Bouw chr. technische school Katwijk kan nu beginnen Katwijk lieelt vaar elk wat wils Praktijkgedeelte zat in augustus volgend jaar klaar moeten zijn Aanvoer groene haring komt nu op gang MF.irwt: i.F.msruK roiiRAvr 9 VRIJDAG 23 MEI 1958 ENORME COLLECTIE in DAMES-, HEREN- EN KINDERBADGOED Onderjurken en pettycoats In nylon, charmeuse en ka toen. Nylon kousen en ski- „DE WOLBAAL" HP Tafelkleden mach. Smyrna 57,50 wollen pluche vanaf 29,50 A. MEIRINK LENTETIJD STOFZUICERTIJD alleen de bekende merken ERRES, HOLLAND—ELECTRO, RUTON. EXCELSIOR. „HET EMAILLEHUIS" Piet Oudshoorn NOOR DEINDE 7 PRINCESTRAAT 11—13 RIJSCHOOL „PERFECT" VERHUUR zonder CHAUFFEUR TAXI d 5.50 p uu 50 p uu A f p uu Theorieles met moderne verkeer* maquette per clubavond f 1-50 SEINPOSTSTRAAT II - TEL 379 RIJLES Scooter MODELWONING EKSTERSTRAAT 5 ELECTRA en RADIO verzorgd door H. P. BLOOT ANDREASr-LEIN 14 Telefoon 2331 EIGEN REPARATIEDIENST Eet meer haring Lees meer boeken Voor AL uw WERKKLEDING BOEKHANDEL |AM DIAMI VAN DER LEE Katwijk aan Zee I NOORDEINDE 6 Het geduld heeft toch zin gehad OP 18 AUGUSTUS 1950 ging er vanwege het bestuur van de Chr. Tech nische School Katwijk een brief uit naar het gemeentebestuur van Katwijk met het verzoek, grond beschikbaar te stellen voor de bouw van een school. Dat wij aan dit feit herinneren, is daaraan toe te schrijven, dat vandaag, 23 mei 1958, een belangrijke mijlpaal is bereikt op de lange weg naar de bouw van deze ambachtsschool. Het mag misschien vreemd zijn, dat het bestuur van de school op die bewuste augustusdag deze stap zette; 't was immers nog maar ruim een jaar geleden, dat de ambachts school als dagschool was geopend en in september van het vorige jaar was het nieuwe gebouw in de Noordstraat in gebruik genomen. Toch was die stap niet onberaden, want nauwelijks begonnen met het dagonderwijs, werd het het bestuur duidelijk, dat de school in de Noordstraat veel te klein was en dat de bouw van een definitieve school (die in de Noordstraat had een tijdelijk karakter), een dringende eis was. En in de loop van de voorbijgegane 1 jaren, 1950 tot nu, heeft het bestuur meer en meer de overtuiging gekregen, dat het i juist was, wat het toen heeft gezien. Veelzijdiger De school wordt bezocht niet alleen door leerlingen uit Katwijk, maar ook door jongens uit de omliggende plaatsen, J de aanvraag om plaatsing is steeds gro ter geweest dan de mogelijkheden toe- lieten. Bovendien zou in een grotere school de opleiding nog veelzijdiger kun nen worden. Het onderwijs, zoals dit wordt gegeven, brengt veel moeilijkheden mee. want ondanks het feit, dat de ruim te in de Noordstraat niet toereikend is, heeft het bestuur kans gezien verschil lende lokaliteiten elders in gebruik te nemen. Zo wordt nu les gegeven in de Noordstraat, in het Jeugdhuis, in Irene, in de school „De Zonnebloem" en in de oude avond-tekenschool aan de Voor- Een zeer groot aantal besprekingen en vergaderingen is er na augustus 1950 ge weest; er moesten vele moeilijkheden en teleurstellingen worden overwonnen. In het begin van dit jaar was er zelfs nog geen gedachte over de tijd, waarop de school er zou kunnen komen. Plotseling Plotseling, en wel na 18 februari 1958. kwam er vaart in de voorbereidingen, en wel zo, dat hedenmorgen de aanbe steding kon plaats hebben en dus bin nen korte tijd met de