Zij vocht tevergeefs om het behoud van haar jonge leven r „„«GENTLEMAN» .„«CAVALIER»? Mohammedanen actief VLEUGELLOOS VLIEGTUIG en RADARREM OP AUTO'S ZONDAGSBLAD ZATERDAG 3 MEI 1958 TT*E hebban wel een* tegen elkander gezegd, dat één minuut heeft beslist over het leven van Mary van Hagendoorn. Al* zü die dag niet was opgehouden, hadden de zaken wellicht een andere keer genomen. Misschien, zeggen wij wel eens. was zl) nu nog in ons midden als zU zich aan haar ene opdracht had gehouden en de stem van haar hart het zwijgen had opgelegd, toen ze zag hoe een Jongeman onmenselijk hard werd gesla gen door een N.S.B.'er, die zich machtig voelde door de aanwezigheid van twee mannen van de Grüne Polizei. Ach ja. misschien. We geloven, dat haar taak was gekomen, dat haar levenskaars was opgebrand, dat haar taak was vervuld. Alles wat zij ons zou kunnen heb ben zeggen, had ze ons ge zegd door haar daad. Er viel tussen haar en ons geen woord meer te wisselen. Het gesprek was afgelopen. God had haar daarom tot Zich genomen zoals haar wijk- predikant later in een rouw dienst zei. f AAR laat ik op het ver- haal niet vooruitlopen Laat ik trachten u een beeld te geven van de gebeurtenissen, zoals ze zich, naar onze mening, die dag hebben voorgedaan. Naar onze mening Want geen onzer was er bij toen het schot viel en geen onzer heeft de ware toedracht ooit gewe ten. Uit mededelingen van buurtbewoners hebben we de dood van Mary van Hagendoorn gerecon strueerd. en we menen dat onze reconstructie de Juiste toedracht van de moord want dat is het geweest weergeeft Maar eerst iets zelf. Ze was winkelju in een volkswijk. Zie EEN KORT VERHAAL DOOR H. J. WAALWIJK MA i>i h bakkerswinkel stil kind. dat haar ook in lengte Het was een lang meisje met donkere ogen en blonde haren. Na zovele jaren is haar beelte nis nog niet uit onze herinnering weggewist We kenden haar broer en met haar broer spraken we op een avond over de wreedheden, die de Nazi's begingen aan Joodse landgenoten, van wie we er velen tot onze vrienden mochten rekenen We besloten iets te doen buiten alle organisaties om. en we kwamen tot dit besluit omdat de Duit sers kort tevoren grote bressen hadden geslagen in het georganiseerd verzet. Geen aansluiting zoe ken bij anderen hielden we elkaar voor Op ons zelf opereren levert de minste moeilijkheden op. Hoe kleiner de groep hoe kleiner de kans op ont dekking We hadden een goede start Onze eerste acties aleagden wonderwel. Het gelukte ons keer ne keer vrienden, die door de Duitsers werden Ïczocht. verborgen te houden of naar veiliger -i—het land over te brengen We slaagden gevangenen uit een politie- Dit alles maakte ons dries ter in het opstellen van nieuwe plannen. Toen we op een wekelijkse bijeenkomst een actie, die noodzakellik ondernomen moest worden, op alle details bespraken, ging plotseling de deur open en trad Mary van Hagendoorn de kamer binnen. ..Wat doe JU hier?" vroeg haar broer op scherpe toon Ze keek hem lang aan voor xe antwoordde: „Mijn hulp aanbieden bij jullie werk". „Kan niet", kreeg ze ten antwoord Vrouwen mogen ons niet helpen, dat kunnen we niet voor onze verantwoording nemen" Mary van Hagendoorn knikte begrijpend. „Is het dat" zei ze „Goed. maar mochten jullie ooit hulp nodig hebben, dan kunnen julie op me rekenen". We dachten dat de zaak hiermee was afgehan deld. maar een paar dagen later zond ze mü een kort briefje ,.rk moet Je dringend spreken Wijs dit verzoek niet af Donderdagavond kom ik langs Intuïtief voelde ik. dat ik haar broer over dit briefje nieta moest zeggen. Ik besloot te wach ten tot ik haar had gesproken en dan naar be wind van zaken handelen. Op de aangekondigde dag zat ze tegenover me In mijn kamer Xuis- ter". begon ze „er zijn moeilijkheden met een