Het haringonderzoek loopt nu achter de feiten aan Is voorraad onuitputtelijk en verhuizen de rassen slechts? Zondag leefde visserij om de Noord weer op rrD6 Zeemansbeurs jac. parlevuet NOORSE JASSEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DINSDAG 13 MEI 1958 Op zoek naar effectieve bevissing (Van een onzer visserijmedewerkers) WAT ZAL DE HARING DIT JAAR DOEN? Het is het onderwerp van de gesprekken aan IJmuidens, aan Katwijks en Vlaardings en Schevenings waterkant. De cijfers herinnert men zich nog wel. Van 1953 is het met de maatjesharing bergafwaarts gegaan: 371.000 kantjes toen en vorig jaar slechts 168.000 kantjes. Ook de nateelt, en dan vooral de Engelse-walperiode, werd de laatste jaren een volslagen mislukking. In 1953 417.000 kantjes en in 1957 slechts 220.000 kantjes. Deze achteruit gang van de vangsten onderstreept bovenal de mogelijkheid van over- bevissing en het is dan ook het probleem, dat voor de Nederlandse haring visserij in de komende jaren overheersend zal zijn. Vooral de walvisserij is de kurk geweest, waarop de drijfnetvloot van Nederland heeft gedreven. Er werd zeer goede en houdbare haring ge vangen. Men hoopt dit jaar op een kering van het haringgetij. Kwam de haring in de eerste maanden van dit jaar ook niet plotseling om de Noord in de Noordzee te voorschijn en bleven de Noren van haringvangst op de kust verstoken? Het slechtste seizoen sinds tientallen jaren werd door de Noorse vissers meegemaakt, terwijl Duitse, Franse en Nederlands^ traw lers zich op 62 noorderbreedte, ver uit de Noorse kust, volvingen. Er werd Sloeharing gevangen. Waarom de haring dit jaar uit de kust en uit de greep van de Noorse vissers bleef? Welke oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen? De biologen weten het nog niet. En evenmin weten zij iets over de terugkeer van haring van de Engelse wal of in dé Ierse Zee, welk water de laatste jaren steeds meer in de belangstelling komt. Merken T)B VERSCHILLENDE haritngrassen, die in de Noordzee voorkomen, zijn uiteraard moeilijk op hun weg te volgen. Zweden en Schotland hebben vele harin gen gemerkt, maar bij de Schotten keerde slechts drie procent van het aantal ge merkte haringen terug. Het merken is een kostbare zaak, maar aangetoond is inmiddels, dat er wel degelijk verschil lende haringpopulaties in de Noordzee zijn en dat elk ras een eigen weg gaat. Te IJmuiden nemen de haringbiologen aan, dat de haring om te paaien terug keert naar de plaats, waar hij geboren is. De paalplaatsen zijn namelijk met een strakke lijn op de kaart aan te geven. De specifieke kenmerken van al deze haringrassen worden nu internationaal nagegaan. Bij IJsland heeft men al twee groepen gevonden. De een paait in het voorjaar, de andere groep In het najaar. Geen roofbouw TTET VERWIJT Is vaak tot de biologen gemaakt, dat zij achter de feiten aan lopen. Ga met een schip naar zee of doe voorspellingen omtrent de visserij op be paalde plaatsen, hoort men de visser wel eens zeggen. Daar stellen de biologen tegen over, dat in de Noordzee toch geen nieuwe haringgrond is te ontdek ken. En om elders op de wereld haringgronden te zoeken, is on mogelijk, daar hiervoor de onder- zoekingsvaartyigen ontbreken. Bo vendien is het dan nog de vraag of Nederlandse schepen daarheen trek ken (wegens de te grote afstand). Er is thans in internationaal verband een pogen om een vinger achter de feiten te krijgen. Er wordt naar gezocht, de Noordzee op een goede wijze te bevissen; een effectieve wijze, die elke roofbouw tegengaat KATWIJK AAN ZEE Chr. Bedrijfsgroepen Centrale De Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, afd. Katwijk, hield