Ridderzaal een lusthof van bloemen en kleuren Oókalaan de sigaar? Dag vol glorir voor Dm Haag Bezoek aan Rotterdam Nederlanders uit Padang veilig te Singapore Regeringstroepen drongen ver naar het westen 9 DONDERDAG 27 MAART 1958 (Van een onzer redacteuren) STRALEND heeft Den Haag gisteravond de Britse koninklijke gasten ontvangen, even stralend en beminnelijk zijn de hoge gasten de resi dentie tegemoet getreden. Het hoogtepunt was zeker de luisterrijke ont- fvangst in de Ridderzaal, waar in de omlijsting van alle voorjaarsbloemen, dit de Nederlandse kassen leveren konden, de elite van Nederland bijeen vos. De ministers Hofstra en Klompé ontvingen namens de regering de gas ten; de leden van de Raad van State, professoren, Kamerleden, vooraan- flondc personen uit het bedrijfsleven, hoge ambtenaren en kunstenaars, oedig was het een kleurensymfonie van schitterende toiletten, stralende jdemen en kleurrijke uniformen vermengd met het plechtig zwart-wit r heren in rokkostuum. Al heel gauw schaarde men zich angs het middenpad, ofschoon men t dat het wachten nog lang zou Iedereen voelde de spanning Hijgen, het hoogtepunt van de avond, le entree van de koninklijke stoet, jaderde, al was het zeer langzaam. ministers en hun echtgenoten, eerst spreid door de zaal werden in rij langs de rechterzijde van ftddenpad opgesteld, waarbij minister ompé ordenend optrad door steeds een gevonden" ministerspaar een iatsje te geven. Prof. Zijlstra en mevrouw Zijlstra (in smaakvol ecru-toilet van tule |d kant), stonden geanimeerd pratend lust minister Vondeling en bespraken eens geen economische problemen r de kansen van het paasrapport van jonge Vondeling. Het was wonderlijk gemoedelijk iedereen met iedereen c in deze toch zo stijlvolle omgeving, tlkens gingen er knikjes en verraste limlachjes over en weer wanneer vrien- elkaar ontdekten in de dichtopeen 'akte rijen. Aan de smalle zijde van de Ridderzaal ruimte gereserveerd voor het lijk gezelschap en daar werden discrete „speurders" degenen bij bracht, die zouden worden voorge- tld. Daartoe behoorden jhr. mr. A. W Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, i staat en mevrouw H. G- Anrooy-de Kempenaer, presidente de Nederlandse Oorlogsgravenstich- ng. Eindelijk zag men de gasten, die («ngezeten hadden aan het regerings in de Trèveszaal. binnenkomen en en, dat de 'koninklijke stoet De koninginnen Het geroezemoes •tonde, daar kwamen de beide vorstin- »en! Koningin Juliana, gekleed In een ■Imosagele gedrapeerde japon van jer- •ey met ingeweven bladerpatroon, een ponkelende diadeem in het haar en met ken zeldzaam fraai diamanten collier en Briljanten oorhangers. Koningin Eliza- kfh In koningsblauw fluweel, eveneens Bet een briljanten diadeem getooid. Ook 'e prinsessen Beatrix en Irene droegen jjhdemen. echter iets kleiner van af- Beting. Prinses Beatrix droeg een cham- Mtnekleurig toilet; prinses Irene een •o" japon met geborduurde stroken, 'fins Bernhard en prins Philip waren «n rok. fcf Minister Luns stelde de uitverkorenen '°r en lichtte koningin Elizabeth tel- •b vlug in over de reden waarom hun beurt viel! Met een ernstig s plotseling verhelderd door stralende lach, onderhield koningin lizabeth zich met de Nederlanders en aar hun werk. Prins Philip van het gezelschap af, dat het ogenblik, dat het koninklijk iap weer zou vertrekken, uit het idden der zaal moest komen. Links en :ht* groetend, lachend en vlot. liep I01) terug, terwijl ook prins Bernhard er> J'e beide prinsessen zich met moeite los haakten van de kring, die zich om hen (Advertentie) Clos de Vougeot 1953 Werd geleverd door Wijnhandel v/h Antonio Aguilar gevormd had. Er viel een stilte toen de koninklijke stoet weer uit de zaal schreed, maar een goede tien minuten later ont moette men elkaar in de Rolzaal waar champagne geserveerd werd en iedereen nu gelegenheid had „iedereen" te