EJ^markt Ook Leiden worstelt met probleem onbewoonbaar verklaarde woningen PeeksCloppenburg BOSHUIZERMOLEN MET HUIS WORDT GESLOOPT Plannen Stationsplein nog steeds in studie Gepensioneerden hebben nog wensen te over Sloot Telderskade verspreidt kwalijke geuren Spoorwegplannen voor Leiden-Znid nog dit jaar in uitvoering NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 3 JUNI 1958 Tien vraagstukken en maar twee huizen Leidse smalfilmers zagen werk van Andries Hendriks "T\E GRONINGSE SMALFILM ER An dries Hendriks, die kortgeleden even als Herman Kleibrink is benoemd tot be stuurslid van de NOVA, kwam gister avond naar de Leidse Smalfilmliga on enkele van zijn films te laten zien. Aan bet begin van de avond, ditmaal niet in de kantine van firma Smit aan de Heren gracht, maar in de bovenzaal van De Doelen, herdacht de heer Kleibrink de onlangs overleden heer P. Smit. De heer Hendriks geniet een goede reputatie in filmligakringen. Verschei dene malen werd zijn werk bekroond. Elf filmpjes werden vertoond, waarvan ze in kleuren en negen met geluid. Na filmisch spel met zichzelf, waarin gebruik was gemaakt van dubbelbelichtdngen, zag men Mallemolen, Hamerslag en Tus sen de tijd. Een bijzondere voorliefde toont deze filmer voor het irreële, het fantastische. Zijn fantasie is niet beperkt, niet aan bepaalde voorwerpen of ideeën gebonden. Dat bleek in De Zee en het Land, een visionair gedicht op prachtig suggestief gesproken tekst van de dichter W. J. van der Molen. Ook de simpele vertelling van De Ap pel, een verhaaltje uit een prentenboek van Dick Bruna, heeft van dc maker iets poëtisch meegekregen. Deze film, waarin de sjabloon-techniek wordt toe gepast, was evenals Les Chants Popu lates de Groninque en Opus 1 een in leiding op De Zee en het Land. T EIDEN KRIJGT er weer een stel onbewoonbaar verklaarde woningen bij. Men kan ze straks vinden in de Lange Scheistraat. En alsof dat nog niet genoeg was stelden B. en YV. de raad gistermiddag ook voor, de termijn voor ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen in de Binnenlaan, de Julianastraat en de Waldeck Pyrmontstraat te verlengen. De heren Van Dijk en Kortmaan (k.v.p.) en mevrouw Van der Blom (c.p.n.) voerden in eerste instantie daar over het woord. Zij schetsten de treurige toestand. Wethouder Jongeleen gaf ten woord, dat het hier niet alleen gaat een woningprobleem maar om een aiaal vraagstuk. Dat laatste heeft het college doen besluiten, een sociale werk ster aan de afdeling huisvesting te binden. Opschuiven En dan is er het woningtekort. „Als je tien problemen hebt en je hebt maai huizen, dan blijven er acht be staan", zo rekende de heer Jongeleen de raad voor. Mevrouw Van der Blom had onder meer de aandacht gevraagd voor „opschuifsy6teem". Er kan geen wo ning vrijkomen in de binnenstad, of de wethouder vraagt „Huisvesting", of er een gezin van een onbewoonbaar ver klaarde woning in kan worden onderge- Voor de gemeentewoningen ligt de zaak echter gemakkelijker; in de andere ge tallen heeft de gemeente immere te ma ken met de eigenaars. Dragen die iemand en komt die persoon voor op de lijst, dan zal de gemeente erin moeten berusten. Dokter Kortmann onbkende, dat het hier in de eerste plaats een sociaal pro bleem is. Hij stelde het woningprobleem, air en noemde enkele gevallen, waarbij geen sociale moeilijkheden ontstaan als een betere woning werd toegewezen De heer Kortmann deelde mee, niet voor de verlenging vat termijn te kunnen 6temmen. De heer Van Dijk kon het wat dit laat ste betreft met zijn fractiegenoot niet eens zijn. Hij hield dokter Kortmann