llieume geihsclfe Gfmtranl TOENADERING PARIJS-ALGIERS it Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! Kabinet bespreekt Pflimlins plannen Salan„Op naar de Champs-Elysées Libanon protesteert bij Arabische Liga Artsen gaan in maandblad voorlichting geven Britse spionage in tijdschrift de doeken gedaan uit 'n TIP VAN BOOTZ Hl! 22 MEI 1958 BUREAUS: Sleenslraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening S8936 Negenendertigste jaargang no. 11265^ LU RISTE LIJ K-N A T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tönhwstifb is aljtMtvfti myn in teaijenspoet" SPANNING gebroken Zie pagina 9 )E FRANSE MINISTERRAAD is vandaag bijeengekomen in een spe ciale vergadering om met spoed voorstellen gereed te maken voor et wijzigen van de grondwet en om plannen op te stellen ter opheffing an de moeilijkheden met Algerije. Men is in Parijs over het algemeen an mening dat de spanning aanzienlijk afneemt. Dat ondanks de vreemde .itdrukking die generaal Salan gisteravond in Algiers bezigde, in een Iiespraak tot ruim zevenduizend mensen. „Allen tezamen", zo zei hij, lullen we opmarcheren naar de Champs-Elysees!" Dit was natuurlijk oren op de molen van zijn gehoor dat blijkbaar onmiddellijk dacht aan sn triomftocht van het leger naar Parijs. Een woordvoerder moest dan »k in aller ijl verklaren dat de generaal die opmars figuurlijk bedoelde, öj doelde op het vieren van een overwinning. Intussen is De Gaulle toch beslist nog niet op de achtergrond ge- rongen. Een woordvoerder van generaal Salan heeft gezegd dat de {en van de gehele Europese en mohammedaanse bevolking in Algerije jn gericht op de generaal. De Franse conservatieve leider Pinaij, heeft isteren zowel met president Coty als met premier Pflimlin gesproken 1 zou daarbij hebben aangedrongen op het opnemen van contact met e Gaulle. )e gesprekken die Pflimlin heeft ge- erd met de voornaamste ministers, de Iers van de politieke partyen en pre- ent Coty hebben geleid tot de vol- ide voorstellen, die het kabinet van- ddag en vanavond zou bespreken. Zoals ook in West-Duitsland het gevad tó, zal de r ««sitae een regering dan pas naar b airmen sturen wanneer te 't eens is geworden over een aan te wijzen premder en een nieuw pro gramma. pe zittingen van heit parlement zullen porter zijn en beter georganiseerd (worden, zodat de ministers meer tijd t«bben voor het beheer van de depar- menten en het landsbestuur. De regering zal van het parlement de bevoegdheid krijgen beslissingen in bepaalde gevallen zelf maatregelen te hemen. Een wetsontwerp, waarin dit geregeld wordt, bestaat reeds, wanneer een impasse is ontstaan tus- fsen regering en Assemblee zal het ge makkelijker zijn het parlement te ont binden en nieuwe verkiezingen te hou- litcriykc tekenen van een verminde- van dc spanning waren gisteren het breken van overvalcommando's in de Men van Parys. Ook is meegedeeld, dat Er ontbreekt 'n schakelt je Paris Presse slaagde er gis teren in de verwarde toestand in Frankrijk, waaraan de wereldpers dagelijks kolom men pleegt te wijden, weer te geven in een enkele zin: De Nationale Vergadering heeft vertrouwen in Pflimlin, die vertrouwen heeft in gene raal Salan, die weer vertrou wen in generaal De Gaulle heeft, die heeft géén vertrou wen in de Nationale Vergade ring, maar verwacht dat zij het wèl in hem zal hebben. t ingang van vandaag het telegraafver- (r met Algerye is hervat. h de Senaat, die het wetsontwerp vooi tciale volmachten voor Algerije even ts met grote meerderheid van stemmer Idkeurdc, liet premier Pflimlin verder Boenende woorden horen jegens de litairen in Algiers. >e premier deelde mee, dat de speciale foegdheden aan generaal Salan. de terbevel hebber van de strijdkrachten in {erije zullen worden gedelegeerd. Heel