L CRRISTFUJK De verdwenen miniatuur Wat heeft voorrang bij meer inkomensrnimte? Fusie C.J.M.V. en C.J.V.F. Ruim driekwart van de psalmen werd niet gezongen r~ Puzzel— 5 5 B ff s Asmussen (man van Barmen) tegen de broeders Kanttekenim Uit de vakpers Het Centraal Planbureau heeft in een in 1954 verschenen pu- blikatie het een en ander gt- zegd over de wijie van verde ling van het nationaal Inkomen. De extra middelen, die in de periode van 1954 tot 1960 ter beschikking zullen komen, wor den gesteld tegenover de ver langens die daarmee te reali seren zouden «IJn. Beginsel en Bedrijf, het or gaan van de Nederlandse Chris- telijke Beambtenbond, wijdt in zijn jongste nummer hieraan enige aandacht en wijst er op dat een aantal van dese verlangens, die het Centraal Planbureau formuleerde reeds in vervulling sljn gegaan, na melijk: De Algemene Ouder domswet de uitbreiding van het aantal vacantledagen, de verhoging van de vacantietoe- slag en de huurverhoging per 1 augustus 1957. Er blijft echter na de verwer kelijking van deze punten nog een vrij uitgebreid lijitje over van punten die door net Centraal Planbureau zijn genoemd, aldua Beginsel en Bedrijf. De belang rijkste van de overige punten zijn: de weduwen- en wezenvoorziening, de invaliditeitsverzekering, ophef fing gemeenteclassificatie, gelij ke beloning voor mannen en vrou wen. de vijfdaagse werkweek, de huurverhoging, onderwijsvernieu wing en hulp aan achtergebleven gebieden. WAT IS MOGELIJK? Het ia duidelijk dat het niet mogelijk "1 zijn, zo schrijft Begin sel en Bedrijf, al deze wensen in te willigen, tenzij dan dat er zo veel extra middelen ter beschik king komen, dat aan invoering geen economische gevaren verbon den zijn. Thans is nog niet te zien, dat dit mogelijk zal zijn. Er zal dus een keuze gemaakt moeten worden. Wat zal bij toeneming van de welvaart voorrang moeten hebben? Verhoging van de lonen en sala rissen, of een geleidelijke inkrim ping van de werktijd tot de vijf daagse werkweek bereikt is. of ge ven wij de voorkeur allereerst aan betere voorzieningen voor we duwen en wezen, of de Instelling van een goede invaliditeitsverze kering en vervolgens aan de op heffing van de gemeenteclassifi catie'' Het orgaan van de N.C.B.B. merkt hierbij op. dat er alleen te kiezen valt als er wat te ver delen is. Slechts als de economi sche toestand van ons land dit toe laat, zullen de hierboven opge somd* verlangens ingewilligd kun nen worden, vandaag moet ech ter de pas gemarkeerd worden, maar gehoopt en verwacht mag worden, dat de lijn, die thlrfs enigermate onderbroken wordt, straks weer voortgezet kan wor den. De vraag wat voorrang moet hebben ala er weer ruimte is, beeft het Sociologisch Instutuut van het Convent van Chr. Sociale Organisaties voorgelegd aan e«n aantal leden van het C.N.V. Be ginsel en Bedrijf zal een volgen de maal aan de antwoorden op deze vraag een artikel wijden. DE PROFITEERS Het Metaalbedrijf, orgaan van de Christelijke Metaalbedrijfsbond in Nederland, waagt deze week nog weer eens een artikel aan het meeprofiteren door niet georga- niseerden van het werk der bona fide vakorganiaatles. Gememo reerd wordt een artikel, dat mr. Th. E. E. van Schaik onlangs in het kaderblad van de K.A.B. Ruimzicht" schreef. Mr. Van Schaik vindt het in strijd met het meest elementaire rechtsgevoel, dat iemand zonder zelfs maar een hand uit te steken, ten volle mee profiteert van hetgeen een ander door zijn arbeid en inspanningen heeft weten te bereiken. Mr. Van Schalk meent dat hieraan wel iets te doen is. Hij herinnert hierbi) aan artikel 14 van de Wet op de Collectieve Arbeidsovereenkomst, dat het mogelijk maakt dat