Meuuie £eiitsrl)e OTournnt Kleine Ned. bedrijven worden teruggegeven wellicht Desniettemin uittocht van Nederlanders Grote lof voor Chroesjtsjef Schietpartij in Montmartre Spoorwegbóndeii zenden minister waarschuwing Akkoord bereikt over de ambtenarenspaarregeliiig Centrales lopen weg uit het georganiseerd overleg lil ZATERDAG 29 MAART 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening S8936. Achtendertigste jaargang no. 11223 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINR CHRIST ELI JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanhNistifb is QheWfliptt tnyo in leoijntspoel" STRIJD TEGEN ZIEKTE OP BREED FRONT Zie pagina 5 Een stap(je) terug in Indonesië DE INDONESISCHE NATIONALE RAAD heeft een aanbeveling ge richt tot het kabinet om een aantal Nederlandse ondernemingen, meest winkels, aan de eigenaars terug te geven, aldus meldt A.N.P. heden uit Djakarta. Dit is geschied na een driedaagse bespreking van de raad met president Sukarno. Bedrijven van openbaar nut en vervoer dienen volgens deze aanbeveling te worden genationaliseerd. Ondernemingen die belangrijk zijn voor de Indonesische economie, moeten onder beheer blij ven, tot Nederland bereid zou zijn Nederlands Nieuw-Guinea aan Indo nesië over te dragen. Een commissie is ingesteld om de Nederlandse ondernemingen in drie groepen te verdelen. De eerste groep ral misschien in de komende zes maanden aan de eigenaars worden teruggegeven, zoals winkels en wel licht ook kleine bedrijven, bijvoor beeld bakkerijen. De eigenaars zou den het „recht" krijgen hun bezit alleen aan Indonesiërs te verkopen. De zegsman van de regering acht het wiarschijnlijk, dat de autoriteiten en de eigenaars van de te nationaliseren onder nemingen over de schadeloosstelling on- krhandelen zonder hulp van derden. De raad heeft ook over de Nederlandse («kondigen gesproken. Op de vraag of ir aanbevolen is deskundigen te dwingen ia het land te blijven als zij onmisbaar zeide de zegsman, dat hierover geen Nikita Chroesjtsjef, de nieuwe Russi- :he premier, is gisteren in de Raad van aationaliteiten en in de Raad van de unu» Ide beide Kamers van de Opperste Sowjet) overladen met lof voor de door hem in gediende hervormingsplannen voor de landbouw. Een groot aantal collectieve boerderijen zal nog dit jaar landbouw werktuigen aankopen. Zoals gemeld zijn z« werktuigen tot nu toe opgeslagen in latsstations. Dver het lot van ex-premier Boelganin is nog niets naders vernomen en daarover ook wel geen nieuws worden gehoord irdat de beide Kamers van de Opperste viet maandag of dinsdag in een geza menlijke vergadering bijeenkomen. In diplomatieke kringen te Moskou ia en algemeen van mening dat bij de be noeming van Chroesjtsjef het binnen lands belang zwaarder heeft gewogen dan "verwegingen van internationale politieke aard. Binnenlandse aangelegenheden zijn trouwens bij belangrijke wijzigingen in Rusland steeds de belangrijkste factoren leweest. President Nasser naar Moskou? President Nasser van de Verenigde Ara bische republiek zal volgens de Egyptische ochtendbladen de volgende maand een be- 'oek brengen aan Moskou, waar hij met premier Chroesjtsjef en andere vooraan staande leiders de internationale vraag stukken zal bespreken. besluit genomen is. Algemeen wordt vol gens de zegsman aangenomen, dat het hun vrij staat te vertrekken, als zjj dat willen. De raad kwam tot de slotsom, dat het Indonesisch personeel van onder rege- ringstoezicht geplaatste Nederlands» maatschappijen een zekere mate van zeg genschap moet hebben. De commissie tot onderverdeling van Nederlandse bedrijven bestaat uit leden van de nationale raad en vertegenwoor digers van ministeries. Confiskatie of onteigening zonder scha deloosstelling zou alleen dan ter sprak» komen, als de betrekkingen tussen In donesië en Nederland nog slechter zou den worden, bijvoorbeeld als Nederland zich bemoeit met de opstand in Midden- De zitting van de nationale raad viw samen met een massa-uittocht van top figuren uit het Nederlandse zakenleven Dezen waren nog achtergebleven nadat het meeste Nederlandse personeel ver