Jlieuiuc £ttitsrip (fouraiil BOEKIT TINGGI VEROVERD Topconferentie is 't grote probleem in Kopenhagen Engelse hoofdstad zonder bussen Chinese kapitaalvlucht Roofoverval faalde dank zij twee schooljongens naar Singapore Vechtpartij in Amsterdam Weer doodstraf op Cyprus Water en verkeer eisen weer vele slachtoffers begonnen N.A.V.O.-gesprek vandaag Balastore Westen stemt in met Sowj et-eis lil s I all! ui: MAANDAG 5 MEI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- c Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11251 Directie: F. DIEMES Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MES Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stouhwstirii is ahfMfwn jnyo QflrJ in tegijenspoet" Zaterdagelftal heroverde Coupe Fernand Canelle Zie pagina 4 Djakarta: „Strijd afgelopen - Tegenreging: „Strijd gaat voort'' Een groep Oekraïners uit Nederland en België heeft zaterdag een bezoek mogen brengen aan H.M. de Koningin, die het gezelschap in de tuin van paleis Soestdijk ontving. Het Utrechts Byzantijns koor zong bij deze gelegenheid. Op de foto ziet men de Koningin, die ver gezeld was van de prinsessen Beatrix en Marijke, in de tuin. De in Ihet wit gestoken mannen zijn koorleden. Buit van f 60.000 BOEKIT TINGGI, de oorspronkelijke hoofdstad der tegenregering in Midden-Sumatra, is gisteren om 10 uur 50 plaatselijke tijd bezet door de troepen der Indonesische centrale regering, aldus meldt radio-Djakarta. De bevelhebber der regeringsstrijdkrachten, kolonel A. Jani, en het hoofd der politie in Midden-Sumatra, Kaharuddin, hebben via radio-Padang de bevolking en in het bijzonder de overheidsdiensten aangespoord terug te keren en de winkeliers kregen last hun zaken te openen. achterhaald zaterdag in Groningen voor taorgd dat de zwerver, die even ivoren een bankloper van zijn tas iet zestig mille had beroofd, er iet lang plezier van heeft gehad. )p hun fietsen zetten zij na het julpgeroep van het slachtoffer de fhtervolging in de dader reed p een bromfiets en wisten hem igen een auto klem te rijden. De man Met zijn brommer de brommer 1 rende een zijstraat in, maar toen de ngens hem ook hier achtervolgden, ferp hij ook de tas weg. Hij wist zijn ten slotte te ontlopen, maar de fc werd door een echtpaar gevonden en de recherche gebracht, i bankloper was de heer S. van der hes (61), die voor een filiaal van de btterdamse Bank een ta6 met zestig ille naar de Nederlandse Bank zou rengen. Op de Ubbo Emmiussingel stond !n man aan zijn bromfiets te prutsen, kaar toen de bankloper langs kwam. ierp hij hem fabaksstof in de ogen en ptrukte hem de tas. De aangevallene draagt een bril en as snel weer bij zijn positieven. Op zijn ilpgeroep zetten twee scholieren de ihtervolgiing van de per bromfiets ver- vijnende rover in. Nog toen de gealarmeerde directeur Bn het district Groningen van de Rot- irdamse Bank maar nauwelijks op het blitiebureau was, kon de poMtie hem I berichten, dat de tas met geld terecht tas. De politie stelde meteen een diepgaand hderzoek in en naar aanleiding daarvan lerd reeds in de loop van de middag in jen Gronings logement een 36-jarige Alleen met drie bewustelozen In de buurtschap Beckum in de gemeente Hengelo reed zondag de 24-jarige motorrijder G. B. een rechts van de weg lopend paartje aan. waarvan de mannelijke helft, de 25-jarige C. P. K. zodanig werd gewond, dat hij bewusteloos ineen zakte. De motorrijder stapte af en legde met behulp van mej. E. P (20) de heer K. in de berm. Op dat moment zakte ook het meisje be wusteloos ineen. Juist toen de motorrijder stond te overdenken wat hp met beide