Smul nü van ROOMBOTG2 gOOMBOTêR is nü goedkoop! Werkende scholier, een nieuw verschijnsel en probleem 497* Grondwerk voor huishoudschool in Leiden begonnen Activiteit en zegen bij Leids Geref. onderwijs Natu-raLax NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 23 MEI 1958 Toejuichen noch afkeuren Dr. Steenbergen op ouderavond van het Leidse gymnasium /~\P DE OUDERAVOND van het Leidse gymnasium sprak gisteravond v/ dr. P. W. Steenbergen, rector van het Maerlant-lyceum in Den Haag, over „Het werken voor geld in de vakantie door leerlingen m.o.". Spr. begon zijn betoog met de oorzaken op te sommen van het verschijnsel van de werkende middelbare scholier, dat 20 jaar geleden nog niet bestond. Die oorzaken zijn velerlei. In de eerste plaats is dit een navolging van het Amerikaanse voorbeeld, waar het werken van de scholier voor geld sinds vele decennia een gewoon iets is. Men ziet daar zelfs, dat echtgenoten van hooggeplaatste functionarissen vaak een baan hebben. Wellicht dat de steeds nauwere relatie met de U.S. mede heeft geholpen om het ver schijnsel naar ons land te doen overwaaien. Een andere oorzaak ls de nivellering van het inkomen. Een leraar m-o. kan bijvoorbeeld moeilijk of helemaal niet zijn zoon bieden wat hijzelf indertijd ge noten heeft. Het leven is daarvoor te duur geworden, en zijn 6alaris te laag. Voorte is de democratisering van het onderwijs een belangrijke factor. Tegen- woordig zijn het niet alleen meer de rijkelui's kinderen, die middelbaar on derwijs genieten. Een zeer belangrijke oorzaak is ook het feit, dat ae jeugd van nu meer be hoeften, eisen, heeft dan vroeger. Om hieraan tegemoet te kunnen komen, moet geld aanwezig zijn. En ten slotte werkt het tekort aan arbeidskrachten, vooral in de zomermaanden, mee om de studeren de jeugd aan een baantje te helpen. Jeugd-eisen De houding der ouders ten opzichte van de zucht naar geldverdienen bij hun kinderen is van verschillende aard. Som mige zeggen: laten ze zelf maar hun fiets, de contributie voor hun club ver dienen. En inderdaad, hier zit een goede kant aan. Doch een bezwaar is, volgens dr. Steenbergen, dat dikwijls de eisen der kinderen 6teeds groter worden, naar mate vorige ei6en vervuld werden. Een fiets moet een bromfiets worden, enz- Spr. gaf hiervan een voorbeeld uit eigen ervaring. irgaloze meevaller voor U toen de fabrikant per abuis 900 costuums teveel vervaar digde in één dessin. Hij moest deze overtollige voorraad kwijt tof elke prijs en Coster wist wel raad, want deze costuums kernen in zijn ongeëvenaarde koopjes- aanbiedingen. Daarom koopt U morgen dit schitterend herencostuum, 100% zuiver wollen m ga ren, in het hypermoderne antraciet gr ijs. Normaal kost dit costuum 119.-, betaalt U de erke I ijk belachelijke prijs var Alleen de pantalon is het waard! Haast U, want dit is een verras sing, die nooit meer terugkomt. I Zolang de voorraad strekt LEO)EN: Haarlemmerstraat 23, tel. 25*17 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 1*1, tel. li 16966 Meent hk. Goudsesingct. M. 115377 Katendt tel. 74100 W. Kruiskade 35. Lagedijk hk. Dorpsweg, I. 10991*1 Unesco-con ferentie Vertegenwoordigers van de landen, aangesloten bij de Verenigde Naties. rullen van 28 mei tot 7 juni a.s. te Brus- «el vergaderen tot het ontwerpen van een nieuwe internationale conventie, j waarbij regelingen worden getroffen voor het