Nederlandse lig voor internat, verkeer wagens Comfortabel reizen naar Oost en Zuid Engels bezoek aan Gromyko Bij Gorontalo werd een hevige strijd gevoerd Poseidon deed de aarde trillen NTEIJWF LF.TDSCHE CO! TE A NT o hun splinternieuwe, vrolijk gekleurde lig- en rustwagens voor het in ternationale treinverkeer getoond. We hebben een rit gemaakt met de eerste, pas afgeleverde rijtuigen, waarvan er in totaal 25 bij een Neder landse fabriek zijn besteld en we hebben geconstateerd, dat het goed rusten is, zowel op de couchettes als op de verstelbare rustbanken. Deze eerste nieuwe wagens vormen een bijdrage van Nederland voor het Euro pese spoorwegverkeer. Ze worden met ingang van 1 juni a.s. gekoppeld in de Nord-West-Express (Hoek van Holland- Kopenhagen) en in de Austria-Express (Hoek van HollandSalzburg). In de loop van juli krijgt ook de Rivlèra-Express (AmsterdamVentimiglia) een Neder lands ligrijtuig. De rijtuigen zijn van buiten blauw en hebben ook van binnen heldere, gezellige tinten. Wat de Indeling betreft verschil len ze niet van de bekende ligrijtuigen: Tien tegen één Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA. DURYEA gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds velé genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA zijn mislukkingen uitgesloten. Maar.laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maïzena, zeg er dan uitdruk kelijk b\j DURYEA. Dan pas weet h\j, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. Nederland eet te weinig pluimvee (Van onze sooiaal-eeonomische redactie) De Nederlander eet gemiddeld niet meer dan 800 gram slacht-pluimvee per Jaar. Enkele jaren geleden was het zelfs nog 500 gram per jaar. Er ziit enige stijging in, maar vergeleken bij het buitenland is het verbruik hier bijzonder laag. De grote fouten die in Nederland ge maakt worden zijn: de te hoge prijs, het geringe aantal verkooppunten en de ge heel ontbrekende moderne verkooptech niek (weinig reclame, slechte verpakking en geen marktonderzoek). In 800 van de 1000 Nederlandse gemeen ten is geen poelier gevestigd. In 1956 wa ren er in totaal slechts 600 poeliers, waar van nog lang niet allen over een winkel beschikten. Een enquête van de Nederlandse Huis- houdraad heeft uitgewezen, dat 21 van de 100 Nederlandse gezinnen nooit pluimvee eten, 66 gezinnen een enkele maal slechts 13 vrij regelmatig. De afdeling pluimveehouderij van landbouwschap heeft besloten het bestuur van het schap te verzoeken bij de minis ter van economische zaken aan te drin gen voorlopig de verkoop van slacht- pluimvee bij de kruideniers toe te laten tot het vestigingsbesluit voor deze zaken van kracht wordt. Van de ongeveer 60 miljoen kg slacht- pluimvee ging vorig jaar 80 pet naai buitenland, waarvan weer 80 pet West-Duitslaud. De produktie is in vier jaar tijds verdubbeld en kan nog onbe perkt uitgebreid worden. Hr. Ms. Karei Doorman wederom in dienst Met het „alle hens voor de boeg" is gistermiddag op de werf Wilton Fijen- oord te Schiedam het verbouwde vlieg kampschip Hr Ms Karei Doorman derom in dienst gesteld. Dit geschiedde op dezelfde dag waarop tien jaar ge leden het vliegkampschip van de Britse marine door de Nederlandse ma werd overgenomen. De plechtigheid vond plaats op het achterdek van Hr Ms Karei Doorman. De vlagofficier-materieel, schout bij nacht W. J. Kruys, 9telde het schip in handen van de commandant zeemacht in Nederland, schout bij nacht G. B. Vor- tuyn, die op zijn beurt de aangewezen commandant van Kr. Ms. Karei Door man. kapitein