bewustelozen moest beginnen, naderde de 23- jarige bromfietser H. H. van L. uit Enschede. Deze zag wel de slacht offers in de berm, maar niet de motor op de weg. Ook hij viel en zakte als derde bewusteloze ineen. De motorrijder legde hem naast de twee anderen en riep toen de hulp van het Hengelose Rode Kruis in. Alle slachtoffers werden toen naar het ziekenhuis in Hengelo gebracht. werkman aangehouden ate verdacht de overval. Hij verbleef nog maar kort ln de stad en stond als zwervend bekend. Hij zou al meer met de justitie in aan raking zijn geweest. Hij heeft nog geen bekentenis afgelegd. ffeifhen BABY Zephyr-iNO\ breit dol! Dronken Duitser gaf jongetje een klap Het is zondagavond erg onrustig geweest op de Zeedijk te Amsterdam. Enige malen zijn ln de vooravond vechtpartijen ont staan, waarbij soms een groot aantal per sonen betrokken was. De grootste veld slag kwam tot stand toen een Duitser, die te diep in het glaasje had gekeken, eeD Jongetje een klap gaf. Omstanders gingen de Duitser te lijf en in een ommezien ontstond een vechtpartij waaraan honderden personen deelnamen. De politie trok met zes man de vechtende massa tegemoet en pas toen men de Duit ser naar het bureau had overgebracht, keerde de rust terug. Zaterdag werd door radio-Dja karta de bezetting gemeld van Pa- dang Pandjang, 20 km bezuiden Boekit Tinggi. Radio-Boekit Tinggi zond zondagavond (dit was dus né de verovering van de stad door de regeringstroepen) een waarschuwing uit van de tegenregering aan de bur gerbevolking van Djakarta, Soera- baja, Bandoeng, Makassar en andere steden om zich verwijderd te hou den van militaire doelen. Deze waar schuwing werd te Singapore opge vangen. De minister van voorlichting der te genregering, Djambek, verklaarde vooi deze zender, dat alle havens der centrale regering voor de scheepvaart verbodei zijn en dat hy niet kon instaan voor d veiligheid der Indonesische en buiten landse schepen, die deze havens aandoen. Hy zeide voorts, dat de strijd in Midden- Sumatra zal voortgaan en dat het hoofd kwartier der opstandelingen naar Menadi zal verplaatst worden. Toonaangevende regeringskringen t< Djakarta achten de opstand in Midden- Sumatra afgelopen. Weliswaar kan e: guerrilla gevoerd worden in ontoeganke lijke oerwouden, doch dat is voor d publiek Indonesia niets nieuws, aangezien de J)aroe-l-Islam al jaren strijdt in West- Java. Noord-Sumatra en Zuid-Celebes. Troepenconcentraties van de rebellen in Noord-Sumatra bij Pematang Siantair zijn door legervliebgtuigen van de trale regering gebombardeerd. Gecombi neerde eenheden van het centrale leger en de luchtmacht hebben schuilplaatsen van guerilla's in het dorp Tanah Java bij Pematang Siantar in Noord-Sumatra aangevallen. De rebellen zouden, volgen» berichten van radio Medan, gevlucht zijn, na aanzienlijke verliezen te hebben ge- Zuid-Sumatra Dat overste Barldan, de commandant van Zuid-Sumatra, zou zijn gearresteerd is door berichten uit Djakarta tegenge sproken. Hij zou sleohts met verlof zijn. Radio-Palembang heeft gemeld, dat de Amerikaanse oliemaatschappy Stanvac (Standard Oil Coy.) hulp heeft aange boden in geld by het onderdrukken van de poging tot opstand op Zuid-Sumatra. Radiio-Palembang meldt, dat troepen van de centrale regering in Zuid-Suma tra, die de opstandige majoor Nawawi vervolgen, een jeep. vijf luidsprekers, 36 geweren en voorts 'kisten met munitie hebben buitgemaakt. Een luitenant, Aziz Ratupe, aanhanger van Nawawi, zou zich zaterdag hebben overgegeven. Wilhelm Pesik. consul-generaal van Indonesië in Saigon, is per vMegtuig in Singapore aangekomen. Hij