DAMRUBRIIEK onzejeuqó-p&qin&f Kabouter Frits ontdekt de grote schat Wat Jimmv de Leeuw zoal beleefde Karl May, fantast, die zich met Old Shatterhand vereenzelvigde lO ZONDAGSBLAD ZATERDAG 29 MAART 1958 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniii Op deze teke ning staan zes afbeeldingen. De bedoeling is dat jullie twee af beeldingen vindt die in de rij niet thuis horen. Ik zal jullie vast verklappen dat je die woorden kunt vinden als je eerst alle woor den onder el kaar opschrijft en dan goed naar de eerste letters kijkt. Oplossingen in sturen voor dins dag 1 april. Even tueel kun je de voorwerpen mooi kleuren ook. Doe je best! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllll en }linke kat DOOR MARTIEN VAN DIJK (Slot) ogen aan het donker en konden ze wat meer zien. Opeens stootte Frits Hans aan. „Wat is dat daar ginds in die hoek?", vroeg hij. Zo vlug als ze konden liepen Hans en Frits er Frits schrok wakker uit aijn heen en wat ze toen zagenIn De schat gevonden overpeinzingen toen Hans Langoor schreeuwde, dat 'mm land waren. Inderdaad was het donkere hoek stond een groot vat cn iiet was gevuld met de kostelijkste j Hü* fc!» honing die je je maar denken kunt. Juichend sprongen Frits vondenriepen ze maar steeds. „Maar hoe krijgen we het hier uit?" vroeg Frits toen ze weer op adem gekomen waren. En nu zorgde Hans --- -a.1 i Langoor voor een goed idee. We Hij begon tenminste te lopen. Zo- doc» het deksel gocd stcvlg op dra de schildpad het vlot tegen het het vat. dan binden we al het touw Daarachter begonnen de rot sen. Het duurde nog even en toen voelde de schildpad waarschijn lijk de bodem van het meer al. land opgetrokken had, maakte ka bouter Frits hem los. Het beest begon meteen van het gras te eten. elkaar en met dat lange we de grote sterke schildpad het uit de grot trekken." Frits vond een schitterend idee en rende Frits of teen terug om het uit te gaan voe De schildpad was gauw gevonden en •n moeite wel buiten had- verder de dag door met lekker luie- gekomen in de zon. Het was nog zo vroeg, dat de vogels nog niet eens zongen, toen Frits en Hans de dag daarop schat heel goed en al opstonden. Ze pakten hun spullen terug naar het bos in en begonnen naar de grot in de rotsen te zoeken. Het was al bijna maakten ze ook de terugtocht. Aan de overkant erstopten Hans en Frits hun reisde Frits hij woonde. Met de flinkste en sterkste kabouters het dwergenvolkje keerde Frits rotsen wees. Snel liepen Pas toen ze er vlak bij waren zagen op ze dat het inderdaad een opening Voorzichtig gingen ze naar binnen te wagen. Daar laadden ze het vat op en zo brachten ze het naar Frits' dorp. Toen de schat daar binnen ge reden werd, zaten kabouter Frits en trots Onze brievenbus Beste allemaal, Hebben jullie alle foto's van koningin Elizabeth en prins Philip gezien in de kranten? Sommige neven en nichten knip pen deze foto's uit en plakken ze in boeken. Ook van ons Konings huis werden foto's ge maakt, dus neven en nichten die foto's hier van sparen, hebben deze week er weer een groot aantal foto's b ijgekregen. En dan nu de uit slag van de puzzel van