een algemene ledenvergade ring. De voorzitter, de heer K. Haasnoot, leidde deze huishoudelijke vergadering Breedvoerig werd er gesproken over de opbouw van de afdeling. Opbouw door vorming van vakgroepen en verkiezing van vakgroepsbesturen. Hierna volgde een bestuursverkiezing De heer K, Haasnoot deelde mede, dat hij in verband met zijn leeftijd, nadat hij twintig jaar de voorzittershamer had ge hanteerd, wilde terugtreden als president In zijn plaats werd gekozen de heer W Ouwehand. Duinroosstraat 13. Hoog en laag water Woensdag: hoog water 0.18 en 12.47 uur; laag water 1.11 en 20.54 uur. i De haring is gelost in de IJmuidense vlshallen en de lanen, waaruit de keeën in het vlsruim worden opgebouwd, ztfn geboend en gedroogd op het dek van het schip. Nu het nieuwe seizoen begint, zijn de lanen opnieuw geschilderd. Hier het ruim in op de Ka vijks trawlloggers. ■y"AN HET GEDRAG van de verschil lende vissoorten, en dan vooral van de haring, weet men nog niet veel. Toen de wortels van het bedrijf in de eerste na-oorlogse jaren in de Noordzee werden aangetast en men in landen als Noor wegen, Zweden, West-Duitsland, Dene marken, België, Frankrijk, Engeland, Spanje en Nederland ongerust werd over de visstand in de Noordzee, resulteerde internationaal overleg in het aannemen van de Noordzeeconventie 1946. Een intensief onderzoek werd in die tijd ook begonnen in internationaal ver band naar het gedrag van de vissoorten. Telkens worden in de eerste helft van het jaar de gegevens uitgewerkt, die zijn ver kregen tijdens ondezoekingen in het tweede deel van het voorgaande jaar. Verschillende groepen TV/'AT DE HARING betreft leven er volgens de Nederlandse biologen in de Noordzee verschillende groepen. Al deze groepen moeten afzonderlijk worden bekeken. Die groepen ont moet men in de zomermaanden ge mengd, maar in de paaitijd gaan zij uit elkaar en zoeken zij de eigen paai- Van de vleet op de trawl (3) plaats op. De onderzoekingen gaan thans vooral om de vraag hoe groot het sterftecijfer onder de haringras- Aohterhaald is inmiddels, dat per jaar ongeveer de helft van de haring sterft. Ook omtrent de natuurlijke sterfte heeft men wel enig inzicht, maar de wetenschap, ontbreken nog de verantwoorde gegevens omtrent het aandeel dat de visserij in de totale sterfte heeft. Het Is inmiddels wel uitgemaakt, dat de sterfte van de haring door de visserij en door natuurlijke oorzaken de laatste jaren steeds meer ls toegenomen. Voor het toenemen van de sterfte door natuur lijke oorzaken heeft men tot op heden nog steeds geen steekhoudend argument kunnen ontdekken. Geen terugkeer W/AT IS ER dan geschied? Er resteren twee mogelijkheden: een sterke bevissing of het niet terugkeren van bepaalde haring populaties in het gebied van de Noordzee. De meningen van de bio logen verschillen sterk, vooral over het niet terugkeren van haring populaties in het eigen haringgebied in de Noordzee. Met name de vis serijlaboratoria in West-Duitsland en Schotland stellen, dat deze hypo these van het niet terugkeren juist is. De Nederlandse haringbiologen menen echter met de collega's van Engeland en Frankrijk, dat het hier een sterkere bevissing geldt. Er zijn namelijk ook argumenten te vinden, die een krachtige bevissing als oor zaak aanwijzen. Terwijl de sterfte onder de Engelse wal toenam, nam de vangst per schot en per schip af. De totale -haringvangst werd evenwel groter, hetgeen een gevolg is Programma Vlaggetjesdag in de drie vissershavens TVJOENSDAG 14 mei: 's middags: De vlaggen worden gehesen op de schepen te Scheveningen, te IJmuiden en te Vlaardingen. Om 