n uiwan Waar blijft antwoord op politiek van N.V.V. Hergroepering van geref. zending in Indonesië Wetenschappelijk feest van theol. studenten aan V.U. Een woord voor vandaag Kanttekening -Puzzel Verzet tegen geleide loonpolitiek «V Arbeid: een opdracht geen meetbaar offer (Van onze sociaal-economische redactie) TEGEN de geleide loonpolitiek als onderdeel van een pro gram van verdelingsbeleid, zoals dit is uitgewerkt in het N.V.V.-rapport „Wenkend Perspectief" moet meer prin cipieel verzet komen. Er is al veel scherpzinnige kritiek geleverd, maar daar komen we er niet mee. Het is nodig, dat er een duidelijk christelijk sociaal antwoord wordt gegeven. Op het ogenblik laboreren we nog te veel aan compromissen. Onze loonpolitiek is op het ogenblik zulk een compromis. Er wordt een deel van het socialistische program aanvaard, zonder dat men het program zelf wenst te aanvaarden Er dient duidelijker stelling genomen te worden tegen het socialistische streven alle normen te herleiden tot het begrip doelmatigheid. Deze oproep deed gisteren dr. W. Albeda. economisch medewerker van de Protestants Christelijke Bond van Werknemers in de Hout en Bouwnijverheid, horen, als refe rent op een studieconferentie van de Christelijke Middenstandsbond in het Zendingscentrum te Baarn. Als tweede referent, die met name een toelichting gaf op de inhoud van het N.V.V.-rapport, was aanwezig drs. A. Kouwenhoven, adjunct secretaris van het Verbond van Prot Chr. Werkgevers. Dr. Albeda erkende, dat doel matigheid belangrijk is. maar de inkomensverdeling behoort be heerst te worden door andere normen, namelijk door de recht vaardigheid. de zelfstandige ver antwoordelijkheid voor indivi duen en groepen en het gebod der liefde. Het liefdegebod noudt in. aldus dr. Albeda: geen onaan vaardbaar laag inkomen voor de werknemer en een consciëntieuze bezinning op de verhouding hoog ste en laagste inkomens. Hij vroeg zijn gehoor, of men nog gelooft in de souvereiniteit in eigen kring, of zoals drs. Kouwenhoven het later zei. in de spreiding van de Verant- woordelijkheden. Gelooft men nog in de handhaving tvm de zelfstandige functie van de on dernemer. En aanvaardt men nog een brede marge van ver antwoordelijkheid voor de werk nemers. ook ten aanzien van de loonvorming. Zo ja. aldus dr. Albeda, dan zal men de geleide loonpolitiek scherp moeten af wijzen, dan zal men het vraag stuk van de inkomensverdeling moeten aanpakken. Wanneer zetten we nu einde lijk een groep mensen aan het werk om een waardig antwoord te geven op het wenkend per spectief van het N.V.V.? Bin nen het kader van het Convent t>an Chr. Sociale Organisaties moet dit toch mogelijk zijn. zo riep spreker uit. Toch coördinatie verantwoordelijke loon- fiolitiek. omdat de verantwoorde- ijkheid komt te liggen bij het individu en bi) de groepen, ver wachtte spreker een spontane co ördinatie van de loonontwikkeling in beide richtingen, zowel coördinatie blijken (dus buiten een centralistisch overheidsbeleid om) door het optrekken van de lonen aan elkaar en ook door een neer trekken aan elkaar. Loondlfferentiatle betekent niet een van bovenaf aan elke bedrijfs tak afzonderlijk opleggen van de lonen. De socialisten denken b(J differentiatie aan een gedifferen tieerde gelelde loonpolitiek. Dit sou een nog verder gaand perfectio nisme betekenen, een nog lrrlteren- der overheidsbemoeiing. Differentiatie Is geen middel om de loonsom van bovenaf anders te verdelen, maar een middel om te komen tot een vrijere en recht- Overheidsingrijpen De bezwaren tegen de geleide loonpolitiek gelden