CHRISTRIJK n Is onze melkexport verliesgevend? Oecumenische Raad ontving Spaanse synodevoorzitter Staakt de kernwapenproeven Begaat geen zonde tegen de toekomst Dringende oproep d" fervid van Schweitzer l houden." .,0ude schrijvers" verduisteren de calvinistische geloofszekerheid Een woord voor vandaag Kanttekening —Puzzel— TTTHSFTTTl >uprahi» DE PLASTICLAK -IEI Kosten van meerproduktie Uit de vakpers Is het werkelijk wel zo ▼reemd als het lijkt, dat Ne derland een melkstroom produ ceert, die ten dele in het buiten land moet worden afgezet en waarop omvangrijke bedragen uit de schatkist toegelegd moe ten worden? Zou het niet juis ter zijn de melkproduktie te be perken tot het binnenlandse verbruik en een rendabele bui tenlandse afzet? Deze vragen stelt deze week de redactie van Ons Platteland, orgaan van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, in verband met het besluit van de regering de melkproduktie globaal te beper ken tot de omvang van het vo rig jaar. Als er een middel bestaat om de melkstroom in te dammen en in plaats daarvan iets beters te produceren dan zijn wij daar voorstander van. aldus Ons Platteland. Maar om iets te produceren dat beter is, moet men eerst weten in welke ma te de melkproduktie nadelig is. Ons Platteland geeft dan eerst nog een uiteenzetting over de oorzaken, die geleid hebben tot onze grote melkproduktie: selectie bij aankoop van melk vee, betere fokmetnoden, ratio nele bewerking van het land, betere voeding op stal, behoor lijke bemesting van het land, betere ontwatering en allerlei andere dingen, die de boer door onderwijs en ervaring geleerd heeft. Er is een goed geleid veehouderijbedrijf ontstaan, de voorlichting van het departe ment van landbouw en het land bouwonderwijs hebben hiertoe veel bijgedragen. Alle met ons te vergelijken landen op één na .kennen daardoor een hogere elk T Nederland heeft een grote produktie tegen een lage prijs. Bij handhaving van de la ge prijs kan men in de omvang van de produktie alleen veran dering brengen door bepaalde gebieden van melkveehouderij uit te sluiten. De produktie neemt nationaal dan af maar de produktiviteit blijft in de pro- duktiegebieden op het zelfde hoge niveau. In welke mate is nu onze gro te melkproduktie nadelig? Ons Platteland verklaart het voor- onmogelijk hier een nationaal- economisch verantwoord oor deel over uit te spreken. Al moet de melkexport sterk ge subsidieerd worden, dan is dit nog geen nadeel, zo schrijft het blad, wanneer de kosten van de meerproduktie nog maar bene den de wereldmarktprijs blijven. Indien we 24 cent voor een li ter melk krijgen bij export en aan arbeid, voer, kunstmest en toeslag bijv. 26 cent moeten besteden, dan wordt de gesub sidieerde export waarschijnlijk oneconomisch. Maar voor de meerproduktie is dit bewijs nog nooit geleverd. We geven toe, dat er een mo ment kan komen, waarop het niet verantwoord sou zijn ver der te gaan, aldus Ons Platte land. We zijn er echter niet van overtuigd, dat dit moment er nu reeds zou zijn. Ten aanzien van de produktiebeperking ver klaart het blad, dat de land bouw moeilijk mee kan werken aan een maatregel, die aller minst nationaal economisch ge fundeerd Is en zeker niet mid den in een melkjaar. Wat de minister met globale beperking heeft voorgesteld zou geen wer kelijke productiebeperking In houden, doch indirect alleen leiden tot een verlaging van de garantieprijs. De werkloosheid De werkgelegenheidsontwik keling in de metaalindustrie is niet zo gunstig als misschien de maandcijfers doen veronder stellen. Van eind