ter zee H. van Oostrom- Soede, opdroeg het schip in dienst tt stellen, hetgeen door het voorhijsen var de Nederlandse driekleur en de geus geschiedde. Gerust slapen tijdens een lange treinrit maakt de reis naar het bui ten land comfortabel. De nieuwe ligwagens van de N.S. in functiel elke wagen heeft een kleine dienstruimte een begeleider en 10 compartimen ten (waarvan 4 niet roken), die ieder 8 iitplaafcsen 2e klasse of 6 slaapplaatsen bieden. Het onderste „l?ed" wordt beide zijden van de coupé gevormd door de gewone zitbank, de beide middelste bedden dienen in opgeklapte staat dag als rugleuning en de bovenste bedden zijn in de coupéwand opgeslagen. Stevig schuimrubber onder het kunst leer waarborgt prettig liggen. Natuurlijk zorgt de conducteur voor kleine kussen- es en lichte dekjes. Een nieuwtje Is, dat elke coupé eer stopcontact en een klein scheerspiegel tje heeft, zodat de heren reizigers zich 's morgens elektrisch kunnen sch De verlichting geschiedt door ve ken en bijna stootvry'e TL-buize zijn behoorlijke bagageruimten goede kleerhakcn. In ©Ik rijtuig zijn twee toiletten en cellen aangebracht en er is warm en koud stromend water, waarvoor per wagen 600 liter water kan worden meegevoerd Er is een modern ventilatiesysteem aan gebracht en een omroepinstallatie in de dienstafdeling, met luidsprekers in elke De eerste van 30 bestelde rustrijtulgen ijn ook klaar en gaan meerijden in het Europese treinverkeer. Deze wagens heb ben zowel eerste- als tweede-klasse com partimenten met uittrekbare bankzittin- gen, waardoor dus drie of vier ligbanken naast elkaar ontstaan. Ook deze rijtuigen hebben een modern en fris aanzien, zijn voorzien van uittrekbare tafeltjes. >k aan de gangwand. Dit zijn weer mooie aanwinsten voor de N.S., want de rijtuigen kun nen zeker concurreren met de mo derne buitenlandse. Koning Boudewijn op Soestdijk Koning Boudewijn van België is gister- avond enkele minuten voor zes op het paleis Soestdijk aangekomen. een gesloten hofauto reed de Koning België de paleistuin binnen. Voor het paleis stonden slechts enkele menser hartelijk juichten toen de Koning pas seerde. De jonge vorst beantwoordde deze spontane hulde met een sympathieke groet. Voor het bordes van het paleis werd de Koning hartelijk begroet door Prins Bern- hard, waarna in de appartementen v, koninklijke familie de begroeting volgde tussen koning Boudewijn en koningin Juliana. Kort na de aankomst maakte het koninklijke gezelschap een wandeling door de tuin. Koning Boudewijn was gekleed in een blauwgrijs kostuum en droeg een zonne bril. Nieuwe luidsprekers voor draadomroep De P.T.T. overweegt, aan de aangeslo tenen op het draaomroepnet desgewenst andere luidsprekers ter beschikking stellen. De nieuwe luidsprekers zullen zien zijn van kleine versterkertjes, waardoor het de huurders van zulke appa- mogelijk zou worden, ze behalve voor hun draadomroepaansluiting ook gebruiken in combinatie met een platen speler. Met de thans in gdbruik zijnde luidsprekers is dat niet mogelijk. Het evenwel beslist niet de bedoeling van P.T.T.zelf ook platenspelers te gaan verbure aan abonnees van de draadom roep, aldus heeft de voorlichtingsdienst van het ministerie van verkeer en water staat medegedeeld. Ned. organisten bijeen in Utrecht Op de te Utrecht gehouden jaarver gadering van de Ned. Organisten-Vereni- ging is besloten tot uitbreiding van hel orgaan „Het Orgel", o.a. door het opne men van belangrijkestudies op musico logisch gebied. Het bestuur is als volgt samengesteld George