CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur fis Versperringen voor de kerkdeur L Kanttekenin Het is niet verstandig het christen-zijn op te dringen r- Puzzel -1 H ra 3 12 n m d ï5~ Van de jeugd geniet 85 pet. voortgezet onderwijs -BW In Snakkerburen SNAKKERBUREN is een dorp dat alleen bestaat in de fantasie van ds. W. Wilman te Oude- schoot. Er lopen in dat dorp genoeg mensen rond, waarin menig kerklid in bestaande ge meenten zich kan herkennen. Daarom schrijft ds. Wilman over Snakkerburen. In Diakonia volgt hy de weg van zijn neef Jan, die diaken is in Snakker buren: in Hervormd Nederland stelt hij de Jonge Kerk in dat dorp aan ons voor. W\j knippen: DE vorige keer mocht ik Hotze aan u voorstellen, onze Hotze van Snakkerburen. Vandaag wil ik Ids aan u voorstellen. Is dat nodig, vraagt u? Al die boerenjongens uit zo'n gehucht als Snakkerburen zijn immers precies gelijk. Als je er één kent, ken je ze toch allemaal. Och wat kent u ons platteland toch slecht! Al die boerenjongens uit zo'n gehucht als Snakkerburen zijn immers precies gelijk, dat moest u Alie. de verloofde van Ids. eens zeggen! Zij beweert dat er maar één jongen is als Ids en gelijk beeft ze ook nog. Ik dtfrf vol te houden dat de dor pelingen onderling nog meer ver schillen dan de bewoners van de stad. Ik heb er ook een verklaring voor.. Wij zijn allemaal handwerk van God. Hij richtte nooit een mensenfabrieVje op, zodat de één in alles precies aan de ander ge lijk werd, zoals alle auto's uit een bepaalde fabriek precies gelijk aan elkaar zijn. Nee. God vormde ons allemaal aftonderlijk met Zijn handen daarom zijn er geen twee mensen gelijk. Nu moest God veel stedelingen scheppen. Omdat er zoveel moes ten zijn, moest Hij wel eens haas tig te werk gaan. kon aan ieder niet zoveel zorg besteden en 'n eigen wezen meegeven. Plattelan ders waren er lang zoveel niet no dig. Daarom kon de Here God aan hen alle tijd besteden en ieder een uitgesproken eigen karakter mee geven. Ik leg u alleen maar mijn verklaring voor. U behoeft het na tuurlijk niet met mij eens te zijn. andere jongen is dan Hotze. Laten wij ons, alle andere ver schillen daarlatende, alleen maar bepalen bij de plaats die Ids in neemt in de jonge kerk te Snak kerburen. Ids is namelijk hoogker kelijk. d.w.z. hij zoekt het hoog in de kerk. Elke zondag neemt hij daar zijn plaats in op de galerij. Hij bekleedt daar zelfs een hoge functie, is daar geestelijke wind maker. hoogkerkelijk uitgedrukt, wat je laagkerkelijk gewoon or geltrapper zou noemen. Denk niet dat dit een sinecure is. O nee. Ten eerste moet Ids er el ke zondag zijn. Maar erger is dat de balg zo lek is als een zeef. Ids moet dus pompen om het leven, wil er muziek in de gemeente zijn. Van die balg en de winden, die Ids erin pompt, kan met recht het woord van Jezus tot Nicodemus gelden: ..De wind blaast waar heen hij wil en gij weet niet waar hij heen gaat." zich daarover ecb- hij na het zingen preekstoel kijkt, waar de dominee de preek zal beginnen, denkt Ids getroost: ..Man. man, wat moet jij ook pompen om wat muziek in de gemeente te houden."' hoogkerkelijke geestelijke windmaker een vanzelfsprekende vaste plaats in de kerk van Snak kerburen heeft ingenomen. Och nee, en zo voelt hij hetzelf ook aan. hij staat feitelijk nog voor de deur van de kerk en probeert tot nog toe tevergeefs daar binnen te komen. Allerlei mensen versperren hem echter de toegang tot de kerk. Zo zit daar in de kerkvoogden bank ja hij zit er, maar voor Ids staat hij als een hinderpaal in de kerkdeur Jan Boersma, de groot ste boer van Snakkerburen. Ids kent hem, is twee jaar lang knecht bij hem geweest. Zeker, Jan Boersma heeft belijdenis