67s Bestuur en directeur van kweekschool recipieerden HUNUi! Sigaret..? Minister Cals opende het pedagogisch congres Hasselman Dit is een sensatie NIEUWE LEIDSCHF COURANT 9 VRIJDAG 16 MEI 1958 Veel dank voor zon opleiding Toespraak op bandrecorder van 83-jarige heer A. de Jong MET EEN STIJLVOLLE receptie in Het Gulden Vlies heeft het bestuui van de christelijke kweekschool in Leiden woensdagmiddag het gou den jubileum voor een groot aantal genodigden gevierd. De gelukwensen werden in ontvangst genomen door dr. K. Dronkert, de heer Y$. C. van Zwieten, de heer J. W. H. Rotteveel en directeur mr. dr. K. de Vries. Vele sprekers hebben bij deze gelegenheid getuigd van hun waardering voc plaats, die de Leidse kweekschool in de onderwijzersopleiding in Nederland inneemt. Wethouder J. C. van Schaik vertegen woordigde het gemeentebestuur. Met hem waren aanwezig de heer J. Maohiel6en, rijksinspecteur lager onderwijs, en de heer B. Swanenburg, gemeentelijk inspec- In zijn toespraak wees de wethouder onder meer op de veranderde inzichten op onderwijsgebied. De opleiding is aan gepast aan de nieuwere begrippen, wat samenhangt met de nieuwe wet op het kweekschoolonderwijs. De heer Van Schaik hoopte, dat de directeur erin zal 6lagen. de mogelijkheden, die de nieuwe situatie biedt, alle te gebruiken. Dat is niet alleen van belang voor hen. dis worden opgeleid, maar niet minder voor de kinderen. De heer Van Schaik meende, dat de taak van de onderwijzer in de samenle ving nog wel eens wordt onderschat; hij bedoelde dat meer in geestelijke zin. De onderwijzer zag hij in die samenleving als een heel belangrijke figuur. Offers De hoofdinspecteur voor de onder wijzersopleiding, dr. G. Kalsbeek. sprak ook namens de minister van onderwijs. Hij herinnerde eraan, dal het stichten van kweekscholen vijf tig jaar geleden offers vroeg. Een particulier initiatief als vijftig jaaf geleden in Leiden werd ondernomen, kan niet genoeg worden geprezen, aldus de hoofdinspecteur. En de ge loofsmoed en de trouw, die daaraan ten grondslag hebben gelegen, kun nen niet genoeg worden herdacht. Dr. Kalsbeek meende te kunnen zeg gen. dat aan deze school hard wordt ge welkt. Hij dankte directie en bestuur voor de opleiding van vele honderdi onderwijzere en onderwijzeressen, wi naam in de krant niet wordt genoemd, maar zonder wier werkzaamheid het christelijk onderwijs in menige streek niet zou kunnen bestaan. In twee kwaliteiten voerde de heer F. J. van Dam het woord, namelijk als directeur van de christelijke kweekschool in Den Haag en als secretaris van de hoofdcommissie voor het chr.-nationaal schoolonderwijs. Hij gaf uitdrukking aan zijn gevoelens van goede nabuur «chap. Er zijn in Den Haag vijf leraren die hun eerste opleiding hebben ontvan gen aan de Leidse kweekschool; zeer zeker een reden voor Leiden om daar over voldoening te hebben. Hij dankte directie en bestuur voor het zeer vele werk, dat in de kweekschool van Leiden Is gedaan voor de uitbreiding van het christelijk onderwijs in al zijn geledingen. Dr. H. Schilp, de vroegere directeur van de kweekschool, trad naar voren als woordvoerder van het Christelijk Pe dagogisch Studiecentrum, speciaal de raad van beheer daarvan. Hij wee6 op de grafiek in het jubileumboekje van de kweekschool, waarvan de curve nogal grote afwisselingen vertoont. De heer Schilp sprak de hoop uit. dat de toe komst van de school zich zal kenmerken door een rechte lijn en dat die rechte Ufn dan een stijgende mag zijn Oud artikel