Stam (voorzitter), W. P. Ver heul (secretaris), Theo Bout (penningmees ter), J. F. Rootlieb (bibliothecaris), Ge- zinus Schrik, Wim van Beek en Klaas Bolt. Voor de middagvergadering bespeelde Wlm van Beek, organist van de Martini kerk te Groningen, het Marcussen-orgel in de Nicolaikerk. Nieuwe zeesluis te Terneuzen Het ministerie van verkeer en wate staat heeft meegedeeld, dat Nederland België tot een akkoord zijn gekomen over de bouw van een nieuwe zeesluis te Ter- neuzen, het verbeteren van het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent kostenverdeling van deze werken bedde landen. Indonesië en atoom risico Samenwerking van verzekeraars De voorzitter van de Nederlandse Unie ran Schadeverzekeraars, mr. H. T. Asser, heeft hedenmorgen op de algemene ver gadering in het Kurhaus onder groot 'behoud gewaagd van een te vormen tijdelijke nauwe samenwerking tussen billende groeperingen in het ver zekeringsbedrijf met het oog op Indonesië. De daar werkende Nederlandse bedrij en moeten extra-voorzieningen treffen oor tegenslagen. Kunnen zij dit niet, dan toeten zij zich terugtrekken, kunnen zij it wel, dan moeten zij ernstig overwegen i Indonesië te blijven. Vele dier bedrij en zijn nauw verbonden met buitenland- collega's, die geprofiteerd hebben van het werk onder landgenoten en talloze overheidsdienaren. Deze behoren mede te werken zo er bijzondere maat regelen nodig zijn voor overgang naar geregelder toestanden, zo men daarop mag rekenen. Daarom opperde hij het denkbeeld roeper in g Volgens spreker had de pers niet ge meld, dat de KPM-vloot voor 60 procent verzekerd was op de Nederlandse markt slechts voor 40 procent te Londen, welk aandeel maar voor een deel voor rekening van Lloyds kwam. De schade zou ten slotte door nagenoeg de gehele wereld vergoed zijn geworden. Ten aanzien van het atoomrisico is voor de samenwerking tussen de pools de no dige uniformiteit terzake van polisvoor waarden, premiestelling, risico-inspectie e.d. een belangrijke stap gedaan. Spreker drong op spoed aan bij de wetgeving in zake aansprakelijkheid van reactor exploitanten en van vervoerders en hou ders van installaties, materialen en af val. Hij vestigde de aandacht op een ont- werp-conventie inzake wettelijke aan sprakelijkheid, ontworpen door verzeke raars der Euratom-landen De commissie voor toewijzing van gel den van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden zal voor het komende be lastingjaar adviseren 28.310.561 000 dollar beschikbaar te stellen voor de defensie Dit is 113 miljoen meer dan het depar tement van defensie had gevraagd. Het extra-bedrag is bedoeld voor de bouw van negen onderzeeërs, die in 9taat zijn raketten af te vuren. Russisch krediet aan Tito voor 5 jaar uitgesteld Moskou heeft Zuid-Slavië laten weten, dat het vijf jaar zal wachten met het verlenen van reeds toege zegde economische hulp. Ingevolge twee overeenkomsten zou Rusland voor 250 miljoen dollar kredieten aan Zuid-Slavië verstrekken voor de verwezenlijking van verscheidene industriële projecten, waaronder de bouw van een aluminium-fabriek. Het op de lange baan schuiven van deze kredieten betekent een ernstige slag voor het land van Tito, dat ernaar streef de, zijn handelsbalans in evenwicht te brengen. Het bericht over de economische pressie dóe Moskou op deze manier op Zuid-Slavië uitoefent, komt echter niet als een verrassing na het geschil tussen de beide landen over ideologische aange legenheden. Zoals men weet. bereikte dit geschil gedurende de laatste weken een