ont- Nog stonden tientallen buiten te wach ten toen om twaalf uur de laatste gas ten vertrokken. Een dag rijk aan glorie was voor de residentie besloten. allen wachtend op hun jonge koningin. Buiten was de groep, die toch heel het Gemenebest vertegenwoordigde, i klein. Daar stonden voor het baldakijn de ambassadeurs en aan de overzijde van de oprijlaan de kinderen, die zwaaiden met de vlaggen van hun land. Van ver over de Koningskade zwol het gejuich aan toen de stoat naderde. Ditmaal was de Rolls Royce van het vorstelijk paar open en vriendelijk wuif den koningin Elizabeth, gekleed in een mandarijnkleurig toilet, en prins Philip Onder de wandschildering, voorstel lende koning-stadhouder Willem III, zaten gisteravond in de Trèveszaal koningin Elizabeth en koningin Juliana tijdens het galadiner aange boden door de Nederlandse regering. Naast koningin Elizabeth de minis ter-president, dr. Drees; naast ko ningin Julian was prins Philip ge zeten. De tafelversiering bestond uit fresia's en zachtgele tulpen, geschikt in antieke zilveren schalen. Het regeringsdiner in de Trèveszaal, aaraan 62 personen deelnamen, werd genoten onder een flakkerend schijnsel tientallen kaarsen, die in de kristal len luchters, de vergulde kandelabers de wand en de veelarmige zilveren kandelaars op tafel brandden. Koningin Elizabeth II en koningin Juliana zaten t elkaar onder het portret van de koning-stadhouder Willem III. die eens de kronen van beide vorstinnen heeft gedragen. Minister-president dr. W. Drees was de tafelheer van koningin Elizabeth, naast koningin Juliana zat prins Philip, die aan de linkerzijde prinses Beatrix, gezeten naast minister Selwyn Lloyd, tot tafeldame had. Prinses Irene zat tussen prins Bernhard en minister Struycken Een zachte geur van fresia's vulde de prachtige zaal. In antieke zilveren coupes waren deze bloemen met gele tulpen buitengewoon smaakvol geschikt. Het servies was Rosenthalporcelein, waarbij gedekt was met Nederlands kristal uit Maastricht en antiek zilver uit Neder landse musea. Op veertien zilveren schalen werd het voorgerecht, gekookte zalm Vic toria, opgediend. Heel het menu, verzorgd door het Haagse hotel Wittebrug, was als het ware een eerbewijs aan de hoge gas ten. Na de consommé royal volgde een typisch Engelse lekkernij: kal koen, waarvan alleen de borststuk ken werden aangesneden. Het gevo gelte was omringd door een keur van ionge Hollandse groenten en fruit. Het tweede hoofdgerecht was paté de foie gras de Strasbourg, vergezeld door een gemengde salade bereid volgens het lievelingsrecept van koningin Elizabeth. Tot slot kwam er ijs met Westlandse aardbeien. Stralend Gemenebest De eenheid van het Britse Gemene best werd gisteren welhaast symbolisch weergegeven door de receptie voor twee duizend onderdanen, gehouden in de Haagse Dierentuin. In de grote zaal ston den, land bij land, ingezetenen van Nieuw-Zeeland, Pakistan, India, Zuid- Afrika, Australië, Canada en Engeland, naan de dichte hagen die de weg om zoomden. Bjjna een uur vertoefde koningin Eliza beth hier bij haar onderdanen. Geen spoor van vermoeidheid toonde zij en toen bij het weggaan twee kleine ver tegenwoordigers van het Gemenebest haar, tegelijk verlegen en parmantig, een bouquet overhandigden, had zij ook voor hen een allerliefste glimlach. Het was een echt Engels feest geworden dat de in Nederland wonende leden van het Gemenebest nog lang een kostbare her innering zal blijven. Eindelijk was het grote ogen blik aangebroken waarop het luisterrijke gezelschap in de Ridderzaal gisteravond wacht te: de koninklijke stoet schreed binnen over het middenpad, waarlangs zich ter rechterzijde de ministers geschaard hadden. Achter koningin Elizabeth en koningin Juliana zien we prins Philip en prins Bernhard, en even achter hen nog juist mi nister-president dr. Drees. Op de voorgrond links