trokken was. Thans zien zij geen toekomst meer. Onder de 2000 Nederlanders, die bij de weekwisseling uit Djakarta vertrekken bevinden zich vele directieleden. Dit kan een aanwijzing zijn, dat zij over het al gemeen besloten hebben hun zaken op te geven. Heden zouden uit Tandjong Priok met de Oranje 500 Nederlanders vertrekken en met het Italiaanse passagiersschip Oce ania 150. Voorts vertrekken de Zuider- de Italiaanse Lamenia Twee Fransen hebben gisteravond het leven verloren en twee andere zijn zwaar gewond toen mannen die door de po litie Noord-Afrikanen werden genoemd :en rijdende auto in een nauwe straat regen van kogels afvuurden. De schietpartij had plaats in de Parijse wijk Montmartre. Een sterke politiemacht werd onmiddellijk naar de wijk gedirigeerd terwijl de nieuwe prefect van politie per soonlijk het onderzoek op zich nam. Later werd bekendgemaakt dat de schietpartij tot doel had een rekening tussen gangsters te vereffenen. Twee slachtoffers zouden echter voorbijgangers zijn geweest, een exploitant van een nachtclub net 400 e Britse vliegtuigen naar Euro pa zijn voor de komende dagen volge boekt. In totaal hebben sinds 1 december twee-derden van de 46.000 Nederlanders Indonesië verlaten. De waarde der Nederlandse bedrijven in Indonesië wordt op 5700 miljoen gulden geschat. Prinses Margaret van Engeland brengt een bezoek aan de Britse troepen in West-Duitsland. Êij haar aankomst op het vliegveld van Hamburg werd zij begroet door luitenant-kolonel F. B. B. Nobel van het eerste bataljon Hooglanders. (Tele-foto A.P INKOMSTEN BLIJVEN ACHTER (Van onze sociaal-economische redactie) J)E HOOFDBESTUREN van de vakbon den van spoorwegpersoneel hebben luteren na een spoedvergadering te I'trecht een uitvoerig telegram aan de minister van sociale zaken gezonden. In het telegram wordt grote ongerustheid •■(gesproken over de stemming onder het ■poorwegpersoneel als gevolg van het •itbljjven van een regeringsbeslissing over ingediende nieuwe ontwerp Regie- t Dier dat schil lende salarisverbeteringen bevat. Wanneer deze beslissing nog langer utt- Kijft. vrezen de besturen voor de ge zindheid bij het personeel geen verant woordelijkheid meer te kunnen dragen Spoorwegdirectie en personeel bereikten to oktober 1957 reed6 overeenstemming "^ar de ministeriële goedkeuring bleef uit Men heeft zich tot minister Suurhoff iwicbt, omdat deze de verantwoordelijk- tad voor het loonbeleid in Nederland fraagt. Een afschrift is gestuurd naar d» minister van verkeer en waterstaat- °e looncommissie van de Stichting van Arbeid heeft ook nog steeds geen landpunt bepaald en er bestaat evenmin aanwijzing wanneer het spoorweg- P^roneel recht zal worden gedaan, aldu» •W triegram. Uit het voortduren vati een on gemot i - rierde achterstand in inkomsten trekt het •Poorwegpersoneel de conclusie, dat t*Srip en waardering zouden ontbreken "»r de bijzondere krachtsinspanning er toewijding, die de opbouw en reorganisa tot een modern en efficient spoor wegbedrijf hebben mogelijk gemaakt- Er bestaat een geprikkelde stemming die nog hand over hand toeneemt en van de consekwenties niet kunnen worden overzien. De huidige ontwikke- zou, aldus de bonden, tot ernstige complicaties aanleiding kunnen geven. Gevraagd wordt om een onverwijlde ssnswing over oe voorsteilen om aan de ler ongewenste toestand op korte ter mijn een einde te maken. De inkomsten het spoorwegpersoneel zouden op het ogenblik belangrijk achterblijven bij die in de overige bedrijfstakken. Huurcompensatie gepensioneerde ambtenaren In het georganiseerd overleg is giste ren overeenstemming bereikt over een huurcompensatie voor gepensioneerde ambtenaren, die wordt geacht ingegaan te zijn op 1 augustus van het vorig jaar De compensatie bedraagt drie procent van het pensioen met een maximum van f 120 voor de gehuwden en f 90 voor ongehuw- den. De regeling die een tijdelijk ka rakter draagt, in afwachting van de ver werking van de compensatie in de bezol diging geldt voor gepensioneerden be neden de 65 jaar. Voor de ouderen wordt de verhoging gegeven als onderdeel het algemeen