Strijd tegen ziekte wordt breed front gevoerd op Met „atoomdebat" is de strijd niet gestreden ie OP 7 APRIL WEER WERELDGEZONDHEIDSDAG Heden werd landing bij Padang verwacht HOUTMAN Liberale winst in Engeland Koningin Elizabeth dankt telegrafisch voor welkom OOK NEDERLAND LEVERT EEN BELANGRIJKE BIJDRAGE OVER de woeste, onbegaanbare, eenzame Aziatische vlakte hossebost een jeep. In dikke wolken jaagt het opstuivende stof omhoog. De jeep is volgestouwd met kisten, die flesjes bevatten. Flesjes met het wonderdoende leneesmiddel tegen framboesia: penicilline. Die penicilline is afkomstig uit fabrieken over de hele wereld, misschien zijn er wel kisten uit Nederland lij. Zitten ze niet in déze jeep, dan toch wel in een andere, die duizend kilo peters verder tegen de bergen opklimtIn het kleine dorp Bilthoven in dat landje Nederland, werkt een wetenschapsman met zijn staf aan een belangrijk experiment: het onderzoeken en eindeloos beproeven van een BOgelijk nieuw vaccin tegen kinderverlamming, dat in 1951 door de Ame rikaanse geleerde dr. Sabin is gevonden. Niet alleen in Nederland, ook in erscheidene andere landen ter wereld wordt dit researchwerk gedaan men, na jaren, de resultaten zal kunnen vergelijken. Misschien is er jan een nieuw vaccin gewonden les: - Dit zijn een paar voorbeelden eigenlijk wil zeggen: de Wereldge- odheidsorganisa tieNiet langer zijn oden op zichzelf aangewezen of moeten het hebben van ondernemende vrouwen, die op sommige plaatsen illen komen helpen: er is nu één grote menwerking ontstaan, zodat de beste achten op vele plaatsen tegelijk kun worden ingezet enopdat steun en medewerking in achter bleven landen ten strijde kan worden [Sokken tegen ziekte en onhygiënische «standen. Missies trekken deze landen niet alleen om accuut te helpen, om de staten, die daarom vragen, voorlichting en leiding te dc opdat zij zelf het werk zullen kunnen ireniemen tot heil van de bevolking. Tien jaar is het geleden, dat des iutie, gevestigd in Amerika, werd op richt en de Wereldgezondheidsdag 1958, 7 april, zal worden gewyd aan •dj en bezinning op al, wat in dit (ecennium is bereikt. We moeten daarbü vooral niet alleen luiken aan het werk in de achtergcble- gebleden, waar ziekten talloze inwo- teisteren en waar de onhygiënische ntanden bron van infectie en besmet en. Veen, ook de landen met gevorderde wetenschap en behoorlijke (iënische omstandigheden profiteren deze internationale samenwerking. maar eens aan de zuivering r, dat door de girote land naar het andere stroomt arbij de landen dus elkaar moeten hei bij het voorkomen van verknoeiing dit water door het lozen van afval len b.v. Denk ook ing op het gebied van research naar nieuwe behandelmethoden, het bestrijden van infectieziekten, 'taaftie' alleen door medicijnen, het opzoeken van de oorzaken, Irukbevolkte havensteden. Bij dit alles 220-3 toeten de handen naar elkaar reiken, ehoo? 1 resul'taa't komen. To Doordat er nu in verscheidene landen tegelijk (op verzoek van dr. Sabin) aan wordt gewerkt, kan men veel meer statis tische cijfers voor de uitkomsten tegelijk kinderen worden door hun moeders het helpen bestrijden i hierheen gebracht en indien het nodig is. behandeld. Voortdurend worden kinderen ingeënt tegen epidemische ziekten en krijgen de moeders advie zen op het gebied van hygiëne. De vreselijke ziekte framboesia wordt bestreden met penicilline; dikwijls is injectie al genoeg. De ziekte loopt steeds meer achteruit. In de Aziatische landen zijn al 61 miljoen kinderen gevaccineerd tegen tuberculose en voorts wordt er o{ vele plaatsen tegen ondervoeding gestre- Behalve dat Nederland daadwerkelijke en financiële steun geeft aan het in de tropen, heeft het nog een tweede plicht in het eigen werelddeel, nl. door Met alle mogelijke transportmiddelen worden de geneesmiddelen tegen ma laria over de wereld verspreid. Hier worden ze met artistiek gesneden in landse kano's vervoerd in de tropische binnenlanden. toenemende bedreigen. Zo neemt