februari tot eind maart daalde het werk loosheidscijfer van 124.174 tot 116.136. Maar voor de metaal industrie steeg de arbeidsreser ve met 666 personen. Vorig jaar was in dezelfde periode een da ling van 245, terwijl toen het werkloosheidsniveau zevenmaal zo klein was. Voor de metaal industrie waren er in februari 1957 en februari 1958 resp. 1545 en 8557 werklozen, voor maait zijn deze cijfers 1300 en 9223. Het Metaalbedrijf, orgaan van de Chr. Metaalbedrijfsbond, schrijft, dat de bedrijvigheid vooral in de toeleveringsbedrij ven afneemt, met name in de ijzergieterijen, appendage-be drijven, centrale verwarmings- bedrijven en voor electrotechni- sche installeringen. De grote scheepswerven zijn nog ruim van opdrachten voorzien, maar in de machinefabrieken, de wagen- en carrosseriebouw en de constructiewerkplaatsen doet de verminderde werkgelegen heid zich ook reeds gevoelen Bij de bouw en reparatie van coasters en binnenschepen is eveneens een ongunstige ontwik keling. De C.M.B. heeft echter over het ledental nog niet te klagen. Van september tot februari nam het ledental met 714 toe. Het aantal nieuwe leden was in wer kelijkheid veel groter maar er moesten er ook een 1700 worden afgevoerd. Een hoog percenta ge van de afvoeringen (65 pet.) moest echter beschouwd wor den als ..geoorloofd". C.M.B. s.aat bouiven De mogelijkheid bestaat, dat met de bouw van een nieuw borudskantoor voor de C.M.B., dat aan de Nijenoord te Utrecht komt te staan, thans op korte termijn begonnen zal worden. In 1954 nam de bondsraad reeds een principe-beslissing. Van in stanties van rijk en gemeenten werd goedkeuring ontvangen maar de bouwvergunning bleef uit. In verband met de dalende werkgelegenheid in de bouw vakken zal thans deze vergun- ninr waarschijnliik spoedig af komen. Het grote pand aan de Museumlaan te Utrecht, waarin het hondskantoor de laatste jaren aevestigd was. is door de sterke groei van de bond al weer enkele jaren te klein. Thans gaat men zelf een groot modern en efficient kantoorpand bouwen. - Meer contact met Nederl. buitenlandse gemeenten De Oecumenische Raad van Kerken heeft tijdens zijn maande lijkse vergadering te Utrecht ge sproken over de conferentie van predikanten van Nederlandse ge meenten in het buitenland. Er zijn thans twaalf van deze gemeen ten, die een duidelijk oecumenisch kenimerk dragen. Uit deze confe rentie kwam de wens naar voren naar meer onderling contact en via de raad meer relatie tot de ker ken in Nederland. De raad be sloot daartoe de plannen uit te werken. Vervolgens behandelde de raad het jaarverslag van de commissie vooi ternationale zaken. De voorzitter deze commissie, dr. C. L. Patijn, aanwezig en gaf toelichting op het slag. De commissie heeft de houding van de Franse protestantse leiders t.a.v. de Franse Algerië-politiek ondersteund. De moderne vernietigingswapenen vorm den ook dit jaar onderwerp van be raad. Op Europees niveau is een diep gaande discussie aan de gang. De com missie heeft de oproep van de We reldraad tot de regeringen over het stopzetten van de atoomproeven onder de aandacht van onze regering en parlement gebracht. In de middagvergadering van de c menische raad was aanwezig ds. M. Gut- tierrez Marin uit Barcelona om mede delingen te doen over de huidige situ atie van het protestantisme in Spanje Ds. Marin. zelf uit een protestants Advertentie Van Nelle bestellen Advertentie Van Nelle bestellen Ds. H. J. Meijer ('t Woudt) met emeritaat De provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland heeft met ingang van 1 mei emeritaat