ppreiding van industrie 'i over het gehele land p Extra zorg voor streken met en Export dient met 6 pet vergroot te worden fComen maan en planeten ;f onder V.N.-toezieht? Investeringsaftrek werd heden hersteld Gunstige ontwikkeling in cle afgelopen vijf jaar DESSDAG 20 MEI 1958 te Nieuw beleid van minister Zijlstra h an hg e pro ,;z sterke migratie imissi O e^so (Van onze parlementsredactie.) werHMINISTER ZIJLSTRA kondigt in de Zesde Industrialisatienota, die hij en d 4i± thans bij de Tweede Kamer heeft ingediend, voor de periode 1957 i. 1962 een nieuw regionaal industrialisatiebeleid aan, een zgn. industrie- o spreidingsbeleid aan, dat in die vijf jaar 30 miljoen zal kosten. Het regio- ugr°Jnale industrialisatiebeleid zal in de toekomst meer nog dan in het verleden 1 aande aandacht vragen, aldus de minister. Het zal zich niet alleen bepalen tot e toede gebieden met een acute structurele werkloosheid, maar zich eveneens uitstrekken tot gebieden met een sterke migratie naar andere delen van ons land, en tot streken waar een ernstig structureel tekort aan werkge legenheid dreigt te ontstaan door structuurwijzigingen in de bestaans- bronnen of door een sterke bevolkingsgroei. Om dit beleid te verwezen lijken zullen algemeen klimaatverbeterende en specifiek stimulerende maatregelen genomen worden. £be: (eld 1 De algemeen klimaatverbeterende maatregelen komen neer op de aan leg en verbetering van de verbindingen lussen de betrokken gewesten en de rest ffan het land. De minister van verkeer »n waterstaat zal zoveel mogelijk zijn be leid in overeenstemming brengen met ie belangen van de regionale industria- 2 De stimulerende maatregelen hebben betrekking op industrieterreinen en industriegebouwen. De minister 6telt zich roor in de bestaande subsidieregeling voor le aanleg van industrieterreinen wijziging e brengen. De nieuwe regeling zal erop leerkomen, dat de betrokken onderne- ner bij aankoop (of verwerving in erf- lacnt) van gemeentelijke industrieter- einen in plaatsen die als ontwikkelinge- ternen zijn aangewezen, een reductie ont- 'angt. Het rijk zal namelijk 50 pet. van le prijs van het verworven terrein aan Ie gemeente betalen op voorwaarde, dat Ie ondernemer op zijn minst 20 pet. van et terrein te eigen behoeve direct met ndustriële bedrijfsruimte bebouwt. Het preekt daarbij vanzelf, dat over de aan eg van dergelijke industrieterreinen van e voren overeenstemming dient te zijn ereikt tussen het ministerie van eeono- aische zaken, het betrokken provinciale n het betrokken gemeentebestuur. Ook in de bestaande regeling betref- ende industriegebouwen komt verande- ing. Minister Zijlstra is van mening, dat e stimulering van de industriële bouw 1 de ontwik-kelingekernen in het kader an het nieuwe regionale beleid moet torden verruimd. Als voorwaarde zal gaan gelden, dat een zeker aantal lidskrachten tewerk moet worden ge- 'ld. De bewindsman denkt in dit ver- End aan een regeling, die slechts ten le afhankelijk is van het aantrekken LO oor de betreffende ondernemer van een an tevoren vastgesteld minimum aantal rbeidskradhten. Bij de tot nu toe gel ende premieregeling gold de voorwaar- e, dat per 50 m2 nieuw gebouwde nut- Ver d«e vloeroppervlakte een mannelijke ar- n. eidskracht uit de geregistreerde arbeids- eserve additioneel moest worden tewerk ir vrijf51?1*3' De n'euwe regeling zal in tegen- 7an dieIIing tot de ^staande geen va6te on- eranderlijke premie kennen, maar deze remie zal een stijging vertonen naar- late de te bouwen nuttige vloeropper- lakte groter is. Bovendien zal met de itkering, die in gedeelten zal geschie- scnoofcn, reeds worden begonnen na de aan- ang van de bouw. Ten slotte zal financiële 6teun worden L,.t*rleend