mevr. Drees. (Vervolg van pagina 1) En dan loopt de koninklijke groep lang» de tafel naar de hoge deuren van de zaal Bodes in hun officiële kostuums haasten zich die deuren open te slaan. Het gezel schap stapt op het balkon en zijn ver schijnen ontlokt de schare vóór het stad huis een overweldigend gejuich, dat mi nutenlang blijft klinken tussen de hoge gevels van de gebouwen rondom het plein Overal zijn mensen, die roepen en zwaai en: op de straat, in de vensters van win kels en kantoren, op de daken. Een ont roerend blijk van vreugde. Na het noenmaal wordt de koffie geser veerd in de trouwzaal eerste klasse. Op de weg erheen overhandigt de burgemees ter in zijn kamer de Britse vorstin ge schenken voor prins Charles en prinses Anne. Hier houdt hij zijn gasten ook hel „Gouden Boek" voor met het verzoek als herinnering aan deze dag voor de stad de handtekening te plaatsen. In de benedenhal tenslotte toeft de En gelse koningin nog even bü het bronzen borstbeeld van sir Winston Spencer Churchill, van wie z(j in de Inscriptie leest, dat hjj werd benoemd tot ere-lid •an de Rotterdamse gemeenteraad. Dan (jden de auto's weer voor. Op het pro- rramma staan dan nog bezoeken aan het louwcentrum, aan de „Missions to Sca- ncn" cn aan de Parkkade. Dat laatste bezoek geldt de Brittannia, waar het hoogtepunt van deze feestelijke dag zal orden bereikt. In Delft bezochten de koninklijke gas ten het Waterloopkundig Laboratorium, waar professor Thijsse in een bestuurs kamer een uiteenzetting van het werk gaf In het bijzonder besprak hij daarna hei werk van „Delta-plan", „Europoort" en „Rijn-kanalisatie" drie projecten, die na de uiteenzetting aan de hand van model len werden getoond. Terwijl prins Bernhard even een apartje had met zijn doch ters, de prinsessen Beatrix en Irene, onderhield koningin Ju liana zich met prins Philip. Ko ningin Elizabeth, die met leven dige belangstelling de prach tige met duizenden bloemen versierde zaal bekeek, was in gesprek met dr. Drees. Imitatie-Dorus in hoger beroep tegen echte De president van de Amsterdamse rechtbank heeft enige tijd geleden in kort geding de cabarettier Fred M. Perrier vop straffe van f 500 per overtreding verbo den de door Tom Manders gecreëerde Dorusfjguur te imiteren. Perrier was hiervan gisteren in hoger beroep gekomen, hetgeen, naar zijn advo caat (mr. S. J. Polak uit Amsterdam) zei, mogelijk was gemaakt met het geld, dat zijn bewonderaars bijeen hadden ge- Mr. Polak vond, dat de bewuste uit spraak een enorm precedent voor de kleinkunst had geschapen. Hij meende, dat de president niet voldoende was voor gelicht en daarom een onjuiste beslissing had genomen. „Wat een uitvoerend kunstenaar brengt, mag niet beschermd worden", meende de raadsman, „want anders verstart de kunst tot een monopolie van bolhoed, snor en bril". Hij verzocht dan ook het hof, de uitspraak van de president niet te bevestigen en de vordering af te wijzen. Mr. E. L. Bakhuijs. Manders' raadsman, betoogde dat het 14 minuten durende nummer van zijn cliënt na jaren werken is opgebouwd. Perrier heeft dit in zijn geheel overgenomen, wat in strijd is met de zorgvuldigheid, die passend is in het maatschappelijk verkeer. Hij deelde nog mee, dat Manders de figuur van Dorus heeft laten registreren. Op 7 mei zal het hof arrest wijzen. K.P.M. zal vrijdag vertrekken Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van scheepvaart heeft gisteren te Djakarta verklaard, dat de 36 aan de KPM teruggegeven schepen vrijdag zul len beginnen de Indonesische wateren te verlaten Drie dezer schepen zouden te Menado liggen en één te Padang. Het is nog niet bekend of de opstandelingen de ze vier schepen zullen laten wegvaren De kleine linkse Partai Murba heeft tegen de vrijlating geprotesteerd. Als de regering uit financiële overwegingen de schepen teruggeeft, kan zij ten slotte er toe genoopt