DE DAG VAN DE CHRISTENJEUGD Smul mi van ROOMBOTER ROOMBOTER is nd goedkoop! Fusie C.J.M.V. en Meisjesverbond Naar een fusie in Geref. jeugdland? Levensgeluk ligt niet bij tijdgoden H Vrijgemaakte jeugd wil «koers houden» Universitair Asyl Fonds vierde 10-jarig bestaan w H FANU1T de toren der Bergkerk te Amersfoort woei op Hemelvaarts dag een grote vlag van het Christelijk Jonge Mannen Verhond en naast de Marcuskerk te Utrecht had men de blauwe vlag in top ge hesen van het Meisjesverbond, aangesloten bij de Christen Jonge Vrouwen Federatie. Deze vlaggen hebben voor het laatst gewaaid. Voortaan zal men op deze dag niet meer in twee verschillende steden, maar op één plaats een vlag uitsteken: die van het Christelijk Jongeren Verbond. Want de twee organisaties hebben een fusie aangegaan. Zoiulcr tranen Het nieuwe C.J.V. zal er anders gaan uitzien; de fusie betekent'geen eindpunt, maar start voor een heel nieuw jeugd werk. waarbij nog veel geëxperimenteerd zal i De C.J.M.V.-ers waren woensdag met hun congres, dat alleen door afgevaar digden van de plaatselijke afdelingen werd bijgewoond begonnen. Toen het fusievoorstel in stemming kwam,, bleek dat er 242 vóór- en 12 tegenstemmers Tijdens het voortgezette congres op Hemelvaartsdag kon ds. H. J. van Heer den, voorzitter van het C.J.M.V. aan de vergadering meedelen, dat ook het Meis jesverbond tot fusie had besloten (met 188 tegen 5 stemmen). Na afloop van het Amersfoortse con gres trokken de C.J.M.V.-bestuurders naar Utrecht, waar zij door de bestuurs leden van het Meisjesverbond werden op gewacht. Er vormde zich een erehaag van functionarissen en daar tussendoor gingen arm in ai-m ds. Van Heerden en mevrouw A. C. QuispelTonsbeek, pre sidente van het Meisjesverbond. Ds. Van Heerden sprak mevr. Quispel toe en kon haar -in z'n kwaliteit van voorzitter van het nieuwe Christelijk Jongeren Verbond begroeten ajs vice- voorzitster. Hij deed dit met bloemen. Mevr. Quispel beantwoordde de toe spraak met de mededeling, dat zij zich rijker voelde dan ds. Van Heerden. Het C.J.M.V. is nl. al opgeheven, maar het Meisjesverbond is nog maar in liquidatie; om formele redenen kan het pas op 1 september a.s. verdwijnen. .AVij hebben dus de machtiging in onze zak om ons eigen huis te gaan afbreken", zei mevr. Quispel. „Samen met u trekken wij een ander huis in, waarin de stoffering en meubilering volkomen nieuw z teken van het feit, dat ds. Van Heerden v0jgeJncje dag maakte het congres «dat voortaan ook over meisjes het presidiaat door vijfhonderd man bezocht werd) de zal uitoefenen, speldde mevr. Quispel hem kerkdienst mee in de Bergkerk, geleid door dr. P. A. Elderenbosch. De oud-voorzitter van het C.J.M.V. irof. dr. G. P. van Itterzon te 's Graven- gedeelte van het con- Ds. Van Heerden heeft in zijn slotrede op het C.J.M.V.-congres begrip getoond voor mogelijk weemoedige gedachten over het verdwijnen van deze organisatie, die sedert 1854 bestond. Maar er hoeven geen tranen te vloeien, want het werk als zodanig wordt op dezelfde basis voort- Komende tot het eigenlijke werk van het afgelopen jaar, zei ds. Van Heer den, dat men een jaar vol dynamiek achter de rug had. Begonnen met het zo geslaagde lentefeest te Arnhem, kreeg men in het najaar de tegenslag der be stedingsbeperking te incasseren. De daar op gevolgde financiële actie bracht goede resultaten. Intussen bedacht men zich dit jaar op nieuwe