gedaan, is zelfs kerkvoogd, maar Ids weet maar al te goed dat zijn eigenlij ke tempel de boerenleenbank is en zijn eigenlijke god zijn stamboek- Daar heb je verder Arie Mees ter. De man heeft zonder één keer te zakken de akte M O. gehaald, kent de tafels van vermenigvuldi ging feilloos van buiten en weet daarmee alles te verklaren. Och, wie gelooft nu nog in die kinder lijke verhalen uit de bijbel en luis tert nog naar het geleuter van een dominee. Natuurlijk komt hij nooit in een kerk. maar voor Ids staat hij toch als een hinderpaal in de kerkdeur. Zo'n hinderpaal is voor Ids ook Klaasje Zedelijkheid. Zij doet met anders dan haar hoofd schudden over die jeugd van tegenwoordig. Vroeger vergaderden zij zedig gescheiden, de Jongelingsvereni ging en de Jongedochtersvereni- ging. Tegenwoordig hebben ze één jeugdclub, jongens en meisjes sa men En wat ze daar doen! Het einde der tijden moet wel nabij zijn. Zo zijn er meer te noemen. Sa men staan ze In de kerkdeur en versperren Ids de toegang tot de kerk. En Ids hij probeert eer lijk zich er doorheen te boksen. Eén ding doet hij verkeerd, liij probeert tegelijk die anderen, die hem in de weg staan, er uit te boksen. Wij zouden Ids willen zeg gen: Poks raak kerel maar boks zo. dat Jan Boersma en al die an deren met je mee de kerk intui melen, want de Heer der Kerk heeft ook dezen lief. TACTISCH VRAAGSTUK De hulp aan achtergebleven gebieden Prins Bernhardt Politiek belang is onjuist uitgangspunt Denk aan Uw lijn, Mevrouw - ontbijt Geloof toch niet dat U slank wordt niet eten. Ontbijt 's mogens gewoon met man en kinderen. Neem een bordje Lassie Klaar Havermout. Dat zet niet aan dat maakt niet dik. Wèl geeft het kracht voor de dagtaak die U wacht. Over Uw taak als huisvrouw gesproken; Lassie Klaar Havermout maakt het U al heel gemakkelijk. U hoeft niet te koken geen aangekoekte pannen af ONDERWIJSBENOEMINGEN te wassen. Lassie zit al gekookt in het Benoemd tot hoofd van de (nieuwe) pak. U strooit het zo op de borden. Melk christeiijk-nationale school te Amsterdam en suiker erover klaar. Slotervaart de heer K. Overgaauw te Duur zeker Niets daarvan Zo'n groot .Amsterdam-O. pak kost 75, een normaal pak 40 cent. Benoemd tot onderwijzeres aan de Eben Lassie Klaar Havermout Het beste Haëzerschool te Ridderkerk mej. F. E. ontbijt in de kortste tijd! Pols te Dordrecht. BLKokPlM.SWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Zoetermeer (2e pred.pl.): G. M. van Dieren te Ede. Bedankt voor Vriescheloo (toez.): C. Boogaard te Noord Bergum; voor St. Maartensdijk: L. Vroegindewey te Gameren. Aangenomen naar De Bilt: J. J. Poot te Delft. Beroepen door de Gen. Syn. tot predi kant voor buitengewone werkzaamneden (arbeid in dienst van de Simave tb.v. evangelisatiepost Coudekerque, Frank rijk kand. G. Allers. te Amersfoort. Beroepbaarstelling: ds. M. Enker, secr. Int. Hebr. Chr. Alliance, p.o.b. 272, Rhmatk Gan, Israël. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Lollum: kand. H. J. Bavinck te Amsterdam-O. Bedankt voor Engwierum: kand. A. Klaassen te Echtelerveld (Kreis Bentheim Duitsland). GEREF. KERKEN (onderh. art. 31) Examens Aan de theologische hoge school te Kampen is geslaagd voor het kand. examen de heer H. Stolk te Am stelveen. M. Blok te Rijssen. Herv. predikanten gaan vergaderen De jaarlijkse vergadering van de predikantenvereniging der Ned. Her vormde Kerk zal ditmaal op 14 en 15 april a s. te Utrecht worden gehouden. 