worden ook andere eigen dommen aan de Nederlandse eigenaars te geven, aldus deze partij. Aanslag in Algerije In de Algerijnse plaats Constantine zijn 31 personen gewond toen een terrorist granaat wierp naar de prefect van Oost-AIgerije. Jean Chapel. De prefect zelf werd niet gewond. Hij i6 enkele dagen geleden Maurice Papon, die is be noemd tot prefect van de Parijse politie, opgevolgd. Rook met verstand, rook met smaak, 1 rook sigaren! Na gevaarlijke tocht Nog dertig vluchtelingen zijn onderweg op Sumatra TWINTIG NEDERLANDERS, die ongeveer een maand geleden uit Pa dang vluchtten, zijn woensdag eindelijk behouden in Singapore aan gekomen. Dertig andere Nederlanders, die ook tijdens een luchtaanval Padang verlieten, zijn nog onderweg. De vluchtelingen waren employé'6 de Portland Cementfabriek en hun ge zinnen. De jongste vluchteling is baby van ze6 maanden. De revolutionaire regering had de Ne- België verlaagt disconto De Belgische nationale Bank heeft gisteren bekendgemaakt, dat z(j met In gang van heden het officiële disconto verlaagt van 4.5 tot 4.25 procent. Tevens spreekt het Belgische ministerie van financiën ten stelligste het bericht van een Zwitsers blad tegen, dat België in de Verenigde Staten een lening van 25 tot 40 miljoen dollar zou uitgeven om deviezen te verkrijgen ten behoeve van het herstelprogramma. België overweegt op het ogenblik geen enkele lening in Amerika. Verdere opmars op Sumatra Beslissende gevechten om het lot van Padang IN MIDDEN-SUMATRA hebben de troepen van de Indonesische cen trale regering op 24 maart Tembilahan bezet en de dag daarop Taloek, aldus de woordvoerder van het Indonesische leger te Djakarta. Deze plaats ligt ten noorden van Soengei Daerah op de grens van het vasteland van Riouw en West-Sumatra, 115 km bezuiden Pakan Baroe en 250 km ten zuidoosten van de hoofdstad der opstandelingen Boekit Tinggi. Dit is het westelijkste punt, bereikt sinds de luchtlanding te Pakan Baroe. Dc regeringstroepen hebben nu de oostkust in de macht en beheersen het vasteland van Rlouw. Volgens door Reu- ;e Singapore uit Palembang opge vangen berichten zouden de regerings troepen nu door Taloek willen oprukken Padang. Soegeö Daerah dat wellicht volgend doelwit i6 der regeringstroe pen. is de plaats waar de leiders van de opstandelingen op 9 januari besloten de tegenregering uit te roepen. De rege ringstroepen veroverden ook Liyat Kain, de wijkplaats van de militaire gouver- eur van Riouw der tegenregering. Naar zijn mening ondervinden Djakar ta's strijdkrachten ernstige moeilijkheden bij het handhaven van hun aanvoerlijnen, die zich over steeds grotere afstanden en steeds onbegaanbaarder wegen uit strekken. Van de centraie regering zou- en nu 3500 man zich verspreid hebben ver een linie van bijna 300 km. Een militaire zegsman van de tegen regering heeft meegedeeld, dat de re bellen strijd krach ten standhouden te Loeboekdjambl, een dorpje langs de weg naar Kam an g aan de hoofd ver keersweg naar Padang in noordweste lijke richting en naar Padang In het zuidoosten. HQ zei, dat de zware slag, die thans wordt geleverd, een van de belangrijkste op midden-Sumatra kan zfln. Wat Noord-Sumatna betreft, wordt al leen gemeld, dat te Bandar Poelo 26 man van het bataljon Said Oesman. zich met hun wapens hebben overgegeven aan de regeringstroepen. Later brachten zij er nog 12 mee, die eveneens gewapend wa ren. Majoor Manap Lubis, bevelhebber van de regeringstroepen te Pematang Siantar ontkent, dat er 19 opstandelingen tijdens onderhandelingen vermoord zou den zijn. Overste Kharudln Nasut in Pakan Baroe, beweert, dat er in die omgeving op 22 en 23 maart opnieuw wapens voor de opstandelingen zijn uit geworpen door vliegtuigen, evenals op 26 februari en 12 maart. Tentoonstelling van wapens Het Indonesische ministerie van voor lichting heeft heden te Djakarta een ten