20 uur wordt te IJmuiden een stertocht van drie muziekver enigingen gehouden naar de Kop van de Vissershaven. Gasten zullen zijn ongeveer dertig leerlingen van de Visserijschool Paster Pype te Oostende, onder leiding van directeur Daniël van Parijs. De jongens, gestoken in visserskleding, zingen het Oostendse visserslied. Om 21 uur worden te Scheveningen, IJmuiden en Vlaardingen de schijnwerpers op de vlaggende vloot ontstoken, (ook op 15 mei). Y\ONDERDAG 15 mei: Kijkdag. De vlaggen wapperen in Scheve- ningen, Vlaardingen en IJmuiden. Te Scheveningen om 15 uur intocht van schipper A. Hof land van de SCH. 6, winnaar van de Pröduktschapsprijs voor de best- verzorgde haring in de teelt 1957. Muzikale begeleiding. Korte toespraken van de heren D. A. den Duik, voorzitter Vlaggetjes dagcomité, en drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Hijsen van de Produktschapswimpel. Antwoord van schipper AHofland. yATERDAG 17 MEI: DE HARINGVLOOT KIEST ZEE. Om 14 uur te Vlaardingen: de Liesje en Rutger, VL. 153, verlaat de haveti met aan boord een aantal genodigden. Ter hoogte van Hoek van Holland zal burgemeester Heusdens de Produktschapswimpel hijsen op dit schip, dat vorig jaar de Pröduktschapsprijs voor de bestverzorgde haring van de Vlaardingse vloot heeft gewonnen. Het comité Vlaggetjesdagviering zal daarna van de VL. 153 af de schippers en hun bemanningen een goede reis en rijke vangst toewensen. Om 14.30 te Scheveningen en te IJmuiden: vertrek van de vloot. Als eerste schip vertrekt uit Scheveningen het hospitaalkerkschip De Hoop met een aantal genodigden aan boord. Onder deze ge nodigden zullen zich bevinden de minister-president, dr. W. Drees, de minister 'van landbouw, voedselvoorziening en visserij en de oud-minister van landbouw, voedselvoorziening en visserij. Bui tengaats blijft De Hoop liggen, zodat alle vertrekkende loggers uit Scheveningen er langs varen. Het schip zal de passagiers te IJmuiden debarkeren- Na het vertrek van de vloot houdt de kring Den Haag van het Nederlands Christelijk Gymnastiekverbond een marswedstrijd, waaraan 15 verenigingen en drumbands (in totaal 2500 personen) zullen deelnemen. yATERDAG 17 MEI TOT 22 MEI: Haringjagerij. Bij tientallen Noordzeetrawlers nu nog elk jaar de Noordzeebodem om in de jacht op haring. Is het roofbouw? Of is de haring- voorraad onuitputtelijk en heeft men slechts te maken met het „verhuizen" van ver schillende haringrassenDe biologen trachten er achter te komen. KATWIJK AAN DEN RIJK Autobotsingen Een bestelauto, die uit de Callaoweg do Zeeweg op wilde rijden, verleende geen voorrang aan een personenauto, komende uit de Kerkstraat. Het gevolg was een botsing, waardoor de personenauto werd beschadigd. Een personenauto, die in de buurt van „De Rusthoek" was geparkeerd, verliet dezer parkeerplaats. Bij het achteruitrij den lette de bestuurder niet voldoende op het voorbijrijdende verkeer en hij kwam daardoor in botsing met een van de Was- senaarseweg komende personenauto. Beide auto's liepen schade op, Visserij golf jes NA DE SLECHTE VISSERIJ van zaterdag leefde de visserij om de Noord in de loop van zondag weer op. De meeste trawlers visten bij tamelijk goed weer tussen 59 en 60 noorderbreedte en meldden daar dagvangsten van 200 tot 175 manden schelvis, gul, makreel en kabeljauw. De haring was er nog vandoor vrijdag werden de laatste haringen in de trawlnetten aangetroffen. De trawler Curasao meldde een vangst van 80 manden ma kreel en 60 stuks kabeljauwen van drie trekken. De trawler Herman met schipper Rein Groen op de brug ving, ondanks het defecte echolood, nog van vier trekken 120 