niet in de eer ste plaats dc verdeling zelf. maar de ondergraving van de verant woordelijkheid. De overheid zal bij een verant woordelijke loonpolitiek een toe zichthoudende taak houden op het algemene loonpeil. Wanneer in een bepaalde bedrijfstak ongewenste looneisen op tafel komen, zal de overheid via publiciteit duidelijk kunnen maken, dat hier ongewenste gevolgen dreigen voor andere be drijfstakken en voor de ontwikke ling van onze betalingsbalans. De overheid zal hiermee de werk geversgroeperingen in een bedrijfs tak een steun in de rug kunnen geven bij de onderhandelingen. In de toekomst zou wellicht deze publiciteit aan de Sociaal Econo mische Raad toevertrouwd kunnen worden en de p.b.-organen zouden met de loonvorming belast kunnen worden. Dr. Albeda was huiverig van het fixeren van een sociaal minimum loon. Wel zou hij periodiek minima vastgesteld willen zien voor sociale uitkeringen. Strafbaarstelling van overtredingen van c.a.o.'s achtte hij onuitvoerbaar Bij een overspannen arbeidsmarkt is een bepaalde ont wikkeling daarmee niet tegen te houden. Ondergraving De vraag hoeveel overheids ingrijpen moet er zijn achtte h(J principieel onjuist. De vraag Is. welk overheidsingrijpen moet er zUn. De verantwoordelijkheid en het gezag van het bedrijfsleven zelf mogen niet in het gedrang komen, de gespreide verantwoor delijkheden. Tegen de gedachte van het N.V.V.- rapport. dat het loon evenredig moet zijn met het gebrachte offer cn dat men anders een andere functie moet zoeken, wan neer dit loon niet bevredigt, kwam in de discussie scherpe kritiek los. Drs. Kouwenhoven had reeds gesteld, dat de zwaarte van het offer niet valt af te wegen, omdat de arbeid moeilijk te objectiveren is. De persoon lijke begaafdheid wordt geheel buiten beschouwing gelaten. Hier geldt een volkomen vervlakking van de menselijke prestatie De discussianten wezen erop, dat elk beroep een Goddelijk beroep is, dat biddend wordt aangegaan en vervuld. Dit is geen meetbaar offer Het N.V.V. ziet hier alleen maar materieel en kijkt voorbij aan verantwoordelijkheid en op dracht De mens wordt de moge lijkheid tot het corrigeren van zijn rentmeesterschap ontnomen. Een centrale instantie moet het schaarste- en verdeelprobleem, een gevolg van de zondeval. Gods werk gaat door en wij mógen meewerken Toerusting van jonge kerken tot zelfstandigheid zolang het kan (Van t i onzer redacteuren) Aan de bijzonder grote problemen, die de ontwikkelingen in Indonesië meebrengen voor de gereformeerde zending, gaan twee geweldige zaken vooraf, die het spreken erover in hoge mate vergemakkelijken: er Irzit' niets tussen de Javaanse, Chinese en Soembanese Kerken enerzijds en d- Geref. Kerken in Nederland anderzijds partners in de zending. En er „zit" ook niets tussen de gereformeerde zending en het gereformeerde kerkvolk. Dat maakt de problemen niet eenvoudiger, maar het vertroebelt ze niet. Eén ding staat wel vast: Gods werk gaat door. En ae taak van de gereformeerde zending is naar het zich laat aanzien nog niet afgelopen. Wel zal een hergroepering van krachten versneld plaatsvinden, om de Javaanse kerken toe te rusten tot nog meer zelfstandigheid in de evangelie verkondiging naar buiten (iets wat zoals bekend altijd al het doel van de zending geweest is). De heilige Schrift leert, dat de ker ken in de gehele wereld één lichaam van Christus vormen. Zij zijn geroepen el kaar te helpen en aan te vullen in het vervullen van de opdracht tot evangelie verkondiging. Met deze uitspraak In een vergadering te Solo in maart heb ben de Javaanse Kerken