Jlicuuie geihsctfe (Lournnt )ok Amerika overwoog cernproeven te staken S M Reorganisatie van Nationale Reserve niet uitstellen TREFPUNT Vopaganda-succes voor de Russische leiders DOORBEREKENING GROTE PROBLEEM BIJ BOUW-CAO feel buitenlanders met Pasen verwacht Protestant op K.V.P.-liist KLM-salarissen weer besproken EVC-ruzie in kort geding «til! JENSDAG 2 APRIL 1958 BUREAUS: Steensiraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. D1E.MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-red.: H. W. J. ENSERINB CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en O mg treken ,$tanhMstiri) is ahtüntn myo ia te$fjenspott' Negenendertigste jaargang no. 11226 voor lifters en autorijders Zie pagina 5 Foster Dulles op persconferentie: ■Amerikaanse minister van bui- iadse zaken, Foster Dulles, die jisteren op zijn persconferentie side, gaf met spijt toe, dat de ien met hun besluit een mooi pagandasucces hadden behaald. Ttrenigde Staten, zei Dulles verder, een dergelijk succes niet beha- idat zü te doen hebben met een urrijheid, een waakzame politieke «itie, een behoorlijke kritische tare mening en geallieerde landen, niet zulke stropoppen zijn als de ische satellietstaten, ijlt liet de Amerikaanse minister van Jenlandse zaken nogmaals uitkomen i*. Amerika precies wil. De Verenigde zijn altijd bereid geweest de mproeven te staken, maar Amerika Irerder gaan: de kernwapens moeten WASHINGTON, waar de Russische verklaring over het staken van de kernproeven werd verwacht, is door de regeringsleiders en president nhower ernstig de mogelijkheid besproken de Russen voor te zijn met dergelijke verklaring. Na een zorgvuldige bespreking van het voor en n, is men echter tot de conclusie gekomen, dat het niet verantwoord e veiligheid aan een tijdelijk propagandasucces op te offeren. verdwijnen of ze moeten zo ontwikkeld worden, dat ze alleen defensief en zon der gevaar voor de mensheid kunnen worden gebruikt. Amerika en Rusland bezitten op het ogen blik genoeg kernwapens om een groot deel van de mensheid te vernietigen. Deze bedreiging moet afgewend worden. el om „behekst" parlementslid ertien mensen zijn om het leven ge in bij relletjes in de omgeving van de rlaanse plaats Ibadan, waar de bevol- in opstand kwam omdat naar haar hiiglng een zeer populaire oppositie- in het parlement, El Hadzji Adeo- door zijn politieke tegenstanders betoverd en daardoor om het leven relletjes van de zeer bijgelovige be- Jag waren dan ook in de eerste plaats bt tegen de leden van het kabinet, het de politie niet gelukte de menig- let traangas uiteen te drijven, maakte in vuurwapens gebruik. Ongeveer londerd mensen zijn gearresteerd, oppositieleider kwam om bij een auto- duk. lOiiinklijk bezoek aan Turkije? zjjn vertrek van het vliegveld y bü Istanboel heeft prins Bern- Ifisteren tegenover de pers verklaard Turkse kabinetsleden gespro- over de handelsbetrekkingen inTurkjje en Nederland. Voorts zei de «volgens A.P. dat de Koningin bü een end bezoek aan Turkü'e ook zou mee- De datum van het voorgenomen laklijke bezoek was evenwel nog niet ilMteld, aldus prins Bernhard. het vertrek van de Prins waren de ter van defensie, de gouverneur van Bboel en de Nederlandse ambassadeur ttzig. Op het. vliegveld stonden kin- L" van de Nederlandse kolonie opge- Zij zwaaiden met Nederlandse vlag- De Prins vloog naar Rome. waar de Nederlandse ambassade de nacht ibracht. Vandaag is hij in Nederland «gekeerd. ieen zömërprijs VOOR KOLEN (Van een onzer redacteuren) ft is redelijk te veronderstellen, dat dit jaar niet kan profiteren van een kolenprijs in de zomermaanden, namelijk het feit, dat Nederland prijslijsten heeft ingediend bij %e Autoriteit van de Europese ge nschap voor kolen en staal, die in- ton dat de huisbrand gemiddeld bij— 5 per ton duurder zal worden, kan fop rekenen, dat in elk geval de Ds geldende (vrij hoge) winterprijzen toidhaafd zullen worden. De per 1 mei aande nieuwe prijzen