|lieuwe £riitsrfic (fimraitt pfi E I Veto van Russen maakt inspectie onmogelijk AMERIKAANS VOORSTEL AFGEWEZEN Sobolef waarschuwt voor oorlogsgeweld René Pléven geeft 't op Spoormannen wijzen loonbeschikking af IN MEMORIAM Sowjetunie is agressief en onbetrouwbaar Staatsgreep in Columbië Sukarno dreigt met derde wereldoorlog wsEsa lil a ZATERDAG 3 MEI 1938 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11250 Directie: F. IE MEK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMES Chef-red.; H. W. J. ENSERIVK CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhwstiri) is abeMmtt myo in teaser tfjenspoet" A.R.-RAPPORT ENIGE OPLOSSING: bouw woningen Zie pagina 5 René Pléven heeft president Coty Verzocht de opdracht tot het vormen van een nieuw Frans kabinet terug te nemen, aangezien hij daartoe geen kans ziet. De President nam nog niet direct een besluit In de loop van vandaag zou Coty over leg plegen met de leider van de socia listen, Guy Mollet, de leider van de on- afhankeliiken, Antoine Pinay en de voor zitter van de M.R.P.. Pierre Pflimlön. De 67-jarige Pléven, (leider van de linlkse ceretrumgroep U.D.S.R., is de tweede man die president Coty had aangezocht om |e trachten de kabinetscrisis op te l^s- Pléven heeft de president meegedeeld dat zdjn poging geen kans van slagen heeft, nu de sooiailisten hebben laten weten dat zij niet aan een kabinet kun nen deelnemen, waarin ook conservatie- Ven zitting hebben. Een dergelijke rege ring onder Pléven zou echter wèl op de j Iteun van de socialisten kunnen rekenen. Tevoren hadden de conservatieven laten weten dat zij op bepaalde voorwaarden Ban het kabinet wilden deelnemen. Ook de radicalen en de afgescheiden radica len hadden zich voor deelneming uitge- Admiraal Mountbattcn, de opperbevel hebber van de Britse vloot, zal vermoe delijk worden benoemd tot voorzitter van e Britse commissie van stafchefs met een (coördinerende taak voor alle onderdelen ran het leger. VERONTWAARDIGD OVER BINNENHOF Als kabinet verantwoordelijk is, moet het aftreden (Van onze sociaal-economische redactie) DUIZENDEN spoormannen hebben gisteren op een grootse protest- 'byeenkomst in K. en W. in Den Haag meer dan duidelijk gemaakt, dat zij ten volle de ontstemming delen die de hoofdbesturen van de bonden van jvervoerspersoneel hebben uitgespro ken over de loonbeslissing van het College van rijksbemiddelaars. Het heeft de leiding van de vergade ring der 4.000 protesterende N.S.-mannen zelfs moeite gekost alle demonstranten weer rustig te doen vertrekken zonder dat bijzondere acties werden aangekon digd. Volstaan werd met een resolutie het standpunt van het N.S.-personeeJ rertolkite. Trok men voor de bijeenkomst optocht door de stad na afloop richt- i de duizenden zich gewapend met ipandoeken naar het Binnenhof, waar zij gefluit, getoeter en opgestoken por- hun gemoedsgesteldheid litnng gaven. Op last van de politie oesten de spandoeken bij de wandeling rer het Binnenhof opgerold worden. I Alles verliep echter ordelijk en om ptreeks vier uur was de rust weer terug gekeerd in Den Haag. Hoewel de voorzitters van de drie ver- Iroersbonden resp. mr. T. J. den Hartog (chr. bond), de heer H. J. Kanne (alg. bond) en de heer J. M. Blommers (kath bond) allen hun scherpe afkeuring uit (praken over de „waanzinnige" beschik king van het College van Rjjksbemldde- laars was steeds uit interrupties uit de Zaal en de reacties daarop van de spre kers te verstaan, dat men achter^ deze ^eschlkking minister Struycken zag staan, die bij aanvaarding van de adviezen van ;de Stichting van de Arbeid nieuwe loon- liscn vreesde van de ambtenaren. De heer J. M. Blommers wilde voor de het College van Rijksbemid- verantwoordelijk srtelien. Maar zo ieer voor deze beslis sing ook ministers verantwoordelijk ge steld moeten worden dan meende hij dat het gehele kabinet hierbij betrokken ie en men de beschikking niet op naam van enkele ministers kan schuiven. „Dan moe ten wij via de volksvertegenwoordiging het kabinet duidelijk maken dat het maa/ op moet stappen", zo riep de heer Blom mers uit. Beroep In een resolutie werd een dringend be- roep op kabinet