Jlicume £cifcsrl)c tfourniil Staak ook produktie van kernwapens Wèl Russische hulp bij een revolutie Ike doet beroep op Russen: DullesAmerika gaat door met proefnemingen ïéén Amerikaanse wapens voor Djakarta Voorburgse concierge in park neergeslagen Frans protest bij Tunesië Werkloosheidscijfer liep veel te weinig terug Werkloosheid VS nam toe Staking Roergebied werd te elfder ure afgelast 1938 WOENSDAG 9 APRIL 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11230 t DiE.MEB CHRISTELIJK-*ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^StanhAistiri) is abfbkwn myo barl in teyljenspoct" OP WERELDFESTIVAL RENDEZVOUS DER KUNSTEN ZIE PAGINA 5 Vliegtuigongeluk in Equador Een hefischroef v liegt trig heeft gisteren de bergen van Noord-Equadof het ■k van een Equadoriaans passagiere- egtuig gesignaleerd dat sinds maandag 32 personen aan boord werd ver- Men was niet «n staat waarnemin- te doen omtrent eventuele overle den- Een reddingsploeg is onderweg ir het toestel. Een tweede vliegtuig stortte neer bij ito (eveneens Equador). Drie van de [tien inzittenden kwamen om het leven. Akkoord. In Madrid zijn gisteren twee ereenkomsten gesloten tussen Spanje er ist-Duitsland. De ene voorziet in de van ondernemingen aan hur itte eigenaars, de andere heeft betrek- ij op het industriële eigendomsrecht TN ANTWOORD op het verzoek van Chroesjtsjef, de proefnemingen met kernwapens te staken, heeft president Eisenhower gisteren een beroep op de Sowjetunie gedaan, samen met de Verenigde Staten te besluiten tot stopzetting van de produktie van kernwapens en gezamenlijk te pogen, overeenstemming te bereiken over een hecht ontwapeningsprogramma. Kort daarna verklaarde minister Dulles, dat de Europese geallieerden onvoldaan zouden zijn, indien een ontwapeningsovereenkomst tussen Oost en West zich uitsluitend zou bepalen tot kernwapens en niet tot de con ventionele bewapening. Hij deelde voorts mede, dat Amerika nog n kernproeven zal moeten nemen na de ontploffingen in de Stille Oceaan in de komende maanden en in de zomer van dit jaar. Dit is noodzakelijk voor het verkrijgen van gegevens voor het maken van kleinere en schonere kernbommen. Eisenhower deed zijn voorstel in een brief, die gisteren in Moskou werd overhandigd. Daarin wees hij Chroesjtsjef er op, het eigenaardig te vinden, dat Moskou had besloten, Dulles maakte vergissing.... Harahap ternauwernood aan een moordaanslag ontsnapt AMERIKAANSE KRITIEK op de Indonesische wapenaankopen in $SÉr Oosteuropese landen hebben vrij veel beroering veroorzaakt. De Indo- ische minister van buitenlandse zaken Subandrio heeft de Amerikaanse Ibassadeur in Djakarta bij zich ontboden, beiden hebben na het onder lid vei klaringen afgelegd en ook Dulles heeft het er uitgebreid over ad, zij het dan in zachtere termen dan die gisteren werden gebruikt. de proeven met kernwapens te sta ken, nadat het juist een reeks proe ven van ongekende intensiteit had afgesloten. De boodschap bevatte geen aanwijzing, dat de Ver. Staten bereid zouden zijn, af te zien van de voorgenomen proefnemingen. De president liet duidelijk uitkomen, dat niet de proeven, maar de wapens zelf het grote probleem vormen. Waarnemers te Londen zijn van oordeel, dat de Verenigde Staten niet bereid zijn, de kwestie van het verbieden van proeven te scheiden van het probleem van het beëindigen van de produktie van kern wapens. Er zijn nl. berichten geweest, volgens welke de Ver. Staten een derge lijke scheiding zouden hebben overwogen. Hammarskjöld Intussen heeft Hammarskjöld. de secre taris-generaal van de Ver. Naties, het Russische besluit tot beëindiging van de kernproeven met instemming begroet. Toen men hem vroeg, of hij een derge lijke stap van andere landen eveneens zou toejuichen, antwoordde hij: „Ik wil mijn antwoord op de volgende wijze formu leren. Ik ben geheel voor beëindiging van de proeven, geheel voor een goed inspec- i-systeem en geheel voor hpëindiging n 'de