zullen geleide- wórden ingevoerd, waarna ze per acember hun maximum zullen hebben 'ikt. De kolen zullen deze zomer dus goedkoper zijn dan in de komende 'kr, maar niet voordeliger te krijgen dan thans. Enkele soorten kolen zul- i«ts goedkoper worden en cokes blijft l duur als op het ogenblik. De nieu- Prijzen zijn nog niet bekend. Men dat namelijk op de adviesprijzen van ^deratie van brandstoffenhandelaren. Macmillan In het Britse Lagerhuis heeft premier Macmillan zich verweerd tegen de socia listische oppositie, die wilde, dat Enge land het voorbeeld van Rusland volgde. Macmillan hield vast aan het westelüke standpunt dat het staken van de kern proeven tot stand moet komen na inter nationale onderhandelingen en afspraken over een deugdelüke controle. Dit argument is gisteren door radio-Mos kou bestreden. Het is niet mogelijk, al dus de Russische radio, in het geheim proeven met kernwapens te nemen. Rusland zal zich dus altijd aan zijn be lofte moeten houden. Het Russische persbureau Tass heeft ge constateerd, dat de verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken bewijst, dat Amerika het ini tiatief van de Russische regering niet wenst te steunen. In alle landen is de historische beslissing van de Opperste Sowjet toegejuicht, maar Amerika wil een voortzetting van de bewapeningswedloop en de voorbe reidingen voor een atoomoorlog, aldus Tass. Topconferentie Op zijn persconferentie heeft Dulles meegedeeld, dat de Engelse, Franse en Amerikaanse nota's, die maandag in Mos kou zijn overhandigd, geen wijziging van het Amerikaanse standpunt betekenen. Alvorens de Ver. Staten kunnen besluiten aan een topconferentie deel moet eerst op diplomatiek niveau sprake zijn van toenadering tussen Oost en West. Zo zijn de Fransen wel. Een sta king als die van gisteren, die het hele openbare vervoer praktisch lam legde en waarbij maar liefst vier miljoen mensen betrokken waren, wordt met de grootst mo gelijke sportiviteit opgevat. Lif ters zag men allerwege en alle particuliere autobezitters deden hun best om zoveel mogelijk mensen te vervoeren en er wa ren er ook die zich het liefst maar zelf hielpen en op rol schaatsen naar het werk ging i niet gezegd is dat alles op rolletjes liep Overleg met drie excellenties (Van onze sociaal-economische redactie.) OP DEPARTEMENTAAL niveau is gisteren grote activiteit ont wikkeld met betrekking tot de moei lijkheden rondom het ontwerp CAO voor de bouwvakken. Drie excellen ties, namelijk de ministers Zijlstra, Suurhoff en Witte, hebben bespre kingen gevoerd met de vertegen woordigers van de werkgevers en werknemersorganisaties in het bouw bedrijf. Van regeringszijde leek men niet on welwillend te staan tegenover het ont werp, maar als een van de grootste pro blemen kwam naar voren de doorbere kening van de hogere cao-lonen. Ho» denkt het bedrijfsleven deze hogere lonen i de kosten op te vangen? Rekening houdend met de opmerkingen. OEWEL Pasen dit jaar vroeg valt, ziet het er naar uit, dat *r veel buitenlanders de Paas- fcn in ons land zullen doorbren- t Het aantal boekingen in de gro- botels in het westen van ons land aanzienlijk. Zweden, Denemarken en Engeland 'wichten over een groeiende reislust "•ogekomen. 1 verband met de minder gunstige ^•omstandigheden heeft het A.N.V.V.- *°r in Parijs betrekkelijk weinig te Waar aangenomen mag worden, dal in het bijzonder uit Noord-Frankrijk bij goed weer velen de tocht naar Nederland zullen maken. De meeste bezoekers worden uit Duits land verwacht, daar ons land niet meei het internationaal rijbewijs, het interna tionaal kentekenbewijs en een triptiek of carnet voor het passeren van de grens met auto's verplicht stelt. Ook het feit. dat men op vertoon van een identiteitsbe wijs in plaats van een paspoort de grens overkomt, zal een stimulans voor het be zoek uit Duitsland zijn. Ook dit jaar zal de logies-informatie- dienst (L.I.D.) weer dag en nacht vo( toeristen klaar