Jiicuwe gtihsctfe (üourant egenopstand zou de kop zijn ingedrukt EXPO KLAAR? ok in Noord- en Midden- Celebes gevechten Tito op bezoek bij Gomoelka Vrouw viel van trap: overleden WERKLOOSHEID GEDAALD TOT ONDER DE 100.000 N»S.-dienstvoorwaardeii spoedig in ministerraad iPOEDIG BESLUIT OVER OOGTE BOUWVAKLONEN Mensen als wij langs Jezus9 lijdensweg Pilatus Soc. senatoren volharden in hun rebellie 'n TIP VAN BOOTZ Hamnuirskjöld pleit voor de Ver. Naties Balastore mm 1 i «1 ll ifl! off! lil *4 11 0ERDAG 3 APRIL 1958 0REAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441. ABONNEMENTEN7.50 per kwartaal; 255 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter, familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) postrekening 58936. Directie: F. DIEMEK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. w. J. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$taiihttsürij is Qhfblmti myo in leyfjenspoct" Negenendertigste jaargang no. 11227 NIET OP TIJD ZIE PAGINA 5 Verdeeldheid in Midden-Sumatra INDONESISCHE TEGENREGERING meldt, dat een tegenopstand in Midden-Sumatra volkomen de kop is ingedrukt. Een aantal verdachten aar de kust gevlucht. De garnizoenscommandant van Boekit Tinggi, ma- Nurmatias, was met verscheidene compagnieën naar het oerwoud ge- irleerd, 30 km benoorden de stad, maar is zelf met de meeste zijner jchappen teruggekeerd na een oproep van overste Hussein. Het hoofd politie van Midden-Sumatra, Kaharuddin, zou zich met enkele miljoe- iroepiah's bij hem hebben gevoegd, srresteerd zijn het socialistische anentslid Djubir Mohammed, en socialistische politicus Ganto voorts vier leiders der Partai jonal Indonesia, waaronder een Imentslid. Verscheidene batal en compagniescommandanten uit Midden-Sumatra gevlucht, burgemeester van Boekit Tinggi vier districtsbestuurders zijn ge radeerd. Enige officieren zijn ver- i, nadat zij getracht hadden te voegen bij 500 Javaanse kolo- benoorden Padang, voor wie centrale regering wapens had la- uitwerpen. De poging geschiedde men de bevolking Padang en Advertentie loor PASEN nog iets nieuws Natuurlijk van Morgen, Goede Vrijdag, zal ons blad niet verschijnen. De bureaus zijn tot 12 uur geopend. Haarlemmerstraat' 172 174 179 Herenstraat 9 ilidza bonnen Voor onze cliënten. Kampeerpa radijs VAN DELFT STEENSTRAAT 45 van 4 t.m. 7 april onze tentenshow illes op het gebied van kamperen. Deze it gehouden in onze zeer grote tuin {en achter onze zaak. Een keuze uit Boekit Tinggi liet ontruimen om zich voor hardnekkige verdediging in te richten. Gisteren werden radio-Padang en radio- Boekit Tinggi 's avonds te Singapore niet gehoord. De premier van de tegenregering Sjaf- ruddin heeft op een persconferentie te Boekit Tinggi het denkbeeld van onder handelingen verworpen. Volgens Djakarta hebben regerings troepen Bangkinang aan de Kampar, 140 km benoorden Boekit Tinggi, bezet. Bang kinang ligt 10 km voor het hoge gebergte Boekit Barisan. Zij trachten nu op te rukken naar Pajakoemboeh aan de over zijde van het gebergte en 25 km van Boekit Tinggi. Voorts melden zü in het zuiden de bezetting van Soengei Langsat, aarmede de verbinding tussen Padang a Palembang is afgesneden. Voorts zou- en in Noord-Sumatra de regeringstroe- en oprukken in Tapanoeli- De tegenregering meldt daarentegen dat in Noord-Sumatra Pematang Siantar door de opstandelingen bezet zou zijn en dat in het zuiden van