in bijzondere voorzieningen, die let tot de taak van de andere departe- LQ161"6" kunne" worden gerekend, maar s ,uie in of in uitzonderingsgevallen aiten de ontwikkelingsgebieden no- mochten blijken om een doeltreffen- spreiding van de werkgelegenheid te orderen. De minister spreekt in dit xband van voorzieningen op het gebied *n de openbare nutsbedrijven, de bouw 9n los- en laadwallen e.d., waarin een feemoetkoming door de rijksoverheid kn worden verleend van maximaal 75 H van het onrendabele gedeelte van de {treffende investering. Bij wijze van pondering kan een incidentele tege- Eetkoming worden verleend bij de aan- van Industrieterreinen in plaatsen J) iiten de probleemgebieden, dde met het >g op de bevordering van de decentra- fatie van het westen uit voor industrie- jstiging van belang zijn. j,- NIEUWE KOERS I J Uitvoerig licht de minister in zijn nota koers, die hel nieuwe regionale ln- istrialisatiebeleid zal volgen, toe. Tot l toe had dit regionale beleid zich in ,ofdzaak beperkt tot het stimuleren van DRINK GEREGELD VICTORIA WATER ECHT BRONWATER HEERIUK VAN SMAAK ».«rE WAARMEE ANOER WATER roolJ NIET IE VERGEL IJ KEN DENK AAN UW GEZONDHEID de industrialisatie in een aantal ontwik kelingsgebieden in verband met de struc turele werkloosheid, die in deze ge bieden bestond. Het nieuwe regionale MINISTER ZIJLSTRA industrialisatiebeleid zal zich in principe meer in het algemeen gaan richten op die streken, waar een ernstige acute structurele werkloosheid en (of) een om vangrijke eenzijdig gerichte migratie zich than6 voordoet of in de naaste toekomst dreigt te ontstaan. De migratie van ar beidskrachten uit de ontwifckelingsge- uitgesloten mag worden geacht. bieden werd in het tot nu toe gevoerde regionale beleid gezien als een factor, die tot vermindering van de structurele werkloosheid bijdroeg. Zij werd als het ware als gegeven bij het regionale be leid aanvaard. In het nieuwe beleid komt hierin andering. doordat het eveneens ge wordt op die gebieden van waaruit regelmatige stroom van migranten het overige Nederland afvloeit. Een vangrijke en eenzijdig gerichte migratie stroom leidt immers uiteindelijk tot relatieve veroudering van de bevolking in de betrokken gebieden het zijn im mers meestal de jongeren, die wegtrek ken wat een steeds verdergaand! arming van het economische en maat schappelijke leven tot gevolg heeft. Minister Zijlstra acht het een groot tionaal belang, dat er voldoende ruimte is voor nieuwe industriële vestigingen, die dank zij de gunstige positie van het westen in het kader van de Euromarkt tot stand kunnen komen. Enerzijds dient dit doel te worden nagestreefd door verantwoorde spreiding van de bedrijvig heid binnen het westen des lands, anderzijds ook door te stimuleren, dat industriële activiteiten, die niet nood zakelijk aan het westen als vestigingsge- bied zijn gebonden, zoveel naar elders worden afgeleid, met gebieden waar een structureel tekort aan werkgelegenheid heerst of in de naaste toekomst valt te verwachten. Het nieuwe beleid zal zich dus meer bewust gaan richten op de spreiding van de in dustriële werkgelegenheid over gehéél ons land. VRIJHEID De vrijheid van vestigingskeuze van de ondernemer moet daarbij een der uit gangspunten van dit beleid blijven. Wel zal, evenals in het verleden, het prin- eipe gehandhaafd blijven van het be vorderen van een concentratie van de economische bedrijvigheid in een aantal nader te bepalen plaatsen (zg. ontwikke lingskernen), waar de feitelijke omstan digheden een zo groot mogelijke waar borg geven voor het verkrijgen van het beoogde effect. „Een wezenstrek van dit beleid is", aldus minister Zijlstra elders, „dat bij de vestiging van een bedrijf nie