heeft zich aangesloten bij de revolutionaire rege ring, omdat het bestuur van Soekarno door communisten wordt beheerst, zo ver klaarde hq. De rebellen zullen geen In donesische steden bombarderen, zo zei hij nog, „want dat zou een psycho logt sche fout zijn". Het te Singapore verschijnende dag blad Straits Times meldt, dat in ver band met de toenemende anti-Chineso elementen in Indonesië Chinese za kenlieden reeds voor miljoenen roe- piah's omgezet hebben in Straits-dol lars en verdere geldmiddelen naar Singapore overbrengen. Er zou da laatste dagen al voor tien miljoen Nederlandse guldens op deze wijze zijn overgemaakt. De Chinezen zijn van mening, dat na de Nederlanders zij de volgende zondebokken van Djakarta zullen zijn. Sjafruddin ontkomen De Indonesisohe militaire autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat de premier van de tegenregering Sjafruddin Prawira- negara voor de bezetting van Boekit Tinggi de wijk heeft genomen. Volgens militaire autoriteiten te Dja- De gouverneur van Cyprus Sir Hugh Foot heeft besloten de verplichte dood straf weer in te voeren voor het dragen van vuurwapens en het gooien met bom men. Hy heeft deze maatregel genomen naar aanleiding van het doodschieten van twee Bnitse militairen, die in burger in de Griekse wijk van de Cyprische stad Famagusta vertoefden. De Eoka maakte eerder bekend, dat zij haar vergeldings maatregelen zou hervatten, tenzij de Brit ten een eind zouden maken aan de „on menselijke strafmaatregelen" in de ge vangenkampen. Er was een ultimatum gesteld, dat 28 april afliep. Daarna begon nen de terreurdaden van de Eoka op- Premier Chroesjtsjef van de Sowjetunie heeft tegenover een Grieks journalist als zijn mening-kenbaar gemaakt, dat de V.N. het Cyprische vraagstuk tot oplossing moeten brengen, door zich doorvoor ten volle in te zetten. kante had Sjafruddin zich teruggetrokken naar Batoe Sangkar. Men neemt aan, dat zijn aanhangers in kleine groepjes door de oerwouden dwalen. Waarnemers te Djakarta menen, dat de opstand thans door een krachtiger hand wordt bestuurd, wellicht door Kawilarang. In diplomatieke kringen te Singapore geeft men de opstandelingen op Celebes meer kans dan die op Sumatra, omdat zy over manschappen van het vroegere K.N.I.L. beschikken. Generaal-majoor Nasution, de chef-staf van het Indonesische leger, heeft de mili taire commandanten opdracht gegeven te verhinderen, dat iemand, wie dan ook, zijn neus steekt in de werkzaamheden der oliemaatschappyen. Deze aangele genheden zijn voor de verantwoordelijk heid der regering. Over de onmiddellijke aanleiding tot deze instructie wordt niets bekendgemaakt. Droeve balans van het weekeinde weekeinde het leven verloren by verkeers- of verdrinkingsonge vallen. WASSENAAR Op de Rijksstraatweg bij de Rust en Vreugdlaan is gisteravond om half zeven een jong Frans echtpaar om het leven gekomen, toen het rijdende in de richting Den Haag met een kleine witte personenauto een Belgische autobus passeerde, met deze bus in aanraking kwam, daarna naar links schoot en door een van tegenovergestelde richting nade rende bus van de NZHVM werd verm zeld. De kleine auto werd totaal vernield kwam op het fietspad terecht. De echtge note van de bestuurder werd uit de wagen geslingerd; de man zelf werd tusse wrakstukken deerlijk verminkt. Beiden waren op slag dood. De stoffelijke r dat van de man kon met moeite uit het overschot van de auto worden bevrijd zyn naar het politiebureau in Wasse naar overgebracht. Het verkeer onder vond veel stagnatie. Voor zover het uit Amsterdam kwam, werd het via de Pape- weg en Voorsohoten