Midden-Sumatra Ta- loek zou heroverd zijn. Voorts blijkt uit berichten uit Dja karta, dat de strijd is losgebarsten in Midden- en Noord-Celebes. Rege ringstroepen zouden Donggala en Paloe hebben bezet en geland zijn op de westkust van Noord-Celebes. Het verlies van Gorontalo door de re geringstroepen wordt toegegeven, doch men voegt eraan toe, dat deze de voorsteden nog bezet houden. Merdeka meldt, dat twee Indonesische onderofficieren en elf manschappen Portugees Timor zijn gevlucht- Zij aanhangers van de afscheidingsbeweging in Oost-Indonesië. Hoed gered, ring verloren. Het was een 34-jarige Amsterdammer een trieste eersite april avond toen hij zijn in de Singel gewaande hoed met een redding- haak wist op te vissen, maar daarbij zijn »gouden ring van 800 gulden kwijt raakte, die van zijn pink gleed en in het gracht water plons te. President Tiito van Zuid-Slavië zal dit voorjaar een bezoek brengen aan Polen, ter beantwoording van het bezoek dat de Poolse partijleider Gomoelka en pre mier Cyrankiewicz vorig jaar september aan Belgrado hebben gebracht. Tijdens dit bezoek heeft Tito de Oder-Neisse lijn erkend als grens tussen Polen en Duits land. Een maand later erkende hij he» Oostduitse bewind, waarop Bonn onmid dellijk de diplomatieke betrekkingen met zijn land verbrak. Het is gebruikelijk dat aan het slot van een dergelijk bezoek een gemeen schappelijke verklaring wordt uitge geven over de internationale toestand Deze zal bij Tito's bezoek aan Polen misschien enige aanwijzingen kunneD geven, in hoeverre Zuid-Slavië weer met het Russische blok meegaat. Derde Spoetnik staat gereed Een vooraanstaand Russisch raketdes- kundige heeft in een vraaggesprek met een Hongaars blad verklaard dat de lan cering van de derde Spoetnik voor de deur staat- „Hij zal groter en zwaarder zijn dan de Spoetnik II (die meer daD vijf honderd kilogram weegt) en wij heb ben verschillende speciaal opgeleide hon den tot onze beschikking." aldus de pro fessor. Hij deelde echter niet mee of de Russen van plan zijn meer dan één hond mee de ruimte in te zenden. De Russische geleerde zei dat in de nabije toekomst een Spoetnik door een raket met kernaandrijving zal worden gelanceerd. Churchill naar huis Sir Winston Churchill is vandaag per vliegtuig naar Engeland teruggereisd, na een verblijf van bijna vier maanden aan de Franse Rivièra. Zijn terugkeer moest enkele malen worden uitgesteld met oog op slechte weersomstandigheden. Prinses Margriet heeft gisteren, verge zeld door haar verzorgster, een bezoek gebracht aan de Cineac in de Reguliers- breesbraat te Amsterdam. Zij heeft daar de vertoning bijgewoond van de repor tage over heit sbaatslebezoek van het Britse koningspaar aan Nederland en de kleurenfilm „Onze Kroonprinses in de West" Moord of ongeluk Postbode in Monster in arrest genomen (Van onze correspondent) In Monster gonst het momenteel van de geruchten sinds gisteravond de postbode V. is gearresteerd op vermoeden zijn vrouw te hebben vermoord. Het rader werk van politie en justitie kwam in beweging nadat de 43-jarige vrouw gis teren overleed na een val van de trap Viel de vrouw werkelijk van de trap eo zou dit een gewoon ongeluk zijn, of is bier sprake van een ernstig misdrijfT Het was in het dorp bekend dat er vaak echtelijke ruzies waren, waarbij ander» vrouwen een rol speelden. Drie jaar go- leden is er in het huis naast de postbod» ook een vrouw om het