werk- evers en werknemers overeen- omen dat de c.a.o. niet van toe passing zal zijn op ongeorgani- Het Metaalbedrijf erkent, dat het inderdaad onbehoorlijk, om maar niet te zeggen ergerlijk is, dat de ongeorganiseerden van het werk van de vakbeweging meepro fiteren. Elke mogelijkheid om de ongeorganiseerden de pas af te snijden moet dan ook welkom zijn. GEEN UITSLUITING denkbeeldige gevaar, dat de werk gever in tijden van werkloosheid wel eens de voorkeur zou kunnen geven aan niet-georganiseerde werknemers, omdat hij deze im mers ongunstiger arbeidsvoor waarden kan bieden. Bovendien gaat deze poging tot Uitsluiting van ongeorganiseer den niet op, wanneer een c.a.o. al gemeen verbindend verklaard wordt (bijv. wanneer met alle werkgevers in een bedrijfstak zijn georganiseerd). Zo worden in de grote metaalindustrie en in de kleine metaalnijverheid alle c.e.o.'s algemeen verbindend ver klaard. De uitsluiting van de c.a.o. is dus feen oplossing en bovendien pro- iteren de ongeorganiseerden van nog veel meer dan alleen de c.a.o. Zij hebben ook niets gedaan voor de oprichting en instandhouding van bedrijfspensioenfondsen, be drijfsverenigingen, vakopleidings instellingen en overlegorganen. Van het zeer omvattende werk van de hedendaagse vakbeweging pro fiteren de ongeorganiseerden prak- De C.M.B. gelooft evenwel ook niet in dwang tot lidmaatschap, omdat het clement van de inner lijke overtuiging er aan ontbreekt, als sterkste wapen blijft men daarom beschouwen de propagan da. die zleh In woord en geschrift richt tot het hart van de ongeorga niseerde werknemer om hem er van te overtuigen, dal zijn arbeid en zijn offer niet kunnen worden gemist en dat het meeprofiteren van het werk van een ander onbe hoorlijk en onwaardig Is. Advertentie Het melsjesverbond van het CJVF en het Chr. Jonge Mannen Verbond (C.J. M.V.i zullen zich op Hemelvaartsdag a.«. uitspreken over een fusie. De voor stellen daartoe werden door da hoofdbe sturen aan de leden voorgelegd en zo zal op 15 mei van de leden van beide Bon den een duidelijke uitspraak worden ge vraagd. Het Meisjesverbond komt daartoe in Utrecht bijeen, het C.J.M V. houdt op 14 en 15 mei a.s. een Congres in Amers foort. Indien de voorstellen worden aan vaard. zal van dat ogenblik af een nieu we organisatie ontstaan, die de (voorge stelde) naam van Christelijk Jongeren Verbond (C.J.V.zal dragen. Een fusie betekent echter geenszins, dat nu ook alle clubs in het gehele land verplicht worden gemengd te gaan wer ken. De nieuwe bond zal voor wat de bo ven 16-jarigen betreft drie verschillende takken van werk hebben en blijven er kennen, nl. gemengd werk. meisjesgroe- pen en Jongemannengroepen. Daarnaast is er ruimte voor meisjes- clubs met leden beneden 16 jaar en voor jongensclubs met leden in deze zelfde leeftijdsgroep. Op bestuursniveau zal een gelijke ver tegenwoordiging van mannen en vrou wen worden ingevoerd; ook de steven zullen gemengd zijn. Indien tot fusie wordt besloten zal op 15 mei het nieuwe statuut van de bond reeds worden goedgekeurd; later in het jaar zal de nieuwe organisatie een con gres houden, waarin het huishoudelij ke reglement wordt vastgesteld. Tot zo lang treedt dan een interimbestuur op, dat de zaken zal waarnemen tot het volgende congres in mei 1959; dan tal een nieuw bestuur worden gekozen. 