Idelijk zei Pflimlin van generaal Salan, i hij zich nooit op ontrouwe wüze tegen- tr de republiek heeft gedragen, ten ander gunstig teken vond Pflimlin, t de Fransen in Algerije er blijk Jden gegeven, dat zij bereid waren belangrijke hervormingen akkoord gaan. Dat Pflimlin toenadering zoekt tot de militaire leiders in Algiers blijkt ook uit het feit, dat, zoals we gisteren reeds in gedeelte van onze oplage meldden, de stafchef van de strijdkrachten naar Alge rye zal gaan om de militaire toestand in ogenschouw te nemen. Verder heeft een adjudant van generaal Salan, kolonel De Juüly, in Parys met de minister van defensie. De Ohevigmy, besprekingen ge- Ook in Algiers is de spanning merkbaar afgenomen en wordt toenadering gezocht. De verantwoordelyke autoriteiten hebben zelfs twee uitgeweken rechtse Franse parlementsleden en een Poujadistische afgevaardigde de toegang tot Algerye ontzegd. Wel heeft een vooraanstaand lid van het comité van openbaar welzyn ver klaard, dat Algerije nooit zal met een compromis met de regering Pflimlin. Maar de invloed van deze verzoenlijke, de Serigny, neemt af. Moeilijkheden De Frans-Algerijnse crisis heeft echter de economische moeilijkheden vergroot. Als gevolg van de stopzetting van de uit- is een ernstige situatie ontstaan. De tomaten 9taan op het veld te rotten. Voor raden vlees, vis en groenten stapelen zich i de wijnhandelaren maken zich zor gen, dat zij voor de nieuwe oogst in juli geen ruimte zullen hebben. De kosten van het levensonderhoud zijn opnieuw gestegen en wel met 3.67 pet. De sensationele en kleurrijke berichten over militaire ondergrondse beweging zijn gisteren op het ministerie van binnen landse zaken verzonnen genoemd. Zelfs de Franse generaal De Benouville, die Soustelle op zyn vlucht naar Algiers heeft vergezeld, heeft deze berichten belache lijk genoemd. Inmiddels is wel een zekere Pierre Joly, die zich directeur noemt van de voorlichtingsdienst van de opstandige be weging in Zudd-Frankryk, gearresteerd. De Belg Joly, die naar Zwitserland was gevlucht, was door de Zwitserse regering uitgewezen. T IB AN ON overweegt een klacht In U dienen by de Veiligheidsraad de» Verenigde Naties over dc bemoeiingen der Verenigde Arabische Republiek. De ze hebben volgens president Sjamoen tot doel een totale verandering van de pro- Westerse politiek van Libanon tc be werkstelligen. Reeds een honderdtal Sy- riërs is wegens terroristische daden in Libanon gearresteerd. tieke raad van de Arabische Liga, waarin geprotesteerd wordt tegen inmenging van Kairo in de binnenlandse aangelegenhe den van Libanon. Op een persconferentlo vertelde Sjamoen, dat ..het bestaan van Libanon zelf als vry land, waar Mo hammedanen en Christenen vreedzaam naast elkaar kunnen leven, op het spel staat." Intussen i6 de rust voor een groot ge deelte weergekeerd in het land. dat nu al bijna twee weken door onlusten wordt geteisterd. In de havenstad Tripoli zijn luidspre kers aangebracht, die de rebellen advi seren verdere botsingen met de rege ringstroepen te vermyden. Het was daar gisteren rustig, evenals in Beiroet. Er worden alleen nog wat gevechten gele verd in het gebied van Bait el Din in midden-Libanon- Sami el Solh Premier Sami el Solh zou zich bereid hebben verklaard af te treden. Voor waarde echter zou zyn, dat een oproep van zyn opvolger aan dc rebellen, tot het staken van dc gewelddaden, gehoor vindt Sjamoen zou dan de opperbevel hebber van het leger generaal Sjehab In het felle licht van de schijn werpers meerde gisteravond haringjager SCH 201 Sigurda om tien minuten over elf aan de Scheveningse kade voor de vishal, waar honderden toe schouwers het schip met gejuich begroetten. Met drie klinkende zoenen werd schipper Willem Korving door zijn echtgenote