leven gekomen, doordat zij van de trap viel. In dat geval was er geen enkele twijfel of het was eeD ongeluk. De postbode zou echter hierdoor op een sinister idee kunnen zijn gekomen Onmiddellijk nadat twijfel was gerezen over de doodsoorzaak van de vfouw van de postbode is V. gearresteerd en hangen de het onderzoek verblijft hij momenteel nog in het politiebureau te Monster. Het stoffelijk overschot van de vrouw is in beslag genomen en dr. J. Zeldenrust, van het gerechtelijk laboratorium, zal sectie verrichten. Goed begin van voorjaar De WERKLOOSHEID in ons land is in de maand maart niet ver der gestegen en zelfs teruggelopen. De geregistreerde arbeidsreserve is (Van onze soc.-econ. redactie.) HEEFT de Stichting van de Arbeid gisteren snel en in grote lijnen een gunstig advies uitgebracht aan het College van Rijksbemiddelaars, ook het college zelf is wat betreft het spoorwegpersoneel thans met de beste bedoelingen bezield. Brief gezonden aan minister (Van onze sociaal-economische redactie.) (ANMIDDAG om half vier is in Den Haag de laatste ronde be- tinen om de voorgestelde c.a.o. de bouwvakken. Werkgevers- werknemers in het bouwbedrijf namelijk bijeengekomen om tam van de voorstellen, de lonen, preken. Een tweeledig advies van Stichting van de Arbeid ligt er. töjen hebben al contact gehad regering over de doorbereke- kg van de hogere c.a.o.-lonen, en zal het er om gaan hoeveel de •Jwe lonen hoger zullen moeten ^■"gisteren spraken de werknemers en "taevers met de ministers Suurhoff. en Zijlstra. Gisteren zijn de werk- en werknemers het onderling geworden over de doorberekening *eft men het resultaat in een brief minister Zijlstra meegedeeld. Over oordeel van de minister op de inhoud deze brief was men over het alge- optimistisch gestemd. Het principe de doorberekening, los van de h ogte de loonsverhoging, is hlerpeo vast- Vanmdddag nu is met het College van Rijksbemiddelaare het gesprek over de mg van de verhoging begonnen. Er twee adviezen van de Stichting van de Arbeid. De werknemerscentralen staan achter het ontwerp-c.a.o. dat het bouw bedrijf heeft ingediend, de werkgevers- vakcentralen hebben lagere lonen voor gesteld, namelijk een geringere verho ging van 1 tot 8 cent per uur, variërend an groep 1 tot groep 5. Welk standpunt zal nu het college en de regering innemen? Van werknemers- ijde blijft men de hoop koesteren dat het ingediende ontwerp er door zal ko- Volgens hen i6 alleen in dat geval sanering door te voeren, omdat an ders de gezonde basis ontbreekt. Twee andere belangrijke punten, die tevens doorgenomen moeten worden zijn het vaststellen van een sanctie op het uitbetalen van zwarte lonen en de toe te passen tardefprocedure. Optimisten ver wachten dat met een dag of veertien de zaak zijn beslag kan hebben. advies van de stichting. De mogelijkheid is nu aanwezig dat nog in de ministerraad van volgende week een beslissing over hel nieuwe reglement dienstvoorwaarden van het N.S.