bouw kan worden Het bestuur hoopt, dat half juli de i bouw zal beginnen. Het eerst is het praktijkgedeelte aan de beurt; dit zal in augustus 1959 gereed dienen te zijn. Dat Is daarom zo nodig, omdat het be stuur nu reeds, met het begin van de nieuwe cursus, met het oog op de aanneming van nieuwe leerlin gen maatregelen treft. Zou namelijk het praktijkgedeelte volgend jaar september niet in gebruik gesteld kunnen worden, dan konden voor de aanstaande cursus slechts 54 nieuwe leerlingen worden aangeno men, wat zou betekenen, dat er 100 moesten worden afgewezen. Nu zul len de gegagdigden wel worden aan genomen en dus moet volgend jaar september het praktijkgedeelte ge reed zijn. Het eerste jaar van de 3-jarige cursus heeft een voorbereidend karakter. Het extra aantal leerlingen kan in het ko mende jaar geheel worden geholpen, om dat in het eerste jaar slechts weinig praktijkonderwijs behoeft te worden ge volgd. Is het dus de bedoeling, de eerste etappe te doen eindigen In augustus 1957, de bouw van het gehele object hoopt het bestuur in de zomer van 1960 voltooid te zien. Streekschool Mede omdat de Chr. Technische School Katwijk een streekschool is, zal het ge bouw verrijzen in Katwijk aan den Rijn, en wel waar bus- en tramhalten dichtbij zijn: aan de Nieuwe Duinweg, juist in de bocht naar de Provinciale weg, ten oos ten van de woning van de heer Boskamp Het golvende gebied zal in de toekomst zelfs twee scholen bevatten, want be halve de Technische School komt er de tweede Hervormde school van Katwijk aan den Rijn. Het terrein, waarop de school komt. heeft een grootte van 12.600 m2 en de ge bouwen zullen een inhoud krijgen van 25.000 m3. Ze zijn berekend op het on derwijs geven, zowel theoretisch als prak tisch, aan 450 leerlingen. Indeling Onze foto geeft een overzicht van het gebouwencomplex, zoals het aan de Nieuwe Duinweg zal worden uitgevoerd, ongeveer gezien van het "viaduct voor de Zanderij. Het complex is in grote lijnen te verdelen in vier ruimten: theoriege bouw met dienstruimten (D); werkplaats gedeelte (H); gymnastiekzaal met neven ruimten (E); bouwloods voor bouwtimme ren (K). Het theoriegebouw bevat een hal van 16 bij 8%m, waarin de trappen zijn naar de verdieping en de kelder, gedeelte lijk souterrain en centrale garderobe (Ml voor leerlingen, voor het opbergen van overkleding en tassen. De Ingang voor de leerlingen (B) ligt aan een nog aan te leggen zijweg (A) van de Nieuwe Duin weg. Hierdoor bereikt men aohter het theoriegebouw ook de kelderruimte, waar een 300-tal rijwielen kan worden gestald. In deze kelder bevinden zich de verwar mingsketels en is een groot gedeelte be stemd voor bergruimte. In het souter- rain is een schilderswerkplaats (O) voor de avondschool. In het hoofdgebouw zijn 7 leslokalen. 3 tekenzalen en een overblijflokaal (L). Het laatste is 18 bij 10 meter groot en heeft een podium van 10 bij 4 meter. Ten slotte zijn er de verschillende dienstruimten, zoals kamers (N) voor directeur, adjunct- direoteur. leraren en concierge. De hoofd ingang (C) ligt in de bocht voor de Nieu we Duinweg. De werkplaatsen (H) kan men vanuit het hoofdgebouw bereiken via een door gang (G). waar ook de dokterskamer er toiletten zijn. In het werkplaatsgedeelte zijn 3 handvaardigheidslokalen onderge bracht. Deze lokalen zijn in hoofdzaak bestemd voor de leerlingen van het eer ste leerjaar. Wij noemen: hout-, metaal-, verf- en klei-arbeid. een vuurwerkerij- lasserij met opstelling voor 8 smidsvuren. 