staan. die gisteren van regeringszijde werden gedaan, hebben de organisaties zich van daag onderling beraden over de methode in doorberekening. Een moeilijkheid is bijvoorbeeld, ho« ït met deze doorberekening moet in streken waar al lonen wórden betaald, die gelijk zijn aan de hogere cao-lonen of daar zelfs al boven uit gaan. Dit zal in de praktijk in sommige gevallen een te hoge doorberekening kunnen betekenen neer de partijen het vandaag in on derling overleg eens mochten worden over een juiste doorberekening, dan ligt de weg open naar het College van Rijksbe middelaars om de looncljfers onder de loupe te nemen. Wellicht zou dan de spoedig kunnen afkomen. De kwestie van de doorberekening ls echter moeilijk, ook al omdat de mogelijk heid bestaat dat de aannemers enige voor bereidingstijd zullen vragen om de lonen te verwerken. De bestaande bouwprojec ten zijn immers aangenomen tegen oude lonen. De datum van ingang is dus nog onzeker en bovendien ligt er nog een van de werkgeverscenitrales in de Stichting van de Arbeid, dat beneden de lonen blijft die in het *werp cao zijn voorgesteld. Bü de komende raadsverkiezingen Sittard heeft de KVP een overeenkomst getroffen met de protestants-christelijke groepering en de kandidaat van deze pi pering de zesde plaats op de KVP lijst aangeboden. Hierdoor is het mogelijk dat ook het in Sittard groeiende protestants- christelijke volksdeel in de raad een tegenwoordiger krijgt. Indien de testants-christel\jke groeperingen alleen aan de verkiezingen deelnamen, zo ze hoogstwaarschijnlijk geen raadszetel krijgen. Dit is de eerste keer in Limburg, dat de KVP op deze wijze met een pro testants-christelijke groepering samen- Zesling geboren in Perzië Een 32-jarige vrouw uit een dorpje in Zuid-Perzië heeft volgens een Perzisch blad een zesling vier jongens en twee meisjes ter wereld gebracht. Alle kin deren maken het goed. De geboorte had plaats toen de moeder schapen hoedde op het eiland Salboech bij Ahwaz. Zij wikkelde de kinderen in haar sluier en zond haar zuster naar het dorp om een dokter. De zuster bracht de gehele familie mee en thans viert het dorp feest, zo schrijft het blad. De geboorte van een zesling wordt van medische zijde mogelijk geacht. Er zijn vier van dergelijke gevallen bekend, maar nooit waren de kinderen levensvatbaar In C.N.V.-gebouw (Van onze 6oeiaal-economische redactie) Gebruikmakend van de bemiddeling, die de voorzitters van de werkgevers en werknemerscenrtrales hebben aangeboden, heeft gisteren het eerste Ioonberaad in deze vorm plaats gehad tussen de direc tie van de KLM en het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Vliegers. De bijeenkomst, die gehouden werd in het gebouw van het CNV te Utrecht, werd behalve door de werkgevers en werknemersvoorzitters namens de KLM bijgewoond door de heer Aler, president- directeur van de KLM, de heer Bach, directeur vliegtudgproduktie, de heer Van der Wiel, algemene zaken en de heer Van Vollenhoven, personeelszaken. De vliegers waren vertegenwoordigd door de gezagvoerders De Laat. Metz. Boshoff. Esser en Moors. Geruime tijd is besteed aan het regelen van de procedure van het overleg over de salaris-achterstand van de KLM-pllo- ten. Zoals bekend heeft minister Suur hoff de uitspraak gedaan dat vergeleken met de pilotensalarissen in het buiten land bij de KLM slechts een achterstand bestaat van maximaal 5 pet Over het overleg werden geen mede delingen verstrekt. Het beraad zal na Pasen worden voortgezet. N.S.