Jiicmue £ciiiscl)e (fburaiil Geinig enthousiasme over voorstel van Sowjetunie Proeven Engeland en V.S. gaan wel door RioolELLENDE Eerste overleg in Sowjetunie NA DRIE JAAR VAREN WEER THUIS Nieuw beraad over spoorwegionen Mensen als wij langs Partijblad scheldt nieuw Kamerlid Brandsen uit Frankrijk weer zonder verkeer li 1938 11 Apr. 1958 yUNDAG -It MAART 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11225 Directie: F. DIE MEK HoofdredacteurDr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. i. ENSERINB CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tonhttslifb is aljebkuen qtyn in tegljenspoet" IN HET CENTRUM VAN DE STAD ZIE PAGINA 7 AMERIKA EN ENGELAND zijn voorlopig niet van plan in te gaan op de Russische verklaring dat tot een nadere aankondiging geen proe ven meer zullen worden genomen met kernwapens. De Russische verkla ring kwam niet onverwacht en wordt in het Westen in de eerste plaats ge- "s een propaganda-stunt. Immers zowel de Verenigde Staten als En geland zullen binnenkort nieuwe proeven met atoom- en waterstofwapens nemen, terwijl de Russen juist gereed zijn met een serie geheime proef nemingen in Siberië. Bovendien wordt door de westelijke mogendheden nangevoerd dat een doeltreffende controle op het staken van de proeven moet kunnen worden uitgeoefend. Men twijfelt aan de oprechtheid van de Russische plannen die dus niet kunnen worden gecontroleerd en vraagt zich af waarom de Sowjetunie, wanneer zij werkelijk de proeven wil staken, dit plan niet in de Verenigde Naties naar voren brengt. Dit alles neemt niet weg dat de Russische verklaring in het Westen „ernstig zal worden bestudeerd". Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde dat Rus land op een dergelijke manier steeds bezig is de wereld het beeld van een yredelièvende Russische regering voor te houden, maar diezelfde rege- Westelijk voorstel De westelijke Grote Drie hebben Rus- id gisteren in een gezamenlijke nota oorgesteld de tweede helft van april In oskou te beginnen met de diplomatiek* lorbereldlngen voor een conferentie van i ministers van buitenlandse zaken. Da Nitcia iouden hun beurt een topcon ferentie tussen Oost en West moeten voor werelden. Iet Western stalt dus duidelijk als voor waarde voor een topconferentie een be hoorlijke voorbereiding op diplomatiek au. Het diplomatiek overleg houdt in, dait1 er overeenstemming moet worden bereikt. Wel moet echter uit dót overleg blijken, dat het houden van een topconferentie zdn heeft. [eland is zelfs bereid tot een topcon ferentie, als over een belangrijk© kwestie vorderingen mogelijk zijn. Io dit verband wordt de laatste tijd de ont wapend ngskwestie genoemd, jlo een begeleidend schrijven doet do Engelse premier Macmiilan een ernstig beroep op do Russische leiders om meo te werken een akkoord te bereiken over de belangrijkste problemen, die de vrede en stabiliteit dn de wereld in de weg Verbod om naar zuiden van Rusland te reizen De Sowj et-autoritei ten hebben plotse ling alle reizen van „buitenlanders, ook diplomaten, naar de Oekraïne, de Kauka- is en geheel Midden-Azië verboden. Het verbod, dat vermoedelijk twe< weken zal gelden, kwam zo onverwachts, dat buitenlanders die in de betrokken ge iteden waren, uit hun hotels werden ge' !t en naar Moskou teruggezonden. D< den van het verbod is niet bekend ge- aakt. Een Nederlandse financiële groep heefi 'olgens A.F.P. een lening van 2 miljoen dollar verstrekt aan de stad Jeruzalem ^oor ontwikkelingsprojecten. De looptijd 1» 30 jaar, de rente 6 procent. Geschiedenis van de A- en de H-bom Rusland heeft 39 atoom- en water stofbommen tot ontploffing ge bracht. De eerste explosie had plaats op 23 september 1949 en de laatste op 22 maart van dit jaar. Amerika heeft 90 van dergelijke bommen laten ontploffen, waarbij inbegrepen de bommen op Hiro- sjoma en Nagasaki. Het begon 16 juli 1945 met een proefexplosie in Nieuw-Mexioo. Dit was de eer ste kernbomexplosie in de ge schiedenis. Rusland bracht in augustus 1953 een waterstofbom tot ontploffing. De eerste naar men in de Sowjet unie meende. Amerika verklaar