i CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Afvaardiging naar onze synodes heeft geen zin Wereldcongres te Edinburg van christen-studenten Ernstige bezorgdheid over stappen tegen Franse pers Eert woord voor vandaag Kanttekeninl Puzzel— lijmen?... SNELFIX Ceta-Bever» „Dorpshelpster": een nieuw beroep in Beieren Ds. Velema tot prof. Ridderhos Een Chr.-Geref. an ticoord Vandaag het tweede deel van het antwoord, dat ds. J. H. Vele ma in De Wekker, het orgaan van dc Chr. Geref. Kerken in Nederland, heeft gegeven aan prof. dr. Herman Ridderbos, die in het Gereformeerd Weekblad was ingegaan op een eerste ar tikel tan ds. Velema over de verhouding en de toenaderings mogelijkheden tussen de Chr. Geref. en de Geref. Kerken. Dt. Velema schrijft: Het lijkt wel alsof de posities bevroren zijn. We hebben dat (ge doeld wordt op de z.g. vervan gingsformule) uitgesproken; zo is het en zo blijft het; dat is in overeenstemming met de historie, de Belijdenis en de Heilige Schrift. Of men zich hier isoleert van de rest van de Geref. gezindte doet niet ter zake. Zich serieus afvra gen: zouden we het ook verkeerd zien? Welke praktische gevolgen heeft onze visie? dat komt niet aan de orde. Zie prof. Polman in zijn Jongste boek bij artikel 16. Chr. Gereformeerden bestaan er voor hem niet. Deze situatie betreur ik en zij doet me klagen! De voorstellen van prof. Ridder bos zijn aardig en doen het goed. Maar zou het eerlijk zijn om over dit belijdenis-versohil heen te wer- Afvaardiging naar eikaars syno des werd door jGeref. deputaten reeds voorgesteld. Onze synode wees dit voorstel destijds af. Ach. ik heb geen bezwaar tegen de aanwezigheid van een Geref. afgevaardigde op onze synode. Maar zolang er geen sprake is van opheffing van het bestaande verschil is dit een loos gebaar. Kanselruil en openstelling van onze Avondsmaa latafels zijn m.i. ongeoorloofd, zolang het bestaan- de versohll niet la opgeruimd. Hiervan mag ml. alleen maar sprake zijn als twee kerken In principe bealoten hebben te ver enigen. Dit besluit is noch door «1e Geref. noch door de Chr. Geref. synode genomen. Daarom zijn de ze voorstellen van prof. Ridderbos prematuur en erop Ingaan zou In de praktijk grote verwarring stichten en het kerkbesef weder zijds ondermijnen. Wat we wel vragen is: heropen het gesprek, niet alleen via depu taten. Het is nog geen 25 jaar ge leden, dat anders een formule- •jaar geleden, dat de samenspre- kingen begonnen zijn. die overi gens ook al weer sind6 enige ja ren beëindigd zijn. Maar het zal zaak zijn. dat er plaatselijk gesproken wordt en be ter begrip groeit. Het komt nog maar al teveel voor, dat de Ger. Kerken zich plaatselijk niet be kommeren om de Chr. Geref. Kerken: dat predikanten volko men lang» elkaar heen leven; dat maar waartoe meer? We waarderen het, dat prof. Ridderbos zich onze klacht heeft aangetrokken en haastig met voor stellen komt. maar we zouden het nog meer waarderen wanneer hij meewerkt aan en aanspoort tot een goede verstandhouding met onze kerken en de basis aangeeft. Ja. genheden gehandhaafd standpunt dat de leer van de Vervangingsfor mule de leer van het Doopsfor- mulier en de Bijbel is! Prof. Ridderbos stelt vervol gens voor, dat we aan onze syno de verzoeken toe te treden tot de Geref. oecumenische synode. Reeds de gezamenlijke reis erheen zou vruchtbaar zijn. Wat dit laat ste betreft verschillen tussen kerken worden niet al reizend af gedaan. We moeten