JMeuwt geilGTouraiil Rusland waarschuwt Zuid-Slavië Veertien verstekelingen op de Willem Ruvs Moskou aanvaardt voorstel van V.S. AANSLUITING BIJ HET OOSTELIJK BLOK GEËIST Worosjilofs bezoek gaat niet door Russische militairen leiden operaties Geen enquête naar fusie van prot.-clir. partijen Ook Pflimlin maakt niet veel kans TOS® MAANDAG 12 MEI 1958 BUREAUS: Steen: ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W 4. EN8ERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhwstifb is abeMeufti myo Oflrl in tegljensport" Negenendertigste jaargang no. 11257 BLOEMENCORSO techniek fantasie Zie pagina's 3 en 6 )E TWIST tussen Rusland en Zuid-Slavië heeft het afgelopen weekeinde een toppunt bereikt. De Russische ambassadeur in Zuid-Slavië, imtsjefski, is zaterdag in Belgrado teruggekeerd en moet een „ultima- an" overhandigd hebben, waarin Moskou onverbiddelijk eist, dat Zuid- avië zich weer bij het communistische blok zal aansluiten en zich zal ellen onder leiding van het Kremlin. Verder zou de Russische ambassadeur, die in Moskou de zitting van het ntralQ comité van de Russische communistische partij bijwoonde, hebben eegedeeld, dat het bezoek van de Sowjet-president Worosjolif aan Zuid- bvië niet doorging. Worosjilof moest gisteren in Belgrado aankomen. h het „ultimatum" waarschuwt pre- er Chroesjtsjef, dat de betrekkingen ten de twee landen gespannen zullei rden, tenzij de Zuidslavische commu ten hun uitgesproken revisionistisch! itiek herzien. De solidariteit van d< omunistische wereld staat op het spel. rijft Chroesjtsjef iuidslavië, zo gaat Chroesjtsjef verder, i geen werkelijk socialistisch land blij- i als het de meerderheid van de nietische partijen niet aanvaardt, ekingen hebben verder geen zin. Het »an de Zuidslaven om hun politiek te tigen ptussen gaat de pers van de con jisohe landen achter het IJzeren Gor- jl verder met haar campagne tegen (dslavië, maar in diit land trekt h er ogenschijnlijk weinig van iteren reageerde Polltlka, het officieel Dan van de Zuidslavische comro he partij op de aanvallen van de zijde 1 de andere communistische landen t een spotprent. 'rof. Cleveringa n Raad v. State |ij Koninklijk Besluit Is met Ingan, n 15 juni op zijn verzoek eervol ontslag rlecnd aan F. C Baron van Aerssen (jeren van Voshol als lid van de 1 l State met dankbetuiging voor de ga- thtigc diensten in die functie aan den de bewezen. Eveneens bij K.B. is prof R. P. Cleveringa, hoogleraar te Lel- I, benoemd tot lid van de Raad. Prof. iveringa heeft tegelijk eervol ontslag iregen als staatsraad in buitengewone nst. Ir. Rudolph Pabes Cleveringa werd in I te Appingendam (Gron.) geboren. Hij deerde rechten te Leiden, aan welke versiteit hij ook promoveerde. Van 1919 1926 was prof. Cleveringa ohef van de eling geschillen der K.N.S M., waarna rechter te Alkmaar werd. In 1927 werd nieuwe lid van de Raad van State ►gleraar aan de Leidse universiteit in handelsrecht en het burgerlijk proces- ht. In 1945 werd hii benoemd tot staats- Id in buitengewone dienst, 'rof. Cleveringais lid van de Kon. 1demie van Wetenschappen en voorzit- van de staatscommissie inzake herzie- g van de burgerlijke wetgeving. Hij Wiceerde onder meer over het ezerecht is medewerker van de Nederlandse isprudentie. Prof. Cleveringa is woon- «tig te Leiden. karon van Aerssen Beljeren van Vos- woonachtig te Den Haag, werd in 1 lid van de Raad van State. Voordien s hij onder meer gezant te Teheran, ant te Canberra en ambassadeur te aking Baron van Aerssen begon zijn pbaan als marine-officier. Hij is thans jaar oud. De prenit stelde een figuur in Chinese kimono kennelijk Mao Tse-toeng die kwaak kijkt naar een bloem, die naast een groepje van acht bloemen stas bloeien. Met die ene bloem wordt Zuidslavië bedoeld, terwijl de andere acht bloemen de overige communistische landen moe ten voorstellen. De spotprent is geïnspi reerd op de leuze van Ma Tse-toeng: Laat honderd bloemen bloeien, laat honderd filosofische scholen met elkaar wedijveren. Iri Belgrado is men van mening, dat de