voor, dat men er met tegenstemmen be paald niet is. De wethouder vroeg hij. of het waar is. dat mensen om financiële redenen een woning met hoge huur heb ben moeten weigeren. Als dit namelijk het geval is, ligt er, naar zijn mening, voor de sociale instellingen toch wel een taak. De heer Meester (p.v.d.a.) ontraadde de raad het noemen van bepaalde gevallen en bepaalde moeilijkheden. Als men daar aan begint, is het hek van de dam. Daar is een andere instantie voor. Wel vond hij, dat, als onbewoonbaar verklaarde woningen leegkomen, ze leeg diene blijven. Het komt voor Op de vraag van de heer Van Dijk ten aanzien van het weigeren van een nieu we woning met het oog op de hoge huur antwoordde wethouder Jongeleen, dat dit wel voorkomt. „Meer kan ik er op dit ogenblik niet over zeggen", voegde Elke woensdag hij Tot dokter Kortmann zei de burge- eester, dat de commissie huisvesting het adviesorgaan van B. en W. Is en dat diens afwijzende standpunt met betrek king tot de verlenging van de termijn bepaalde consequenties heeft, waarvoor de gemeente niet kan instaan. Wordt de 'prmijn niet verleng!, dan moeten de mensen er uit. „En ik weiger, hen in het politiebureau op te nemen". Het voorstel van B en W werd ten slotte met 28 tegen 5 stemmen aangeno men; tegen stemden de de heren De Hos- son, Aalders, Kortmann en De Bree en mej. Noordman. allen van de k.v.p. K. en G. concerteert in het park Voor klimmen en klauteren Kampshirts met lange mouw, frisse "real grande" rui wasgrage cotton 6 jaar Ribcord shorts van oersterke kotoenen Hawi-rib, met elastische tailleband, stoere kleuren 4 jaar Kleine stijging per maat. „Teken aan de wand HE ET LOT van de molen in de Bos- en Gasthuispolder in Leiden-Zuid- West is gistermiddag in de vergadering van de Leidse raad definitief bepaald; hij wordt met de molenaarswoning gesloopt en de gemeente be taalt er nog 1500 voor. Dokter Kortmann heeft nog gepoogd, het college de ogen te openen voor de aantrekkelijkheid van dit „cultuurmonument" (zoals hij het noemde), maar er bleek geen andere weg te zijn. Gebouw voor belastingen zal nog hoger moeten worden C'EN VAN DE ZWAKKE punten in het Leidse stadsbeeld is nog altijd de ■*-J omgeving van het Stationsplein. En dat wordt temeer betreurd, om dat dit de entree van de stad is, die althans voor de vreemdeling het gezicht van Leiden min of meer bepaalt. Wie heeft gedacht, dat de afbraak van de toren van de L.D.M. een nieuwe periode zou inluiden, beseft zo langza merhand wel, dat die verwachting niet opgaat. Het voorstel, dat B. en W. gisteren de raad voorlegden, bevestigt dat en wat de wethouder van open bare werken erover zei, is evenmin moedgevend. Weliswaar hebben B. en W. dc raad megedeeld, dat het plan in een zeer gevorderd stadium verkeert, maar daar naast was het voorste! toch noodzakelijk de termijn waarbinnen het plan ter inzage moet worden gelegd, met een te verlengen. De heer Drijber (v.v.d.) vond deze gang an zaken wei wat verontrustend vroeg de wethouder, wanneer positieve plannen tegemoet kunnen worden gezien. De heer Huurman (prot.-Christelijk) etel- e een gelijkluidende vraag. Wethouder Jongeleen antwoordde, dat niet alleen moeilijkheden zijn in de sector van de woningbouw, maar ook in •an de premiebouw. Toen het plar. het terrein naast hef gebouw va Kamer van Koophandel bijna klaar traden er factoren op, die het volgens de ondernemers noodzakelijk maakten, het nader te bezien. De architect heeft ech ter meegedeeld, dat binnen afzienbare tijd nadere mededelingen kunnen worden gedaan. En wat de andere hoek betreft, worden op het ogenblik onderhandelin gen gevoerd met de vierde belegger. De wethouder deelde mee, dat bij de Plesmanlaan het grote gebouw voor de Programma: 1. Jubileuromare, 2. Sans j instandhouding Peur-mars, 3. Jodelende dwergen (jong 0O'c ^ecl veel, K. en G.), 4. Fourgeand-marsen. 