14 april zal in K. en W. onder leiding van dr. A. A. Koolhaas van Amersfoort, praeses van de generale synode, een bespreking worden gehouden over „Zaken die haken", waarbij enkele pro minente figuren actuele zaken zullen bespreken. Dinsdag 15 april zal prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar in de theo logie te Utrecht, refereren over „Kerug- ma en communicatie", welk onder werp in discussiegroepen, die in het universiteitsgebouw zullen vergaderen, zal worden besproken. (Van een onzer redacteuren) HET PROGRAMMA van de laatste dag van het congres op Woud- schoten, georganiseerd door het studentenkorps en de vereniging van vrouwelijke studenten aan de Vrije Universiteit thema; „Stu dent en Koninkrijk" droeg in zich het gevaar dat deze „interna tionale dag" los zou komen te staan van de andere dagen. Door het hoge bezoek was het congres tevoren tamelijk besloten van aard blootgesteld aan de onontkoombare publiciteit, die gemakkelijk had kunnen leiden tot een verschraling van het gesprek tot het wis selen van formele vragen er» antwoorden. Het was vooral te danken aan de open en persoonlijke wijze van spreken en antwoorden van prins Bernhard, dat de discussie van uitstekend gehalte was. Juist óp het vliegveld Soesterberg gearriveerd uit Turkije, reed de Prins direct door naar Woudschoten, waar hij bij de ingang ontvangen werd door prof. dr. J. Waterink evenals hij erelid van het V.U.-corps en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, de dis cussieleider van deze dag. Voorts was onder de aanwezige h oogge plaatsten uit academische kring de hoogleraar op non-actief, minister Zijlstra. In de discussie over de onderontwik kelde gebieden heeft prins Bernhard gezegd, dat hulp die op grond van poli tiek belang gegeven wordt een onjuist uitgangspunt heeft. Voorts zeide hij. dat technische en economische steun alléén niet voldoende is. De steun bevordert wellicht een zekere ontworteling. Wij moeten oppassen niet teveel kapot te maken zonder dat op te vangen. Maar dat oppassen dient héél voorzichtig te geschieden; het is niet verstandig het christen-zijn op te dringen. Nog lang is gisteravond en van nacht in onaerlinge vaak heftige ge sprekken gehandeld over de prak tische uitvoering van de Rijksdienst, die in het congres belicht is. Die discussie is zeker vanochtend bij het vertrek niet gesloten. De sociale dag" Ml na a n iJH HMHaa x E t rr aiHHH Mnasi JH lü LU n No. 131. Horizontaal: 2. voorzetsel 4. bediende in restaurant 6. soort leer 7. opbergruimte 9. voornaamwoord 12. verslag 15. hogepriester in Oude testament 16. dunne 17. Eerw. Heer. afk. 19. deel v. e. mast 20. muzieknoot 21. beroemd museum in Madrid 24. soort snoep 25. rustend (dominee) afk. Verticaal: 1. Indon. eiland 2. element, afk. 3. zotten 4. voorzetsel 5. uitroep 8. welpenleidster 9. herbergier 10. hoge akker 14. genegenheid 16. senior, afk. 18. bedwelmingsmiddel 21. per order. afk. OPLOSSING VAN GISTEREN aijfdnaxaaa daaxasaaa \H39an stia aaïcnaaaiax 33aaa;cBara aaaxaaaas De universiteit aldus prins Bern hard moet zich in twee opzichten wij den aan de voorbereiding van de acade micus, die mee wil werken bij de hulp aan de onderontwikkelde gebieden. Na tuurlijk dient de nodige kennis te wc bijgebracht. Vooral echter zal de versiteit een geestelijke Instelling moeten inspireren, die zich leert aanpassen, in leven en daardoor beter helpen. Dienst Koninkrijk is dienst. Zo vatte prof. De Gaay Fortman de besprekingen, ook op de internationale dag samen. Hij wees er óp hoe in de lezing van de Prins het natuurlijk verband tot uiting was geko men tussen belang en opdracht. En wat die opdracht betreft: omdat hü christen is vervult een mens zijn opdracht goed. Daarmee zijn we terecht bij de be doeling van het congres. Boven ver wachting geslaagd noemde prof. Wa terink het. die met verve het voorzit terschap bekleed had. Het ging om de bezinning alvas-t als student op