Namens de Hervormde schoolvereni ging wenste haar voorzitter, ds. D J Vossers. geluk. Hij sprak over een aller plezierigste samenwerking. Tegenwoordig fungeert ook een van de scholen van dez» vereniging als leerschool. Hij zag de Her. vormde schoolvereniging, de grootste vereniging op dit gebied in Leiden, al» de beste leverancier en afnemer van ds christelijke kweekschool. De predikant Puzzelprominenten 1. J. Lasschuit, Evertsenstraat 44, Leiden; 2. mevrouw B van Dam, Leidseweg 243, Voorschoten; 3. M. Ch. van Holtz, KersappeJ- •traat 14. Noordwijk wenste hartelijk, dat de bloei van di Leidse onderwijzersopleiding geconti nueerd mag worden Ds. Vossers had echter niet alleen eei woord van gelukwens; hij zei. dat bij di Hervormde schoolvereniging ook nog wel wensen leven met betrekking tot de kweekschool. In dit verband wees hij op een artikel in de vijftig jaar geleden op gestelde statuten, waarin wordt gespro ken over de geestelijke grondslag school. ,,Wat dat betreft zou ik de school graag iets Hervormder willen hebben", zei ds. Vossers. Hij vond het be tikel iets te opzettelijk, te antithetisch. De predikant sprak de wens uit, dat het bestuur aanleiding zal vinden „onveranderlijke" artikel eens door de bril van deze tijd te bekijken. Dr. Dronikert antwoordde hierop, dat dit artikel ongetwijfeld moet worden ge zien in het raam van de tijd, waarin he' is geformuleerd. Hij meende, dat zelf* een ultra-gereformeerde een dergelijk ar tikel, voor een schoolgemeenschap al thans, niet meer zo zou formuleren al* vijftig jaar geleden werd gedaan. D« wens van ds. Vossers zal wellicht eens onder ogen worden gezien. Toespraak van ver De heer J. A. van Bennekom genwoordigde de vereniging van leraren van christelijke kweekscholen en het be stuur van de christelijke kweekschool t* Middelburg. Hij vond, dat de kroniek, die ter gelegenheid van dit jubileum is uitgegeven, getuigt van een bemi lijke bescheidenheid. De heer De Vries beval hij de moeilijkheden in Zeeland ten aanzien van de personeelsvoorzie ning in zijn welwillende aandacht Uit de reactie van de heer De Vries bleek wel, dat hij met deze opmerking, zo mo gelijk, rekening zal houden. Er zou di jaar een kwekeling naar Zeeland gaan Een originele noot. die ook wel ont roering veroorzaakte, was de toe spraak van de heer A. de Jong E.zn. te Voorburg, die. 83 jaar oud zijnde, persoonlijk niet aanwezig kon zijn. maar een toespraak tot directeur en bestuur door zijn zoon op de band recorder had laten vastleggen. Deze toespraak nu werd onder grote stilte afgedraaid. Het was een korte histo rische schets en een bemoedigend woord voor heden en toekomst. De heer De Jong is de enige nog in leven zijnde leraar uit de tijd van de op richting. Partituur Nadat de heer G. Verkerk uit Haarlem amen6 de Vereniging van Leidse oud- Kwekelingen herinneringen had opge haald en waardering had uitgesproken het genoten onderwijs (een waar dering, die. toen men op de kweekschool was. wel eens minder is geweest!), feli citeerde de heer Streefkerk namens de leerscholen. De heer Joh. Vodegel deed dit, dankende voor de jaarlijkse subsi- voor de VLAK, de Vereniging van Leidse Actieve Kwekelingen. Tenslotte bood de heer G. N, Minnaard amens het schoolkoor de partituur aan an psalm 100 van de Leidse organist Hanegraaff. die in de herdenkingssamen komst in de Pieterskerk voor het eerst werd uitgevoerd. Er werden deze middag nog meer ge schenken aangeboden. De toezeggingen deden bovendien alles verwachten van de