Lange mensen zoeken elkaar in hun (confectie) nood op Hteester Valproef op B.B.-helmen niet nodig gevonden Luchtvaartbesprekiiigen niet Sow jet-delegatie Op de Dacova leven we reeds in de winter Rode planeet vol zandwoestijnen 5 DINSDAG 3 JUNI 1958 „WE ZOEKEN HET ALLEBEI HOGEROP" Minister Zijlstra Geen bemoeienis met Excelsior-debacle (Van onze parlementsredactie) Minister Zijlstra heeft geen bemoeiing gehad met de voorbereiding van de plan nen van de Metaalbuizenfabriek Excel sior te Schiedam om in Oosterhout een nieuwe fabriek te stichten. De bewinds man van economische zaken deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van hetx Tweede-Kamerlid Borst (comm.) Zoals bekend is de fabriek te Oo6terhout waarin 23 miljoen werd geïnvesteerd na de opening feitelijk stilgelegd. De minister, die de vragen mede na mens de ministers Witte en Suurhoff be antwoordt. wijst erop, dat het niet op zijn weg ligt om een onderzoek in te stellen naar de deugdelijkheid van inves teringsplannen van de industrie. Het lijkt de bewindsman voorbarig om uit de thans bekende feiten te concluderen, dat het bedrijf In Oosterhout definitief niet levensvatbaar is. De oorzaak van de moeilijkheden is zijns inziens gelegen in een verscherpte concurrentie, vooral van de Luxemburgse industrie. Indien een verantwoorde mogelijkheid zich voor doet zal de minister zeker nagaan, of maatregelen genomen dienen te worden om het bedrijf weer op gang te brengen. Ten opzichte van de ontslagen arbeiders die naar Oosterhout zijn verhuisd (17 van de 43 gehuwde arbeiders zijn ontslagen zullen dezelfde maatregelen worden ge nomen, die in het algemeen ter bestrij ding van de werkloosheid gelden. Drie eerste prijzen voor Leen 't Hart De beia heeft drie Internationale Carillonfestival Leen 't Hart uit Delft prijzen gewonnen op het (Van een onzer verslaggevers.) TN de wat schemerige meubelzaak van zijn vader en hem staat hij lang en wat gebogen voor ons: de heer F. C. Heemeyer jr. te Amsterdam; maar we kijken elkaar recht in de ogen en hij zegt: „Hé, u moet óók lid worden van onze club. En als we dan even later heel schilderachtig op een geprijsd eetkamerameublement zijn neergestreken, vertelt hij ons alles van die club, De Klub der Lange Mensen, afgekort KLM. „Met die initialen be' gint al een van de anecdotes rond onze vereniging", zegt voorzitter Heemeyer dan. Wij noemden de club KLM naar onze Duitse Zustervereni ging, Klub Langer Menschen, maar vroegen natuurlijk bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, of we dezelfde initialen mochten voeren. Wel, dat mócht, want in een brief schreef men ons heel guitig: ..Per slot van rekening zoeken we het allebei hogerop. mensen bijeen. Het verloop van de ver gadering in dat café was echter nogal stormachtig, en de club van nu is ge neigd, dat als een wat ongunstig begin te zien. „Wij komen niet bij elkaar om tjes te drinken, want daarmee winn geen leden". Caféhouder werd als lopig voorzitter gekozen, maar eerste officiële vergadering daarna werd een volledig bestuur geïnstalleerd, met d< heer Heemeyer Duizend leden, een eigen zaak „Dat we bij elkaar gekomen zijn, in januari in het café van de heer Kramer aan de Sloterkade die tussen haakji erelid is, omdat hij met twee meter veertig ongeslagen kampioen is en d daaruit onze club gegroeid is, was ni vóór de gezelligheid, of omdat wij lange mensen zo schuw en verlegen zouden zijn dat we ons bij geen andere gezelligheids- vereniging zouden thuisvoelen; onze club heeft wel degelijk