-personeel zal vallen. Het weJ willende advies van de stichting houd! in dat men akkoord is gegaan met d» resultaten van een proefclassificatie voor 84 functies. De overige functies zulleD hierin worden ingepast door de N.S directie zelf. Deze proefclassificatie be tekent dat voor een groot deel de oude indeling en functie-rangorde gehandhaafd zullen blijven. Door deze classificatie zul len de lonen echter over het algemeen om hoog gaan. Het nieuwe ontwerp-reglement dienstvoorwaarden hield in een verhoging van de waarderingstoeslag van 5 tot 10 pet. Het bedrijf van de N.S. werkt nam«- lijk zonder tarief, zodat toeslag hier he* aangewezen middel is voor extra belo ning. Op het ogenblik bestaat een alge mene toeslag van 5 pet die naar de ge dachten van de stichting in het loon ver werkt moet worden. Daarboven zou een toeslag moeten komen in overeenstem ming met de verhoging voor de ambtena ren van nog eens drie .pet als voorschot op een prestatiebeloningsregeling. Wan neer t.z.t. een dergelijke regeling ont worpen is, zal men boven deze toeslag nog uit kunnen komen. Zowel voor de werkclassificatie als voor de toeslag is 1 juli als ingangsdatum gesteld, de datum waarop het oude reglement afloopt. Een tussentijdse vernieuwing, die het perso neel Voorstaat, wordt dus in overeenstem ming met de gedachte van de regering af gewezen. Ten slotte heeft de stichting nog overwogen dat eind vorig jaar geen extra gratificatie aan het N.S.-personeel is toe gekend. men bovendien met een onder bezetting te kampen heeft gehad en een bijzonder zware winterperiode achter de rug heeft. Daarom stelt de stichting voor een uit kering ineens van 2 a 3 pet van het jaar inkomen. Prins Bernhard heeft gisteren op het congres van Student en Ko ninkrijk, uitgaande van het V.U.- studentencorps, in het conferen tieoord Woudschoten te Zeist een rede gehouden over Neder land en de onderontwikkelde gebieden. De Prins vond een aandachtig gehoor. Drie leerlingen gewond Tijdens een scheikundeles in een vijfde klas van het christelijk lyceum „Johannes Bogerman" te Sneek is gisteren een ijzeren huls, gevuld met kaliumperman- ganaat uit elkaar gesprongen. Daarbij werden drie leerlingen door rondvliegen de stukjes metaal getroffen. Hun verwon dingen waren van die aard, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht. Na behandeling konden twee van hen naar huds terugkeren. De derde zal vermoedelijk na enige dagen het zieken-'lijk is. huis kunnen verlaten. Allen hadden zij Ons land zal, aldus de socialisten nim- vleeswonden opgelopen. mer in staat zijn een constructieve bij met ruim 8.000 gedaald en bedraagt nu 116.138 tegen 124.174 eind febru ari. Van deze 116.138 waren 24.513 op aanvullende werken geplaatst, zodat eind maart het aantal werke lijk werkloze mannen minder dan 100.000 bedroeg en wel 91.625 (eind februari 101.182). Het aantal werk loze vrouwen daalde van 6.736 tot 6.108 De daling van de werkloosheid heeft zich niet het minst ingezet in het noorden van het land, waar de werkgelegenheid nog veel zorgen baart. In de provincie» Groningen, Friesland en Drenthe vermin derde de geregistreerde arbeidsreserve met ruim 3300. Verder konden in deze provincies meer mannen op de aanvul lende werken geplaatst worden, zodat het aantal werkelijk werkloze mannen daalde met bijna 4000 (eind februari 21.820, eind maart 17.857). In Zuid-HoUand verminderde de gere gistreerde arbeidsreserve in de maand maart van 17.457 tot 16.752 Radioraad. Mr. J. van Aantsen. Den Haag en mevr. A. Forbander-de Wit, Over- veen, mir. dir. N. G. Geelkerken, Leiden, zijn benoemd tot lid van de Radioraad tot en met 31 december 1961. En Pilatus zeide tot hen: Zie de Mens. Toen dan de over- priesters en hun dienaars Hem zagen, schreeuwden zij en zei den: Kruisigen, kruisigen!" Johannes 19 vers 5 en 6 JEZUS, Zoon van God Jezus, Ko ning