feestavond, die nog in de stadsgehoor- lal zou volgen Onder de receptiegangers waren ook afgevaardigden van de Christel, kweek school te Utrecht, de Geref. school vereniging alhier, het gymnasium Fruin- laan, de kweekschool te Gouda, het Rem. brandt-lyceum te Leiden, het christelijk lyceum te Delft, de Leidse Jeugd-Actie, de meisje6-HBS en het christelijk lyceum te Den Haag. Ook wethouder D. van der Kwaak gaf van zijn belangstelling blijk. „Een prettige en stijlvolle re ceptie". Zo kwalificeerde een der receptiegangers bij het verlaten van Het gulden Vlies de officiële ontvangst, waar mee bestuur en directeur woensdagmiddag de viering van het gouden jubileum van de Leidse christelijke kweek school voortzetten. Hier wenst ds. D. J. Vossers. voorzitter van de Hervormde schoolver eniging, geluk. Van links naar rechts de heren Van Zwieten, dr. Dronkert voorzitter van het bestuur der kweekschool), de heer Rotteveel en het hoofd niet zichtbaar mr. dr. De Vries (directeur). Foto N. van der Horst. Nieuwe straatnamen Het gemeentebestuur van Leiden heeft aan zes straten in het Houtkwartier de volgende namen gegeven: Faljerilstraat. Dieperpoellaan, K3gerstraat. Zweiland- laan. Groene Maredijk, Eymerspoelstraat AGENDA VOOR LEIDEN Vrijdag Schouwburg. 8 uur: congres Vereniging voor Pedagogiek, jubileumvoorstelling. Wijkgebouw Rehoboth. 8 uur: afaeling Leiden Ned Christen-Vrouwenbond laatste ledenvergadering in dit seizoen mevrouw J Wesselink—Lengkeek. voor drachtkunstenaars, Den Haag, draagt Zaterdag Stadsgehoorzaal 10 uur: voortzetting congres Vereniging voor Pedagogiek le zing prof. dr N Perquin en samenvat ting door mevrouw prof. dr H. W. F Stell-vag Station. 2 uur: afdeling Leiden Ned Chr. Reisvereniging vertrek per N.A L. bus voor een wandeling naar Nieuwkoop Kasteel Oud-Poelgeest Oegstgeest weekeinde „Landen var het Midden- Oosten", ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de staat Israël. Het Gulden Vlies: gehele dag jaarvei gadering „Dennenheuvel" (Vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders Id herstellingsoorden en Sanatoria) Prytaneum. 8 uur: muziekavond voor leerlingen van M. L. Opdam, lid der K.N T V Garenmarkt. 1 30 uur: vereniging Oud- Leiden. vertrek voor excursie naar Meijendel Wassenaar. Gebouw „Prediker". 8 uur: feestavond C.J.M V. „Irene" ter gelegenheid van 10-jarig bestaan. Schouwburg, 8 uur: jubileumuitvoerini toneelvereniging Door Oefening Beter, opvoering van „De vier Jaargetijden", to neelspel in vier bedrijven van Antoon Coolen Den Burcht, 8 uur: feestavond De Mondorico's Van der Werfpark, 8 uur: taptoe Vete- ranenlegioen Nederland, afdeling Leiden Zondag Pieterskerk, 7 uur: „Kerkdienst voor iedereen", dr. P. L. Schoonheim over „Een veilig verleden", solozang, declamatie, orgel. Tentoonstellingen De Lakenhal: tot 27 mei tentoonstelling van werken van Pieter Geraedts en zijn zoon Th'im. op werkdagen geopend van 10 tot 5 uur Prentenkabinet Kloksteeg: expositie van werken van de lithograaf V. H Elenbaas tot 17 mei (Advertentie) PRONONCE voor Uw LINNENUITZET BREESTRAAT 65 Geversstraat 41 Leiden Oegstgeest Tel. 21800 Tel. 23917 Vertraging spoortraject Leiden—Lisse Woensdagavond verloor de boottrein AmsterdamHoek van Holland, waar schijnlijk bij Leiden, een stroomafnemer. Het gevolg was, dat slechts een deel van de trein kon doorrijden naar de Hoek om nog op tijd bij de boot-te zijn. Het tweede treinstuk moest in Leiden blijven staan en op het baanvak LeidenLisse moest van het enkele spoor