uitwisselen van allerlei overheidspublikaties, wetenschappelijke werken en tijdschriften, proefsphrif- 1 *en enz. Elk land zal slechts door één afgevaardigde zijn vertegenwoordigd De International Federation of Library Associations (I.F.L.A.) zal vertegen- i woordigd zijn door dr. A. Kessen, bi- bliothecaris der Leidse Universiteits bibliotheek, in zijn hoedanigheid van j Voorzitter van de Internationale Cc-m- toissie voor de Uitwisseling van Publi caties. Een jongen uit de 2-de klas van zijn school, een knaap van 15 jaar die in Den Haag woonde, ging met zijn vriendinnetje naar een feestje. Hy haalde haar per taxi af ze woonde in Wassenaar liet de taxi aan het eind van het feest voorko- riendinnetje Hoe groot het belang ie van een nauw contact tussen school, ouders en bedrijven de arbeid van de jeugd in goede ba te leiden, wordt duidelijk wanneer beseft dat vorig jaar niet minder dan 100.000 kinderen tijdens de vakantie emplooi vonden. Zeer belangrijk werk verricht in deze de commissie Contact Bedrijf en Onderwijs (CBO). n zeer gunstige factor van het wer- van de jeugd is. dat zij niet alleen verschillende bedrijven leert kennen, doch ook dat zij respect leert krijgen voor het handwerk en begrip verwerven voor human relations. In dit verband is Ame- ons een heel eind vooruit. Daar is praktisch geen verschil tussen de witte- boord- en de overallwerker- Zo kan dit probleem, mits in goede banen geleid, zeer zeker vruchten afwer pen, doch ouders, opvoeders en bedrijven dienen bij dit leiden er vooral voor te waken, dat het particulier initiatief bij de jeugd niet wordt gedood. Academische café, de wachten en zette haar ten slotte met de taxi weer thuis af. Het geld daarvoor had hfl allemaal zelf ver diend. ..Dergelijke excessen gebeuren." aldus spr. „wanneer ouders niet letten op wat hun kinderen verdienen." Hij wees voorts op, dat per slot van rekening het kind voor geen cent recht heeft op het eiger, verdiende geld, al wordt dat vaak gedacht. Dit geld is van de ouders. In dien het kind er tegen kan, is het na tuurlijk prachtig, wanneer de ouders hem vrij over het geld kunnen laten beschikken. Maar dit i6 helaas lang niet altijd het geval, en het gevolg hien ls. dat vaak in huisgezinnen op deze manier gezagscrise6 ontstaan. Dit. wat het werken na schooltijd tijdens de weekends aangaat. Gevaren De arbeid voor geld in de vakanties brengt naast voordelen ook gevaren Tn de eersfe plaats wees dr. Steenbergen op de bedoeling van de vakantie: rust voer lichaam zowel als geest. Lange kan toortijden of afmattend werk in w rijen zijn uit den boze. In deze moesten de bedrijven zelf verstandiger zijn. In dit verband wees spr. op een adverten tie, die hij vorig jaar in een ochtendblad had gelezen, waarin een psychiatrische inrichting vroeg om middelbare scholie ren, die onvoorbereid dus zouden kunnen meehelpen aan de verpleging krankzinnigen De aard van het werk speelt dus grote rol. In principe is er geen bezwaar tegen arbeid in de vakantie. Afwisseling is altijd goed, en wat geld verdienen geen kwaad. Integendeel, doch de arbeid moet geen 6chade aan lichaam en geest toebrengen. Aanbevelenswaardig is voor al werk in de buitenlucht. Van groot belang is ook het milieu. Kinderen kun nen in de omgeving, waarin zij werken, geestelijk geïnfecteerd worden en daar door blijvend geestelijk beschadigd. Heden: prot.