de vraag hoe de academicus in al zijn levensverbanden (kerk - zondag; cul tuur - maandag: sociaal leven - dins dag: in het leven der volkeren - dins dag) de ..dienst" als grondwet vai Koninkrijk kan vervullen. VrUblRvend praten daarover Is onmogelijkheid. Geen wonder dat vaak gepoogd werd de studentenorganisaties en de huidige universiteit aan dat Ideaal te toetsen. Om van de persoonlijke toet sing hier niet te spreken. dit Koninkrijk te TEDER die het wel meent met de den dat het gezag gehandhaafd 1 handhaving van het gezag, zal worden. Maar er zijn verschill, met belangstelling kennis hebben wegen die tot dit doel kunnen genomen van de verklaring van de den: soms zal het nodig zijn Haagse politie over het 1 april-ge- gezag te handhaven met de bli beuren. sabel in de vuist, maar er z~ Speciaal de mededeling dat er een momenten denkbaar dat m onderzoek wordt ingesteld naar het kan doen met een glimlach individuele optreden van de bij de lippen en een paar goed geks strijd betrokkenen, zal met instem ming ontvangen zijn. Want vast staat bekijken, woorden. Voor zover wij dit km dit laatste op wel dat er politiedienaren zijn ge- le april beter op zijn plaats ge* weest die zich in de hitte van het dan de politiejeep en de blanke gevecht te ver hebben laten gaan bel. en voor een man-met-wapenen is dat een gevaarlijke gemoedstoe- Kan men dit deel van de zaak met Voor gerustheid aan de Haagse politielei- functie ding overlaten minder gerust zijn eiste. Elk ogenblik wij over het algemene aspect van de nacht zal iedere dienst dot deze zaak. De Haagse politie is van politieman moeten bedenken ol oordeel dat haar optreden in het niet bezig is dat vertrouwen ten algemeen genomen juist was wij den. We kunnen ons niet helen zijn voorshands een tegengestelde aan de indruk onttrekken dat mening toegedaan. kant van het politieberoep bi Het gaat hier om een vraagstuk opleiding niet helemaal uit dt van tactiek. Vooropgesteld kan wor- komt. Het congres werd eergisteren bijzon- h"d.'*r;:°fc"rt,enSLa'i.,:mriier,Hks: werkloosheid gedaald Want dit moet men bedenken; politie heeft een dienende funr goede uitoefening van s vertrouwen een eerste de dag dan ook aanleiding tot gedachtetiwisse- ling over de meest verschillende zaken in het licht van het Koninkrijk. Deze va- leerden van de huidige opzet der col leges tot het nog niet uitgestorven wan trouwen van de arbeiders jegens de aca demici. De besprekingen werden ingeleid door ir. W. Bakker (,,De academicus, zijn beroep en zijn vrije tijd") en heer P. Borstlap („Uw antwoord aan de vakbeweging"). Ir. Bakker zei o.m., dat de vrije tijd die ook de academicus moet nemen allereerst aan de zorg voor eigen ziel het gezin moet worden besteed. Daar naast vragen kerk en organisaties deze tijd. Maar daarin voelt hij zich vaak niet thuis. Toch zijn er voor wie ook hier de dienst van het Koninkrijk zoekt mogelijkheden, die hun als intellectueel bevredigen kunnen. Ir. Bakker is tegen een paraparochie van gelijkgezinden; eventueel wijst hij haar niet af, als zij bedoelt vervreemden naar de eigen ge meente te leiden. De opleiding tot dienst miste Bakker in het studentenleven, wa bij hij een felle aanval deed op de groentijd. Een aanval, die prof. Borst beantwoordde met een warm en dankbaar pleidooi voor dit stituut. Niet overdragen Men kan zijn opdracht tot dienst niet overdragen, zo zei de heer Borstlap. Voor een deel wordt deze vervuld door het actief deelnemen in het werk der ganisatie. Voor een antfer nog meer waarloosd deel echter wordt zij pas vervuld door het persoonlijk optreden in de kleine kring van wie dagelijks met elkaar binnen de muren van een fa briek of een kantoor werken. Deze