vorige week. De woorden waren: 1. troef, 2. spant, 3. kaars, 4. boord, 5. markt, 6. preek, 7. arend. Nellie Melsen uit 's-Gravenmoer (N.Br.) heeft deze week de hoofd prijs gewonnen, de troostprijzen gaan naar Monster, n.l. naar Ina v. d. Kruk, naar Rotterdam waar Nelly Mes de winnares is en naar Voorburg, naar Edeline van Halem. Heel hartelijk bedankt voor het zenden van de post zegels. Edeline. wat waren het er veel zeg! Nogmaals heel hartelijk bedankt. De kinderen van H-N. zijn deze week aan de beurt, hier komen de antwoorden op jullie brieven. Wat is jouw opa in Amstelveen al oud Ineke van Herp, het was zeker wel druk op het feest? Nu Johnny v. d. Heiden daar komt het adres: Kees van Belle, O. Boomgaardstr. 49. Den Haag. Wat heb je allemaal voor je verjaardag gekregen? Is jouw vriend net zo oud als jij bent Gerrlt van Houwelingen? Je bent zeker wel eens op het schip geweest niet? Wat knap van jou. Henny van Houwelingen, om zelf een brief je te schrijven! Ook heel hartelijk bedankt voor de tekeningen, daar had je echt je best op gedaan. Jij hebt dus een paar reisjes in het vooruitzicht Ria van de Haven, ga je naar een oom in Hillegom? Wat heb je Marieke gegeven? Dikkie van der Heijden uit Monster wil graag corresponderen met een meis je en laat Nel Kuyt uit de Laurier straat 99 in Den Haag dat nu ook willen. Kunnen jullie niet naar elkaar gaan schrijven? Dikkie woont in de Duinstraat 14, Nel. Schrijven jullie elkaar maar eens. Hoor ik er nog eens van? Haro Hlelkema schreef me een brief vol nieuwtjes. Ga je bloemen kweken op het stuk tuin van jou, Haro? Komt Richard van Holtz voortaan in de plaats van z'n zusje? Heb je het gedichtje zelf gemaakt Rla van der Heijden? Dan mag het wel worden geplaatst, zo niet. dan moet je me de naam van de dichter nog schrijven, want die moet dan onder het gedicht staan als het gepubliceerd wordt. Elly Hagendilk gaat naar Den Briel of naar België, is dat in de grote va- cantie Elly? Tjlts Harlngsma heeft het portret van de heer met de krant mooi nagetekend, ie moet maar lie ver insturen als je letter aan de beurt is Tjits. dan heb ie kans op een prijs. Truus de Haan stuur de een keurige brief met leuke te keningen. ik ben benieuwd naar je den en maanden daarna nog, was de honing die Frits ontdekt had de lek kernij, die bij ieder feest weer op ta fel kwam. Ons nichtje Hermeen Ensink stuur- een aardig gedichtje van een kat, et een erg grote mond, maar een klein hartje. Minet, de poes, zei tegen Fik: „Een dapp're, flinke kat ben ik. Ik durf de grootste hond wel aan. Kom zullen we saam uit wand'len /aren nog maar pas op weg, Toen kwam me daar een monster. Zo groot wel als Minet, de kat. En Fik riep: ,,o, mijn dapp're kat, Kom naar beneden toch, mijn schat. Die grote hond joeg ik al weg, Maar o, wat ben jij moedig, zeg!" rapportcijfers. Nu daar komt ze dan Betty de Jong, Janny Hartman. Wat heb je wel op de verjaardag gekregen? Jij zult wel naar de vakantie verlangen Maaike van Ier- sel, als je zo leuk uit gaat Je speelt zeker graag met je kleine neefjes? Nee. Pietje Kleppe voor korte broek lijkt het mij ook nog te koud. Hoe