4 V* Statistiek over een jaar wees uit: In gereformeerde kerk Gedurende een jaar, heeft men in gemeente zondag aan zondag nagegaan welke psalmen en gezangen werden op gegeven. Er is een statistiekje van ge maakt, dat gepubliceerd is in het Kerk blad van de gereformeerde kerken in Noord-Brabant en Limburg. Omda vervolgbundel paa halverwege dat jaar ln de bewuste kerk vermoedelijk die van Zevenbergen werd ingevoerd, sijn de „laatste dertig" buiten beschou wing gebleven. Daar de aantekeningen werden ge daan in een vacante gemeente, waarin in de loop van dat kalenderjaar het Woord werd bediend door 32 predikan ten en een broeder, die preekconsent heeft, is hier dus geen sprake van voor keur van een bepaalde predikant ten opzichte van het gebruik der liederen. Uit de aantekeningen bleek, dat slechts uit 56 van de 150 psalmen een keuze werd gedaan; ten opzichte van de gezangen was de verhouding gunsti ger, nl. uit 27 van de 29 gezangen. Wat de psalmen betreft, beperkte de keuze zich tot 339 verzen; op het to taal aantal verzen van 1432 betekent dit een gebruik van nog geen 24 procent Ten opzichte van de gezangen kwa men 71 verzen in aanmerking; op het 2 s k 9 b $1 9 10 II 11 ts 1*1 15 1b i" 14 19 'iü 5? IS 25 26 5 fr 24 is Horizontaal: 1. val 3. echtgenoot 8. dikwijls 9. brandewijn i 10. weg 11 visbeen 12. oud oorlogsvaartuig 14. muzieknoot 16. vogels 18. bij voorbeeld, afk. 20. schokbrekers 22. drinkvat 24. idioot 26. zwier, levendigheid 27. geneeswijze 28. insectendodend middel 29. werptouw Verticaal: 1. alstublieft, afk. 2. rivier in Spanje 3. apparaat v. plaatsbepaling 4. voornaamwoord 5. tijdsdeel 6. gekookt 7. bedrijven 9. niet-Jood 11. schenker 13. doen drinken 15. het bidden 17. staatshoofd 19. betaalmiddel 21. deel v. h. gelaat 23. huisdier 25. Ned. Omroepver., afk. 27. kade. OPLOSSING VAN GISTEREN rananoasara piGJEiranianrciD pjwiziaciii'iinïï GraiiBiiiS totaal aantal verzen van 130 betekent dit een gebruik van nog geen 57 procent, een aanmerkelijk hoger percentage dan dat van de psalmen. Van onze rijke psalmenschat zo schrijft het blad, werd dus maar een zeer matig gebruik gemaakt. Een klei ne bloemlezing van prachtige psalmen, waaruit in 't geheel niet werd geput, moge dat aantonen, b-v. de Ps. 4 - 9 - 15 - 20 - 30 - 35 - 57 - 91 - 99 - 124 en 134. dieën, die zich voor kerkelijk gebruik niet lenen, zoals b-v. die van de psal men 7—10 t.m. 13 - 20 - 41 - 50 - 104 en 137. Voor die psalmen zouden be tere melodieën zeer zeker aanbeveling verdienen, zodat ze bruikbaar zouden kunnen worden. Van de gezangen 6 en 13 werd geen gebruik gemaakt. Ten opzichte van ge zang 6 is dat te verstaan. Een dichtei en componist zou de geloofsbelijdenis moeten bewerken om de gemeente in staat te stellen ons ook de geloofsbelij denis in ons lied te kunnen vertolken. Tenslotte zij nog vermeld de psal men en gezangen, die bijzonder in trek waren; volstaan wordt met de vermel den van de verzen, die 6 of meer ma len werden gebruikt. Zes maal: P$. 2:746:165:179:7 86:3150:1Gz. 15:5 en 17; Zeven maal: Ps. 138:1; Acht maal: Ps. 86:6; Tien maal Ps. 73:13. Japan telt 400.000 protestanten De protestantse kerken in Japan tel len op het ogenblik in totaal 400.000 leden. Van hen behoren tot de verenig- de kerk „Kyotan" ongeveer 172.000 le den met 318 zendelingen en 1446 Japan se predikanten. Deze kerk bezit 1217 kerken. De Lutherse Kerk telt ongeveer 15.000 leden, die 14 groepen zijn ver deeld. Men hoopt, dat het grootste ge- deelte der Lutheranen volgend jaar zich in één kerk zal verenigd hebben. BKROEP1NGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt voor Wijk bij Heusden Smit te Groot-Ammers. Beroepen door de Gen. Synode tot pred. buitengew. werkzaamheden (arbeid Inst. voor den en slechtzienden ..Bartimeus' Zeist); A de Vries te Zeist; te Lunteren (toez.): C. J. P. Lam te Poortvliet. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oenkerk: P. v. d. Spek De Lier. Tweetal te Woerden: C. L. Timmers te St. Pancras en A. Wiersinga te Graveland. GEREF. KERKEN (ond. art. 30) Leeuwen KAUWEN geeft uw zenuwen rust ontspant on is zo lokker zo fris zo gezond Het atoom-ultimatum in de Duitse kerk Is overleven belangrijker dan leven bij het Woord Advertentie JN TEGENSTELLING tot de kerke lijke broederschappen zien de ver tegenwoordigers van de evangelische landskerken uit Oost- en West-Duits- land geen gevaar voor de eenheid van de Duitse bondskerk, de Evangelische Kerk in Duitsland. Zoals onze corres pondent te Bonn vorige week berichtte, hebben de broederschappen zich tot de komende synode van de E.K.D. gewend met het dringende verzoek het gebruik van atoomwapens in strijd met het evangelie te verklaren. Zo niet dan zouden de broederschappen moeten overwegen, of de tijd weer gekomen was om als in Hitiers dagen naast de officiële kerk een Belijdende Kerk te vormen. De broederschappen zijn na melijk de geestelijke erfgenamen van deze Belijdende Kerk, die de strijd tegen het nationaal-socialisme voort zette, nadat de officiële kerken min of meer dreigden gelijkgeschakeld te worden. Hoewel vele vooraanstaande theologen tot de broederschappen behoren, krijgt hun beroep op het strijdbare verleden een aanzienlijke deuk, doordat de grootsten uit de Belijdende Kerk siob met kracht tegen de eis van de synode Hans Asmussen heeft „neen"* gezegd. Asmussen was in 1934 een van d« meest vooraanstaanden onder hen. die in Barmen de beroemde verklaring aanvaardden, waarin de dwalingen de :i-christenen werden 60 vroeg Irene Trübner. De jonge man was toch al lang met meer in Warnemünde, toen ik mijn heer Külz de vermeende copie cadeau gaf! Dat is toch allemaal heel onwaarschijnlijk!" De commissaris weerde dit bezwaar af. ..Hij heeft het eenvoudig geprobeerd! Ergens moest de tweede miniatuur ten slotte zijn! Bovendien moet u dit niet vergeten: boeven hebben dikwijls meer geluk dan fatsoenlijke mensen!" Slager Külz mompelde: „Altijd die theorieën!" Toen verzonk hij opnieuw in droef gepeins. „Wat mijn secretaresse hiertegen heeft inge bracht," verklaarde de heer Steinhövel, „heeft zonder twijfel zin; het schijnt mij toe, dat we nog niet alles weten." „Theorieën!" mompelde Papa Külz. „Louter theorieën!" Plotseling stond hij op en liep naar de verzamelaar toe. „Maar één ding is zeker! De miniatuur is weg! Mijnheer Steinhövel, ik ben u een half miljoen schuldig. Geen tegenspraak! Op de bank heb ik zes duizend mark. Ze zijn van u. Bovendien is mijn zaak van u! Die gaat niet slecht! Ze staat er goed voor. Ik trek met mijn vrouw bij de kinderen in." De eleéante oude kunstverzamelaar hief afwe rend de nanden op. „Wat moet ik dan met uw i?" i toch uw zaak," antwoordde Külz. „Ver koopt u de winkel! Ik heb mijn leven lang geen schulden gemaakt. Dat zal zo blijven! Van van daag af behoort alles wat ik bezit u! Een paar pakken mag ik misschien wel houden? Ze zou den u toch niet passen. We zullen het later op schrift zetten!" Hij ging weer zitten en haalde met sidderende vingers een sigaar uit zijn koker. Erioh Küstner: „Maar u lijkt wel niet wijs!" zei mijnheer Steinhövel. ..Ten eerste was u toch in de over tuiging de imitatie te bezitten en ten tweede krij gen we het origineel weer terug! Nietwaar, mijn heer de commissaris?" „Natuurlijk," beweerde deze onzeker. ..Dat gelooft u zelf niet," zei Oskar Külz. „Wanneer die jonge man werkelijk een boef is, dan ziet u uw Holbein nooit terug." „U schijnt van de politie geen hoge dunk te hebben," meende de commissaris. De heer Oskar Külz hoorde deze opmerking he lemaal niet, maar knikte de oude kunstverzame laar nadenkend toe. „We stellen het later op schrift!" herhaalde hij ernstig. Reeds