GOEMAAT Eerste Katwijkse Nieuwe in IJmuiden aan wal Laatste week van onze Openingsreclame PINKSTER-AANBIEDINGEN Lager disconto in Engeland Ambtenaar van fraude beticht 8 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 VRIJDAG 23 MEI 1958 Gratis baddoeken, slopen, directdroaende theedoeken en washandjes tot 1 juni. Reeds bij aankoop van 5.een mooi washandje van 0.45 gratis. Bij aankoop van 15.een prima sneldrogende theedoek of sloop ter waarde van ƒ1.15 gratis Bij aankoop van 30.een prachtige baddoek gratis. Helaas zijn enige merkartikelen uitgezonderd. BIJ Prijs van IJmuiden voor KW. 40 Everard Christina Hadden we de eerste nacht maar zon van get je gehad TAE EERSTE KATWIJKSE HARING is aan de wal. Daar heb je hem, -L* zo riepen een paar opgeschoten jongens, toen de masten van de Everard Christina plotseling boven het noorderpiertje uitpriemden. Het was drie minuten voor vijf, de mensen op de kade juichten, de bemanning op het voordek zwaaide en schipper Simon Kloos draaide met ferme slagen aan het stuurrad, zijn schip op de door de havenmeester met weidse armgebaren aangeduide plaats merend. En terwijl de bemanning een begin maakte met het lossen van de 65 kantjes Hollandse Nieuwe klom men de gemeentebestuurders van Velsen de brug op, om schipper Kloos eel uk te wensen en hem legpenning en oorkonde van IJmuiden te over handigen. Want de buit van de KW 40 was niet alleen de eerste Katwijkse haring, maar ook de eerste haring, die dit jaar in IJmuiden wordt aan gevoerd. Loco-burgemee6ter Maas hield een met loftuitingen gegarneerde toespraak waar onder de schipper haast verlegen werd. De heer Jaap G. Kolkman van het voor- lichtingsbureau voor de voeding, afde ling vi6, deed daar nog een schepje bo- venop. Deze schipper is een prachtkerel, zo zei hij. Een vent met zoveel verant woordelijkheidsbesef en zorg voor zijn mensen heb ik nog maar zelden ontmoet. TFit om de neus Kan het. dat je een beetje wit om de neus ziet. Jaap, zo klonk het van de kant. Passagier Kolkman knikte bevestigend Het was bar weer geweest. Het Schip ging behoorlijk tekeer. Maar nu was alle leed geleden. Zijn vrouw klauterde als een der eersten aan boord en na een har telijke omhelzing weken beiden niet van eikaars zijde. Het valt ook niet mee een week zeemansvrouw te zijn. Boven het gedreun van de mo toren uit deed de Katwijkse schip per zijn verhaal. De eerste nacht zaten we op 1.40 oosterlengte, een mijl of tien van de Sigurda af. Het is jammer, dat we toen zo slecht hebben gevangen. Als we die nacht het vangetje van de tweede nacht hadden gehad, dan had het erom gespannen. Maar ja, met die paar kantjes konden we natuurlijk niét op huis aan. We hebben dan ook maar een beetje west aangehouden tot we op 1.20 oosterlengte zaten. En daar gin gen we voor de tweede keer aan schot. Het resultaat was aanzienlijk beter: zelf haalden we tien kantjes aan boord, met z'n allen 54. Flink haast We moesten behoorlijk haast maken, want er waren meer kapers op de kust De 315 mijl, die ons van de wal scheid den, hebben we met een gemiddelde snel heid van negen mijl afgelegd. Toen we bij de pieren kwamen, lagen een paar Scheveningse loggers dwars van ons Van de trawlers hebben we niets gezien Schjpper Kloos, een sympathiek aandoende veertiger met een prettig, open gelaat, vond het In de grond van de zaak eigenlek maar heel matig zo in het middelpunt van de belangstel ling te staan. Hfj sprak liever niet over zichzelf, maar had het over de haring, die klein en fijn is, over Kolkman, die zo'n goede passagier is geweest en er niets aan kon doen. dat h(j zich een beetje katterig voelde. Het was heel rauw weer; zelf voelde - ik me ook niet voor honderd procent lekker Alle lof De schipper prees zijn bemanning. De jongens hebben zich geweldig gehouden Willem van Duin. Dirk van der Niet. Jaap de Vreugd. Arie Vos, Arie Hoek. Wim Vink, Arie van der Plas, Willem van der Plas. Piet van Duyvenboden. Jacobus