vormen, waarmee ook metterdaad gestart werd, en tenslotte Is er de fusie. Ontvangst Op de eerste congresdag heeft men zich gedurende de hele middag bezonnen op de godsdienstige beïnvloeding van de bij het C.J.M.V. aangesloten jeugd. Dit onderwerp werd ingeleid door de alge meen secretaris, de heer H. J. Jansen Klomp, die de volgende dag een samen vatting van de discussies gaf. Het congres was in de morgenuren ten stadhuize van Amersfoort ontvangen en toegesproken door burgemeester H. Mo. jlendijk. Daarna volgde de bidstond. De (Van onze verslaggevers) EMELVAARTSDAG is ook in het jaar 1958 de dag geweest van.de georganiseerde chris telijke jeugd. Met duizenden zijn de jongeren bijeengekomen in vier plaatsen van het land. Het was voor hen een dag van bezinning en een dag van jonge vreugde, een dag van velerlei ontmoetingen en een dag van gezamenlijk getuigen, van luisteren en van zingen. De vier plaatsen Utrecht. Amersfoort. Leeuwarden en En schede boden het vertrouwde beeld, kenmerkend voor hondsdagen als deze: duizenden fietsen, honderden autobussen, jongens en meisjes met handen rond de arm ten teken, dat zij iets met de organisatie te maken hadden, muziekkorpsen en optochten, kortom: niemand behoefde zich af te vragen wat er aan de hand was: Neder land* christenjeugd vierde haar toogdagen. Maar er zijn ook belangrijke „zaken gedaan", die voor enkele organisaties ingrijpende en vergaande consequenties inhielden. De voornaamste daarvan gold het C.J.M.V. en het Meisjes verbond C.J.F.V. Zij besloten n.l. tot fusie onder de naam Christelijk Jongeren Verhond. Dit besluit werd respectievelijk in Amersfoort en Utrecht genomen. Bij de Gereformeerden kwam het nog niet zo ver, al werd daar in Leeuwarden heel serieus over een fusievoorstel ge sproken. Nog niet zo ver: gezien de besprekingen „zit het er wel in" over een luttel aantal jaren. Niet de vraag naar een eventuele fusie, maar o.m. de kwestie van de gemengde verenigin gen is onderwerp van brede en moeilijke discussie geweest in de samenkomsten van de Neder landse Bond van Geref. J.V.'s (binnen de vrijgemaakte kerken), die in Enschede werden ge houden. Het bleek in deze kring een ernstige twistappel te zijn. vooral na de verschijning van een brochure. Helaas is reeds enkele jaren de verhouding tussen de besturen van de jonge- lings- en van de meisjesbond gespannen en is de samenwerking in een gemeenschappelijk bondsbureau verbroken. Het spreekt vanzelf, dat dit alle6 een schaduw wierp op deze door bijna tweeduizend jongeren bezochte bondsdag 1N de huishoudelijke jaarvergadering van de Geref. Jongelingen- zowel als van de Geref. Meisjesbond in Leeuwarden zijn de uitge sproken voorstanders en de verklaarde tegenstanders van fusie der twee bonden aan het woord geweest. Maar zover is het niet gekomen. Allen konden zich uiteindelijk verenigen in het voorstel, dat een (integratiecommissie alle kanten van het vraagstuk bekijkt en te zijner tijd misschien nog dit jaar een rapport zal verschijnen over deze materie. Zoals de laatste jaren gebruikelijk was het ook nu weer een gezamenlijke bonds dag. waarvoor de belangstelling zo groot was, dat te elfder ure een tiende ver gadergelegenheid, de Goede Herderkerk, moest worden ingeschakeld om de tien duizend Gereformeerde jongeren allen een plaats te kunnen geven. „De mens" dat was het centrale the ma van deze bondsdag, die een rijk ge varieerd