6 lasplaatsen (elektrisch) en 8 plaatsen voor autogeen lassen, een plaatwerkerij, 2 werkplaatsen voor machine-bankwer- ken, elk 144 m2, 2 timmerwerkplaatsen er een ruimte, tussen de timmerwerkplaat sen, voor machinale houtbewerking me! afzuiginstallatie. Dan zijn er ook 2 cen trale wasplaatsen, tevens opbergplaats voor werkkleding. Bij de diverse werk plaatsen zijn nog magazijnen geprojec teerd. De gymnastiekzaal (E) ligt voor het hoofdgebouw met een doorgang (F) naar het theoriegebouw met aan weerszijden een kamer voor de gymleraar en een keuken ten dien ste van het overblijflokaal. Uit de aard der zaak behoren bij het gym nastieklokaal garderobes en was gelegenheden, onder meer douchecellen. De projectietekening van de christelijke technische school te Katwijk. Architecten: de heren Verloop en Van der Weij. de geprojecteerde flats, aan de ovei zijde van de nieuwe weg (A). Wij begrijpen, dat men in bestuurs- kringen zeer tevreden is over het loop van deze zo gewichtige zaak, i niet in het minst zal er voldoening zijn bij de directeur, de heer R. Rijkenboer, en zijn staf, Bouwloods De bouwloods (K), groot 20 bij 10 m, aan een zijde open, is bestemd voor de leerlingen van de afdeling timmeren. In deze lood kunnen stel- en bouwoefenin- gen worden verricht, opdat de werkzaam heden in de praktijk zo goed mogelijk worden benBderd. Tegen de werkplaatsen Is nog een ge legenheid om hout op te bergen (J). Ten slotte is er rekening mee gehouden, dat de school later te klein wordt. Aan beide zijden van de werkplaatsen is ruimte (P) voor uitbreiding Het geheel is laagbouw, wat ook het geval zal zijn met de te bouwen Hervormde school, die geheel rechts bovenaan zal komen. Deze laag bouw zal als inleiding dienen voor Elektrische Apparaten Wasmachines - Centrifuges Wringers - Straalkachels Stofzuigers - Strt)k(jzers Droogscheerappar&ten P. ZUYDERDUYN Voorstraat 31 Katwijk aan Ze Telefoon 2954 KATWIJK AAN ZEE A.R. verkiezingsavond Vanavond 8 uur wordt In gebouw Irene aan de Voorstraat een openbare vergade ring met gedachtenwisseling gehouden door de a.r. kiesvereniging. Er zijn twee sprekers. De heer W. Duindam spreekt over „Beginsel en eenheid" en mr. J. van der Plas spreekt over a.r. gemeentebeleid Hoog en laag water Zaterdag 24 mei: hoog water om 6.41 en 16.09 uur; laag water om 2.23 en 14.46 uur. Katwijkse Nieuwe van negen schepen De eerste Katwijkse Nieuwe, gisteren door de Everard Christina aangevoerd, is afkomstig van de volgende schepen: KW 20, KW 41. KW 110. KW 43. KW 22. KW 40. KW 175. KW 78 en KW 15. KATWIJK Tentenvernielers De politie ontving bericht, dat tot nu toe onbekende daders hun tijd zoek heb ben gebracht met het vernielen en be schadigen van op het strand staande tenten. Kotter-plundering Voor een in reparatie zijnde kotter werd mèer dan gewone belangstelling getoond: niet alleen werden er beschadigingen aangebracht, maar tevens werden er ver schillende materialen ontvreemd. Glas-piraten Op verschillende plaatsen werden in de afgelopen dagen ruiten Ingeworpen. Een garage aan de Emmastraat. die al eerder het mikpunt van baldadige jeugd is geweest, werd ook beroofd. Tevens werd Nieuwe Duinweg vooi loos