en volksvertegenwoor diging gedaan de loonvoorstelüen in over- leenstemming met de plaats en de beteke nis van het spoorwegpersoneel te behan delen. De hoofdbesturen zuil Jen blijven jstreven naar een rechtvaardige behande ling op basis van de voorstellen. De be- bcbikkinig werd verworpen, omdat deze tolrecht doet aan het personeel dat De heer Üelaars vei verklaarde RUSLAND heeft gisteren met zijn veto in de Veiligheidsraad het Amerikaanse voorstel voor een inspectiezone aan de Noordpool van tafel geveegd. Een verontwaardigde Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge reageerde fel op deze afbrekende politiek van de Sowjetunie en zei, dat de Russen er alleen maar op uit zijn de spanning in de wereld te doen toenemen. De Rus Sobolef waarschuwde op zijn beurt Amerika in verband met de vluchten van de Amerikaanse bommenwerpers met kernwapens goed te bedenken, dat de Verenigde Staten niet langer buiten het bereik van oorlogsgeweld liggen. voeringen van de Russen bestudeert, komt men tot de conclusie dat hun argu menten volkomen vals zfln. Het bewijs, dat zij zelf niet in huD eigen argumenten geloven, wordt gele verd door hun weigering het voorstel voor instelling van een inspectiezone aanvaarden. Dit voorstel immers was oplossing van de kwestie, die de Russen zelf hebben opgeworpen. Zuidpool President Eisenhower van Ame rika zal vermoedelijk vandaag een vreedzaam regime in het gebied van de Zuidpool voorstellen. Aan de elf landen, die evenals de Ver. Staten belangen hebben in dit ge bied zijn nota's verzonden. Het zou de bedoeling van de president zijn een internationale conferen/tie bijeen te roepen om de demilitarisering vai Zuidpoolgebied, de verlenging vai wetenschappelijke samenwerking en handhaven van de bestaande toestand op het vasteland van de Zuidpool te b spreken. Luns en Brentano gaan weer praten (Van onze parlementsredactie) Minister Luns is met zijn Westduitse ambtgenoot von Brentano in overleg ge treden over de vraag op welke wijze de Duits-Nederlandse onderhandelingen (in de eerste plaats over het Eems-vraagstuk) op de meest doelmatige wijze kunnen wor den voortgezet. Daarbij is het denkbeeld gerezen om in een gesprek om ministe rieel niveau over de voornaamste punten van gedachten te wisselen. Dit is een ge volg van het feit, dat mr. J. W. Beyen wegens zijn benoeming tot ambassadeur te Parijs zijn taak als voorzitter der Ne derlandse delegatie bij de Duits-Neder landse onderhandelingen heeft moeten neerleggen. De minister ontkent in de me morie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van buitenlandse za ken, dat de onderhandelingen praktisch op een dood spoor zijn gekomen. Europese hulp aan A frika De Sowjet-resolutie, om de poolvluch- ten van de Amerikaanse bommenwerper: te verbieden werd met alleen de stem van Rusland vóór verworpen. Het hef tige debat had dit teleurstellend slot, on danks de haast wanhopige pogingen van HammarskjöHd, de partijen bij elkaar te brengen en ondanks een Zweeds amen dement op de Amerikaanse resolutie, waardoor het voorstel voor Rusland meer aanvaardbaar zou zijn. Zweden stelde namelijk voor het Ame rikaanse inspectieplan niet alleen in de Ver. Naties maar ook op een topconfe rentie te bespreken. Amerika had hier geen enkel bezwaar tegen, maar Sobolef bleef volhouden, dal de bedoeling van Amerika alleen m was om militair voordeel te behalen Sobolef keerde zich ook fed tegen cretaris-generaal Hammarskjöld, omdat hij goede woorden over het Amerikaans» voorstel had gesproken. Rusland heeft weer eens een construc tief voorstel afgewezen, zo zei de Ameri kaan Cabot Lodge, en voor de 83ste keer zjjn veto uitgesproken. Als men de rcde- daniks aohterstapd in beloning ook in- moeilijke, omstandigheden extra presta ties heeft geleverd en omdat toepassing er van de verhoudingen van gezag verantwoordelijkheid ontwricht. De heer Kanne die een schets gaf de ontwikkeling van het conflict, klaarde, dat de directie van de N.S. zich op haar verantwoordelijke plaats zonder voorbehoud verenigde met de loonvoor- stellen. Naar zijn mening zou door de gewraakte beslissing de schade vooi bedrijf wel eens