omgeleid. de de De personenauto zijde beschadigde autobus zijn voor onderzoek naar het politie bureau gébracht. De Wassenaarse politie verzoekt getui gen zich met haar in verbinding te stellen. Uit papieren, die de slachtoffers bij zich hadden, kon worden opgemaakt, dat de verongelukten zijn het echtpaar Cauche- Faes uit Duinkerken. De man, 29 jaar. leraar van beroep; zijn echtgenote was 30 jaar oud. ROTTERDAM. De 72-jairlge kunst schilder J. J. Dambruine van de Hillevliet is in het Westerziekenhuis overleden aan de gevolgen van de zware hersenschud ding, die hy had opgelopen, toen hy op TjE TOPCONFERENTIE zal het belangrijkste punt van bespreking zijn A-z op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de vijftien N.A.V.O.-landen, die vandaag in Kopenhagen begint. Direct in verband met de topconferentie is het ontwapeningsprobleem te brengen, dat eveneens in Kopenhagen besproken zal worden. ewel dan uitvoerig over de moge lijkheid van een topconferentie gesproken zal worden, kan men niet verwachten, de ministers daar in Kopenhagen TTET BUSVERKEER in Londen is AA vandaag volledig lamgelegd door de staking van chauffeurs en conducteurs, die vannacht om twaalf uur is begonnen. Dat wil zeggen dat vanmorgen vijftigduizend leden van de autobusdiensten thuis bleven en 8400 bussen niet uit de garages kwamen. Het stadsbeeld van de Engelse hoofdstad geeft door het ontbreken van de rode dubbeldekbussen echter bevist geen rus tiger indruk. Alles wat rijden kan is van stal gehaald. Door de Londense bedrüven waren reeds voorzorgsmaatregelen ge nomen: in de loop van de vorige week waren zoveel mogelijk particuliere auto's bijeengezocht om de werknemers te kun nen afhalen. De treinen van de ondergrondse konden het aantal passagiers vanmorgen nat lijks verwerken. In het gebied van groot Londen zo ongeveer de oppervlakte van de provincie Utrecht zijn i drie miljoen mensen grotendeels afhan- kelük van de busdiensten. De staking weird de vorige week aan gekondigd toen onderhandeüngen over een aanzienlijke salarisverhoging voor 't buspersoneel mislukten. Het personeel eist een loonsverhoging van ruim vijf gulden per week. De conservatieve rege ring staat op het standpunt dat de eco nomie op het ogenblik besMst geen ver hoging toestaat zonder een gelijktijdige stijging van de produktie. Door deze kwestie zijn de moeilijkheden met de overwegend socialistische vakbonden tot een uitbarsting gekomen. Het te niet denkbeeldig dat verschillende aan de vakbond van buspersoneel verwante or ganisaties zullen besluiten tot een sympathiestaking. beslissend antwoord zullen geven op de vraag: een topconferentie of niet. Het Nederlandse standpunt ten zien van deze vraag houdt ongeveer het midden tussen het gereserveerde Ame rikaanse standpunt en het standpunt var Engeland en Frankrijk, die vermoedelijk minder terughoudende meningen zullen uitspreken. De algmene Nederlandse gedachte is wel, dat een redelijke kans op o stemming aanwezig moet zijn op twee punten. Verder gaat de Nederlandse delegatie er van uit, dat niet besloti moet worden aan de conferentietafel plaats te nemen, omdat Moskou daartoe het verlangen eens heeft uitgesproken. Wat de ontwapening betreft, denkt Nederland zeker niet aan een regionale ontwapening, zoals is voorgesteld door Polen. Een besluit tot stopzetting van de kernwapenproeven mag niet los ge nomen worden van het gehele ontwape- ningsvraagstuk. De basis voor een oplossing moet voor al gezocht worden in het uit de weg rui men van de politieke vraagstukken van Europa als voorwaarde tot het bereiken van enige ontspanning, ook op militair terrein. De Nederlanders op de N.A.V.O.