gaat het op school? Wat heb jij toch een mooi hand schrift Dieneke Koen, en gezellig zal het wel worden zeg, die 12V4-ja- rige bruiloft van je vader en moeder. Nee, N'ely Koen, ik heb die be schuitplaatjes nog niet gezien, krijg je dat boek cadeau? Koos v. Kleef gaat misschien kamperen in de zo mervakantie, gaan jullie met veel jongens Koos-1 Dat vond meester zeker wel leuk. die versierde klas Annie van Kleef? Hebben jullie moe ten werken die dag, zeker niet zo heel erg? Jij kunt al mooi typen Wini fred Karstens, ga jij later ook bij jullie op 't kantoor typen? Ik vind rolschaatsen ook leuk om te zien Marga de Kooter, maar het lijkt me niet zo gemakkelijk. Ga je nog naar je vriendinnetje toe? Bartje Klop heeft nog vier broertjes, dat is me even een stel mannen bij jullie thuis Bartje Phlli Krebs had mooie cij fers op haar rapport, vooral voor aardrijkskunde en voor psalmvers- opzeggen Stineke Kamp stuurde mooie gekleurde tekeningen, is de juffrouw al uit het ziekenhuis? Ook Marja Kamp bedankt voor de tekeningen. Schrijft Rla van Leeu wen ook eens een briefje? Tineke Luyk heeft deze week meegedaan aan twee uitvoeringen van de gym nastiekvereniging, ging alles goed Ti neke? Krijgen jullie een feestje op school Lineke Meiier. of leren jullie zo maar een toneelstukje? Nu Ka- rel en Nellie van de Melden, jullie staan er weer in hoor, en nu niet on der de nieuwelingen. Ik denk ook wel dat jullie feest hebben de 31ste Elsje Meulblok. Rietje van Noor- denne schreef over de spelletjes die ze buiten speelt met haar vriendin netjes. het weer is nu wel wat be ter niet? Coble en Aafke van Nieroo schreven deze week niet, maar ik heb nog een oude bri<-f Van jul lie. Toch niet ziek? Dit waren de brieven. En dan nu de namen van de nieuwelingen: Adrie Neelis, Truus Noord. Nannek" Nieuwstraten, Her- ma Muysson. Nettie van der Meer. Arie van de Lee. Henk van Leeu wen. Willv de Kniiff. Willv Kuyt, Jaao de Kleiin en R>a Haddeman. Volgende week zijn de meisji -Z. Schriiven jullie je naam. adres leeftijd bi. In. In je brieven' Ik vraag dit iedere week, maar tot nu toe doen veel ne ven en nichten het nog niet. Ook Hanneke Dll lo schreef vorige keer geen adres in haar brief, ik heb je prijs nog steeds in mijn bezit Hanneke. schrijf je me nog even? Nu jongens en meisjes de brievenbus is weer leeg. tot de volgende week allemaal, dag, TANTE JOS. EEN REPORTAGE VOOR JULLIE Een paar weken geleden heb ben jullie kunnen lezen over de Indianen in de reservaten van Noord-Amerika en heel veel jongens en meisjes hebben ons gevraagd iets meer te vertellen over Karl May, de beroemde schrijver van de nog beroemder avonturenboeken over Indianen en bewoners van de Balkan. Natuurlijk kennen jullie allemaal Winnetou, Old Shatterhand en Kara Ben Nemsi of anders hebben jullie ouders er vast wel eens over verteld. Heel veel mensen denken, dat Karl May en de hoofdfiguren uit zijn boeken dezelfde zijn: dat Karl May al die avonturen zelf heeft meegemaakt. Maar dat is niet waar! ZOON VAN WEVER Karl May werd in 1842 in Ho- henstein-Ernsthal, een klein textiel- stadje bij Dresden, geboren. Hij was de zoon