CHRISTELIJK :7V. Subsidie van kerkbouw Tweejarige l.Ls. geeft oppervlakkige scholing —Puzzel 11 F Hl J-] 2 22J Blijde Alliance Zendingsdag in Rotterdam Herv. zending slaat liet oog op Islam in Afrika Een woord voor vandaag Kanttekening Een mening uit de Gerei. Gemeenten Allerwege komen de tongen los en wordt vaardig geschreven over het geoorloofd zijn van overheidssteun voor kerkbouw en het aanvaarden daarvan. In De Wekker heeft onlangs iemand meegedeeld, dat men ook in de Gereformeerde Gemeenten deze steun danlobaar zou aanvaarden. D* L. Rijksen noemt deze mede deling m De Saambinder, het orgaan der Geref. Gemeen ten, „wel wat voorbarig, daar geen officiële uitspraak in deze nn is gedaan. Tot op heden is deze zaak van het al of niet aanvaarden van subsidie bij kerkbouw aan de plaatselijke kerken zelf overgelaten". WAANNEER wij deze aangelegen- heid eens wat nader bezien en ons afvragen of subsidie van de regering bij kerkbouw geoorloofd moet worden geacht, hebben wij allereerst er op te letten of de kerk. die deze subsidie aanvaardt, in haar onmisbare vrijheid niet wordt beknot. Nimmer mag de kerk zich aan banden laten leg gen. die de vrije uitoefening van haar door God gegeven opdracht ook maar enigszins zouden belem- Anderzijds rijst ook de vraag of het niet beneden de waardig heid is van de ..kerke Christi", die de Heere zulk een uitzonder lijke hoge plaats in het midden der wereld gaf en waarin de Hee re der heren en Koning der konin gen wonen en werken wil met Zijn genade, om subsidie (dit Is finan ciële hulp of biistand) van de regering des lands te vragen en te aanvaarden. Hier zijn toch twee afzonderlij ke terreinen, die van de wereld en die van de kerk. Moet het niet als een eer der leden van de kerk geacht worden om van verplich ting maar niet te spreken, zelf voor eigen kërkbouw te zorgen, uit de inkomsten en bezittingen, die de Heere hun genadiglijk schonk? IS het ook niet meerdere malen kennelijk tot openbaring geko men. dat hoe meer liefde er voor de instellingen des Heeren was in stoffelijke en geestelijke zin. de zegen des Heeren over de arbeid en handel en bezittingen al meer werd uitgebreid? In onze gemeenten is er altijd ruimschoots geofferd en bleek tel kenmale wanneer het nodig was. dat er grote offervaardigheid, als schier nergens, de harten vervul de om met milde hand te geven. En laat men dan maar getuigen of de Heere niet Zijn zegen, soms zelfs zeer kennelijk, daarover wil de doen ervaren. IN het rapport „Sassen", dat door de commissie voor kerkbouw werd samengesteld en de minis ter van Binnenlandse Zaken enz. werd aangeboden, wordt o.a. ge zegd. dat door de geweldige uit breiding der steden en de tot standkoming van nieuwe woonwij ken ook kerken moeten worden ge bouwd en in deze dure tijden waarin wij leven, dit moeilijk door de kerken zelf kan worden bekostigd. Onze mening is echter, dat de kerken alle tijden door, afgezien dan van bijzondere om standigheden als oorlog en ram pen, ook bij uitbreiding der ste den altijd voor kerkbouw zelf heb ben gezorgd. Er zijn toch ook niet ineens zoveel mensen kerkelijk ge worden. die het voor deze niet wa ren. Ook is de aanwas der bevol king toch met ineens zo sterk ge stegen. dat van noodtoestanden te deze kan worden gesproken, ter wijl afstanden in onze tijd nage noeg geen rol meer spelen. DE vraag mag rijzen of de roep om subsidie niet gezocht moet worden daarin, dat de ernst des levens al meer wijkt en men meer voor de wereldse vermaken en de ijdelheid des levens over heeft dan voor de instellingen Gods! Is het niet opmerkelijk, dat waar de meest zuivere prediking des Woords in het midden der ge meente is en de noodzakelijkheid