5. Park mars, 6. S 55 en Piccolino, 7. Joyeux Comprères. 8. Capriolen, 9. Blonde Annie, 10. Eng. marslledje6, 11. Diensbmarsen, 12. Uncle Sam, 13. Hollandia, 14. Schotse marsen, 15 Tippetip en Mandolino en Boerinnekesdans, 16. Taptoemars, 17 Voetbalmars. 18. Duitse marsliedjes, 19- Moedig voorwaarts, 20. Agnes Polka, 21. Avondstemming, 22. Wilt heden nu tre den (koraal) en 23. Wilhelmus. Be vrij dings wimpels voor de Leidse jeugd Door het grote aantal jongens en meisjes, dat op de Bevrijdingsdag deel nam aan de speurtochten en de vlieger wedstrijd van de „Leidse Jeugd-Actie", kwam men wimpels tekort. De kinderen, die toen een bon ontvingen, kunnen •oensdagmiddag, tussen twee en vijf uur, deze inwisselen voor een wimpel, bij de Leidse Jeugd-Actie, stadhuis, ingang Koornbrugsteeg hoek Breestraat. De medicus betreurde, dat de gang zaken met deze molen op dit einde i uitlopen. Hij herinnerde eraan, dat hij Indertijd de wethouder van openbari werken, de heer Jongeleen, al heeft ge vraagd, pogingen in het werk te 6tellen tot het vinden in het algemeen van ee andere oplossing. De dokter noemde hi teken aan de wand en pleitte nu oi nieuw voor een ruimer standpunt. De molen zou ln het beeld van het geprojec- 6tadsbeeld wel hebben ge past, vond hij. Wethouder Jongeleen bleek in zoverre et dokter Kortmann overeen te komen, dat ook hij belangstelling, ja, zelfs liefde de molen in het algemeen bezit. Hij et voor niets al tiwaalf jaar lid van de provinciale molencommissie. Voor de i molens voelt hij dan verklaarde hij. Drie redenen ander nog toe, dat niet uit het oog moet worden verloren, dat deze betrek kelijk lage molen tussen hoge blokken zou komen te staan. En daarin kon de heer Van Kinschot de molen werkelijk geen respectabele functie toedenken. Onder tractor. In de Schakerloopolder te "Iholen is gisteren de negentienjarige M. van der Slikke onder een omgevallen tractor geraakt en aan de verwondingen overleden. Jubileum A. Kooreman bij M. den Os en zn. Hedenmorgen ls bij de N V. Machine fabriek M. den Os aan de Herengracht, in aanwezigheid van het voltallige perso neel, hulde gebracht aan de heer A, Koo reman, die herdacht, dat hij 40 Jaai leden zijn loopbaan bij de firma begon. In het kantinegebouw werd hij door een der directieleden toegesproken, waarna hem de gouden erepenning met het getuigschrift van de Ned. Maatschap pij voor Handel en Nijverheid werd overhandigd. Namens de directie bood men het gebruikelijke geschenk onder couvert aan. Voor het personeel sprak de beer A. Riedijk, die namens zijn mede werkers een portefeuille schonk. Maar met deze molen Is het anders. Om te beginnen is h(j door de ver hoging van het bouwterrein zo diep komen te liggen, dat het zeer moei lijk zou zijn, het water omhoog te brengen. En dan kon het uitbrei dingsplan, door de bekende Leidse grondschaarste, niet zo royaal wor den opgezet, dat de molen voldoende wind zou kunnen opvangen. Een dode molen is nu eenmaal gedoemd te ver dwijnen. Restauratie van het bouw werk sou bovendien f 22.000 kosten. Ail met al voelde de wethouder er niet voor, voor het behoud van deze molen een enthousiast pleidooi te voeren De heer Kortmann antwoordde, dat de molen wellicht van een elektrische stallatie zou kunnen worden voorzieit dat hij een bedrag van f 22 000 voor in stand houden van 'n cultuurmonun niet zo geweldig hoog kan vinden. Op deze opmerkingen ging de heer Jonge leen echter niet in. De burgemeester voegde aan eer Afdeling Leiden herdacht derde lustrum \7"OOR DE GEPENSIONEERDEN is 1957 een belangrijk jaar geweest. Datgene, waarvoor veel strijd is gevoerd: de op trekking van de pensioenen, werd bereikt. Toch is men nog lang niet tevreden ge steld; de korting op het eigen pensioen bij de A.O.W.