En toen gebeurde het erge Tuinieren op een middenin de lap grond stad - Mus eet uit Arends hand W - M M f a e m m 9' e PUZZEL VAN DE WEEK ZONDAGSBLAD ZATERDAG 24 MEI 1958 door Co van der Steen-Pijpers (Vervolg) EEN REPORTAGE VOOR JIJLLIE Piet Rond een veertienjarige schooljongen, die in de Joubertstraat begin werd gemaakt, en de Jeugd in Gouda woont, heeft altijd onze aandacht gehad omdat hij zoveel da"e£!sdhebb"r we ™et plezier heeft in tuinieren. Wanneer we hem ook zagen, na schooltijd grote bewondering staan kijken hoe of op zijn vrije middagen altijd was hij met spade of gieter in zijn vakkundig Piet en zijn vrienden te tuintje bezig, zette hij met voorzichtige vingers plantjes uit, of wiedde werk gingen. Hoe zij aan die tuin- hij het onkruid. Hij was er altijd in de weer. t beetje ruk- .Frank!" juicht hij, ..we trekken die paal er uit, en dan draaien we hem om! Dan wijzen de bord jes verkeerd, en dan gaan de mensen die naar het dorp moeten, juist de andere kant op!" Frank vindt het prachtig. Met r ken en trekken lukt het. Als er een auto aankomt, wachten ze even. en kijken onschuldig een andere kant op. 't Om draaien van de paal. die topzwaar is, door de bordjes die er aan zitten, valt nog niet mee. Maar ze spelen het toch klaar. Ze stampen de aarde wat aan. en dan staat de paal daar, of hij nooit anders gestaan heeft. Het bordje: Doodlopende weg. wijst nu in de richting van de kerk. En het bordje met Centrum er on. wijst naar het weiland. Veel plezier hebben de jongens er niet van. Er is weinig verkeer, en de mensen die langs komen, weten de weg wel. "t Wachten verveelt al gauw en ze slenteren langzaam weer verder. Ze den ken er niet aan. dat 't beter is. eerst die paal weer goed te zetten. Ze lopen over een puntig hek. Ze schommelen aan een zwiepende boomtak, en ze gooien de emmer van een glazenwasser om. Als ze eindelijk thuiskomen, zijn ze moe. en heel wat rustiger. Zonder tegenstribbelen gaan ze naar de kruidenier, als moeder merkt, dat de beschuit op Er staan een heleboel mensen in de winkel, en er wordt druk gepraat. „Heb je 't al gehoord van de nieuwe notaris? Die jongen van hem is in "t kanaal gevallen. Hij was er heel erg aan toe!" Freek en Frank kijken elkaar aan. Dat is die nieuwe jongen, die pas bij hun in de klas zit. Be klemd luisteren ze verder. ..'k Weet niet. of hij nog te redden is. 't Hangt er van af, of ze de dokter vlug te pakken kunnen krijgen. Er schijnt storing bij de telefoon te we zen De notaris is er direct met de auto op uit ge gaan. Maar 'k heb hem nog niet terug zien ko men. Vreemd, zo ver is het toch niet. Misschien was de dokter niet thuis!" Weer kijken Freek en Frank elkaar aan. Nu is er angst in hun ogen De paal! De handwijzer! Misschien is de notaris de verkeerde weg in ge slagen. Hij woont hier nog maar zo kort. Mis schien zit hij op de doodlopende weg naar het welland. Die weg wordt steeds smaller, hoe verder je komt. Zo'n grote auto kan er niet ke ren. Dan moet de notaris voetje voor voetje te rugrijden. En dat is hun schuld! Ze moeten naar de dokter, dadelijk! Haastig rennen ze de winkel uit. De deur laten ze openstaan Ze weten een weg binnendoor. Ze draven over het land van een boer. Ze springen over een sloot en ze klauteren over prikkeldraad. En aldoor denken ze aan de jongen van de nota ris. Simon. Als de dokter te laat komt? Hij moet natuurlijk kunstmatige ademhaling toepassen, en als dat niet meer helpt? Nog harder gaat het. (Volgende week verder) Cf -x OOGST Met handen- en zelfs armenvol droegen de Rondjes, zoals zij in de Joubertstraat worden genoemd, hun oogst naar huis. En dat was de moeite waard. Sla, wel honderden kroppen, chalotten (dat zijn kleine, langwerpige uitjes), spinazie, selde rij en rabarber. Maar ook aard beien en radijs, al moeten we eer lijk zeggen dat van dit deel van de eigen teelt niet veel op tafel kwam Piet's liefhebberij in tuinieren werkte zo aanstekelijk dat het niet lang duurde of ook de andere jon gens uit de Joubertstraat gingen een lapje grond bewerken en bebouwen. En Piet deed het niet alleen! Hij sleepte allereerst zijn zusje Hannie (16) en broertje Bouk (11) mee in zijn enthousiasme. Naast de tuin deze foto i jullie ten kijkt is er in e ontdekken. Op een onderwijzer. zijn jongen; botanie geeft. Maar niet alleen in het bosook langs de slootkant en in de duinen is heel veel te zien en te leren. Daarom: trek er eens op uit. Of begin zoals de Rondjes in Gouda, zelf een tuintje! van Piet bakenden zij een stukje grond af en zo kwam het, dat me vrouw Rond 's zomers nooit te kla gen had over gebrek aan verse groente Dat kon gemakkelijk want het ter rein vroeger een volkstuincom plex was groot genoeg. De volks tuinders moesten het veld ruimen voor de -woningbouw maar het duur de lang voor met het bouwen een wijsheid zijn gekomen? „Papa deed er vroeger ook veel aan", zegt Han nie Rond en dat verklaart natuur lijk veel. Jammer genoeg is de laatste tijd een beetje de klad gekomen in het tuinieren. Het weer werkte niet mee. Sommige jonge planten vroren dood .vanneer ze niet in de kassen ston den en het onkruid schoot zo snel op dat de jonge tuinders er moede loos van werden. GRASSNIJDEN Toen we er gisteren een kijkje gingen nemen, waren er drie kinde ren bezig met grassnijden. „Voor de konijnen?" vroegen we. „Nee", zeiden ze, „we wilden het nog een beetje mooi houden, maar, zoals u ziet, het is niet veel meer". Eén tuintje was er nog: dat van Ria Snel, een meisje van elf jaar, dat in haar eentje is doorgegaan en met evenveel enthousiasme als vo rig jaar rabarber en chalotten heeft geplant. De familie Rond zat middenin de drukte van een verhuizing. Piet was boven in de weer met zijn cactus sen en Hannie vertelde ons: „Weet u, nu we gaan verhuizen, komen we te ver van de tuinen te wonen. Het was juist zo leuk, dat we ze hier vlak voor de deur hadden!" GEDULD Misschien vragen jullie je nu af waarom wij schrijven over tuintjes die sinds enkele weken bijna in een wildernis zijn veranderd. Wel, we vonden het leuk jullie eens te laten weten dat er ook nog jongens en meisjes zijn die niet op vernieling van bomen en planten uit zijn, maar die er werkelijk plezier in hebben zelf iets te kweken en er voor te zor gen. In iedere stad, in ieder dorp is wel een stuk grond te vinden dat zijn definitieve bestemming nog niet heeft gekregen. Misschien ligt er wel zo'n terrein dicht bij je huis. Tuinieren is een heel boeiende en ook een dankbare hobby. Alleen, je moet geduld hebben èn doorzettings vermogen! de Hemelvaartsdag, jammer was dat hè? waar gaan jullie met moeder naar toe. weten jullie dat al? Hebben jullie de Koningin goed ge zien afgelopen woensdag Frans en Arie de Groot? Schrijven jullie eens over het bezoek? Jullie hebt een gezellige dag gehad Cor Groenen dijk. dat merkte ik wel uit je brief De dierennamen die tevoorschijn kwamen uit Nelly Geers schreef maar heel ie puzzel ran vrif. week weren: Koe. honi. schaap, aap, beer, paard en