EXPO ;XPO lonaise EXPO- EXPO- EXPOrt roef de EXPO- EXPO- moet nog EXPOsitie worden van geld tL li £0 doet de EXPO, de Wereldten toonstelling Brussel 1958, zich op 't ogenblik aan de bezoeker voor, die de moed heeft de recht tegen over het Paleis van Laken liggen de Heyseirfakte te betreden. ,Moed.'' zeggen we met opzet, want niets is zo deprimerend en verwarrend als een expositieterrein in aanbouw. Waar op 17 april, de dag van de opening, de lak zal moeten glan zen, is niet veel meer dan wat ruw houtwerk te zien met spijkers, schroeven en reeds verroeste bou ten. De muren der paviljoens, die straks de schoonste décors zullen tonen, zijn als de grauwe omhulsels van kazematten. De roodgele brei van Limburg's on volprezen löss kleeft nog aan de schoenen, terwijl de kratten m-et hun schreeuwen de opschriften en nummers nog die duizend-en-een voorwerpen ver bergen, welke een lust voor het oog moeten worden en tezamen een van de grootste kijkspelen We zijn niet de eersten, die dit op merken en beslist ook niet de laatsten. Toen we dat geheel van onvolmaak te en hier en daar zelfs mismaakte beel den aan onze ogen lieten voorbij trek ken, drong zich onweerstaanbaar de vraag op: komen alle paviljoens, ga zons. wegen, restaurants, ansichtkaart stalletjes etc. wel op 17 april klaar? De organisatoren, het hoofd zwaar van de zorgen, beantwoorden deze vraag met een volmondig „ja". Niettegenstaande dit kregen we sterk de indruk, dat ook hier de wens de vader der gedachte is, dat de beslistheid, die een onomwonden bevestiging toch moet hebben, door hoop en zelfs vrees vervangen was. Wat denkt u van het boetebeding, dat santen als nenten bedrag is. dat betaald zal dienen den, als de ..dead line" 17 april niet wordt gehaald, is niet bekend- Maar uit de bekwame spoed, waarmee thans ve le teams bijna dag en nacht werken om aan hun tentoonstellingsverplichtingen te voldoen, mag wel geconstateerd wor den. dat het een aanzienlijke som is. Wie anders dan de Duitsers, die toch niet voor niets „tüchtig" heten, hebben op de in aanbouw zijnde EXPO voor een bewonderend gemompel gezorgd? In zeventien dagen tijd stampten ze een groot paviljoen uit de grond. dat. in stukken cn brokken, over de weg naar Brussel was vervoerd. Over de Russen hebben de organi satoren ook niet te de Amerikanen. Maar de Fran sen.... Niemand weet hoe ze 't nog redden kunnen. Men hoopt echter meegestuurd, alsof niet alle schoppen op gelijke wijze graven. Is het ook een warm makend gevoel om Russen naast Amerikanen te zien werken. Arabieren naast Fransen of Nederlanders naast Indonesiërs? Even ingesteld en dat als clausule i hun temperament en improvisatiever mogen. De Nederlanders behoeven zich ook geen zorgen te ma ken. Ze hebben dit maanden geleden wel gedaan, want het leek wel, of de Belgen hen wilden laten bewijzen, dat hun reputatie op het ge bied van de waterhuishouding niet op niets was. gegrond. ..Een blubberpoel zo was het en niet anders." zei eën Nederlandse ar beider. die van de aanvang af op de Heyselvlakte heef', gewerkt. ..Nadat we eerst een vijf meter hoge berg zand hadden weggewerkt, boorden we een waterader aan, waarvan de Belgen ons niets hadden verteld en die ons hele ter rein in een blubberpoel veranderde Na veel moeite hebben we het ding het zwijgen op gelegd, daarbij geholpen door een enorme waterkering, die we, als muur voor een ondergrondse bio scoop. in de grond hadden gestampt. Die bioscoop gaat overigens niet door, omdat de kosten bij nadere beschou- de wing te hoog bleken te liggen Waar het water van die bron on der het Nederlandse paviljoen thans naar toe stroomt, interesseert de Belgen niet. Wat men niet ziet en waar men geen