mand wordt gehinderd, maar dat som migen worden gestimuleerd (nl. bij ves tiging op bepaalde plaatsen). Over de vestigingsmogelijkheden aan de Nieuwe Waterweg merkt de minister nog op, dat een terreintekort aan diep vaarwater in de komende decennia niet Betere scholing van de arbeider CPECIALE AANDACHT zal naar minister Zijlstra opmerkt in zijn Industrialisatienota in de komen de periode de opvoering van de ex port vragen. De noodzakelijke uit breiding van het industriële pro- duktie-apparaat vraagt in de naaste toekomst ieen jaarlijkse vergroting van de uitvoer met gemiddeld 5 a 6 procent. Hoewel dit percentage in het licht van de uitvoerstijging gedurende de jaren '52—'57 niet overmatig hoog lijkt, moet men toch bedenken, dat de industrie in deze jaren de steun heeft gehad van een bijzonder gunstige hoogconjunctuur. Onder een normalere conjuncturele ontwikkeling zal een dergelijke uitbreiding van de export niet dan met grote moeite kunnen worden gerealiseerd. De mate, waarin de Neder landse Industrie erin slaagt haar concur rentiepositie te verbeteren, zal daarbij doorslaggevend zijn. In dit verband maakt de minister mel ding van enkele tekortkomingen, die z.l. dringend verbetering vereisen: het niet of niet voldoende aanpassen van sommige Nederlandse exportprodukten aan de eisen die de buitenlandse afnemer daar aan stelt; de soms volstrekt onvoldoende kennis of toepassing van de speciale ver kooptechniek, die voor de afzet op buiten landse markten nodig is, hel ontplooien van exportactiviteiten van louter inciden tele aard zonder dat men poogt een basis te leggen voor een meer continue buitei landse afzet. Nog te veel ziet men in dei geljjke gevallen, dat de buitenlandse a zet als een soort sluitpost wordt behan deld. De minister wil daarom niet nalaten er nog eens met nadruk op te wijzen, dat voor een succesvolle afzet op buitenlandse markten een weldoordacht commercieel exportbeleid voor de onderneming een eerste vereiste is Prof. Zijlstra stelt zich dan ook voor de economische en handelsvoorlichting met kracht voort te zetten. Ook wil hij in ster kere mate medewerking verlenen aan het geven van meer bekendheid In het bui- SECRETARIS-GENERAAL van de Verenigde Naties. Dag Hammarskjöld, hoopt letwelr de Algemene Vergadering in de komende herfst een verbod zal uitvaardi en tegen elk land dat aanspraken wil maken op de maan of enige andere planeet in leeftijd' luchtruim. Hij zei dit op de jaarlijkse conferentie van Amerikaanse gouverneurs a.s. ti Miami en voegde eraan toe, dat het in het belang van de mens is als de ruimte Reeweg vreedzame wijze wordt gebruikt. Als men gezamenlijk tot de oprichting van een "Pr'-'el)ternationa»l orgaan voor dit doel kan komen, zou volgens Hammarskjöld een 'aardevolle basis worden gelegd voor een toekomstige internationale ontwikkeling het gebruik van de ruimte. tenland aan het Nederlandse produkt. Over de exportfinanciering deelt hij mee, dat ,.de pogingen om te komen tot her nieuwde exportfinancieringsactóviteit van de zijde der Exportfinancieringsmaat schappij bevredigende voortgang hebben". Techniek Met het oog op de groei van de industrie van massagoederen, die nog gestimuleerd zal worden door de Europese integratie, acht de minister het van eminent belang dat de industrie zich in de techniek, het ontwerpen en in het beheersen v deze processen voor produktie in het groot gaat verdiepen. In verband met de te verwachten verdere technische ontwik keling zullen hoge eisen worden gesteld aan het creatief vermogen van de Neder landse industrie. Daarom dient zeer veel aandacht besteed te worden aan syste matisch en permanent speurwerk. De nieuwe technieken, zo schrijft de minister, verlagen de