haas. Het was niet zo moeilijk, de meeste oplossingen waren dan ook wel goed. nichten. oplossing. De nieuwe nichten en neven komen nu hieronder: Jantje de Groot,.Kees de Grijp, Teuntje van Dijk, Thom Buitelaar. Ria en Bep Buitelaar. Q. Akkerhuis. Hans Bakhuizen, Rini en Lina de Bie. Hartelijk welkom hoor. Sari B robbei krijgt de hoofdprijs deze week, schrijf je voortaan je naam en adres i n de brief Sari? H enny Bosch en Jan en Cokkie JU de Go e de krijgen de troostprijzen. Ook jullie waren beurt. Vergeten, vergeten len en adressen in de brief te schrij- a-."-b; nie' naam, adres eu «n- tijd te schrijven in je brieven? Af- i Cokkie weet tk het adres helemaal gesproken. Dag allemaal, prettige, niet. Schrvoen jullie nog even? plezierige Pinksterdagen toegewenst Jongens en meisjes volgende week '.ijn de letters H-N weer aan ^de vergeten de r De letters A-G. zijn deze week aan Tweede Pinksterdag, de beurt. Wim en As-t Benard van jullie heb ik inderdaad twee brieven, de vorige was te laat aangekomen. Wat een mooie cadeaus heb jij ge kregen Aatje. Joke Beeuijcn schreef ook twee brieven, ja het is zeker leuk dat je vriendinnetje ook mee doet Joke. Netty Bloem schreef me ov«r een reis naar Nij megen, dat is ver weg Netty. Was het een schoolreis? EUle Barends, daar sta je dan, hoe is het met de verkoudheid? Ga je vaak mee ach terop de bromfiets? Hebben jul lie de kanariepiet ook een naam gegeven Anneke v. d. Berg? Of noemen jullie hem gewoon Piet? Schrijf je me eens over het feest van het dorp Ria v. d. Berg? Ik ben benieuwd hoe het is geweest. Dat vind ik altijd van die mooie bloemen Dicky v. d. Berg, seringen. Komt je nichtje uit Oostgaag ook wel eens naar jou? Jouw moeder heeft mooie cadeaux gekregen voor moederdag Walter Bouw. Ja dat was dom. na vijf jaar schrijf je de taal nog goed. Wat heb jij alle maal in je tuintje staan Gera Brand wijk? Gelukkig dat de stempeltjes naar je zin zijn. Jacob Boer is de vissersvloot gaan bekijken, het was zeker wel druk Jacob? Het postpapier is mooi zeg! Gert Boer heeft een klein verhaaltje voor me geschreven, leuk Gert. Han dle en Ineke de Bruijn hebben een hondje gekregen, het heet Robbie. Dat vind ik een leuke naam. Jij kunt zeker wel goed gymmen Ineke? Dia foto van Jullie is erg leuk Corrie en Jannle Branderhorst, maar te klein voor de krant. Je zou jullie helemaal niet meer zien. echt waar. Jammer hè? Veel plezier Tweede Pinksterdag hoor. Lies- beth v. d. Brink schreef visjes die haar broertje in je beeft. Hebben jullie een aquari um ook Liesbeth? Jullie zult het zwemmen gauw genoeg leren Keee en Dick Boudeatein. Er waren veel deelnemers met de rijwielrondrit, gaan jullie een volgende keer ook mee doen? Dat is een leuk z\ bad bij Jullie Jennefce Cornet wippen en schommels. Ik ben benieuwd of Jullie zullen winnen welk elftal zit jij Coby Cornet? Corrie van Driel schreef alleen de oplossing. Dat was zeker lang geleden Dlneke Drop. Wil je coupeuse worden" Jan van Drunen schreef een lange, gezellige brief. Een mooi cadeau kreeg je thuisgestuurd zeg Jan. Kleur je graag? Moeder vond de planten zeker wel erg mooi Leo Boon? Hanneke Dillo schreef weer een brief op haar mooie postpapier, dat zal wel een flinke wandeling, zijn geweest Hanneke, houd jij ook zo van de zee? Kees van Eg- mond heeft een mooie tekening voor me gemaakt, bedankt Kees. An nie van Es gaat fijn met vacantie naar "Veen Nbr. in de Pinkstervacan- tie. Ik vind Loekie een mooie naam voor een poes Annie. Ga je 2e