D CHRISTELIJK F' w r m: i' r De verdwenen miniatuur Buitenkerkelijk pastoraat in de vragenrubriek Bescherming van de jeugd naar prot. chr. principe Puzzels Kanttehenui<| Mogelijkheden voor kerk in liet bedrijfsleven Voor melkbezorgers gee plicht tot trappenlopei 2 Damesblad de kerk voor? De redactie van Woord en Dienst neemt postuum een artikel op van de heer N. G. J. van Schouwenburg. Hij geeft door wat de hoofdredacteur van een der grote vrouwenbladen in een joumalistenconferentie heeft meegedeeld over de grote oplaag van deze bladen. Deze hoofdndacteur, de heer H. A. Benda. heeft enkele oorzaken van deze bloei genoemd: pondentie, die bij deze bladen ..enorm" is. Ik kan u verzeke ren". zo zei deze hoofdredacteur, ..dat een damesblad een soort van papieren biechtstoel is. waar de re dactie problemen krijgt voorge legd. waar het eind van zoek is". Daarbij gaat het niet om vragen als: .,ik heb een vlek in m'n vloer kleed hoe krijg ik die er uit", e.t.q. ..Maar werkelijke levenspro blemen, die met geluk eri gezond heid van hele families te maken hebben". Van deze problemen zou de redactie van zulk een blad staaltjes kunnen vertellen, die ons de haren te berge zouden doen rijzen. Wij krijgen uit hetgeen deze jour nalist heeft gezegd, de sterke in druk. dat deze bladen via hun cor respondentierubriek een buitenker kelijk pastoraat vervullen. En dat zij daartoe in staat worden ge steld. althans voor de noodzakelijk heid daarvan worden gebracht, omdat zij anoniem zijn ..een van^ de krachten van de dames- Is dat het enige of voornaamste succes? De heer Benda wil het bo vendien in nog een aantal andere oorzaken zoeken. Bijvoorbeeld in het feit, dat de vrouw voor haar emancipatie staat. En voorts, om dat positief gesproken het damesblad een inhoud heeft, die „een weerspiegeling is van het Le ven met een hoofdletter; Colijn en Drees en Romme gaan voorbij, maar de geboorte, de sekse en de dood blijven". Dat is een van de redenen voor het succes van deze bladen, en daarom beginnen ook mannen het damesblad te waarderen. Het percentage van de brieven die bij de redactie binnenkomen van man nen. schijnt verbazingwekkend 5root te zijn. En dat komt. zo ziet e heer Benda het, „omdat aan bezinning op essentialia veel gro ter behoefte is dan wij in het alge meen aannemen". „Wij die stuk voor stuk, zoals we hier zitten", zo vervolgde de heer Benda. „de gevolgen kennen van de massificatie, van de ontworte ling. van de losraking van ongetel de miljoenen uit hun vroegere mi lieu en levenshouding, wij weten ook allemaal van de eenzaamheid, de onbevredigdheid, de angsten en de geestelijke nood. Wij weten al lemaal, hoe er onder de keurige oppervlakte van ons aller leven een schreeuwende behoefte be staat aan waarheid, aan eerlijk heid. aan zuivere menselijkheid, aan zekerheid en aan al die dingen die het leven tot een vreugde ma ken, in plaats van tot een bezoe king. En, hoe slecht, hoe onvolko men. hoe tekortschietend het ook gebeurt, de damesbladen vormen een oase van tenminste een klein beetje rust in het tumult van onze dagen. En daarom openen ze toch nu en dan het vergezicht op een wereld zoals wij allen en niet alleen de vrouwen ons die dro men, een wereld van orde. rust en vrede en fatsoen en harmonie en liefde". En, zo besloot de heer Benda: „Het enige waar het voor ons op aankomt is dit: te trachten langza merhand de stenen in brood te ver anderen". merkingen kunnen maken. Bij voorbeeld. of het streven om lang zamerhand van de stenen naar het brood te gaan, een ernstige onder kenning is van het „tekortschieten de" van het pastoraat, dat deze bladen in hun correspondentie ver vullen. Indien zo. dan is het 't stre ven, in elk geval van de bladen, die door de heer Benda geleid wor den, om daarin langzaam en voor zichtig te gaan voorzien. Om dus meer positief te worden. Waarbij de vraag gesteld kan worden: welk brood zal worden uitgedeeld? Het