der Wereld. Het eerste punt is in het geding geweest tijdens het pro ces voor het Sanhedrin om het tweede punt gaat het in het proces voor de wereldlijke rechter, voor de Romeinse procurator Pontius Pilatus. Zo heeft Jezus het gewild: alleen op deze twee vragen heeft HU Zün rech ters antwoord gegeven. Het Is ook de enige vraag die Pilatus interesseert. Dat Jezus geen oproer kraaier is, weet hU wel: dat hebben zün spionnen hem wel gemeld. En op het laatste nippertje heeft zelfs zün vrouw hem nog daarop gewezen. Maar streeft deze zwügende Man ook naar een koningschap? Jezus geeft hem ant woord op een wijze die deze Romein verstaat: „Mijn Koninkrük is niet van deze wereld. Indien Mijn Koninkrijk van deze wereld geweest was. zouden MUn dienaren gestreden hebben, op dat Ik niet aan de Joden zou worden overgeleverd." Dat is logica die Pilatus verstaat. En zün oordeel ligt hierdoor vast: „Ik vind geen schuld in Hem". Wel is zün nieuwsgierigheid even geprikkeld en vandaar zün vraag: „ZUt GU dus toch een Koning?" Maar Jezus' antwoord: „Ik ben gekomen op dat Ik voor de waarheid zou getui gen", gaat hem al veel te hoog. „Wat is waarheid?" zegt hü en hiermee is voor hem dit deel van het onderzoek afgesloten. Echter, tussen het onschuldig verkla ren van Jezus en het vrülaten van Jezus ligt een kloof die Pilatus niet heeft kunnen overbruggen. Zün kunst grepen helpen hem niets, want hoe meer hü draalt des te fanatieker wordt het geschreeuw der Joden. En zo heeft deze vertegenwoordiger van het recht de Schuldeloze overgeleverd aan de machten van de hel. In de strijd tus sen God en satan heeft het mensen recht geen betekenis meer. GAAT de Koning der wereld de kruisweg op. Straks worden de nagels door zgn handen gcspükerd Straks zal Hg het in grote zielcangst uitroepen: Mgn Go'd, M(Jn God. waar om hebt GU Mü verlaten? Straks zal Hü sterven..... En toch, o mens, is HU uw Koning. Want op Zgn sterven volgt de opstan ding. de overwinning op de macht van dood en hel. En de hemelvaart volgt en Pinksteren. En straks zal HU we derkomen, wederkomen als een Ko ning, om te oordelen. Kajafas heeft het niet begrepen en Herodes niet en Pi latus niet. Maar gü hoort gü Zün stem die u roept? Een iedor die uit de waarheid is. die hoort naar Zün stem. (Van onze parlementsredactie.) TAE socialistische fractie in de Eerste Kamer volhardt in haar rebellie tegen het (destijds door dr. Drees in de Senaat verdedigde regerings standpunt t.a.v. Indonesië en tegen de mening van de overgrote meerder heid der P.v.d.A. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de be groting van buitenlandse zaken leggen de socialistische senatoren wederom getuigenis af van hun schuldbewustzijn tegenover Indonesië. (Advertentie) NU BLOEMZAAD ZAAIEN per pakje 25 ct. VLIELAND S Zaadhandel NIEUWE RIJN 50 bij 't Gangetje De regering ziet, zo hebben de P.v.d.A. matoren begrepen, het belang onvol doende in van het tot stand komen van iV Een paashaas is meest zeer bedreven In het scheppen van vreugd in het leven. Z'n advies luidt aldus „Maak dit feest reuze knus Met TIP, beter is niet te geven I" AAN H BOOTZ N V. - A'I DE Verenigde Naties moeten niet alleen gebruikt worden als een instrument voor internationale pro- pagandastrijd. Veel meer moet bin nen de V.N. een verzoeningsdiploma- tie in de geest van het Handvest aan gewend worden, heeft Dag Ham- marskjöld gisteren in Londen voor de Britse