de zending boven het nationale plan gebracht. Van haar kant heeft de Asser synode van de Nederlandse kerken de roeping tot samenwerking erkend. Maar tegelijk heeft deze synode nuchter gezegd: „zo lang als maar enigszins mogelijk Is" Want zo is de gedachte zending moet daadwerkelijk zijn en niet opgaan In alleen maar „pay and pray", bidden en betalen en verder niets. Centrale plaatsen Uitgaande van deze gezamenlijke roe ping en van deze nuchterheid wil men de tijd die nog rest gebruiken om de Nederlandse zendingsarbeiders en de zendingsgelden in te schakelen in toe rusting tot zelfstandigheid. Dat betekent, dat de zgn. terreinzendelingen terugge trokken worden uit het directe zen dingswerk en op centrale posten komen te staan, meer nog dan al gebeurde. Zij worden ingeschakeld in de opleiding van een krachtig predikantencorps. Daarnaast zullen zij helpen bij het vor men van een krachtige lekenorganisatie. Het is bekend, dat in jonge kerken de leden der kerk zelf het evangelie uit dragen. veel meer dan,bij ons het ge val is. Maar er zal leiding bij gegeven moeten worden en kadervorming is een van de taken der Nederlandse dingsarbeiders. Dan is er de sociaal-economische op bouw van de gemeenten. Wanneer de steun uit Nederland wegvalt moe kerkelijke huishouding onafhankelijk zijn. Daar is de vorming yan onderwijs krachten. de bewerktuiging van het me dische werk. En een voorziening met redelijke kerken en schoolgebouwen. Hogere bijdragen Bond tegen het vloeken De jaarlijkse algemene vergadering van de Bond tegen het vloeken wordt in 1958 gehouden te Utrecht, in „Cambrid ge", Vredenburg 4. op dinsdag 27 mei om half vijf. Het agendum vermeldt behandeling van de jaarverslagen en bestuursverkiezing. Leden van de bond en belangstellenden zijn welkom; inlichtingen verschaft het secretariaat te 's-Gravenhage, Sport- laan 19. Er wordt thans gewerkt aan opvoe- ng van kerkelijke bijdragen uit de ge- eenten zelf, zodat het geld uit Neder land nie: meer behoeft te worden be steed aan het gewone regionale werk en aan c directe zending. Dat betekent nie:. dat ei nu minder geld uit Neder land moet komen, want het „centrale werk" wordt uitgebreid en het is be slist niet goedkoop. De zendingsbijdrageri van de Geref. Kerken zijn vooralsnog onmisbaar, ook al omdat de Nederlandssprekende Ge ref. Kerken iq Indones;ë gedecimeerd zijn en hun „eigen" zending op Suma tra zonder Nederlandse steun niet kan worden voortgezet. En wie denkt aan al die nieuwe kerken en scholen die nodig zijn wil men de Javaanse kerken niet met ondragelijke lasten la ten zitten krijgt de gedachte dat de bijdragen uit Nederland wellicht nog verhoogd zouden moeten worden T erugkeer Het nuchtere „zolang mogelijk" geldt ook voor de Nederlandse zendingsarbei ders. Intussen zullen er binnenkort en kelen terugkomen. Een zeker aantal van hen door een samenloop van omstandig heden: verschillende zendingsarbeiders zijn bij geval aan het vierjaarlijkse verlof toe, en enkele anderen zijn toe aan emeritaat Daarnaast zijn er gezins omstandigheden. die terugkeer nodig Advert en tie maakten en in een enkel geval is de re patriëring aan de situatie in Indonesië zelf te wijten. Wat dat laatste be treft: er vind. voor het vertrek altijd overleg plaats met de Indonesische ker ken (hun mede-,,werkgevers") en met de collega's. Maar ook onder de zendingsarbei ders is de gedachte levend: Gods werk gaat door en uj\j mógen meewerken. Vooralsnog lijkt het nog te kunnen, laten wij het dan goed doen.' In die gesteldheid gaat ds. H. van den Brink op verzoek uit Indonesië terug naar zijn werk te Makassar en mejuffrouw A. Hoeksema keert ook op verzoek terug als docente naar de „Indonesische Nyenburgh" in Magelang. Beroepmgswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt voor Bnelle (toez.): L. W. P. Groeneveld te Sluis. Beroepen te Morra-Lioessens: kand. H. A. Winkel te Leidschendam. Aangenomen naar Strijen (toez.): C. Boogaard te Noordbergum. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Lisse: kand. J. M. Snijders te Vlaar- dingen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dussen: kand. P Huisman te Utrecht; te Winschoten (vak.-R. J. de Jong): H. E. Wijnja te Godlinze. Bedankt voor Andijk (vak.-wjjlen D. Zwart): J. van Dalen te Nieuw-Loos- drecht; voor Oegstgeest: H. A. L. van der Linden te De Bilt. Beroepen te Leek: H. Bade te Valther- mond, uit een tweetal met C. W. de Ruiter te Visvliet GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Aangenomen naar Kaapstad: kand. H. H. van der Linden te Goes. Tweetal te Garrelsweer: kand. M. Doornbos te Wormer en kand. H. Stolk te Amstelveen. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Gouda: M. Baan te Dor drecht en R. Slofstra te Harderwijk. Beroepen te Aalsmeer: B. Bijleveld te Noordeloos. Bedankt voor Kornhorn: J. M. Visser te Dokkum; voor Rozenburg: B. Smeden te Rotterdam-Zuid. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nunspeet: P. van der Bijl te Rhenen. Geref. Schoolverband De algemene vergadering van het Gereformeerd Schoolverband zal vrijdag in het Gebouw voor kunsten en weten schappen te Utrecht worden gehouden.. In de middagvergadering zullen prof. dr. Waterink en prof. dr. G. Wielenga, beiden hoogleraar aan de Vrije Univer siteit. spreken over „de lagere school vakken". Elfde lustrum faculteitsvereniging Er is een groot hemels gedruis, als Christus wordt geboren Er is duisternis over de gehele aarde, als de Heiland op Gol gotha sterft. Er is een enorme aardbeving, als Hij opstaat uü de dood. Er is slechts een tpolk, die Hem aan de verwonderdt blikken van Zijn jongeren onttrekt, als Christus ten hemé vaart. Geen gedruis, geen duisternis, geen aardbeving. Slechti een wolk en dan is het gebeurd. Nee, toch niet: plotseling staan daar twee mannen in witte klederen. Zij brengen een boodschap mee van God: „Deze Jezus, Die van u opgenomei\ is naar de hemel, zal op dezelfde wijze wederkomen als gij Hem ten hemel hebt zien varen". Merkwaardig: nauwelijks ii Jezus vertrokken, of God laat weten, dat dit het einde nie is, maar dat Christus zal terugkeren. Het verlossingswerk fa volbracht, maar de kroon op dit werk wordt pas gezet als in verblindende majesteit de Heiland der wereld op de wolken terugkeert. Dan zal aller oog Hem zien, alle knie Hem huid* biên. Gelooft u dat, eenvoudig zoals het er staat? En is voot u elke Hemelvaartsdag teken van en heenwijzing naar dit Grote Dag? De dag, waarop God zal zijn alles en in allen RODE VERWIJDERING £)E MEDEDELING van de minister Afgezien nu van het feit dat het voo van buitenlandse zaken van com- de vrije wereld weinig verschi munistisch China dat zijn land in de maakt, of communistisch China ziel toekomst ook over kernwapens zal gaat voorzien van kernwapens uit d beschikken is lang niet zo ge- Sowjetunie of van eigen fabrikaat, 1 ruchtmakend als de opmerking die het toch van belang even stil te staai hij terloops maakte, dat wellicht spoe- bij de zo terloops gemaakte opmei dig een eind zal worden gemaakt aan king van de Chinese minister, het atoommonopolie van de Sowjet- Vorige week reeds is gebleken da de Verenigde Staten en Enge