deze zaken met ln de persoonlijke sfeer trek ken. Wat de Geref. oec. synode zelf betreft onze synode van 1953 besloot in dit stadium nog geen aansluiting als lid van deze syno de te zoeken. „Indien dit noodza kelijk of gewenst is kunnen op- worden gezon den." In het licht van dit besluit van 1953 betreur ik en meerderen mei mij dat van de kant van de Geref. oec. synode geen uit nodiging gezonden is naar de Chr. Geref. Kerken om waarnemers te /enden naar Zuld-Afrlka. De hui dige situatie bevredigt mij per soonlijk ook niet. Maar belangrijker is en dat stemmen we prof. Ridderbos toe de situatie in ons eigen land dan enkel eenheid ln de lucht, op zee of in de verte! We hopen, dat deze kleine cor respondentie tussen prof. Ridder bos en mij ijsblokken in beweging brengt. VJant dit staat vast wie zich bij de bestaande situatie neerlegt, beweegt zich niet ln de lijn der Afscheiding. 0 Si Ruim tweeduizend deelnemers verwacht mensen naar berg Zion Pelgrimage van 25.000 Een menigte van 25.000 mensen, o.w. een achtduizend buitenlanders uit twaalf verschillende landen, heeft maandag een pelgrimstocht gemaakt naar de berg Zion. ter opening van het herdenkings jaar van Israëls tienjarige onafhankelijk heid. De stoet, die werd geleid door dr. Naum Goldmann. voorzitter Zionistische Wereldv de berg begroet door Thema: „Leven voor de wereld" LEVEN VOOR DE WERELD. Dat is het thema van het congres voor christen-studenten dat volgende week in Edinburg gehou den wordt. Met grote verwachting ziet de Britse christen-studenten beweging dit congres tegemoet want deze gebeurtenis heeft een rijke traditie achter zich. Het is immers niet alleen een Britse aangelegen heid maar het wil een oproep tot velen buiten Groot-Brittannië zijn. 2100 deelnemers zijn op weg naar Edinburg. Zullen wij als studenten- generatie met een nieuwe visie naar huis terugkeren7 rabbijnen, die op sjofars bliezen. Naast de nationale vlag woeien van de top van de Zion vlaggen met de emblemen van de twaalf stammen van Israël. Bij de graftombe van koning Davld werd een proclamatie voorgelezen, waar in het herdenkingsjaar tot Hjr i naar Jeru 1 uitgeroepen. Rijke traditie Op Nieuwjaarsdag van 1896 kwamen 927 studenten uit 21 landen in het Concertgebouw van Liverpool bijeen Hun wachtwoord was „De prediking van het Evangelie aan de wereld in onze generotie". Tallozen ontdekten daar de wereldwijde opdracht van de kerk. Dat eerste congres van christen studenten heeft de stoot gegeven tut de snelle opkomst van de christen studentenbeu.eging in de gehe.e wereld. Ook in Nederland had deze gebeurtenis gevolg: nog in dat zelfde jaar werd de Nederlandse christen- studentenvereniging (N.C.S.V.) op gericht. Elke vier jaar werd een dergelijk con gres gehouden. Telkens bleek het weer een krachtige impuls voor kerk, zending en oecumene te zijn. Twee maal was er een grote onderbreking als gevolg van de beide wereldoorlo gen. In 1948 werd de draad weer op-, genomen: in Westminster zochten tweeduizend studenten naar een ant woord op de vraag wat christelijke gehoorzaamheid betekende in de na oorlogse situatie. deInmiddels is het aantal internationale ;niging werd op oecumenische ontmoetingen zoveel aalf Je'menitische groter geworden dan vroeger dat kerk, hoe verscheurd en onvolkomen die kerk ook ia. Een vorige studenten, generatie speelde een belangrijke rol in de Wereldzendingsconferentie te Edin burg in 1910. Daaruit kwam het ver langen