aan een internationale groep die hart- en vaatziekten bestudeert eer Nederlander deel. Ook hebben Nederlan ders belangrijke posities in het onderzoek van chronische ziekten en zelfs is bedrag beschikbaar gesteld door de W.G.O. om in Nederland een proefveld te stichten voor onderzoek naar bepaalde volksgezondheidsvraagstukken. In de vaste staf van de W.G.O. wa ren in het afgelopen jaar achtender tig Nederlanders werkzaam, van wie acht in het hoofdkwartier en twee in nationale bureaus; een Nederlander werkte in Turkije aan de opzet voor de verpleging in dat land der behartigde in Birma de voedsel problemen. In de laatste drie jaar na men 56 Nederlanders deel aan con ferenties van de W.G.O. U ziet, dat ook ons land zijn steentje bijdraagt aan het grote ge heel en tot het belangrijke doel: de gezondheid van de mensheid te be vorderen. Bezitten Fransen een atoomwapen Meivin Price, democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft gisteren verklaard dat de Fransen de volgende week wellicht een in hun land geproduceerd atoomwapen tot ontploffing brengen. Dit zou betekenen dat uw land op dit gebied een rol van betekenis gaat spelen, aldus Price. De Franse commissie voor atoomenergie heeft dit bericht echter tegengesproken J. P. de Josselin de Jong, sedert 1916 adjudant in buitengewone di Koningin en gepensioneerd majoor-titu lair van het K.N.I.L. is op 83-jarige leef tijd te Heemstede overleden. POLYCOLOR Kleurshampoo Tijdwinst vergaren en zo kan men jaren tijd op de experimenten winnen. Mogelijk zuilen over een jaar de sai werkende landen voor de eerste maal de resultaten van hun onderzoekingen kun- an vergelijken. Natuurlijk is er nog veel meer te doen. Om enkele activiteiten van de Wereld gezondheidsorganisatie te noemen: strijding van epidemische ziekten zoals tuberculose, malaria, framboesia, choom, influenza en lepra; bevordering het welzijn van moeder en kind (het voorkomen van kindersterfte bijv.) j telijke gezondheidszorg, bestrijding chronische ziekten; stralingsbescherming (bij het werken met kernendhgie b.v.); ge zondheidsvoorlichting en opleiding vai personeel voor eigen land en voor uitzen- Een de grote punten bij deze werking is de tijdwinst, die itbare waarde is. Zo hoorden el dr v, tijdens een informatieve kleine rond-1 3voj K langs Nederlandse instellingen waai- het departement van sociale zaken bij deze gelegenheid uitnodigde, hoel En wilt u nog iets van bij deze samenwerking horen? U weet al van het werk, dat Unicef doet achtergebleven gebieden. In Azië zijn al 7500 gezondheidscentra voor moeder en kind opgericht n in 1960 hoopt n er meer dan 12.000 te hebben. Miljoei tN* ton hoogst nul. werk: het kweken roor anti-inflvenzamiddelen. Er wo ton bebroede eiererf gebruikt om h virus te doen vermenigvuldigen. Researchwork hiervoor wordt in 56 landen ter wereld Bewapende Javanen in gevecht met opstandelingen HEDEN WERD EEN AANVAL van duizenden manschappen der centrale Indonesische regering op Padang verwacht. Een speciale afgezant Van overste Hussein, de legercommandant der tegenregering in Midden-Su- matra, verklaarde, dat een landingsleger is samengetrokken op een eiland voor Padang. Er zou bloed vergoten worden op een schaal, als Indonesië in jaren niet meer zou meemaken, aldus deze zegsman. to Rijksinstituut voor de volksgezond- W te Bilthoven sinds jaren wordt ge- aan dat nieuwe vaccin tegen kin- ;b(t ^"«lamming, dat dr. Sabin in 1951 te hebben ontdekt, maar dat heel moet worden beproefd, eer het er "teiijk i s. "wt alleen dient het in proefstations toe, vele dieren en later ook op 7/'4~Uen 'artsen' te worden toegepast. _,_.7Ifcar men moet methoden zoeken om het 'kunnen kweken, want dit zou, evenals "•Pokstof, een levend vaccin kunnen dat zeer langdurige immuniteit •t® de gevreesde polio-myelitis zou ""oen waarborgen. Juist het zoeken naar methoden voor cultures op grote ÖBal, zodat er een betaalbaar vaccin uit J"tenen kan worden, kost heel veel tijd. &GEL 114—116 SCHIEDAM