land. Als nu alleen over de Verenigde Sta- Engeland zou zijn gesproken, de betrekkingen tussen de Sowjet unie en communistisch China nie hartelijk zijn en dat de aanval vai Peking uit op maarschalk Tito vai zou er niets aan de hand zijn geweest. Joegoslavië gedaan, daar een blijk vai Maar nu de Sowjetunie in één adem was, omdat deze aanval in wezen gt met deze „kapitalistische" landen richt was tegen de Kremlinpolitiel werd genoemd, geeft deze opmerking van de afgelopen jaren. te denken. Want een monopolie heb- In de relaties tussen de Sowjetuni 1 ben betekent, dat men met uitsluiting en China spelen vele factoren eei van anderen een bepaald iets heeft. rol. Op het ogenblik zou het zee t Zo bezit de Sowjetunie nog steeds speculatief zijn, meer waarde aai in het rode kamp met uitsluiting van de wrijving tussen beide communisti communistisch China het atoommo- sche landen toe te kennen dan zij ver nopolie. En uit de opmerking van de dient. Dit neemt niet weg dat er vai Chinese minister valt op te maken, verwijdering sprake is en dat de Sow u dat men in Moskou niet van plan is jetunie daarmee meer en meer reke s afstand te doen van dit monopolie, nlng zal moeten houden bij het bepa g Om de eenvoudige reden dat men len van haar standpunt, zowel tegen 0 daar geen enkel belang heeft bij een over de andere landen van het Sow 0 met kernwapens uitgeruste Chinese jetblok als tegenover de buitenwc buurstaat. reld. LABIEL EVENWICHT Van een onzer redacteuren aldus praeses P. K. Pilon, zij gedacht dat 55-jarig bestaan in gepaste; vreugde en gepaste wetenschappelijke sfeer. Prof. dr. J. H. Bavinck gaf I het feest de naam „lustrum der contacten". Inderdaad sprak dit uit de j keuze van de sprekers, 's Morgens hield prof. dr. W. C. van Unnik, hoog- j leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een rede en 's middags dispu- teerden de hoogleraren dr. C. J. Bleeker van de Universiteit van (de stad) j Amsterdam en dr. G. Brillenburg Wurth van de Kamper hogeschool over godsdienstfenomenologie en theologie. J-JET FEIT, dat de Libanese rege- ontwaardigde bevolking, doch eei n ring is overgegaan tot sluiting actie die lang van tevoren was voorz< van de grens met Syrië, welk land bereid. sedert enkele maanden met Egypte Het is slechts de vraag of de dooiu; deel uitmaakt van de Verenigde van de oppositieleider geen roet i:^ Arabische republiek, is kenmerkend het eten van de samenzweerders iim voor de situatie in de Libanon. Syrië heeft gegooid. De Libanese reZj De ernstige onlusten die zich in de gering weet nu, waar zij aan toe iiv. Prof. dr. F. W. Grosheide tot erelid benoemd I hier de II Geest betekent, waarvan die- I naar en gemeente elkaar beurtelings I verzekeren, dat Hij aanwezig is en de kracht verleent voor de na dit dialoogje I plaatsvindende handeling (gebed, sur- corda of evangelielezing). afgelopen dagen in dat land hebben voorgedaan zijn niet zomaar het ge volg van een toenemende ontevre denheid onder de merendeels nit christenen bestaande bevolking over het door de regering gevoerde be leid. Zij worden geïnspireerd en ge- opstaniin rig jaaj als zij er in slaagt de opstani te onderdrukken, zoals dat vorig j ook in Jordanië is gebeurd, gevaar voorlopig geweken en is eeth' grote streep gehaald door de ver overingsplannen van de Verenigd» V| Arabische republiek. Steekspel aam van Abraham Kuyper moest; dit gezelschap enkele malen val-i len. Prof. Van Unnik herinnerde aan eenl felle woordenstrijd tussen een van zijn voorgangers en Kuyper en meende daar-1 DLTZONDER interessant was het theo- j te