groter kunnen blijkeD dan de 1 a 1% miljoen op een loonsom van f 200 miljoen waar het om gaat Aanwezig waren o.a. vertegenwoordi gers van de vakcentralen en leden van de Tweede Kamer. Van de beschikking van het College is nog steeds geen schrif telijke bevestiging ontvangen terwiji de voorzitter van het College van Rijksbe- middelaars op het ogenblik in het bui tenland vertoeft. „Zijn onze lonen veilig en voor delig?" was het opschrift op een van de spandoeken, die de pro testerende spoorwegmannen gistermiddag meedroegen in K. en W., dat nog te klein v om alle verontwaardigden te kunnen herbergen.. Een duizend n moest op de stoep blijven staan. De Raadgevende Vergadering vai Raad van Europa, te Straatsburg bijeen, heeft met overweldigende meerderheid een aanbeveling aan het Comité der Mi nisters aangenomen, waarin wordt aan gedrongen op een conferentie van Euro pese en Afrikaanse landen over Europese economische hulp aan Afrika Deze con ferentie zou georganiseerd moeten wor den onder auspiciën van de Raad van Voorts heeft de Raadgevende Vergade ring haar politieke commissie opgedragen dit jaar nog een gedetailleerd plan op te stellen voor een studieconferentie over hulp aan minder ontwikkelde gebiedeD de wereld. '■s'XM - fl IK ZAG HEM op de gang. Wij stonden samen te fluistren over 't zoveelste gerucht dat hij geloven moest en ik beamen, weer voor ons zelf als altijd op de vlucht, ons paaiend met één vogel in de lucht. Hij zei: het kan nu niet zo lang meer duren, de Engelsen staan al in de Vendée. Ik praatte onbeholpen met hem mee wanhopig wetend dat het nog om uren, om enkle dagen hoogstens ging voor hem. Nog twaalf jaar later zit ik mij te schamen, luisterend naar zijn lang-vergeten stem. J. W. SCHULTE NORDHOLT. Uit Nationale Snipperdag (1954). ,T ragisch' egt Dulles VOOR ZIJN VERTREK naar de N.A.V.O.-conferentie in Kopen hagen heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dul les, het Russische veto over het plan van president Eisenhower voor in spectie van het Noordpoolgebied „verschrikkelijk tragisch" genoemd. Het veto komt hierop neer, zei Dulles, dat wU naar Russische willekeur moeten voortgaan met het leven op de rand x een afschuwelijke afgrond. We kunnen gemakkelijk gered worden als Rusland alleen maar niet op zou aandringen vc zichzelf de mogelijkheid van een vern sende aanval te behouden. Eerder op de dag had Dulles tijdens een rede in Durham gezegd, dat het vooi Westen enorm moeilijk is het met de Rus sen eens te worden. In de eerste plaats voelt Rusland zich niet verplicht eenkomsten na te komen en verder zijn ds Russische doelstellingen zo baatzuchtig agressief, dat er "Weinig gemeenschappe lijks tussen Rusfend en het Westen be staat. Wij moeten er dan ook rekening me» houden, aldus Dulles, dat we een lange periode van opofferingen en inspanning tegemoet gaan. Op de N.A.V.O.-conferentie, die rr dag ln Kopenhagen begint zullen de in- Militaire politie heeft gisteren in Bogoté getracht een staatsgreep tegen de Colum- biaanse regeringsjunta uit te voeren. Vol gens een officiële mededeling van di gering betrof het een bataljon militairs politie. De rest van de strijdkrachten bleef trouw aan de junta. Het kwam in Bogoté tot schietpartijen, die al gauw in het voordeel van de rege ringstroepen uitvielen. Volgens de laatste gegevens zijn er geen slachtoffers. De op standelingen zagen kans vier leden van de junta te ontvoeren, doch moesten hen al gauw weer vrijlaten. De reden voor de ontvoering is niet bekend. Reuter tekent hierbij aan dat deze blijkbaar in verband staat met de presidentsverkiezingen die morgen zullen worden gehouden. Indonesië dreigt met Ver. Naties Indonesië heeft vandaag gedreigd ee klacht bij de Verenigde Naties te zullen indienen wanneer n a tionaliistisoh-Oh ina niet onmiddellijk maatregelen neemt om zijn onderdanen te beletten zich in de Indonesische opstand te mengen. De Nederlandse gemeenschap in Dja karta heeft gisteren in Djakarta de Ne derlandse slaohtoffers herdacht, die sinds het uitbreken von de tweede wereldoor log bij gevechten om het leven zijn ge komen. Dit gebeurde tijdens een plech tigheid op