toonstelling geopend van bij Pakan Ba roe door een vliegtuig ten behoeve van de opstandelingen uitgeworpen wapens Deze trok zeer grote belangstelling. VeJ« inwoners van Djakarta verdrongen zich om de moderne wapens, waarvan som mige van Amerikaans fabrikaat, o.a. vuurmonden van 7,5 cm zonder terug stoot, mitrailleurs, geweren, stenguns en munitie. Offensief tegen Tapanoeli Nader meldt A.P., dat de troepen van de centrale regering van plan zijn een nieuw offensief te openen om een tegen aanval in Tapanoeli te voorkomen. Over ste Hasan Kasim, chef-staf van het dis trict Djakarta, deelde te Medan mede, dat kolonel Simbolon de laatste vier dagen te Taroetoeng is geweest om deze aanval voor te bereiden Sterke strijd krachten der centrale regering bevinden zich te Prapat. Bij een verdere opmars zouden zij in Tapanoeli komen, dat de centrale regering niet wil laten ge bruiken als aanvalSbasis van de op standelingen. Zij verwacht, dat zij de voornaamste plaatsen van Tapanoeli na kleine gevechten kan bezetten De op standelingen zouden slechts kleine troe- penafdellngen hebben en niet ieders steun genieten. Nainggolan zou slechts enkele honderden manschappen over hebben van de 800, waarmede hij vluchtte, en Sdta Pohan slechts twee compagnieën, waarin veel ongeoefende scholieren dis- derianders geweigerd hulp te verlenen, toen zij wilden vertrekken. Men ging op weg met een auto-convool, juist op de dag dat Padang gebombar deerd werd. De wegen waren versperd door Indonesiërs, die de 6tad uittrokken met auto'6. vrachtwagens, ossewagens en rijwielen. De tocht naar Prapat duurde zeven dagen, Voortdurend stond men bloot aan bombardementen en mitrailleurvuur uit de lucht. Toen de regeringstroepen Prapat ver overden werden de Nederlandse vluch telingen doorgestuurd naar Medan Voortdurend hebben de Nederlanders in angst geleefd voor bandieten en „schietgrage" soldaten van de opstande lingen. Vooral de vrouwen en kinderen hebben zich gedurende de verschrikke lijke tocht moedig gedragen. Een vlieg tuig van de Garuda heeft hen ten slotte van Medan naar Singapore gebracht Financiële positie repatrianten Onder verwijzing naar de bekendma king der Nederlandsche Bank, dat' uit In donesië geëvacueerde Nederlanders na aankomst in NedeHand als ingezetenen zijn aan te merken, deelt de Ned. Bank thans het volgende mede: Zij is bereid uit Indonesië geëvacueerde Nederlanders, dia geen Indonesisch re-entry permit kunnen overleggen, een verklaring van niet-in- gezetenschap af te geven. Dit geschiedt mits zij aan de hand van een werkgevers- verklaring kunnen aannemelijk maken, dat zij binnen zes maanden na dag van aankomst in Nederland naar het buiten land worden uitgezonden. Aanvragen moeten worden gericht aan de afdeling Indonesië van het kantoor deviezenverr gunningen. Met zijn steek houdt de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H Luns, een papiertje in zijn hand, waarin hij steeds een haastige blik wierp, wanneer een van de uitver korenen, die voorgesteld zouden wor den aan koningin Elizabeth, da koninklijke groep naderde. In enkele woorden lichtte hij de Koningin dan in, die dan onmiddellijk aan de pas voorgestelde enige belangstellende vragen richtte. De regeringsbladen te Djakarta be schuldigen Mohammed Natsir, leider van de Masjoemi er van, dat hij opdracht heeft gegeven Sukarno b(j diens bezoek aan Karatsji te vermoorden. Volgens de linkse Pemuda zal Natsir spoedig worden gedagvaard. Beweerd wordt, dat Natsir aan een Indonesisch student, die in Pa kistan op een Amerikaanse beurs stu deert, en lid was van de Daroel-Islam, die opdracht had verstrekt. De student zou gearresteerd zijn, maar niet gemeld wordt waar en door wie. De regerings- u>oordvoerder weigerde zich over deze beschuldiging uit te laten. Natsir verblijft in Midden-Sumatra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9