arbeidende mens niet tot een nummer in het produktiepro- ces; wü gaan integendeel een lijd tege moet, waarin de kennis, het inzicht en het verantwoordelijkheidsgevoel van de arbeider meer dan ooit onmisbaar zullen zijn in de industriële produktie. Dit be tekent, dat zij meer nog dan in 't verleden onmisbare elementen gaan vormen van het industrialisatiebeleid. In dit verband herhaalt de minister, wat hij in de vijfde industrialisatienota heeft geschreven: „Een hoog ontwikkeld Westers land als Nederland zal zijn plaats op de wereld- markt alleen kunnen behouden als de on geschoolde arbeid steeds meer in bete kenis afneemt en de produktie van een Willem II Prince... d« nieuwe, kloeke Willem II sigaar. Vorstelijk van smaak! Rook de nieuwe Willem II Prince prince-heerlijk! de sigaar van 't jaar (Van c parlementsredactie) De minister van financiën Hofstra heeft de Tweede Kamer thans officieel meegedeeld, dat de investeringsaftrek, die indertijd in het kader van de bestedings beperking werd geschorst, thans onver wijld weer in werking zal worden ge steld- Het herstel van deze fiscale faci liteit zal gelden voor investeringen, die in 1958 n a 20 mei (de dag van de publi- kafeie van de desbetreffende beschikking) worden gedaan. De regering acht het echter noodzake lijk aan de wederinvoering een beperking te verbinden en wel in die zin, dat de aftrek, in plaats van 20 pet (gespreid over vijf jaar) voor de investeringen in het verdere verloop van 1958 16 pet zal bedragen, gelijkelijk te verdelen over vier jaar. De aftrek zal niet reeds aan vangen in het jaar 1958, maar pas wor den geëffectueerd bij de berekening van de fiscale winsten over het jaar 1959. Deze beperking acht de regering mede zodanige aard wordt, dat alleen de min stens goedgeschoolde arbeider een plaats in het produktleproces kan vervullen" Wat de omvang van de industriële be drijven betreft wijst de minister erop, dat gezien de toenemende specialisering en mechanisering de kleinere bedrijven in het algemeen een moeilijker 9brijd om het bestaan hebben te voeren dan de grote ondernemingen. Dit zal in mindere i het geval zijn naarmate deze kleine be drijven zioh meer specialiseren en tot samenwerking overgaan, hetzij derling, hetzij met grotere bedrijven, samenwerking tussen gelijksoortige be drijven kan zelfs zonder uitbreiding de investeringen leiden tot verlaging de kostprijs. Minister Zijlstra verwacht niet, dat het uitstotend effect van mechanisering I automatisering op lange termijn een blij vend structureel tekort aan werkgelegen heid tot gevolg zullen hebben. Het zijn wellicht de moeilijkheden van tijdelijk en plaatselijk karakter, die hier en daax tot ongerustheid aanleiding hebben ge geven. Deze moeilijkheden, aldus minis ter Zijlstra, kunnen hoofdzakelijk huD oorzaak vinden in een daling of onvol doende expansie van de vraag en in een zekere immobiliteit van de factor arbeid De overheidsmaatregelen, die kunnen worden genomen om de ontwikkeling soepel mogelijk te doen verlopen, zullen dan ook enerzijds gericht moeten zijD op 't bevorderen van een zekere continu ïteit in de expansie van de vraag, terwij1 ze anderzijds de mogelijkheden dieneD te openen voor een zodanige scholing van de vakman, dat deze met zo weinig mo gelijk moeilijkheden een andere, gelijk waardige functie zal kunpen uitoefenen De minister onderneemt stappen om door de Nljvenheidsorgaiiisatie van TNO in samenwerking met de Technische Ho geschool te Delft een plan te doen uit werken om leidinggevende functionaris sen van kleine en middelgrote bedrijven in staat te stellen kennis te maken met nieuwe automatiseringstechnieken en on> hen uitvoerig te documenteren over nieu we verschijningen op dit