programma, afgestemd op de actualiteit, bood. Dat thema werd via verschillende mensentypen van onze tijd behandeld, maar dit was de slotconclusie; al die mensen moeten terechtkomen bij „De Mens" bij uitnemendheid, Jezus Christus, Die aan het kruis in elke nood van de mens afdaalde en Hem verlost. Jubileum Interimbestuur Het C.J.M.V.. dat zijn 105e en laatste jaarvergadering hield, telt 38.000 leden Het Meisjesverbond, dat 35 jaar bestaat, heeft 28.000 aangeslotenen. Uit een deel van de oude besturen is een interimbe stuur samengesteld van 38 mensen, waar van er tien deel uitmaken van het dage lijks bestuur. Dit interimbestuur fungeert tot 1 mei 1959; dan wordt een definitief bestuur gekozen. Op 1 september komt er ook een gemeenschappelijk orgaan uit. Dé-fusieplannen dateren van novem ber 1952. De fusie is van onderop ge groeid, want omdat er gemengde jeugd clubs waren ontstaan, zijn de besturen zich in een studiecommissie op fusie gaan bezinnen. Wat heden in de top be zegeld is, bestaat al lang. Te Rotterdam b.v. zijn allé jongerengroepen gefuseerd Ooic in verschillende andere steden. Op het platteland is het minder snel gegaan. Plaatselijk staat men vrij om afzonder lijk te blyven werken als men dat wil. De vrouwelijke leden van het nieuwe C.J.V. blijven deel uitmaken van de internationale Y.WC.A., de mannelijke leden .zullen de Y M.C.A. niet verlaten. Men zal ook de emblemen van beide organisaties handhaven om te tonen, dat men in wereldwijd verband staat. Wïlma 85 jaar Wilma (mejuffrouw W. J. Vermaat), bekend protestants schrijfster woonach tig te Beekbergen, vierde woensdag haar 85ste verjaardag. Mej. Vermaat heeft tal van romans op haar naam staan, onder andere: De Profundus, Achter de Heuvelen. Het schone leven. Die vrijwillig dragen. Zo mer. De bruidsketting. Gods gevangene, Mensenhanden. Visioen, Moeder Stiene- ke. Albert en Dieneke. De lichte nacht. Opstanding. Vergezicht, De broeders groeten u. Binnen de lichtkring. De kruisboom. De nieuwe weg. Een vader voor mijn kind. Ter gelegenheid van haar 85ste ver jaardag heeft de bejaarde schrijfster een klein boekje laten verschijnen geti teld „Ruimtevaart". Moq Zondagsblad geleverd i de cultu leid. Ter gelegen- dit jubileum heeft onze acteur in het Zondagsblad, uen zul verschijnen, een over dit befaamde orkest ■n en daarbij werd nog rekkelijk verhaal-in-foto's a 2 wordt dot edaqn 1 hel verleden. ITij beschrijft a boeiende wijze de voorloper va Vlaggetjesdag in Scheveninge Engeland maakt zich zorgen ovi de school, die prins Charles enkele jar al he iidc Etoi rdt he Hel ander Blad Zjj behandelt het der boodschappenliftei woongebouwen, bevat t kelen op het gebied vai het aanleggen va de bloementuin. y De jeugdpagina aanzien gekregen en wjj hopen, .lat ook de lezer, dit een ver- betering zullen vinden. De bladzij „Geestelijk Leven" heeft als hoofd artikel een verhaal over een protestantse boekwinkel in hel roomskatliolieke Antwerpen en in liet Cultureel enster wordt o.a. aandacht gewijd aan de persoon van de dichter A. Roland Holst. hage woonde t gres bij. In elk der tien gebouwen begon de met een liturgische Hemelvaartvier Daarna volgde een jubileumtoespraak gelegenheid van het 40-.iarig jubileum oud-leden bracht Alkemade-Kwalkkelstein, richtsters. de gelukwensen ipkijken. Namens de ^A. van Het, thema Telkens ingeleid of gevolgd door decla matie en samenzang werd hierna het centrale