Berkhey, Jan Maarten van Duin, Jan van Duin. Willem van Rijn, L. van Beelen en J. van der Plas, vier Noordwijkers en elf Katwijkers, hebben zich van hun beste kant laten zien en zij allen delen mee in de eer de eerste Hollandse Nieuwe in IJmuiden te hebben aangevoerd. Het verliep verder allemaal even vlot. Nadat een groenertje was ver orberd, staken de vissers zich in het goeie pak, om het avondeten bij moeder-de-vrouw te gebruiken en In de Berghaven te Katwijk liggen nog steeds loggers, waaraan wordt gepoetst en ge schuurd. Er komt heel wat voor kijken, voordat 'een schip ter haringvangst kan uitvaren. Foto D. Kruyt wij volgden de met vlaggen ver sierde vrachtauto naar de haring afslag in Katwijk. Het was me een drukte van jewelste op het erf van Kennemerland. De tonnen werden opengeslagen en de haringkopers deden al graaiend en proevend hun ronde. t zat erin, dat de prijzen slechts een schaduw zouden zijn van de bedragen, s morgens waren geboden. Er kwa- namelijk nog vijfhonderd kantje* achter, vanmorgen in Soheveningen afge slagen, die ven sterk negatieve invloed op het prijspeil uitoefenden. Men kwam iu aan 320450 gulden voor een kantje, fgeslagen door de heer J. Haasnoot, die 'oor het eerst na zijn ziekte weer in functie was. Jacht beslist i zo is dan het einde gekomen van periode vol van spanning voor allen, die bij het visserijbedrijf zijn betrokken. De jacht is beslist, de malse maatjes zijn in het land, pennen en notitieboek jes. filmcamera'6 en fototoestellen ver dwijnen. Het zoeklicht van de publiciteit icht zich op andere onderwerpen. Maar erst dan zetten de vissers zich flink schrap. Zij houden niet van veel drukte Zij gaan veel liever in alle stilte hun gang. Zwijgzaam, stoer en staag door zittend- Het visserijbedrijf li een onderneming met sterk wisselende kansen. Dat wijst de onzekerheid wel uit, die elk jaar weer heerst als het eerste schip wordt tegemoctgezien. Maar dat, die haringjacht, is niet veel meer dan een spel, een sportlef element in een hard beroep, een beroep, waarin voor het woord spelen verder weinig plaats Is ingeruimd. En toch beleven we elk jaar weer de spannende strijd om de eerste Hollandse Nieuwe aan de wal te brengen En toch kiezen de vissers elk jaar weer het ruime sop, om te zwoegen en te zweten, om echt op zijn Hollands visserman te ztJn. Het vrolijke spel van vlaggen en wimpels en duizenden toeschouwers is voorbij. Het wordt ernst. Een goede teelt en een behouden vaart, Katwijkers. Driekleur wapperde in Katwijk OMSTREEKS VIJF UUR verspreidde zich het be richt door het dorp, dat de eerste Katwijkse logger van de visgronden was teruggekeerd en dat om een uur of zes de kantjes haring in Katwijk zou den aankomen. Op de kade van het P.H. kanaal waren de voortekenen al te bespeuren. Zowel van het kantoorgebouw Vuurbaak als van een der re derijgebouwen wapperde de driekleur. Een enkele lege vrachtauto stond geparkeerd, verder een paar personen auto's, een bestelauto en daar tussen en hier en daar ver spreid wandelden groepjes re ders, handelaren en expedi teurs. Naar gelang de tijd ver streek, verzamelden zich meer mensen. Ook aan de overkant van het kanaal, aan de Meer burgkade, wemelde het van de belangstellenden. Het was pre cies elf minuten voor zeven toen er beweging kwam onder de wachtenden aan het begin van de kade. Daar reed de zwaar beladen vrachtauto met aanhangwagen luid toeterend de rederijdam op. De eerste Hollandse Nieuwe was in Kat wijk. Principieel en actueel Rijnsburgse a.r. politici bespraken gemeentepolitiek OP EEN VERKIEZINGSVERGADERING van de a.r. kiesvereniging Rijnsburg hebben gisteravond in de zaal achter de Christelijk Gere formeerde kerk drie politici gesproken over actuele en principiële vraag stukken van de tegenwoordige politiek. De vergadering, die opvallend veel belangstelling ontving van ARJOS-leden, werd geopend door ds. Post, waarna de heer C. van Egmond Lzn. het plaatselijk huisvestingsvraagstuk