gemaakt. Bij buurt van het gemaal ging verandering de ruiten met windbuksen bewerken. Nóg onveilig Een jeugdig fietser, die de opgejaagde wandelaar zelfs de rust van het plantsoen niet gunde, reed gisteren over de wandel paden van het plantsoen aan de Park laan; hij botste tegen een dame op. Geslipt Een aantal op de weg liggende tuipen werd op de hoek van de Kanaaldijk- Zwarteweg door het verkeer tot moes gereden. Een jongen kwam met zijn fiets in deze glibberige massa terecht, slipte en brak zijn rechter onderbeen. woning aan de n gedeelte glas- i timmerloods in de Lezers schrijven ons De P.C.U. in Katwijk De meng heeft het..vermogen, wat tot hem komt in zich op te nemen en in het onderbewuste te bewaren. Van daaruit kunnen de vooretellingen ons meer wust worden om ze te reproduceren. De ervaring leert, dat slechts weinig mensen precies kunnen weergeven zij zich bewust zijn geworden. Het is dus een normaal verschijnsel, wanneer bi; het weergeven iet6 wordt bij- of afge daan. Te veroordelen 16. wanneer men om een of andere reden dit bewu6t gaat doen. Dit blijkt het geval te zijn bij de P.C.U. Moedwillig geeft zij een verkeerde voor stelling van de bespreking tussen haar en de S.G.P. Wie de „belangrijke medi deling" aandachtig lee6t en daarbij geen vreemdeling te Jeruzalem i6, voelt aan, dat de P.C.U. zich in hoofdzaak richt tot een bepaalde groep der bevolking. Van deze mensen verwacht zij de stemmen die haar een zetel In de gemeenteraad kun- Maar stel toch eens voor. dat dit deel van de bevolking de juiste gang van za ken te weten zou komen van de bespre king tussen S.G.P. en P.C.U. Er zouden stemmen verloren kunnen gaan! Vandaar dat zij haar toevlucht heeft genomen tot het bekende gezegde: Het doel heiligt de middelen. Propaganda en strijd worden niet ver oordeeld. Neem alle middelen te baat, maarblijf eerlijk en sportief. Katwijk e Zee. d. MEY. Daar komt de kiél met goud belaan. De KW 40 draait de IJmuidense vissershaven in met de eerste Katwijkse Nieuwe aan boord. Foto D. Kruyt De haring van de Everard Christina zag er goed uit: klein en fijn. Op de werf van Kennemerland graaiden de kopers in de tonnen, om straks in het afslaggebouw een bod. te kunnen doen. Het was me een drukte van belang. Foto D. Kruyt T~\E TRAWLER Allan Water IJm. 34 heeft vanmiddag in IJmuiden 129 kantjes groene haring aangevoerd. Daarmee komt de haringaanvoer goed op gang. Want de Kw. 70 zorgde vandaag voor 50 kantjes en de Kw. 95 voor 51 kantjes groene haring. Men kan erop rekenen, dat volgende week overal in het land de Hollandse Nieuwe volop verkrijgbaar zal zijn, zodat de prijzen wel heel snel zullen dalen. De trawlers die op 56.30 noor derbreedte geen succes boekten, vissen nu op 58 graden noorderbreedte. De haringvangsten zijn hier bevredigend. Het weer om de Noord tussen 58 i graden noorderbreedte is belangrijk beterd. De vangsten bleven echter nog schraal. Donderdagavond gaven de sche pen dagvangsten door van 100 tot 120 man den schelvis en koolvis. De trawlers en grote loggers die de rondvis-visserlj uit oefenen, vissen op de Vikingbank. Minder tong Langs de kust werd minder tong gevan gen dan voorgaande dagen het geval was. De loggers en kotters meldden vangsten van 100 tot 200 kilo tong en 10 tot 15 manden schol per etmaal. De vangsten bij de Plttboei bleven met 200 tot 300 