van een wever en thuis (het gezin telde twaalf kin deren) hadden ze het beslist niet breed. Maar de jonge Karl beschik te over een ongebreidelde fantasie en wanneer hij stil voor zich uit zat te kijken, kon je er zeker van zijn, dat hij de meest fantastische avonturen meemaakte. Karl May geloofde niet, dat hij arm en on aanzienlijk zou blijven. Hij wilde verre reizen maken en hij ver langde eer, "roem en rijkdom. FANTASIE Hij heeft veel meegemaakt: vlak na zijn geboorte kfeeg de jonge May een ernstige oogziekte en tot zijn vierde jaar was hij bijna blind. Na een moeilijke operatie kreeg hij zijn gezichtsvermogen weer terug. Zijn fantasie werkte niet al leen in zijn jeugd maar ook later op volle toeren, en speelde hem vaak parten. Hij gaf zich uit voor arts, officier en baron. Zijn zieke lijk verlangen naar rijkdom en aanzien bracht hem eenmaal zelfs in de gevangenis, IJdel was hij ook: zijn boeken schreef hij in de ik-vorm en wan neer men hem vroeg, of hij zelf Old Shattterhand of Kara Ben Nemsi was, gaf hij dat toe, hoewel hij in werkelijkheid nooit Europa heeft verlaten. „Al is de leugen nog zo snel, de waarheid achter haalt haar wel", dat heeft ook Karl May moeten TWEE KAMPEN Het publiek, zijn lezers, die ach ter de waarheid van de weverszoon kwamen, waren hevig teleurge steld en bespotten en beschimpten de man, die eindelijk tot aanzien en rijkdom was gekomen. Zijn hele verdere leven hebben zijn vijan den hem achter volgd met laster praatjes en roddel briefjes. Het publiek was verdeeld in twee kampen: door velen werd hij veracht, door velen diep be wonderd. LAATSTE WOORDEN Karl May stierf in Wenen op 30 maart 1912 aan een ver koudheid. Zijn laat ste woorden waren „Dit is een overwin ning, een overwin ning! Ik zie alles rooskleurig". Zesen twintig jaar na de dood van de schrij ver bracht het op perhoofd van de Si- oux-indianen. Grote Slang een bezoek aan het graf van de schrijver, de man, die tot op heden als een groot auteur wordt beschouwd en wiens fantasie mil joenen en miljoenen kinderen én ouderen liet delen in fantas tische avonturen. Men las zijn boeken in de negen tiende eeuw en men leest ze nóg. Even leek het of de beeldverhalen en „moderne" jeugdlectuur de ro mantische vertellingen van Karl May in de schaduw zouden stellen. Het is niet gebeurd: Winnetou en Old Shatterhand hebben de strijd wéér gewonnen! En dan besluiten we deze week met een prettig nieuwtje. De boe ken van Karl May zijn nu ook in pocket-uitgave verkrijgbaar. Ze zijn bij de Uitgeverij Het Spectrum verschenen in De Juniorenreeks. Is een van jullie misschien vlug jarig lijk op bleek Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12, Den Haag. Uitslag ladderwedstrijd 2de serie (nrs. 450-459) De tweede seri 1 echte hersenbreker ,-erre van eenvoudig. Geen der dus, dat het leidende peloton sterk gedund werd. Na de tweede serie ziet de ladder er als volgt uit. Tussen haakjes hebben we het aantal punten vermeld, dat in de tweede serie behaald werd. 20 punten: J. v. Baardwijk, Rotterdam; Mar. Brinks, Leiden; J. v. d. Doe, Rotter dam; M. v. Dijk, Dordrecht; W B. de Knijff, Alphen a. d. Rijn; S. Korpershoek, Vlaardingen; J. M. F. Masurel, Leiden, M. Muis, Giessenburg, C. v. Oostrom, Schoon hoven; B. J. Pranger, Den Haag; A. v. d. Putten, Leiden, H. v. Rooden, Rotterdam: G. P. Sterrenburg en P. J. Sterrenburg, Sprang-Capelle; I. v. Wuyckhuyse, Rot terdam. 