besprak. Spreker moest constateren, dat de pessimisten van 1946, die meenden, dat de woningnood in Rijnsburg in twintig jaar niet zou zijn opgeheven, gelijk zullen krijgen, maar wees op de vele moeilijkheden, waarmede de gemeente heeft te kampen. De Nieuwe Leidsche volgt dagelijks het getij Kativijks Noordzeevisserij KATWIJK AAN ZEE Ledenvergadering EHBO Gisteravond had de afdeling Katwijk van de EHBO haar ledenvergadering in het weeshuis. Het aantal leden is 80, ter wijl 65 leden met een diploma in de zak lopen. Tot bestuurslid werden gekozen de heren J. van Rijn en A. B. van der Hoeven. Bestuur: A. Roosdorp voorzitter, J. van Rijn secretaris, A. B. van der Hoe ven penningmeester, W. van der Plas, mevrouw Hazenborg-de Graaf, mev Van Duijn-Vugt en mevrouw Slatius-dt Wit leden. In de kascommissie werden benoemd mevrouw Overdijkink en d» heer J. H. Verhart. Het la de bedoeling in de volgende winter een jeugdcursus te houden en eenmaal per maand een oefen avond voor gediplomeerden. Gunning technische school in Katwijk Vanmorgen heeft de aanbesteding plaats gehad van de bouw van een christelijke technische school in Katwijk, waarover wij elders in dit blad uitvoerig schrijven. Er waren 42 inschrijvers. De laagste drie zijn: fa S.. Walstra te Arnhem 1.123.360. J. Schutte te Zaandam 1.124.000, K J Winters te Rotterdam 1.157.000. De hoogste inschrijver was Marel6 bouwbe drijf te Katwijk met 1.545 900 De bouw was begroot op ƒ1.200.000. De gunning is aangehouden. Schadevergoeding voor Nazislachtoffers via bemiddelingsbureau Het Bemiddelingsbureau schadevergoe ding slachtoffers Nazi-regime onder di rectie van ds. R. Joh de Boer. Hervormd oud-legerpredikant te Veessen-Heerde is gereed met de voorbereidingen om na mens enige honderdduizenden Neder landers schadevergoeding en smartegeld voor aangedaan leed en materieel verlle» onder het nazi-regime te vorderen Ds de Boes zal in het beheer vaD het bemiddelingsbureau worden bijgestaan door de Haagse advocaat mr. A. J Fokker als juridisch adviseur en door de accoun tant de heer H. W Schippers te Rijswijk ais financieel deskundige In afwachting van een vast kantoor adres is het bemiddelingsbureau bereik baar onder postbox 295 Den Haag. Een dreigend tekort aan bouwgrond heeft het gemeentebestuur industrieves tiging zoveel mogelijk doen afremmen, Hierin sdhuilt echter het gevaar, dat werkloosheid onder de land- en tuinbouw- arbeidere, die door voortschrijdende chanlsatie kan ontstaan, in Rijneburg moeilijk op te vangen z«l zijn. Bij de be strijding van het vraagstuk laat de A.R.P. zich leiden door Gods Woord; God heeft het gezin al6 kern van de maatschappij ingesteld en dit gezin zal dus een goed mogelijk ontplooiingskans dienen Kritiek Wethouder T. Kralt gaf vervolgens beschouwing over de principiële basis, die een politiek dient te dragen. Hij bekriti seerde daarbij het Gereformeerd Politiek Verhond, dat in Rijnsburg met een aparte lijst i6 uitgekomen, weinig kans maakt op een zetel, maar wel het gevaar heeft ge schapen. dat een niet op *Gods Woord gebaseerde partij met zetelwinet gaat strijken ten koste van de christelijke partijen. Een samensmelting met de C.H.U. achtte spreker voorlopig ongewenst, het geen een vruchtbare samenwerking echter niet behoefde uit te schakelen. Spelbrekers Raadslid H. de Mooij was de derde spre ker Hij besprak het verschijnsel „spel brekers in de politiek". Zoals deze tijd bewijst, bestaat er een grote groep sen. die een partij aanhangen, zolang deze materiële voorspoed belooft en •ezenlijkt; maar met het keren van getij lopen zij over naar een andere par- De A R P. stelt niet al haar vertrou- in wetenschappelijke analyses op lomlsch gebied, zij onderschat deze wetenschap niet, doch zij weet deze on dergeschikt am het goddelijk bestuur de i ;reld. Irissenstraat kreeg eigen buurtvereniging Gisteravond ontving de heer Jac Zuaan, ere-voorzitter van de buurtver eniging Smidstraat, tijdens