-personeel wil modelactie Indien binnen vijf dagen geen beslis sing van de minister van verkeer is bin nengekomen over de verlangens van het spoorwegpersoneel, moet een modelacbie worden begonnen. Die mening is de afde ling Haarlem van de katholieke bond van vervoerspersoneel toegedaan, zo heeft zij Ln een brief aan hert hoofdbestuur ge schreven. De afdeling Haarlem van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel, die gisteravond eveneens ln vergadering bijeen was, heeft een resolutie aangeno men, waarin wordt gesteld, dat het ge duld van het spoorwegpersoneel niet langer op de proef kan worden gesteld. Men staat voor de gevolgen niet in. Ge- eist werd, dat op korte termijn aan de rechtvaardige verlangens zal worden te gemoet gekomen met terugwerkende kracht tot de datum, waarop het perso neel met de directie van de N.S. overeen stemming bereikte, aldus de resolutie, di» aan de ministers van sociale zaken en verkeer is gezonden. Op 9 april zal de president van de Amsterdamse rechtbank uitspraak doen in hert kort geding, dart door de twee par tijen m de E.V.C. aanhangig is gemaakt. Het geding diende gisteren voor de pre sident die namens de grafische en pa- pierverwerkende bond in de E.V.C. werd gevraagd de heer T. van Eek, een kort geleden door de groep Paul de Groot gekozen bestuurslid van de bond, te ver bieden contributies te innen, een orgaan uit te geven dat veel lijkt op hert orgaan het oude (door Paul de Groot c.s. geroyeerde) bestuur en ln dat maand schrift de eisende partij (die dus Brand- n Reuter aanhangt) beshcimpt. Ge vraagd werd ook gedaagde te doen gij zelen- ..De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet," vond de president, toen hij vernam dat gedaagde de eisende partij had uit gemaakt voor ..klasseverraders, die de democratie de nek hadden omgedraaid." Namens gedaagde werd aangevoerd, dat op een zogenaamde rechtsgeldige verga dering hert oude bestuur was geschorst tot een binnenkort te houden algemene ver gadering. ertsen als wij langs Jezuslijdensweg Herodes Toen Herodes Jezus zag, was hij zeer verheugd. Want hij had Hem reeds geruime tijd willen zien, daar hij van Hem hoorde en hij hoopte een of ander teken door Hem te zien ge schieden t Lucas 23 vers 8. T7"AJAFAS, vertegenwoordiger van het fanatieke Jodendom, heeft zijn oordeel over Jezus klaar: des doods schuldig wegens Godslastering. Nu ls de beurt aan de wereld, de lichtzin nige, zich nergens aan storende, al leen maar voor het eigen plezier le vende wereld. Hoe oordeelt zü over de Heiland der wereld? Van die wereld is Herodes. de vier vorst, de vertegenwoordiger. Een slecht mens, deze Herodes. Van zün vader, Herodes de Grote, heeft hü de wreedheid geërfd, van zijn moeder Cleopatra, een Joodse, de sluwheid. Door de gunst te winnen van keizer Augustus krijgt hü in het jaar vier voor Christus een vorstendommetje topgewezen: Galilea en een deel van Perea. Ook de tweede Romeinse kei zer, Tiberius, weet hü voor zich te winnen en door de rol van spion te spelen weet hü zelfs een zekere In vloed te krügen in dit deel van de wereld. Het aanknopen van een ver houding met zün schoonzusters is voor hem een doodgewone zaak. En als Johannes de Doper er lets van zegt, maakt hü korte metten met deze bemoeial. Maar bügelovlg als hü als h(j van Jezus hoort en van diens wonderen, dan komt de gedachte bü hem op dat dit wel eens de opgestane Johannes kon zün. En daarom ls het een buitenkansje voor hens dat hü in Jeruzalem die Jezus zo plotseling voor zich krügt. TEZUS antwoordde hem niets, zo ver- meldt Lucas. Een heel grote tegen valler voor Herode6. Hü had gehoopt op iets uitzonderlüks, iets spectacu lairs met deze zwügende mens is niets te beginnen. Dan neemt hü ook niet de moeite om een oordeel uit te spreken over deze Jezus. Hü drüft wat de spot met Hem en dan stuurt bü Hem terug naar Pllatus. Laat die zich maar met dit saaie geval bemoeien: hü. Herodes, kan wel wat leukers be- De wereld heeft niet de moeite ge nomen om zich een oordeel te vormen over Jezus, de Heiland der wereld. Ze heeft er «Ich van af gemaakt met wat goedkope spot. En de wereld van nu is ook in dit opzicht niet anders ge worden Oudste man ter wereld (168) jaar overleden De Indiaan Javier Pereira uit Columbia, die algemeen werd erkend als de oudste mens ter wereld, is op 168-jarige leeftijd overleden. Pereira, die maar 1.35 meter