-ultkering wordt als een groot onrecht gevoeld door nagenoeg alle gepen sioneerden. Do laagstgepensioneerden en de wedu wen zijn er bij de nieuwe regeling niet al te goed afgekomen. In de vergadering die gistermiddag in de foyer van de Stads gehoorzaal werd gehouden, zei het be stuurslid van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden, de heer J. Betzema, dat het bestuur niet zal rusten voordat ook hierin verandering is ge- De korting op het pensioen tengevolge van de ouderdomsuitkering noemde hij onrechtvaardig. Zo gauw zich de gelegen heid voordoet, zal het bestuur deze on billijke zaak bij de regering aanhangig maken. Spreker zei voorts dankbaar te zijn voor het vele goede dat reeds is be reikt Rapport Met betrekking tot het rapport van de staatscommissie-Van Poelje merkte hij op. dat de commissie niet heeft kunnen vol doen aan de regeringsopdracht een goed leesbare pensioenwet te maken. Een grote tekortkoming noemde hij de afwezigheid van een kostenraming, waardoor de re gering niet weet. waar zij aan toe is. De heer Betzema besprak de belang rijkste bepalingen van het rapport, zo als de uitkering van de huurcompen- satie boven de vijfenzestig jaar, dc glijdende pcnsioenschaal, die wel bl) het ouderdomspensioen, maar niet bü het eigen pensioen wordt toegepast, en het voorstel de weduwen van man nen die na hun pensionering zijn ge trouwd, eveneens een pensioen uit l keren. De vergadering kreeg een feestelijk ka rakter. omdat tegelijkertijd het vijftien jarig bestaan van de afdeling werd her dacht. In zijn openingswoord had de voor zitter. de heer Ant. Metz. herinneringen opgehaald uit de begintijd, toen men problemen worstelde, die reeds lang geten of thans onvoorstelbaar zijn. In 1940 werden reeds pogingen gedaan in Leiden een afdeling op te richten. Door tegenwerking en door de oorlog kwam het pas in 1943 (op 31 mei) zover, dat de eer ste ledenvergadering kon worden gehou den. De voorzitter bracht een ere-saluul aan de propagandisten uit die beginpe riode en vooral aan het thans tachtig jarige bestuurslid, de heer Th. H. L. M. Meuwese, die zich voor de afdeling zeer actief heeft betoond. Feestelijk werd de vergadering ook door de talrijke boeketjes lathyrus in vele kleu ren. waarvan de dames een boeketje mee naar huis kregen. In de pauze werd het feest met enkele traktaties gevierd. Propaganda De aftredende bestuursleden, de heer K. W. Wijk en de heer J. R. Willems, zijn in hun functie van respectievelijk penning meester en tweede secretaris herkozen. Er werd besloten vier vertegenwoordigers naar de algemene vergadering af te vaar digen. Voor de propaganda ln de buitenge meenten werd een beroep gedaan op de leden. Ook in de stad zou men graag wat meer propaganda zien, want de afdeling is in ledenaantal iets teruggelopen. Van 1307 leden was het ledenaantal eind 1957 ge komen op 1283 De kritiek, in een circulaire geuit aan het adres van de bond, werd door het be stuur niet gerechtvaardigd geacht. Welis waar treedt de bond niet op in georgani seerd overleg, maar datgene wat door de aandrang van het hoofdbestuur in het be lang van de gepensioneerden werd ver kregen, is toch wel de moeite