langer dan een uur reed de componist Struve de oude. gladgeschoren heer achterna! De beide chauffeurs hadden spoedig begrepen dat het niet om een wandelritje ging Vooral de ene chauffeur werd dat ontstellend duidelijk. Toen tlij namelijk wilde stoppen om bij zijn passagier te informeren, waarom hij doelloos door dozij- zijnen hoofd- en zijstraten werd gejaagd, zag hij in de spiegel dat de deftige heer een revolver uit de zak haalde, deze ontzekerde en haar op een wijze die geen twijfel overliet op de leren chauf- feursjas richtte- In de ernstigste situatie van het leven heeft men geen woorden van node. De chauffeur be sloot niet verder te vragen en dacht niet meer aan stoppen. Hij drukte op het gaspedaal en joeg om de volgende hoek. In de taxi die de eerste volgde, ging het iets gemoedelijker toe. De componist Struve vond, na grondig te hebben gezocht, een vel muziekpa- pier. Hij scheurde het in gelijke stukjes en be- krabbelde de zo ontstane strookjes papier haastig met zijn stompje potlood. Op ieder strookje stond hetzelfde, en wel: Taxi IA 32875 onmiddellijk aanhouden! Passagier door de politie gezocht misdadiger! In de zaak Holbein-miniatuur! Iedere verkeersagent die zij passeerden, wierp Struve zo'n papiertje toe. De agent op de Stein- markt drukte zijn papiertje een politiepatrouil le in de hand. Deze waarschuwde haar districts bureau. De inspecteur van het district stelde het hoofdbureau op de hoogte. De dienstdoende commissaris gaf de nodige orders. En het duur de niet lang of talrijke motorpatrouilles suisden door het Westen van Berlijn en zochten de taxi IA 32875. Bij de Gedachtniskirche viel professor Horn de eerste van deze politiemotorfietsen op. Deze stop te bij de Rankestrasse en de man in de zijspan wees naar de taxi. „Rij door!" riep professor Hom. „Het rode licht brandt!" antwoordde de chauf feur. Professor Horn hief de revolver op. En de taxi suisde, niettegenstaande het stopsignaal, de Tau- entzienstrasse in. (Wordt vervolgd) bijeenkomt. worpen. Deze stellingen waren door Barth opgesteld en vervolgens op de synode te Barmen onder Asmussens leiding gewijzigd. nationaal-kerkelijk niveau werkzaam. Thans geniet hij emeritaat, hetgeen hem niet verhindert van zich te laten horen als dat nodig Is. Kras laat hij zich over de eis van de broederschappen uit. Dank zij hun brief zal de synode niet al haar tijd kunnen besteden aan de voorgenomen behandeling van het thema „Kerk en opvoeding", dat bijv. door de jeugd- wijding maar ook door het jeugdpro bleem in het algemeen heel belangrijk is. Mensen, zo schrijft Asmussen ongeveer, die een protestbeweging tegen kern wapens kennelijk belangrijker vinden dan de zorg van de kerk voor de jeugd, beschouwen blijkbaar het li chaam belangrijker dan de ziel, poli tiek belangrijker dan de kerk. het overleven van een oorlog belangrijker dan leven in overeenstemming met het Woord. Mensen die banger zijn van atoomwape nen dan van de dood die de ziel be dreigt hebben zelf al „elk artikel het christelijk geloof verraden'" (deze uitdrukking gebruiken de broeder schappen namelijk voor hen, die niet tegen de atoombom zijn of er geen oordeel over hebben). Op een kerkelijke uitspraak behoeft men volgens Asmussen niet te rekenen. De evangelische synode is geen propa- f anda-instrument voor een bepaalde po- itiek. Zij kan over deze materie onmo gelijk als deskundige spreken. (Toch is het onderwerp op de agenda geplaatst. Red.) Al kan de kerk het officieel niet doen, Asmussen heeft het wel voor eigen ver antwoordelijkheid gedaan. Hij waar schuwt tegen het eenzijdig nastreven van een bepaald politiek doel. Zéker de kerk kan dit niet doen; zij