om de innerlijke beleving daar van in hart en huis en wandel te openbaren, men door de liefde daartoe gedreven, nog het meeste voor de zaken van het Koninkrijk Gods over heeft en het minste ge voelt voor steun van buiten? Laat echter in tegenstelling hier mede de praktijk maar spreken hoe telkens waargenomen wordt, dat in kringen waar de godsdienst eigenlijk niet meer is dan een soort godsdienstwetenschap en men in een vormendienst opgaat waarin echter het wezen der zaak niet meer gevonden wordt, men over het algemeen genomen het minste offert en vanzelf dus het sterkst voor subsidie van buiten Ook hebben wij ons af te vra gen. daar onze regering geen on derscheid van kerken als zodanig kent, of wij hierdoor er niet aan medewerken, dat Rome het groot ste voordeel hiervan krijgen zal in haar geweldige machtsuitbrei ding? GEZIEN deze dingen ware het o.l. beter dat door de regering in de grote nood. waarin ons land zich bevindt, ook in financieel op zicht en waaronder ons volk zwaar gebukt gaat. niet alleen in de eer ste plaats alle subsidies voor ver makelijkheden werden beëindigd, doch dat zij zich ook van deze sub sidies van kerkbouw onthield. Wanneer echter onze regering toch zou overgaan tot deze subsi diëring bij oprichting van kerkge bouwen, mogen wij ons afvragen of dan niet in de eerste plaats daarvoor in aanmerking komen die kerken, waar de zuivere leer die naar Gods Woord is. nog ver kondigd wordt. Op grond van Gods Woord mag te dezen opzichte de overheid immers niet ontslagen worden van haar roeping, die naar de Woorde Gods in artikel 36 van de Ned. Gel. Bel. is aangegeven Volgens dit artikel heeft zij de uitoefening van de ware gods dienst. waarbij ons land groot ge worden is er. waarvoor zoveel bloed gevloeid heeft, doch waar van helaas ons volk zozeer is af geweken. te bevorderen. ..oDdat leg-1'"- «--■«j Woord gebiedt" Oud-leerlingen en bedrijfsleiders: Ook een l.t& voor de eenvoudig-begaafden Waar komen de oud-leerlingen van de lagere technische scholen terecht? In beroepen, die in overeenstem ming zijn met de opleiding, in ho gere functies? Het economisch-tech- nologisch instituut voor Zuid-Holland heeft naar deze vragen een onder zoek ingesteld. Zoals bij de meeste onderwijsinstellingen in ons land, is het leerlingental in twintig jaar meer dan verdubbeld, maar het „rende ment" is niet zo groot als men wel wenst. Zo gingen in 1956 van de 30.000 jongens die de l.t.s. verlieten, er 10.300 zonder diploma naar huis Advertentie Vragen staat vrij... Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is by het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DU RYE A te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zyn belang dat haar maaltijden slagen. Hij weet door jarenlange erxnring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. By het gebruik daarvan zyn misluk, kingen by voorbaat uitgesloten. 27 juni: uitspraak over geref. gemeente Gouda Na de pleidooien van mr. dr. M. Bou- man en mr. A. C, G. van Proosdij, bei den te Amsterdam, voor het gerechts hof te 's-Gravenhage, met betrekking tot de strijd om dc kerkelijke goede ren van de gereformeerde gemeente te Gouda, heeft het gerechtshof thans de uitspraak bepaald op 27 juni. HJJ Mi» i ia JH ■HM lifljHH jk. T i Jk. I E E X 12 13 m JJ I ar X z IJ ■HHH Jk. Kü |MHJJ IIMI n No. 154. HORIZONTAAL 2. de datum. afk. 4. loon 6. heel dun baksel 7. bij 't woord, afk. 9. element, afk. 11. soort onderwijs 12. vleien 15. vleesnat 16. onbrandbare stof 17. getij 19. element, afk. 20. muzieknoot 21. schijntje 24. stad in Letland 25. hoge akker VERTICAAL 1. geluid v. explosie 2. muzieknoot 3. jonge vogel 4. voornaamwoord 5. voegwoord 