-ehr. appèl in Leiden Vanavond om 8 uur wordt in de Stads gehoorzaal het grote gemeenschappelijke appèl gehouden van de prot.-christelijke groep in Ledden. Er zijn vier sprekers, die elk een korte toespraak houden, namelijk m<r. C. J. Woudstra, de fractievoorzitter in de Leidse raad, mr. dr. K. de Vries, directeur van de christelijke kweek school, de heer Ph. van der Kooy en de heer D. van der Kwaak zelf. Het Haagse Matrozenkoor en de Leidse mondaccor- deonclub Accelerando verlenen mede werking. Opheffing van tram N.Z.H. niet in 1960 Naar wjj vernemen staat het thans vast dat de opheffing van het trambedrijf van de N.ZH.V.M. niet in 1960 plaats zal hebben, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Er worden thans verschillende be sprekingen gevoerd met gemeentelijke en provinciale autoriteiten. Wel staat het vast, dat het gehele trambedrijf tegelijk wordt opgeheven en wel tussen 1960 en 1965. De heer J. J. Jurri6sen, directeur der N.Z.H., heeft gisteren op een convrnissa- rissenivergadering een rapport over da opheffing van het trambedrijf ingediend. 'n „merk"-karpet KEYSER-KHALIF - BROUSA - ETERNA - VELVETO KARPET wilt aanschaffen. de N.V. TEXTIELHANDEL Adr. van OOY Jr. BREESTRAAT 39 LEIDEN heeft het karpet dat u zoekt VOORRADIG r de feestdagen) Gunning studentenflat Architect H. Postel te Delft heeft na mens de Stichting Leidse Studentenhuis vesting het bouwen van een studenten huis, twee beheerderswoningen en eer garage met schuur op een terrein aan d« Churchill-laan gegund aan de firma C van der Wiel te Noordwijk voor eei drag van 1.118.700. De aanbesteding had plaats op 28 april van dit jaar. De firma Van der Wiel was toen van de 28 gega digden de laagste inschrijfste-r. Dezer dagen is het terrein tussen de Terhaarkade en de Haagweg ge opend voor de bouw van de christelijke huishoudschool in Leiden, die binnen afzienbare tijd haar poorten zal openen voor honderden meisjes uit Leiden en omgeving, die zich voor hun toekomstige taak willen be kwamen. Men is uiteraard begonnen met de grondwerkzaamheden. Keten verrijzen, leidingen worden aangelegd en spoedig zal deze plaats een volledig bouwterrein zijn, waarop de bewoners van de Ter haarkade gedurende anderhalf jaar de bouw van de school tot aan de voltooiing kunnen zien vorderen. Veel verloop van personeel TN DE GYMNASTIEKZAAL van de school aan de Hooglandse Kerkgracht A werd gisteravond onder voorzitterschap van mr. M. Teekens de jaar lijkse ledenvergadering van de Gereformeerde schoolvereniging gehouden. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden beluis terd en men koos enkele bestuursleden. De verslagen gewaagden van grote activiteit en zegen. De financiën blijven in evenwicht, al zal er, mede door de bouw van scholen, veel steun van de ouders nodig blijven. Na opening door mr. Teekens bracht de secretaris, de heer D. de Bruijn, verslag uit. Deze begon met te wijzen op de sta tuten, die als taak voor een Gereformeer de schoolvereniging zien het stichten er onderhouden van scholen. Onderhoud is genoeg in materiële zin geweest, i ook het personeel gaf door het verloop zorgen. Er is een afvloeiing van lager oi derwijs naar het u.l.o. en van het u.l. r de middelbare scholen Er zijn grote gecombineerde klassen en soms a voor eigen rekening een tijdelijke leerkracht. Hij dankte het onderwijzend personeel voor het werk voor de Leidse jeugd De ouder-, kijk- en klasse-avonden be vorderen het contact met de ouders. De oudercommissie doet goed werk, speciaal de vakantiebezigheden betreft. De schoo-lkrant heeft eveneens aftrek. Oprichten De statuten spreken ook over het op richten van scholen. De heer De Bruijn memoreerde in dit verband de opening de school aan de Obrechtstraat en de ïtting van de dépendance in de Zui derparkschool in een zelfstandige u.l.o.