nieuwe ideologische oorlog met Rusland minstens even erg is als die toen tien .jaar geleden Tito uit de Cominform werd gestoten. i Djakarta rode satelliet De PHILIPPIJNSE MINISTER van verdediging, Jezus "Var gas, heeft verklaard, dat Russische militaire adviseurs de Indonesische regering rechtstreeks helpen bij de onderdrukking van de anti-communistische op stand en dat vele van de Russische technische adviseurs te Djakarta niet anders zijn dan vermomde officieren en militaire tactici, aldus A.P. Naar hy voorts aan een maa provincie Bulacan reide, is uit sles van zün inlichtingendienst dat Indonesië militaire en cc hulp van de Sowjetunie ontv had hU berichten ontvangen, da geblekei jnoraische ingt. Ook de Indo- VOORLOPIG LAATSTE INDONESIË-REIS O (Van een onzer verslaggevers) QINDS DECEMBER de maand waarin de Nederlandse uittocht uit Indonesië begon werden aan boord van schepen van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd ruim vijftig verstekelingen aangetroffen. Zij kostten de rederij tot nog toe aan overtochtskosten ongeveer 50.000 gulden en aan verblijfkosten in Nederland drie gulden vijfenzeventig per persoon per Bovendien rust op de Lloyd nog de verplichting de verstekelingen terug te brengen naar het land van herkomst als op hun aanwezigheid in Neder land geen prijs wordt gesteld. De Willem Ruys, die in de nacht van zater dag op zondag in Rotterdam binnenliep, brak een overigens triest record; onder de 937 passagiers scholen niet minder dan veertien verstekelingen, die onmiddellijk na aankomst door de rivierpolitie van boord werden ge haald. Veertien verstekelingen dikwijls moeilijke omstandigheden Priok aan boord gegaan. Sommigen kre gen steun van omgekochte soldaten van kade wacht, anderen waagden.hun kans door zich bij het aan boord gaan onder passagiers te mengen, enkelen ten slotte slaagden erin zich op de Willem Ruys te melden In een (valse) officiële functie. an hen was de 31-jarige Ong. A. Kwien, die in Indonesië als bokskam pioen Ricky Kicks successen boekte. De- Kwien de enige onder de versteke lingen, die in het bezit was van een Ne derlands paspoort kwam aan boord als douane-ambtenaar. Toen hij zich in volle bekend maakte, vertelde hij tot Sin gapore mee te willen varen; hij hoopte ich namelijk in deze stad als sportin- structeur te kunnen vestigen. Maar Ricky Kicks had het geluk niet mee: in Singa pore kreeg hij van de stedelijke autori teiten geen verlof van boord te gaan. zo- onder dat hij genoodzaakt werd de Controle op het staken van de proeven in studie kemp TOEWEL Rusland ernstig twijfelt 1 aan het nut, is het bereid deel nemen aan een onderzoek van jkundigen naar de mogelijkheid a controle op het staken van de fnproeven. Dit heeft de Russische ïmier. Chroesjtsjef, aan president lenhower van Amerika geschri ft •e Russische aanvaarding van het Ame- lanse standpunt wordt op het Witte Is gezien als een erkenning van do Itheid van het Amerikaanse standpunt. een onderzoek naar de technische ecten van de ontwapeningsmaatrege- als basis kan dienen voor een alge- ne ontwapeningsovereenkomst. Even- I werd erop gewezen, dat de brief foesjtsjef slechts betrekking heeft op staken van de kernproeven en andere belangrijke onderdelen 1 ontwapeningsprobleem. Chroesjtsjef stelt als voorwaarde, dat de deskundigen zo snel mogelijk bijeen komen en dat zij zo spoedig mogelijk met hun werk gereed zijn- De Russische pre mier herhaalt de eis, dat de dreigends •luchten van de Amerikaanse vliegtuigen net kernwapens aan boord boven het poolgebied gestaakt moeten worden Poolgebied Verder laat Chroesjtsjef niet na prei dent Eisenhower te schrijven, dat Ame rika met zijn voorstel voor een inspectie zone boven het gebied van de noordpool alleen maar op eigen belang uit ls. Ten slotte betoogt de Russische premier, dat de meerderheid In de Veiligheidsraad op een of andere manier afhankelijk li van Amerika. Daarom is de raad geen onpartijdige scheidsrechter meer en heeft zij opgehouden een belangrijke rol t< spelen bjj de handhaving