familie, die ik goed ken Ze staat op het punt te worden opgepakt Het hele gezin Man. vrouw en drie kinderen Daar moeten we een stokje voor «teken. En jullie moeten me daarmee helpen. De zal open kaart spelen en alles vertellen wat lk weet en van wie ik het weet. maar als tegen prestatie reken ik op jullie. Zullen we elkaar dat op handslag beloven?" Ze stak me haar hand toe „Wacht nou eens even", zei ik. haar hand nege rend ..Wacht nou eens even. natuurlijk laten we Je nooit in de steek, maar er moet wat overleg zijn Verte* me eens precies wat er aan de hand fe Vergeet niet. dat ik de zaak aan de anderen moet voordragen en me van hun medewerking toe. voorzich- brengen ze ook Iets anders zit er niet op. Maar ze kunnen niet in het huis blijven." ..Goed", antwoordde ik. ..doch tig" ..Geen zorg over mij. ik weet wat ik kan doen. en dan Ze liet me een revolver zien. ..In het uiterste geval zal ik niet bang zijn dit te ge bruiken. Het beste Tot straks" Ze rende het huis uit. en ze begon aan de laat ste minuten van haar leven. Drie straten verder, op een kruispunt, zag ze een man liggen Hij lag met het hoofd in een plas bloed. Een N.S.B -er had zich over hem heen gebogen en hief een stok. Naast hem stonden twee mannen van de Grüne. die met de handen op de rug toezagen Mary van Hagendoorn onderbrak haar gang Zij liep op het drietal toe en gaf de N S B -er een duw. Hij viel Ze knielde neer bij de man. die zwaar gewond op MARY VAN HAGENDOORN werd doodgeschoten een dag, nadat zij haar negentiende verjaardag had gevierd, en ik vertel u dit, omdat vandaag onze gedachten uitgaan naar allen, die in de zware dagen van de bezetting het eigen leven minder telden dan de vrijheid, die wij hadden verloren. W ant Mary van Hagendoorn stierf als zo- vela anderen, omdat zij weigerde te bukken voor onrecht en dwang. Zij was geen heldin in die zin, dat zij in het gevaar vooraan stond. Zij schuwde in wezen elke daad van geweld, maar zij ging het gevaar niet uit de weg. En zij werd bij dit gevaar betrokken, toen zij „neen" bleef zeggen op elke vreeg van de bezetter, die haar geweten in opstand bracht. Haar dood beroerde iedere Nederlander, die de handhaving van het recht in de banier van zijn leven had geschreven. Zij stierf op hetzelf de ogenblik, dat zij met de rug tegen de muur, vechtend om het behoud van haar jo nge leven, een revolver trok. Op datzelfde ogenblik vuurde een plompe Nazi-soldaat een kogel op haar af. Een droge knal zette een hart stil, dat warm en heftig had geklopt voor In nood verkerende landgenoten. moet verzekeren. Het is hier geen eenmanszaak. Eén verkeerde handeling kan ons de nek kosten en daar is niemand mee gebaat, wij in het minst. Dat moet je terdege begrijpen". \OOIT van mijn levan zal ik de blik vergeten, die ze me toen toewierp. „Ik begrijp alles", flapte ze er heftig uit. ..Daar ben ik oud genoeg voor. Ik begrijp zoveel, dat er tal van goede Nederlan ders de bezetting niet zullen overleven .omdat andere Nederlanders te veel willen praten. En er kan niet meer gepraat worden. Die tijd is voor bij. We moeten meer handelend optreden, hoe dan ook. Natuurlijk moeten we voorzichtig zijn en niet roekeloos worden maar tussen roekeloosheid en activiteit ligt nog een groot verschil. Ik heb er ge noeg van", barstte ze uit. ..ik kan er niet meer tegen. Je moest eens als ik een hele dag in een win kel staan en „nee" zeggen tegen iedereen, die het een- voudigste levensmiddel wil kopen, dat Jt Je kunt beden ken: brood. Je moest eens een hele dag achter elkaar de ellende aanhoren, die er in een winkel verteld wordt. Weet jij, dat er kinderen zijn. die gedoemd zijn te sterven omdat er geen eten voor hen is? Weet jij. dat vele Sezinnen honger lijden om- at ze geen geld hebben om op de zwarte