8. koning 9. doopmoeder 10. een ongenoemde 13. soort strik 14. landgoed 16. riviertje in Drenthe 18. Europeaan 21. gewicht afk. 22. deel v.e. mast 23. Spoorwegen, afk. gere school naar toe gaat, aldus het enquêterapport verder, is in zijn oude vorm van tweejarige school een on evenwichtig opleidingsinstituut. Oneven wichtig In die zin dat te veel een op leiding tot bepaalde kundigheden wordt gegeven en te weinig aandacht wordt besteed aan de groei van de leerling In zijn pubertijd. Er wordt op de l.t.s. heel weinig ge daan aan algemene vorming, waaronder verstaan kan worden vorming van het intellect en het gevoelsleven. Ongetwij feld, aldus het rapport zal de instel- d„,. ling van het algemeen vormende eerste scholen in Rotterdam. en omvorming van de l.t.s. tot een driejarige school in dit opzicht een verbetering brengen. Ook aan de bedrijfsleiders van en kele grote industriële bedrijven werd hun mening omtrent de l.t.s.-opleiding gevraagd. Vrij algemeen was de bewe ring van oudere ..werkbazen" en drljfschefs, die zelf nog de „oude" drie jarige ambachtsschool hebben bezocht, dat huns inziens de driejarige opleiding beter was. De tweejarige opleiding zou vooral wat de praktijkvakken betreft een te oppervlakkige scholing zijn. Ook wat de theorie betreft vonden deze zegslieden de oude ambachts school beter. Zonder uitzondering juichten deze bedrijfschefs een om zetting van de l.t.s. in een driejarige school zeer toe. Enkelen van de ge- interviewden meenden dat „tegen woordig" in sterkere mate minder geschikten naar de l.t.s.-en gaan. Nu de welvaart is gestegen, zeggen zij, bezoeken hoe langer hoe meer jon gens die kunnen leren u.l.o. en v.h.m.o., terwijl de „kneusjes" meer naar de l.t.s. worden gezonden. Deze summiere aanduidingen van de opvattingen van oud-leerlingen en be drijfsleiders, aldus het enquêterapport, zijn in het algemeen wel een bevesti ging van de bevindingen der onderschei den commissies, die zich met de ver nieuwing van het lager technisch onder wijs bezig houden. In de rapporten de zer commissies is wel zeer duidelijk naar voren gekomen dat de I.t.s. en als technisch opleidingsinstituut en als vor mingsinstelling vernieuwing behoeft. De instelling van een algemeen vormend leerjaar en de systematische unifor mering der leerplannen zal zeer zeker in het belang zijn van de Nederlandse jeugd en van het bedrijfsleven. 1942 en 1 Den Haag. Leiden, Gouda, Gorinchem en Oud-Beijerland. Er kwamen 3700 bruikbare antwoorden binnen. Van hen, die met diploma de Lts. in die jaren verlaten hadden, bleek 76 procent een beroep uit te oefenen, dat overeenkwam met de opleiding. Twaalf procent had een verwant beroep en eveneens twaalf procent een beroep, dat met de genoten opleiding niets te ma ken had. Bij hen, die zonder getuigschrift van school gingen komen opleiding en eindberoep veel minder met elkaar over een. Slechts 43,5 procent was werkzaam in een technisch beroep, dat overeen kwam met de (niet-voltooide) opleiding, 17,5 procent had een werkkring, die ei enig verband mee had, terwijl 39 pro cent in geheel andere beroepen is te recht gekomen. Meer dan zestig procent van de niet-gediplomeerde groep komt toch nog in dezelfde of verwante tech nische beroepen terecht. In dit verband vraagt het rapport, of deze groep misschien niet zo erg ge schikt was voor de l.t.s. in de huidige vorm. Een uitkomst zou een afzonder lijke technische opleiding van eenvoudi ger aard zijn. waar deze Jongens in rus tiger tempo een afgeronde scholing kun nen ontvangen. Grote scholen zouden twee afdelingen kunnen hebben, een voor normaal-begaafden en een voor eenvoudig-bega&fden. Een aantal oud-leerlingen heeft, be halve de