twee kanten gelden voor de academicus het beroepsleven Het was de bedoeling van het congres dat de studenten nog meer zouden voe len de spanning van het probleem. En uit die spanning zou misschien resulteren een meer positief aanvaarden van de De chrlstelijk-soclale organisaties heb- roeping dan wel eens gevonden wordt, ben de afgestudeerden nodig voor Om nog even prof Waterink té citéren rechte vervulling van hun taak; de uit zün slotwoord van gisteravond—: demlci hebben die organisaties nodig Het gezicht op het Koninkrijk is dichter- voor het beoefenen van hun dienst aan bij gebracht; we hebben herkend de'het Koninkrijk. Advertentie RADIOVERSLAG „Luisteraars, wat in deze spannende momenten is gebeurd, kan ik u helaas niet vertellen. Een heer met wijdopengeslagen tijd schrift belemmert mij het uitzicht..." (Zó boeiend is nu PANORAMA 1) Propaganda voor het leraarsambt Minister Cals vertrouwt erop, dat de dit jaar aangevangen voorlich- tings- en propagandacampagne voor het leraarsambt bevredigende resul taten zal hebben. Op 13 maart jl. heeft hij 45.000 brieven doen uitgaan aan ouders van middelbare scholie ren, die dit jaar eindexamen zullen doen. In deze brieven wordt gewe zen op de voordelen van een carriè re als leraar. Schoolbesturen zijn in geschakeld ter verkrijging van adres- 61 Rudi sprong ln zijn wagen in de hoogte. „Er achter aan!" schreeuwde hij buiten zichzelf. „Er achter aan!" De jacht ging verder. En vlak achter de twee taxi's veegde de mo torfiets met de agenten. De signaalhorens huilden. De voorbijgangers keken de cavalcade ver baasd na. Privé auto's versnelden hun tempo en probeerden te volgen. De straat was in een roes. Voor het Kaufhaus des Westens stopte de eer ste taxi. De passagier sprong er uit en rende het portaal van het warenhuis in. De tweede chauffeur remde eveneens. ..Hier wachten!" riep Rudi Struve en volgde de vluch teling Vj de ingang stootte Rudi Struve op de agenten, die juist van de motorfiets waren ge stapt. „Kom mee!" schreeuwde de componist en stortte zich vol temperament middenin de golf van kooplustigen. Professor Horn was verdwe nen. „Laat u alle uitgangen bezetten!" riep Stru ve en snelde op de trap af. Mijnheer Steinhövel had juist van de commissa ris afscheid genomen, toen het district Stein- platz opbelde en de tekst van het papierstrookje doorgaf, die betrekking had op de taxi LA 32875. De commissaris had de nodige maatregelen ge troffen. Motorpatrouilles rukten uit. Bovendien werden de wegen die uit de stad voerden, afge zet. Meer kon men op het ogenblik niet doen. Nu zaten de drie bezoekers weer op hun stoelen en blikten gelaten naar de telefoon „Misschien hebben we geluk," zei de commis saris. „en krijgen we de jongeman toch nog te pakken! Erich Kdstner: „Maar wie zit toch achter zijn taxi aan!" zei de oude kunstverzamelaar sceptisch. „Misschien is het de concurrentie, die hem ons in handen speelt. Misschien is het ook een van zijn hand langers, die ons op een dwaalspoor tracht te lei den. Wat weet men er van!" Slager Külz meende: „Zoals ik de jongeman ken. heeft hij zelf deze strookjes uitgedeeld. Hij houdt ons eenvoudig weer eens voor het lapje. Wanneer u de taxi te pakken krijgt, zal er hele maal geen passagier inzitten, of misschien een onschuldig mens We hebben ook niet anders verdiend. We hebben op zijn eerlijk gezicht ver trouwd en nu presenteert hij ons ezels de reke ning!" Hij nam zijn hoofd tussen de grote han den. „Door hem ben ik twee dagen vijf pond afgevallen! Kijkt u eens!" Hij trok zijn vest glad „Minstens vijf pond! En bovendien heeft hij me geruïneerd Mijnheer Steinhövel glimlachte. „Wilt u mij dan nog altijd uw slagerij vermaken?" „Mijn