Moderne kleine PIANO's 'klü merken in verschillende uitvoering prijzen. Franco levering. Hij verwachtte, dat een zware beschie ting aan de landing zou voorafgaan dat de daarop volgende veldslag keerpunt zou worden in de burgeroorlog daar de opstandelingen vastbesloten i Padang en Boekit Tinggi tot elke pi te verdedigen. In verband met de drei gende aanval is kolonel Simbolon gi: ren met spoed naar Padang teruggekeerd. Tevoren rukte hg met troepen uit het zuiden naar Medan op om zich te ver enigen met Nainggolan. Eveneens wordt een opmars naar Boe- kit Tinggi verwacht van uit een punt, dat 140 km bezuiden die stad ligt. Radio-Padang beweert voorts, dat 200 parachutisten van de centrale regering, die van Aer Molek naar Padang tracht ten op te rukken op 23 maart in eer hinderlaag zijn gesneuveld. Wagens wer den buitgemaakt. Men neemt aan, dat de hoofdmacht var Husseins acht bataljons rondom Padang 1 Boekit Tinggi zijn samengetrokken. Volgens radio-Padang zijn gevechtci nitgebroken tussen de opstandelinger en 590 Javaanse inwoners, die bewapend waren met geweren, welke door vlieg tuigen en oorlogsbodems waren aan gevoerd. In Noord-Sumatra zouden zich volgens radio-Medan 500 man van Nainggolan hebben overgegeven. Er zouden nog 300 over zijn. In Sidikakalang, noordwesten van het Tobameer, zoi vochten zijn tussen regeringstroepen en manschappen van luitenant Frits Hua- barat, die bij een mislukte aanval op Pematang Siantar gesneuveld zou zijn. De opstandelingen zijn volgens het be richt gevlucht naar Siborong-Borong. Aan de oostkust van Sumatra hebben regeringstroepen het eiland Kampar be zet. wast de winter uit uw krullen! Uw haar had het in de winter hard te verduren l Geen nood! Was het thuis met POLYCOLOR Kleurshampoo en het glanst weer, glinsterend in de lentezon. zacht en soepel met een mooie, volle tint. Uw éigen tint of een nieuwe, modieuze kleurschakering. Doe het thuis, doe het vandaag! (En geen spoor meer van dat enkele'grijze haartje A POLYCOLOR kleurshampoo Tintgevende haaruassing handige, grote tube voor 2 wassingen f. 1.95 parfumerie-zaken. ZATERDAG 29 MAART 1958 De Britse conservatieve partij heeft gis teren de derde achtereenvolgende neder laag geleden bü een tussentijdse verkie zing. De xetel van Torrington In het Lagerhuis verloor de conservatieve rege ringspartij aan de liberalen, terwijl da socialisten de afgelopen weken reeds da zetels van de industriesleden Rochdale en Kelvingrove op de conservatieven ver overden. Deze tegenslagen hebben geleid tot da telkens herhaalde eis van de Labourpartij, dat de regering Macmillan maar haar biezen moet pakken, waarop de premier steeds opnieuw verklaarde dat hij tot het eind van zijn mandaat (over anderhalf jaar) aan het bewind zal blijven. Mark Bonham Carter, een 36-jarig# kleinzoon van de vroegere liberale pre mier Lord Asquith, won gisteren met een geringe meerdeiheid van 219 stemmen van de conservatieve kandidaat, de ver zekeringsmakelaar Anthony Royle. In dit district hadden de conservatieven vroeger een meerderheid van op zijn minst negen duizend stemmen. De verkiezing moest worden gehouden omdat de vroegere conservatieve afge vaardigde zitting heeft gekregen in het Hogerhuis. De conservatieven hebben in het Lagerhuis nog een meerderheid vao 52 zetels. Er hebben nu zes liberalen zit ting in het Huis. Het was voor het eerst in 29 jaar dat die partij een tussentijdse verkiezing won. Ontslag bij Vredestein De directie van de n.v. Nederlands-Ame rikaanse autobandenfabriek Vredestein te Ensohede heeft vijftig personeelsleden ontslagen. Dit houdt verband met een te ruggang in de order-portefeuille en voort* met het streven naar meer efficiency in het bedrijf HET LEVEN WÏ-kowM IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi in samenleving Surinaamse Studenten Vereniging bestaan tien jaar en we hadden de uit nodiging naar Delft te komen om de be- sturen onze gelukwensen uan te bieden. Suriname: eXperillieilt ZU recipieerden in het