verleend aan ds. H. J Meijer, hervormd predikant te 't Woudt in de classis Delft. Ds. Meijer werd in 1892 geboren. In 1943 werd hij kandidaat in Zuid-Holland, waarna hij enige tijd hulpprediker Amsterdam was. In 1945 werd hij pre dikant van de hervormde gemeente te Niekerk-Vliedorpin 1947 te Wissen- kerke, en in 1950 aanvaardde hij het predikambt te 't Woudt. ï~~v I I levend is gebleven of als men van O 11 moet worden, dan moeten de landen O 1(onmiddellijk met de kernproeven op- ER IS GEEN TIJD te verliezen. Albrri Schweitzer betooft clan Er mogen een nieuwe kern- JUT* wapenproeven, die de gehele mens- Spaans geslacht, acht het Gods wil, dat er ook een Evangelische Kerk in Spanje is. Juridisch hangen Spaanse staat en R.K. Kerk zeer eng samen. Wel brak de Reformatie door in Spanje, maar zij werd uitgeroeid. Een Spaanse ver taling van de Bijbel, van Calvijns In stitutie en van de Heidelbergse Cate chismus bleven achter. In 1652 werd voor het laatst een protestant in To ledo verbrand. Toen volgde tweehonderd jaar zwijgen. Ais in de vorige eeuw het prote stantisme opkomt, is dat van buiten lands karakter en het vertoont veel versplintering. Toch vatte het voet De tegenwoordige evangelische bewe ging in de Spaanse Evangelische Kerk is, zo geven ook r.k. waarnemers toe, een nationale beweging. De Spaanse Evangelische Kerk is lid van de Wereldraad van Kerken en heeft een duidelijke oecumenische gerichtheid. Deze kerk is ontstaan uit de verschil lende protestantse groepen. Ook metho disten en congregationalisten zijn opge- De seminaries van Madrid waren door de staat gesloten. De voorwaarden, waarop deze weer geopend konden wor den. waren voor de protestanten vol strekt onaanvaardbaar. Ondanks buiten landse druk, ook van r.k. zijde in het buitenland, gebeurde niets. Intussen gaat de vorming van predikanten door, als onderdeel van het gemeentewerk. Nadat ds. Marin gesproken had, deed ds. H B. Meyboom mededelin gen over de vereniging Het Evan gelie in Spanje, die in Nederland voorlichting wil geven over deze zaak, mede met het oog op de ont plooiing van sektarische bewegingen Beroepingswerk NEDERLANDSE VORMDE KERK Aangenomen naar bellingwolde itoez. A. J. Roodzant te Gasselte; naar Tzuma- rum-Firdgum (toez.): kand. G. Plantenga te Driebergen. Beroepen te Ederveen: Jac. van Dijk te Garderen; te Rijssen: K. van de Pol Veenendaal. Benoemd: tot vicaris te Lisse: kand. J. M. Snijders te Vlaardingen. GEREFORM. KERKEN. Beroepen te Aduard: S. S. van Dijk te Witmarsum; te Schoonebeek: G. Hengeveld te Woubrugge; te Drachten: (derde predikantsplaats): H. E. Wijnja le Godlinze; te Oosterend (Fr.): kand. P. Huisman te Utrecht; te Veenwoud- sferwal: G. M. W. Steen: te Marknesse (N.O.P.); te Emmercompascuum: kand. A. Segger te Gölenkamp (Duitsland); te Hillegersberg-Terbregge: H. D. Bakker te Deventer; voor Murmerwoude: W, Qkkema te Nijeveen: voor Delft: H. D. Bruggeman te Schiebdoek-Hillegers- berg-Centrum. GEREF. KERKEN (onderh. art. 31) Beroepen te Deventer: J. Mulder Gees (Dr.). CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Aalsmeer: B. Btjleveld te Noor#eloos en M. W. Nieuwenhuijze te Amsterdam-West. Beroepen te Doesburg en te Rotter- dam-Charlois (accl.): A. H. Schippers te Hillegom; te Rozenburg: B. van Smeden te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Lisse: D. Biesma te Utrecht-Centrum. Advertentie Van Nelle bestellen i Spanje, die ongunstig werken. Ds. Marls houdt het maar liever op de door ds. Meyboom genoemde „sectarische bewegingen", omdat de Spaanse Evan gelische Kerk