19 punten: B. v. d. Bie, Rotterdam (10); A. v.d. Bosch, Rotterdam (9); J. Houtman, Den Haag (9). 18 punten: C. v. Buuren, Capelle IJssel (8). 17 punten: J. Hakemulder. Langerak (8), T. Ouwerkerk, Nieuwpoort (8), A. v. de Stoep, Poortugaal (7). 18 punten: A. A. Nederlof, Papen- drecht (6); Th. v. Prooyen, Rotterdam (6) G. v. Rhee, Rotterdam (6). Daarna volgen: H. Rotteveel, Den Haag 15 (6); G. M. Woelden. Den Haag 15 (6); G. de Jong, Giessendam 14 (6); W. Loo- man. Den Haag 13 (5); W. v. d. Heuvel, Den Haag 12 (4); C. Verwey, Leiderdorp 12 (4); D. den Hertog, Den Haag 10 (0) J. A. Kuiper, Barendrecht 10 (10); D Beekhuizen 1, Den Haag 9 (9); C. Broek man, De Lier 9 (5). P. v. Baanen*), Ca pelle a. d. IJssel 8 (8); J. Groeneveld, Rotterdam 8 (6); A. Balkenende, Lisse 6 (2); Chr. Voerman, Den Haag 6 (3); K. G. Geerts, Epe 4 (2); A. Versteeg, Wijk en Aalburg 4 (0); J. v. Ekelenburg, Vlaar dingen 3 (3); C. v. d. Heyden, Asperen 2 (2); M. Keuning, Den Haag 2 (2); C. J. Krediet, Den Haag 2 (0). Dc prijzen werden toegekend aan de heren Mar. Brinks. J. M. F. Masurel en G. P. Sterrenburg. Onze felicitaties aan deze deelnemers, die nu weer onder aan de ladder kunnen beginnen. Deze deelnemers bereikten reeds een maal de top van de ladder. re achter de muur. Hij kon niet horen waar Jimmy en de das over spraken, maar plotseling hoorde hij de das uit roepen: „Maar dat moet bestraft wor den". Rao sloot z'n ogen en viel in het gras. Was het werkelijk zo erg? Hij had helemaal niet willen stelen. Hij had alleen graag een lamp gehad. Maar daar kwam Jimmy aangelo pen. „Kom maar mee", zei Jimmy. „Alles is in orde", en Jimmy lachte. Het kon dus niet zo erg zijn als Rao dacht. 282. „Vlug, kom. We krijgen nog koffie ook. En je mag mevrouw Das wel bedanken, want zonder haar was je er niet zo makkelijk afgekomen", zei Jimmy. Rao volgde hem beteu terd op de voet. Voor ze binnen gingen, hingen ze eerst de lamp op z'n plaats. Meneer Das stond in de deur en keek lachend toe. „Zo", zei hij, „en nu blijft die lamp daar rustig hangen". Ze veegden hun voeten goed, voor dat ze binnen gingen, want het zag er keurig netjes uit in het Dashuis. „Als jeblieft", zei mevrouw Das toen ze met de koffie binnen kwam. 283. Jimmy en Rao hadden het echt naar hun zin bij de familie Das. „Mijn man is niet zo kwaad als hij eruit ziet", zei mevrouw Das. Daar moest iedereen hartelijk om lachen. Later kwam mevrouw Das met de Toen ze weer vertrokken, kreeg Das-tweeling binnenstappen. Zij zagen Ra° d* °ud* lamP' di* Dassen gebruikt hadden, voordat ze de nieu- er echt hef uit. Jimmy en Rao durf- we kochten. Zo liep alles nog heel den ze echter niet vast te houden. goed af. KRUISWOORD- RAADSEL HORIZONTAAL 1. zeden. 6. beker met rol in Engelse legende. 11. trouw hartig. 12. wennen. 14. ele ment, afk. 15. bekende olie maatschappij, afk. 16. Oos tenrijkse keizerin. 