markt te kopen?". Ze zweeg een ogen blik en vervolgde toen, wat rustiger: ..Natuurlijk weet je dat. Jijzelf zal ook wel honger hebben. Maar jij berust er in. Anderen doen dit niet. Ik ken een man, die uit een Duits magazijn voed sel heeft gestolen. Hij had het nodig. Hij kon het nemen en hij nam het. Maar er is verraad in het spel De Duitsers hadden nog niets ontdekt, maar anderen hebben het hun verteld Hebben man en paard genoemd. En je weet wat er op staat. Het kan de dbodstraf worden, op zUn minst wordt het een concentratie kamp. Daarover kan ik wel zwij gen. Drie mensen uit de straat hier zijn naar een concentratiekamp gebracht en nog geen drie maan den later was er een overlijdensbericht. De vader van mijn vriendin werd op transport gesteld naar een concentratiekamp maar is daar nooit aan gekomen. Doodgeschoten op de vlucht, zeggen ze, toen hij niet op een eerste sommatie om stil te staan reageerde Nogmaals, ik heb er genoeg van. Ik heb ..nee" gezegd, toen de Duitsers de Joodse mannen en vrouwen en kinderen oppakten, ik heb ..nee" gezegd, toen de Duitsers onder al lerlei mooie voorwendsels onze mannen voor het verrichten van arbeid naar Duitsland trachtten te lokken En ik zeg nou weer ..nee". Ik zie echter Ken kans om het dit keer alleen op te knappen, moet julhe hulp hebben Jullie moeten een ge deelte van het werk. dat ik zal voorbereiden, over nemen. Jullie moeten een adres zoeken voor de mensen, die ik wil helpen, en jullie moeten ze aan dit adres brengen. We moeten een afspraak ma ken. waar jullie staan, en ik zorg dat ik met hen daar ben Vooruit, je hand er op. dat je me helpt. Afgesproken?". HET was de langste toespraak, die ik haar ooit heb horen houden en het was ook haar laatste toespraak Twee dagen later kregen we bericht van het ziekenhuis, dat ze daar was overleden. Meer niet. Maar ze was doodgeschoten. Ze was vermoord Een dag na haar negentiende verjaar dag. We hadden haar beloofd, dat we haar zouden helpen. Dag en uur waren vastgesteld, maar op het laatste ogenblik kwam er een kink in de ka bel. Op de middag van de dag. die voor haar de laatste zou zijn. kwam ze ademloos mijn kamer binnenstormen. „We kunnen niet tot morgen wach ten", hijgde ze ..We moeten nu ingrijpen, nu di rect. Ik heb een seintje gekregen, dat de Grüne vandaag zal toeslaan, ie hebben de hele zaak on derzocht en er zijn meer feiten aan het licht ge komen. dan we konden vermoeden. Niet alleen diefstal van levensmiddelen wordt hem ten laste relegd. maar ook sabotage, hem en zijn vrouw abotage tegen het Derde Rijk. zullen ze het wel noemen Waarschuw de anderen en kijk wat je doen kunt. Ik ga" Ze wikte weggaan, maar ik hield haar tegen. ..Mary", zei ik. „doe niets overijld. Wat zyn je plannen?" cSr<t vluchtig bekeken: Wie twee weken in Engeland heeft doorgebracht, mag zich nog niet verbeelden, dat hij iets afweet van land en volk. Hij kan na zo'n vakantie evenwel toch met prachtige verhalen thuiskomen over de merkwaardige dingen, die hij heeft beleefd. Want verbazing en ver wondering zijn voor de beschouwer van het Britse doen en laten twee belangrijke gemoedsstadia. hoofdstraat tijdens één der mogelijk, drukste spitsuren plotseling En er rijden bussen ge- een taxi remt en midden op noeg in Londen. De volgen de rijweg omstandig begint de komt over enkele minu te keren, dan wacht het ach- ten teroprijdende en tegemoet- u komende verkeer rustig en Het ,,C|UeUên gedüldig tot deze manoeuvre beëindigd is. Drukte in de buurt van London Bridgeéén der hartaders van de Engelse hoofdstad. Het instappen alleen al ge schiedt voorbeeldig en wij Hnffpliik hebben wel eens gedacht, i ïu mci ij is dat de Nederlander dit nog De oorzaak van deze hof- niet in duizend lessen zou felijkheid ligt dieper dan kunnen