de echter dat in '51 en '52 bij proeven boven de Stille Oceaan al dergelijke reacties waren ver wekt. Amerika verklaarde in maart 1954 voor het eerst officieel een H- bom tot ontploffing te hebben ge bracht Men zei dat de bom een kracht had, 600 keer zo groot als die van de bom op Hirosjima. Engeland heeft sinds oktober 1952 16 kernproeven genomen; 4 met waterstofbommen en 12 met atoombommen. ring tart openlijk de Verenigde Na ties, zowel wat betreft de kern als de procedure van de ontwapening. Het ministerie acht het van groot belang dat vrije landen, die vrij willen blijvi geen afstand doen van hun onmisbaar collectief vermogen om agressie af te schrikken en zich ertegen te verdedigen. Men zou daarbij tenslotte slechts vertrou wen op een Russische verklaring die niet is te controleren. De Verenigde Staten doen daarom nogmaals een beroep op Rusland, op ordelijke wijze de levens kwestie, die de ontwapening is, aan te pakken, in overeenstemming met het handvest van de V.N., dat ook door Rus land is ondertekend. Amerika is van plan door te gaan met zijn reeks proeven, die in april op Enl- wetok in de Stille Oceaan zullen worden genomen. President Eisenhower heeft de vorige week bekendgemaakt dat een in ternationale groep geleerden onder auspi ciën van de V.N. zal worden uitgenodigd een grote kernbomontploffing bij te wo nen en dus kennis te kunnen nemen van de vorderingen die Amerika heeft ge maakt in het beperken van de radioacti viteit bij kernexplosies. Het Russische voorstel werd gisteren, zoals wij in een deel van onze edities al meldden, voorgelezen in de vergadering van de Opperste Sowjet door de minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko. „Het stopzetten van de proeven betekent niet dat het gevaar voor een oorlog is ge weken. Dit is de reden waarom wij tege lijkertijd en duidelijk verklaren dat wij het als ons hoofddoel beschouwen, overeenstemming te komen met andere mogendheden over een onvoorwaardelijk verbod van alle soorten atoom, en w: stofbommen, het beëindigen van de pro- duktie en over een doeltreffend toezicht' aldus de minister. Tevoren had Gromyko nadrukkelijk verklaard, dat wannee andere landen het Russische voorbeeld niet volgen, de Sowjetunie andere maat regelen voor haar veiligheid zal nenu In een lange verklaring, die aan voorstel voorafging, leverde Gromyko scherpe kritiek op de Amerikaanse, Fran se en Engelse buitenlandse politiek. En natuurlijk liet hij niet na in te haken op het felle debat in de Westduitse Bondsdag over de atoombewapening van het West duitse leger. Een uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met kernwapens, zei Gromyko, betekent een nieuwe hin derpaal voor het fet stand komen een ontwapeningsakkoord. De Westduitse regering zal hiervoor verantwoordelijk zijn. Juwelenkraak in de Kalverstraat Gisteravond om eli uur heeft een vrij jongeman op bijzonder brutale wijze een diefstal gepleegd in een Juwelierezaak in de Kalverstraat. Hij wierp een steen door de etalageruit en gritete allerlei sieraden weg. Na zijn daad verdween hij snel in een der 6tegen. De alarminstallatie begoD te loeien toen de ruit verbrijzeld werd. Een wandelaar, opgeschrikt door het glasgerinkel, zag de dader nog net even voor hij in de steeg verdween. De politie beschikt daardoor over een signalement Op 6traat werden sieraden voor eeD waarde van naar schatting 13.000 gulden gevonden, dóe de dief in zijn haast ver loren had. Hoeveel er gestolen is kon de juwelier, die eerst zijn inventaris moet opmaken, nog niet opgeven. Na gevechten niet Israël Kairo wil spoedzitting van de Veiligheidsraad Arabische republiek heeft se cretaris-generaal Dag Hammarskjöld gevraagd de Veiligheidsraad vat Verenigde Naties in een spoedzitting bijeen te roepen ter bespreking van „het agressieve optreden van Israël langs de grenzen van de Verenigde Arabische republiek en de pogingen van Israël om zich van een gedemili tariseerde zone meester te maken, hetgeen wordt beschouwd als een schending van de bestandsovereen komst en een gevaar voor de vrede." Dit wordt gezegd in een verklaring