thema behandeld. In de hoofd vergadering in de Harmonie geschiedde dit s morgens door dr. B. Rietveld en 's middags door drs. O. Jager. Naar aan leiding van de in het programmaboekje afgedrukte foto's en foto-montage werd achtereenvolgens een typerende schets gegeven van dc massamens, de mondige mens, de wanhopige mens en de verloste mens. Na de confrontratie met deze ver schillende mensentypen werd ten slotte met de woorden van Pilatus: „Zie de Mens" heengewezen naar de gekruisigde Chri de Frie- de Ned. Bond van M.V.'s op Geref. I trale thema te spreken. Dat waren, be- j grondslag. In de Harmonie werd deze [halve dr. Rietveld en drs. Jager, ds. G. j gehouden door bondspresidente mej. P. van Duinen, ds. G. Meynen, ds. W. van M. van Doorn. Zij zei o.m., dat in al dieBoeijen, ds. E. Pijlman, ds. J. C. Hagcr^ 40 jaar de doelstelling gelijk is gebleven, dr. N. J. Hommes, ds. J. Firet en ds. 'maar dat de methode zich aan de ge- W G. Scheeres. Met dankgebed, lofver- wijzigde omstandigheden heeft aangepast.heffing en samenzang werden de bijen komsten besloten. K OERS HOUDEN was de titel van het openingswoord, dat ds. J. A. de laatste Jaren een teruggang valt te HuisllOlldplljh Vink uit Amersfoort, roorzitter ran de Vrijgemaakte Jongelmgs- v^Ud"o™."vïïbe'iïd"tïoi.d" "j 5S-. !«»rw«l».<m. die m de hu.«- 1 bond, in de Enschedese Noorderkerk uitsprak. Koers houden, dat 11 houdelijke vergaderingen werden behan- Herv.-Geref. jongeren Enkele duizenden jongens en meisjes uit alle delen van ons land vulden de enorme Beatrixhal van de Utrechtse Jaarbeurs, waar de gecombineerde Bondsdag van de Bonden van Ned. Herv. Meisjesver enigingen en Jongelingsverenigingen op Geref. grondslag werd gehou den. Het thema van deze dag was de titel van het Lutherlied: Een vaste burcht is onze God". betekent niet anders willen zijn dan Gereformeerde verenigingen in een Gereformeerde bond; de lijn voortzetten in gehoorzaamheid aan de verhoogde Christus, voor Wie wij onze knieën buigen; en in die koers „in trouw volharden". Met de uitdrukking „in trouw volhar den" zinspeelde ds. Vink op de onlangs verschenen brochure, die deze titel draagt. Hij was niet de enige. In deze brochure doen de heren ds. E. Th. v. d. Born, wfjlen prof. P. Deddens, ds. J. Kamphuis, A. Schilder, ds. F. de Vries en A. Zfjl- stra een felle aanval op het beleid van het bondsbestuur. Indien er al van in trouw volharden sprake zou zfjn, dan wil len deze heren die toeschreven aan de meisjesbond. lencmende commissies, bondsorgaa blikaties met de jongelingsbond. Een I teruggelopen. De Meisjesbond schakel in het jeugdwerk is ledental dalen van 16973 tot 16058. 24 jaar, gemengde verenigingen viel een flinke dat in de leeftijdsgre ook wanneer het gaat c fusie, zo meende zfj. nl. Bij de 1 263 tot 329. nationale vakverbond. Van loonslaaf tot N. Lamm, bedrijfsgenoot heet het dan. Eerst wordt de ziel geboeid, daarna het lichaam. Het nieuwe Babel komt niet uit de lucht val len, het groeit uit de wereld van van daag. t de bestedingsbeperking» bond hartelijk met het jubileum en boodjvan f i 50 een envelop met inhoud aan. Hij zei Van f 1.20 ti dat de jongeren vast van plan zijn hoogd. De ochtendbijeenkomst stond onder lei ding van de presidente van de Meisjes bond. mevrouw A. A. E. Mulder-Rupke. De eerste spreker was ds. D. B. van Lokhorst van Bergschenhoek, die de Hemelvaartsmeditatie hield. Het was doodstil in