naar voren om te komen tot een nauwe samenwerking tussen de kerken. Uit dat verlangen .is de oecumenische beweging geboren en die beweging wil „het gehele Evangelie door de gehele kerk aan de gehele wereld brengen'" functie van deze studentencongressen veranderd is. Nu na tien jaar wil men de lijn doortrekken maar dan in aansluiting op wat er in de kerken gebeurt. Het gaat er nu om de Kerk te zien zoals zij zou moeten zijrt en zoals zij zeker eens zijn zal. Edinburg 1958 wil laten zien dat het Evangelie de wereld Ingaat door LANGS HET LIINTIE: „Wat mankeert die man van het scorebord toch! Volgens hem staat het nog steeds O-O! Die zit maar plaatjes te kijken (Zó boeiend is nu PANORAMA 1) De spiegel van het geiveten Advertentie Angit voor iedere kap eten mot dat xnurbranden ln 't Teriehlet. Renoiei blussen 't nor in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Rennles nemen zo nodig Dij voorbaat. De hevig ste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel - met Uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen "t maagzuurgehalte weer ln balans. Wèg pijn Zes procent van de echtparen ln de Ver enigde Staten hebben een verschil lende religie of belijdenis. De voorzitter van de drie Neder landse journalistenverenigingen heb ben in het jongste nummer van ,,De Journalist" hun ernstige be zorgdheid uitgesproken over de wij ze, waarop autoriteiten ln Frankrijk journalisten bejegenen, die naar de vaste overtuigingen van de voorzit ters, niet zonder oprechtheid en va derlandsliefde optreden als de spie gel van het geweten van de Franse natie. „Wij voelen ons in toenemende mate verontrust", zo schrijven zij, „nu in een land. dat elementaire bijdragen heeft geleverd voor de groei van de demo cratische gedachte zowel in de diepte als de breedte op hoogst bedenkelij ke wijze wordt omgesprongen voorzitters der drie journalistenvereni gingen steeds waakzaam dat in eigen land de overheid de rechten van het ge sproken woord niet tekort doet hier voor aandacht vragen i» het niet, dat zij zich in de politieke aspecten van het conflict om Algerije of in de merites van het politiek optreden van perso nen of groepen willen mengen. Zij wen sen slechts hun persoonlijke verontrus ting er over uit te spreken, dat de over heid in Frankrijk tenminste de schijn wekt, van de per3 te willen hante ren in plaats van haar in haar essen tie en roeping te respecteren", zo schrij- zij.- lemeenschap van predikanten en arbei- iers die zich wilden wijden aan de her kerstening van de industriegebieden, waar het Evangelie bijna geheel dwenen scheen te zijn. Het centrum deze gemeenschap is de oude abdij op het eilandje Iona, van waaruit Colum- ba, de apostel van Schotland, zijn zen ngsreizen ondernam. Een reeks van bekende figuren uit het openbare leven, de kerken, miversileit zullen leiding geve-a aan de discussies die tot een nadere concretisering van het thema moeten leiden. Belangrijker echter dan al die grote namen en heel de voorbeeldige organisatie is de vraag of de deel nemers werkelijk het antwoord zullen vinden op de vraag of er leven voor deze wereld, is. En daarom is een belangrijk ge deelte van elke dag gereserveerd voor gebed en bijbelstudie. Het ant woord op de vragen van deze wereld kan immers alleen vernomen worden door te luisteren naar het woord van de Heer van deze wereld. patroon. En inderdaad moeten de le venspatronen vernieuwd worden. Azië en Afrika en vele