afdeling van de interpar lementaire unie verklaard. De 6ecretaris-generaal van de Verenig de Naties, die vorige week in Moskou was geweest, had juist zijn officiële be sprekingen in Londen beëindigd. Een doeltreffender en veelvuldiger ge bruik van de Verenigde Naties als diplo matiek instrument geeft de beste hoop voor een vreedzame ontwikkeling va betrekkingen van het Westen met Azië en Afrika en met de communistische lan den. En, zei Hammarskjöld, om zijn stelling kracht bij te zetten, een gecontroleerde ontwapening is alleen maar via de Ver enigde Natie6 mogelijk. Elk stelsel van ontwapening moet immers goedgekeurd worden door een wereldorganisatie, die vrijwel alle landen van de wereld omvat. drage te leveren tegenover onze NAVO- partners met betrekking tot him over- gebieden, wanneer wij ons eigen falen in Azië zouden blijven ontkennen. De meeste andere fracties in de Senaat wijzen het standpunt van de hun socialis tische medeleden met beslistheid af. Sommige senatoren (waarscbünlük de V-V.D.-fractie) informeren naar de mo- gclükheid een Internationale conferentie büeen te roepen over Nicuw-Guinca op de wüzc, zoals dit in 1885 is geschied toen i. de status van het Kongogebied werd geregeld. Deze leden menen, dat het ont wikkelen van Nieuw-Gulnca tot een enlgs- :ins moderne gemeenschap ten eerste de financiële krachten van Nederland te bo- zou kunnen gaan en ten tweede li misschien nog verdere toekomst to de Nederlandse politiek minder aan vaardbare consequenties zou kunnen lei den. Men moet er zich. naar het oordcel deze Kamerleden, voor hoeden te ge loven, dat men binnen een aanvaardbare periode Nieuw-Guinea zodanig zou kun- ontwikkeien, dat de bevolking van dit land zich op verantwoorde wüze *elf de toekomstige status ervan zou kun- ultspreken. Zonnig voorjaarsweer 't Is nu het goede tijdstip voor het aanschaffen r/ZjnlVv het goedkoopste goede zongordijn met de sleufje» Het Tweede Kamerlid prof. mr. P. S. Gerbrandy (a.r.) heeft aain de minister- resident gevraagd: of hij niet van oordeel is dat de tijd ls gekomen, dat aan onze dankbaarheid te genover de figuren en tegenover de dien sten, die gedurende het Nederlands be stuur over Indonesië zulk een groot werk aldaar hebben tot stand gebracht, op eenvoudige en voorname wijze openlijk uitdrukking wordt gegeven? B.v. door in de Ridderzaal een passende gedenk plaat aan te brengen? De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelük nog weinig, la ter van het zuiden uit toene mende bewolking met voor- namelük in het zuiden van het land plaatselük enige re- kfc gen. Matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. Over het alge meen Iets hogere temperaturen. (Opge maakt om 11.15 uur). Vrijdag 4 april: zon op 6.10 uur, onder 19.17 uur. Maan op 20.10 uur, onder 6.06 uur. Zaterdag 5 maart: zon op 06.08 uur, onder 19.19 uur. Maan op: 21.31 uur, onder 06.38 uur. Vrijdag volle maan. HET WEER fN EUROPA Aberdeen zw. bew. oobew. geh. bew. zo O 2 ONO 5 O 6 O 2 -4 0 -3 0 1 0.1 0 0 0 1 Landen iicht bew. zw. bew half bew.' VNO 3 O 3 O 4 NO 3 0 1 -1 0 -3 0 Parijs Bordeaux ürenoWe Berlijn Cr aakion viunchec Zörlch regen zw. bew. regen zw. bew. ONO 4 WZW 5 NNO 3 NO 7 O 4 ONO 2 O 2 windstil 0 0 10 9 8 0 12 0.2 -1 0 -2 0 -1 0 o üenève Mallorca hai/bet" Hebt bew. zw. bew. zw. bew. half bew. 3 O 7 0,1 2 0 -I 0 '10 0 8 1 10 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1