vrijzinnige elementen zou Intussen beeft In De Wekker de chrls- "S.iïu donJ*^riMnld'ren lelijke gereformeerde predikant ds. J. ""l1""1' d°or C. Marls die Europees secretaris is van ««doceerd worde»- de Internationale raad van christelijke kerken I.C.C.C., meegedeeld dat de kerk, dr. Marin synodevporzltter is, ilnig leden en gemeenten heeft. Advertentie Van Nelle bestellen Ds. L. Blok op studiedag van „Voetius": (Van r redacteuren) Het bijbelse licht, dat Calvfjn over de zekerheid des geloofs Het schijnen, is In het leven van de hervormde gereformeerde-bondsgemeenteu vaak verduisterd door de invloed van latere schrijvers. En de prediking werkt hier veelal niet genezend, maar rust te veel op de Nadere Reformatie -j j-' J piëtisme. Het gevolg Is, dat „Wie zijn mond en zijn tong bewaakt, bewaart zichzelf txi benauwdheden." Dat is een waarheid, die ieder wel zal ondt schrijven. We raken nogal eens in allerlei benauwdheid doordat wij onze mond niet kunnen houden en er maar ui gooien wat ons in gedachten komt. De wijze Salomo schro een woord, dat actueel zal blijven zolang er mensen Iet* en dat een waarschuwing bevat, die wij in ons oor moeft knopen. Als Salomo zomaar poneert, dat de „bewaking" voo waarde is voor de „bewaring", dan weet hij, dat er mè\ komt kijken dan een dosis zelfdiscipline en zelfbedwang. Zi opmerking is niet alleen maar een aardige vondst, een brol moraalleer of een wijsheid verkregen na trieste levenservari Misschien heeft hij geweten wat zijn vader David over i. tong schreef. Salomo moet, evenals zijn vader, hebben begr\ 1 pen, dat elke poging tot bewaking van de tong en de mm iel begint met een dringend verzoek: „Here, stel een wacht ra e mijn mond, waak over de deuren van mijn lippen". Wij kunrn er niet alleen veel van leren, maar het is onze opgave dq bede tot de onze te maken. NIET SOMBER NIET ZEKER pjET jaarverslag van de Neder- overheid tegen te gaan en om e landsche Bank doet enigszins voorkomen dat de gemeenten zlcj denken aan het bemoedigende op- op de kapitaalmarkt zullen verdrj» .i treden van de wijze, bekwame huis- gen, is het de vraag of de geme arts in een nog al sombere zieken- telijke autonomie niet een veer kamer. Alleen, het gaat uitvoerig moeten laten! en wetenschappelijk in op de oor- Het verslag rekent ons voor hoe zaken en het verloop der ziekte, rijksuitgaven de middelen zullei d g Deze ls bekend en verloopt betrek- overtreffen en dat er voor het tt 'ch kelijk goedaardig. Maar als men kort geen dekking bestaat. Tevei 1161 alle woorden nog eens nagaat, dan berekent het hoe het huidige pe zijn er toch wel dingen, die tot denken stemmen en er is onzekere factor. Ons land werd in het najaar getrof- van de woningbouw alleen te hanj haven zal zijn als er een keus i daan wordt uit verschillende maai ige regelen, voor welk stuk geen fen door een kleine crisis, die haast lementaire meerderheid te vindt ongemerkt overging in een milde lijkt. Het komt tot de slotsonj G;s depressie. Hoewel er verschillende dat de overheid moeilijk voldoen! onzekerheden zijn, ziet het verslag middelen op de kapitaalmarkt geen reden tot somberheid. \Vest- kunnen vinden tenzij een diepe de Europa heeft goede weerstand ge- pressie de particuliere vraag tot toond. Men mag verwachten, dat na de afremming van de inflatoire neigingen, de ingetreden recessie oude huren zuUen moeten word allerlei ongezonde verschijnselen zal verhoogdof er compensa! afsnijden en tezamen met de vor- zal komen, is afhankelijk van 1 ming van een arbeidsreserve (dit economisch mogelijke en dus o betekent