeveer honderd auto's en autobussen op de reeds volle wegen niet toelaat en dat de rijks- en gemeentepolitie dien tengevolge weigert de file te begeleiden en een veilige thuiskomst te garanderen. Op deze wijze is het voor het comité on mogelijk, zijn taak te blijven vervullen. Het stelde er niettemin prijs op, de band. die gedurende 30 jaar met een grote groep van Ingezetenen is gevormd, niet zonder meer door te snijden, maar allen in een feestelijk getint afscheid in de grote Stadsgehoorzaal te verenigen. Een duizendtal Leidenaars, allen boven de zeventig, vulde gistermiddag de zaal en heeft genoten van een voortreffelijk variétéprogramma, dat hen door het ge zelschap van Roland Wagter werd voorge schoteld. Het programma was zeer geva rieerd, bood inderdaad voor elck wat wil» en stond op een behoorlijk peil. Tonny Bakkencs oogstte met zijn ac- cordeonsoli groot succes, vooral toen hij als laatste nummer van het programma „liedjes uit de oude doos" te voorschijn haalde. Miss Sylvia kreeg alj acrobat» bewondering; wanneer de ledematen niet altijd meer doen wat de bersenen willen. dati zit men wel in bewondering te kijken □aar zo'n jeugdig schepseltje, dat er geen ruggegraat op na schijnt te houder Gespannen aandacht was er in de zaal tijdens het optreden van het Internatio naal vermaarde mondaccordeontrio The Larrysons. Ted Alton goochelde levend» parkieten te voorschijn. John Rico liet staaltjes zien van jongleerkunst. Roland Wagter sr. en jr. deden beiden een langrijke duit in het lachzakje. En slotte was er Koos Speenhof Jr., de van de bekende Speenhof, die in het be gin van deze eeuw een van de meest po pulaire zangers van ons land was. Wat werd er nog genoten var wijsgerige liedje „De juffrouw van de retirade" en wat daverde de zaal van het bekende refreintje „Daar komen de schutters, van Rotter dam Hei was kostelijk en heI is moeilijk te zeggen, wat méér de moeite waard was om naar te kijken: het programma op het podium of de aanblik van al die vrolijke ouden, die zich weer vermaakten als kinde ren en van ganser harte instemden met Speenhofs verzuchting „Het was vroeger allemaal anders". Dank Na een welkomstwoord van de vice- vooraitter aan het begin van de middag bracht de voorzitter van het comité, dok ter C. R. Zijerveld, dank aan allen di» gedurende een lange reeks var. jaren het Comité door hun medewerking tot dit werk in staat hebben gesteld: de auto mobilisten. de gevers van geschenken in geld en nature, de helpsters en collec tanten en de verpleegsters van de G.G en G D. Naast weemoed over dit afscheid U er ook reden tot dankbaarheid. Wij menen, dat beide gevoelens gistermiddag in de Gehoorzaal te merken waren, zowel bij hen ten behoeve van wie deze bijeen komst was georganiseerd, als bij hen, die zich voor dc laatste maal met deze orga nisatie hadden belast. En daardoor was het een goed afscheid, dat velen nog lang in de herinnering zal blijven. De Britse goud- en dollarreserves zijn in mei met 466 miljoen gestegen tot ƒ11.548 min, de grootste omvang sedert september 1961.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3