ouderdomspensioen. Ook wordt de kindertoelage van gepen sioneerden met drie procent yerhoogd, terwijl voorts een duurtetoeslag van per maan per kind wordt gegeven. Turkse Nederlanders ontmoetten Prins Prins Bernhard is gisteravond in Istan- boel gearriveerd, waar hij maandag het Nederlandse instituut voor archeologie en geschiedenis zal openen in het oude Pa- de Hollande. Vandaag lunchte d» met de president der republiek Tur kije, Celal Bayar en ontving hij de Neder landse kolonie in Ankara. Morgen bezoekt hij de bases van de Turkse luchtmacht Eskisehir. Dinsdag zal de prins naar Nederland terugkeren. H. J. de Dreu. burgemeester van Assen, heeft gisteren in verband met het berei- van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid genomen als burgemeester van Assen in een bijzondere raadsvergade ring. Meubel handelaar geeft zich aan bij de politie (Van een onzer verslaggevers) De 29-jarige Zwijndrechtse handelaar in meubelen J B- K., die veertien dagen geleden plotseling met de noorderzon vertrok en wiens zaak aan de Bruïne- laan in Zwijndrecht intussen failliet ver klaard werd, omdat K. banken en perso nen tot een bedrag van ongeveer een hall miljoen gulden bezwendelde, heeft zicb in de afgelopen nacht vrijwillig op het Zwijndrechtse politiebureau gemeld. Hij had nog slechts f 1.15 op zak en een paar pepermuntjes en zag geen uitweg meer. Zijn zwerftocht van veertien dagen wilde hij beëindigen, zei hij tot de ver baasde wachtcommandant, die de lang gezochte in verzekerde bewaring steld» K. werd terstond aan een verhoor on derworpen, maar in dit stadium kon d» Zwijndrechtse politie nog geen inlich tingen geven over het verloop van di< verhoor Gebleken is intussen dat K. uit Duits land gekomen is. Hij is, toen hij tot hei besluit was gekomen om onder te dui ken, eerst naar België uitgeweken. K moet in illegale grensoverschrijdingen wel een expert zijn geweest, want van België trok hij naar Duitsland en dit ter wijl er ijverig naar hem gespeurd werd In Duitsland bleef hij enige tijd, waarna hij weer illegaal over de Nederlands» grens trok. Premies bedragen 25 of 15 procent met een maximum van f 87,75 AMBTENAREN zullen voor hun spaargelden een premie ontvangen. Gisteren heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken overeenstemming bereikt over de grondslagen van een dergelijke spaarregeling, zo wordt van bevoegde zijde meegedeeld. Aan het slotoverleg, waarin men het eens is geworden over de regeling, werd ook deelgenomen door de staatssecretaris van binnenlandse zaken, pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie Schmelzer. De spaarregeling, die als doel heeft het stimuleren van de bezits vorming, komt op het volgende neer: Zij die 7.000.of minder verdie nen, kunnen op hun spaargelden een premie ontvangen van 25 pet. De spaargelden, die voor premie in aan merking komen, mogen niet meer bedragen dan 5 pot van het salaris en ten hoogste 585.per jaar. Zij, die 7.000.of meer verdienen, krijgen een premie van 15 pet van het gespaarde bedrag. De maximale premie zal 87.75 per jaar bedra gen. De premie wordt verleend onder voor waarde, dat het spaarbedrag wordt be steed voor een aantal vastgestelde ob- Deze objecten zijn' J De financiering van de aankoop of bouw van een in Nederland te bou wen huis. Onder de regeling vallen ook de aankoop van grond en de af lossing van bouwhypotheken. 2 De huwelijksuitzet van 3000,inclusief de premie. Verbetering in de woning als de waarde van het pand tenminste 500,— wordt verhoogd. De regeling is niet van toepassing op onderhouds kosten en reparaties. Premies ten behoeve van kapitaal- en lijfrenteverzekeringen met inbe grip van studieverzekeringen, ideaal- polissen en spaarkasinschrijvingen, ej Stortingen van spaargelden in spaar kassen en bouwspaarkassen en stor tingen bij banken ter verwerving van spaarcertificaten Kosten, besteed aan studies voor een beroeps- of vakopleiding van de amb tenaar zelf of van zijn kinderen. De opleiding moet tenminste 9 maandei duren. Uitzondering wordt gemaakt voor de opleidingen, waarvoor het Rijk steeds bijdraagt, y Aankoop