werkloosheid) Nederland zeker! in een betere concurrentiepositie Het verslag geeft vertrouwen zal brengen. De bank verwacht, dat kracht tot een herstel de duurzame expansie niet onder- komen, maar er blijft één grote zekerheid: het verloop der conjui tuur in Amerika. Tenslotte het achttiende het spreken over geloofszekerheid bevreemd, afwijzend beoordeelt als overmoed, terwijl zij juist volgens Calvijn de diepste nederigheid welkt: -Van over de oude schrijvers heen heeft gisteren ds. L. Blok.'hervormd predikant te Capelle aan den IJssel, resultati van CalvUnstudie doorgegeven op de reünisten-studiedag gereformeerde theologen-studentenvereniging Voetius. reünisten van „Voetius" welkom heten. de Utreehtse Met brede citaten heeft ds. Blok historisch ovefzioht als zijn men kennen gegeven, dat overal ing i de af pas na jaren blijken. Men merkt deze niet. in het eerste of tweede geslacht, maar pas daarop volgende generaties. Geslacht na geslacht zal in de ko mende eeuwen steeds meer kinderen met geestelijke of lichamelijke afwij kingen geboren zien worden. Alleen zijdie nooit de geboorte van een misvormd kind en het schreien of de ontsteltenis van de. moeder hebben meegemaakt, durven volhouden, dat het risico van het voortgaan met de proeven onder de gegeven omstandigheden moet wor den genomen in het bijzonder de plicht rouwen om te voorkomen, - - uui men deze zonde tegen de toe- itt wordt esproken, merkt dr. koms, b Vooral moeten hu„ Albert Schweitzer op: „,m „erbeffen en don op zon ma- zal schen- Advertentie Van Nelle bestellen heid genetisch in gevaar brengen, meer genomen worden. We moeten ons er terdege van bewust zijn, dat zelfs zonder nieuwe proefnemingen het gevaar in de komende jaren nog zal toenemen." Deze dringende oproep heeft de beroemde zendelingsarts en Nobel prijswinnaar dr. Albert Schweitzer aan een kleine honderd radiosta tions, verspreid over de gehele wereld, gezonden. „Wie staat toe? Wie heeft het recht dit toe te staan? Wie geeft de landen het recht in vredestijd met wapens *-i,,nait.9ar te experimenteren, die de gehele we-|dr Schweitzer reid op ernstige wijze bedreigen. Als I er in de beschaving van onze tijd I A nog Iets aldns de dringende oproep i het internationale recht 1 Van Nelle bestellen kerk rationalisme, moralisme cn pietismt voorkomen, er gebrek aan geloofszeker heid is. Men heeft houvast nodig, waai iet geloofsleven verarmt, en vindt die ekerheid in leerstelligheid, in wetticii if in mystieke bevindelijkheid. En op allerlei manieren worden dan de geloofs- staat, de .toestandjes", soms wel de ..traantjes" beschouwd als kenmerken verzegeling door de Heilige Geest. Maar wij ontvangen die Geest alleen door geloof in Christus en de Geest der aanneming, die ook de Geest der verzekering is, wordt alleen geschonken langs de weg de prediking des geloofs. Onze vaderen, aldus ds. Blok, doelend 3 na-reformatorische s chrljvers, zijn niet alleen te scholastisch, maar ook te weinig psychologisch te werk gegaan, toen zij de nadruk verschoven naar de innerlijke werkingen des Geestes en het geloof van zijn centrale plaats ver drongen. Intussen betekent het missen van ge loofszekerheid een aanranding van de ere Gods, die tot zijn recht wil komen. Het verbond is verwaarloosd, düs het evan gelie. Het geloof verscrftaalt en het karakter van Gods belofte ls tekort ge daan. In deze hele verschuiving komt volgens ds. Blok naar voren het scholas tisch accentueren van de uitverkiezing ten koste van het geloof. Als oorzaak van het ontbreken van geloofszekerheid noemde ds. Blok nog de