een doel. Wij allen worstelen met de textiel. Wees nu eens eerlijk, u bent óók lang kimt confec tie kopen, normale overhemderf, normalp schoenen' Ja? Oh, dat valt me mee ik iet. Nu ben ik nog maar 1,96 meter lang. aar als je over de twee meter bent. het nog veel moeilijker. is streven is dan ook: genoeg lange sen bij elkaar te brengen, dat we aantal de confectiefabrikanten kun- bewegen, ook voor ons pasklaar goed te brengen. We hebben overigens al de toezegging van een fabrikant, die beloof de een speciale eigen zaak voor de club te openen, zo gauw we duizend leden heb ben. Hoeveel we er nu hebben? Honderd ier nog maar OPINIES OVER SOEP: „Tijd om fijne «oep te maken.' Die tijd neemt MEESTER 'k Geo zo klaar; Geur, en smaak 'zijn heerlijk geconserveerd in die kant en-klaar blikk Echte soep, met balletjes.' meer.., meest, soepen (Van onze parlementsredactie) Onder de 225.500 helmen, waarmee de vrijwilligers van de Bescherming Bevol king zfln uitgerust, bevinden zich 97.000 overcomplete stalen legerhelmen van En gels legermodel zonder goedkeuring*- merk. Deze helmen zqn door tussenkomst van het Directoraat Materieel Landmacht overgenomen. Van de 128.500 overige B.B.-helmen zijn er 114.600 (eveneens door tussenkomst het D.M.L.) geleverd door de N.V. Ver enigde Blikfabrieken. In deze „Verblifa"- helmen komt echter wèl een goedkeu- ringsmerk voor. Een valproef op dez. partij werd niet genomen. De 14 000 reste rende B.B.-helmen (eveneens van Engels legermodel) zijn via het D.M.L, uit d« dumps gekocht. De minister van binnen landse zaken. mr. A. A. M. Struycken. heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Ritmeester (lib.). Dc eisen, die aan dc „Verblifa,''helmen zijn gesteld, waren grotendeels dezelfde als die welke voor de levering van leger helmen gelden, aldus minister Struycken. De keuring geschiedde door het D.M.L.- personeel door middel van sohietproeven en visuele keuring. De zg. valproef, die mede gelet op de andere gestelde eisen, niet nodig werd geoordeeld, bleef buiten het leveringscontract. Van de 111.000 overcomplete en dump helmen werden er door middel van mathematische steekproeven zes op- Vliegtuigen tot dalen gedwongen Een Tsjechoslowaaks vliegtuig is door passagiers gisteren tot landen in Oos tenrijk gedwongen Ook werd bekend, dat een Belgisch verkenningsvliegtuig donderdag boven Oostduits gebied tot landen is gedwongen. Het Tsjechische toestel was door de pas sagiers gehuurd voor een binnenland se vliegtocht. Met speelgoedrevolver6 dwongen zij de piloot tot landen op het vliegveld Aspern in Oostenrijk. Daar verzochten zij twee mannen en een vrouw politiek asiel, maar de piloot wilde naar zijn land terug. Het Belgische toestel, op een Belgische luchthaven gestationeerd, was een Thunderstreak straaljager, die ook voor waarnemingsdoeleinden kan wor den gebruikt, 't Was gewapend en had fotografische apparatuur aan boord. Het laatst is de straaljager gesigna leerd toen hij in de richting van de Deense grens, dus naar het noorden, vloog. Het Oostduitse nieuwsagentschap noem de de vlucht een grove schending van de grenzen van het luchtruim der Duitse democratische republiek. nieuw gekeurd en van de 114.600 „Ver- blifa'-helmen 25. De beproefde helmen voldeden, naar de bewindsman meedeelt, zonder uitzondering in ruime mate aan de eisen, die de Arbeidsinspectie stelt aan veiligheidshelmen, die in gebruik zijn bij bouwwerken, hoogovens enz. De re6t van het bestuur mét de leng tes natuurlijk! is: mejuffrouw J Wit (1,83 