nieuw hoogtepunt. Buitenlandse waarnemers verwachten, dat Rusland ook het gewone handelsverkeer met Zuid-Slavië zal gaan beperken. Twee weken geleden reeds stelde Moskou Zuidslavische-Russische besprekingen uit ter uitwerking van de bijzonderheden van een handelsovereen komst voor 1958. De Britse ambassadeur in Moskou, Si' Patrick Reilly, heeft gistermiddag een onderhoud gehad met de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gromyko. Het gesprek, dat door Reilly was aange vraagd, duurde drie kwartier en had als onderwerp het bijeenroepen van een top conferentie tussen Oost en West. Zowel Moskou als Londen weigerden bijzonderheden over het gesprek te ge ven. Verwacht wordt, dat ook de Franse en Amerikaanse ambassadeurs in de na bije toekomst een bezoek aan Gromyko zullen brengen. HANS LICHTENSTEIN CHEF-DIRIGENT VLAAMSE OPERA De dirigent en opera-regisseur Hans Liehtenstein uit Amsterdam is met in gang van 1 september a.s. benoemd tot chef-dirigent van de Koninklijke Vlaam se Opera te Antwerpen. Tijdens d« Kunstmaand Amsterdam in 1957 heeft Liehtenstein de opera „Die lustige Wei ber von Windsor" geregisseerd en di jaar voert hij de regie van de tijdens de Kunstmaand op te voeren opera Wildschutz" van Lortzing. Regeringsproblemen in Italië ste verkiezingen ziet Italië zich vermoedelijk voor een reeks van niet al te stabiele regeringen geplaatst. Weliswaar zijn de christen-democra ten, die door de rooms-katholieke kerk worden gesteund, als sterkste partij uit de bus gekomen, maar hun meerderheid is niet absoluut. Zij zullen dus in bondgenootschap moe ten regeren. De linkse socialisten onder Nenni willen waarschijnlijk zodanig noeuvreren, dat de christen-democraten hun hulp moeten inroepen voor het men van een regering. Of dit zal gebeuren is echter een grote vraag. De rooms-katholieke kerk heeft de samenwerking met alle aanhangers de Marxistische leer verboden en zolang dit van kracht blijft, zal van zo'n same: werking dus niet veel kunnen komen. Winst voor Nenni De Nenni-socialisten hebben de afge lopen jaren met de communisten samen gewerkt, maar deze verkiezingen voor de eerste maal openlijk met hen gewed ijverd- Zij boekten een stemmenwinst Vlieger Pope zal moeten terecht staan /~\M EN BIJ Gorontalo in Noord-Celebes zijn de Indonesische regerings- V/ troepen een week geleden zuiveringen begonnen. In uren durende ge vechten werden volgens berichten uit Djakarta* 77 opstandelingen gedood. Een zeventig tons vaartuig van de opstandelingen werd buitgemaakt. Tij dens de operaties op 24 mei te Parigi op Midden-Celcbes werden drie op standelingen gedood. r dan 700.000 6temmen, maar konden de positie van de communisten geen afbreuk doen. Dezen blijven in sterkte de tweede partij, maar komen als bondge noot van de christen-democraten uiter aard evenmin in aanmerking. Conflict in Geref. Kerk te Wolvega Het reeds lang in de Gereformeerde kerk te Wolvega smeulende conflict heeft thans geleid tot een scheuring. Het con flict vindt zijn oorzaak in het ontslag, dat wend gegeven aan tweo jeugdleidsters bij de evangelisatie te Noordwolde. Deze evangelisatie gaat uit van de Geref. kerk van Wolvega, maar was thans in handen van de stichting tot geestelijke en maat schappelijke opbouw in Noordwolde. De kerkeraad was van oordeel dat het ont slag moest worden doorgezet, maar stichtingsbestuur deelde dit standpunt niet. Het conflict groeide dermate uit, dat het ook op de generale synode van Assen diende. De synode benoemde een commis sie van drie leden, die een