het ereveld Menteng Pulo waar het hoofd van de Nederlandse di plomatieke mdssie, de heer A. H. Hassel- man een krans legde bij de urn van de onbekende soldaat. Het Indonesische persbureau Antara heeft vanmorgen bekendgemaakt dat twee Amerikaanse piloten en verscheidene Chinese nationalisten om het leven zijn gekomen, toen een vliegtuig van de In donesische opstandelingen bij een aanval op het vliegveld van Makassar (Zuld- Celebes) ontplofte. CUKARNO heeft op een bijeenkomst studenten dreigende taal geuit. „Als de wereld buiten ons land denkt, dat In donesië tot een tweede Korea of Vietnam gemaakt kan worden, zal er een derdo wereldoorlog uitbreken," zei hij. Ht meende, dat het zeer gemakkelijk zot zjjn hulp van avonturiers uit het buiten land te krijgen, nu „wij worden gebom bardeerd door avonturiers uit het buiten land." Nog eens wees hij op beweerde hulp aar rebellen door Amerikanen en national is- tisch-Chinezen, maar dat deed volgen# hem niets af aan zijn vriendschappelijke gevoelens jegens de Verenigde Staten. Sukarno verklaarde nadrukkelijk, dat zijn systeem van geleide democratie niets met communisme heeft uit te staan. „Bescherming' Russisch personeel aan boord van koop vaarders die, door de Sowjetunie aan Indonesië zijn geleverd, heb ben er bij premier Djuanda op aangedron- Restauratie van huis begint ANNE FRANKSTICHTING HEEFT SPOEDIG 3,5 TON NODIG i van het pand, financieel in staal gesteld is door de vader van het in de oorlog vermoorde Joodse meisje. De ge hele restauratie van het huis, dat naast zijn fundamenten staat, zal ongeveer 160.000 kosten. De stichting streeft ernaar het achter huis in te richten als gedenkplaats en het voorhuis tot internationaal jeugd centrum. De plannen voor restauratie tot blijvend monument staan of vallen even- mot de plannen voor het omliggen de terrein. De eigeuaar hiervan wilde de daarop staande bouwvallige huizen afbreken om en zeer hoog kantoorgebouw op te laten zetten. Op aandrang van vele zij den is hij thans bereid het terrein voor 375.000 aan de stichting te verkopen Hij wil dan 25.000 bijdragen in de restauratiekosten. De Anne Frankstichting zal dus binnen enkele maanden drie en een halve ton op tafel moeten kunnen leggen om de historische omgeving te be houden. Men wil 't terrein aankopen en de panden aan belangstellenden verko- Gevraagd WINKELJUFFROUW Prettige werkkring. Hoog loon. Fa. C. VERDUYN Vliet Z.Z. 29-30 Rijnsburg Telefoon (01718)-3036 gen, Russische hulp te vragen tegen het gevaar van aanvallen door rebellen. Nu vier Russische deskundigen bij een lucht, aanval om het leven zijn gekomen, zou Djuanda Rusland om luchtmacht- en ma rine-eenheden moeten vragen. Naar Bailikpapan zullen geen Shell-tan kers meer gezonden worden, tenzij men overtuigd is, dat het veilig i6. De tijde lijke staking der operaties in Oost-Borneo zal niet van invloed zijn op de oliebevoor rading voor Java, Singapore of de Philip. pijnen. De raffinaderijen op Zuid-Sumatr» kunnen in de behoeften van Java voor- De stoomvaartmaatschappij Nederland en de Kon. JavaChina Paketvaartlijnen hebben hun schepen opdracht gegeven buiten die Indonesische wateren te blij ven, waar de vliegtuigen van de opstande lingen than6 aanvallen doen. Benzine en olie goedkoper Met ingang van maandag 5 mei zullen de prijzen voor enkele aardolicprodukten opnieuw worden verlaagd. Autobenzine wordt 0.3 cent per liter en iichtpctroleum 0.25 cent per liter goedko- De prijzen voor huisbrandolie, auto- gasolie en andere gasolicën worden met iO cent per 100 liter verlaagd. Deze wij- ligingen houden verband met recente da lingen van de wereldmarktnoteringen. Vier jaar geëist tegen Ambonees Voor de Asser rechtbank is gisteren tegen de 35-jarige Amboneso kleermaker P. R. uit het woonoord Schattenberg, we gens poging tot doodslag vier jaar ge- ngenisstraf gccist. De Ambonees wordt van verdacht zijn kampgenoot Jacob S op 6 december na een twist driemaal mei een mes te hebben gestoken. Ter zitting bleek dat er al enige jaren een verhou ding bestond tussen Jacob S. en eeD schoonzuster van verdachte. Op 6 decem ber ontstond een woordenwisseling tussen de