gebruik worden gemaakt. Er ontstond vanzelfsprekend veel ver traging, die door de spoorwegen zodanig erd opgevangen, dat de laatste trein uit Amsterdam slechts een kwartier over tijd i. Hemelvaartsdag was het treinverkeer •r normaal. AMERICAN CIGARETTES Uitstekend verzorgde feestavond besloot jubileumviering van Leidse chr. kweekschool %V7~OENSDAGAVOND werd in de stadszaal de viering van het gouden A» jubileum van de Chr. Kweekschool besloten met een grote feestavond. De twaalfhonderd leerlingen, oud-leerlingen en genodigden zullen deze uren niet gauw vergeten, want zij beleefden hier wel een hoogtepunt in de geschiedenis van de Kweekschool. Dr. K. Dronkert, voorzitter van het schoolbestuur, sprak een openingswoord uit, waarin hij verklaarde, dank baar te zijn voor de vele zegeningen, die God de school heeft geschonken. Zich tot de oud-leerlingen wendend zei hij, dat zij deze avond het hart van de Kweekschool te zien zouden krijgen. Op de oude stam werd men deze keer ook veel groen gewaar, want het verschil tussen de vereniging oud-leerlingen en die van actieve leerlingen was weggevallen.- e voorzitter van de V.L.O.K., de heer Verkerk en de heer J. W. Vodegel, rzitter van de V.L.A.K., maakten te beginnen met elkaar een praatje c het onderwijs van toen en nu op de kweekschool. Hierbij bleek, dat de tegen woordig bij het tekenen in zwang zijnde kloddermethode, vroeger een behoorlijk portie strafwerk zou hebben opgeleverd. Kors Van Leeuwen beet de muzikale >its van het programma af, met een *er muzikaal gespeeld Scherzo in be6. opus 31 van Chopin. Twee gedichten van Michel van der Plas, „Psalm" van „Fier Magrieteke", werden voorgedragen spectrievelijk door Tineke Heiner en Snel. Gerda Anes bracht op haar blokfluit de Kleine Suite van Handel ten gehore. Op de piano werd ze begeleid door Henk Walvaart, die tevens Henk van der Wiel begeleide bij het schone lied van Bach: wohl ist mir, o Freund der Seelen". een serenade van Haydn kwamen Jan Benschop, klarinet en Willy van Schaick, piano, voor het voetlicht. Een be schouwing over „huilen", van Julia Frank, werd zeer geestig en goed voor gedragen door Annie van Gaaien. Kees Janssen bewees, dat hij op hef gebied van het cabaret al aardig routine heeft opgedaan. Samen met Inge Vogel, Gerard Slootweg. Fran6 de Vries en Wim van Hilten zette hij het waardige lera renkorps in het zonnetje. Vooral de imi taties van Gerard Slootweg deden lach- enige „topsong6". „The Jubilee Stompers" heette het handje, dat voor deze avond uit de leerlingen was gerecruteerd. Wim Mak zong een aria uit de „Zauber- flöte" van Mozart. Nadat De kreu pele Van Hameien door Iet Keus was verteld, kwamen de oud-leerlingen voor het voetlicht. In een soort fo rum haalden zij gezellig-onder- elkaar een heleboel herinneringen op. De heren Hanegraaff en Kou- wenhoven hadden op muziek van Carl Zeiler een feestcantate geschre ven, die door het schoolkoor ten ge hore werd gebracht. Met zijn inter continentale song-potpourri oogstte Koos Schipper veel succes. Het was deze avond wel voor elk wat wils. Onder regie van de heer J. C. Bar telsman werd door Ita Kreft. Henk var der Wiel en Kore van Leeuwen, eer klucht van A. Tschekov opgevoerd. Het was het verhaal van een gelukkige lief de, die onder ongelukkige omstandighe den tot stand kwam. Hans Rijnbende toonde zijn kunnen in het zingen van enig „topsongs". Eén onderdeel van het programma, waarvoor we veel waardering hadden, was het optreden van Hanneke Vermet en Martien