groot aantal samensprekingen in Wolvega heeft geleid, maar dit heeft de scheuring niet kunnen voorkomen. Veertig gezinnen hebben i de kerkeraad van Wolvega bericht, dat zij zich aan het kerkverband onttrekken. Onder hen ls ook de predikant van Wol vega, ds. D. de Boer. De Gereformeerde kerk van Wolvega telt ruim duizend zie len. Ds. de Boer, die 50 Jaar oud is, werd in 1942 predikant te Munnikezijl en dien de de kerken van Aal'cn en Anjum i i in Wolvega. Bij Padang Pandjang in midden- Sumatra zouden, alweer volgens radio Djakarta, de laatste vier dagen 500 op standelingen zich overgegeven hebben en de wens te kennen hebben gegeven zidh weer bij de regeringetroepen aan te 6luiten. Mevrouw Pope, de met haar drie kin deren te Saigon wonende vrouw van de vlieger, die door de Indonesische lucht- Torh is het zo 1230) We ken Italiaanse god var gelijkgesteld wen Poseidor de Griekse god Als loch Poseidon voldoende van g< ■el in, die der vikkelder en. Lalen i Poseidon denken als hec Naar ardse karakter an de dag i ;edt t z duidelijk zij gedarht werden over de zeeën Ie rijden. Hiertegen steekt het vervoer middel van de echtgenoten deser goden (t.w. Amphitrite, vrouw van Poseidon en i Neptunus) veel stijl- we dan ook eerlijk bekennen, dat van het grhied wi de oorspronkelijke functie van Poseidon gevoeglijk over de hij de Grieken en van Neptunus bij de gebreid. Bjj de I< Romeinen niets met zekerheid bekend tijd van Homerus «is. Desondanks kunnen we aannemen, zeegod geworden, dat Poseidon (om met de oudste van de twee maar eens te beginnen I méér ai» aardgod, dan als zeegod werd gezien. Dat bewijst het feit, dat hij aanvankelijk in de gedaante van een hengst of een stier werd gedacht. Het draven van dit dier veroorzaakte een machtig geweld. schokken en aardbevingen werden te weeggebracht. Poseidon was eehter niel oiler mblet al kum alle irdbc kennen we de drietand, die kelijk een harpoen was, ook we dit wapen er moeilijk meer in her kennen. De ontwikkeling van de Ita liaanse god Neptunus heeft zich waar «chijnljjk langs soortgelijke lijnen vol trokken, maar veel te bewjjzen valt hiervan niet, daar hjj vermoedelijk onder invloed van Tarente - .1 vror, (in ieder geval vóór 400 v. Chr.) werd gelijkgesteld met zijn oudere Griekse collega Poseidon, waardoor ook Neptu nus voornamelijk het beheer over de zeeën werd toevertrouwd. Het paard- en stierachtige uiterlijk hadden heide heren natuurlijk allang verloren, maar hun :ich over de golven voort in een schelp, setrokken door dolfijnen of zeepaardjes. Iet spreekt welhaast vanzelf, dat aan Ie zeegod meer heiligdommen gewijd verden, naarmate de zee in het leven Ier volken een belangrijker plaats te ervullen kreeg. Zo bouwde de gun- teling van Augustus, Agrippa, in 2.3 v. "hr. een nieuwe, prachtige Neptunus- empel op hel Mamveld, ter ere van tyn verwinning ter zee. Het feest ter ere an Neptunus, Neptunaiia genoemd, 'erd op 23 juli gevierd. Het apreekl 'elhaast vanzelf, dal de Ncptunusfeeslen p onze schepen bij het passeren van Uw nachtrust Is toch een Auping waard Een Auplng-blnnenvëringmatras Is het beste „slaapmiddel" dat er Is! Geen wonder: elke Auplng-matras heeft niet alleen de patente, steungevende Auplng-verlng, maar ook nog een speciale zomer- en winterkant. En om dat het oog óók wat wil: Auping's fleu rige damasten zijn de mooiste die er zijn! U hebt al een echte Auping vanaf f. 79.