last van heeft, be staat" voor onze zuiderburen niet. Daar behoeft men zich ook geen zorgen om te maken.... Een typisch ..Belgisch" produkt is ook die groep polsdikke kabels geweest, die dwars onder het tentoonstellingster rein doorliep. Waar deze „draêdjes" vandaan kwamen, wist men niet en waar men ze vroeger voor had willen gebruiken, evenmin- ..Ergens" hiel den ze plotseling op, wat de veelzeggen de commentaar: „dode dingetjes" ont lokte. Volkerenwedstrijd Al dwalend over de in aanbouw zijn de EXPO doet men als eerste gewaar wording op, dat volk naast volk aan de verheerlijking van het eigen kunnen be- Het chauvinisme gaat zelfs de Japan, eigen grondwerkers hebben Een van de negen bollen van het Ato- mium door middel van een telelens ..ge- tangen". Het Atomium. over welks toe komst druk wordt gespeculeerd, stelt een honderdvijftig miljard maal ver groot elementair metaalkristal voor. zeker wel, maar al spoedig tekenen zich tegen de achtergrond de zwarte scha duwen van deze tijd af, die het ene volk tegenover het andere heeft geplaatst. De Russen, regisseurs en propagan disten van nature, hebben aan deze ge dachte richting en leiding gegeven. En Amerika moet wel mee. getuige de stemmen, welke thans in de ..States" opgaan over de ..geringe aandacht", die de EXPO in officiële kringen heeft en de „geringe bedragen", welke voor de Amerikaanse ,.show" beschikbaar zijn gesteld. De EXPO gaat volgens ons het ka rakter van een wedstrijd tussen politie ke ideologieën krijgen. Het wordt niet een tentoonstelling, die de boodschap van een hernieuwde lotsverbondenheid brengt zoals haar folders in gezwol len taal verkondigen maar één. die met superlatieven, gegroepeerd om het eigen ..ik" argumenteert. Wie heeft het meeste, wie het beste? Wie brengt het meest overweldigende, het meest mag nifieke. het meest fantastische, het meest indrukwekkende? Atomium houdbaar? Zoals de Wereldtentoonstelling van 1889 Parijs eer» Eiffeltoren schonk, zo moet de Wereldtentoonstelling van 1958 Brussel een Atomium schenken. Een wirwar van bollen en buizen, geïnspi reerd op een elementair metaalkristal (150 miljard maal vergroot!) steekt 110 meter boven de Heyselvlakte uit. Met zijn negen „kogels", waarvan de hoog ste een restaurant moet worden, ziet de stellage er op z'n minst futuristisch uit. doch over de houdbaarheid bestaat nog altijd grote twijfel. Is het ontwerp te gedurfd geweest? Hebben de architecten van de toe komst net iets te veel conventionele wetten willen doorbreken? Het zijn vragen, die eerst gefluisterd werden, maar die thans, na een tussen- varia in getallen De Wereldtentoonstelling Brussel 1958. die op de Hey selvlakte verrijst, heeft een oppervlakte van tweehonderd hectaren, waardoor zij bij na twintig keer zo groot is als de eerste expositie van wereldallure, die 107 jaar geleden in Londen gehou den werd. De Belgen hebben bijna ze ven miljard frank meer dan vijfhonderd miljoen gul den! in de EXPO ge ïnvesteerd. Degenen, die van mening zijn, dat onze zui derburen nu wel subiet fail liet zullen gaan, zij mede gedeeld, dat het de tiende keer is, dat er in België een Wereldtentoonstelling wordt gehouden. Dc verwachting is, dat de EXPO, welker poorten pre cies een half jaar zullen open blijven, zo'n 35 mil joen bezoekers zal trekken. (170.000 per dag). Twee, speciaal aangelegde parkeer terreinen zullen plaats aan 23.000 bieden. In hotels, mo tels, kampen, jeugdherber gen etc. zullen iets meer dan 50.000 personen kunnen over nachten. Het moderne auto busstation bij de hoofdin gang zal 25.000 mensen per uur kunnen verwerken en op de wentelwiekweide zal gedurende de tentoonstel lingsuren elke drie minuten een helikopter