manden gul, schelvis en makreel. De Deining en Emma meldden ieder een trek van twee pakjes- De Herman ging op huis aan met een vangst verse vis. De Wiron-rederij op Wieringen, die alle schepen thans bemand heeft met n Katwijkse vissers, zal een nieuwe Katwijk zingt graag Hervormde jeugdkoren lieten een volle zaal genieten T/" ATWIJK AAN DEN RIJN zingt graag", stelde ds. A. Makkenze in zijn "•IV openingswoord vóór de uitvoering van de Hervormde jeugdkoren vast. De zangvereniging hier en haar afdelingen hebben niet over gebrek aan leden te klagenAnderzijds willen de dorpsgenoten ook graag een avond vrij maken om te komen luisteren. Zelfs als het seizoen eigenlijk al voorbij is en andere zaken zeer veel tijd vragen. De volle zaal van het Patronaatsgebouw was van die belangstelling het ondubbelzinnig bewijs. Hans Boelee's leiding oefent op de schillende, naar de leeftijd geselecteerde koren, een gunstige invloed uit. De zang en de gedragingen van de jeugdige listen maken een ordelijke, beschaafde indruk; de uitspraak is bijzonder duidelijk en de intonatie, ofschoon niet altijd onbe rispelijk, redelijk goed. Bovendien wor-' den de juiste accenten meestal niet ver geten. Over 't algemeen leed de voor dracht aan een zeker tekort aan plastiek en levendige uitdrukking. We hopen dat de heer Boelee aan dit belangrijke onder deel van de zang zijn bijzondere aandacht zal willen besteden. Na de opening met Gezang 148 (Van U zUn alle dingen) zong de eerste groep een serie liedjes van ongelijke waarde. „Rijst met krenten" en vooral: Dlkkle en Naar Luilekkerland bleken verreweg het be langrijkst. Later waren van de tweede groep „De postkoets" en „Grootvader vertelt" als geslaagd tè waarderen. Het laatstgenoemde liedje klonk heel aardig als achtengrond van een heen Een overzicht van het Katwijkse industrieterrein met geheel rechts de Berghaven, waarin nu nog enkele loggers liggen. Links ziet men een gedeelte van de fa briek Synthese en daarnaast het koelhuis- Foto D. Kruyt. weer voorbijtrekkende parade van sprook jesfiguren. Samen was het goed gevonden en een verzorgd geheel. Het zangspel Doornroosje, naar het ge lijknamige sprookje, door J. N. van dei Waa-Van Liere samengesteld en var teksten voorzien, vormde de finale. De muziek bleek niet oorspronkelijk, geleend van allerlei componisten. Zo uitte zich de vreugde over Doornroosjes ge boorte op de wijs van Piet Hein. Eigenlijk zou er van zo'n sprookjes-gegeven veel meer zijn te maken. Maar dan zouden de eisen voor de gewone koren tevens mogelijk hoog worden. Voor zover het bescheiden toneel tje dit toeliet, hebben de jongelui van de tweede groep aardig ge speeld. Ze waren ook keurig gekleed. De zang klonk zuiver, maar had nu en dan nog wel wat geestdriftiger mogen zijn. In elk geval werkten de spelers met animo. Mevrouw A. Baaima-Zonne verzorgde de gehele avond de pianobegeleiding. Joh. van Wolfswinkel KATWIJK Huishoudschool showde en exposeerde Telkens weer klaterde In het ruime en prachtige overblijflokaal van de Chr. Kat wijkse Industrie- en Huishoudschool, gis termiddag en -avond applaus op. Dit was voor de leerlingen van deze school, die ln een regelmatige stroom een groot aantal jurkjes, mantelpakjes en allerlei andere kledingstukken, als bUna volleerde manne quins de vele aanwezigen toonden. In de middaguren was het voor een aan tal genodigden, onder wie mevr. Duiker- Hasselt, ere-presidente, met haar echt genoot, burgemeester Duiker, en vele deren. De genodigden werden welkom ge heten door mevr. Van den Vijver-van der Voet. De deskundige voorlichting werd verzorgd door mej. Andriessen. Achtereen volgens