leren. Hier wordt de men zo op het eerste gezicht tram, de trein of de bus be- zou denken. Weliswaar is er stormd van alle kanten, in Engeland geen Codex voor Men verdringt elkaar om toestaat. En juist dat laatste is er oorzaak van. dat de Britse de hoffelijkste en meest gedisciplineerde auto rijder ter wereld is. Gekreukt De humor De humor van de Brit is zo droog als de toast, die bij het ontbijt wordt geserveerd, maar ze is bovendien net zo knappend als dat beroem de schijfje brood. De mees- merkwaardig gevormd pak- De taal heeft t ling verwondert zich er retische kennis is zeker niet „uitgeleefde" regenjassen woordje mee. ziet rondlopen. Het gebrek Als iemand vraagt, hoe u voor deze gewoonte gezien. Cavalier resting" te antwoorden, maar in de toon van die twee woorden moet alles ge legd zijn, genuanceerd van de gentleman" ook middelmatig, via gruwelijk, cavalier? Met zekerheid langs ..shocking", naar in kort discutabel. Continent „neen op te zeggen. Niet, dat de „gentleman" tegen een dame onhoffelijk zou zijn, dat zeker niet Maar andere kant 1 hij vindt het gemakkelijker is voor de Brit een voortdu- de moeilijkheden uit de weg rende bron van vermaak. Hij te gaan en in zijn club bij voorbeeld alleen maar man- mensen nen toe te laten. Dat geeft „abroad' geen complicaties. vindt alles komisch, wat de doen die van van de andere kant, komen: het handenge- DE MUZIEK DAT WONDER begint bouwterrein waar de moskee moet ;r te verrijzen als het geld uit m een kistan binnen is. Zo is Pakistan, weer- een land met bijna het laagste zij treedt gemiddelde inkomen per gezins hoofd. bezig om Amerika De dreigende oproep konden ho- heilige oorlog te v ren! Onder alle ervaringen van de klinkt niet meer ma aarde zou enkel de liefde kunnen nu in de voetstappen wedijveren met goede muziek, terse, christelijke zending. In de evangeliseren Maar gelukkig, zij completeren el- Sacramento Vallei van de Vere kaar Zij vermeerderen zelfs el- nigde Staten hebben ze een nieu- kaar Daarmee besluit de beken- we moskee geopend, die niet de musicoloog en componist Mat- der dan 300.000 gulden heef thijs Vermeulen een voorwoord tot kost. In Detroit werkt een islami- een verzameling korte verhande- tische zendeling Muharren Nadji aangekocht met een aanliggend zonden. muziek. Onder de titel die gratis literatuur verstrekt „De muziek dat wonder" verscheen - - deze bloemlezing als een Ooie vaarboekje bij Bert Bakker/Daa- men te Den Haag (165 blzi en de schrijver gaf het als ondertitel ..Een keuze uit herinneringen. aan Diepenbrock. aan Mengelberg aan Strauss ook en aan Pijper, Schönberg en Bartók. Wie de be- Het zijn schone herinneringen die de thans 70-jarige schrijver heeft aan Mozart, aan Bach, aan Beet hoven, aan Chopin, aan Mahler, schouwingen van Vermeulen kent uit de tijd, dat hij nog in de ..Groene" schreef, weet welk een geniaal schrijver hij is, Dat blijkt ook uit deze verzameling, die gc gespannen leest, onverschillig of ge het er mee eens zijt. Matthijs Ver meulen weet altijd de zin van iets te raken, het wezen, de waar de ook. en dt geeft aan al zijn werk zulk een bekoring niet alleen, maar ook fascinerende kracht. zendingswerk in Duitsland. Het schijnt in de bedoeling te lig- San Francisco hebben ze juist gen dat deze nieuwe zendelingen gebouw van drie verdiepingen volgend jaar zullen worden uitge- Doorschenen Wolkenranden Ooievaar no. 78, een goedkoop zak-uitgaafje van Bert Bakker' Daamen N.V., Den Haag, brengt een keuze uit eigen werk van J C. Bloem. Het niet omvangrij ke werk van deze dichter dat men natuurlijk pas geheel kan le ren kennen uit zijn Verzamelde Gedichten en Verzamelde Be schouwingen, die bij Stols zijn uitgegeven wordt in dit handi ge boekje van ruim honderd blad zijden toch wel goed gerepresen