- conferentie zijn dan ook van mening, dat een kwestie als de hereniging van Duits, land onvermijdelijk ter sprake moet k» Twee vraagstukken* zullen, hoewel zij zeer belangrijk zijn, niet in Kopenhagen besproken worden. Met het oog op de huidige politieke moeilijkheden in Frank rijk ls een bespreking van het actuele en nijpende probleem van Noord-Afrika niet ken. mogelijk. Ook zullen de ministers nau welijks spreken over de aanleg van de ra ketbases in de Europese landen. Het ii namelijk niet de gewoonte van de mi nisters van buitenlandse zaken het mili taire plan direct te bespreken. Boven dien is de aanleg van raketbases een vraagstuk van directe onderhandelingen tussen de betrokken landen en Amerika Gesprek met W.-Duitsland Voor Nederland zal de ontmoeting in Kopenhagen bovendien bclangrük zyn. omdat minister van buitenlandse zaken Luns van plan is, zo meldt onze corres- pont in Bonn, 't gesprek met de West- duitse minister van buitenlandse zaken, dr. von Brentano, over de tussen de twee landen bestaande geschillen te hervatten. Het belangrijkste geschil betreft wel de Dollard en de Eems. De achtergrond hier. van is, dat Duitsland voor Emden en Nederland voor Delfzijl vecht. Bedde landen zijn wantrouwig ten aanzien van eikaars waterbouwkundige werken. West-Duitsland is bang voor een be voordeling van Delfzijl ten kosten van Emden. Hamburg en Bremen. Nederland daarentegen is er kennelijk niet zeker van. dat West-Duitsland niet zal probe ren de groei van Delfzijl tegen te hou den. Voor „West-Duitsland" moet in dit verband steeds „Nedersaksen" gelezen worden, de deelstaat, waarin Emden ligt Steeds heeft de regering in Hannover in Bonn geïntervenieerd en zich tegen elke bruikbare regeling gekeerd. Het is de vraag, of minister von Bren tano, ook al zou het de ministers in Ko penhagen gelukken de onderhandelingen weer op gang te brengen, erin zal slagen de Nedersaksische regering te overreden om eindelijk eens aan de oplossing van het Dollard-Eems-probleem mee te wer- Op verscheidene plaatsen in de Bollenstreek is een bloemen- mozaïek gelegd met het em bleem van de kerkdag, die op de tweede Pinksterdag overal in het land (o.m. in Leiden) gehouden wordt. „God met ons", ook in deze ge compliceerde tijd en bij de vra gen, die ons nu als Kerk en persoonlijk zo bezighouden en ook zo kunnen beroeren. Dit mozaïek kan men zien bij de Hervormde kerk in Hillegom. Vlr. C van Rij (62) overleden Vannacht is in Amsterdam op 62-jarige leeftijd volkomen onverwacht overleden mr. C. van Rij, Md van de Amsterdamse faad (proit.-chr.) en advocaat en procureur. het hoofdbestuur van de ex-politieke gevangenen in het Nationaal comité in het concentratiekamp vereniging va: en voorzitter ter bestrijding Premier Nehroe van India heeft in onderhoud met een correspondent het Franse persbureau A.F.P. verklaard dat hij niet zal aftreden, doch de van zijn partij (de Congrespartij) zal biedigen en in functie zal blijven. Nehroe heeft er ook van afgezien om zich enige tijd terug te trekken- het goedkoopste goede iongordijn met de sleufjes het rijwielpad aan de Marathonweg door een bromfietser was aangebeden. MAASTRICHT. Het vierjarig jonge tje J. Hiemens is op de St Gertrudisweg spelenderwijs onder de auto van een be woner van het Maastrichtse woonwagen kamp terechtgekomen en op slag gedood. AMSTERDAM. De 49-jarige heer J. C. de Vries is in een Amsterdams zieken huis overleden aan de verwondingen, dia hij opliep, toen hy bij het passeren van een auto op de Haarlemmerweg te Am sterdam vermoedelijk