onderontwikkelde ge bieden komen tot zelfstandigheid er gaan met hoop de toekomst tegemoet. Het communisme heeft in Rusland zijn successen behaald, het kan toch niet de gehele wereld bezielen omdat het een vrije levensontplooiing in de weg staat. Europa's wonden genezen langzaam en zijn leidinggevende rol heeft het af moeten staan aan de Verenigde Staten, die zich ontwikkeld hebben tot een wel doende Wetenschap en techniek hebben het mogelijk gemaakt dat overal de pro ductie van landbouw en industrie is toe genomen en een overschot van goederen dreigt. Luxe en gerief zijn het deel zeer velen geworden, maar wat betekent dat tegenover een dreigende wereldoor- De politieke, sociale en economische aspecten zullen in Edinburg niet vergeten worden. Het congres zal zich echter op nog brandender vragen in het wereldleven richten. Economische voorspoed sociale zekerheid kunnen tot een gees telijke doodsheid leiden als de laatste vragen van het mensenleven niet be antwoord worden. Het onvermijdelijke probleem waarvoor elk mens komt te staan is zijn vervreemding van zijn naaste en van zijn idealen; van zijn werk en de wereld, van zijn Schepper. Hoe de maatschappij er ook" uitziet, geen mens kan: zonder verzoening. Mensen die door de dood bedreigd wor den kunnen niet zonder de overvloed van eeuwig leven. De boodschap van het Evangelie is dat juist deze overvloed van eeuwig le door God ln Jezus Christus aan de geschonken wordt. Een boodschap voor de wereld VOOR het leven dat Jezus Christ schenkt wordt de wereld één: i christelijke boodschap is ln wezen gelijk voor ieder waar ook ter wereld Daar om wordt deze boodschap vertolkt door mensen van heel verschillende afkomst achtergrond. Daar is dr. D. T. Niles, predikant an de Methodistenkerk op Ceylon. Waar hij komt wijst hij op de roeping van ieder christen om te getuigen van de Heer. Niles is president van de We reldfederatie van christen-studenten en secretaris van de afdeling voor evange lisatie van de Wereldraad van Kerken. Verder: onze landgenoot dr. W. A. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Een belangrijk aandeel in het c gres heeft ook dr. George MacLeod, rig jaar moderator van de generale sy- De drie voorzitters zeggen voorts,.dat de lange rij van bladen, die eenmaal of vaker een editie ln beslag zagen ne men, naast bekende oppositie-organen ook periodieken van onafhankelijke rich- t de demo- ting bevat. „Wij weten dat de bezorgd- cratie: 5e vrije Opinievorming door de held in deze bladen uitgesproken over vrije pers." het optreden van gezagsvertegenwoordl- Wanneer naar aanleiding van het op-gers. gedeeld wordt door een niet te ver treden van de Franse regering tegen waarlozen groep van wereldlijke en ker- Journalisten en tegen persorganen de i kelijke gezagsdragers". Voor wie denkt, dat het graf het laatste woord heeft, isli geen Pasen geweest. Hoogstens een extra vrije dag. U ku natuurlijk proberen nooit aan het graf te denken. Dan hoeft zich over de betekenis van Pasen ook nooit het hoofd te breh Maar is dat niet zoiets als verstoppertje spelen met uzelf graf is een realiteit, dodelijke ernst. Het is onherroepelijk, einde van alle illusies, van alle dromen in een lang menst leven, een oorzaak ook. van grote angst. Het laatste woord maar God zij dank niet het allerlaatste woord! Dat spreekt G zelf op de Paasmorgen, als het nog nauwelijks licht is. Hij man dan een nieuw begin, een wonderlijk begin, dat wij niet