van Nederlandse obligaties en van aandelen in Nederlandse on dernemingen. Deze effecten moeten gedurende vijf jaren in onafgebroken bezit van de spaarder zijn geweest. Het is de bedoeling, dat alle spaarban ken bij de uitvoering van de regeling worden ingeschakeld. Een spaarraad zal KANTOORBEDIENDE IN ARREST: 50 MILLE VERDUISTERD? D1 1 RECHERCHE te Enschede heeft op besteed ermoeden van fraude de 42-jarige itoorbediende A. R. gearresteerd. Hij in het ziekenhuis Ziekenzorg, waar tot voor een half jaar werkzaam wa» als controleur van loonstaten. met dez» loonstaten geknoeid hebben en 50.000 hebben verduisterd. De knoeierijen zou den na een accountantscontrole aan het licht zijn gekomen. Naar verluidt vulde de kantoorbediend» de loonstaten in van verpleegsters die helemaal niet bestonden. Hij zette valse handtekeningen en inde het geld. Hij be wandelde daarbij volkomen de gebruike lijke weg, voldeed aan de sociale lasten en betaalde loonbelasting onder de gefin geerde namen. Hij ging door de mand toen bij de controle aan het licht kwam dat eenmaal salaris was betaald aan een verpleegster, die allang was vertrokken Toen R. het in december benauwd kreeg nam hij ontslag en trok bij zijn vader in diens confectiebedrijf. Het geld zou zijn i oude schulden Dreigende stakingen in geheel Frankrijk Het socialistische vakverbond van- over heidspersoneel in Frankrijk heeft voo dinsdag een staking van 24 uur uitge roepen. De voornaamste bonden in de gas- en elektriciteitsbedrijven hebben hun adhesie betuigd met dit besluit. Zo als gemeld hebben de vakbonden waarbij het spoorwegpersoneel is aangesloten voor dinsdag reeds een staking uitgeroepen. In totaal dreigen meer dan een miljoen werknemers betrokken te worden bij de stakingsacties in de genationaliseerde bedrijven. bezitsvorming, drs. W. K. N. toezien op de juiste uitvoering van de spaarregeling voor ambtenaren. De reglementaire en administratdef- technisohe uitwerking van de richtlijnen van de spaarregeling, die geformuleerd zullen worden in de memorie van ant woord aan de- Tweede Kamer, over de jeugdspaarwet. is inmiddels ter hand ge- Binnenkort zal ook het overleg worden begonnen met de vertegenwoordigers van de spaarinstelldngen. Met de vertegenwoordigers van provin cies en gemeenten zal nog worden onder handeld op welke wijze kan worden voor komen, dat eventueel in te voeren spaar regelingen niet ruimer van opzet zullen worden dan de rijksregeling. Mensen als wij langs Jezuslijdensweg Judas Iskariot .En Jezus zeide tot hem: Judas, verraadt gij de Zoon des Mensen met een kus JEZUS en Judas de Christus en Zijn verrader en geen schepsel kan doorgronden wat In deze mens is omgegaan op dat moment dat hij door een kus de Zoon des Mensen ln handen speelde van moordenaars. Alleen Jezus heeft het geweten, en de duivel die in Judas woonde. Misschien is hel een interessante bezigheid, het gedrag van Judas psy chologisch te gaan verklaren. Men kan aanvoeren dat deze man uit Karlot, de enige Judeecr dus temidden der Galileeërs, Jezus gevolgd is uit hoog moed en uit hebzucht; dat hij in het begin inderdaad ln Jezus gezien heeft de door de profeten aangekondigde Koning, die het huis Israëls weer zou oprichten. KAN dan begrijpen hoe teleur gesteld hij zich gevoeld heeft toen bleek dat Jezus' Koningschap iets van geheel andere aard was. En heel misschien kan men dan beredeneren W-V. dat deze hebzuchtige ten slotte maar de dertig zilverlingen gekozen heeft om toch nog iets aan Jezns te „ver dienen". Maar de vraag blijft dan on opgelost hoe men dat snel daarna op komende berouw verklaren moet en de zelfmoord die hij pleegde, want die passen niet in deze psychologische be- Jezus heeft Jndas gekend, en HU heeft hem getypeerd toen HU zei: „Heb Ik niet u twaalven gekozen? En een van u Is een duivel." Hier hebt ge het geheim van Judas. Niet Jezus had hU topgelaten in zUn hart, maar de duivel. En ieder mens die ln deze situatie leeft, is geneigd tot alle kwaad. Hoort ge: tot ille kwaad, zelfs tot een zo laag verraad. Judas, een van de twaalven, en toch de verrader. Omdat het zaad