teerd. En men moet Bloem gelijk geven wanneer hij in zijn opstel over Poëzie van zichzelf- zegt: enkele essentiële dingen van het leven zo uit te spreken, dat dit alleen van mij en van nie mand anders zou hebben kunnen zijn dat is wat ik heb nage streefd en wat mij. naar ik hoop. een enkele maal ook gelukt is." Het merkwaardige bij de figuur van Bloem is zijn synthese van dichterschap en Hollandse nuch terheid. van verbeeldingskracht en afkeer van koude drukte. Wetend dat hij geen groot dichter is, heeft hij er levenslang naar gestreefd een zuiver dichter te zijn en dat is hem steeds meer gelukt. C.R. straat lag. Hij had de ogen gesloten ..Schoft", riep ze tegen de Grüne. „Schoft, laten jullie dat toe? Behoren jullie tot het Herrenvolk? Hangen moesten jullie, hangen, hoor je wat ik zeg! Een van de Grünen kwam langzaam naderbij Hij kneep de ogen half dicht en keek Mary vals aan. ..Ach so", schamperde hij. .ach so. ja. ja, was sagst du, mem Liebcheo!" Aan de overkant van de straat werd een raam opengeschoven. Een vrouw riep Mary toe: ..Maak dat je wegkomt, stommeling. Ze zullen je grijpen!" Een ogenblik keek Mary van Hagendoorn op en dat ogenblik was voldoende om haar alle veilig heid uit het oog te doen verliezen Toen ze dat be sefte was het te laat De Grünen hadden haar in gesloten. en kwamen dreigend op haar af. Ze week achteruit De Grünen lachten en de N.S.B.-er gromde ..Daar zal je voor boeten", siste hij. Mary van Hagendoorn stak achteruit de weg over Toen voel de ze. dat ze niet verder kon. Ze stond tegen de huizenrij. Stap voor stap zag ze de mannen dich terbij komen Op het laatst stonden ze vlak voor haar. Ze voelde hun adem in het gelaat. „Ga weg. ga weg", bracht ze met moeite uit. „Ga weg naar het land. waar je hoort. Jullie zijn moor denaars. ordinaire moordenaars" Ze greep naar haar zak en ze haalde de revolver te voorschijn. „Terug of ik schiet", zei ze, ineens wonderlijk kalm. Een van de Grünen was haar een fractie van een seconde te vlug af. Hij vloekte en schoot. Het hart van Mary van Hagendoorn stond voor Technische nieuwtjes uit Amerika Twee technische nieuwtjes uit Amerika: het ene over een verkeersvliegtuig zonder vleugels en het andere over radar in auto's. De beroemde vliegtuigconstructeur, dr. Alexander Lippisch, die tijdens de oorlog de eerste rakettenjager ter wereld, de Mes- serschmitt 163 ontwierp en tegenwoordig in Amerika leider is van de aeronautische afdeling van een grote maatschappij te Ce- dar Rapids in Iowa, is druk bezig met de bouw van een verkeersvliegtuig zonder vleugels: de „Aerodyne". De ..Aerodyne" oestaat slechts uit een romp, die ah een raket wordt aangedreven. Lippisch heeft de vleugels vtlkurnen uitgeschakeld, om dat zij de lucht we er stand verhogen. Hun af wezigheid wordt gecompenseerd door jalouzie- achtige stroken aan de onderkant van de romp. Deze stroken heoben bovendien de taak de .Aerodyne" bes'uurbc.ar te maken en steif als een helicovter te doen stijgen. De vleugeUoze machine zal een kruissnel heid van 2000 km per uur hebben en in iets meer dan 2 uur var Amsterdam naar New YogJc kunnen vliegen. Radar zal in de toekomst kunnen helpen auto botsingen tot een minimum te beperken. Ame rikaanse autoconstructeurs zijn druk bezig de auto's van over enkele jaren met radar uit te rusten Voorop de wagen wordt dan een radar- apparatuur gemon'eera. Tijdens de rit zullen onophoudelijk stralen worden uitgezonden, die de rijbaan aftasten Zodra 's-nachts of tijdens mist een hindernis ovduikt worden die stralen teruggekaatst naar een antenne, die een alarm- toestelletje in werking zet. Dit alarm wordt echter niet aan de bestuurder doorgegeven, want dit zou vanwege de beruchte .jchriksecond"" te lang duren. Het radar- apparaat staat in