zou dan ver geten. dat het koninkrijk van God niet van deze aarde is. De nieuwe beweging, gericht tegen het gebruik van atoomwapens, bestaat veel al uit dezelfde mensen, die zwegen toen er in de oostzone geestelijke moorden werden gepleegd en toen de Hongaarse tragedie plaats greep. Wie in naam van het evangelie over de atoombom spreekt, mag niet over het hoofd zien, dat dit oorlogs werktuig een tuchtroede in Gods hand is. Wie deze roede wil afkeren, zal in de eerste plaats moeten op roepen tot gebed en boetedoening. Maar daarvan gewagen de broeder schappen met geen enkel woord. Zij spreken eenzijdig politiek-gericht. En daarom mogen zij niet zeggen, dat zij in naam van het evangelie ■preken. Niet ongerust Intussen heeft men in kerkelijke kring in Berlijn laten doorschemeren, dat de leiding van de E.K.D. zich niet erg on gerust maakt over een splitsing in de bondskerk. De Raad van de E.K.D. het „breed-moderamen" heeft de kwestie niet van de agenda willen we ren Vorige week is de zgn. Kirchenkon- ferenz bijeengeweest, ook al ter voorbe reiding van synode Na deze samen komst gaf men te kennen, dat de ge meenschap des geloof» verschillende op vattingen over het atoomprobleem toe laat. Het wachten Is nu tenzij de dis cussie toch voortgezet wordt op de synode, die van 26 tot 30 april te Berlijn WERK AAN DE WINKEL de verkiezingen van thans een week geleden is de socialisten dfe schrik in de benen geslagen. De par tij blijkt niet de onderlinge eenheid op te leveren waarvan men steeds zo hoog had opgegeven. In stellig gelijke mate als eens de doorbraak is er nu de uitbraak beoefend. De partij had wel getoond leden te kun nen werven, een andere zaak echter was hen ook vast te houden. De ver kiezingen hebben thans laten zien dat de aanhang voor een groot deel een vlottend karakter draagt. De eerste groepen zijn al overgezwaald naar de liberalen; hoe zal het straks gaan bij de verkiezingen voor de ge meenteraden? In het laatste jaar, al dus erkent ook Het Vrije Volk, heeft kennelijk een aantal kiezers het ver trouwen in het beleid van de partij verloren. Het Vrije Volk schrijft in dit verband ook dat we nog altijd leven in een kapitalistische maatschappij, zodat men van een socialistische beweging niet alteveel mag verwachten. Dit klinkt anders dan de elders wel ge hoorde beweringen dat Nederland socialistisch geregeerd wordt en dat de socialisten richting en tempo van het regeringsbeleid bepalen. De soci alisten zelf schijnen het anders te sien. Hoe het sij, de partij self is de schrik in de benen geslagen, en dit vooral nu er bijzonder spoedig nieuwe ver kiezingen voor de deur staan. Zal de uitbraak zich blijven voortzetten? Zal de losheid waarmee zovelen aan de partij verbonden bleken niet van fatale psychologische invloed sijn op tal van anderen? Vandaar het parool van de socialis tische pers: we moeten alles op alles zetten om het geleden verlies weg te werken. „Er sal gewerkt worden", so lezen we. Dit laatste nemen we wel aan. voor ons hopen dat er ook binnco rondom de andere partijen zal den gewerkt. Er is trouwens nu dan genoeg werk aan de politic winkel. voor ten >rdt i De jongste verkiezingsuitslag was teressant èn om wat er is veranf èn om wat er is gelijk gebleven, hebben zich verschuivingen daan op grote schaal, die laten dat er onder de mensen wordt dacht en vermoedelijk ook wordt sproken. Wij willen niet bewerea al die veranderingen vooruitgang tekenen: wij vestigen er alleen aandacht op dat er zich verandi gen voltrekken en dat het hier daar met de vermeende politieke biliteit schijnt gedaan. Aan de andere kant wat er gebleven. De doorbraak schijnt geremd en hier en