spreken met de vijanden in de. D logische steekspel dat aanvankelijk! -t (van Cleve). En prof. Bleeker deel-j tussen de hoogleraren Wurth en Bleeker, j nee, dat hij zijn studenten Kuypers i later tussen enkele anderen en prof. i Encyclopaedic aanbeval. i Bleeker werd gevoerd. Inzet was de fenomenologie der reli- Ook in ander verband kwam de naam gje de wetenschap die zich ten doel in de stichter der V.U. ter sprake. „In gteit de godsdienstige verschijnselen zin eren W(J ook de theoloog, de gerefor- Vol te ordenen en de religieuze bete eerde theoloog, de leerling van Abra- kenis ervan te verstaan. Voorwerp van ham Kuyper" aldus de praeses Pilon discussie was vooral de waarheidsvraag. De fenomenologie der religie laat die per het erelidmaatschap dei enlging aanbood aan prof. dr. F. \V. Grosheide, de vitale emeritus hoogle raar, die velen met zijn kunde en vriend, schap heeft gevormd. Namens die velen sprekend eerden de studenten ook prof. Grosheides dienstbaarheid aan God en zijn gemeente in zijn arbeid. De decaan van de faculteit der hoog leraren prof. dr. G. C. Berkouwer heeft de vreugde dei professoren vertolkt over deze benoeming, een vreugde waaraan ook later op de dag uiting werd gege- aanvankelijk buiten beschouwing, die tussen haken" en wil alleen mate riaal aandragen voor de theoloog die de geloofskeuze tussen vals en waar moet doen. Kan dat tussen haken zetten wel?, vroeg prof. Wurth. Kan men een wer kelijkheid benaderen zonder de waar heid in het geding te brengen? Is het niet meer. dat juist het zich aan de Waarheid gebonden weten in staat stelt de werkelijkheid te zien zoals zij is? Iedereen was het er over eens. dat de fenomenologie een waarschuwing is tegen star dogmaticisme. En prof. Wurth Döminus vobiscum wilde deze tak van wetenschap wel als hulpvak aan de rand van de theologie laten meespelen, maar haar intrinsiek met de theologie verbinden achtte hij onjuist. Evenmin als het waarheidsprobleem kwam deze encyclopedische kwestie ge heel uit de verf, waaraan vooral schuld was het feit, dat de tijd voor de recep tie naderde Zeer tot zijn en aller spijt moest gespreksleider prof. Bavinck de discussie sluiten, waaruit wij maar kele korte notities doorgaven. omtrent het hervormde dienstboek ontwerp zich bezonnen op de liturgi sche formule „De Heer zij met u"; antwoord: „en met uw geest", Het gaat in de Liturgie der kerk niet om de re productie van eeuwenoude termen, waarvan de betekenis in de schaduw blijft: het geloof der gemeente moet er in spreken. Aan de hand van uitvoerig bijbels en historisch materiaal betoogde de Utrechtse hoogleraar, dat „de Heer" 23 „Strijk Je zeilen! We komen aan boord!" Weer In het Engels; de vent was wel volhardend, dacht Mallory. Stevens keek niet begrijpend naar de officier en toen hulpeloos naar Andrea en Mallory; hun gezich ten verrieden dezelfde verwondering als het zijne. Wanhopig haalde Steven» de schouders op. ..Het spijt me. maar ik ken geen Duits." schreeuw de hij. „Kun Je niet in mijn taal spreken''" Stevens sprak vloeiend Grieks, weliswaar het Grieks van Attjca en niet dat van de eilanden, maar Mallory was ervan overtuigd dat de Duitser het verschil niet zou weten Dat deed hij ook niet. Geërgerd schudde hij het hoofd en riep langzaam en hortend ln het Grieks; „Slop je boot onmiddellijk! We komen san boord." „Mijn boot stoppen!" De verontwaardiging was zó echt en de erop volgende stroom verwensingen zo authentiek, dat zelfs de Duitser er een ogen blik door overdonderd was. „Dacht Je dat ik mijn boot zou stoppen voor 1 De kanonnen van. r AUSTAIR