- batterijen bij Amibon ln een rebellen- vliegtuig werd neergehaald, toonde zich ier geschokt, toen zij bet nieuw6 ver- am over haar man. Zij vertelde een verslaggever van As sociated Press, dat zij half mei het laat ste bericht van hem had gehad; het cou- van de brief droef het poststempel uit Taipeh op Formosa. Zij was van plan geweest vandaag naar Hongkong te gaan n haar man te ontmoeten. Pope ondergaat op het ogenblik Tn Djakarta een medische behandeling. Hij brak een been, toen de parachute, waar mee hij zich uit zijn in brand geschoten toestel redde, aan een boom bleef haken Volgens premier DJuanda zal hij terecht en staan, omdat hij „herhaaldelijk misdadige handelingen jegens het Indo- esisohe volk heeft begaan". Functiona- issen van de Amerikaanse ambassade it Djakarta hebben de Indonesische utoriteiten verzocht hun een onderhoud met Pope toe te staan. Volgens onbevestigde geruchten zou Djakarta van plan z(Jn de in- en uitvoer handel te monopoliseren. De regering, die het „bureau voor de economische stabilisatie" had geïnstalleerd, klaagde ter obstructie op het gebied van de in- 1 uitvoerhandel en over economische trllesen door de ruilhandel van Celebes i Sumatra. De Indonesische regering heeft giete- ;n haar goedkeuring gehecht aan de toetreding tot de Geneefse conventie, er meteen bij gezegd, dat deze re gelingen niet van toepassing zullen zijn op de behandeling van de opstandelin gen. hoewel de centrale troepen zich be- •lisl aan alle menslievende beginselen zullen houden. De Times of Indonesia noemt het jam mer, dat de Nederlandse ambassadeur te Washington door Dulles niet onmld- delijk de deur werd gewezen op het ogenblik, dat hij zijn mond opendeed te protesteren tegen de Amerikaanse penleverantie aan Indonesië. Dulles i knoeide zijn tijd en die van de belasting betalers door te luisteren, aldus het blad. Dit meent, dat het hier een transactie be. treft tussen twee soevereine regerlngc... waarmede Nederland zich niet moet be moeien, daar iedere schooljongen weten dat een Indonesische bewapening voor een aanval op Nieuw-Guinea onzlr is. Indonesië heeft ook niet geklaagd ovei het gebruik van een deel der door Neder land als lid van de Noordatlantische ver. dragsorganisatie ontvangen wapenen in Nleuw-Guinea. dat een bedreiging Indonesiës veiligheid betekent, schrijft het blad. Eert dagelijkse puzzle: mat eten me vandaag Natuurlijk Een kaasgerecht! (Een originele en co lekkere oplossing van Uw probleem STOOFSCHOTEL MET KAAS 2 kg aardappelen, i bloemkool, Vi kg tomaten, Va eetlepel maïzena. So gr roomboter, 350 gr belegen kaas, zout, pepert De aardappelen en de bloem kool in stukjes snijden en met een bodempje water gaar ko ken. Het vocht binden met de aangemengde maïzena. De ln stukjes gesneden tomaten en de in blokjes gesneden kaas erb(j doen. De stoofschotel op smaak afmaken met zout en peper. Het geheel nog eens goed doorwarmen (maar niet doorkoken, daar anders de kaas gaat uitsmelten) en onmiddel lijk opdienen. Doe nóg meer met kaas Nederland krijgt al weer de schidd De Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrlo heeft beweerd, dat de betrekkingen tussen Indonesië en de Verenigde Staten niet zo bevredigend zijn geweest omdat zij in grote mate wer den beïnvloed door de belangen der Ne derlanders in Indonesië. Hij heeft de in druk, dat de Nederlandse regering slechts één belangrijk oogmerk heeft: elke voor uitgang In Indonesië te belemmeren en te hinderen en te voorkomen, dat Nieuw- Guinea Indonesisch wordt. Daarvoor schijnt zU bereid alle Nederlandse belan gen ln Indonesië op te offeren, aldus Subandrio.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9