Pinksterdag ook uit fietsen Hans van Es? Marieke van Es is gaan fietsen op Hemel vaartsdag. Ik vind het fijn dat ik die mooie foto's van jullie mag houden, jullie staan er alle vier leuk op. Willen jullie pappa en mamma hartelijk danken Ada van Es? Je schreef me een leuk brief je. Hiltje Feenstra maakte een grappige tekening. Jullie zult wel hebben gelachen met die ballonnen- geschiedenis Wil, Greet en Hanneke Faber. Zijn Janny en Mitch nu weer terug naar Frankrijk of blijven ze een poosje in Nederland voor vacan- Nelly Grootendorst schreven over het koude weer met Toen we eens bij Arend. Vermeulen (11 jaar) in Rotterdam op bezoek waren troonde hij ons mee naar de keuken en fluisterde „U moet even heel stil zijn, want hij kan nu elk ogenblik komen. Mijn musje". En ja hoor, we zaten nog maar net, toen een musje kwam aangevlogen. Een beetje wantrouwig zette hij zich op de balustrade van de warande, hipte even heen en weer en vloog toen met een grote boog de keuken binnen. Vlak voor onze voeten bleef hij zitten en een lawaai dat het diertje produceerde! „Hij wil brood", zei Arend deskundig. Uit zijn broekzak diepte hij een stuk brood op, brak het in kruimeltjes en stak toen zijn hand uit naar het vogélje. Het at uit zijn hand! Het pikte de kruimeltjes op zijn gemak op en vloog toen weer weg. ,J)e mus komt hier elke dag. Als ik er niet vlug genoeg bij ben komt hij zelfs in de gang", zei Arend. „Laatst was er een klein tje bij. Dat was er zeker een uit zijn nest. Maar het kwam niet verder dan de warande! Leuk hé?" Terwyl de bemanning aan de pompeD werkte om het schip in de razende storm dryvende te houden, was Robinson niet alleen heel erg zeeziek, maar ook zijn ge weten sprak voortdurend. Hij verweet zich zelf nu zijn ongehoorzaamheid tegenover Het pompen hielp niet veel, het schip zonk langzaam maar zeker en de kapitein gaf opdracht in de reddingboten te gaan. Robin&on werd op het laatste ogenblik uit zijn kooi gehaald en nauwelijks was hij in de sloep, of het grote schip verdween in de diepte. Pas dagen later werden de man nen door een voorbijvarend schip aan boord genomen. In Londen, waar de schipbreukelingen werden heengebracht, woonde Robinson samen met de kapitein van zijn eerste schip. De oudere man was een vriend voor hem en al spoedig kon de jongen het niet langer voor zich houden, dat hij van huis was weggelopen. De kapitein begreep de avon tuurlijke geest van deze jongen, maar hij voelde ook hoe ongerust de ouders over de verdwijning van hun enig kind moesten zijn. Hij gaf Robinson voldoende geld om naar huis te reizen en enkele dagen daarna was de jeugdige avonturier op weg naar het ou derlijk huis. Illillllllllillllilllll Dit i i nu eens een puz zel, waaraan de kleine neven en nichten ook mee kunnen doen. Jullie moe ten nl. alle hokjes waarin een punt staat, dichtma ken. Je kunt dit natuur lijk met een zwart potlood doen, maar je kunt ook kleurpotloden gebruiken. Ik ben benieuwd naar de mooie oplossingen! Instu ren vóór woensdag 28 mei aanstaande. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12. Den Haag. Nieuwe opgaven Deze keer geven we een tweetal in gewikkelde en fraaie problemen. No. 471 is een uitstekend slagprobleem \!tin onze Haagse medewerker Rotteveel. De stand van 472 is schijnbaar reglementair niet te verklaren. -Zwarts laatste zet moet 23—28 geweest zijn. De auteur weet deze stand te redden door aan te geven, dat wirt daarvoor de uitruil 3933 en 42y33 gespeeld heeft. Omdat het vraag stuk een prima ontleding heeft, willen we deze enigszins gezochte verklaring graag accepteren. No. 471. Hans Rotteveel, Den Haag. Dijk. Dordrecht m gjji «Bf fiÉ 0 B 1 8 cM Wt "M w g s ©I m S 1 8' a' s m m m 0 a fM. B. J. Pranger. A. v. d. Putten. H. van Rooden, P. J. Sterrenburg. I. W. Wuyck- huyse allen 30 (10); B. v. d. Bie. A. v. d. Bosch 29 (10); J. v. Baardwijk 28 (8); C. v. Buuren 27 (9); J. Hakemuider 27 (10); T. Ouwerkerk 27 (10); J. Houtman 27 (8); A. v. d. Stoep 26 (6); G. de Jong 22 (8); J. A. Kuyper 20 (10); H. Rot teveel 20 (5); D. Beekhuizen 19 (10); W. Looman 19 (6); C. Broekman 18 (9); P. v. Baanen 17 (9); W. v. d. Heuvel 16 (4); H. A. Nederlof 16 Th. v. Prooyen 16 G. v. Rhee 16 G. M. Woelders 15 J. v. Ekelenburg 13 (10); C. Verwey 12 A. Balkenende 10 (4); Mar. Brinks') 10 (10); I. M. F. Masurel 10 (10); G. P. Sterrenburg 10 (10); Chr. Voerman 6 G. Leroy 4 (4); A. Versteeg 4 Correspondentie. Enkele opmerkingen over de vraagstukken van deze serie hopen we in de volgende rubriek te be handelen. m |jg' m m p| M gint Stand van de ladderwedstrtjd na de derde serie (problemen 460469). Ondanks enkele opgaven van zwaar kaliber konden de meeste koplopers zich in deze serie volledig handhaven en moest ook deze keer het lot beslissen over de toekenning der prijzen. Deze werden tenslotte gewonnen door de he ren S. Korpershoek. Vlaardingen; B. J. Pranger. Den Haag en A. v. d. Putten, Leiden. Onze hartelijke gelukwensen. De stand na de derde serie was (tussen haakjes de punten behaald in deze serie): „Je blijft hier, tot ik terugkom, Piet" KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. genezen; 6. geluid v.e. bep. val.; 11.dronken; 14. enkele; 15. eetgereedschap; 16. keg; 17.1uitenant, afk.; 18. ge hoorzaal; 20. jongensnaam; 21. artikel; 22. hoofddeksel; 24. sprookje; 26. fout; 28. trommel; 30. benaming; 32. wenk; 35. getal; 38. straf; 39. onberedeneerde gewoonte; 41. signaal; 43. -er: grote rivier in Afrika-; 44. deel v.e. ladenkast; 45. aangeslibd land; 48. niet mee gaande; 50 persoonlijk voornaamw.; 51. behoeftig; 53. extraatje; 55. neerslag; 57. jongensnaam (afgekort); 59. verzinnen; 62. vervoeging w.w. genezen; 64. zie 38; 65. moerassig water; 68. schop; 70. buiten ste borstbekleding van Isr. Hogepriester; 72. tijdperk; 73. halsbont; 75. vrouw van Jacob; 77. geurige plant; 79. loswal; 80. meisjesnaam; 81. mislukking; 83. roofdier; 85. laagte; 86. schijngestalte v.d. maan (oude spelling); 87. iets iets akeligs. VERTICAAL: 1. gedeelte; 2. éénjarig dier; 3. Chin, afstandsmaat; 4. wederhelft; 5. deel v.h. gelaat; 6. sarren; 7. „de" in 't Frans; 8. bloedverwant; 9. deel v.e. blad. 10. staak; 11. rondzwerven; 12. ver beelding; 13. te gelegener tijd, afk.; 19. niet vroege; 23. gebied; 25. delfstof; 27. boom; 29. zin; 31. meisjesnaam; 33. zie 14 horizontaal; 34. getal; 36. onbeschoft, rum; 37. zwarte agaat; 39. reptiel; 40. onzin; 42. nors mens; 46. zeehond; 47. voorgerecht; 49. vis; 52. de geest be treffend; 54. inval, gedachte; 56. soort antilope; 58. voer tuig; 60. van voren; 61. edel gas; 63. wortel van standel- kruid; 66. uitbouw; 67. schoen; 69. tegenslag; 71. stad in Zuid-Frankrijk; 73. onderdompeling; 74. lofge dicht; 76. uitroep; 78. bevel; 82. hoge akker; 84. element, afk. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linkerbo venhoek vermelden: ..Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. Tgajj niJim

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 18