gebied. De consequenties, die de wederinvoe ring van de investeringsaftrek heeft voor de budgettaire positie van het rijk, zijn voor het jaar 1958 nihil, voor het jaar 1959 ongeveer 10 miljoen en voor het jaar 1960 35 miljoen gulden. In de „nota inzake de investerings aftrek". die hij bij de Tweede Kamer heeft ingediend, wijst minister Hofstra erop, dat het doen herleven van een be- lastingfaoiliteit als de investeringsaftrek kan bijdragen te voorkomen, dat niveau van de investeringen zo ver daalt, dat de werkgelegenheid op langere termijn in gevaar komt. Van het herstel de i.a. mag. naar het oordeel van de minister, een ogenblikkelijk gunstig ef fect worden verwacht op de vergroting versterking van de nationale wel vaartsbronnen, die de duurzame arbeids plaatsen voor de snel groeiende beroeps bevolking bieden. Produktie steeg met 40 procent Aan het begin van zijn industrialisatie- nota geeft minister Zljlstra een uitvoerig overzicht van de resultaten van di dustriële ontwikkeling in de periode mid den 1952—midden 1957. Deze ontwikk! ling heeft een zeer gunstig verloop ge had. aldus de minister. Dit blijkt uit het volgende: Voor een bedrag van 9 miljard gul den, uitgedrukt in prijzen van werd in de industrie geïnvesteerd. <2 De werkgelegenheid in de industrie nam toe met 14 pet., waardoor de personeelsbezetting in de Nederlandse industrie steeg van 1.565.000 in 1952 tot 1.780.000 in 1957. c De uitvoer van industriële produkten steeg naar volume met 50 pet. Deze stijgingen gaan belangrijk uit boven de taakstelling van de vijfde industriallsa- tienota. Een globale verdeling van de investe ringsbedragen in de periode medio '52— medio 1957 over de verschillende bedrijfs takken wijst uit, dat vooral de investe ringen In de metaalindustrie en de che mische Industrie zeer aanzienlijk zijn ge. Prettig weekend met Meesters heerlijke KNAKWORSTJES! Twiss en Schrijver voor Hoge Raad (Van een onzer redacteuren) Namens de twee in Genua uit Indone sië afkomstige verstekelingen Robert Twiss en Rudolf Schrijver is bij de Hoge Raad een procedure aanhangig gemaakt hun Nederlanderschap erkend te krij gen. In kort geding had de president van de Rotterdamse rechtbank uitgemaakt, dat zij geen rechten kunnen laten gelden op het Nederlanderschap. Zij hebben hun verzoekschrift geba seerd op artikel 20 van de Wet tot rege ling der toelating en uitzetting van vreemdelingen. De Hoge Raad zal na de procureur-generaal te hebben gehoord tspraak kunnen doen in deze kwestie. De zaak wordt raadkamerlijk afgedaan :al waarschijnlijk over drie weken dienen. België en Rusland hebben gisteren een overeenkomst getekend inzake de instel-' van een commerciële luchtverbin-j ding tussen Brussel en Moskou met In- VIEESWARENFA8RIEK J MEESTER N V. gang van begin juni. esteringen weest. Te zamen met de inv in de openbare nutsbedrijven 60 pet. van het totale investeringsbe drag. Maar ook in de textielindustrie en in de voeding6- en genotmiddelenindus trie blijken niet onaanzienlijke bedra gen te zijn geïnvesteerd. Tot de verrui ming van de industriële werkgelegen heid hebben de metaalindustrie en de bouwnijverheid elk voor ongeveer één derde deel bijgedragen. In de periode *52—'57 vestigden 78 bui tenlandse industriële bedrijven een dochteronderneming in ons land, terwijl 46 buitenlandse bedrijven een vorm van samenwerking vonden met een bestaan de Nederlandse onderneming. Per 31 dec. 1957 was het totaal aantal na-oorlogse buitenlandse industriële vestigingen in ons land gestegen tot 124 dochteronder nemingen en 117 deelnemingen in Ne derlandse bedrijven. Het grootste deel van deze vestigingen komt uit de Ver enigde Staten, daarna volgen Engeland en België HET LEVEN I BbowUA