meter) secretaresse, de heer M. Liet (2,07 meter - deze Purmt der zegt, dat de uitdrukking „Lang End van Purmerend" speciaal voor hem uitgevonden. tweede secre^ris. de heer P. Jager (2,11 meter) penningmees ter, de heer J Nederveen (1.96 meter! tweede penningmeester, en mevrouw Van der Laan (1.84 meter) en mejuffrouw B Veldman (1,83 meter) be6tuursledi „Statistieken hebben uitgewezen", vi telt ons voorzitter Heemeyer dan, „dat één procent van de Nederlandse bevol king zo lang is, dat ze aan de eisen onze club (minstens 1.90 m voor heren en minstens 1,80 m voor dames) voldoen. Dat zou dus een aantal van honderd duizend leden künncn zijn als w» voorlopig de duizend hebben en de fa brikant zijn belofte van een speciaal zaak waar kan maken, zün we tevredei Opzet De opzet i6, dat onder de landelijke vereniging regionale afdelingen worden opgericht. De eerste is er: de afdeling Zuid-Holland met mej. Broekmeyer (Us- selinxstraat 119, Den Haag) als secre taresse. Het adres van de landelijke se cretaresse, mej. J de Wit is Marnix- 6traat 392 te Amsterdam". Zo is de Klub van Lange Mensen ge start met als duidelijk doel: faciliteiten op kledinggebied, en met als nevendoel: het psychologisch zo verklaarbare genoe gen van lange mensen, om zich niet al tijd maar lang te voelen, maar ook een6 met „gelijken" te verkeren. Eerste uit stapje van de club was het bezoek aan de vergadering van de Duitse zusterver eniging. De Nederlandse delegatie werd door Konrad Adenauer ontvangen zelf een man van enig postuur waarbij bleek, dat diens zoon Paul met zijn 1,95 meter lengte enthousiast lid is vai Duitse club Dat het de lange mensen niet aan zelf spot ontbreekt, en dat hun lichaamsleng te niet noodzakelijkerwijs teen-lengte behoeft mede te brengen, bewijst het grote reclamebord van de film „Va dertje Langbeen" dat ze leenden oi de gevel van gebouw Bellevue me n ze daar dezer dagen 'gadering bijeen kwamen Russen 10 juni naar Den Haag ONDERHANDELINGEN over een geregelde luchtdienst tussen Amsterdam en Moskou, in samen werking door de KLM en de Rus sische maatschappij Aeroflot uit te voeren, zullen op 10 juni in Den Haag beginnen. De Russische delegatie zal bestaan luchtmaarschalk Zjigaref, chef van hoofddirectie van de burgerluchtvloot bi) de raad van ministers van de U.S.S.R. Aroetjoenian. buitengewoon gevolmach tigd ambassadeur en hoofd van de eersti Europese afdeling. Danilytsjef. hoofd di rectie internationale luchtverbindingen Aeroflot, Weresotski, hoofd afdeling ver bindingen Aeroflot. GJraznof. juridisch adviseur van de maatschappij en No- wasch, secretaris van de delegatie, die tevens als tolk zal fungeren De Neder landse delegatie moet nog worden sa mengesteld. De Russische luchtvaartmaatschappij vliegt reeds geruime tijd op Helsinki en Kopenhagen en omgekeerd onderhouden Finnair en de S.A.S. diensten via Rigu naar Moskou. in het helder gele blikje De Prins inspecteerde luchtmachtschool Kort nadat het koninklijk gezin, dat itzondering van prinses Marijke het 'eekeinde in Lausanne heeft doorge bracht. was teruggekeerd op Soesterberg, is prins Bernhard naar Breda gereisd, om in zijn kwaliteit van inspecteur-ge- al van de Kon. Luchtmacht een zoek te brengen aan de luchtmacht offi- - en kaderschool in de Trip Zoudtlandkazeme. Hij bezichtigde schillende onderdelen van de school, woonde demonstraties bij en gebruikte er de lunch. Ook volgde de Prins een oefe- mg in het centrum van de Derde lucht- achtgroep. Staande in een Romeinse zege wagen deed de keizerin