die de afgelopen nacht werd uitgegeven door de directeur van de voorlichtingsdienst DE Stichting van de Arbeid zal zich in haar vergadering van morgen opnieuw beraden over de loonvoQr- stellen, zoals die zijn neergelegd in het ontwerp van het nieuwe regle ment dienstvoorwaarden van het personeel der Nederlandse spoor wegen. Dit i6 gisteravond medegedeeld op een protestvergadering van de afdeling Utrecht 'van de bij het N.V.V. aangeslo ten Bond van Nederlands vervoersperso- neel. De secretaris van het hoofdbestuur van deze bond, de heer W. Kieboom heeft er tijdens deze vergadering op ge wezen, dat het spoorwegpersoneel hei moe is steeds maar schouderklopjes te ontvangen voor zijn goede daden en prak tisch niets merkt. Men heeft, aldus de heer Kieboom, enthousiast en disciplinaij meegewerkt aan de opbouw, de moder nisering en de ombouw van het Neder lands spoorwegsysteem, dat zelfs ver bui- Europa de toets der kritiek kan door- Het door de gezamenlijke bonden van spoorwegpersoneel aan de minister van sociale zaken gezonden telegram noemde de heer Kieboom een ernstige waarschu wing aan het adres van hen, die zich momenteel met de lonen van het spoor wegpersoneel bezighouden. De vergade ring, die door enkele honderden Utrecht se spoorwegmensen werd bijgewoond, am aan het slot van deze bijeenkomst in resolutie aan- In deze resolutie spreekt het ontevre den spoorwegpersoneel er zijn misnoegen uit dat gezien de lange uur van Ie procedure ter beoordeling van de 'oorgelegde voorstellen, blijkbaar door reien niet wordt ingezien hoe hoog de lood in vele N.S.-gezinnen is gestegen. De leden van de Utrechtse bond beves tigen het oordeel van de hoofdbesturen drie spoorwegbonden, dat alleen d© noodzakelijke rust in het spoorwegbedrijf kan worden gebracht door een onver wijlde beslissing over de ingediende voor stellen. die het opheffen van de achter stand van het N.S.-personeel ten opzicht© van het overige bedrijfsleven beogen. Zij dringen er ten slotte bij het Centraal b«- drijfsgroepsbestuur spoorwegen op aan acties te ondernemen, die leiden tot ver werkelijking van de gerechtvaardigd! verlangens per 1 oktober 1957. Nieuwe premier in Luxemburg Groothertogin Charlotte heeft Pierre Frieden (dhristelijk-sociale partij) offi cieel benoemd tot eerste minister van Luxemburg. Hij volgt in deze hoedanig heid Joseph Bech op, die minister van buitenlandse zaken en van wijnbouw blijft. Bech is reeds bijna 32 jaar minister van buitenlandse zaken- De 65-jarige Frieden is vanaf 1948 mi nister van onderwijs en binnenlandse za ken geweest. Hij behoudt deze functies naast het premierschap. Het heeft wel lang - drie jaarl - geduurd, maar ze zijn nu dan toch terug, de mannen van Hr. Ms. fregat Johan Maurits van Nassau, dat in de wateren van Nieuw-Guinea heeft gevaren en met inbegrip van de heen- en terugreis ruim 100.000 zee mijlen heeft afgelegd. Dat de begroeting van de bemannings leden buitengewoon hartelijk was, och dat behoeft niet meer te worden gezegd. Voor hen. die dat desondanks bewezen willen zien, is deze foto be stemd. Bij de aankomst was op het schip aanwezig de vice- admiraal H. H. L. Pröpper, die in IJmuiden aan boord was ge gaan. Schout bij nacht G. B. Fortuyn verwelkomde com mandant (L.t.z. I H. J. Haak man) en bemanning op de rede van Den Helder. Directeur Sud-A viation bezoekt Nederland Georges Hereil, de directeur-generaal in Sud-Aviation, het Franse concerr van vliegtuigfabrieken, waar de tweemO' torige Caravelle, het verkeers-straalvlieg- tuig, is gebouwd, bezoekt thans Nederland Hij bracht een bezoek aan het Nationaal luchtvaartlaboratorium te Amsterdam zag een demonstratie met de Kolibri. In mei zal de eerste Caravelle in 6erie- produktie gereed zijn, ln oktober zal het tweede exemplaar en in het december het derde. In 1959 worden twintig exemplaren geproduceerd en in 1960 hoopt vijf per maand te kunneh leveren. Alr- France en de SAS. hebben reeds bestel lingen gedaan. van de Verenigde Arabische republiek. De bekendmaking kwam na twee dagen van gevechten aan de Svrlsch-Israëlische Volgens een woordvoerder