dalen al landen. Aan bouwmaterialen is tot nog toe, alleen uit het bui tenland, een gewicht van dertig miljoen kilo aange voerd. Ter versterking van het beton der paviljoens w zeventig miljoen kilo staal gebruikt, terwijl bijna twee miljoen kilo aluminium zichlbaar is verwerkt. In" de parken Laken en Ossegem, die tezamen het hart van de Heyselvlak'.e vormen, moesten vele hon derden bomen worden ge rooid. die de aanleg en de bouw van de Wereldtentoon stelling in de weg 'stonden Aan de andere kant zijn er dertigduizend eiken, beuken en wat dies meer zij aan geplant. benevens 130.000 vaste planten. Een groepje ondi- bomen, titans onder deel van het interieur van het Amerikaanse paviljoen is, op speciaal verzoek van koning Boudewijn. aespaard gebleven. In de schaduw van hun lover hebben koning Leopold en koningin Astrid namelijk voor 't laatst sa men gedanst Rusland met een expositie- oppervlakte van 27.000 vier kante meter is de grootste. buitenlandse deelnemer aan de EXPO Nederland. Ame rika en Frankrijk komen met 25.000 vierkante meter op de tweede plaats, terwijl Engeland met 18.000 vier kante meter de derde plaats inneemt Bedragen de deel- nemingskosten van Neder land ongeveer twaalf mil joen gulden, die van de dwergstaat San Marino zijn nihil San Marino had na melijk geen qeld om zich op de EXPO te doen verte- genwoordiaen en vandaar dat dc Belgen met een royaal gebaar de kosten voor het gebouwde paviljoentje voor hun rekening hebb°n genomen. Op de luchtbrug, dat vierhonderd me ter lange, betonnen gevaarte, dat zich op de buitenlandse afdeling, van de EXPO bevindt, slaat nog slechts de een zame figuur van een „hostess". Straks, als de tentoonstelling geopend is, sal het er zwart zijn van de mensen. stadium van gemompel te hebben be leefd. in hun volle draagwijdte tot het publiek gekomen zijn. Geen bezoeker mag nog in dc buurt van het Atomium konten. Be-armban- de mannen houden hem reeds op een afstand van honderd meter tegen voor zijn eigen veiligheid, zoals wordt gezegd. Er mocht eens een schroef, een bout of misschien wel een buis naar beneden komen-... Sinds met de EXPO begonnen is, zijn reeds twee mensen door vallend materiaal ge dood.... Bezorgde stemmen blijven echter klinken. Er wordt gezegd, dat van het oorspronkelijke plan (alle negen bollen de lucht in) moest worden afgezien, om dat de krachten van het evenwicht ster ker bleken te zijn dan de geest van de ontwerper. Er wordt beweerd, dat het acht miljoen gulden gekost hebbende gevaarte veel meer dan de drie milli meter is gezakt, welke door het ten- toonstellingsbestuur worden toegege ven en dat een deel der bollen en misschien wel allemaal niet voor het publiek toegankelijk zullen worden ge steld. Laten we hopen, dat het de stem men der pessimisten zijn, van de behoudenden, die niet onmiddellijk in iets nieuws willen geloven. Ook tijdens de bouw van de wereldten toonstelling tuin 1889 waren er men- ten, die niet in de Eiffeltoren kon- de geloven. Maar nog altijd beheerst dit driehonderd meter hoge monu ment van staal het stadsbeeld van Parijs, terwijl geen vreemdeling zal vergeten van het uitzicht op de bo venste rondgang te genieten. Twaalfduizend mensen, zwoegend in de bagger, met bout, staal, beton en aluminium Het geknars van speeiemolens, vermengd met bet verre gedreun van pneumatische hamers, het gierend optrekken van zware vrachtwagens en bet doffe gebonk van ijzer, dat op ijzer valt Een donker vertekende voorjaars lucht, die zo nu een dan striemende regenvlagen ontlaadt boven grillig gevorm de bouwwerken En als blikvanger, hoog boven Brussel uit, het Atomium, dat warnet van bollen en buizen, dat „pièce de resistance" van een wereldten