waard. B. en W. weten het en streven naar oplossingmaar wanneer De lucht in de omgeving van de Hoflaan, de Telderskade, de Gerrit Kasteinstraat, de Mulderstraat en de Boshuizerlaan is sinds enige tijd bezwangerd met de kwalijke geur om niet te zeggen de onverdraag lijke stank die opstijgt uit de groe zelige sloot langs de Telderskade. De stank is soms zo hevig, dat de bewo ners zich genoodzaakt zien de ra men te sluiten om huil kamers er voor te behoeden. Gezien het feit, dat niets in deze om geving er op wijst, dat hieraan op korte termijn iets zal worden gedaan, vragen zij zich met recht af, hoe dat 6traks moet. als mogelijk vele warme zon dagen komen. Net als de Uiterstegracht ln de binnen stad is deze sloot langs de Telderskade een gevaar voor de gezondheid. De geur ls ndet allleen zeer hinderlijk voor de bewoners, maar bij de sloot is een open terrein, waarop bij goed weer tientallen kinderen spelen, terwijl de sloot ook de afgrenzing vormt van het terrein van de Hervormde school aan de Boéhuizerkade, Naar aanleiding Ernstig punt i klachten, die wij uit deze wijk ontvingen, hebben wij in verbinding gesteld met de wethouder van openbare werken, de heer Jonge leen. De stinksloot bleek hem niet on- zijn. Hij koi leedelci dat deze westie vorige week een ernstig punt an bespreking ln de vergadering an het college van B. en W. is ge- eest en dat het gemeentebestuur r alles aan zal doen om de bewoners ledig i relUk I stel len. Het feit, dat er tot dusver nog niets in is gedaan, houdt verband met de erkzaamheden voor de opspudting van Mjwterrelnen ln deze omgeving. Een nadere verklaring omtrent de oorzaak kon de wethouder niet geven, zomin als Het laatste plaatje van de molen in Leiden-Zuid-West; het bouwsel moet plaats maken voor woningbouw. Dokter Kortmann noemde dat gistermiddag in de raadsvergadering een „teken aan de wand". Bedankt als raadslid De burgemeester deelde in de gister middag gehouden vergadering van de ge meenteraad mee. dat de heer W. F. van den Burgh heeft bedankt als raadslid. De heer Van den Burgh had zitting in de raad voor de Partij van de Arbeid. Hij heeft dit besluit genomen „door bij zondere omstandigheden". De heer Van den Burgh, gevraagd naar de motieven, verklaarde ons. althans op dit ogenblik niet nader te kunnen in gaan op de aard van deze omstandig heden. Wel is, naar onze indruk, de gedachte gewettigd, dat niet alleen zakelijke mo tieven, als een drukke werkkring, bij dit besluit een rol hebben gespeeld. De heer Van den Burgh onderhoudt sinds kort geen enkele binding meer met de poli tiek, want hij heeft twee maanden ge iden bedankt als secretaris van het ge est Zuid-Holland van de Prot.-christe- lijke werkgemeenschap in de P v.d.A. en nog slechts ten week geleden als lid van het landelijke bestuur. een Iets concretere toezegging wat be treft de oplossing. De conclude 16 dus, dat de sloot nog wel even haar onverkwikkelijke geuren zal verepreiden. Het is te hopen, dat het gemeentebestuur deze zaak geen ogenblik ontgaat, ook niet door de voor de deur staande vakanties belastingen zal verrijzen, een mededeling overigens, die geen nieuws bevatte. Wel is nieuws, dat het gebouw volgens het oorspronkelijke plan nu al te klein zou blijken te zijn. Wij menen ons te herinne ren. dat het oorspronkelijke plan een ge bouw met acht verdiepingen bevatte. Er wordt nu gewerkt aan een project met 1 of 2 verdiepingen meer. Op de rijkrtjegro- tlng ds reeds een bedrag voor dit gebouw uitgetrokken. Wanneer echter met de bouw wordt begonnen, is dn dat stadium nog niet te zeggen. AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Lakenhal, 