kutuk begrijpen. Maar dat een machtige werkelijkheid is: vrow en discipelen zien het, als zij de Heer aanschouwen en loven het. Dit is het goddelijke antwoord op alle vragen bange, bedroefde en gekneusde mensen: dood en graf zijn het einde. Daarachter en vèr daarbovenuit licht Gods gt voor wie gelooft in Jezus Christus, in de Gekruisigde èn stane. Nu jaagt de dood geen angst meer aan, want alles, is voldaan! HET AANSCHAFFEN WAARD ^EER kunnen wij van de verschij- Als een misschien onbedoi ning van een brochure melding bewijs daarvoor kan gelden de ij maken. Op zichzelf mag ons dit al ressante bijdrage van drs. G. I een reden tot voldoening zijn. Bro- chinger over Lohman, waarin vvefl chures zijn een middel, een medium, zen: „Hij blljve voor de A.R.P. tot het politieke gesprek. Mits brochure geen monoloog is, m zich ook werkelijk in de gang het gesprek voegt. Bij deze brochure „Om een Ev; teken van het recht van oppo binnen het partijverband, deze jaren een waarschuwend j beeld dat men desnoods ook i Groeniaan kan zijn buiten de AJÜ gelische Poliüek" (uitgav, J. B. van «n „desnoods" dat door de den Brink Co. te Zutphen) Is «I» nood beleefd moet svorden'-J dit het geval. Zij is al geen monoloog itn een bijdrage No. 132. Horizontaal: 1. vuurzuil 4. kort geweer 7. kippenproduct 8. scnaap 9. bloedverwant 10. versnapering 11. bijwoord 12. geheel de Uwe, afk. 13 voornaamwoord 14. ten bedrage van 16. voorzetsel 17. soort zijde 19. voorzetsel 21. senior, afk. 22. element, afk. 23. lidwoord 25. ieder 26. element, afk. 27. vruchtb. plaats In woestijn 28. heilige Verticaal: 1. soort pakhuis 2. landbouwk. ing., afk. 3. vruchtensap 4. groente 5. lengtemaat, afk. 6. sprookje 13. element, afk. 15. muzieknoot 16. kleurling 17. deel v. d. trap 18. stevig 20. verdrag 24. en anderen, afk. 26. meisjesnaam. OPLOSSING VAN DONDERDAG omdat zij door een zestal is geschre- het voorts niet omdat zij, hoewel niet in alle onderdelen, op van het beginsel, geschreven i mr. C. J. Verplanke, heeft het bijzonder diens beklemto reeds verschenen brochure die van vao 5e gereformeerde vroomheidj o.h.-zijde ingaat. een kostbaar goed toegespro' Knap is wat prof. S. U. Zuldtj De inhoud van deze brochure der zes schrijft over evangelische soci loopt overigens, redactioneel-tech- politiek, al gaat deze bijdrage nisch bezien, uiteen. wat te uitdrukkelijk over de el| De inleiding is van mr. W. C. D. Hoo- dom. Ligt de problematiek hier i gendijk Jr., die de bedoelingen welke evenzeer in de realisering van voorzaten duidelijk aangeeft. christelijk-sociale gedachte biiJU De eerste bijdrage die van prof. dr. bedrijf en onderneming als gems J. P. A. Mekkes, over antithese han- schappen, zij het van eigen ar delend, is goed, maar wat ln het ab- Zonder meer met instemming stracte gehouden. Juist in een ge- dankbaarheid hebben wij i sprek met christflljk-hlstorischen, brochure de bijdrage van zoals dit de schrijvers onder meer Aantjes gelezen over het dienen voor ogen staat, zou kunnen worden Christus, ook in de politiek. De h betoogd dat tussen a.r. en c.h. de telljke vermaning die hij tot feitelijke verschillen over de anti- christelijke partijen richt om vo these zeker niet zo groot zijn als wel durend het zelfonderzoek aan P wordt beweerd. De C.H.U. betekent durven is ons uit het gemoed gt| C- een zekere partijkeuze als christen,, pen. De brochure, ook overigenj evengoed als dit met de A.R.P, het lezen waard, behoort