MACIEAN afgemeten. „Dan schieten Stevens maakte een moedeloos gebaar tegen An drea en Mallory. „Onze bezetters hebben gesproken." zei hij terneer geslagen ..Strijk de zeilen." Snel maakten ze de op de korvijnagels onder aan dc fokkemast belegde vallen los Mallory trok de fok kriMtfn armen op en ging nors i kistje; hij wist dat zes paar vijandige ogen op' hem waren gericht. Het zeil lag over z'n knieën, over de oude jas en over z'n zemen en diJen. Hij zat met geooaen hoofd, de han den tussen de knieën, een toonbeeld van trieste ver slagenheid. Het emmerzeil, verzwaard dc - de giek. gleed vanzelf omlaag. Andrea stapte eroverheen. deed een paar passen in de richting van het ach terschip en bleef toen'onzeker staan. Zijn grote han den hingen leeg naast het lichaam. Even werd het gezoem van de dieselmotor luider; er was een be weging van het roer in het water en enkele ogenblik ken later lag de grote Duitse kalk vlak naast hen. SneL maar er terdege op lettend dat ze niet in het schootsveld van de spandaus kwamen, sprongen de drie met schmeissers gewapende matrozen over Een hunner holde snel naar voren en stelde zich bij de fokkemast op, waar hij de hele bemanning kon bestrijken met zijn langzaam heen en weer bewegende karabijn; de hele bemanning, behalve Mallory en deze liet hij vol vertrouwen aan de spandauschutter over. Mallory voelde bewondering voor dit nauwgezette, goed gesynchroniseerde werk. dat grote routine verried. Hij hief het hoofd op en keek op boerse manier langzaam rond. Casey Brown zat op z'n hurken naast het dekluik van de machinekamer en werk te aan de koelwaterbuis, die voor hem op het luik lag. Twee passen van hem vandaan stond Dusty Miller, de wenkbrauwen samengetrokken van in spanning, met een blikschaar ewi stuk uit een blik ken bus te knippen, kennelijk bezig Casey te assis teren. Hij hield de schaar *n de linkerhand, ofschoe-i Mallory wist dat Miller volstrekt niet lLdcs was. SL- vens noch Andrea had zich verroerd. De matrooa bij de fokkemast dektehen met zijn wapen en had geen oog van hen af. De andere twee liepen langzaam naar achteren en waren juist Andrea ge passeerd. Ze waren volkomen op hun gemak, als mannen die weten dat ze de zaak zo goed in de hand hebben, dat zelfs de gedachte aan moeilijkhe den belachelijk Is. Zorgvuldig, koelbloedig en accuraat dwars door de plooien van jas en zeil schoot Mallory de spandauschutter door het hart, zwaaide de nog steeds ratelende bren en zag de matroos bij de fok kemast in elkaar zakken, zijn borst half weggerukt door de kracht der mitrailleurkogels. Maar de do de man stond nog overeind en was nog niet tegen het dek geslagen toen er tegelijkertijd vier dingen gebeurden. Casey Brown had al een minuut lang zijn hand liggen op Millers van een geluiddemper voorziene pistool, dat onder de koelwaterpijp was verborgen Nu haalde hij viermaal de trekker over, want hij wilde zeker van zijn zaak zijn. De mitrail- leurschutter op het achterdek leunde plotseling ver moeid over zijn wapen en zijn levenloze vingers om klemden de trekker. Miller kneep met zijn blik schaar de drie-seconden-chemische-ontsteker dicht en wierp de blikken bus in de machinekamer van de vijandelijke ka'fk. Stevens mikte de op tijd ge stelde kleefgranaat in de stuurhut naast de zijne, terwijl Andrea met de snelheid cn zekerheid van een aanvallende cobra de armen uitatrekte en met formidabele kracht de hoofden der twee met schmeis- Hengelo: 425 (459,30); Twello: 163,70 sers gewapende matrozen tegen elkaar sloeg. Toen (188»; Ugchelen f 289.78 Jutphaas wierpen alle vijf