Prinsenhof, in de- 1 relfdc zaal, waarin prins Willem van Oranje het leven liet, en wc hebben daar een glas sherry gedronken met de heren A. Bargcn en J. Leefmans, die ons duidelijk bebben uiteengezet wat het doel van de S.S.V. is. Zij zeiden: „Enerzijds willen we band leggen tussen dc Surinaamse studenten onderling, anderzijds willen we proberen de herinnering aan Suriname bü hen levendig te houden, omdat het de bedoeling is, dat zjj na hun studie naar hun land terugkeren. Suriname heeft ons, fgcstudccrdc Surinamers, nodig", zeiden zü. „En u weet hoe het soms kan gaan. Men komt naar Nederland om te ctuderen, leert een meisje kennen en blijft dan altijd in Nederland". vak. En ik bind ze dan op het hart: maak in jullie studenten-tijd gebruik van de mogelijkheid elkaar te leren kennen en doet dit zonder de angst, dat de eigen groep tekort wordt gedaan, want angst is een slechte raadgeefster". „We zouden ons kunnen afvragen", zei dr. Bruijning, „hoe de Surinaamse mens er op den duur gaat uitzien. We kunnen vermoeden, dat de kleur van zijn haar en zijn huid zullen liggen tussen blond en diepzwart en die van zijn ogen tussen blauw en diepzwart. Er zal mis schien een eenheidsmens komen. Doch we zoeken niet een biologische eenheid, maar een eenheid in de geest. We moeten heen- groeien naar Surinaamse mensen, die oen grote mate van begrip voor anderen be- Expositie Ter gelegenheid van dit tweede lustrum wordt tot 27 april in het Prinsenhof een tentoonstelling gehouden, die tot titel heeft: „Suriname experiment in samen leving". Dr. C. F. A. Bruijning heeft daarover bijzonderheden verteld. Hij Suriname bestaat uit verscheidene be volkingsgroepen, verscheidene rassen met eigen zeden en gewoonten. Zo'n bonte samenleving is erg leuk en heel aardig, heeft ook nadelen. Want hoe verschillend de groepen ook zijn, toch zullen zij in het bestuur eèn eigen lijn volgen. En dat is niet zo een. twee, drie bereikt. Het zal vermoedelijk wel enige generaties duren, voordat dat kan". „Tot de Surinaamse studenten, die ook verschillend zijn van ras. zeg ik altijd: jullie gaan een belangrijke rol in Suri name spelen, want jullie leren hier een De tentoonstelling is georganiseerd om de bezoeker een indruk te geven van land en volken van Suriname. „Er heerst Suriname nog veel misverstand", zei de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz. Hij vertelde: „Ik hoor nog ai eens van Surinaamse vrienden, dat zij in Nederland onheus worden bejegend, uitgescholden voor neger en op hun vragen niet eens ant woord krijgen. En dat gebeurt dan in een land waar men de mond vol heeft over onderontwikkelde gebieden, gebieden waar men zo nodig naar toe moet om de zaak op poten te zetten. Ik geloof, dat er op dat gebied ook in ons land wel wat valt te wei-ken". Over de ontwet-endh eid in Nederland ten aanzien van Su-ri-name vertelde de voorzitter van de afdeling Delft, de heer L. Breeveld: „Ik héb me eens im een Nederlands gezin uitgegeven voor men seneter. Ik vroeg aan de gastvrouw: weet u wanneer wanneer men in Suriname man wordt? Ze zen: nee. Nou, antwoordde ik, wanneer je mensenvlees hebt gegeten. O, zei ze verschrikt. Ik dacht: dat gaat goed, ik zal er nog een schepje bovenop gooien. Het lekkerste voor de menseneter is het knabbelen op de rib van een blanke vrouw, vulde ik aan. En toen had u die dame moeten zien, red de heer Breeveld. Ze maakte met haar armen een bewe ging, alsof ze wilde zeggen: Mij niet ge zien. En de heer des huizes zakte in zijn stoel weg alsof hij een maagpijnlijder Als n niet onwetend wil blUven over Suriname, moet u gebruik maken van de gelegenheid, die er, door de expositie. 