ontvangen. Gaf publiek glas aan nijlpaard? Waarschijnlijk door toedoen van het publiek is gistermiddag Job, tien jaar oud, het enige nijlpaard, dat het dieren park te Rhenen rijk was, overleden. Bij sectie bleek dat er zich gaatjes in de darmwand van Job bevonden, die moeten zijn ontstaan doordat het nijl paard glas heeft binnengekregen. Twee stukjes glas zijn gevonden. „Hoe men gezondheid bevordert Het is de bedoeling, dat tegen het na jaar een door de Koninklyke Nederland- sche maatschappy tot bevordering der geneeskunst uitgegeven blad ter voor lichting aan het publiek gaat verschynen. Een oommissie uit de maatschappij heeft gerapporteerd dat zy de noodzaak aan wezig achtte zulke voorlichting te geven geen ziekelyke voorlichting over ziek tegevallen doch gezonde voorlichting, hoe men zijn gezondheid kan bevorderen als zy zegt en heeft bovendien eei dót is een goed horloge! het wereld merk voor reiswekkers Ook Polen uit de gunst? Poolse verwachten, dat lorndheid van het Kremlin op hel zich thans tegen hen za keren. Zij zijn zowel bezorgd als onzekei over de communistische „topconferentie' die in Moskou aan de gang is. Zii vermoe den, dat druk zal worden geoefend op de Poolse partijchef Gomoelka, om van de Zuidslavische president Tito vast te houden aan de politieke lijn van Kremlin. Het Russische blad Prawda publiceerde gisteren een Poolse bijdrage over de k- tie Tito. Binnen een paar dagen zal de Prawda vermoedelijk op dit artikel geren. kelijk plan aan dit rapport toegevoegd, in de uitgave van een maandblad re ge de maatschappy geheel voorbereid. In het thans verschenen weekblad der maatschappy (medisch contact no 21) is pre-advies en een voorstel gepubli ceerd van het hoofdbestuur der maat schappij. Het hoofdbestuur blijkt dit rap port met vrywel algemene stemmen te hebben aanvaard en stelt voor tot uit gifte van dit maandblad over te gaan. Wordt het voorstel door de algemene vergadering aanvaard, dan zal het maand blad in het najaar kunnen verschynen. De maatschappij volgt dan met deze gave het voorbeeld van medische o nisaties in andere landen. Ex-marinemannen in Londen voor de recltter TN LONDEN is gisteren een proces begonnen tegen twee vroegere leden van de Britse marine, die er van beschuldigd worden geheime inlichtingen openbaar gemaakt te hebben. Bij hun ontslag uit de ma rine hadden zij schriftelijk ver klaard dit niet te zullen doen. Zij hadden in een tijdschriftartikel ge gevens bekendgemaakt over de radio-luis terstations, die langs het gehele IJzeren Gordijn, van Iran tot aan de Oostzee, staan opgesteld. Deze stations tekenen elk signaal van Russische zenders, tanks, vliegtuigen, militaire onderdelen en con trolestations op. Kwamen de signalen niet, of niet tydig genoeg, dan werden radio boodschappen geprovoceerd of internatio nale incidenten uitgelokt. In de Oostzee werd sedert de oorlog met snelle Duitse motorboten geopereerd, be mand met matrozen uit de vroegere Kriegsmarine. Werden deze in het nauw gedreven, dan vluchtten zij onder Zweed- vlag in de Zweedse wateren. Een Britse kapitein met een houten been voerde zelfs met enkele manschappen een landing uit op de Russische kust. De openbare aanklager erkende, dat sommige delen uit het artikel juist waren Zy hadden bij een geheime afdeling van de marine gewerkt en waren daardoor met deze feiten op de hoogte geraakt. In het belang van de veiligheid werden som mige delen uit het bewysmateriaal gedu rende drie kwartier met gesloten deuren Geen viering 10-jarig regeringsjubileum Hare Majesteit koningin Juliana Is van mening, dat een enkele tienjarige regeringsperiode geen byzondere viering rechtvaardigt. Op grond daarvan heeft zy als haar uitdrukkelyke wens te ken nen gegeven, dat aan haar tien jarig