kerkelijke verscheurdheid, die liefdeloos heid, hooghartigheid of lichtvaardig ver oordelen werkt waardoor de Geest be droefd. gedoofd wordt. Het gevolg hiervan is vaak. dat men het ..eigene' wii handhaven, ook al komt daardoor niet de gehele waarheid Gods tot haar recht. Juist daarom pleitte hij ervoor, dat in de Gereformeerde Bond deze zaak in haar belang voor prediking i pastoraat door- en uitgesproken wordt. Praeses L. G. Zwanenburg uit Waarder in in zijn openingswoord vele leden 12 „Ja. daar heb ik gehoord, 't Spijt ik De kanonnen van Ik bedoel dat letterlijk. En geef i sen vooral opdracht nergens over te praten. Ze heb ben ons nooit gezien." De gezagvoerder knikte ernstig. ..Ze hebben ons al allemaal met de krijgsraad gedreigd Je zou waarachtig denken dat we in oorlog waren!" „Dat zijn we ook We zullen een paar kof fers achterlaten. We gaan in andere kleren aan wal- Wanneer u terug bent, zal iemand onze ouwe spullen komen halen ..Mooi. En veel geluk, kapitein Geheime orders of geen geheime orders, ik heb zo n idee. dat u dat hard nodig zult hebben „Nou, zorgt u dan maar dat 't begin goed is", lachte Mallory. „Breng ons onbeschadigd waar we zijn moeten „Geen centje pijn. makker", zei de gezagvoer der vastberaden ..Wees daar maar gerust op. Ver geet niet dat ik zelf ook in deze kist zit!" Het geronk der zware motoren van de Sunderland dreunde nog altijd in hun oren. toen de kleine, bre de motorsloep uit de duisternis naar hen toe voer en langszij de glinsterende romp van de vliegboot kwam. Geen seconde ging verloren en er werd geen woord gesproken. Binnen de minuut waren de vijf mannen en hun bagage aan boord en even la ter schuurde de boot al tegen de stenen marineka de van Castelrosso. -Twee meerlijnen kwamen uit de duisternis naar beneden en werden door geoefende handen vastgemaakt Midscheeps ree» een. in een uit holling van de kademuur aangebrachte, roestige, ijzeren ladder op naar de met sterren bezaaide, donkere hemel. Toen Mallory de top van de ladder had bereikt, kwam een gestalte uit de duisternis P.,Kapitein Mallory?" ..Ja ..Kapitein Briggs. landmacht. Wilt u uw mensen r AIISTAI» MACIEAN aan boord laten wachten. De kolonel wil u meteen spreken." De nasale stem, bevelend en tegelijk ge affecteerd. klonk verre van hartelijk. Mallory erger de zich aan deze manier van optreden, maar zweeg Briggs leek hem een man die aan z'n bed of aan z'n borrel gehecht was en mogelijk hield hun nach telijk bezoek hem van beide vandaan. Verschrikke lijk toch die oorlog'. ternis naar de drie mannen die bovenaan de ladder stonden, herkende ze en zocht verder. ,.Waar is Miller naar toe?" vroeg hij. ..Hier chef. hier", gromde Miller en kwam moei zaam overeind bij de houten meerpaal, waar hij tegenaan had gezeten. ..Ik rustte 'n beetje, chef. 'k Moest bijkomen van de zenuwslopende inspanning van die reis." ..Wanneer u hélemaal klaar bent", zei Briggs zuur, ..dan zal Matthews hier u naar uw kamer brengen. Je houdt je ter beschikking van de ka pitein. Matthews Orders van de kolonel." Briggs' toon liet er geen twijfel over bestaan dat hij die orders van de kolonel volslagen onzin vond. ..En denk eraan, kapitein.... Twee uur, heeft de kolonel gezegd." „Weet ik, weet ik", zei Mallory gemelijk. ,,Ik was er toch bij toen hij 't zei. Hij sprak tegen mij. Weet u 't nog? All right, jongens. Zijn jullie klaar?" „Wat doen we met onze spullen, kapitein?" vroeg Stevens. „Laat maar hier. In orde, Matthews, wijs ons de weg maar." Matthews liep voor hen uit de kade af en besteeg toen een eindeloze, stenen