- school. De actie om meer ouders lid van de schoolvereniging te maken had wei- Het jaarverslag leverde weinig be spreking op. Wel meende de voorzit ter er goed aan te doen, enkele woor den te richten tot de penningmeester, de heer J. H. de Jong, die 25 jaar ge leden tot bestuurslid werd gekozen. Hij wenste hem door Gods goedheid nog vele actieve jaren toe. De aftredende bestuursleden A. J. i den Berg, D. de Bruijn, J. Overduin G. Schaap werden herkozen. Leerlingen Het financiële jaaroverzicht gaf reek- •n getallen, die gecontroleerd w door de heren C. Kromhout. P. van Wee- in, S. J. Anes en J. Overduin. Uit dit financiële rapport bleek, dat de scholen op 1 januari 1958 een totaal van 1970 leerlingen hadden, 355 bij het u.l.o. 1615 bij het l.o. De school aan de Stad houderslaan heeft het grootste aantal: 489. De kosten voor het onderwijs be droegen in 1957 f 626.208,09. Over dat jaar werd een verlies geboekt van f7.775.71. Het aantal leerlingen op de cursus Frans is 270 en 9 volgen de chr. midden standscursus. De atoombewapening in de Leidse raad De heer H. van Weizen, lid van de Leidse raad voor de C.P.N., heeft zich met de volgende vragen tot B. en W gericht: 1. Hebben B. en W. kenni6 genomen in een uitvoerig schrijven, dat blijkens :n publikatie in een deel van de dag bladpers door zeven natuurkundigen van verschillende universiteiten in ons land op 25 januari aan de ministerraad is ge stuurd. waarin zij wijzen op de gevaren die dreigen bij een voortzetten van kern bewapening en eventuele vestiging van raketbases in Nederland?; 2. Hebben B. en W. tevens kennis ge nomen van de mededeling in dezelfde pu blikatie, dat drie representanten van dit zevental inmiddels een onderhoud had den met de minister van defensie?; 3. Indien het gestelde in vraag 1 en 2 bevestigend kan worden beantwoord, de len B. en W dan de mening van de zeven geleerden, „dat het dringend gewenst is, dat het Nederlandse volk in zijn geheel een betere en meer verantwoorde voor lichting over deze vitale problemen ver krijgt"?; 4. Zo B. en W. het wel eens zijn met de mening van deze geleerden inzake de gevaren, welke in hun schrijven van 25 januari worden genoemd en de daarmee verbonden dringende wenselijkheid van „een betere en meer verantwoorde voor lichting". willen zij dan mededelen, of het gemeentebestuur het voornemen heeft, deze voorlichting in onze gemeente zo veel mogelijk te bevorderen?; 5. Is er naar de mening van B, en W geen aanleiding enkele van de zeven be doelde natuurkundigen in een speciale raadszitting uit te nodigen, voor het ge ven van een nadere uiteenzetting van de door hen gesignaleerde gevaren?; 6. Is het naar de mening van B. en W. niet mogelijk, maatregelen te onder steunen die kunnen leiden, na de nood zakelijk geachte voorlichting, tot een proefstemming onder de bevolking van onze gemeente, over de vraag b.v.: „Voor of tegen atoombewapening"? AGENDA VOOR LEIDEN Vrijdag Stadhuis, 8 uur: jaarvergadering alge meen bestuur Fotu Leiden. Schouwburg .8 uur: K. en O., opvoering van „Goede reis" door Het Rotterdams Stadsgehoorzaal, 8 uur: verkiezings bijeenkomst prot.