regeringsjubileum geen aan dacht wordt geschonken. Deze mededeling is verstrekt naar aanleiding van het hier en daar gebleken voornemen om op byzondere wyze aandacht aan dit jubileum te schenken. Schietpartijen in gebied langs de Tunesische grens Het rommelt weer langs de grens tus sen Tunesië en Algerye. Tunesiërs zou den volgens een Frans legercommuniqué dat te Algiers werd uitgegeven, naby Frans kamp te Ramada wegversperringen hebben opgericht. Verder zou e pagnie Tunesische militairen „met agres sieve bedoelingen" een Franse mingspost in hetzelfde gebied benaderd hebben. Slechts door de zelfbeheersing der Franse troepen zou een bloedig in cident zyn voorkomen. Ook meldt het Franse leger, daf Alge rijnse opstandelingen, die zich op Tune- sisch gebied verschanst hadden. Franse grensposten hebben beschoten. Dit ge beurde in het gebied van Sakiet Sidl Joessef, het Tunesische dorp dat bruari door de Fransen werd gebombar deerd. Na driemaal beschoten te zijn met mortieren en automatische wapens heeft een Franse post tegenover Sakiet Sidl Joessef het vuur beantwoord. Met het oog op verdere provocaties worden enige eenheden van het Franse leger in Zuid-Tunesië in staat van paraat heid gehouden. Men zegt in het commu niqué, dat de Tunesische strijdkrachten de Fransen openlyk tarten om „te komen tot een bloedig incident, dat wellicht te gen Frankrijk zou worden uitgespeeld" De Tunesische regering beschouwt de Franse berichten als geheel uit de lucht gegrepen. President Bourguiba heeft ver klaard, dat elke Franse troepenbeweging ln Zuid-Tune9ië een gevaarlijke toestand kan scheppen. Verder heeft hy in een onderhoud met de Franse zaakgelastigde ln Tunis gevraagd om „onderdrukking van elk plaatselijk initiatief" van Franse militaire bevelhebbers in Zuid-Tunesiê. voorgelezen; pers en publiek moesten in die tijd de zaal verlaten. Over een week zal het verhoor worden voortgezet. Djakarta boekt succes Morotai geheel bezet In de stryd tegen dc opstandelingen op Noord-Celebes heeft Djakarta belangryke :ssen geboekt. Na het vliegveld van Morotai is ook het gehele eiland in han- van de centrale troepen, aldus meldt A.P. uit Djakarta. De Indonesische luchtmacht, die toegaf, dat de rebellen door betere gevechtstoe- itellen tydelyk het overwicht in de lucht hebben gehad, heeft door de verovering het belangryke vliegveld van Morotai èn doordat zy sedert 15 mei acht vliegtul- van dc opstandelingen heeft neerge haald, dc suprematie heroverd. - Waarschijnlijk zal Menado op Noord- Celebes het volgende doel van de rege ringstroepen zijn. Ondertussen hebben in Zuid-Korea meer dan 3500 vroegere Noordkoreaanse krijgs gevangenen toestemming gevraagd zich bij de revolutionaire strijdkrachten in In donesië te mogen aansluiten. Enkele be togers schreven hun verzoek met eigen bloed. De regering heeft overigens meege deeld, dat zij het verlenen van uitreis visa aan de betogers niet overweegt. Het hoofd van de marinepolitiedienst te Singapore heeft meegedeeld, dat een In donesisch marinevaartuig, dat een met rubber geladen Indonesisch zeilscheepje achtervolgde, de territoriale wateren heeft geschonden. De drie bemanningsleden wis ten zwemmend de kust te bereiken, maar marinevaartuig voer met het zeil scheepje op sleeptouw weg. In Padang zyn de bevolking beperkin gen ten aanzien van het vervoeren van voedsel opgelegd ten einde de voorziening van de in de bossen teruggetrokken guer- rillastryders zoveel mogelyk te belemme- Een door het Indonesische leger uitge geven brochure beschuldigt overste Bar- de met ziekteverlof vertrokken nandant van Zuid-Sumatra, van me deplichtigheid aan de opstand. Hij zou tezamen met Zulkifli Lubis, Achmed Hussein en Ventje Sumual in oktober het zogenaamde handvest van Palembang hebben