daar ginge protestantse partijen vooruit. een aanwijzing dat de doorbraaf staan gaat komen en dat kiezen korter of langer tijd van tm elders, waarde en betekenis eigen politieke beweging opni gaan inzien. Met deze mensen i worden gesproken en zij moeta als dat heet, worden opgevangen, weet hoe dicht in onze omgevti een of meer van zullen wonen. Daarom mag er niet alleen doe socialisten gewerkt worden. Meq ervan op aan, dat zij inderdaad, i hun eigen woord, alles op alles n zetten. Zij weten dat er op dit o| blik onder de mensen binnen de ningsvorming op politiek terrein gaande is. Wij behoren dat óók In politiek opzicht is een belangwekkende tijd. Muf hangt weer veel van af in hoeT« wij ons zelf actief weten te EEN TELEURSTELLENDE HARTEKREE1 yANUIT Friesland heeft een dr. P. Siebesma een open brief ge richt .aan allen die aanhanger sijn van de anti-revolutionaire of chris- teiijk-hlstoriache richting (uitgave Wever te Franeker). Wij hebben zijn hartekreet gelezen met de aan dacht die zij scheen te verdienen, maar ónae hartekreet ia dat wij door dit geschrift toch wel diep sijn teleurgesteld. Dr. Siebesma heeft er sich blijk baar toe geset een reformatorisch geluid te laten horen. Daarmee heeft hij een positie gekosen die hem als schrijver bijzondere ver plichtingen oplegde. Aan deze ver plichtingen beantwoordt zijn ge schrift helaas niet. Wel werpt de schrijver de reforma torische partijen (hij heeft met na me de A.R.PartU en de C.H.Unle op de korrel) allerlei verwijten voor de voeten, maar zijn verwijten zijn bijsonder slecht gefundeerd. In gemoede menen wij van een re formatorische gezindheid wel iets anders en iets beters te mogen ver wachten dan deze exclamaties. Een reformatorische gezindheid toch mag geen vrijbrief zijn om aller lei ongefundeerde beschuldigingen de lucht in te slingeren. Het betoog van dr. Siebesma komt hierop neer, dat de reformatorische partijen aan de leiband lopen van de P.v d.A. en dat het de P.v.d.A. is die aan deze partijen van de re formatie de marsroute voorschrijft. WIJ vernemen voorts van de schrij ver, dat in ons land al jarenlang een socialistische politiek wordt ge voerd en dat de partijen van de re formatie dit blijkbaar nog altijd niet inzien. „Het doet ons leed", aldus de schrijver, „dat de juistheid van het uoui ifl. r. ajr een in onze kring wordt erkend". Ons doet het leed dat wij dit leed niet met hem kunnen dragen. Wat) so kloek doch zonder bewijs weert is namelijk niet juist. Een geschrift als van dr. Siebt doet ons pijn. Hier wordt gebouwd, hier wordt alleen gt|4ie ken. Het gemak waarmee hier i lerlei beweringen worden gedj; orar kan alleen irriterend werken, ffu nog bijkomt, dat de schrijver verholen erkent zijn partij, iV.R.Partij, de rug te hebben i> gekeerd. In plaats nu van sijn grieveafcr de daarvoor aangewezen plaats,I ibe- binnen A.R.Partij en C.H.Unle, i l« de orde te stellen, wekt hij op t de afzonderlijke samenkomsten, i 1 hij aanduidt als cluba of als stol u clubs of zelfs als studiecentra, SpC Dit laatste advies betreuren wij meer dan één reden. In de ee plaats omdat zo aan de partijorgi wordt voorbijgegaan. Er zijn binnen deze partijorganisaties i wel die hun bedenkingen hebb erst maar zij doen daarvan blijken rechter plaatse en er wordt o ,en naar hen geluisterd. Dr. Siebesma daarentegen gastl idf wust aan de partijorganisaties v« bij, al blijkt hij nog wel hoop koesteren dat zij eens zullen t keren van wat hij beschouwt i dwalingen haars weegs. Dat mi dan blijkbaar gebeuren zijns danks. tb ijl Wij betreuren zijn advies dus 'ld' dat daaruit een verwaarlozing r fc!' de partijorganen spreekt die ons de schrijver