van de Dacova haar intocht in het Forum Romanum, het Amster damse RAI-gebouw. En daarmee was deze beurs officieel geopend Nieuwe leden Akademie van Wetenschappen Bij Koninklijk Besluit zijn de benoemin gen bekrachtigd van de volgende nieuwe leden der Koninklijke Nederlandse aka demie van wetenschappen: prof. dr. S. R. de Groot, Prof. dr. J. A. A. Ketelaar, prof. dr. W. Bleeker, prof. dr. ir. C. H. Edelman, prof. dr. G. P. Baerends. prof. dr. J. Lanjouw, prof. dr. A. J. P. Oort, prof. dr. F. S. P. van Buchem en prof. dr. H. G. K. Westenbrink tot gewoon lid. K. Reiling, Baptistenpredikant te Almelo. gaat in augustus na 40 jaren dienst met emeritaat. Ds Reiling stond Workum-Stavoren. Nieuw-Weerdinge, Hengelo (O.), Rotterdam-C. en sedert 1951 Almelo. Hij is ridder in de Orde van Oranje-Na6sau. (Van onze moderedactrice) TJP77E IJLINGS een zonnejurk T» het maken is of de winkels afrent om zich te verkwikken aan de zomerse weelde van ragdunne voile en mousseline, moge zich be denken dat duizenden in ons goedt vaderland zich thans in koortsach tige drukte beijPeren om straks de magazijnen weer vol te hangen warine, wollen kleding. Het terseizoen is begonnen, althans de confectie en de inkopers, die tot vrijdag in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam showen en handelen op de beurs van de Dacov In de entourage van het antieke Rome. compleet met zuilen, fonteinen en beel den hebben meer dan honderd Neder landse en enkele buitenlandse confection- neurs hun stands ingericht. Wanneer wi de modellen bezien, valt het bij de man tels op dat de Carddn-lijn met de bloe- sende rug het gewonnen heeft van d< trapeziumlijn. Zeer, zeer vele modellen dragen het modieuze kenmerk: naai laag gesloten (tot over kniehoogte) diepgeplooide of bollende rug m ceintuur, die niets meer met de taille _te maken heeft. Gelukkig zullen er voor haar, die lan ger dan één seizoen met haar mantel toe willen en zich niet wagen mode-uitingen (wie weet wat Parijs bovendien eind juli weer decreteert!), ook keus kunnen maken. Prachtige rechte mantels in zware tweeds- vooral wit- zwart-, doffe of glanzende melusine bouclés hebben we gezien. Als garnering dikwijls een kleine kraag van persianer of een smalle col van nerz (al dan niet echt). De confectie-industrie heeft zich geen geval beperkt in de keuze, welke zij het publiek bieden wil! FLOU-LIJN, EERSTE KEUS Dc flou-lijn blijft voor dc japonnen ste keus. Veel modellen hebben een bel rugpand, waarbü het bovenste laagje op heuphoogte weer In de zijnaad is vast- gestikt. Wollen jersey, altijd dankbaar li een draperie te verwerken, zal op di markt blijven. Het jonge meisje en dc heel slanke vrouw kunnen zich nog wijde rokken per mitteren. Die zijn dan van heel dikke stof met diepe niet ingestreken plooien. Bij de regenmantels was er een met een geheel dubbel voorpand en een capuchon met schouderstukken en een bef. Wie zich daar in hult kan verzekerd zijn heer lijk droog te blijven! Minder aanlokkelijk vinden we de vondst om de regenman tels en zelfs de dito-hoedjes te garneren met bont. Het mag dan nylonbont zijn, dat dus niet vies of pluizig wordt, maar het staat werkelijk niet. Voor ons gevoel is het precies zo erg als een hoge hoed bij een werkkiel. De kleuren, welke vrouwe mode ons brengt, variëren eindeloos in allerlei schakeringen van de hoofdkleuren. Uitge sproken felle kleuren zijn echter zeld zaam, waarop het rood slechts een uitzon dering maakt. Wie zich dus rustig wil bezinnen op haar winlergarderobe. wat