enquêteformulieren, brieven in gestuurd waarin een uitvoeriger oordeel wordt gegeven over de waarde van het lager technisch onderwijs. Naar aanlei ding daarvan wordt in het enquêterap port opgemerkt, dat het zeer gewenst is de leerlingen, met inachtneming van het beperkte karakter der opleiding, in het laatste studiejaar enigszins in te lei den in de moderne produktietechnieken. zoals die in de praktijk worden toege past. Van groot belang wordt het genoemd, dat de opleidingsduur van de l.t.s. met een jaar wordt verlengd, zodat in het eerste, algemeen vormende, leerjaar een basis wordt gelegd om het specifiek technische onderwijs in het tweede en 1 derde leerjaar wat degelijker en rusti- ger te kunnen doen zijn. De tweejarige I l.t.s. moet de leerling in te korte tijd, te veel kennis en vaardigheid bijbren gen. zodat de opleiding een fragmenta risch en oppervlakkig karakter krijgt. De l.t.s., waar een belangrijk deel van de Nederlandse Jongens na de la-1 Riskeer niet el) Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Wljckel (vak-H Alting) kand. H. Peper te Haarlem. Beroepen en aangenomen naar Thehe- bron (chr ger. church of Ottawa. Ontario. Can): J van Harmeien te Brampton (Ont Canada v.h. te Assen). CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Ede: G. J. Buijs te Papen- drecht. u Terwijl de gereformeerde zending al haar krachten zolang mogelijk in Indonesië concentreert, overweegt de raad voor de zending der j In<-dr^ toespraak^memoreerde de heer Nederlandse Hervormde Kerk aan de generale synode voor te stellen, Sgeiopon jeer „im Afrika tot een missionaire ontmoeting met de Islam te komen". Voortgang van het christendom yELE irrienden van ..Paronsia", uit alle windstreken en van over de grenzen gekomen, zijn op Hemel vaartsdag in ^ommerrjjk" te Rot terdam bijeengeweest voor de viering van de vijfde Alliance Zendingsdag. Het is zoals elk jaar ook nu weer een blij en dankbaar feest geworden dat de aandacht van alle aanwezigen opnieuw met kracht heeft gericht op de voortgang van het Koninkrijk over heel de wereld. Eén van de stimulerende hoogtepunten op deze traditioneel geworden zendings dag is het contact van het thuisfront met hen die actief in de voorste gelederen dienen Zo waren ook op deze bijeen komst weer een aantal binnenlandse en ,„„K. buitenlandse zendingsarbeiders aanwezig. Parijs 't Is geen verslagen en terneergeslagen groepje mannen, dat terugkeert naar Jeruzalem. Zij zijn getuigen geweest van Jezus' troonsbestijging, zonder pracht en praal, maar juist daardoor te indrukwekkender. Een allerlaatste blik omhoog en toen onttrok een wolk de Meester aan hun ogen. Maar toch voelen zij zich niet als wezen. Zij hebben niet slechts Jezus' belofte van Zijn nabijheidalle dagen, tot de voleinding der wereld, maar ook de door hemelse boden gebrachte bood schap, dat Hij eenmaal zal terugkeren zoals Hij nu is opge varen. Nee, de discipelen voelen zich niet als wezen, zonder steun en hulp in een vijandige wereld. Wij hebben de Heer nooit lichamelijk aanschouwd, maar Zijn belofte is ook voor ons in vervulling gegaan. Hij is bij ons, met Zijn Woord en met Zijn Geest. Waarom voelen we ons dan verlaten? Uit de hemel ziet Hij ons bezig. En Hij bidt voor ons. Opdat ook wij eenmaal mogen zijn waar Hij is. Ziedaar de troost van Hemelvaartsdag, de grote vreugde: Hij is er. En Hij blijft, Hij laat ons nooit in de steek! SANERING BOUWVAKLONEN jyjET een aan zekerheid grenzende te wijzen willen wij hier toch wel de uiterst belangrijke „rol noemen, die de overheid speelt als grootste het bouwbe- waarschijnlijkheid kan thans ge zegd worden dat de eerste collectievt arbeidsovereenkomst voor het