17. als bo ven, afk. 19. gewicht. 21. bloedverwant. 22. „koe der armen". 23. voorspoed. 25. wild zwijn 26. bewoner van Estland. 28. uitholling i.d. muur. 30. bep. boom. 31. ver vaardigers van een bep. soort afbeelding. 33. plaats in Gel derland. 34. verbeelding. 35. hakwerktuig. 36. hard deel waaruit bladeren springen. 40. niet ziek, fit. 44. tijdperk. 45. soort papegaai. 47. ijzer houdende grond. 48. stad in Arabië. 49. eiland v.d. An tillen. 50. dus. 51. bep. Euro peaan. 54. -volente: als God 't wil. 55. e-mol. 56. jongens naam. 58. tijdsaanduiding. 61. Duits geld, afk. 62 oude be naming voor t.b.c. 64. vocht- doorlatend. 66. gesloten stand. 67. soms, bijna. VERTICAAL 1. mijns inziens, afk. 2. lof gedicht. 3. overgebleven deel. 4. Annie v. -„boef je". 5. zwoegen. 6. koolzuurhoudend. 7. -gebouw: bep. tentoonstellingsgeb. 8. dokter. 9. gravin uit het Hollandse Huis. 10. element, afk. 11. noodlottig. 13. stad in Italië. 14 gast. 18. scheur. 20. bont bedTukt katoen. 21. voorzetsel. 24. deel v.h. gelaat. 27. wijze, manier. 29. dwalen. 32. geit. 33. zuidvrucht. 36. reeks. 37. droef. 38. vreemd, gek 39. ongezouten. 41. plaats. 42. oorspr. bewo ners van Afrika. 43. voorstelling i-d slaap. 45. zijrivier v.d. Garonne. 46. plotseling. 52. Griekse Godin van tweedracht en strijd. 53. grasrand langs de weg. 56. bep. papegaai. 57. intendant, afk. 59. staf 60. ontkenning. 63. maanstand, afk. 65. do. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op on? bureau verwacht. Oplossingen mogen ultalultend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: .Puzzeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.en twee van 2,50. (J. Groeneveld) Zwart 1, 3. 8. 10, 13, 32. 24 28, 32; Wit: 20. 29, 34, 35. 37, pi.': Ml 20—14 41—37 47 X 9. 39—33 2 (14—20. op 1—6 volgt 2—24. 24—3j 2—30 (1—7), 30—34, 34—30. 39-43 (20—24», 43—38, 39—43 43—49 gew. (D. de Rui 38. 41.' 1—16), 41X32. 46—41 21. 27 31, 37. 44. 46. 33—29, ,41X (38—42), 37—31 456 (H. 24, 21 28 35. 3» Opl. 16. 11. 12. 15, 17. jo, tz. 44. 48/50. 24—19 15—10! (4X15 gedw.). 46—43, 26—21!. 44—39, 50x8, 43—39, 48—43, Ben buitengewoon probleem. Prima slag wendingen on verrassende meersla®en. Jammer, dat in de aanvangsstand ook 15— 10. 26-14 (29x20). 14-40 enz. wel winst kansen geeft. Nieuwe opgaven De lezers zullen de laatste tijd de naam van de Rotterdamse problemist v, d. Boogaard in deze rubriek gemist heb ben. Kort geleden ontvingen we echter weer een omvangrijke en fraaie zending van deze ras-problemist. We deden hier uit een willekeurige greep. Het resultaat vindt u in onderstaande vraagstukken. No. 464. Joh. i d. Boogaard, Rotterdam Zwart: 2. 5. 13. 14, 23/25. 29. 33. 34, 36. 40. Wit: 16. 17. 22. 26. 27, 31, 32. 41. 43. 45, 47. 50. No. 465. Joh. d. Boogaard, Rotterdam. Oplossing vorige puzzel: m H m m 0 0 0 gj p gj 0 I 0 0 0 0 m 0 a Zwart: 4. 6. 8. 9. 13, 18. 19. 23, 26, 29, 33/36. Wit: 15, 17. 20/22, 27. 38, 42/44, 46. 49, 50. Beide problemen gelden voor de ladder- wedstrijd. Oplossingen in te zenden bin nen 3 weken na plaatsing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 18