van het Syrische leger heeft de artillerie van de Arabieren gisteren ruim een uur gevuurd op de Israëlisohe tanks en troepen, waar bij de Israëliërs zware verliezen zouden hebben geleden. Volgens een Israëlisch woordvoerder werd echter sleohfts één boer gedood en drie Israëliërs, geen van allen militairen, gewond. Beide partijen deelden mee dat het ge vecht begon toen Israëlische arbeiders weer aan het werk wilden gaan aan eeD Israëlisch kanaalproject in het betwiste gebied bij het Hulehmeer. Volgens de Verenigde Arabische republiek is dit Arabisch gebied. Verliezen Een woordvoerder van het Syrische leger deelde mee dat aan de zijde der Arabieren twee officieren zijn gedood bij het gevecht dat zondag is geleverd. Vol gens de Syrische bladen zijn bij dat ge vecht 26 Israëliërs om het leven gekomen en zeventien gewond. Gisteravond is het vuren gestaakt. Syrische woordvoerders hebben Israël ervan beschuldigd grote aantallen mili tairen op verscheidene punten langs de grens te hebben geconcentreerd en hebben verklaard dat de officieren van het eerste Syrische leger bevel hebben gekregen alle noodzakelijke maatregelen te nemen m de grens te beschermen. Volgens Israël waren Israëlische troe- en naar het betwiste gebied overge bracht om de Israëlisohe arbeiders te beschermen en was het gevecht begonnen toen de Syriërs, evenals de vorige dag, het vuur op de arbeiders openden. Jezus lijdensweg Kajafas Toen scheurde de hogepriester zijn klederen en zeide: Hij heeft God gelasterd, waartoe hebben wij nog getuigen nodig? Zie, nu hebt gij de Godslastering gehoord. Wat dunkt u? Zij antwoordden en zeiden: Hij is des doods schuldig!". Mattbeüs 26 vers 65 en 66. TfELE MALEN hebben uitgeworpen duivelen het uitgekreten: Wat heb ben wy met U te doen, Jezus, Zoon van God. Er moet een juichkreet on der hen opgeklonken hebben toen deze zelfde Jezus door mensen schul dig bevonden werd aan Godslastering. Toen de hogepriester, de hoogste gees telijke leider van Israël, zijn klederen scheurde en de leden van het hoogste Joodse rechtscollege het oordeel vel den: Dij is des vL - uldig. Ook voor Kajafas moeten die woor den geklonken hebben als muziek, want het betekende immers de dood van zyn gehate vyand, temeer gehaat omdat dezo Jezus ook zyn zakeiyke belangen dwarsboomde. Het hele marktgedoc ln en om de tempel legde Kajafas en vooral ook Annas, zyn schoonvader, geen windeieren. Jezus XJOE BLIND ls deze hogepriester ge- -LJ- weest, blind zelfs voor de beteke nis van zijn eigen woorden. Want korl daarvoor nog, toen ln het Sanhedrin over Jezus beraadslaagd werd, had hU deze woorden gesproken: Gy beseft niet dat het in uw belang ls dat cén mens sterft voor het volk en niet het gehele volk verloren gaat. Deze woor den zijn immers waarVoor wie. hc! jq Jóbrt: die ene Mens Jezus Is gestorven opdat wy weer tol God kunnen ko men. De gerechteiyke moord, door Kajafas zo slim in elkaar gezet, zalf» toen de valse getuigen hem in de stceh lieten, is onderdeel van Gods verlos singsplan. zynsondanks heeft Kaja fas, de hogepriester, daaraan meege werkt. Hogepriester, knecht van God toch een ongelovige. Vreemde situatie bij communisten HET officiële orgaan van de Com munistische Partij Nederland, het dagblad De Waarheid, heeft zich zeer boos uitgelaten over de opposant Bertus Brandsen, benoemd lid van de Tweede Kamer, die zijn zetel niet ter beschikking stelde, maar de be noeming aanvaardde „Zeteldiefstal" noemt het partijblad dit. Het schrijft: „Aan het verzoek van d« C.P.N. om de Kamerzetel aan hen te la ten, die er krachtens de wil van de kiezers recht op hebben, namelijk de communis ten, heeft Brandsen niet voldaan. Dit la de laatste in de reeks schanddaden van de groep Reuter-Brandsen," aldus De Waar heid De aanvaarding van de benoeming in de Kamer door Brandsen, secretaris het afgezette E.V.C.-bestuur, geschorst C.P.N.