de enorme ruimte, toen Anna Nijhof uit Utrecht daarna het prachtige gedicht „Hemelvaart" van Jan H. de Groot voordroeg. Het thema van de Bondsdag werd toe gelicht door mej. N. Vermaas uit Rotter dam. Jan Zwart bracht een fantasie over het Lutherlied en Bas van Oosteróm van Goud3 vertelde iets over hec ontstaan van „Een vaste burcht is onze God". „Is het daverende zingen van „Zij zullen ons niet hebben, de goden van de niet een armzalig restje van ver gane glorie, niet een laatste wanhopige snik van mensen, die door de goden al bijna knock-out geslagen zijn"", zo vroeg ds. A. den Hartogh van Amersfoort zich n zijn referaat „De goden dezer Brav our Nu wij al dichter naderen tot de dag van de ontknoping van het werelddrama, spelen de goden dezer eeuw het spel 'cgen God en Christus met steeds mee; bravour. In de bezettingstijd werden er altaren opgericht voor de goden van bloed, ras en bodem. „Die zijn voor een groot gedeelte al weer omgevallen, in deze tijd knipogen de goden van demo cratie en humanisme ons toe. Het zijn dezelfde goden, alleen zijn zij bijge verfd". aldus spreker. De Mammon is nog altijd de beste handlanger van de duivel. Met veel vuur grissen we naar ons toe wat begeerlijk schijnt. De bromfietsen rijden al vlugger en knetteren al luider, de sigarettendamp wordt al maar dichter en de schoon heidsmiddelen al geraffineerder. De rock and roll-muziek deunt cn dreunt over liet leven. De meesters op school spreken over televisiekinderen, die 'r morgens nauwelijks hun ogen open kunnen houden. Natuurlijk wil de Hervormd Geref. jeugd van vandaag God niet uit haar le ven verdringen. „Maar zoeken we toch ons levensgeluk niet voor een groot deel bij de tijdgoden?" zo vroeg spieker zien af. De goden dezer eeuw: charmant als ze zijn. zeggen „We leven maar één keer, laten we dan pleizer maken!", en de an dere. de sombere tijdgoden. benemen je alle levensmoed, dreigen jc met een vreselijke toekomst en houden je het nihilisme voor Misvormd „Het leven Is verleugcnd en alle ban den van dc samenleving zijn misvormd cn vergiftigd.", aldus ds. Den Hartogh. Maar door het nelie licht van Gods Geest gaan onze ogen er voor open, dat bet wilde spel van de duivel en zijn ma rionetten maar een ijdel bedrijf is eu dat Jezus alle wereldse goden met hun machtige generaal heeft onttroond. „Wie dat ziet kan staande blijven in de malle molen van deze wereld, omdat hij het eigendom is van de Zaligmaker der we reld, zjjn vaste burcht en toeverlaat". De volgende spreker op de Bondsdag, die werd opgeluisterd door declamatie, zang cn muziek van de Chr. Muziekver eniging „Maranatha" te Utrecht, was ds. L. Roetman van Wierden, die refereerde ever „De God der eeuwen". In de middagbijeenkomst, die onder leiding stond van de voorzitter van de Bond van J.V.'s, ds. Jac Vermaas sprak ds. L. Blok van Capelle aan de IJs6el tenslotte over „De God van ons leven" De geschiedenis van de kerk bepaalt de geschiedenis van de j.v., aldus ds. Vink, die het ontstaan van Vonken- bergs bond in herinnering bracht start van de vrijgemaakte bond onder leiding van de heer J. G. van Oord. Aan het einde van zijn openingsrede kwam ds. Vink nog eens terug in de huishoudelijke vergadering was de zaak ook reeds ter sprake geweest op wa hij noemde „het spektakel over de ge mengde verenigingen", het voornaamst! twistpunt tussen beide bonden. Dez< g.v.'s zijn te zien als gevolg van de vrij