de oprich- vergadenng van de buurtvereniging mstraat in zaal VIiethof, zijn twee- ■e-voorzitterschap. Toen het bestuur de nieuwe buurtvereniging was ge- i. werd de heer Zwaan door de pasgekozen voorzitter B. Heemskerk als waardering voor het initiatief, dat de heer Zwaan tot de oprichting van de buurtvereniging Irissenstraat heeft ge- jmen, tot ere-voorzitter van de jonge rreniging benoemd. De leiding van de vergadering was toen juist door de heer Zwaan aan de heer Heemskerk overgedragen. Vóór dit plechtige moment had de heer Zwaan de niet zo heel talrijk opgekomen be- gstellenden gewezen op de doelstel lingen van een buurtvereniging: Het eren en verlichten van de straat is Oranjefeesten en andere feest ri het organiseren van een Sinter klaasfeest voor de jeugd; het beleggen in contactavonden voor de leden. Na deze openingsrede werd het be- uur gekozenbehalve aan de voor tter zijn de functies nog niet toege- ezen B. Heemskerk, P. Vooijs, me- rouw Floor-Zwaan, T. van Delft. Jac. Zwaan Mzn T. Timmers, J. Zwaan Pzn., D. Ravensbergen en H J. Lange- Nadat de heer Jac. Zwaan de voorzittershamer met een wens voor de toekomst had overgedragen, werd hij door de nieuwe voorzitter bedankt voor zijn initiatief, waarna de heer Heems kerk een beroep op de aanwezigen deed om eendrachtig samen te werken aan de activiteiten van de vereniging. Dit Is de tweede verlaging In negen we ken. Op 20 maart werd namelijk het dis conto van 7 tot 6 procent teruggebracht na de krasse verhoging van 5 tot 7 procent In september ter bestrijding van de toen heersende financiële crisis. De waarde van het pond sterling gaf toen een gevaarlijke daling te zien tengevolge van buitenlandse In Londense financiële kringen be schouwt men de verlaging als een teken van vertrouwen in de Britse economische toestand ondanks de achteruitgang in de Verenigde Staten. De Londense effecten- markt weerspiegelde onmiddellijk het door effectenmakelaars als verheugend be schouwde nieuws. Het goedkoper worden van het geld be tekent dat investeringen voor industriële uitbreid'ngen gemakkelijker gefinancierd De bemanning opgesteld vóot de brug van haar schip. De namen staan in het verhaal over de binnenkomst. Rechts van de schipper (met petstaat de heer Jaap Kolkman, hoofd van het voorlichtingsbureau voor de voeding, afdeling vis, die de reis t»on de KW 40 heeft meegemaakt. H(j zag nog een beetje bleek om de neus, maar het was ook zulk ruw weer op zee Foto D. Kruyt Ex-burgemeester veroordeeld Het gerechtshof te Arnhem heeft gis teren de 67-jarige G. K.. gewezen bur gemeester van Urk, terzake van voort gezette verduistering en meermalen ge pleegde valsheid in geschrifte conform de eis van de procureur-generaal veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek. De ex-burgemeester zou zijn gemeente hebben benadeeld voor f 184.000— waar van zeker f 25.000— voor particuliere doeleinden. Hij heeft 44 stukken vervkist en 28 valse handtekeningen geplaatst Zijn falsificaties duurden tot december 1956. In 1952 had hij reeds een ernstige waarschuwing van het provinciaal be stuur ontvangen. De rijkspolitie te Heerhugowaard heeft gearresteerd de 38-Jarlge J. S.. eerste ambtenaar ter secretarie te Oude Niedorp ter zake van verduisteringen tot een be drag van f 12.000. Bij een routineonder- zoek door het verificétlebureau van ds Vereniging van Nederlandse Gemeenten kwam fraude aan bet licht S. is tevens secretaris van het burgerlijk armbestuur in (gesalarieerd) secretaris-penningmees- er van Gezinszorg. Ten nadele daarvan ouden verduisteringen zijn gepleegd. Hij s naar Alkmaar overgebracht voor nader verhoor en zal morgen voor de officier justitie worden geleid. Sinds augustus was S. in gemeentedienst Onlangs heeft hij een eigen huis laten bouwen me# gebruikmaking van de premieregeling (Advertentie) Agaat 30 den. Parel £0 den. BLE1LHKODT Rijnsburg, NoordwUk i

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 11