produktie". Het was Hammars- kjölds eerste persconferentie na zijn reis Moskou. Londen en Genève. Vorstelijk huwelijk Luxemburg bereidt zich voor op het feest van morgen. Dan zal het huwelijk voltrokken worden tussen prinses Marie Adelaide, dochter van groothertogin Char lotte, en graaf Charles Joseph Henckel van Donnersmarck. Koningin schenkt geschenk weg De Koningin, die in mei 1957 van een Zweedse autofabriek een vracht auto aangeboden heeft gekregen, heeft deze wagen bestemd voor het Nederlandsche Rootle Kruis. De wa gen zal in de loop van mei worden overgedragen. Vermist kind gevonden. In Utrecht is een rloolput het stoffelijk overschot gevonden van het sinds 10 maart vermiste negenjarige jongetje Borgsteyn. Nog geen spoor van dader VLAK VOOR ZIJN WONING in het verenigingsgebouw In de Koepel in het park Vreugde en Rust te Voorburg, en nog geen zestig me ter van het politiebureau, is gisteren de 57-jarige huisbewaarder C. H. M. door een onbekende overvallen en van enkele honderden guldens be roofd. De overval had in alle vroegte plaats toen M. op weg naar zijn werk hij is broodbezorger in Den Haag de a mer aan de straatweg wilde zetten. Met een hard voorwerp werd hij op het hoofd geslagen, waardoor zijn schedel scheurde Het slachtoffer is opgenomen in het zie kenhuis St. Antoniushove. Zijn toestand is ndet levensgevaarlijk, zo deelde vanmorgen mee. Voordat het slachtoffer naar het zie kenhuis kon worden vervoerd had hij ech ter al geruime tijd in het park gelegen. Hij was zelfs even bij bewustzijn geko men en had nog geprobeerd door het park de hal van zijn huis te bereiken. Met veel moeite klopte hij op de deur va •slaapkamer van zijn vrouw. Mevrouw M. hoorde dit kloppen wel, maar deed niet open, omdat zij met een inbreker ven derstelde te doen te hebben. Op dat moment zag zij de tuinman de tuin lopen. Door het raam vroeg ze hem „naar de inbreker" te gaan kijken. In de hal vond deze toen de gewonde huisbewaarder, die direct naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. Van de dader ontbreekt nog e"c spoor. Er zijn weinig aanknopingspunten. Het enige wat men heeift gevonden zijn en kele knopen, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat er een korte worsteling is NA PINKSTEREN VOLLE MELK (Van de redactie) irder valt er uit Indonesië niet veel i te melden, afgezien van een aanslag met een handgranaat op ahap, de minister van verdediging der nregering. Toen het projectiel explo re, was hij echter niet in het gebouw ezig. het onderhoud met de Amerika; «ssadeur heeft minister Subandrio tlaard, dat de besprekingen in rustige r en met wederzijds begrip wan open. Jones heeft na afloop nog ee: eien op het verdedigend karakter v; Zuidoostaziatische verdragsorganisatK, rich nimmer in de Indonesische bin- landse aangelegenheden heeft ge- «d. ulles verklaarde omstandig, dat Ame- i het nieuwe verzoek van Indonesië wapens ten bedrage van 120 miljoen I ar naast zich neer zal leggen, aan- ij Amerika het niet verstandig vindt ■JJens te leveren aan een van de beide I öien, die bij de opstand zijn betrokken, -r zond Dulles de pers een boodschap, rïn hij mededeelde, dat er een ver- jj ing was gemaakt toen hij zei, dat er ife* dagen geleden een nieuw verzoek wapens aan de Verenigde Staten was Handgranaat handgranaat, die bestemd was Hara- yan het leven te beroven, werd uit rijdende auto in zijn kantoor gewor- Verscheidene leden van de politie- 't werden gewond, van wie één ern- Radio-Padang deelde mee, dat de la8 het werk van communisten was. verwachtte de daders spoedig te zul- [aanhouden. Rome zijn de geruchten tegengespro- als zouden de bemanningen van de in 'rno voor Indonesië gebouwde korvet- °P het punt staan zich bij de tegen- Jring aan te sluiten, jokarta heeft melding gemaakt van verzet tegen de opstandelingenre- Tjp. op midden-Sumatra. Maar afdelin- 9 van de Daroe-l-Islam zouden zich bij "hellen hebben gevoegd. Jgeveer tweehonderd naar Atjeh