toonstellingswereld. Hei Russische paviljoen, hel grootste onder dc buitenlandse, die de EXPO telt. mag nog door geen vreemdeling worden betreden. Be leefde. doch onvermurwbare Rus sen houden elke nieuwsgierige bui- tpn hun terrein, dat een hoog op getrokken, plomp aandoend gebouw- te zien geeft. Op de tentoonstelling wordt dan nok gezegd, dat de Russen eerder door geheimzinnigheid dan door gemeenschapszin uitmunten. Ook vertelt men er wel by, dat Kroesj- tajev „Manneke Pis" maar een bur- gerlyke en deoadente bedoening vindt. Men wyst dan op de unieke bordjes, die op het hekwerk ge spijkerd zyn en waarop in perfect Vlaams en Frans, dc volgende woorden staan: „Elke werkman, die erop betrapt wordt te wateren in 't gebouw, wordt ontslagen zonder voorop- gebruiken dan voor haar teint door deskundigen is voorgeschreven. Het aannemen van geschenken is haar verboden. Op geen enkele manier mag zij anders dan strikt zakelijk met haar bezoeker in relatie staan. Overal Van de 282 Belgische „hostesses" is een aantal alleen werkzaam in de pa viljoens van Belgische inzenders. Een gedeelte is aangewezen om de bezoe kers over het gehele terrein rond te leiden, en een klein aantal krijgt tot taak de bezoekers te verwelkomen aan de stations en bij de grensplaatsen. Op haar vooral is de aandacht geves tigd. Zij immers zullen de bezoekers alle inlichtingen moeten verstrekken over de weg naar de EXPO. over logies over andere bezienswaardigheden in Belgié. over de kosten van de tram, de trein, de bus. over de treinenloop, over de oorden van vermaak. En ze moeten dit doen in het Frans. En gels, Duits, Nederlands, maar ook in het Hebreeuws, als dat nodig is, in het Russisch en in het Japannees. En ze moeten het alles doen in grote opge wektheid, zonder vermoeid te worden, altijd even vriendelijk, want het oog van de wereld is op haar gericht. mannekens' n Monique Wertheim uit Luxemburg zal in de komende maanden dag in it uit in een van de Belgische paviljoens op de EXPO honderden keren pet de bezoekers vertellen over de voorwerpen, die in de vitrines zijn uit- aid. „Mesdames et messieurs", zal zij zeggen, en „dames en heren", en lidies and gentlemen" en „meine Damen und meine Herrn". Want Monique ertheim is een voortreffelijke gastvrouw, die de meeste van haar gaster hun eigen taal kan aanspreken. En daarin ligt de charme van d< loslesses", dat zij u direct op uw gemak stellen. U behoeft niet naai ranse woorden te zoeken, niet het hoofd te breken over verbuigings- ilpngen noch over de vervoeging van onregelmatige werkwoorden. I) ireekt uw taal en u krijgt in uw taal antwoord. Een EXPO bouwen, zelfs als die te hussel, is te doen. Het kost tijd en het ksi geld. Maar knappe architecten rekken lange lijnen over grote vellen r,: papier en vakkundige werklieden Ki:en in staal of beton of ijzer of alu minium de gedachten van de architec ten neer. Zij geven vorm aan een kunstzinnig denken. In het vak door knede organisatoren lossen de ingewik keldste problemen op. Zij zijn in staat li feilloze verbindingen tot stand te bren- tussen stations en EXPO. waar- r het mogelijk wordt, zonder stag- le, tienduizenden vreemdelingen te voeren. Een uitgelezen schare res- -aur.iteurs en kelners kunnen, zonder fitbgoatie, tienduizenden magen vul- 1 en evenveel dorstige kelen laven, i' zal allemaal wel gaan. Maar moei- ;isr is het. die ene bezoeker, die van e: komt en vermoeid is en alles wil op zijn gemak te stellen en hem juist zo te ontvangen, dat hij on- r iddellijk alle vermoeienissen vergeet. Keuze Wie denkt dat hij die taak kan ver- rullen? vroèg de Belgische regering, een tweeduizend Belgische jonge touwen zeiden: ik. Maar toen zij op