U HERINNERT zich nog, dat geleden schreven over dc een Spaans complot Kaars Wegrollende bal en steenlegging van de Amsterdamse beur- op 29 mei 1608, deze maand dus 350 jaren geleden. Een lezer heeft ons er echter op attent gemaakt, dat we wel wat volledig waren in onze mededelingen, vooral ten aanzien van de daad van de Am sterdamse weesjongen. „Ik heb", zo schrijft hij. .aan de hand van oude boeken de juiste toedracht ontdekt. Wellicht vindt u het belangwekkend genoeg om nogmaals over het verijdelde complot te schrijven. Dit is de voorgeschiedenis. Volgei keur. kort voor de ingebruikneming van het nieuwe beursgebouw afgekondigd, mocht „niemand met schepen onder de Beurs liggen, dan met consent van Sluiswachter". De beurs moest worden opgeblazen wel op het ogenblik, waarop zij vol zijn met kooplieden. Direct werden alle maatregelen genomen om onheil te komen Een van de daders kon worden gegrepen. Hij had zich al een eind uit de voeten gemaakt, want toen hij werd ge arresteerd bevond hij zich in Leeuwarden. Het was een steenhouwersgezel. Balthazar Paul geheten en afkomstig uit een dorp bij Namen. 9 „HU woonde al anderhalf jaar in Am sterdam. Bij zijn verhoor bekende hij door een Luiker-Waal en een Antwerpe naar, die in dienst stonden van Spinola te zijn omgekocht om met dozen brand bare stof het Oost-Indisch Huis, de Beurs en meer gebouwen in brand te steken met het doel de gehele stad in vlammen te doen opgaan". „Nu gaan we even terug naar de Tach tigjarige Oorlog. Het Twaalfjarig Bestand was afgelopen. In de Zuidelijke Nederlan den zon Spinola op een vermetel plan oir de Amsterdammers mores te leren. Op een julidag van het jaar 1622 speelden enkele jongens op de Beurs met eer Dat was wel verboden, maar goed, jon gens doen wel meer dingen, die verboden zijn. Tijdens het spel rolde de bal door een gleuf. De jongen er achteraan. En daar ontdekte hij een schuit, een soort zolderschuit, beladen met dozen. En in van die dozen was een gat, wj brandende kaars stond". Omgekocht „Natuurlijk vond de jongen dat erg vreemd. Hij waarschuwde de beursdien- ders, die de overheid inlichtten. Het was wel duidelijk wat er zou gaan gebeuren. Mieren hebben sterk ontwikkeld reukorgaan o 1223» Sommige .oort. goed ontwikkelde oger lijn volkomen blind. 1 hebben een bijzonder i worden door een kaste van die volkomen blind zijn). Vai ale gemeenschappen levende het dier ich ah lijk gemaakt zijn Desondanks moe twee belangrijke t.w. zij die hun zij die knippen, dan gedraagt een blinde, want het i- belangrijk deel onmogc enkele bekend, die z laten. Hiertoe behore cn nog enkele soo scheiden, zodat weg als de ht Hun gehele ter srkt. i de Acanthomyop; naol gelopei i berkennen lus duidelijl uitgewezen duidelijk herkenbaa degenen die in de mierenwerel u Deze geur is des te sterker, naai hel nest dichter benaderd word eerat geleidelijk of naar de perifi van het jarhlgebied. Een vreemd a ook ogenblikkelijk een houding aan, alsof hij dat dit spoor niet naar i we bij de mieren oepen onderscheiden :g vinden op het ge ch door middel van teil ijk reuk algen». i die gewend zijn in ze es le leven, zich bij het dergelijke kolonies wel een; beschermd selijke De grote massa van mieren die •te Formicines en Dolichoderines be ren, vinden hun weg door middel het gezicht en wel wanneer we de bijkans onoverkomelijke heden die zich hierbij voordoen, reali -eren met een opmerkelijk gemak Dat wil echter niet zeggen, dat zij géén reuksporen nalaten. Integendeel, hei herhaaldelijk lopen en klauteren op d. bodem en op de planten van een bepaah iiehied, laat ook daar een geur achter Onherker de het irkeerd i olie •en belangrijk deel bij de aanvang v opnieuw wordei naar is gebleken 