houde het ons tenp de bijna revolutionair aandi Bovendien echter betreuren wijywrk om hemzelf. De wijsheid, in geschrift ten beste gegeven, is iu tt" onze mening voor een groot di schijnwijsheid die door scholing een kiesvereniging kan worden genomen. Godsdienstonderwijs op overheidsschool i in de Verenigde Staten ongrondwettig TN de openbare scholen van de Ver- 1 enigde Staten, die doorgaan voor „gemeenschapsscholen" voor alle godsdiensten, mag geen godsdienst onderwijs gegeven worden (behalve in zes zuidelijke staten die een uit zondering vormen). Dat komt door dat de Verenigde Staten in hun grond wet hebben neergelegd de absolute scheiding van kerk en staat. Er zijn trouwens genoeg christelijke gemeen schappen, die godsdienstonderwijs op de scholen afwijzen. Zo achten de baptisten van Noord^Carolina het religieuze onderricht zaak van de Verdwijnt het Augusta- Victoria-ziekenhuis Naar het zich laat aanzien zal de Lutherse Wereldbond in de zomer van 1959 zich verplicht zien het Augusta- Victoria-ziekeahuis op de Olijfberg bij Jeruzalem op te heften. Dit heelt Pas toor Bengt Hoffman van het centraal bureau van deze Wereldbond in Genè- meegedeeld in het te Kopenhagen verschijnende „Kristeligt Dagblad". Het grootste gedeelte van de voor instand houding van het ziekenhuis benodigde middelen werd tot heden door de Ver. Naties ter beschikking gesteld. Daar- namen de Ver. Staten 70 procent hun rekening. De laatste tijd ech ter is de bereidheid on. verdere steun te verlenen in het kader van de hulp aan Arabische vluchtelingen aanzien lijk gedaald. Het Augusta-Victori8-zie- kenhuis is met zijn 385 bedden het irootate ziekenhuis van het Nabije losten, naast het staatszlekenhuis in lairo. Het werd in de jaren 1907 tot 1910 gebouwd als geschenk van de, Duitse keizerin aan het moederhuis derl diakonessen te Kaiserswerth. I kerk alleen; godsdienstige opvoedli hit< moet principieel buiten de school haar leerplan gehouden worden. De vraag, of aan kinderen van de bare school kosteloos bijbels schaft mogen worden, werd in staat Colorado met neen beantwotw, het zou ongrondwettig zijn. Datze» geschiedde in de Staat New-JerM waar het hoge gerechtshof de verfi ling van bijbels en bijbelse gesch-- i H ten in de stad Rutherford verbood, verdeling is wel doorgegaan, gemeentebestuur liet de briefjes meebrengen, wi ders schreven dat zij zwaar tegen hadden. De bijbels waf door een internationaal bijbelgeno8 schap beschikbaar gesteld. Anders staat het op de openbare s len met de morgenwijding, die schriftlezing en gebed bestaat. Twii ie van de 48 Verenigde Staten schrijvf lb dagelijks bijbellezing voor. In 26 W dere staten mag het maar hoeft "r zeroooo. in, wan! M a kinder! irin de In Wisconsin echter wees een rechtbar het verzoek af van de methodisten i de staat, die vroegen om wederiflijj ring van de schriftlezing in de opent» k re scholen, die zestig jaar geleden «Ji geschaft was. De bijbel, aldus r rechtbank, is „confessionele üt'" tuur" welker gebruik in de openbn scholen ongrondwettig was. Maar in Californië mag het zij het op de volgende gronden: bijbel is te gebruiken als literatuu-'p1 of als historisch document schiedenisles. Men probeert aan deze merkwaar!!' situatie in Amerika wat te doen. Miij dat zal voorlopig wel niet lukken. Win de scheiding tussen kerk en stsst voor de goede Amerikaan bijm geloofspunt. Geen mooier illustratie dan het vefP tegen een voorstel in een platteland' gemeente om de leerlingen van H kerkelijke school maar met de gem«- t telijke schoolbus mee te laten rijden f Het voorstel werd ingetrokken; het»H ongrondwettig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2