bouw- opdrachtgeefster bedrijf op 16 juni a.s., bij het begin drijf, van het nieuwe vakantie-bonnen- jaar, in werking zal kunnen treden. Het College van Rijksbemiddelaars en de minister van sociale zaken hebben zich- met de hoofdzaak van met als gevolg de onmogelijkheid het ontwerp-c.a.o., de lonen, akkoord loon- en prijspeil in de hand te hou- verklaard. Nadat de zaak twee jaar den. De opdrachtverstrekking zal slepende is gehouden, zal het nu dan naar een wijs beleid dienen te ge- eindelijk zover komen. Men vraagt schieden, zonder plotselinge schok- zich wel af waarom de goedkeuring kende injecties, die een overmatige niet een jaar geleden had kunnen behoefte aan arbeidskrachten zou afkomen, vooral wanneer men zich doen ontstaan op een bepaald mo- realiseert dat de loonvoorstellen ment. thans in grote lijnen ongewijzigd Om de sanering t zijn overgenomen. van de bouwvakionen. De chaotische elke dag dat een hoger loon wordt loonontwikkeling in de bouwvakken, waarbü men zich vooral in het wes ten van het land totaal niet meer boete opgelegd kunnen worden van twijfeld een ongunstige invloed ge- omdat het immers gaat om de na- had op ons nationale loon- en prijs- leving van een door beide partijen pijl en een inflatoire ontwikkeling aanvaard contract. Men kan het al- in de hand gewerkt. Zonder voor leen betreuren dat een dergelijke deze ontwikkeling een schuldige aan sanctie nodig is gebleken. WAT DE BOUWVAKKER KRIJGT Iover zijn arbeid op het zendingsterrein in Tailand, een .olstiekt Boedhistiscfc gebied waar de C. en M.A. nu al 29 jaar i arbeidt. N-. i n. ,s het Boed..ume I de moeilijkst te bearbeiden religieuze1 groepering. Toch heeft het christendom; gestaag voortgang gemaakt. De laatste1 twee jaar zijn in Thailand 14 nieuwe kerken gesticht, die meestal tot stand kwamen door de arbeid van bekeerde inwoners. De verkondiging van de bjj- belboodschap wordt meestal voorafgegaan door de uitdeling van medicijnen. In een soort sneeuwbalactie rolt de nieuwe boodschap van de ene dorpsgemeenschap naar de andere. En altijd ontstaat er wel een, zij het kleine kern van inwoners voor wie deze boodschap het verlossende woord betekent De eenvoud en de waar achtigheid van dit geloof is treffend. „Meer dan ergens anders leren de chris tenen de betekenis van het woord: de geest is het die levend maakt, hier in a'eze streek waar vele melaatsen niets hebben in het vlees T}E invoering van de collectieve tie voor iedere bouwvakker omhoog. arbeidsovereenkomst voor het Daarbij is nog een tariefregeling bouwbedrijf zal voor grote groepen overeengekomen die iedere werkne- bouwvakarbeiders een verhoging van nier in de gelegenheid stelt ten min de lonen betekenen met 20 Voor ste het loon te verdienen dat hij in de nieuwe c.a.o. daarom een reden nog van belang te achten, omdat op nemers die deze 20 niet krijgt, om tengevolge van de invoering van de eenvoudige reden dat in het ver- c.a.o. in sommige streken weliswaar leden reeds lonen werden betaald zullen stijgen, maar speciaal in het die ver boven de regelingslonen uit- westen onder druk zullen komen te gingen. Deze werknemers staan reeds staan, zal er nationaal weinig in- geruime tijd op dit hogere loonpeil, vloed merkbaar zijn op de bouwprij- Zelfs zullen er zijn die lonen geno- zen. Streeksgewijze zijn hier afwij- ten, nog boven de thans overeenge- kingen mogelijk, komen c^.o.-lonen uitgaande. Deze •werknemers zullen een lager basis- Een verbetering, die gepaard zal gaan uurloon gaan verdienen. Men zal met de invoering van de nieuwe zich echter voor ogen dienen te hou- c.a.o. en die hier ook niet onvermeld men met een behoorlijk contractueel afgesteld is op de prestatie. De yol- c.a.o.