mannen zich plat tegen het dek en 548 (560,25); Veenendaal: 2.750,71 barstte de Duitse kaik met een ontzaglijke klap uit (2.571,18); Uithoorn (Zuider-Legmeer) elk»ar, vuur, rook en wrakstuk! in omhoogslmge-1 35.43 Westzaan 201,28 (168,16); rend. Langzaam stierven de echo's der twee explr -- sies over zee weg en was er alleen nog maar h( gestotter van de tpandau op het achterdek, die zich nrar de hemel leegschoot. Toen haperde dc patroon band en was de Aegeïsche Zee st!l stille ze ooit was geweest. (Wordt vervolgd.) Ad fontes 7JES avonds hebben enkele studen ten aan het diner het pleit ge voerd voor studie in de pastorie, door op een in deze bollentyd niet onbekende melodie te zingen: Naar de bronnen, die heerlijke bronnen, ivaar je sprakeloos verschiet vi alle nuances die je ziet, laat u laven, anders gaat het ambt failliet. Uniecollecte lijst 30 In de 79ste Uniecollecte voor de scho len met de bijbel is thans een bedrag bijeen van ƒ386.859,59 tegen ƒ251.804.30 van vorig jaar. Op lijst 30 komen de volgende plaatsen en bedragen voor. 5n (355»; Aumisti- nusga: 200 206,70); Lemmer: 613,40 (612,55); Schraard: ƒ.470 (471,25); Wir- dum: ƒ.592,75 (584,85); Sleen: ƒ.300 (290); Zuidwolde: 220 (207,25); Rhee- ze 356.50 (273.50); Beekbergen 165.17 Heerde:1.075 (1.062.85» Bodegraven (De Meye) 135,75 (112); Ridderkerk: 134 (152,50); Valkenburg bij Leiden: 284.15 (206.10): Woubrug- ge 66.78 45); Hcinkenszand: ƒ16 (14); Vrouwenpolder: ƒ310 (295,25); Dintel- oord (Droogsndijk): 221,50 248.50); Eindhoven: ƒ2.226 (2.700). leid door Egypte en Syrië en zijn We kunnen echter niet gerust zljt te bedoeld om het bestaande democra- vóórdat de Libanese regering er iiaf tische bewind in de Libanon omver geslaagd is het verzet te breken. Eiki te werpen en dit land achter het bro- zelfs dan is er nog weinig reden on caat-gordijn te trekken, dat thans de toekomst van een land als di nog alleen Egypte en Syrië om- Libanon met vertrouwen tegeinoe geeft. te zien. De gebeurtenissen van d»w De rechtstreekse aanleiding tot de afgelopen dagen hebben opnleuvg ongeregeldheden was de moordaan- aangetoond hoe labiel het evenwich slag op een oppositieleider. Maar het in zulke landen is, zodra de oppo was duidelijk dat de onlusten geen sitie haar verzet van het pariemei) spontane reactie waren van een ver- naar de straat verplaatst de Zweedse vrouw in tweede lezing wel in het ambt? Het Zweedse parlement heeft kort geleden een wetsontwerp aangenomen, waarbij het predikambt vanaf 1 januari 1959 voor vrouwen is opengesteld. Het ontwerp moet nog door de synode van de (lutherse) staatskerk worden aange nomen alvorens het wet kan worden. De Zweedse regering heeft de synode tegen 30 augustus bijeengeroepen om te beslissen over het aangenomen wets ontwerp. De synode heeft in de herfst van het vorig jaar een dergelijk voorstel ver worpen met 62 tegen 36 stemmen. Prettig weekend met Me ester's heerlijke KNAKWORSTJES! No. 152. Horizontaal: 1. tandziekte 4. vlugge greep 7. vervoeging w 8. boom 9. muzieknoot 10. bijwoord 11. afk. 12. geheel de Uwe, afk. 13. ons (gewicht) afk. 14. behoudens titel 16. uitroep 17 razend 19. voegwoord 21. muzieknoot 22. voegwoord 23. meisjesnaam 25. Ver. Naties, afk. 26. woonplaats van Abraham 27. dam 28. opstaand haar. Verticaal: 1. zeegras 3. goedkeuring 4. het spotten leg 't ja: Heren. afk. 13. uitroep 15. bijwoord 16. bep. scheepstouw 17. soort nevel 18. bep. plantengeslacht 20. draad v. h. hout 24. element 26. groente. VIE£SWARI;JFABRIEK J.MEESTERJLV. WjUHE

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2