kilo tong per etmaal vrijwel gelijk. Dit was er Donderdag zorgden negen kotters e logger Machiel Hd. 108 voor een aan van 700 kisten verse vis. Er ware., kisten schelvis, 40 kisten wijting, 20 kisten gul en kabeljauw, 150 kisten koolvis, 100 kisten verse haring, 100 kisten makreel, 6000 kilo tong en 150 kisten schol. De trawler Allan Water IJm, 34 had vrijdag behalve de kantjes haring ook nog 250 kisten verse haring aan boord. Dt Allan Water IJm. 34 heeft de haring nlel allemaal zelf gevangen. Het schip nam kantjes over van de trawlers Postboy IJm 35. Job Gouda IJm. 79. Medan IJm. 57 en Batavia IJm. 99 En vandaag T De logger Francina Kw. 135 zorgt van daag voor 700 kisten verse vis. De Am sterdam IJm. 28 is binnengelopen met 864 kisten verse vis, 360 kleine kistjes haring en makreel en 360 stijve kabeljauwen. De VI. 110 werd verwacht met 110 kantjes groene haring en 300 kleine kistjes haring. Hoge pr(Jzen De schrale aanvoer van verse zeevis veroorzaakte tc IJmuiden hoge pr(Jzen. Een voor driekwart gevulde kist grote kabeljauw werd verkocht voor f 283. De verse haring noteerde f 15 tot f 22 en de makreel f 23 tot f 20 per kist van 50 kilo, Raad van Scheepvaart De aanvaring tussen de Scheveningse motorlogger Johanna Maria Sch. 101 en de Duitse trawler Bonn BX 609 op 14 no vember van het vorige Jaar In het Engelse kanaal ls vandaag voor de Raad van Scheepvaart in Amsterdam behandeld. Da schipper en een matroos zijn opgeroepen om voor de raad te verschijnen. Rouw ln Den Bosch Het bericht van het verdrinken van de 51-jarige J. van Stiphout, die als passagter de haringrace aan boord van de Vlaar- dingse logger Mlchiel Jan meemaakte, is in Den Bosch met grote ontsteltenis ont vangen. De heer Van Stiphout genoot daar een grote bekendheid. Hij was kapelmees ter van een orkest en voorzitter van de carnavalsvereniging De Kikvorsen. Over de juiste toedracht van dit tra gische ongeluk vernemen wij nog, dat óók de andere passagier van de Michiel Jan overboord sloeg, De bemanning van de Michiel Jan slaagde er gelukkig ln 'hem te redden. Dit ongeluk heeft opnieuw geleerd, dat plezierreisjes met de logger- of trawler- vloot niet van gevaren zijn ontbloot. Men dient zich daarop terdege voor te berei den. De oude zeemanswoorden Eén hand voor het schip en één hand voor de man, hebben nog niets aan betekenis ingeboet Katwijk in kringloop dagelijkse dingen van In het Novatheater gaf de Katwijkse mandollnevereniglng „De Voorposters" gisteravond een zeer geslaagde uitvoering. Jammer was het. dat de belangstelling beneden het peil van de prestaties was. In vergelijking met een vroegere uitvoe ring bleek, dat in de afgelopen maanden de muzikale vorderingen aanzienlijk zijn geweest. De verschillende programma punten werden met een weldadig gemak afgewerkt. Tot vijfmaal toe kwamen de Voorposters ln volledige bezetting voor het voetlicht, waarbij enkele vocalisten goede prestaties leverden, al kan de vlakke voordracht nog wel wat meer ex pressie verdragen. Behalve verschillende bekende en min der bekende gezellige liedjes, die door het gehele ensemble wsrden gezongen en ge speeld, onder leiding van de heer J. Gouw, die de- verschillende onderdelen zelf aankondigde, trad nog op een duo tweelingzus jee. die hun zang zelf bege leidden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9