ge- hte rebellen onder wie majoor Naing- o zouden zich volgens berichten uit "fta aan de centrale regering hebben gegeven Maar hijzelf heeft volgens 0 Bukit Tinggi verklaard binnenkort zo te zullen aanvallen en zich tegen Prijs daarvan te zullen meester °krijk heeft bij Tunesië geprotesteerd het feit, dat dot land medewerking verlenen aan het zenden van olf 0 met radiozenders en -ontvangers k Algerijnse opstandelingen. De kis- *erden op het vliegveld van Nice in genomen, nadat zij uit Marokko gearriveerd. verdronken. In Nijmegen is giste- driejarig zoontje van de familie P*er in het Goffertpark verdronken. Ff" kinderen waarschuwden omwo- 1*0, doch hulp kwam te laat. Niveau gestegen tot 102.000 HET AANTAL werklozen is in maart minder gedaald dan ge zien de tijd van het jaar kon worden verwacht. Gedeeltelijk kan dit wor den toegeschreven aan het koude en schrale weer, waardoor het op gang komen van de werkzaamheden in de landbouw en in de bouwnijverheid werd vertraagd, maar voor een be langrijk deel lieten ook conjunctu rele oorzaken zich gelden. Het werk loosheidsniveau, dat is de geregis treerde arbeidsreserve waarvan men een aantal heeft afgetrokken voor normale seizoensschommelingen, steeg van 89.000 tot 102.000. Hieruit blijkt reeds, dat de ongunstige ontwikkeling op de arbeidsmarkt zich heeft voortgezet, tot welke conclusie men niet komt als men uitsluitend let op de cijfers van februari en maart, respectie velijk 124.000 en 116 000 bedragen, waaruit men de conclusie zou kunnen trekken dat er 8000 minder werklozen zouden zijn Het aantal gevallen van conjunctuurwerk- oosheid is echter opgelopen van 18.000 tot 25.000 Het mag dan, begin april, kouder ziju dan in de donkere dagen voor Kerst, toch kondigt de lente zich steeds duidelijker aan. Bij Kapelle (Zld.) bloeien al pruimébomen, hoewel de Zeeuwse schone die de foto- .graaf meteen maar kiekte, nog -stevige wollen winterkleren draagt. MolletVN-leger in contactzones De voormalige Franse premier Guy Mollet heeft gisteren voorgesteld troe- n van de Verenigde Naties te legeren de „contactzones" tussen de oostelijke westelijke blokken, evenals dit het geval is in sommige delen van het Mid den-Oosten. Mollet deed dit voorstel in artikel in het socialistische dagblad Le Populaire, waarin hij een commentaar schreef op het plan van de Poolse mi nister Rapacki. Ambtenaar vrijgesproken. De Utrechtse rechtbank heeft de gewezen rljksambte- J. J. van der L. uit Den Dolder vrij gesproken van het aannemen van giften leveranciers. Na de watersnood zou als bureelchef van het ministerie van erkeer en waterstaat de giften hebben anvaard om bepaalde zsken te bespoe-1 Chroesjtsjef krabbelt terug TN EEN NIEUWE toespraak heeft de Russische premier en partij leider Chroesjtsjef in Hongarije dt beschuldiging uitgesproken, dat wes terse journalisten hem zaterdag had den laten zeggen, dat de Sowjetunie niet meer zou ingrijpen, wanneer in Hongarije een nieuwe tegenrevo- lutie zou plaatshebben. Hij gaf met een de verzekering, dat de Russische strijdkrachten altijd ter beschikking zullen staan van alle landen uit het socialistische kamp, indien zij met iets dergelijks te maken zouden krij gen. Zoals we gisteren reeds schreven wa« het opgevallen, dat van de zaterdag door Chroesjtsjef afgelegde verklaring geen melding was gemaakt door radio en pers in Hongarije en dat de communistisch: "eiders van dat land er kennelijk mee ir hun maag zaten. Het is kenmerkend vooi de netelige situatie, waarin zij zich be vinden, dat Chroesjtsjef zich heeft laten «verhalen, de bewuste woorden terug te nemen. Dat hij zich hierbij van eer bediende, past geheel in de kraam va Russische dictator. In zijn gisteren gehouden rede vertelde Chroesjtsjef, slechts te hebben bedoeld, dat de Hongaarse communisten hun zaken zelf moeten regelen, dat er geen ni< opstand mag uitbreken en dat de Russen niet verplicht zijn, opnieuw te hulp t« De rede werd in een bijna