heus zo gek niet is, want handschoenen, schoenen e.d. dragen we vaak de seizoenen door en dat alles moet toch in overeenstemming zjjn, kan alvast een schema op gaan stellen Mr. Star Busmann, de Nederlandse am- oassadcur bij de Verenigde Arabische re publiek. heeft gisteren in Kairo zijn ge loofsbrieven overhandigd aan president Nasser. H. Stuitje, commissaris v< Roosendaal, is benoemd tot van politie te Arnhem. politie Engeland en geleden ook e overeenkomst België hebben enige tijd en dergelijke luchtvaart met Moskou gesloten. Mieren te hulp l>ei oepen Nog il de veldslag tussen rupsen cn mieren ontbran den. De mieren vormen de laatste hoop. die de bevolking van de Ro meinse plaats Monte Sacro heeft om te worden bevrjjd van ccn rupsenplaag. waardoor de gewassen worden vernield en waartegen zelfs de huizen geen gescherming bieden. Alle insectendodcnde middelen hebben lot dusver Rcfaald cn ten einde raad heeft het ge meentebestuur van Monte Sacro zich gewend tot het ministerie van landbouw. Het advies luidde: schaf enkele nesten met Rufa-mieren Nu is de Rufa een mier. die vol gens een deskundige van het mi nisterie van landbouw, in staat is chtige hoeveelheid rupsen rslindci diertjes eet per duizend rupsen De nesten zjjn besteld op een proefboerdery ergens in de Ita liaanse Alpen en binnen enkele dagen zullen de vlinders-In-spé het zwaar te verduren krjjgen. Het Is nog niet bekend hoe dc bevolking van Monte Sacro straks do mieren- plaag gaat bcstrjjden. Bolswartler café uitgebrand Vanmorgen is het café Voorwaarts van e heer Woudstra aan dc Sneeker Poort Bolsward door onbekende oorzaak ge heel uitgebrand. Het café zou verkocht worden en familie Woudstra stond op het punt naar Amsterdam te verhuizen Het café brandde geheel uit en huisraad inventaris gingen verloren. 111111 De Gaulle Wij begrijpen levendig de aarzeling cn het verzet tegen de komst van generaal De Gaulle. W(j nemen zelfs aan. dat bil vele socialisten en MRP-ers een verant woordelijkheid voor de democratische in stellingen is ontwaakt, oprechter en dieper van karakter dan waarvan zij tot dusver hebben blijk gegeven. Wq delen die bezorgdheid. Met al het grote respect dat wij voor Charles de Gaulle koesteren en er van overtuigd, dat hij werkelijk als een nationale figuur boven alle partijen tuil staan en rich niet tuil identificeren met de suspecte groep, welke zich het uitbundigst met zijn naam siert, kunnen wij moeilijk ontkomen aan het on behaag lijke besef, dat de oude socialist Rama- dier onder woorden bracht door te zeg gen: tui; weten wel waar hij begint, maar niet tuaar hp eindigt. Generaal De Gaulle heeft er meermalen blijk van gegeven diep te beseffen, welke risico's de al te machtige heerser bedreigen. En ook in deze crisis heeft hij op gewetensvolle wijze bij herhaling bewezen, hoezeer hem de legaliteit en de handhaving van da rechten van zelfs deze Asscmblée en van „het volk" hem ter harte gaan. Maar dat maakt tevens duidelijk, welke ge weldige krachttoer van hem verwacht wordt. De verscheurdheid en de corrup tie lost men met machtsspreuken niet op. Generaal De Gaulle moet opnieuw de eenheid van Frankrijk tot stand brengen,, maar thans zonder de begunstigende factoren, welke hem tijdens de jongste wereldoorlog steunden. De verleiding van de „harde hand" die dan natuurlijk met .,'s lands bestwil" wordt gemotiveerd, is groot. En „harde handen" blijken zel den teruggetrokken te worden. (D e Maasbode.) Toneelprijzen voor de beste prestaties De Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties heeft gisteren tij dens een vergadering in Winschoten de door deze vereniging ingestelde toneel prijzen toegekend voor bijzondere presta- in hit seizoen 1957-1958. De gouden medaille „Theo d'Or" is toegekend aan Elisabeth Andersen en de „Loui6 d'Or" (resp. genoemd naar mevr. Theo Mann Bouwmeester en Louis Bouwmeester) aan Han Bentz v. d. Berg. die deze prij6 ook in 1956 verwierf. Mary Dresselhuvs is rscheiden met de zilveren medaille haar rol van Jessica in „Wie is s" en Guus Cteter kreeg de zilveren medaille voor zijn vertolking van Magis in „Het ei". De bronzen medailles zijD dit keer ten deel gevallen aan Hetty Beck voor haar rol in „Puntila" en aan Frans van der Lingen als Triletski in Platonof". HET LEVEN IBIoowoUê Dit recept krijgt u van uw slager niet enen by het samenstellen van de maaltijden". Kent u de slagzin nog? HU werd u. niet zo lang geleden, voorgehou den door de federatie van slagerspatroons. bonden toen zjj haar nationale campagne voor beter vleesgebruik inzette. De pagnc was bedoeld om in de eerste plaats de huisvrouw te doordringen vi belangrijkheid en de waarde van een goed bereide maaltijd en een goed verzorgde tafel. Want, zo zei de federatie, „is er iets gezelligers denkbaar dan een goed verzorgd maai? Een netjes gedekte tafel, smakelijke spijzen cn wat vrolijk gebabbel van de gezinsleden kunnen een moment van gezonde rust betekenen in het gejaag van alle dag". En zij wekte dc huisvrouw op de raad ln te winnen van de slager, die „zijn klanten helpen wil bij het hoog houden van de gocdi kyvikkende maaltijd". Om te bewijzen, dat in vroeger ji in meer aandacht werd besteed aan i laaltijdcn dan tegenwoordig het geval is of kan zijn, zijn de organisatoren de campagne gaan snuffelen in kronieken. En dit kwamen zij te w Lekkerbekken Een 102 jaar geleden kwamen twaalf Frarae heren op gezette tijden bij kaar vqpr het nuttigen van een diner van een welhaast ongelooflijke omvang. Voor een van die dinertjes deden zij eens een beroep op de kookkunst va koning van de kok6 van weleer. Ale dre Vieillard. Hij kreeg de opdracht ln het oude Parijse centrum van kunst cultuur, het Palais-Royal, nog vol de praal en schittering, waarmee de Zon nekoning het had uitgedost, een maa te creëren, waarmee de lekkerbekken Tocli is hel zo hebben Mar» herhaaldelijk kl ah de rode planeel en I die rode kleur voor vele de oudheid aanleiding is ge of .Ie ultraviolette lof .en gehad, dat 'PP' iddellijke rvlak lie. geweldig ft gev nd. En n op Mars een gelige at. Deze ü'e ozonlaag i draagt) lager ge oorkomt. dat de zuu egen luchtlagen door Helemaal' juut 7- het aldus van de oxydatie. Overal logelijk was, werd het op- de planeet dus geoxydcerd ich het roodgekleurde hoog vaardige yzertrioxyde, dat de woesty- len en woestenijen een rode gloed erleent. Met hloed. oorlog en ande- al- rod. violet -leen daarmee iel? uitstaande heeft an geheel andere orde is de vraag, .f op M.vr« enig 'primitief) leven mn- reljjk is Daarop kan nog .leeds geen lefinilief antwoord worde,, gegeven. (Nadruk verboden.) middag, een avond cn liefst nog de daar op aansluitende nacht „zoet" zouden zijn Het smulfeest heette: „Duizend-en-één- nacht" en die naam sloeg vooral op het dessert. Toen het dozijn grage i midden in de nacht verlangend zat te kijken naar het „toetje", sjouwde aantal bedienden een stellage binnen. op een voetstuk, belegd met zestien schijven ananas temidden van een dom van alle mogelijke vruchten. Op dat voetstuk lag een groot zijden