Paats, beiden spoedcursisten van de lichting '55—'56. Geïnspireerd de woorden van Nijhoff ,.Want zingen is slechts hartstocht van een zweer", brach ten zij een fiJosifi60h cabaretje, dat op hoog peil stond en dat dan ook zeer ge- waradeerd werd. Het liep al tegen één uur, toen Willy van Schaick 't program ma besloot met de prélude van Rach maninoff. De directeur van de kweekschool haak te in op het woord prelude. Hij hoopte, dat deze viering een prelude, een voor spel, mag zijn van een gezegende toe komst, waarin de school in het teken moge staan van de komst van Gods Ko ninkrijk. Een woord van grote waardering is hier op zijn plaats voor de organisatoren uitvoerenden van deze feestavond. Het programma was uitstekend verzorgd en verliep, ondanks de grote lengte, buitengewoon vlot. Kinderen uit kampen Men schrijft ons: In 1957 mochten Duitse kinderen in Leiden en omstreken gedu rende zes weken een prettige vakantie hebben. Deze kinderen kwamen bijl len uit een doorgangskamp, dat wal zeg gen uit een kamp, waar zij diireot na hun vlucht uit Oost-Duitsland werden onder gebracht. Meestal is dit een oude kazerne, aar een geheel gezin één kamer heeft: ie dienst doet als buis- en slaapkamer. Verscheidene commissieleden hebben deze kampen bezocht en waren diep on der de indruk van de wantoestanden, waaronder deze mensen en vooral de kinderen moeten leven. Ook dit jaar van 15 Juni tot 31 juli wil het interkerkelijk comité weer een aan tal kinderen, onlangs gevlucht, zo'r kantie bereiden, doch het beschikt nog over te weinig pleegadressen. Wilt u dus zo'n kind gedurende bovengenoemde tijd in uw gezin opnemen, meldt dat dan ten spoedigste bij mevrouw M. van Lith— Schreven, Turfmarkt 7a, tel. 30012. TER GELEGENHEID van haar honderdjarig bestaan houdt de Vereniging voor Pedagogiek vandaag en morgen in de stadsgehoorzaal te Leiden een nationaal pedagogisch congres. Men fjezint zich op de toekomstige peda gogische situatie en het hoofdbestuur wil van het congres een doeltreffende demonstratie maken van de taak van opvoeders, onderwijzers en geeste lijke leiders in het algemeen voor de toekomst van onze ingewikkelde en zich veranderende maatschappij. Verscheidene hoogleraren houden een lezing. Leger des Heils Sen.-kap. De Graaf verlaat Leiden Naar wij vernemen, hebben de senior- kapitcln A. de Graaf en zijn vrouw, B. de Graaf-Trip, van het Leger des Hells te Lelden, van het hoofdkwartier van het Leger des Hells de mededeling ontvangen, dat zU zich gereed moeten houden voor aanvaarden van een nieuwe aanstel ling. Zij hebben anderhalf jaar In Leiden ge werkt. Op donderdag 29 mei hopen zy te ertrekken en het afscheid Is bepaald op i mei. eerste Pinksterdag, om half 8 in et gebouw aan de Hooigracht. Dc standplaatsen van senior-kapitein De raaf waren Maassluis, Lutterade, Nieuw Weerdinge, Winschoten, Groningen, Har- lingen en Amsterdam. De kweekschool te Amstelveen heeft hij drie jaar bezocht en hij ls ook gezagvoerder geweest op hei ngelisaticschip van het Leger des Heils. minister van onderwijs, kunsten wetenschappen, mr. J. M L. Th. Cals, heeft vanmorgen het congres geopend. Hij deed dit na een welkomstwoord va voorzitter van de afdeling Leiden, de heer H. A. Vriend, en een begroeting door de voorzitter van het congres, de heer P. F. Overbeeke. In zijn welkomstwoord had de voorzit ter van de afdeling Leiden zijn felicitatie aan het hoofdbestur vergezeld doen gaan van een voorzittershamer; de heer Over beeke sprak behalve zijn dank vooi