zaak is van u," zei Papa Külz. „En mijn tegoed op de bank ook. Doet u er mee wat u wilt. Ik heb met alles afgedaan. Ik trek met Emilie bij de kinderen in en help in de winkel." De telefoon ging. Ze keken in spanning naar de commissaris, die zijn naam noemde. Had men de taxi ge vonden? Had men de dief te pakken? „Voor u, mijnheer Külz", zei de commissaris. Külz greep naar de hoorn. „Wat is er?" Eens klaps kreeg hij een rood hoofd, riep: „Neen!" en smeet de hoorn op de haak. „Zo iets stoms!" zei hij. „Hier gaat het om een half millioen en mijn vrouw vraagt me of ik gauw kom eten!" Er werd geklopt. Een agent trad de kamer in en nam een stram me houding aan. „Een brief voor de heer Stein hövel! Werd zojuist afgegeven." De verzamelaar nam de brief in ontvangst. De agent trok zich terug. De heer Steinhövel open de het couvert, las de brief en overhandigde hem zonder een woord aan de commissaris. Die las hem ook en gaf hem door aan juffrouw Trübner en mijnheer Külz. „Aha riep Oskar Külz. „Dat handschrift ken ik! Zo schreef de bende een brief aan de jong^ man. Onderweg. En later aan mij, toen ze de valse miniatuur terugbrachten. In Warnemünde Gisterennacht." Hij wendde zich tot de commissaris. „Maar hoe kunnen de heren dan nog brieven schrijven' Ik dacht dat u ze achter slot en grendel had!' „We hebben waarschijnlijk slechts een deel var de bende gevangengenomen", zei de commissa ris. Irene Trübner knikte. „De brief is waarschijn lijk afkomstig van de heer met de witte baard en de donkere bril. Ik heb altijd het gevoel ge had, dat hij de leider is." tWordt vervolgd. De bewindsman van o. k. en w. deelde dit gisteren mee in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de begroting van zijn departement. Met de heer Van Riel (lib.) en prof. Diepenhorst (a.r.) heeft de minister ge disputeerd over het hoger onderwijs. Daarbij bleek, dat de bewindsman de eulden middenweg tussen de opvattin gen van beide heren wenste te bewan delen. Dinsdag jl. had de heer Van Riel een pleidooi gehouden voor een meer op Amerikaanse leest geschoeid hoger onderwijs, terwijl prof. Diepen horst veel meer geporteerd bleek de Europese vorm van universitair derricht. Hoewel hij dus geen keuze deed tussen beide standpunten verheel de mr. Cals niet. dat hij toch meer aan de kant van de heer Van Riel staat dan aan die van prof. Diepenhorst. Naar tijn mening dient het niveau van ons hoger onderwijs in ieder geval gehand haafd te worden: daarnaast kan wor den nagegaan in hoeverre het Ameri kaanse systeem (colleges, athenea) hier een plaats kan krijgen. In ander ver band merkte de minister op. dat men zich niet blind moet staren op de we tenschappelijke vorming in de Sowjet- unie, want deze is eenzijdig en houdt geen rekening met de hogere waarden, die wij hier wel kennen. Wij moeten in sommige opzichten de minderen van de Russen durven zijn, al neemt dit niet weg. dat alles in het werk dient te worden gesteld om onze talenten te activeren en het onderwijs te democra tiseren. On-geveer 85 pet. van de jeugd geniet thans voortgezet onderwijs. De raam wet op het voortgezet onderwijs zal bin nen enkele jaren zijn beslag krijgen. De adviezen over het voorontwerp zijn overigens niet onverdeeld gunstig, zo dat er nog vele problemen op te los «en zijn. Met de heer Algra was de mi nister het eens. dat er voor de wet eer volledige financiële gelijkstelling to' «tand dient te komen van openbaar eT bijzonder voortgezet onderwijs. Staatssecretaris Höppener deelde nog mee. dat Intern gewerkt wordt aan de voorbereiding van een sportnota. Deze nota zal verschijnen zodra de beste dingsbeperking niet meer noodzakelijk Is. Hij za! ook de door prof. Glelen (kath. v.) gevraagde inventerisatie be vatten van wat er op sportgebied Is en wat er niet Is. De staatssecretaris kon digde voorts aan, dat spoedig voor schriften voor een nieuwe verhoging van de contributies en leesgeldew der openbare leeszalen bekend zullen wor den gemaakt. TAAT het cijfer van de werkloosheid reeds eerder af te r over maart een belansrijke ver- Intussen bllift van mindering te zien heeft gegeven. moet tot voldoening stemmen, al blijft waakzaamheid geboden. Hoe richt. Zij hebben daarin betoogd groter werkloosheid, des te groter maatregelen ter bestrijding vu moet de werkzaamheid zijn die haar werkloosheid goed en nuttig en m p, Ci Intussen blijft van volle kracht adres dat de werkgeversorgania onlangs tot de regering hebben i het kan, r dat i bijzoné in behoort in te perken Werkloosheid, altijd een kwaad, mag zond economisch klimaat, niet uitgroeien tot een ramp. Wij Ons land moet voor zijn snd behoeven ons als volk niet te ver- gende bevolking helen dat bij de jongste stijging ve- Er moet hier vi len onzer de schrik in de benen is men. De ondernemingszin moet geslagen. Zou zich een herhaling gaan den gesteund en aangewakkerd. voordoen van vroeger jaren? Zouden de ondernemingszin behoort ia ten onzent dezelfde verschijnselen geval niet te veel in de weg te wtn zich gaan voordoen als elders? Hoge gelegd. En in het adres werden**^ cijfers uit landen als Duitsland en de beelden aangevoerd hoe in de Verenigde Staten gingen opgeld doen staande toestand verbeteringen k i hand tot worden aangebracht. Een daling in het cijfer de,, Er is nu weer een daling ingetreden, loosheid moge de Nederlandse bm moed geven, waakzaamheid blijft „-T—boden. Het scheppen van een ga king heeft op de dusgenaamde sei- economisch klimaat is daartoe zoenwerkloosheid.Deze immerspleegt naar onze ...fc... CHINESE ZONDEBOKKEN mening onmisbaar. FR zijn aanwijzingen dat in Indo- De Chinezen, ln Indonesië n neslë, na de Nederlanders, nu de aehtig, hebben rich steeds met Chinezen als zondebokken moeten gaan volle energie aan het land gep fungeren. Er wordt reeds tegen hen en in de economie van Indonesië opgetreden. Chinese verenigingen ben zij altijd een uiterst belangq worden ontbonden, Chinese kranten ja onmisbare functie^ vervuld, t verboden. daaraan, zo schijnt het, moet no einde komen. Het verschijnsel is niet nieuw. Alle Hun aanwezigheid in Indonesië g eeuwen door hebhen zwakke rege ringen behoefte gehad aan zondebok ken. Eigen onkunde, eigen onvermo gen moest worden gecamoufleerd blijkbaar niet in het bewind Soekarno, dat wel op breken niet op bouwen is ingesteld. Intussen nemen voor de Indones de aandacht van het benarde volk regering de moeilijkheden toe. £J moest worden gericht op anderen, tweede front op Celebes, dat nu fl tegen wie de activiteit van het volk werkelijkheid is geworden, geeft zich zou kunnen ontladen. karta handen vol werk. Een f In dit kader paste voor Indonesië de op twee fronten, met name politiek van Djakarta met betrekking deze in de defensie moet tot Nederland. De Nederlanders moes- gevoerd, is altijd zwaar, ten worden bedreigd en geplaagd, komt dat de uitbreiding van Van de aanspraken op Nieuw-Guinea tot twee fronten in het bijzonder! moest hoog worden opgegeven. Na de Nederlanders zijn nu de Chi nezen aan de beurt. Wat van de De regering te Djakarta voelt Nederlanders geldt geldt ook met onder deze omstandigheden kennel betrekking tot hen: de Chinezen als al heel weinig gelukkig. Het zijni zondebokken af te schilderen is even de Chinezen die haar revolution^ onrechtvaardig als dom. gemelijkheid te verduren krijgen. Herv. synode doet nog geen nieuwe uitspraak De centrale kerkeraad van