getekend, waarin de grondslagen •erden gelegd voor de huidige opstand. Hoofdredacteur verliet Djakarta De laatste Nederlandse hoofdredacteur van vooiiheen in Indonesië uitgegeven dagbladen in de Nederlandse taal, is gis teren uit Djakarta naar Nederland ver trokken. Het was de heer Simon van de Velde, de hoofdredacteur van de Java- bode, die met de Oranje gaat repa triëren. Het was zes maanden nadat zijn blad werd gesloten in de eerste dagen van de door de Indonesische regering be gonnen anti-Nederlandse campagne. De op een na laatste Nederlandse hoofdre dacteur, de heer Henri Joel van het week blad Wereldnieuws, vertrok twee dagen geleden. verzoeken een nieuwe regering te vor men. Nog deze week wordt een zending Amerikaanse lichte tanks aan Libanon afgeleverd. Met deze zending wordt vol daan aan een Libanees verzoek, dat reeds enige maanden geleden is gedaan. Dezer dagen hebben de Amerikaans® autoriteiten reeds, in verband met da onlusten in Libanon, de levering vao geweren, pistolen en traangas versneld. Aftreden Kranenburg te verwachten D.M.L. onder leiding van minister Staf (Van onze parlementaire redacteur) In Haagse politieke kringen neem* men algemeen aan, dat de staatssecretaris van oorlog, mr, F. J. Kranenburg, binnenkort H.M. de Koningin zal verzoeken onthe ven te worden uit zijn functie- Dit is ook de enige conclusie, die de heer Kra nenburg uit het debat in de Eerste Ka mer kan trekken. In de wandelgangen kon men reeds vernemen dat de staats secretaris minister Staf van dit besluit op de hoogte heeft gesteld. Alleen ovac het tijdstip van de ontslagaanvrage ver keert men nog in het onzekere. Hoewel de socialisten hun politieke verantwoor delijkheid t.o.v. hun partijgenoot-staats secretaris niet geschuwd hebben, schij nen er in dit kamp enige stemmen op te gaan om mr. Kranenburg eeret na de gemeenteraadsverkiezingen te laten af treden. Het is echter een vrijwel alge mene opvatting, dat deze stemmen niet de overhand zullen krijgen. Hoewel het nog prematuur is te spreken over de opvolging van mr. Kranenburg nemen, goed geïnformeerde politieke waarnemers aan, dat minister Staf zelf de persoon lijke leiding op zich zal nemen van het Directoraat Materieel Landmacht. Strenger optreden tegen Westduitse sensatiepers De Westduitse regering heeft zich gis teren uitgesproken voor zwaardere be straffing van beledigende artikelen over buitenlandse staatshoofden. Vooral de Westduitse geïllustreerde bladen maken zioh hieraan nogal eens schuldig. Een woordvoerder van de regering in Bonn wees bijvoorbeeld op een Perzisch pro test tegen bepaalde artikelen over de scheiding van de Sjah en keizerin Soraja. Een bruidspaar, dat zou recipiëren Wilde gaarne iets fijns presenteren, 't Is TIP, riep de bruid Waartoe Ik besluit. Want TIP is voor dames en heren II NIEUWE LIMERICKS INZ. BOOTZ N V. - A'DAM 1 Lil. Boots' Oude Gen< Plan voor nieuw Rai-gebouw nu gewijzigd De gemeenteraad van Amsterdam heeft zijn goedkeuring gehecht aan het gewyzigde plan tot de bouw van een nieuw RAI-expositiecomplex aan het Westerscheldeplein. Zodra de minister zyn fiat geeft aan deze bouw kan de eerste paal in de grond. (Advertentie) IMC0S komende dagen voornamelijk droog met oerioden en oplopende temperatuur 8 dagen I Schrijf op Plaatselijk regen Do Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel be wolking met later plaatselijk enige regen. Aanvankeiyk a^l JP zwakke, later matige tot vry krachtige wind tussen zuid il en '"'dwest. Dezelfde tempe- '•di' raturen als vandaag of iet» hogere. Opgemaakt om 11.15 uur) Vrijdag 23 mei: zon op 4.36. onder 20.38 naan op 9.00 uur, onder Op 26 mei eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur zzw wzw ONO

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1