geparfu meerd kussen, omslingerd met guirlandes rozen. En op dat welriekende kussen ?en jongedame, die de heren voorzag van ananas. Soepen De snoeplustige Fransen hadden toen 1 ruim twaalf uren aan tafel gezeten De maaltijd was geopend met de beste rs. die Vieillard in Europa had ten te bemachtigen. Daarop was kleurrijke hors d oeuvre gevolgd en toen ook nog wat uitgelezen garnalen in bou- quetvorm opgediend, de eerste honger hadden gestild, werd het tijd voor de soep Het was beslist geen soep van de en omdat Vieillard was uitgedaagd dit diner de kroon op zijn levens werk te zetten, waren er zelfs vier soe- i. Achtereenvolgens werden de gasten getrakteerd op een schildpadsoep. een rke soep van gevogelte, een heldere kippesoep en ten slotte een gebonden soep van maaskreeftjes. Zalm Terwyi het dozün clkandei ryni ■statie? op lumptirf gebied, legde de keuken laatste hand aan de eerste gang. Die be gon met een zalm in kreeftesaus. gegar- d met aardappelpuree. Als tweede vertegenwoordiger van de vissensland deed een geurige tarbot zyn intrede, emmende in een frivole Hollandse is. By de ham met madelrasaus werd in I beschridei at had v dacht w Ree portie biltei waren twee sausen gebrouwen, een van grote peperkorrels en een van hazebloed- Met wat kleine hapjes, zo als fijne stukjes patrijs in gelei, wijn gaardkwartels en stukjes koud gevo gelte met paté kwam de eerste gang tot een smakelijk einde. Dit alles had waarschijniyk veel aan aantrekkelijk heid verloren als er geen wijnen wa ren geweest. Geschonken werden Grand Montilla, Grand Boldarino, ChSteau Larose 1848, Grand Cordou, Romanee en Chéteau Yquen 1847. Aardigheidje De inzet van de tweede gang was een aardigheidje: sorbet met ananas, net fris genoeg om de Boheemse fazanten een opgewekt welkom te bereiden. Zij wer den gevolgd door een machtige haan, waarvan de flanken werden warm ge houden door malse watersnippen. Na een korte dromerige pauze zette men zich bedachtzaam aan het keuren van rod* patrijs en houtsnip op geroosterd brood. Dan nog wat truffels met champagne wijn en rivierkreeftjes van Wuerttem- berg met diverse kruiden en een korte periode van werkloosheid brok aan. De heren dronken een kopje koffie met likeur terwijl ze loom de etiketten van de zo juist genoten wijnen bestudeerden. Want de rij glazen was tijdens de tweede gang gevuld geweest met een Grand Chêteau Lafitte, een Grand Chéteau Mar- got, een Grand ChSteau Vougeot en een Vin de Constance. Nagerechten ten slotte kwamen de nagerechten: de kropsalade, de gekookte selderij, de asperges in boter, de perziken, de vele en gebak, de gevulde „bodempjes", de fruitsalade en het ijs, en dan het „toetje" met de jongedame op het ge parfumeerde kussen. Een recept als dit van Alexandre Vieil lard krygt u van uw slager beslist niet. Vij, mensen van de twintigste eeuw, ouden ook het geduld en het vermogen tiet kunnen opbrengen voor een zo angdurig en omvangrijk gastronomisch festyn „Dc tegenwoordige Europeaan," chryrt de federatie van slagerspatroons- bonden, „schijnt overigens naar het an- lere uiterste over te hellen. Iiy voedt ich steeds veelvuldiger aan snelbuffet- en en met panklare maaltyden. In een Amerikaans vrouwenblad stond onlangs tsen, dat de Amerikaanse man uit de grote stad niet eens meer thuiskomt e eten. omdat hy daar hetzelfde krygt voortgezet als in de honderden lackbars- Zo erg is het in hel Oude 'rrelddeel nog niet, hoewel men zich >ok al mlndei tyd ZWERVER

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5