-loon beter af zijn dan met een waardige vakman in de eerste ge- loon dat afhankelijk is van de gang meenteklasse gaat nu een basisuur loon verdienen van 1,63 (was 1.34) de ongeschoolde krijgt 1,12 tot van zaken in het bedrijfsleven. Bovendien gaat thans de uitkering bij werkloosheid, ziekte en vakan- 1,20 (was 1,09). De middagbüeenkomst vermeldde nog ERNSTIGE GEZAGSCRISIS toespraken van de rev. David Barnes uit I den verwelkomd. Het gaat hier om een nieuwe missionaire verantwoordelijkheid naast de rbetd In Indonesië, Nieuw Guinea en Ceylon. Reeds enige maanden geleden erd besloten tot zulk een voorstel aan de synode. De vraag is overwogen waar I zijn gelegen en hoogstwaarschijnlijk is dus het wel enkele hervormde Ds. G. oor zijn gekwalificeerd, de eerst binnenkort Sè dit nieuwe arbeidsterrein antwoord: Afrika. Direct zendingswerk ligt niet in de bedoeling, zendingsarbeiders, die door hun opleiding en studie daa: beschikbaar stellen voor een grondige studi beginnen. Men wil in deze studie een antwoord trachten te vinden op de vraag hoe het werk onder Moslims in Afrika moet worden aangepakt, hoe de Afrikaanse kerken hiervoor moeten worden toegerust en hoe het werk moet worden georga- stammen. Bij dit alles zal nauw worden samengewerkt r Frankrijk en Scandinavië. in Wassenaar van waaruit al haar activi teiten geleid worden. Dit centrum werd aangekocht In overleg met en met steun de Christian and Missionary Alliance, wereldomvattende zendingsbond, irbij ook „Paronsia" is aangesloten. t zendingsinstanties uit Amerika, 25 En dat was het De ontvangst was slecht Brown schreef het toe aan de statische elektriciteit van de donkere, rollende onweerswolken, die uit het oosten kwamen opzetten en nu bijna de halve he mel bedekten maar wel voldoende. In elk geval voldoende om hen op de hoogte te stellen van dingen die ze nooit gedacht hadden te zullen horen, inlich tingen die hen sprakeloos maakten en somber de den kijken. Het geluid van de kleine luidspreker zak te voortdurend weg ten gevolge van de atmosferi sche storingen ..Rabarber roept Pimpernel' Rabarber roept Pim pernel!" Dit waren de codenamen voor Cairo en Mallory. „Ontvangt u mij*" Brown seinde een bevestiging en de luidspreker dreunde opnieuw met wisselende sterkte. „Rabarber roept Pimpernel. Thans X min één. herhaal. X min één." De adem stokte Mallory in d« keel. Want X de ochtend van zaterdag —was de veronderstelde datum voor de Duitse aanval op Kheros. Die aanval moest dus een dag vervroegd zijn; en Jensen was er de man niet naar'dit mede te delen zonder er tamelijk zeker van te zijn. Vrij dag dus, bij het aanbreken van de dagover iets meer dan drie dagen. ..Sein ze: ..X min één begrepen." zei Mallory kalm ..Weersverwachting voor East Anglia.ging de on- pei.-oonlijke stem verder, en Mallory wist dat hier mee het gebied van de noordelijke Sporaden werd bedoeld. ..Zware onweersbuien, waarschijnlijk nog hedenavnd. met zware regenval Zicht slecht Da lende temperatuur; daling zal de eerstvolgende De kanonnen van AVAY0M _j mej. Elze Springer met verlof uit Nieuw-Guinea, die onder aandachtige stilte vertelde van haar arbeid en de wonderlijke wijze waarop zij kort geleden aaD de dood ontsnapte. Prof. dr. H. C. Rümke te Utrecht gehuldigd Woensdagmiddag is in de aula van het universiteitsgebouw te Utrecht prof. dr. H. C. Rümke gehuldigd, die voor 25 jaar geleden werd benoemd tot bij zonder hoogleraar in de ontwikkelings psychologie en tot conservator aan de psychiatrisch-neurologische kliniek der rijksuniversiteit te Utrecht. Achtereenvolgens spraken de presi dent-curator van de universiteit, jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, de