1* kennis over dat land op te halen of te vermeerderen. Flitsen op plaat van 'f bezoek heeft koningin Elizabeth II een telegram gezonden aan koningin Ju liana, waarin zij haar dankbaarheid jegens de Koningin en de Prins en het Nederlandse volk onder woorden brengt voor het prachtige welkom, dat de Engelse vorstelijke bezoekers is bereid. De Engelse Koningin spreekt met vol doening van de innige samenwerking. sedert de bevrijding tussen beide landen is gegroeid. Ook de commandant van het oefen smaldeel V. commandeur A. van Karne- beek, kreeg een danktelegram van d* Britse vorstin. haar antwoordtelegram heeft ko ningin Juliana gezegd, dat het Neder landse volk gelukkig is, zijn waardering te kunnen tonen voor de banden met de Britten. „Moge dit bezoek een symbool zijn van de bestaande en steeds groeien de banden tussen onze beide rijken", zt besluit onze Koningin Ter gelegenheid van het bezoek vai koningin Elizabeth en prins Philip is door een fonografische industrie Baarn een bijzondere grammofoon] vervaardigd met een klankbeeld vai gebeurtenissen, waarbij de vorstelijke gasten waren betrokken. Een exemplaar van dit klankbeeld is vanmiddag op pa leis Soestdijk aan koningin Juliana aan geboden en aan koningin Elizabeth zal op Windsor Castle een exemplaar ter hand worden gesteld. Men hoort de stem men van beide vorstinnen en van an dere autoriteiten, flitsen van orkesten, van het draaiorgeltje, dat prins Philip bü de Jaarbeurs werd aangeboden en van bet carillon van dc Haagse St. De plaat is niet in de handel; ze za. voorts worden aangeboden aan de leden van regering en parlement en aan de autoriteiten, die bij de gebeurtenissen tijdens het bezoek betrokken waren. Gevaarlijke ontwikkeling in Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) |1TET FELLE DEBAT over de buitenlandse politiek der Bondsrepubliek Y is voorbij. De grote slag is gestreden. De Bondsregering werd gemach tigd, de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens uit te rusten, voor het geval er geen algemene en afdoend gecontroleerde ontwapening tot stand zou komen. Deze uitrusting zal anderhalf jaar duren. Dat is dan tevens de ..wachttijd" voor een ontwapeningsakkoord. Het streven daarnaar en naar de hereniging van Duitsland (dat stond n.l. óók in de met de absolute meer- derheid der regeringspartijen aangenomenresolutie) blijft het hoofddoel van de buitenlandse politiek van Adenauer's kabinet. De regeringspartüen hebben aanneming van haar resolutie een parle mentaire overwinning geboekt. De vraag is, of zjj niet erg duur Is gekocht met eer enorm verlies aan parlementair prestigs in binnen- en buitenland, met een ver breding zowel als verdieping van de po litieke kloof tussen regering en oppo sitie, met de persoonlüke vijandschap die rlementariërs uit beide kampi met het onbehagen dat (ondanks een uiterlijk gesloten achter de dskanselier staande C.D.U.-C.S.U- •tic) in de grote regeringspartij! geslopen. DE STRAAT OP Het debat over de buitenlandse politiek heeft een hele rij nieuwe begrippen op het rede-slagveld achtergelaten; volks referendum over de atoombewapening, ilgemene staking der vakbonden tegen da atoombewapening en de nationale nood toestand, die de gemoederen in West- Duitsland nog maandenlang zullen be zighouden. De twee oppositie-partijen zijn n.L niet in plan het bij de aangenomen resolutie laten Zij willen de strijd om de de fensiepolitiek met alle middelen, ook bui- het parlement voortzetten Dat past de uitstekend in hun kraam in een jaar. waarin in Wes>t-Duits!and in vijf deel staten landelijke verkiezingen zullen worden gehouden, die weliswaar worden verondersteld voornamelijk landelijke problemen (onderwijs, begroting, verkeei etc) tot uitgangspunt te hebben, maai d:e in de Bondsrepubliek toch ook op het niveau der internationale politiek plegen te worden uitgevochten De sociaal -democratische partij wil een wet in de Bondsdag indienen, waarin zij van de Bondsregering het houden van een vol'ksreferendum over de atoombe wapening zal eisen. Ai heeft het geen schijn van kans te worden aangenomen, toch biedt het de oppositiepartijen do kans. het atoomdebat te heropenen en opnieuw tot de aanval over te gaan Dat is één aspect van het S.P.D.