echtgenote van Jacob S. en de schoon zuster van verdachte. De mannen be moeiden zich er ook mee en al spoedig er een vechtpartij aan de gang. Ver dachte zeide ingegrepen te hebben om zijn broer te ontzetten. Noodtoestand in Aden In het Britse protectoraat Aden is de noodtoestand afgekondigd na twee bom aanslagen, waarbij twaalf personen ver wondingen hebben opgelopen. De politie krijgt extra bevoegdheden om dergelijke gewelddaden te voorkomen en levens en eigendommen te beschermen. Inmiddels heeft gisteren de regering van Jemen de Verenigde Naties laten weten een onderzoek ter plaatse van de recente Britse aanvallen op Jemenitisch grondge bied te zullen toejuichen. ternationale toestand in het algemeen, de situatie in het Midden-Oo6ten in het bij zonder en de topconferentie besproken worden. Londense busstaking begint zondagnacht Het ziet er naar uit, dat 47.000 man van de Londense bussen zondag te mid dernacht het werk zullen neerleggen, nu de regering heeft geweigerd een nieuwe bemiddelingspoging te doen. Toen Mac- leod, de minister van arbeid, dit laatste in het Lagerhuis verklaarde, besloot de geweldige Britse vakbond van transport arbeiders de voorbereidingen voor de staking te bespoedigen. Ook de Londense zaken hebben voor zorgsmaatregelen genomen. Zij hebben alle mogelijke vervoersmiddelen waar onder ook fietsen gehuurd om hun personeel maandag te kunnen vervoeren. De chauffeurs en conducteurs van d© Londense bussen, die ongeveer 100 gul den per week verdienen, eisen, dat d© toegekende toeslag van 4.50 gulden zou gelden ook voor het personeel in de ga rages en het buspersoneel op de buiten lijnen. Het busbedrijf heeft geweigerd aan deze els te voldoen Beschieting van dorp was vergissing (Van onze parlementsredactie) Het is niet Juist, dat Nederlandse troe pen een Duits dorp gedurende lange tijd onder vuur hebben gehad. Er zijn twe© schoten uit een 25 pr. kanon gevallen op een landweg op 300 meter afstand van het dichtstbijzijnde huis van het gehucht Suroide. Dit gebeuren moet aan een ver gissing worden toegeschreven, aldus mi nister Staf in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Bakker (comm.) Tijdens het vuren bij duisternis is on danks de getroffen uitvoerige veilig heidsmaatregelen, door samenloop van omstandigheden een deel van de bij dag licht gereedgemaakte lading van twee projectielen uit de hul6 gevallen, wat in het nachtelijk duister niet omlddelüjk door het personeel werd bemerkt. Hier door vielen deze projectielen op aanmer kelijk kortere afstand dan de berekende baan. De verantwoordelijke stukscom mandant is in verhand met het gebeurde krijgstuchtelljk gestraft De pokkenepidemie die al enige tijd in de Indiase staat Oettar Pradesj woedt, heeft tussen 1 januari en 19 april aan 2500 mensen het leven gekost. Een jas kouder (Van onze weerkundige medewerker Ook gisteren was het b ij temperaturen van 18 tot 20 gr. C. in Brabant werd zelfs 23 gr. gemeten nop een zomerse cidag. maar vandaag was het minstens eer een jas kouder. Achter een koufront, dat in de afgelo pen nacht in Zuidoostelijke richting over land trok. is de wind naar het noorden gedraaid en voert belangrijk koudere lucht over de Noordzee naar ons land. Ook zon dag mogen we in deze lucht temperaturen van hoogstens 12 d 13 gr. C. verwachten. Er kan hier en daar een licht bultje voor komen, maar gedurende het weekinde staan ons flinke opklaringen te wachten. Ook de nachten worden kouder, waardoor het kwik tot enkele graden boven het vriespunt daalt. Het is waarschijnlijk dat dit koude weer enige dagen zal voort- De Bilt verwacht tot mor genavond: Koude nacht, plaatselijk nachtvorst. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Veranderlijke be wolking en later op de dag mogelijk hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15). ZON EN MAAN Zondag 4 mei: Zon op 5.06. onder 20.08: maan op 21.35, onder 5.47. Maandag 5 mei. Zon op 5.04. onder 20.10; maan op 22.41, onder 6.34. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur i! Ifi; Kopenh Aberdeen Grenoble Berlijn WNW VNO VNO wzw windstil WZW

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1