making; wat voor winst deze ook bracht, het grote getal was de geref. jeugdbew ging kwijt. En toen is de gemengde ve eniglng ontstaan, niet als nabootsing vj een meer of minder halfslachtig expei ment elder, maar eenvoudig omdat m« in deze vorm zag een door God gegev» mogelijkheid om koers te houden. De ge mengde vereniging is het bewijs, dat de jeugd in trouw wilde volharden, ook neer het getal dat In de weg zou hebben Niet verdiend Heel hartelijk heeft men in de Noor- xoegere bondsvoorzitter J. bij de hem door derkerk de G. van Oord begroet de Koningin geschonken ridderorde bloemen hulde voor zijn vrouw gevoegd. De heer Van Oord heeft kort gesproken over de vormende waarde van de j Hij heeft ook zijn grote smart geuit ov__ de twist. Hij noemde de kritiek niet verdiend, onwaar en grote schade bren gend aan het Geref. volk en de Geref. jeugd. Het staat er met het jeugdwerk toch al niet rooskleurig voor", en dan zo'n brochure. Dit moest onder ons niet ge schieden, aldus de oud-bondsvoorzitter, die de jongeren opwekte, hieronder niet mismoedig te worden. Achtergrond Ds. J. Francke uit Hoogeveen heeft de achtergrond geschetst, waartegen de maat schappelijke en politieke onderwerpen op de j.v. moeten worden behandeld. Hij sloot daarvoor aan bij de exegese van de dogmaticus K. Schilder die in de vrouw en het beest van Openbaringen 16-19 zag de antichristelijke wereldmacht en de schijnvrome afvallige kerkmaeht. Als de ereldhistorie tot haar schoonste, rijkste i hoogste ontwikkeling komt. dan zijn e mensen koopwaar (Op. 18 13). En deze moderne slavenhandel zal het ge volg zijn van het feit, dat zij zichzelf ver kopen. Wie denkt hier niet aan ons volk, vroeg ds. Francke; en aan de z.g. christe lijke propaganda van het z.g. Christelijke vele studenten Ook de afvallige wereldkerk is op komst (denk aan de Wereldraad van Ker ken. waarin communisten de leiding kun nen hebben, zo zei ds. Francke). Nu ge tuigt men nog tegen de overheden, maar als dc blokken samensmelten zal ook dei rode kerk dat begroeten. Wie deze ontwikkelingen ziet aange- kondigd in de Schrift, die wordt er door' Gods genade voor bewaard zjjn lichaam en ziel-te -offeren- op het altaar van -de goden dezer eeuw. Blijdschap Laat uw klederen te allen tijde wit zijn. Deze opwekking tot vreugde van de Pre diker was 's middags het thema van de Enschedese predikant ds. J. Kok. De christelijk blijdschap lijkt een onmogelij ke zaak. In de wereld heerst een wan- hoopsstemming en een ondergangsfiloso fie; de hoop sterft weg, de blijdschap kwijnt. Ds. Kok riep op tot christelijke blijd schap alleen uit kracht van de belofte. De christelijke ambtsbediening geeft kleur aan dc arbeid, die niet ijdel is in de Here. Deze ware blijdschap is gebonden aan de gehoorzaamheid van Gods gebo den. In de Zuiderkerk spraken vice-voorzit- ter G. Strom uit Amersfoort, ds. H. Vo gel uit Enschede, ds. W. Borgdorff uit! De bond telt thans 229 aangesloten ver enigingen (waaronder negentig gemeng de). met 2830 leden De volgende bonds dag wordt in Groningen gehouden. i niets van de erfenis der vaderen prijs geven. Het gaal altijd om de vorming De besloten daar nog van jonge Gereformeerden, vorm. waarin dit geschiedt, kan wei eens zó radicaal moeten zijn, dat alle buiten- I fonds bijeen gekomen or ningswoord van prof. dr. G. C. Heringa, president van het UAF, te luisteren de rede, die H. E. dr. M. A. M. Maatschappelijk