trap. De anderen volg den hem op een rij: hun rubberzolen maakten geen geluid op de uitgesleten treden. Boven gekomen, sloeg de gids rechtsaf, liep een nauwe, slingerende straat in. ging een portiek binnen, klom een kra kende, houten trap op en opende de eerste deur in het trapportaal. „Astublieft, kapitein. Ik wacht wel op de gang „Wacht liever beneden", adviseerde Mallory. „Ik bedoel 't niet onvriendelijk. Matthews, maar hoe minder je hiervan weet, des te beter." Hij volgde de anderen dc kamer in en sloot de deur achter zich Ze waren in een kleine, kale ruim te met zware gordijnen voor de ramen. Het groot ste deel ervan werd ingenomen door een tafel en zes stoelen. In een hoek kraakten de veren van een eenpersoonsbed, toen korporaal Miller er. de han den onder het hoofd vouwend, languit op ging lig gen. „Ha", mompelde hij verheerlijkt. ..Een hotelka mer! Net als thuis. Wel een beetje kaal." Er scheen hem iets in te vallen. „Maar waar moe ten jullie nou pitten?" „We pitten niet", zei Mallory kortaf. „En jij evenmin Binnen de twee uur verdwijnen we." Mil ler kreunde. „Vooruit, soldaat". ging Mallory on vermurwbaar verder. „Overeind, lij!" Miller kreunde andermaal, gooide de benen over de rand van het bed en keek verbaasd naar An drea. Methodisch doorzocht de grote Griek de ka mer. trok kastdeuren open, keek achter schilde rijtjes, tussen de gordijnen en onder het bed. (wordt vervolgd) Hij richtte zich daarbij in het bijzonder tot prof. dr J. van Genderen, hoogleraar aan de theologische school der Christe lijke Gereformeerde Kerken, die in Utrecht gestudeerd heeft en niet alleen persoonlijk in het CSB-gebouw aanwezig was, maar ook enkele malen met instem ming door ds. Blok geciteerd werd. Interchureh Aid in Tunis? De Wereldraad van Kerken zond de ze maand een vertegenwoordiger naar Tunesië. Deze stelt zich op de hoogite van de mogelijkheden die vluchtelingenhulp. Ongeveer 70.000 Algerijnse vluchtelin gen verblijven in Tunesië. Indien het mogelijk is. wil de afdeling voor hulp Van Nelle bestellen É5S X S X jj|| gaan No- 147 Horizontaal: 1. tweestemmig gezang 4. beroemd actrice 6. boze geest 8. vervoeging w 9. muzieknoot 11. meisjesnaam 13. ieder 14. uitroep 15. begin 16. meisjesnaam 17. voornaamwoord 18. kettingzartg 22. flink 23- achtergrond Verticaal: 2. en dergelijke, afk. 3. bijwoord 4. muzieknoot 5. voorzetsel 7. werelds 8. schim t bijl 12. voorzetsel 18. ongeveer, afk. 19. spil 20. voegwoord 21. windrichtin, Oplossing puzzel broken zal worden. Dit geeft vertrouwen in de toe komst, maar dit betekent tevens economische toestand van de dat er moeilijkheden en leed in reld in grote mate van Amerika aantocht zijn, voordat de recessie 'hankelijk. Maar als Amerika zal kunnen overwonnen worden, weg naar herstel weet te vinden Want het is duidelijk, wat de vor- geen roet in het eten gooit, zijn ming van een arbeidersreserve voor daartoe zeker ook in staat. O de betrokkenen betekent! En men in de Euromarkt zullen de Ned( moet goed begrijpen, wat er be- landse ondernemingsgeest en 1 doeld wordt, wanneer onze produk- aanpassingsvermogen ons een w tie in de eerste plaats aandacht moet weten te banen, geven aan de uitvoer. En ten derde: Het doet goed dit vertrouwen als er in plaats van het ondeugde- het jaarverslag te vinden. Maar wel lijk rentegamma gepleit wordt voor moeten tevens weten dat de meer afdoende maatregelen om de naar herstel en een nieuwe toe inflatoire financiering van de lagere komst voor velen moeilijk zal zijn. STREEP ERONDER IV^APRATEN over dingen die ge- gevaarlijke wapens