un taak werden geëxamineerd, bleek ii\ zeer velen zich hadden overschat. Want van dc „hostesses" zal veel wor- jl fen gevergd. Zij moeten vreemde ta lm zo goed als feilloos spreken, zij moeten een brede algemene ontwikke- N Lng bezitten, zij moeten de wensen van hun gasten kunnen raden en bereid zijn niet alleen te vertellen, maar ook te luisteren. Zij moeten het gesprek gaande kun- ctn houden, voorkomend zijn en be- "leefd, en zij mogen zich niet opdrin- jen. de 2000 gegadigden werden jonge vrouwen voor de func- n „hostess" uitgekozen, en maanden volgen om alle puntjes j op de i te zetten. En de cursus was zwaar want miljoenen mensen uit alle werelddelen zullen straks Bel gië gaan beoordelen naar de gedra gingen van dc „hostesses". Daarom zijn er voor haa- regels utgesteld,. regels, die op het eerste ezicht erg streng lijken. Een „hos- J less" staat er in de voorschriften, mag als zij in dienst is, niet roken en geen Hsterke drank gebruiken. Zij mag niet lp uniform, met één heer in een res- jiiurant zitten. Zij mag zich niet met iM bezoeker buiten hef tentconstel- WSterrein vertonen, tenzij ze daar schriftelijk opdracht toe heeft. Zij moet "sciei •■'.•eten. waar zij moet staan als nj dames uit een auto laat stappen, welke kant van de bezoeker zij - het tentoonstellingsterrein moet '«pen. Zij mag geen andere makë-up •De tentoonstelling kost België leen cent," heeft de commissaris- leneraal der Belgische regering voor de EXPO, baron Moens de Fernig, nu, bijna een jaar geleden, Sezegd. Of de edelman, wiens hoofd door het vele organiseren heet °m te lopen, nog steeds deze ■nening is toegedaan, is niet bekend, «hoewel reeds gebleken is, dat de Agaven de ramingen aanzienlijk rjilen overschrijden. Zeker is in ieder geval. dat. naar Nederlandse maatstaven gemeten, uitstapje naar de Brusselse Wereldtentoonstelling behoorlijk in df papieren zal gaan lopen, met andere woorden: dat de Belgen de Kosten van de EXPO voor een groot doel op de bezoekers zullen verha len. Als we reis- en verblijfkosten bui- ,en beschouwing laten, dan betaalt oen volwassen persoon voor een be- z°ek aan de Wereldtentoonstelling ongeveer de volgende bedragen: B. frs. toegangsbewijs 30 'ham naar en van het terrein 9 nattegrond, zonder welke men verdwaalt 20 Catalogus, zonder welke een bezoek waardeloos is (ongeveer) 25 i'duiputtreintje, zonder hetwelk de Uil alle delen tan de wereld komen da gelijks groepjes jonge vrouwen in Brus sel aan. Het zijn de met zorg geselecteer de gastvrouwen der diverse paviljoens, die. zo hing de tentoonstelling duurt, in Belgie zullen blijven. Op de foto worden enige Amerikaanse „hostesses" door een Belgische collega in de gehei men van de in aanbouw zijnde EXPO ingewijd. voetzolen schroeien 15 Stoeltjesliften (idem dito) 40 Atomium, zonder hetwelk men „niets" heeft gezien 60 Entree „België 1900" 25 Entree „Antwerpse" dierentuin 10 Entree Internationaal Paleis der Schone Kunsten 20 Zonder het reisgeld naar en van Brussel dus, zonder consumpties en zonder een bezoek aan het Ameri kaanse ,,Cinerama"-filmpaviljoen (kosten: 100 B.frs. f 7.60), komt een dag EXPO op bijna twintig gul den te staan... En als u soms met een eigen wa gen denkt te komen, overweeg dan wel. dat de parkeerprijs twintig frankskens bedraagt (ongeveer 1.50) en dat hierbij nog vijf franks kens per persoon voor een tramre tourtje parkeerterrein-tentoonstel lingsterrein moeten worden bijge teld. Vergeleken met het plaatsen van een druk en beweeglijk kind in een crèche is dit inderdaad schrikba rend duur. Het laatste kost name lijk niet meer dan tien B.frs. (vijf-» enzeventig cent) per dag...

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5