Van een onzer verslaggevers Het Universitair Asyl Fonds, wa aan wij dezer dagen een artikel w den, heeft woensdag in Utrecht, I kïömpél "minister" waar het centrale kantoor van deze I Werk. uitsprak stichting is gevestigd, het tienjarig Ook mr. dr J. Jarolimek voerde het bestaan gevierd met een persconfe- *'oord: hct slotwoord werd gesproken rente en een bijeenkomt in de v',T"f hc' Geertekerlr In de tien jaar van rijn m k*k bewogen bestaan, heeft het tonds bijeenkomst het aantal studenten, waarover het De plannen van het fonds zijn: door zijn zorgen uitstrekt, zien groeien tot fiaan met het werk. Binnenkort zullen 153 en is het bedrag, dat met deze."!001 «Ituderen zorg gemoeid was. gegroeid tot d^'orvW'™P^; detwee dubbeltjes op te leggen Steunfonds Militairen. Het bondsbestnur had voorgesteld dit fonds op te heffen, maar daarvoor voelden de leden niet. Voorzitter ds. Lammens achtte dit be sluit er een van grote stijl. In de vaca ture R. Politiek werd de heer C. G. Karssen te Bodegraven gekozen tot lid van het bondsbestuur. Meer dan 700 miljoen eieren geëxporteerd (Van onze sociaal-economische redactie) De Nederlandse pluimveehouderij heeft in de eerste vier maanden van dit jaar voor ongeveer 15 miljoen gul den meer geëxporteerd dan in de over eenkomstige periode van 1957, namelijk voor 149.228.448. Er gingen 709.709.295 voor consumptie bestemde klppeëlercn ter waarde van 95.270.382 de grens over. Het aantal broedeleren dat werd uitgevoerd steeg van ruim 7 miljoen in de eerste vier maanden van 1957 tot ruim 13 miljoen bi de eerste vier maanden van dit Jaar. De export van geslacht pluimvee, ééndagskuikens en pluimveeconserven nam eveneens aan zienlijk toe. De export van de consumptieëieren bracht in de afgelopen vier maanden bijna 6 miljoen meer op dan in het zelfde tijdvak van 1957, ondanks het feit dat het aantal eieren dat werd uitge voerd daalde met 59 miljoen. Dit is een gevolg van de lage eierprijzen in het voorjaar van 1957: gr werden toen min der eieren in de broedmachines gelegd, zodat het aanbod nu kleiner is. De ge stegen prijzen en de zeer bevredigende afname in het binnenland doen echter binnenkort weer een hogere produktie verwachten en ide export zal hierbij aan gepast moeten worden Van november 1957 tot eti met maart 1958 werden 88 645 615 broedeieren inge legd tegen 71 952.780 in de periode van november 1956 tot en met maart 1957. den nodig zijn. i aantal stu- vrijkomen, er nn 300.000 gul- i gistermiddag Van de hier het I gezette studenten, zijn greerd, hebben er 18 de studie gestaakt en zijn er inmiddels 34 afgestudeerd. Over de aanpassing van de studenten in ons land lopen de ervaringen nogal uiteen; vele studenten zetten zich hier plichtsgetrouw tot de studie in het be sef, later wellicht in hun eigen land eens tot een leidende positie geroepen te zul len worden. Dat zij zich om een plaats in ons land dan ook niet zo druk ma ken, spreekt vanzelf. Over het algemeen valt er over de geest onder de studen ten niet te klagen; integendeel velen van hen geven het bewijs, dat het UAF aan het „redden" van dit academi sche talent een waardevol werk doet. Nu is roomboter echt goedkoop - iedereen is nu in staat roomboter te eten, profiteer en geniet van de onvervangbare geur en smaak. PU B LI KAT I E VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK Z.H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7