van de Interna tionale vrede en veiligheid. Nederland voort te zetten Veertien verstekelingen voeren uit Rriok mee. Zij aten de eerste dagen wat .ndelbroodjes en gebakjes in de sa lons, zij dronken limonade, thee en wa> ter. En toen de kust zich niet langer af tekende aan de horizon kwamen zU zlcb melden by de administrateur- Zij toonden brieven, foto's en gestem pelde documenten, waaruit zou moeten blijken, dat hun tocht naar Nederland verantwoord was maar geen van hen had een paspoort of een andei geldig bewijs van Nederlanderschap. Zodat angst op de gezichten getekend stond als de onvermijdelijke vraag de lippen kwam: ..Meneer de adm nistrateur, vertel ons. maken wij kans in Nederland te worden tocgela ten?" Het werd op deze voorlopig laa ste Indonesië-reis van de Willem Ruy: veertien keer gevraagd door mensen, die zich paria's voelden de oudste werd 31 jaar geleden geboren, jongste 18 jaar. De jongsteeen meisje. Ze zei Ruth Oudraad te heten en een dochter te zijn Op deze foto ziet u Ruth Oudraad, dochter van een tijdens de oorlog in Birma omgekomen Nederlandse matroos. Na de be vrijding hertrouwde haar moe der en verkreeg Ruth de Indo nesische nationaliteit- Zij groeide op met de herinnering aan haar vader die een Nederlander was. van een Nederlandse matroos var Koninklijke Marine. De man werd door de Jappen gevangen genomen, opgesloten in een kamp en later te werk gesteld in Birma. Daar was hij bij een bombarde ment om het leven gekomen. Toen da vrede kwam bleven een Indonesische vrouw en een kind achter de vrouw hertrouwde en verkreeg daardoor de In donesische nationaliteit, het kind groeide op met de herinnering aan de vader, die een Nederlander was. Aan boord van de Willem Ruys, in het kantoor van de administrateur, toonde zij een onderscheiding, die de vader posthuum was verleend. Een lintje en een medaille. netjes verpakt in cellofaanpapier „Maak ik daarmee een kans in Nederland te worden toegelaten?" de administra teur moest een antwoord schuldig blij ven. Hij kon alleen maar zeggen: „Mis schien". En de medaille en het lintje werden zorgvuldig opgeborgen in een enveloppe, tezamen met de „waarde"-stukken der andere verstekelingen: vodjes papier met stempel, brieven en foto's. Loten voor het kansspel, dat „Toelating in Neder land" heet Op luidruchtige wijze en onder grote belangstelling heeft Voor burg in de nacht ran zaterdag op zondag afscheid genomen van de blauwe tram, die vele jaren de dienst tussen Den Haag/Schevenin- gen en het Park Vronesteyn nabij het station VoorburgLeidschen- dam heeft onderhouden. Voordat de laatste ouwe trouws blauwe" van Voorburg naar Den Haag zou vertrekken, werd ds voorzijde van de wagen met bloe semtakken, ballonnetjes, feestslin- gers en oude fietsbanden versierd. Zelden tevoren is de tram zó vol geweest; zelden tevoren werd ook zó weinig ontvangen, doordat ds talrijke belangstellenden de gasten van de NZHVM waren en gratis werden vervoerd. Service voor ds laatste maal.... Diezelfde beschuldiging heeft ov Ventje Sumual voor radio-Menado geuit hij voegde eraan toe alle niet-cor nlstische hulp uit het buitenland te zullen anvaarden, zo lang niet alle Russische technische adviseurs en marine-officieren, die vermomd zijn als scheepskapiteins, Indonesië hebben verlaten. Zuidoost-Azië heeft volgens Sumual nooit een dictator gekend en de opstandelingen zullen al het mogelijke doen om te voorkomen. Sukarno de eerste wordt. Sukarno wil volgens Sumual Indonesië een marionet de communisten maken. Hij waar schuwde, dat de luchtaanvallen op buiten landse schepen zullen worden herhaald. Philippijnse vrijwilligers Tegenbeschuldigingen worden geuit door het Indonesische persbureau Antara. Dit beweert, dat 2500 vrijwilli gers uit nationalistisch China en d< Philippijnen de opstandelingen ir Noord-Celebes helpen. Op 5 mei wa: volgens Antara reeds een protestnota naar de Philippijnse regering gezonden. Deze vrijwilligers zouden hebben deelgenomen aan de aanval op Morotai. Op 24 en 27 april zouden zij op Formosa