geschenk zijn bewondering uit vcor de af deling Leiden die van veertig leden vierhonderd is gegroeid en tot do actieve van Nederland kan wordeD Particulier initiatief Minister mr. J. M. L. Th. Cals wenste de honderdjarige vereniging namens de rege ring proficiat en hield een beschouwing de onderwijstoestanden honderd jaar geleden toen de vereniging als „Verbond kostschoolhouders" werd opgericht Toen het middelbaar onderwijs eenmaal bij de wet was geregeld en de jpvoeding dien wetenschappelijke basis kreeg, werd de drang naar bezinning op wezenlijke en methodiek groter. Het verheugde inister, dat het congres samengesteld art mensen van de praktijk die hun praktische ervaring met theoretische ken- wilden verdiepen. Met klem betoogde de minister dat onderwijs en opvoeding primair een taak is van het particulier initiatief, een taak van ouders en van or ganisaties die de ouders behulpzaam zijn De vormgeving aan deze organisaties moei an hogerhand worden geregeld maar de maatschappij dient te zorgen dat de erheid in staat is bevoegdheden aan goed functionerende organen over te dragen. Vernieuwing Vluchtig besprak minister Cals nog do onderwijsvernieuwing, waarvoor een wets voorstel wellicht dit jaar het parlement zal beeriken. Hij vergeleek dit wetsvoor stel met een leeg kader waaraan pedagogo inhoudt zullen moeten geven. Dit geven van inhoud kan niet door de overheid ge schieden omdat dit verstarrend zou wer ken, aldus de minister. Na de minister betrad prot. dr. M. J. Langeveld, hoogleraar in de pedagogie te Utrecht het spreekgestoelte. De belangstellenden uit onderwijskrin gen en uit het bedrijfsleven vulde de hele Stadsgehoorzaal die stemmig was versierd met bloemen, beschikbaar gesteld door Rijnsburgse kwekers. overtuig U In de Showroom» van "THE INDIANA" dal hot bolero niet ollijd duurder bohoelt te zijn. Naait hogere kwaliteit, deugdelijker constructie en degelijker afwerking, 30 tot 40 pel besparing door directe levering al fabriek Ongeëvenaarde collectie. Tenten- en Parasolfabriek Feest voor Leidse jeugd in sociëteit Minerva Ook nu werd ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. dc Koningin aan de leerlingen van he: vierde leerjaar een feest in de sociëteit Minerva aangeboden Precies om twee uur betraden woensdag middag circa 200 leerlingen het van buiten zo bekende gebouw aan de Breestraat. Ze werden bezig gehouden met film. poppen kast, goocheltoeren, touwtrekken en zqk- lopen. Kampecrafrlcling De firma Van Delf: aan de Steenstraat 5 heeft een kampeerafdeling geopend. f Prachtige kwaliteit sporthemden. Met Panamabinding, speciaal vervaardigd voor de Tropen, waardoor ook bij het warmste weer ideaal in hef dragen. Met 2 sportieve borstzakken, de kraag kan open en gesloten gedragen worden. Een aanbieding voordelig als nooit tevoren, door dat de export naar Indonesië niet doorging. D,ze~ Majorca sporthemden, die 27.50 moesten kosten, koopt U morgen, uniek in Nederland, als ongelofelijk buitenkonsjf In 3 maten: small, medl large. Zolang de voorraad strekt Koop het voor Uw man. Als het genoegen is nemen wij het terug om een van die andere 1000en Coster-klonfen een koopje te bezorgen. U kunt niet meer dan 2 stuks tegelijk kopen. Telefonische of schriftelijke order» worden uitgevoerd. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25, te\. 25317 ROTTERDAM: Korte Hoogsv-aa* M, tel. 116965 Meent hk. GoixtvesincH. tel 115377 Dotpiweg. W Kruiskade 35. 125514

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3