in de handen beurd zijn heeft zin, als men er hebben. En die zelfbeheersing moet een bepaalde les uit kan trekken. Is sterker zijn naarmate die groep po- men eenmaal zo ver dan moet men litiemannen meer geprovoceerd onder het gebeurde ook een streep wordt! kunnen zetten. Het heeft die betreffende adjunct inspecteur aan die zelfbeheersinf Mét burgemeester Kolfschoten zijn ontbroken. En het heeft ook enkele we het graag eens dat de rel die op politiemannen aan die zelfbeheersing 1 april Den Haag op stelten zette en ontbroken, getuige het feit dat de de daarop gevolgde ordemaatregelen- burgemeester ruiterlijk toegeeft dat met-de-blanke-sabel, als afgedaan de uitvoering „hier en daar wellicht beschouwd moet worden nu een wat aI te fors geweest". Men strict onpartijdig onderzoek vrijwel kan het zo zeggen, dat sommige alle feiten duidelijk in het licht heeft agenten plezier in het slaan gingen gesteld en er dus gelegenheid ge weest is conclusies te trekken. Voor dat onderzoek hebben we al leen maar waardering en niet min der voor de openhartige wijze, waar op burgemeester Kolfschoten voor en tegen van het optreden der po. litie heeft belicht. Alleen zijn conclusies voldoen krijgen! Nu gaat het er ons niet om of deze te-weinig-beheersten al dan niet n disciplinair gestraft moeten worden. Over het algemeen hebben wij voor de Haagse politie veel waardering en we weten heel goed dat de poli tieman het dikwijls moeilijk heeft niet hele- Maar wel vragen we ons af zoals we al eerder gedaan hebben of De heer Kolfschoten erkent dat de iedere functionaris politie in psychologisch inzicht te kort geschoten is, maar hij vergoe lijkt dit aldus: „Het handhaven der orde onder de geschetste omstandig heden eist een bijna bovenmenselijke de politie wel voldoende voorbereid wordt voor zijn moeilijke taak. Of voldoende op gelet wordt dat een politieman voldoende psychologisch inzicht heeft om op de juiste wijze zelfbeheersing, welke met een koel datgene te verrichten wat hem leiding moet geven groep politie-autoriteiten alsnog die les dikwijls jonge, sterke kerels, die willen trekken uit het gebeurde! 'n BRINK product slJR/ is beter - kost minder! Van Nelle bestellen 1 Klokgelui zonder klok Al viiftien jaar lang hangt er in d toren de gereformeerde kerk t Driebe. >-R'i«enburg geen luidklok meer. f door de bezetters werd wegge' -ttemin zullen de kerk- gange iaan vóór de diensten be ginnen het klokgelui weer horen Ze behoeven zich dan niet af te vragen waar de klepel hangt van deze klok. Want v-oor een klok was na een restau ratie. die de kerk onlangs onderging, geen geld meer over. Een van de gemeenteleden, die in ge luidstechniek liefhebbert, heeft nu op de plaats waar eens de klok hing een paar luidsprekers aangebracht. Verder heeft hij een bandopname van een lui dende klok weten te verkrijgen en zo zorgt hfj voortaan 's zondags voor klok gelui zonder klok. Politie verhindert wijding orthodoxe kapel in Italië De bisschop van de Italiaanse ortho doxe kerk heeft het bureau voor juri dische bijstand van de protestantse ker ken in dat land gevraagd stappen te nemen bij de autoriteiten, omdat de politie heeft ingegrepen bij de wijding van een orthodoxe kapel op Sardinië. Het bureau van de protestantse ker ken behandelt ook zaken voor de (Oos terse) orthodoxie. In maart moet de politie de verwij dering van alle ikonen en heilige voor werpen uit de kapel gelast hebben Men moest ook de uitnodigingen intrekken, I hoewel de r.k. pastoor de zijne reeds I had aanvaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2