en de Philippijnen zijn in gescheept en 29 april in de haven Kema in Noord-Celebes zyn aangekomen. De Philippijnse minister van verdediging Vargas zou te Davao de vrijwilligers voor hun vertrek hebben geïnspec teerd. Zy zouden kuststellingen bezet ten en deel uitmaken van de lucht macht. Hun officieren werden instruc teur'. De schepen, die hen vervoerden, hadden geen nationale kentekens en werden vergezeld van twee B-26 bom menwerpers. Het communiqué van de woordvoerder m het Indonesische leger -te Djakarta, overste Pirngadie, van zondag beweert, ?en schip onder Nederlandse vlag strijdkrachten van de opstandelingen had vervoerd voor een aanval op een rege ringspost In Oost-Indonpsië. De opstande- Contactcommissie in oprichting U'EN ENQUêTE over de vraag, of nu reeds moet worden overge gaan tot fusie der protestants-chris telijke partijen, wordt door de hoofd besturen dier partijen als voortijdig bestempeld. Aldus een mededeling van het bestuur er „Actie Protestantse Eenheid", een organisatie, die is opgericht met het „Shock therapie" moet Frankrijk weer herstellen TTET ZIET er niet naar uit, dat óe Franse regeringscrisis nu snel zal zijn opgelost. Pierre Pflimlin, de 51-jarige r.k. liberale leider, die zich zaterdag bereid heeft verklaard te trachten een oplossing voor de crisis te vinden, is daar nog niet in ge slaagd. Het grootste struikelblok vormt de weigering van zyn eigen partijgenoot Georges Bidault om minister van defensie te worden. Bidault neemt namelijk teri aanzien van de Noordafrikaanse vraag stukken een standpunt in. dat Hjnrecht in druist tegen de meer liberale benadering welke Pflimlin nastreeft. Pflimlin wil enerzijds een veraterkin van de militaire inspanning in Algerije, maar anderzyds een loyale uitvoering var de kaderwet, waardoor hij de medewer king van alle Algerijnen, ook van hen die vijandig tegenover Frankrijk staan, hoopt te krijgen. De portefeuille voor AlgerUnse zak< had Pflimlin toegedacht aan een niet-po- litieke figuur, de prefect van politie Ma rice Papon, doch deze bedankte voor d« De volksrepublikein Robert Schuman. de voorzitter van het Europese parlement de conservatieve leider Pinay gaven kennen, dat zij niets zouden voelen v de portefeuille van buitenlandse zak De kabinetsformateur vond ten slotte de onafhankeiyke politicus André Mutter be reid, minister voor Algerye te worden. AlgerUe blijft echter een moeilijke kwestie voor Pfimlin. Bij alle partijen, behalve dan de communisten, wint de mening veld, da: de Algerynse zaak een geheel nieuwe aan pak vereist Mocht de formateur erin slagen de no dige steun te krygen, dan wil hy het 'ranse parlement volledige volmachten ragen voor de duur van vyf maanden en ie afgevaardigden tot oktober met vakan tie sturen. In die tyd wil hy ook trachten het land eer behooriyk op de been te brengen door een „shock therapie", die uit de vol gende punten bestaat: 1. Verlenging van de diensttyd van 24 tot 27 maanden 2. Nieuwe belastingen, die 40 miljoen frank moeten opbrengen om de oorlog in Algerüe te financieren. 3. Een gedwongen spaarregeling voor werknemers en loonsverhogingen, die niet direct mogen worden uitbetaald, maar belegd moeten worden in spaar- brieven. 4. Stabilisatie van de prqzen van levens middelen en industrieprodukten. 5 Verlaging van de invoer met 2-5 pro cent en rantsoenering, met prioritew voor belangrijke industrieën, van grondstoffen. 6. Rantsoenering van de consumptie van rundvlees in Frankrijk zelf om de prijs hiervan te doen dalen en een export overschot te kweken. 