volkomen stilzwijgen aangehoord. Slechts op de officiële tribune werd luid geapplaudi- seerd. Morgen keert Chroesjtsjef naar de Sowjetunie terug, waar de boodschap van Eisenhower (die elders in dit blad is op genomen) op hem ligt te wachten. Daling in Duitsland In maart is het aantal werklozen in de Ver. Staten opnieuw gestegen met 25.000 tot 5.198.000. waarmee de werkloosheid het hoogste peil sedert 16',jaar bereikte. Normaal geeft het aantal werkloze maart een daling van 100.000 tot 200.000 tc zien. Niettemin wordt aangcnomei de economische teruggang in de V.S. zich thans in een langzamer tempo voltrekt. In West-DuitsJand is het aantal werk lozen in maart mei 216.705 gedaald 1.108.231. Het was echter nog 406.000 ho ger dan in de overeenkomstige ir van 1957. Het langdurige ongunstige wordt gezien als oorzaak van het trage teruglopen van het werkloosheidscijfer Stort Spoetnik 2 zaterdag neer? De tweede Russische kunstmaan zal za terdag neerstorten, zo heeft het Smithso nian astrofysisch observatorium te Cam bridge (V.S.) bekendgemaakt. Deze Spoet nik werd op drie november met een hondje aan boord gelanceerd. De eerste Russische kunstmaan, die in oktober di lucht inging, is reeds verdwenen. Wanneer de voorspelling juist is. zul len de drie Amerikaanse baby-maantje na zaterdag „het rijk alleen hebben". BRITSE PERSRAAD VERWERPT KLACHT De Britse persraad heeft beschuldigin gen tegen Britse bladen van onbehoorlijk gedrag in de kwestie van de moord op het Nederlandse meisje Maria Kriek en het geval van het verongelukken van het vliegtuig met spelers van Manchester Uni ted bij München. voor het grootste deel ■erworpeiv, omdat zij niet juist blekenl De ongunstige ontwikkeling is het dui delijkst in de metaalnijverheid. De geringe seizoendaling in de bouwnijverheid wijst erop, dat er nog geen fundamentele ver betering is gekomen in de werkgelegen heidssituatie. Ondanks de gunstiger ont wikkeling in de kledingindustrie, blijft d» situatie in de textielnijverheid somber, wat onder meer blijkt uit het grote aantal werktijdverkortingen. Ook in de scheep vaart is de bedrijvigheid teruggelopen. Het aantal werkloze gerepatrieerden liep met 600 op. De daling van de geregistreerde arbeids reserve is relatief het grootst in de drie noordelijke provincies en Zeeland, die overwegend agrarisch zjjn georiënteerd en waar dientengevolge de seizoenwerk- gelegenheid het meest toenam. Die daling is echter niet geheel reëel, want vele ar beiders. van wie men had verwacht, dat ze in maart weer aan het werk zouden gaan. omdat ze werden beschouwd als selzoenwerklozen, bleken zonder werk te blijven en zijn daarom thans tot de con junctuurwerklozen gerekend. Het cijfer der seizoenwerklozen is daardoor gunstig beïnvloed, hoewel de werkloosheid is toe- De volle melk met het 3% pet vetge halte, die per literfles ongeveer 50 cent zal kosten, wordt na pinksteren in de handel gebracht. Het produktechap voor zuivel heeft vanmorgen de desbetreffen de verordening toegepast en vandaag Is het kon. besluit in het staatsblad ver schenen. Het wachten is nu nog op de standaar disatiebeschikking en wijziging van het melkbesluit. Na de doorvoering zal d« verkoop van volle melk aan het publiek na 25 met mogelijk zijn. Rechts bovenaan: port betaald (Van redacteuren) De direcoie der Posterijen heeft be kend gemaakt, dat brieven ln het binnenlands verkeer voortaan met een stempel „Port betaald" kunnen worden gefrankeerd, zonder dat daar voor een speciale toestemming nodig ts. Wel moeten er minstens duizend brieven of briefpakjes van hetzelfde gewicht tegelijk bij een postkantoor worden aangeboden, verdeeld over pakjes van honderd. De frankerings- kosten moeten contant worden vol daan. Ze zijn even hoog als bij nor male frankering met postzegels. Geen Kameruitspraak over Europoort (Van i parlementsredactie) Ook de regering is van mening, dat door het verloren gaan van het natuurmonu ment „De Beer" als gevolg van de