men reed) aai geval is. dit goede woord zich aan te schafi el WERKELIJK EEN COMPROMIS JN het blad „Tijd en Taak" poogt dr. Buskes te motiveren waarom laatstelijk zijn er ook in de Tven de Kamer vanuit de socialists e8 hij, de overtuigde antimilitarist, niet fractie woorden gesproken waarii ls toegetreden tot de Pacifistisch- Buskes zich wellicht beter kan i ei Socialistische Partij, maar lid blijft den dan in het partijstandpunt. het partijstandpunt is er niet om wijzigd. Een compromis veronderstelt van de P.v.d.A. Hij ziet dit als compromis. Waaruit dit compromis bestaat komi in zijn betoog intussen niet uit de onderlinge benadering van twee doeken. Op het punt van de defensie ten uit. Dr. Buskes benadert wel zien wij tussen de P.v.d.A. van van- P.v.d.A. en hij blijft lid van hl daag en bijvoorbeeld de confessio- Tot aansluiting bij de Pacifistls JJJ nele partijen niet veel verschil. Alle Socialistische Partij, waarop ifda verafschuwen zij de oorlog, mee daarom zien zij ook alle de de fensie als een noodzakelijkheid. Wij zien niet, waarin de P.v.d.A. van vandaag aan de overtuigde antimi- blijkbaar heeft aangedrongen, hij niet. Maar van tegemoetkome^e heid vanuit de P.v.d.A. is ons kunnen blijken. Vandaar onze vraag: waaruit litarist Buskes tegemoet komt. Hij staat dan eigenlijk het bewet mag van zijn standpunt blijk geven compromis? TOOGDAGEN DER JEUGD QP Tweede Paasdag hebben ook nu klacht geuit over het afnemen vele jongens en meisjes hun toog- de belangstelling en over het fel! dag gehouden. Op de feestelijke bij- er zovele andere zaken zijn dit eenkomsten zijn weer vele goede aandacht van de jongens en mei Advertentie KUNSTSTOFPLATEN EN TRAPKANTEN woorden gesproken, heeft men ge luisterd naar voordracht en muziek grote kern, en heeft hoe kan het anders bij die bereid i de jeugd ook de lach hoog op geklonken. 65 jongedame sprak van een imitatie. Zouden wij misschien de imitatie hebben?" „Neen", meende mijnheer Steinhövel en haal de een pakje uit de zak. De imitatie hebben we al". Toen verscheen de procuratie-houder mijnheer Klapproth, weer. gaf zijn chef de sleutel van de kluis en het pakje dat hij had moeten halen. ,,U permitteert?" Mijnheer Kühlewein over handigde het de oude verzamelaar met een zwierig handgebaar. Deze maakte het pakje haastig los. wikkelde het houten kastje uit het papier en opende het. „De miniatuur!" fluisterde Juffrouw Trübner. „Waarachtig!" De verzamelaar haalde de loupe uit de zak. on derwierp de miniatuur aan een kort onderzoek leunde in de stoel terug en mompelde: Onge lofelijk! Het is de echte!" „Zint u wel!" verklaarde de directeur-gene raal. Hij wendde zich tot de procuratie-houder en zei glimlachend: „M'n gezelschap wilde het niet geloven maar veronderstelde dat het pakje een uur geleden gestolen was en dat de dief met de miniatuur in een taxi poogde te vluch ten." Hij trok geamuseerd de wenkbrauwen op. „Waarde Klapproth, sinds wanneer ligt het pak je ongeschonden in onze inbraakvrije kluis op zijn eigenaar te wachten?" De procuratiehouder boog zich naar voren en antwoorde zacht: „Sinds ongeveer een half uur." De directeur-generaal van „Verolina" sprong verschrikt op. „Wat zegt u daar? Eerst sinds een Erich Kdstner: half uur? Stuurt u direct de bediende hier. die deze zaak behandeld heeft!" Procuratie-houder Klapproth haastte zich uit de kamer. Mijnheer Klihleweln wandelde verstoord heen en weer op het grote, zachte tapijt