8 uur: opening tentoonstel ling Tinus van Doorn. Rehoboth, 8 uur: Chr. Hist. Jongeren groep, jonkvr. Wttewaal van Stoetwegen over „Gevangeniswezen". Oud-Hortuszicht, 6 uur: start Avond vierdaagse. Woensdag Gebouw Pieterskerkgracht 11, 2 tot 4 uur: receptie 10-jarig bestaan afdeling Leiden Algemene Bond ouden van dagen. Rehoboth, 8 uur: C.B.P.B., voorlich- ingsavond Soedan-wol. Koor Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avond- Oud-Hortuszicht, 6 uur: start Avond vierdaagse. OEGSTGEEST: gemeentehuis, 7.30 ur: raadsvergadering. Donderdag OEGSTGEEST: gebouw Irene, 7.30 uur: ouderavond Geref. en Hervormde evangelisatieclubs. O ud-Hortuszich t vierdaagse. VrUdag Manege Kaiserstraat. 8 ganda-avond Leidse Rij- t Oud-Hortuszicht, 6 uur: vierdaagse. Manege Kaiserstraat, 8 uur: propa- ganda-avond Leidse Rij- en Jachtclub. Rembrandt-lyceum, 2 uur: vetrek fietstocht Oud Leiden. Stationsplein, 2 uur: vertrek excursie afd. Leiden Natuurhist. Vereniging langs de Brasem. Antonius-clubhuis, 8 uur: Vereniging van Gerepatrieerd en, cabaretavond. Aula openbare school Telderskade, 11.30 uur: Protestantse commissi# voor gerepa- trieerden, kerkelijk* samenkomst voor ge- repatrieerden, die in Lenden wonen, spr.: dr. F. H. van Meyenfeldt, na afloop ge legenheid voor gesprek. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Van Driesem, Mare 110, telefoon 20406. Te Oegstgeest: Wilhelminapark, teL 26271 start Avond- iur: propa- Jachtclub. TOEN BURGEMEESTER Van Kin schot gistermiddag de hamer liet vallen om aan te geven dat het laatste agendapunt van de Leidse raad was besproken, vroeg wethou der Jongeleen nog even het woord het doen van een prettige mede deling. De raad hoorde toen, dat het gemeentebestuur van de directie van de Ned. Spoorwegen in Utrecht het bericht heeft ontvangen, dat nog dit jaar wordt begonnen met de uit voering van het plan „Station Lei' den Zuid". Zoals bekend, wordt aar de Lammenschansweg ter hoogte van de tram- en treinkruising een groot viaduct gebouwd en wordt de spoor baan LeidenUtrecht, te beginnen bij de overgang aan de Herenstraat, over écn kilometer omhooggchracht. Met dit viaduct wordt be reu kt, dat na verbinding van de beide delen van dc Lammenschansweig de uitvalspoort tot stand kan komen in dc richting Voor schoten, dat de verbinding van de indus trieën san de Trekvlletwcg met de stad wordt verbeterd en dat dc gehele wijk tussen de Zoeterwoudaeweg en het ver lengde van de Lammenschans een goed* verbinding met de stad krijgt. Er zijn nog meer voordelen aan dit plan verbonden, waarvan het belangrijk ste uiteraard te, dat de nieuwe wijken van de dad voor de richting Utrecht nJet meer zijn aangewezen op het verre sta tion. dat met de uitbreiding van de etad aan deze kant steeds verder komt te lig gen. Daarnaast zal het probleem van da smalle spoorwegovergang aan de Zoeter- woudaeweg worden opgelost. Wij ver wachten niet, dat. nu deze beslissing ls ge-vallen. het plan tot provisorische en tijdelijke verbetering van deze overgang, dat de heer Jongsleen indertijd in het uitzicht heeft gesteld, nog zal worden ge- effectueerd. Het lange wachten wordt nu 5 een betere wijze bekroond! Het mag Leiden tot voldoening stem- en, dat de Ned. Spoorwegen, de sombe- berichten aan het begin van de beste dingsbeperking ten spijt, en de gemeente Leiden »ot overeenstemming zijn geko- Jat er middelen zijn gevonden, dan wel kunnen worden gevonden, om da uitvoering van dit voor Leiden zo be langrijke tweede spoorwegplan te finan»

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3