-olan. Een ander is. dat de socialisten daar mede in de kaart 6pelen van de Oost- duitse communisten. Een derde aspect te, dat de socialisten kennelijk bereid zijn (voorlopige) Westduitse grondwet ich neer te leggen en het in d« Weimar republiek en het Derde Riik veelvuldig misbruikte wapen van do •olksstemming ter hand te nemen Een vierde aspect is. dat de wijze van formulering der vragen op zijn zachtst gezegd misleidend is. Zij zullen al., volgens de S.P-D.-plannen, luiden: 1. ..Gaat U ermee akkoord, dat (West) Duitse strijdkrachten met maire wapens worden uitgerust?' 2. „Gaat U ermee akkoord, dat in (West) Duitsland afschietbases atomaire projectielen worden opge- Nergens in deze twee vragen sprake van het verband tussen alg« mene en gecontroleerde ontwapening binnen een redelijke termijn en de dan eventueel optredende noodzaak, de „Bundeswehr" met atoomwapens uit te rusten. ALGEMENE STAKING De ..Deutsche Gewerkschaft6 Bund", die onder sterke socialistische invloed staat, piekert over de mogelijkheid «en gemene 6taking uit te roepen. In Ooet-Duitsland en in het Kremlin heeft men de oren gespitst bij het ver- an de woorden „algemene sta king". De communisti6che radiostations in de Oo6tzone juichen de staking toe. Een brievenactie is begonnen. Ulbricht looft de 6taking, die hij in zijn eigen .staat" nimmer zou toelaten. Hij hoopt op chaos in het Westen van Duitsland. :wakking van de economiedie- en politieke stabiliteit, op een wankelen van het gehate Adenauer-regime en van do democratie. Dit alles schrikt kennelijk de D.G.B. en de marionettenspelers in de S.P.D met af. Het debat is voorbü. maar de strijd voor i tegen de atoombewapening gaat voort. De felle twist in de Bondsdag, dc onver- •nlykheid der partijen, zal het hele Westduitse volk omvatten. Dat is een nasleep, die te denken geeft en die ook de regeringspartüen. ondanks hun par lementaire overwinning, misschien nog zal berouwen. Hobbit In Rotterdam hebben we aangezeten aan een Hobbit-maaltijd, die werd gehou den onder auspiciën van De Rotterdamse Kunstkring, de vereniging Nederland— Engeland en de boekverkopers Voorhoeve Dietrich. We hadden er, toen we de uit nodiging kregen, geen idee van wat een Hobblt-maaltijd was, maar in het pro gramma, dat de uitnodiging vergezelde hebben we er alles over gelezen. „De Hobbits", zo stond er, „vormen een volk van kleine, op mensen lijkende wezens, die in de normale geschiedenis nog geen onderdak hebben gevonden. Hun geschie denis is alleen bekend aan professor J. R. R. Tolkien, hoogleraar te Oxford, die over bepaalde bronnen beschikt, waardoor hij him lotgevallen tc boek heeft kunnen stellen". Dat zijn dus de Hobbits, dachten we en het verband tussen hen en de maaltijd lazen we een paar regels verder. „Men kan zich voor korte tijd de Hobbit-men- taliteit aanmeten. Zij houden n.l. vao lekker eten en drinken". Dankbaarheid Terwijl we aan een lange Gouwenaar trokken, die een aardige jongedame one met de beste wensen van de firma Van Rossem had laten stoppen, heb ben we geluisterd naar de vele rede voeringen. ter ere van prof. Tolkien, als gast aanwezig afgestoken. Mevrouw Hella Haasse en de heren prof. dr. P. N. U. Harting. Daniel de Lange. C. Ou boter, prof. H. W. Lambers („bedankt voor dit verhaal"), Van Rosmalen, De Deen en Hekstra putten zich uit in dankbaarheid en woorden van lof. Me vrouw Haasse bood de professor uit Oxford een set tekeningen aan, ver vaardigd door een aantal Amsterdam mertjes, doe door de boeken vao de professor zeer waren geboeid. Hobbit-vest De professor sprak zelf ook een enkel 'oord. „Beste luitjes", zei hü eerst en >en „mün dierbare vrienden" en hü ver telde. dat hü zyn Ilobbft-vest droeg. Het allemaal heel aardig en erg gezellig. We hadden de indruk, dat professor Tol kien iets minder serieus over zün boeken praatte dan zün bewonderaars. „U moet die boeken toch eens lezen", zei mr*. Kerslay. Dc Nederlandse titel Is: „In do ban van de ring". We hebben baar be loofd, dat we het zullen doen. ZWGRV6R

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5