dat de vloer bedekte en keek dreigend naar de deur. „Excuseert u mij", begon hij, „dat ik ,,'t Eindelijk snap!" vulde slager Külz hulp vaardig aan. De directeur-generaal luchte zuurzoet. „Juist. Ik vernam twintig minuten geleden, dat mijn heer Steinhövel onderweg was om de miniatuur af te halen. Toen u met een politie-commissaris verscheen, verwonderde ik mij een weinig. Maar het schijnt, dat ik vandaag nog vaker de ge legenheid zal krijgen mij te verbazen". „Dat hoop ik", zei Külz. Maar gaat u toch zitten, mijnheer de generaal. Dat kan geen kwaad Daarna wendde hij zich tot Juffrouw Trübner. „Ik word er nog gek van! Is het wel beslist de echte miniatuur? Of misschien een nieuwe theorie?" „Het is het origineel", zei mijnheer Steinhö- DE eerste zeven protestantsegebreide commissie, waartoe ook „dorpshelpsters" hebben na twee vertegenwoordigers van het ieen opleiding van een jaar haar ministerie van landbouw van Beie- i eindexamen gedaan voor een uit- ren behoorden. De dames ontvin- gen het diploma in het tehuis van - de Beierse „moederdienst" in vel. „Dat is het enige wat tot nu toe vast- Neurenberg, staat". Het zevental zal voor tweederde deel De deur werd geopend. Een Jonge man trad in d„e v'&d "verb"£nd'e"ged."*U de kamer. ajs het ware in een „vliegende colonne' „Een van onze onderdirecteuren", verklaarde j worden opgenomen, hetgeen wil zeggen, mijnheer Kühlewein onwelwillend. „Hij is van dat zij zullen worden uitgezonden, zodra de zaak op de hoogte". *ich ergens een noodtoestand voordoet. gaan opvragen. Er blijft gelukkig ;en grote kadergn ook onder het zowme naar nieuwe wegen waar dit is, het werk voort te zetten. De toogdagen die de jongens en mé in jes ln het voorjaar houden betekti get tegelijk een begin van afsluiting t Men onderschatte toch niet de vor mende kracht die van deze bijeen komsten uitgaat. Het samen bijeen wat in het winterseizoen is gedi zijn, het luisteren naar een instrue- De omstandigheden zullen niet rend en bezielend betoog dit alles laten zulke toogdagen ook aan moet wel van stimulerende werking begin van het winterwerk te houi zijn op het werk dat straks in de Wel zouden ze, om hun stimulenjen eigen vereniging wordt gedaan. werking juist dan naar onze s Er is gisteren hier en daar ook een overtuiging bijzonder nuttig DIEPTE VAN KINDERLEED De jonge man die met de zaak op de hoogte was boog en kwam naderbij. Het was mijnheer Joachim Seiler. Behalve Irene Trübner begreep voorlopig nie mand waarom de oude Külz opsprong en als een Indiaan op de jonge man af danste. De stoel viel om. Külz riep: „Hoera!" en klem de de onderdirecteur van „Verolina" tegen zijn borst. „Bravo, mijn jongen!" brulde hij. „Ons er zo tussen te nemen! Je bent me er eentje!" Hij lachte buitensporig. „Ik heb toch altijd ge zegd dat u geen echte boef bent! Daarna draai de hij zich trots om en wees statig naar Seiler „Dat is hij, mijne heren. Dat is hij!" „Wie is dat?" vroeg de directeur-generaal Kühlewein. De commissaris verklaarde: „Het gaat vermoe delijk om de man, die voor een uurtje de mi niatuur uit de woning van de heer Külz heeft verduisterd." De directeur-generaal mompelde. Men hoorde bijna dat hem een rilling over de rug liep. „Seiler! U bent een dief?" De jonge man haalde verlegen de schouders op „Het moest wel! Mijn beste mijnheer Külz. ik vraag u achteraf verlof bij u te mogen stelen" „Zo vaak u wilt, beste jongen!" riep Külz „Ik ben zo blij dat u geen inbreker