-chr groep. Sprekers: mr C. J Woudstra, mr. dr K de Vries, Ph. van der Kooy en D van der Kwaak; medewerking Haags matrozenkoor en mondaccordeonvereniging Accelerando Zaterdag Volkshuis, 2.30 en 4 uur: opvoering vj „Jan Klaassen en de draak". Den Burcht. 2.30 tot 4.30 uur: receptie toneelvereniging „Door oefening Beter" ter gelegenheid van 25-jarig bestaan. Geref. kerk Mauritslaan Oegstgeest: wijdingsdienst aan de vooravond van hel Pinksterfeest, uitgaande van de zendings commissies van de Herv. Gemeente en dt Geref Kerk 8 tot 9 uur. De Burcht, 7.45 uur: jubileumfeestavond toneelvereniging D.O.B. Tentoonstel Mn gen De Lakenhal: tot 27 mei tentoonstelling van werken van Pieter Geraedt» en toon Thom, op werkdagen geopend 10 tot 5 uur. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Boekwijt Breestraat 74, telefoon 10552; te Oegstgeest: Wilhelminapark 8. elefoon 26274. Jeugd. niet alleen een periode van hrt TOrlr,ct„ "ppra v.n n.,uurptodut, V°rd™ d" *v«l meen de natuurlijke verkwikking Etsen van A. J. Veldhoen Jongeveelbelovende kunst krijgt uitzonderlijke kans in Leidse Prentenkabinet (Advertentie) PRONONCE voor uw NYLONS LEIDEN Breestraat 65 Telefoon 21800 OEGSTGEEST Geversstraat 41 Telefoon 23917 GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties den brengen ter openbare kennis, dat op de Secretarie dier gemeente, kamer 125 zijn nedergelegd ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden de volgende door de Raad dier gemeente in zijn ver gadering van 12 mei 1958 vastgestelde ver ordeningen: 1. Vakantieregeling kruideniers- en melk- winkels; 2. Vakantieregeling slagerswinkels 1958 Aan de V.U. is mej. G. Brakhoven te Den Helder, oud-9tadgenote, geslaagd het examen kleuterpedagoge. Zij is hoofd van de christelijke kleuterschool Prinses Irene te Den Helder. HET IS IN DE WERELD van de kunst en zeker bij officiële in stellingen als het prentenkabinet van een universiteit geen gewoonte nog zeer jonge kunstenaars, die midden in hun ontwikkeling staan, met een uitsluitend aan hen gewijde tentoon stelling te eren. Dat de directeur van ons prentenkabinet, prof. dr. H. v. d. Waal, dit deze keer toch heeft goed gevonden, wijst er wel op, dat het om een opmerkelijk talent ging. De vierentwintig-jarige Amsterdam mer A. J. Veldhoen werd de gelegen heid gegeven een uitgebreide serie etsen en tekeningen in de expositie ruimte van het gebouw Kloksteeg 25 op te hangen. Dat deze jonge man zich met élan op het etsen schijnt te hebben geworpen, pleit al direct voor hem. Want etsen be hoort bepaald niet tot de meest gemakke lijke technieken. Geleerd heeft hij het niet. Hij volgde enige jaren de opleiding voor de akte m.o. tekenen aan de nor maalschool in Amsterdam (academieklas). De akte werd niet gehaald. Het „waarom" kennen wij niet, maar in het voorjaar van 1956 is Veldhoen begonnen met etsen; dat ls dus nu goed twee jaar geleden. En de jonge kunstenaar stelde er prijs op daarin alles zélf te ontdekken. HetgeeD alweer voor hem pleit. Dat Veldhoen al vele moeilijkheden zonder hulp van anderen heeft overwon nen, bewijst deze tentoonstelling. Wan neer er al van beïnvloeding sprake is, dan ls het de invloed van de groten op dit terrein