van Jezus' Woord ln de doornen viel en de hebzucht het verstikte. Wie staat, zie toe dat hU niet valle Ambtenarencentrum gelaakt TJEEFT DE centrale commissie voor ge- organiseerd overleg In ambtenaren zaken gisteren succesrUk werk kannen verrichten wat betreft het vaststellen van een spaarregeling met premiëring voor rijksambtenaren, dezelfde zitting van het georganiseerd overleg heeft een min der aangenaam slot gehad. In de rond vraag werd namelijk de circulaire aan de orde gesteld die de Vereniging van per- Friesland gevonden maar in Gelder land. De 13-jarige Ulo-scholier Henk Ach terkamp uit Brummen toat gisteren de gelukkige vinder. Deselfde dag nog heeft h{j het ei aan de koninpin persoonlijk op Soestdijk mogen aanbieden. In ruil daar- beloonde de vorst in Henk met een waarlUk „koninklijk" paasei. Ontmoeting Tito-Kadar President Tito van Zuid-Slavië en d» Hongaarse partijsecretaris Janos Kadar hebben donderdag en vrijdag te Karageor gievo (Zuid-Slavië) in kameraadschapp» liike sfeer kwesties van gemeenschappo- Ujk belang besproken, aldus meldt hei persbureau Tanjoeg. Dit is de eerste bij eenkomst van leiders der beide landen sinds de Hongaarse opstand in 1956. soneel bU 's rijks belastingen, aangesloten bö het Ambtenarencentrum, enkele dagen heeft doen uitgaan. De vereniigting verklaarde zich niet te vreden met de onlangs bereikte salaris- verbetering voor de ambtenaren. Het ge organiseerd overleg werd „een coterie vas ingebeelde intelligentsia" genoemd. De drie centrales van overheidsperso neel. (de proL Chr. de ric. en de soc.l kwamen met een schrijven op tafel waarin de circulaire van de verencc.ng. scherp werd afgekeurd Het Ambtenarencentrum maakt deel uiit van het georganiseerd overleg en daarom concludeerden de cen trales dat het Ambtenarencentrum b ten alle afspraken om op ontoelaatbi Het schrijven kreeg het grootst moge lijke aantal stemmen, namelijk alleen ha» Ambtenarencentrum stemde tegen. De he- "eo Plomp en Van Dijk die Ambtenarencentrum aanwezig Berden de woorden in bedoelde circulaire onmdddel-Hj-k in te trekken. De vertegen woordigers van de drie centrales overheidspersoneel wilden daarna de gade-ring vertaten, omdat zij niet la aan een tafel wenste te ritten met Ambtenarencentrum De voorzatter v gezelschap schorste vervolgens de vt dering. De drie centrales hebben vani gen een onderhoud gehad met Struycken over deze aangelegenheid. Voor het weer tot een herstel van de breuk komt. zal waarschijnlijk de minister als bemiddelaar moeten ontreden HET WEER IN EUROPA Hl 14 (Advertentie) Fa D. Kret en Zn. Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Weekeinde met zacht weer (Van I weerkundige medewerker) I^INDELIJK kunnen wij voor het week einde eens een optimistisch peluid laten horen, hetwelk tot nu toe nog steeds winters"1 tra». Zachte lucht is nu otter geheel Nederland doorgedrongen met middagtemperaturen ran 13 tot IS graden C In het noorden ran Nederland bleef het gisteren nog tien graden kouder dan in onze omgeving, maar vergezeld van regen drong hedenmorgen de zachte lucht tot boren de Waddeneilanden door. Boren de Golf van Biscaje lag hedenmorgen een kleine storing, die zondag hier en daar een bui kan brengen, maar de tempera tuur blijft voor eind maart aangenaam Bijzonder hardnekkig is de winter in Rusland en Scandinavië, waar het in Scandinarië. waar het In grote gebieden ook in de afgelopen nacht nog weer mee dan 10 graden heeft gevroren. De Bilt verwacht tot mor genavond: Vannacht hier en daar mist. In het noorden van het land: veel bewolking met lV plaatselUk enige regen. Zwakke tot matige wind tassen zuid en oost. Kouder. In het zuiden: na en dan opklaringen. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen ais vandaag. (Opgemaakt om 11.15 nnr). ZON EN MAAN Zondag 30 maart: ton op 06.22 nor, onder 19.09 uur: maan op 13.23 our, onder 03.34 uur. Maandag 31 onder 19.10 uur; 04.08 nar. GEVRAAGD Juffrouw v. d. huishouding geheel zelfstandig, hoog loon. C. VERDUIJN. Vliet Z.Z. 29. Rijna- burg. Telef. (D 1718) 3036.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1