bent. maai slechts Inbreekt!" De opdracht der „dorpshelpsters' bijspringen in landbouwgezinnen in de dorpen, wanneer de vrouw des huizes ziek is. een kindje krijgt of elders een geneeskundige behandeling moet onder gaan. Met dit nieuwe vrouwelijke be roep wil men de bijzondere noden in het moderne dorp verlichten. De praktijk heeft b.v. uitgewezen dat het geringe kindertal in de land bouwgezinnen voor een niet onbe langrijk gedeelte wordt veroorzaakt door hrt feit, dat de vrouw gevolg van het grote tekort personeel onmogelijk verscheidene QP de avond van Goede Vrijdag Heel haar leven, zo zei zij eens, heeft in Hollywood een veertien- ik ernaar verlangd dat iemand i jarig meisje de man doodgestoken werkelijk van mij houden zou. M met wie haar moeder, een beroemde de enige plaatsen waar zij hunkenjklot filmster, een verhouding had. Deze haar geluk zocht waren de nai kennelijke wanhoopsdaad heeft nog clubs, eens weer onthuld welk een ellende Wel een bij uitstek trieste biogn onder de schijnschoonheid verborgen en onder zulke omstandigheden nx kan gaan. haar dochtertje haar plaat* De moeder is vier keer gehuwd ge- leven zoeken. Bedenk wat weest en prompt ook vier keer ge- een kinderziel moet omgaan, scheiden. De vader van het meisje is wat er aan deze kinderziel is k») twee keer met haar getrouwd ge- gemaakt, weest en twee keer zijn zij uitéén Op de avond van Goede Vrijdaj gegaan. Men denkc zich in, onder het dit kind te erg geworden, welke omstandigheden zulk een kind was tegelijk de stervensavond gedoemd is op te groeien. Hem die gezegd heeft dat de kl Haar moeder heeft nimmer een ge ren tot Hem mochten komen ei heim gemaakt van haar gevoelens wij hen dit vooral niet mogen ved van eenzaamheid en verlatenheid, deren. (Wordt vervolgd» 1 cursus gestart. BKROKPINGSWERK keren wegens zwangerschap bij het NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Lemelerveld: kand. H. H. an der Neut te Eefde. Aangenomen naar Puttershoek: S. Koolstra te Welsrljp-Baljum. AANGENOMEN: naar Venio J. Struys te West-Terschelling; naar Diepenveen (toez.) H. C. Nortier te Kantens; naar De Bilt (U.) J. J. Poot te Delft. BENOEMD: tot vic. te Apeldoorn (wijkgem. Berg en Bos) jkvr. W. M. van Lynden theol. kande. te Den Haag. GEREFORMEERDE KERKEN Snel, Preparatoor geëxamineerd op de classis Winschoten en ter classis be roepen te Oostwold (voor de evangelisa- tiearbeid in Finsterwolde)kand. G. teland vroegtijdig sterven, doordat zij het werktempo op het bedrijf niet kun nen volhouden en als gevolg daarvan bij ziekte een veel geringere weerstand hebben. De „dorpshelpsters" hebben, nadat zij ie lagere school hebben doorlopen, een 'rondlge op het platteland ingestelde iple:ding ontvangen, voor een deel op •pecifieke landbouwscholen. Na het eind- erken zij gedurende een jaar op proef. Op 1 april - tweede Assies, die staande de vergadering beroep aannam en door de clasiiJ remptoor geëxamineerd werd en to laten tot de dienst des Woords en .Aangenomen naar Groningen-2 (derde predikantsplaats); R. J. de J te Winschoten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Giessendam: H. Rijkstf Vlaardlngen. Bedankt voor Woerden: H te Dirksland; voor Middelharnis en Veen: H. Rijksën te Vlaardlngen. REF. CHURCHES AUSTRAL® Beroepen te Ulverstone-Penguin ft Vi manië): L. Floor, predikant van de C?-' i. telijke gereformeerde kerk te Als (Nederland). E

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2