rec- tor-magnificus, prof. dr. L. Seekles, en De buitenlandse gast m de morgen- de voorzitter van de medische facul- jeenkomst was Rev. H. Beese. die sprak teit. prof. dr. J. F. Nuboer over de betekenis van prof. Rümke als lid van de universitaire senaat, voor de weten schap en als docent voor de medische studenten. Prof. dr. W. Sillevis Smitt bracht zijn gelukwensen over als colle- "pRANKRIJK is van de regen in de moed heeft gehad, het heft in de drup gekomen. Had het tot- eigen hand te nemen. v. d. Riet van Antwerpen was spreker in de morgenbijeen- sprak naar aanleiding van 1 Gestage voortgang dusver slechts te maken met kabi- netscrises aan de lopende band, thans ziet het zich geplaatst voor een gezagscrisis van enorme afme tingen, die het democratisch stelsel Zij weten, dat zelfs een milde dic tatuur van generaal De Gaulle gro te gevaren in zich bergt voor het democratische stelsel in Frankrijk en voor de eenheid van Europa, ja, van het land in groot gevaar heeft dat ook De Gaulle geen oplossing gebracht. het Noordafrikaanse probleem Nog steeds plukt Frankrijk de wran- heeft, die alle partijen kan bevre- ge vruchten van de revolutie digen. Niettemin is men bereid, de achttiende eeuw, hem te accepteren, omdat men din- broken werd met de gedachte, dat den. aanboulen Wind oost tot zuidoc Windkracht zes. plaatselijk acht. afnemend in vroe4e oentend Mallory draaide zich om. bukte zich onder het wi bollende de teil door en liep langz: achtersteven Wat een ellende, dacht hij. wat een on gelooflijke misère! Nog maar drie dagen, de machi ne onbruikbaar en een eerste klas storm in de maak' Even dacht hij aan majoor Torrances lage dunk van de experts bij de meteorologische dienst, maar hij verwachtte geen seconde dat deze gerecht vaardigd was. Alleen een blinde had hoop kunnen koesteren, want de dreigende wolkgevaarten hingen nu bijna vlak boven hen. ..Ziet er niet zo lekker uit. hè?" De slome, nasale stem klonk vlak achter hem. Er was iets geruststel lends in die beheerste stem en in het verbleekte blauw van de kalme ogen met hun kraaiepootjes. ,.Nee. 't is niet best." beaamde Mallory. „Wat betekent dat ..windkracht acht", chef?" ..Heel eenvoudig." legde Mallory uit ..Wanneer je in een klein bootje als dit zit en je hebt schoon ge noeg van je leven dan is windkracht acht precies wat je nodig hebt Miller knikte somber „Ik dacht 't wel. Ik had 1 kunnen weten. En ik had nog wel gezworen dat ze me nooit meer op zo'n boot zouden krijgen Hij keek een poosje «omber voor zich uit. zuchtte, zwaaide z'n benen in het luik van de machinekamer en wees met een duim over z'n schouder naar het dichtst bijzijnde eiland, dat nu geen drie mijl van hen vandaan was. ..Dat ziet er ook niet zo lekker uit." „Van hieraf gezien niet." gaf Mallory toe. ..Maai op de kaart staat een kreek, die een rechthoekige bocht maakt. Dat betekent bescherming tegen zee en ..Bewoond?" ..Waarschijnlijk." „Duitsers?" ..Waarschijnlijk." Moedeloos schudde Miller het hoofd en liet zich. geholpen door Brown, zakken. Veertig minuten la ter. in de schemering van de donkere avond, terwijl de regen neerstroomde en een venijnige koude door hun kleren stak. lieten ze het anker van de kaïk zak ken tussen de groene muren van een bos; een som ber. druipend bos, vijandig in zijn zwijgende onver schilligheid ..Subliem!" zei Mallory wrang. ..In één woord su bliem ..Kom maar in m'n salon." «ei de spin tegen de vlieg. Hij schold van narigheid en ergernis, schoof het zeildoek waarmee het luik in het voordek was afgedekt een eindje op zij en keek naar het nu wat doorzichtiger wordend regengordijn; toen tuurde hij wat langer naar de rotsige, steile helling, die de