7 Subsidie op de export. Pflimlin is de derde kabinetsformateur in de huidige crisis, die 4 weken geleden begon Mocht hy erin slagen Frankrijk aan zijn 25ste regering sinds de tweede wereld oorlog te helpen, dan zal hy dinsdagmor gen voor de Nationale Vergadering schijnen. doel de eenheid tussen de verschillende protestants-christelijke partijen in Ne derland op politiek terrein te bevorderen. De Actie, die in maart haar eerste grote openbare bijeenkomst in Den Haag hield, had een voorstêl aan alle hoofdbesturen der protestants-christelijke partijen ge stuurd, waarin gevraagd werd hoe men denkt over een enquête onder haar leden naar de éénwording der protestants-chris- teiyke partijen. Bij het antwoord waarbij men zei, een dergelijke enquête nog te vroeg te vin den, werd echter door de hoofdbesturen de aantekening gemaakt, dat men in be ginsel allerminst afwijzend stond tegen over de eenheidsgedachte. Gezien de tydens de eerste grote open bare bijeenkomst gedane unanieme uit spraak voor onmiddeliyke samensmelting en de ook thans weer door de hoofd besturen betoonde adhesie met betrek king tot de eenheidsgedachte, heeft „Ac tie Protestantse Eenheid" de hoofdbestu ren der zes protestants-christelijke par tyen uitgenodigd om op 29 mei in het Kurhaushotel te Schevenlngen in besloten vergadering bijeen te komen. Op deze vergadering wil men tot de oprichting van een contactcommissie ko men, welke alle mogelijkheden om tot een nauwere landelijke samenwerking of fusie dier partyen te geraken, zal be studeren. Griekse verkiezingen De Griekse premier Karamanlis heeft gisteren een grote overwinning behaald by de parlementsverkiezingen. Het succe» van zyn rechtse party houdt in, dat de pro-westelijke koers in het land zal wor den voortgezet. lingen zouden voorts in de Molukken en de provincie Irian Barat in het Neder lands gestelde pamfletten hebben uit geworpen, waarin zij verklaarden niet tegen de vliegers van de Indonesische luchtmacht te willen vechten, doch alleen de vliegvelden en vliegtuigen te willen •ecnielen. Bij een offensief op Halmaheira zouden gloednieuwe wapens zijn buit ge maakt met de aanduiding „U.S.A.". Er zouden volgens Pirngadie na melijk thans hevige gevechten woe den op Halmaheira, waar regerings troepen een groot offensief zijn be gonnen. Drie opstandelingen zouden zijn gesneuveld en één man van de regeringstroepen. Een gearresteerde opstandeling zou hebben verklaard dat hij in Menado twee Formosaansa kolonels had gezien. Radio-Menado meldt, dat de vliegtuigen der opstandelingen een aanval hebben gedaan op het pas aangelegde vliegveld Amahai op Ceram waar zij twee P-51's van de regering beschadigden en op het vliegveld Liang aan de noordkust van Ambon. Een woordvoerder van de Indo nesische luchtmacht te Djakarta, kapitein Ag us Suroto, zeide, dat op 8 mei een CataJina van de luchtmacht op Ambon werd aangevallen door een onbekende B-26. Het vliegtuig maakte een noodlan ding. De bemanning bleef ongedeerd. De woordvoerder van het militaire district West-Ja va heeft de landingspo ging op de uiterste westpunt van Java tegengesproken. In Midden-Sumatra melden de rege ringstroepen, dat zy een aanval van op standelingen op Tiga Doeloe hebben af geslagen. De aanvoerder der opstandelin- zou gesneuveld zyn en de opstan delingen zouden aanmerkelijke verliezen hebben geleden. Brigade-generaal Djatikusumo, sous chef van de staf van het Indonesische leger, meldt, dat in Zuid-Sumatra de toe stand normaal is. Zeelieden weigerden te varen De bemanning van het 339 tons Pana- tese vrachtschip Shona te Singapore heeft geweigerd naar Soerabaja te varen, j bestaat geheel uit Bongkongsc Otii- •zen en heeft het schip verlaten. Later rlieten 30 zeelieden het 533 tons schip Giang Seng, uit Singapore, nadat de re ders geweigerd hadden een gevarentoe- ;lag te betalen voor een reis naar Band- jermasin. De Philippijnse immigratie-autoritei ten hebben heden op Cepu zeven Noorse zeelieden gearresteerd, die gedeserteerd n van een op weg naar Sumatra zynde tanker. Zij waren bevreesd voor luchtaanvallen. Tamelijk koud weer De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselend bewolkt met plaatseiyk enkele buien. Ma tige, tydeiyk vry krachtige wind tussen zuidwest en west Vry koud. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 13 mei: zon op 4.50; onder 20.23; maan op 2.39, onder 14.59. 1: laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur windstil KNO wiodstü zzw

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1