geweest, die hem hebben geïnspi reerd, van Rembrandt bijvoorbeeld en vatn Goya. Veldhoen verwerpt de oude, traditionele vormen niet, hij knoopt er bewust bij aan zonder daarbij in slaafse navolging te vervallen; anders dan d« meeste jongeren dus, die het liefst alle oude vormen stuk slaan en over boord gooien. En ook dat pleit voor hem. A AN EEN op de oude meesters aansluitende techniek paart Veldhoen een zeer directe en scherpe visie op het essentiële van zijn onder werpen, die hij niet kiest uit de traditionele gegevens, maar uit het leven om hem heen. Hetgeen overi gens ook Rembrandt en Goya deden. Een duidelijk voorbeeld is de jongen met bromfiets (cat. no. 6), een teke ning, die ons de bromfiets èn de Puzzel prom inenten 1. Wed. C. Vulink, Voorstraat 54, Katwijk aan Zee; 2. G. van Es. Kapteynstraat 23, Leiden; 3. J. F. Vitters, Evertsenstraat 2, Alphen berijder laat zien als een sprekende exponent van onze tijd. Het meest troffen ons Veldhoens land schappen. Sommige doen direct denken aan zeventiende-eeuwse prenten, zowel qua sfeer als in de afwerking. Het gekke hierbij is, dat bijvoorbeeld een paar mas ten van het hoogspanningsnet niet deto neren. Maar ook een elektrische centrale heeft bij Veldhoen een aanzien, waaraan je niet zomaar voorbij kunt gaan; zie nr. 16 en ar. 51. Dat Veldhoen zoveel aandacht besteedt aan het naakt-model. lijkt ons een na tuurlijk gevolg van zijn instelling, die nog op het experiment is gericht. Dat hij de anatomie nog niet volledig beheerst, blijkt nl. duidelijk uit menige ets en teke ning. Hierbij is zeer zeker niet altijd sprake van een opzettelijke mistekening ten bate van de expressie. Maar ook Rem brandt was niet perfect in dit opzicht. De uitdrukkingsmogelijkheden van de ets echter heeft Veldhoen volledig dóór. Dat blijkt wel uit het gebruik, dat hij bijvoorbeeld maakt van de aqua-tint en van toevallige onregelmatigheden, die daardoor allesbehalve toevallig werken. Wij zijn benieuwd naar de Veldhoen van 34 jaar! De tentoonstelling is tot en met 5 juli a.s. te bezichtigen. Voor wie het nog niel mocht weten: iedere werkdag 's middags tussen 2 en 5 uur, behalve op zon- en feestdagen. De toegang is gratis. C. Th. WUbertReisbcrman. Hardnekkige verstopping? St«n gewoon loitcrmiddel I Zorgl dat dc li •ttr regelmatig g»»n luntllootnn Ook bij-! londe' geschikt »oo» bon dit buitanihuH wtrken.' •locon 60 Ubletttn (versterkte wtrking) II 1 35 Morgen tournee door Leiden Van der Kwaak op verkiezingspad De aanvoerder van lijst 2 bij de Leidse gemeenteraadsverkiezing, de heer D. van der Kwaak, en enkele andere kandidaten van deze lijst zullen morgenavond tussen half 8 en 9 uur een verkiezingstournee in enige wijken van de stad houden. Bezocht worden de Zijlsingelwljk, het Kooikwar- tler en de Maresingelwijk. Gesproken zal worden op de volgende plaatsen: Trompstraat hoek Van Speijk- straat om 7.35 uur; Driftstraat hoek For- mosastraat om 7.55 uur; Parkstraat hoek Atjehstraat om 8.10 uur; Prinsenstraat hoek Sophiastraat om 8.30 uur; Maurits- straat hoek Molenstraat om 8.50 uur. Nu is roomboter écht goedkoop - iedereen is nu in staat roomboter te eten, profiteer en geniet van de onvervangbare geur en smaak. I Omd„ de 4o"" Jro,m u w.'"™£u.,bdt K compl^ »n. die PUBLIKATIP. VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK Z H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3