bochtige kreek volgde en hen van de zee af sloot. Het was nu niet moeilijk alles te onderschei den De alles doorwekende wolkbreuk was vermin derd tot een milde bui; grijze en witte wolken, aan flarden gescheurd door de in kracht toenemende wind, achtervolgden reeds de achter de verre hori zon verdwenen onweerswolken. In het westen was een streep heldere lucht en de vuurrode, ondergaan de zon balanceerde daar op de evenaar. In de be schaduwde kreek was de zon zelf niet zichtbaar maar haa: aanwezigheid was hoog boven hun hoof den merkbaar aan de gouden gloed in de vallende regen. (Wordt vervolgd.) een volk gehoorzaamheid verschul digd is aan de overheden en mach ten, die God er over gesteld heeft. Dit is de grondoorzaak van de moei- Dit maakt het voor Pflimlin, die geroepen is, dit volk leiding te ge ven in de huidige hachelijke om standigheden, bijzonder moeilijk, op lijkheden, waarmede Frankrijk heeft korte termijn krachtige maatregelen geworsteld en die thans opnieuw i deze ernstige ge- De v eniging binnen- :r van de Nederlandse ver- psychiatrie en neurologie, prof. dr. J. J. G. Prick uit Nijmegen, bood een feestbundel aan met weten schappelijke bijdragen van collegae leerlingen van de jubila: en buitenland. Nadat nog de heer M. B. Lagaay als voorzitter van de medische studentenfa culteit had gesproken, schonk dr. L. N. J. Kamp. lector in de kinderpsychiatrie, namens leerlingen en oud-leerlingen een door Sierk Schroeder geschilderd por tret. Prof. Rümke is afgebeeld in witte doktersjas. terwijl hij college geeft. Dr. Kamp sprak over de betekenis van de jubilaris voor de opleiding tot spe cialist-zenuwarts van nu reeds meer dan honderd artsen. VooL hen was hij leermeester in de volle zin van het woord. Niet In de zin van stipte controle en preciese eisen en opdrachten, wel in de zin van het be vorderen van ieders mogelijkheden en begaafdheden. Met grote belangstelling en toegèwijde aandacht beïnvloedt rot. Rümke de ontwikkeling van hen, die de psychiatrie in de toekomst verder zullen dragen Bij de gevoelens van dankbaarheid en verbondenheid klinkt vooral mee een diepe bewondering voor de uitzonderlijke gaven van hoofd hart. de brede eruditie, de van dc militaire bevelhebbers Algerije, dat sedert 1947 als een tegrerend deel beschouwd. heeft hij in de eerstkomende dagen zijn handen vol, als de Nationale Frankrijk wordt vergadering bereid is, hem de spe ciale volmachten te geven, die hij De taak, die de rooms-katholieke nodig heeft om een staatsgreep door premier Pierre Pflimlin op zijn de aanhang van generaal De Gaulle ook een greep de regering de toestand in naar de macht door generaal De Frankrijk zelf stevig in de hand Gaulle en de zijnen als een voort- heeft, kan zij denken aan een durende dreiging boven zijn hoofd krachtig optreden tegen de opstan- zind achter de regering in dit be- situatie daar tot klaarheid komt en slissende uur van Frankrijks his- dat de opperbevelhebber, generaal j torie. Het weet, dat de staatsgreep Salan, er in slaagt, zijn eigen gezag in Algerije niet geduld mag worden, te herstellen, om dat van de re- maar tegelijkertijd vervult het de gering te Parijs met kracht te kun- meeste Fransen met trots, dat men nen handhaven. Herv.-geref. meisjesdag De bond van hervormde jongemeisjes-In de middagvergadering zal mej. T. verenigingen op gereformeerde grond-1 Vermaas van Gouderak spreken over: slag zal op 28 mei in de V'esterkerk in „Kuno, de vrije Fries". Een zestal Amsterdam zijn jaarlijkse meisjesdag meisjes uit verschillende plaatsen zal grote houden. Om LI uur spreekt dr. H. Jon- declameren, terwijl de meisjesvereni-

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2