op het rempedaal van zijn eigen wagen trapte in plaats van op het gaspedaal. Zijn wagen botste met grote kracht tegen een tegenligger, waarvan de twee inzittenden met ernstige verwondingen naar hetzelfde ziekenhuis werden gebracht. DIEMEN. De 39-jarige glazenwasser I. van Leeuwen uit Amsterdam was op slag dood, toen hij met zijn motor op een onbewaakte overweg in de lijn Amster dam—Amersfoort tegen een trein reed. Een zeventienjarig kennisje, dat bij hem op de duo zat, liet zioh er bijtijds afglijden en Mep slechts enkele schaafwonden op. CROSBY. Bij een autobotsing te Crosby in de Amerikaanse staat Noord- Dakota verloren drie mensen het leven en werden er drie gewond. De 57-jarige mevrouw J. C. van Vanetta uit Amster dam, die hier op familiebezoek was, ba- hoort tot de omgekomenen. ZANDVOORT. De Amsterdamse arts J. M. B. Wientjes is zaterdagmiddag na zijn vierde bad in zee aan een hartver lamming overleden. Het water was acht graden. MIERLO. De veertienjarige jongen Corrle van Zandhout is vermoedelijk by een fietsongeluk in het Eindhovens kanaal gereden en verdronken. Toen hij 's avonds nog niet terug was van een boodschap, die hij 's middags was gaan doen, vond de politie na lang dreggen zijn stoffelijk overschot. OUDERKERK. - Toen een kano. waar- mee twee jongens op het Amstel-Drecht-» kanaal aan het varen waren, omsloeg; raakten beiden te water. Voor een van hen, de vijftienjarige P. H. Lek uit Ouder kerk, kwam de redding te laat. Van da ander kon men de levensgeesten door kunstmatige ademhaling nog weer ou- ekken. LONDEN. Vier mensen hebben het wen verloren, toen in een voorstad van Londen. HUI Mill, een vrachtauto op een vluchtheuvel inreed, waar velen stonden te wachten om de straat te kunnen over steken. Het Westen heeft met tegenzin In gestemd met afzonderlijke besprekingen van zijn ambassadeurs in Moskou met da Sowj et-minlster van buitenlandse zaken, Gromyko, over de voorbereidingen van een topconferentie. De ambassadeurs van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben dat zater dag Gromyko laten weten in nota's van hun regeringen, die zij in Moskou over handigden. In de nota's wordt gesteld, dat het Westen de voorkeur had gegeven aan gezamenlijke beraadslagingen, maar dat het niet wil vasthouden aan die eis, om dat het verlangend is voortgang te maken met de voorbereidingen voor een topcon ferentie. Aanvaarding van dit Russisch® voorstel moet evenwel niet als een pre cedent worden beschouwd voor de wijze, waarop toekomstige beraadslagingen zul len worden gehouden, aldus een toege voegde waarschuwing van de westelijk® landen. Benelux - Noorwegen. De geldigheids duur van het handelsakkoord tussen de Beneluxlanden en Noorwegen, dat op 1 mei 1957 voor een periode van 12 maan den in werking trad, is overeenkomstig de bepaMngen van dit akkoord verlengd tot 'mmu w De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderiyke be wolking met enkele regen- of onweersbuien. Overwe gend matige zuidwesteiyka wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon en maan Dinsdag 6 mei: zon op 5.02 uur, onde* 20.12 uur. Maan op 23.36 uur, onder 7.23 Op 10 mei eerste kwartier. HET WEER IN EUROfA Rapporten hedenmorgen 7 uur Helsinki Stockholm geh. hew. NW 4 NW 3 Kopenh. rw. bcw. W 7 Londeo reren OZO 2 Brussel licht bew. ZZW 1 Parijs zw. bew. O 2 Grenoble licht bew. zw. bcw. ZO 1 NW 5 Berlijn Franklori TV bcw licht bew. ZZW 2 NNO I ZUricto Geneve half bcw. windatü Locarno Wenen nnsbruck onbew. windstil ZW 3 WZW 2 AJaccio oobew. NNO 2 MaHorca mist windatU

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1