de Herv. Gemeente van Groningen heeft, zoals wij destijds meldden, in december een schrijven aan de generale synode met betrekking tot de toerusting van het Ne derlandse leger met atoomwapens en op de kernbewapening in het algemeen gezonden. De kerkeraad zei in deze brief o.m., dat het vraagstuk van de moderne bewapening als het ethische vraagstuk van onze tijd opnieuw door de kerk moet worden overwogen en de mo gelijkheid onder de ogen moet worden gezien, dat de laatste verklaring van de generale synode in dezen, nl. die van 1956, dient te worden herzien. Het moderamen van de generale sy node heeft nu geantwoord, dat het overwogen heeft in samenwerking met de raad voor de zaken van kerk en c heid, of de Ned. Herv. Kerk niet e tueel in samenwerking met andere ker ken reeds voor de commissie voor de bestudering van het vraagstuk van de kernwapens met haar arbeid gereed zal zijn, een woord moet spreken, in het bijzonder over het standpunt dat naar zijn overtuiging de Nederlandse overheid in dezen zal moeten innemen. Het moderamen wil evenwel wachten zich uit te spreken tot de commissie reed zal zijn met het rapport. Het moderamen is het met de kerke raad van Groningen eens, dat de verkla ring van 1956 dient te worden herzien. Daartoe zal echter het vraagstuk var oorlog en vrede opnieuw in zijn geheel in het bijzonder met het oog op de kern bewapening. moeten worden bestudeerd. Advertentie Moeder. Ja, die wist 't ivel! Maar zij had 't nog niet door - tot, opeens, zij 't bemerkteMAÏZENA dót was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei b\j het kopen van MAÏZENA steevast DU RYE A en daarbij keek moeder wel uit, dat z\j geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu ia ook zg zélf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. Juristenconferentie op Oud-Poelgeest Op kasteel Oud-Poelgeest te Oe# geest belegt de Stichting „Oud-P* geest" op 30 en 31 mei 1958 a.ij zevende oecumenische juristencas rentie. Het onderwerp is ditmaal: J verantwoordelijkheid van de jurist een veranderende democratie". Pri dr. W. Banning zal spreken over ,,Pe soonlijke verantwoordelijkheid" en pn dr. A. M. Donner over Staatsrecht lijke verantwoordelijkheid". De leidi berust bij mr. A. W. Kist. Diakenconferentie Chr. Geref. kerken ter vat en diatoi ïf. Kerke Uitgaande van het comité bereiding van ouderlingen- e nenconferentie der Chr. Geref. zal de jaarlijkse diakenenconferentie dij donderdag a Kerk Utrecht-Centrum. Ds. G. Bilkes van Amsterdam-Zuid spreken over de door het comité uitge geven richtlijnen en ds. M. W. Nieuwe huizen van Amsterdam-West zal spa ken over de onderlinge hulpverleniS van diakonieën. N.C.V.B. vergadert op 3 en 4 juni te Leeuwarden De algemene vergadering van i* Ned. Chr. Vrouwenbond zal op 3 ent juni a.s. te Leeuwarden worden geh» den. Op 3 juni heeft de huishoudelijk vergadering plaats in de zalen Schat Op 4 juni aal men op vier plaatse bijeenkomen, teneinde de duizenden bergen, nl. in de Harmonie, de veiling- hallen, de beurs en de grote kers Spreken zullen mevr. dr. M. AJbronda-v. d. Nagel van Rotterdam, presidente van de bond. over het onder werp: „Waarop wjj bedacht moe» blijven", prof. dr. P. A. van Stemp voort, hoogleraar te Groningen, onder werp: „Wat betekent de Bijbel voor christenvrouw vandaag?" en prof. ®- J H. Bavinck. hoogleraar aan de V.U, die over ditzelfde onderwerp refereres zal. De vergaderingen worden opge luisterd door declamatie van ds. Joh Langstraat. Herv predikant te Vorder en van Willem Berkhemer te Amster dam. Na afloop is op het Zaailand onder leiding van de heer R. Beintema Leeuwarden massale samenzang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2