-lid en vice-voorzitter van het c munistische Wereld-vakverbond, doet vreemde situatie ontstaan in de fractie der Tweede Kamer. Want met Brandsen zijn dus thans vier van de zeven communis- Koninklijk gezin naar St. Anton Koningin Juliana en de prinsessen Bea trix cn Irene zyn gisteravond vanuil Utrecht per trein vertrokken naar Sankt Anton (Oostenryk) voor een vakantie van twaalf dagen. Prins Bernhard zal zich zaterdag a.s. daar by hen voegen. Vanmorgen om tien uur is het gezel schap met de Arlberg-express, waaraan twee koninklijke rijtuigen waren gekop peld in Sankt Anton aangekomen. De Koningin heeft in hotel Post dezelfde de partementen betrokken, die zij ook ge durende de laatste Jaren heeft bewoond. In haar gevolg bevond zich onder meer het hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis, de hoofdcommissaris in rijkspolitie C. Sesink- De Koningin en de beide Prinsessen gingen, aangezien het heerlijk voorjaars weer was. onmiddellijk na aankomst skieën. Koningin Juliana begeleid door ski-instructeur Johann Fahrner en de Prinsessen door Toni Marth. tische Kamerleden contra Paul de Groot. Die vier zijn: fractieleider Wagenaar, me vrouw Lips, Gortzak en Brandsen. Van het Kamerlid Borst is niet bekend welke kant zijn voorkeur uitgaat- De twee overige Kamerleden zijn Paul de Groot zelf en Marcus Bakker, hoofdredacteur van De Waarheid en groot aanhanger vi Paul de Groot. Hoe de thans ontstane situatie zich zal ontwikkelen is niet bekend. Dat ei gaat gebeuren is duideiyk. Paul de Groot doet hard zyn best alle opposanten uit de party te gooien. Met de steun van Moskou zet hy alles op het spel om de Eenheids vakcentrale te doen kelderen om de com munisten in andere vakbonden te laten binnendringen. Maar de oppositie wordt elke dag groter en het ïykt erop, dat straks twee communistische fracties ln de Tweede Kamer zullen zitten. Het parool voor de 24-uurstaking ln de Franse openbare diensten dat om vier uu vanmorgen van kracht werd, schynt bUm overal te zyn opgevolgd. De spoorwegen lieten bekendmaken dat het treinverkeer in het gehele land nagenoeg stil ligt. Veel reizigers hebben van de nachttreinen ge bruik gemaakt om hun bestemming tocb te kannen bereiken. Parijs zat vanmorgen geheel zonder openbaar vervoer. Iedere auto en vracht wagen die in de Franse hoofdstad aan kwam zat overvol met lifters en de politi« liet oogluikend toe dat op motoren er scooters meer dan twee personen werden vervoerd. Parijs had door het ongekend aantal fietsers bijna een Nederlandse aan blik Veel bedrijven hadden van tevorer maatregelen genomen en voor eigen ver voergezorgd, dat de werknemers van be paalde punten afhaalde. Alles wat maai enigszins rijden kon werd in het verkeer gebracht. Er reden auto's rond die uit museum of rariteitenverzameling afkom stig moeten zijn. Zo zag men vanmorgen versohiïlende diligences. Alle buitenlandse luchtvaartmaatschap, pijen hebben hun vluchten op Parijs af gelast en de Air France, die gebruik maakt van een vliegveldje even buiten Parijs omdat op Orly bijna niemand werkt kon 6lechts een beperkt aantal vluchten laten doorgaan. Schrale weer nog niet verdwenen In geheel Nederland kwam tn de af gelopen nacht lichte vorst voor hetgeen in april maar zelden gebeurd. De laagste temperatuur werd in het noordefi en oos ten van ons land gemeten en bedroeg min 4 graden C. Op Ypenburg was het min 2 gr. C. De oostenwind blüft voor begin april zeer koude lucht aanvoeren waarin ook overdag de temperatuur B tot 7 graden onder normaal blijft. De aan gevoerde lucht is zeer droog, waardoor het overdag zonnig weer is. De land- en tuinbouw heeft op het begin van deze grasmaand al een grote achterstand ge kregen. De lentemaand was ook bijzonder koud en droog. De eestkomende dagen te in dit schrale weer nog geen belangrijke verandering te verwachten. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen meer bewolking, vooral In het noordoosten van het land. Op de meeste fc K plaatsen droog weer. Over- wegend matige wind tussen noord en noordoost. Onge veer dezelfde mlddagtemperaturen. (Op gemaakt om 11-15 uur). Woensdag 2 april: Zon op 06.15 uur. onder 19.14 uur; Maan op 17.22 uur, onder 05.08 uur. HET WEER UN EUROPA lil Luxemburg P.rijs Oreooble Berlijn II

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1