lang was, vertelde altijd dat hü zich de dagen van Simon Bolivar nog herinnerde Vijf vrouwen heeft hij overleefd en zün laatste kleinzoon overleed zeventien jaar geleden op tachtigjarige leeftijd. Minister Stuf tot Tweede Kamer: "V/TINISTER STAF kan het niet met zijn verantwoordelijkheid overeen- brengen de uitvoering van de ter zake van de reorganisatie van de Nationale Reserve bevolen maatregelen thans wederom op te schorten. Dit zou opnieuw aarzeling en onzekerheid teweegbrengen, juist op de punten waar de mogelijkheid om een duidelijk en consequent beleid te voeren reeds te lang had ontbroken. De nog bestaande kans om met goede wil en toe wijding van alle betrokkenen de Nationale Reserve tot nieuw en gezond leven te wekken, zou dientengevolge wellicht voor goed verloren gaan. Wel is de minister bereid, voorzover betreft het vaststellen van besluiten en het aanhouden van bepaalde termünen. aan het verzoek van de Tweede Kamer gevolg te geven en een uitstel tot na de maand april in acht te nemen. Dit heeft de minister voor defensie me degedeeld in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij een toelichting geeft op zün plan tot reorganisatie van de Na tionale Reserve Aanleiding hiertoe was het hem door de voorzitter namens de Kamer gedane verzoek geen verdere stap pen met betrekking tot de voorgenomen reorganisatie te doen voor dat de Kamer gelegenheid zou hebben gehad- zich naar aanleiding van de interpellatie Peters over deze zaak uit te spreken. De voor zitter heeft dit verzoek overgebracht in zün brief van 12 maart, waarin hij mede deelde dat het interpellatieverzoek van de heer Peters door de Kamer was inge willigd. Toen op 11 februari de mondelinge be raadslagingen over de begrotingen oorlog en marine voor 1958 werden ge sloten, had de minister de indruk dat de Kamer geen bezwaren meer maakte met betrekking tot de volgende hoofdpunten: 1. De oorspronkelijke taken van de in- fanterie-compagnieën der N.R. zullen zo spoedig mogelijk worden overgeno men door nieuwe uit dienstplichtigen te vormen eenheden. 2. De eenheden reserve marechaussee luchtdoelartillerie der N.R. zullen den opgeheven. 3. De N.R. zal voor hert overige ln stand blüven, doch voortaan bestaan uit de huidige vrijwilligers, die volledig aan de oefeningseisen voldoen, alsmede uit vrijwilligers uit dienstplichtigen van oudere lichtingen, die geen mobilisatie- bestemming hebben. Uit deze N.R. nieuwe stijl zullen in- fanterie-eenheden van pelotonsterkte worden gevormd, aan welke eenvou dige bewakingstaken worden opge dragen. De pelotons zullen ter beschikking ko men van de territoriale commandanten. Gezien het feit dat in de toekomst de N.R. uit reeds geoefende mannen zal bestaan, zal het aantal N.R. normale oefenuren (alarmoefeningen dus bui ten beschouwing gelaten) kunnen den teruggebracht tot ongeveer 50 per Wanneer het instituut eenmaal langi deze lünen is hervormd, zal worden nagegaan of, en zo ja, op welke wüze vrijwilligers die geen militaire dienst plicht hebben vervuld, kunnen worden toegelaten (Zie vervolg pagina 7) Geen aardgas in plaats van benzine Het dienstbaar maken van aardgas als brandstof voor personenauto's stuit op te grote bezwaren, aldus de minister van economische zaken in antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer. mr. H. K. J. Beernlnk (c.h.). Het zou kostbare voorzieningen aan de auto's vragen Bo vendien is er ook geen enkele desbetref fende aanvraag ingediend. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlüke bewolking met enkele verspreid voorkomen de sneeubuien. Zwakke tot matige wind ln hoofdzaak tussen noord en oost. Van nacht overwegend lichte vorst, morgenmiddag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) Donderdag 3 april: Zon op 06.12 uur, onder 19.16 uur; Maan op 18.46 uur. onder 05-36 uur. Vrijdag volle maan. HET WEER IN E1UOPA ill NNO NNW OZO

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1