direct contact met de remmen "an de auto. Hoe hocer de snelheid, des te lan ger zal de vooruitgeworpen radarstraal ziin. Zowel de vleugeUoze ..Aerodyne" als de radarrem van de auto's klinken thans nog als toekomstmuziek, maar rullen wellicht eerder dan w\j vermoeden, werkelijkheid zijn. KNALEFFECT De zeventigjarige Louis Lebouc wit Saumur in Frankrijk had die morgen een nogal-'hevige ruzie gehad met zijn vrouw. Hij liep de keukendeur uit, nog woedend en trok met meer dan gewoon temperament de deur achter zich dicht. Nauwelijks was Louis buiten, of met veel geraas stortte het huis in. Louis was verbijsterd, maar terstond actief. Geholpen door de ijlings gearriveerde brandweer, redde hij zijn geschrokken vrouw uit de puinhopen. Daarna werd de ruzie bijgelegd. GEEN KRIJGSBIJL i de krijgsbijl op te graven "hebben de Tusca- hun advocaten opdracht gegeven de bouw van i waterkrachtcentrale bij de Niagara te verhinderen. Ande re Indianenstammen hebben hun rode broeders steun toegezegd bij de verdediging van hun jachtgronden. De Tuscadoras heb- hen in de nabijheid van de Niagara-watervallen hun kamp op geslagen, en volgen nu in volle oorlogstooi wantrouwend het werk van de landmeters. OCEAANREIS Vorig jaar oktober gooide een gezelschap Amerkanen, dat een dagje uit was, in ae buurt van New York een fles in de At lantische Oceaan, na er tevoren een briefje in te hebben ge daan met de mededeling: „De eerlijke vinder krijgt van ons 25 dollar". Daarna volgde het adres, waar die som van bijna honderd gulden te halen was. Deze week is de fles aange spoeld bij Saint Nazaire, aan de Franse kust. BESTSELLER Een bundel korte verhalen neemt op de lijst van meest ver kochte boeken in de Verenigde Staten een vooraanstaande plaats in. De „short stories" zijn van de hand van schrijvers. De auteurs hadden zichzelf en elkaar de voorwaarde gesteld, dat de verhalen minstens tien keer door uitgevers geweigerd moesten zijn. KIESPIJN De stalmeester vai^HH^H. Noord-Sleeswijk had een ondraaglijke kiespijn. Hij raakte bui ten zijn zinnen van de pijn. stak zijn hoofd in een hooiberg, rookte daarbij een sigaret als pijnstiller, met als resultaat het volkomen afbranden van de gehele boerderij. De stalmeester zit nu in de gevangenis, beschuldigd van brandstichting. MIERENHOOP Vol vreugde trok een paar weken geleden de huurster van een nieuwe woning in de Deense gemeente Brörop haar huis in. De bewoonster is nu al niet zo blij meer, want reeds na enkele dagen doken ongenode gasten bij duizenden op. Ze krioelden over de vloeren, zaten in kasten, aten van het voedsel en ontredderden de nieuwe huishouding. Een onder zoek heeft uitgewezen, dat het huis bovenop een grote mie renhoop is gebouwd. De teleurgestelde huurster heeft nu een ultimatum aan de gemeenteraad gesteld: Jk er uit, of die mieren er uit RIDDERORDEN door kende, dacht terecht. i begon in massa door - ten" met bijbehorende u u - VU u? reikeJi te«en de prijs van 47 gulden per stuk. Hij verkocht ze zelfs aan burgemeesters, die tè lang op net „Legioen van Eer" hadden moeten wachten en verdiende er goed aan. tot hij uiteindelijk toch tegen de lamp liep. WAAROM Een grote Duitse fabriek gaat een internationale ontwerpwed strijd tussen leerlingen van opleidingsinstituten voor kleding ontwerpers besluiten met een internationale tournée van de be kroonde modellen, die alle vervaardigd zijn van stoffen uit kunst vezels. zoals nylon draion etc. Vijf landen deden mee: Duiteland. Belgie. Zwitserland, Oostenrijk en Nederland. Op 21 en 22 mei worden de modellen in Carlton in Amsterdam getoond. Waarom moesten de mannequins voor deze gelegenheid voor die oude stoomlocomotief staan? Dat is de enige vraag, die ons nog rest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 16