'angrijke rol speelt. Wi lieren is gezegd. het i >sli proeven heb Daa Nadruk verbodoa. Doodstraf „Balthazar Paul werd op 13 augustua 1622 ter dood gebracht. Zijn vrouw, Elisa beth Massa, werd voor altijd uit Holland verbannen. Zeventien medeplichtigen ont snapten. Maar de 1500 gulden premie en het kapiteinschap, hun door de landvoog des beloofd, hebben zij niet ontvangen. „Volgens de overlevering zoo de ont dekker van de aanslag een weesjonger zijn geweest. Maar met zekerheid valt dit niet te zeggen. Doch hoe het zij, van dat ogenblik af kregen de weesjongens het recht om in de eerste kermisweek (sep tember) op de beurs te komen tromme len" „Verraad!" „Dat recht heeft tot 1903 bestaan. In 1953 herstelde burgemeester d'Ailly do traditie, zij het dan ook, dat de weinige weeskinderen plaats maakten voor allerlei trommel genootschapjes van kinderen met ouders. Er is zelf nog een oud spel. op to :n door kinderen, getiteld: „Het Bus kruitverraad". Het hoogtepunt van dit spel is wel de kreet, te 9laken door een zekere GUs: Verraad, verraad, verraadt Hieronder schuilt verraadt Hieronder ligt een schuit Een schuit vol met kruit Met hagel en met schroot Er dreigt een schrik'lijk kwaad Verraad, verraad, verraad. Coupons Het is bedoeld als een extra service voor de vakantieganger. De coupons worden uitgegeven door Horecaf-leden/bedrljven aan gasten, die op pensionbasis komen logeren. Vroeger ging het zo; als de gast niet met de lunch thuiskwam, kreeg hij een lunchpakket mee. Dit stuitte echter op veel bezwaren en ook de pensiongast vond het niet prettig met een pakje brood op stap te gaan. Nu wordt het lunchpak ket] e vervangen door een bon. Met die bon kan de gast bij aangesloten bedrij ven terecht voor een lunch, zonder dat hij daarvoor hoeft te betalen. Binding „De bedoeling van het uitwisselings systeem is de vakantiegangers van het pension tarief te doen profiteren zonder hen aan een bepaalde plaats te binden. Tevens zit de gedachte voor vooral de buitenlandse toerist er gemakkelijker toe te brengen zijn uitstapjes in het land over grotere afstand en in voor hem min der bekende streken te maken". In totaal zijn 296 bedrijven in Nederland bij dit systqem aangesloten verdeeld over 140 plaatsen. Bovendien kan men ook terecht bij vijftig West-Duitse restaurants. En dit is de maaltijd, die u op een coupon kunt krijgen: kop soep of een voudig slaatje, brood, boter, belegging, koffie, of brood, boter, belegging, cro quette of spiegelei-ham, koffie, of kop soep, uitsmijter, koffie. De gastheer be paalt echter de samenstelling van de koffietafel. Frankrijk „We hadden het eind van de week naar Frankrijk te gaan voor 'n korte vakantie, maar door de toe stand daar zijn we enigszins huiverig ge worden. We weten niet goed wat we moe ten doen. Kunt u ons raad geven?" Zo ongeveer luiden de brieven, die we ont- 'angen. We hebben de vraag voorgelegd ian een Franse instantie in Den Haag en vat men ons antwoordde geven we u hierbij door. „Het is gevaarlijk advies te geven. Een ieder, die naar Frankrijk reist, moet dat doen op eigen verantwoorde lijkheid. Toevallig ga ik met Pinksteren niet, maar ale ik het plan had gehad wel te gaan, zou de toestand van het ogenblik me niet afschrikken. Het kan natuurlijk best zijn, dat ik er over tweo dagen heel anders over denk omdat de omstandigheden dan anders kunnen zijn. Wil men vanwege de sensatie op dit ogenblik in Frankrijk vertoeven, dan doet men beter thuis te blijven". 9 Van Nederlandse zydc was geen com mentaar te verkrllgen. Wel vernamen we, dat het aantal toeristen, dat in verband dc toestand van een voorgenomen naar Frankrijk afziet op dit ogen- ZWERVER

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5