werden getoond de resultaten van de arbeid van leerlingen der verschillende leerjaren en leergangen. In het bijzonder kregen de beide bruidstoiletten, in wit en één in donkerder kleuf, een open doekje. Na de show werd een rondgang gemaakt door de lokaliteiten, die omgetoverd wa in een tentoonstelling, kotter laten bouwen. Het schip wordt gebouwd door de scheepsbouwwerf De Industrie, D. en Joh. Boot te Alphen aan den Rijn. Het schip wordt uitgerust met een 250 pk industrie-dieselmotor en zal 25,20 meter lang worden. De breedte wordt 6,20 meter en de holte 3,10 meter. Aan de maandagmarkt Zoals verwacht, was de aanvoer aan de maandagmarkt te IJmuiden slechts 5000 kisten vis groot. Er verschenen slechts drie trawlers. Voorts losten 59 kotters en loggers hun vangst platvis, waarbij 1400 schol en 800 tong. De trawler Amsterdam IJM 28, die op 2 mei naar zee vertrok, was de enige, die aan een redelijke besomming toekwam: f22.300 voor 1000 kisten vis, waarbij 140 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 580 ma kreel, 240 wijting, 10 diversen en 300 stuks stijve kabefljauwen. De kabeljauwnote ringen lagen niet hoog met prijzen van f92 tot f36 voor de rijen van tien stuks. Grove schelvis was voor export, maar er was heel weinig van in de markt. Da opbrengst was goed: van f48 tot f40 per kist. Bij de aanvoer van 5000 kisten waren namelijk slechts 300 kisten schelvis en verder 450 wijting, 150 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 1325 makreel, 175 diversen en 60 kleine kisten haring. Van de Katwijkse vloot los4e de KW 81, die op 28 april naar zee ging. Er werd f 14.500 besomd voor ruim 600 kisten vis, waarbij 80 kisten schelvis, 60 gul en ka beljauw, 40 koolvüs, 280 makreel, 230 wij ting, 20 diversen en 300 stuks stijve ka beljauwen. Ten slotte was de SCH 158 Onderneming 4 present om f 16.700 ts besommen voor een op 30 april begonnen reis. Gelost werden 65 kisten schelvis, 460 makreel, 95 wijting, 35 diversen, 60 kleine kisten haring, 280 stuks ijskabel- Jauwen en 180 stuks stijve kabeljauwen. Haring er was zeer weinig aanvoer bracht goed geld op: ongeveer f26 per kist. De makreel ging van de hand voor f42 tot f7. De hoge prijs van f42 is ver klaarbaar door de aanvoer van enigs kisten bonken grove makreel. Te verwachten boten Deze week kunnen aan de markt wor den verwacht: Herman en Van Hattera, die vertrokken op 1 mei, VL 121, die zee waarts trok op 2 mei en de Ariadne, die ter visserij ging op 3 mei. De dlnsdagmarkt zou worden bezocht door drie trawlers. De KW 80 (vertrok op 1 mei) zou lossen 780 kisten vis en 500 stuks stijve kabeljauwen. De KW 8 Dei ning, die vertrok op 2 mei, kwam eraan 750 kisten vis en de VL 110, welk schip ter visserij ging op 29 april, zou present zijn aan de dlnsdagmarkt met 900 kisten vis. In combinatie met wat op ds show was gezien, constateerden we tot welk een hoogte de huisnaaisters worden opgeleid, alsmede de costumières en coupeuses. Vooral de drie laatste groepen waren sterk vertegenwoordigd in het legertje manne quins. Avonds werd tot tweemaal toe, van wege de grote toeloop van belangstellen den, onder wie vele ouders, de show her haald. Opnieuw was het mej. Andriessen, die de mannequins aankondigde en wees op bijzonderheden. „Zelf gemaskt 1» nèg voordeliger" bleek ook daar te worden gewaardeerd. Hedenmiddag en -avond, evenals mor genmiddag en -avond, is de tentoonstelling ook geopend en wordt de show herhaald. Trawlerkade 70, IJmuiden telefoon (02550)4502 Uw SPECIAAL adres voor de bekende Ruime sortering LAARZEN en verder ALLE BENODIGDHEDEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9