Rotter damse Europoort-plannen het algemeen rijksbelang wordt geraakt. Anderzijds, zo schrijft minister Hofstra in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Van der Goes van Naters (soc.), mag ook weer niet uit het oog worden verloren, dat met het Europoort-project het algemeen belang stellig in hoge mate positief is gemoeid. Naar het oordeel van de regering ligt het niet in de lijn van de staatsrechtelijke verhoudingen om vooraf een uitspraak van de Tweede Ka- uit te lokken over de medewerking, die de gemeente Rotterdam tot dusverre aan het rijk heeft gevraagd t lijking van het Europoort-plan. Vrijdag stemming over compromis TE ELFDER URE is (vanochtend heel vroeg) de dreigende staking van 180.000 metaalarbeiders in het Westduitse Roergebied voorlopig af gelast, nadat een speciale commissie van de vakbond zich bereid had ver klaard een looncompromis te aan vaarden. Dit compromis houdt onder andere in dat de werkweek van 45 op 44 uur wordt gebracht. De copimissie van de machtige metaal arbeidersbond stemde met zestig tegen 35 stemmen voor akkoord te gaan met het voorstel dart op het laatste moment (de sta king zou vanochtend om zes uur beginnen) werd gedaan door de werkgevers en dat kwam nadat twaalf uur achter gesloten deur was onderhandeld. Krachtens ddit voorstel zal het basis- uurloon dat nu gemiddeld 1.88 mark be draagt, met tien pfennig worden verhoogd Dit geldt voor tijdwerk. Het gemiddelde loon voor stukwerk dat thans 1.84 mark per uur bedraagt, zal met acht pfennig worden verhoogd. Aanvankelijk hadden de arbeiders een verhoging van 18 pfennig geëist, terwijl de werkgevers niet meer dan zes pfennig hadden willen geven (1 mark komt over een met f 0.91). Het compromis kwam -tot stand dank zij bemiddeling van de socialistische minister van arbeid van Noordrijnland-Westfalen. Heinrich Hemsath, en zal vrijdag ter stem ming worden voorgelegd aan de 150.000 in de bond verenigde arbeiders. Vorig«- week hadden de arbeiders zich voor 80 procent uitgesproken vóór een staking. Volgens waarnemers echter Is het waarschijnlijk dat zij het nieuwe voorstel van de werkgevers zullen aanvaarden. Volgens de Duitse arbeidswet zal meer dan 75 procent van de arbeiders tegen het voorstel moeten stemmen, om weer een «taking tot gevolg te kunnen hebben. ONDERZOEK NAAR WILDBESTRIJDING De officier van justitie te Alkmaar heeft de politie opdracht gegeven een rapport uit te brengen over de wijze, waarop het provinciaal waterleidingbedrijf tegen schadelijk wild optreedt. Enige wandelaars hadden bij de inspec tie voor de dierenbescherming geklaagd, dat het P.W.N. bij het uitroeien van voor de flora schadelijke konijnen ln de duinen bij Bergen (N.H.) strikken zou gebruiken, waardoor de dieren nodeloos worden ge kweld. VERDWENËÏNDIJKGRAAF GEEFT ZICH AAN De landbouwer P. G. C. M. de B. uit Sint Jansteen (Zeeuws Vlaanderen), dijk graaf van het waterschap Ferdinandus, die vorige week naar België was verdwe- nadat hij ruim f 4000 van het water schap had verduisterd en belangrijke schulden had gemaakt, heeft zich gemeld. Hij heeft zich bij de rijkspolitie aange- n en zal deze week voor de officier iustltie ln Middelburg worden geleid. NOG KOUD Staking gemeentelijke diensten in Oslo In Oslo zijn vandaag 15.000 employés «n arbeiders van de gemeentelijke dien sten in staking gegaan. Het vervoert per son eel in de Noorse hoofdstad staakt aJ drie dagen. De Bilt verwacht tot morgen- avond: K- ""««Uk enkele buien, tiÉS-Tf maar ook opklaringen, voor- namelijk in de nacht en och- b tend. Matige, aan de kust B JB» tijdelijk krachtige wind tus- sen noord en west. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Slechts het personeel van bepaald* onmisbare diensten zoals de zieken huizen blijft aan het werk- De scholen zijn gesloten. ZON EN MAAN 10 april: zon op 5.56, onder 19.20; maan op 1.45, onder 10.45. 11 april laatste kwart

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1