gaat er ons daarbij in de eerste plaats niet om. of dit een bepaalde kerkelijke of godsdiensti ge signatuur zal hebben, maar wel, of deze bladen in staat zouden zijn en dan nog hun lezers kun nen behouden! om te komen tot de werkelijkheid van bijbel en evangelie, tot die van het christe lijk geloof. Er z te agen zijn, dat doen we op het ogenblik niet. Laten wij ons bij het feit hou den. dat er een pers is in ons land, die zeer grote oplagen heeft, voor een deel omdat de mens-in-nood blijkbaar antwoord krijgt op zijn vragen. Dat is één. En het tweede, ons verontrustende, is: dat kenne lijk duizenden dit eerder zoeken en beter verwachten van een anonie me rubriek in zulk een blad of door een persoonlijk beantwoorde brief daarvandaan dan van de kerk. of die nu rooms-katholiek is of protestants en van haar pers. Onze kerkelijke pers kent in het algemeen zulk een rubriek niét. Wij zijn mogelijk nog steeds wat bang. dat als wij zulk een gelegen heid bieden, in korte tijd geen on zer redacties meer in staat zou zijn de stroom van correspondentie be hoorlijk te beantwoorden. Tenzij men bewust niet „naar de kerk" wil met zijn vragen en noden. Maar dat geloven we niet. Het gaat misschien op dit ogenblik wel om de gelegenheid die er, langs deze weg bij de damesbla den is. en bij ons ontbreekt. Maar in elk geval zou toch ernstig in onze redacties overwogen moeten worden, wat dan op déze wijze en Van £erk en evan8elie uit. gedaan zou kunnen en moeten worden om ook een pastoraat te vervullen voor velen, die nu alle goede artikelen ten spijt niet persoon lijk antwoord krijgen op hun per soonlijke vragen. Waarbij het on. deren, dat zij èn wij goeddeels de anonimiteit blijven. moeten 4 Er is gisteren in Utrecht weer eens ernstig en lang gesproken ove de bescherming van en de hulp aan de bedreigde jeugd, en dat volgens prot christelijke opvattingen. Dat gebeurde in de eerste vergadering, welke de In september 1956 opgerichte „Stichting Prot. Chr. landelijk bureau voor de geestelijke gezond heid in Nederland" hield. In deze stichting zijn, onder voorzitterschap van dr. Joh. van der Spek, tal van christelijke instellingen op het gebied van geestelijke volksgezondheid verenigd. Op allerlei terrein leven nieuwe gedachten In Indonesië Twee Ned. middelbare scholen gesloten Naar het A.N.P. uit gezaghebbende bron verneemt, zullen einde dezer maand nog twee Nederlandse middel bare scholen in Indonesië worden ge sloten Hierna zal er in de gehele archipel nog slechts één middelbare onderwijsinstelling overblijven, Djakarta gevestigd is. Het voortdurende proces van sluiting van Nederlandse scholen kan als goede aanwijzing worden gezien de mate, waarin de Nederlanders sinds in december met de massa-repatriëring een aanvang werd gemaakt. Indonesië hebben verlaten. Bij het begin van de anti-Nederlandse actie bezochten bijna 7.500 Nederlandse kinderen in Indonesië 83 Nederlandse lagere en middelbare scholen. Op het ogenblik bedraagt het totale aantal leer lingen 2.100 op de 27 scholen, die op Java, Sumatrjft Borneo en Bangka en Billiton nog open zijn. Dit betekent, dat in drie maanden tijd meer dan De scholen, die eind rneart worden gesloten, zijn het lyceum in Bandung en de middelbare school in Surabaja. Jubilea predikanten Vandaag viert ds. K. G. van fcmeden, predikant van de christelijk gerefor meerde kerk te Utrecht-Noord, zijn zeventigste verjaardag. Ds. Van Smeden werd te Middelburg geboren. Nadat hij enige tijd bij de belastingen werkzaam was, werd hij In 1924 op grond van artikel acht (singuliere gaven) van de kerkorde toe gelaten tot het predikambt. Hij diende de gemeenten van Kampen. Haarlem- Noord. Enschedé en Groningen. In 1950 deed hij zijn intrede by zyn tegenwoor dige gemeente. Ds. H. C. Binee te Baam, predikant van de christeiyke gerefor meerde kerk van Zaandam, werd woens dag 85 jaar. Ds. Binee werd te Gouda geboren. Na enkele jaren arbeider te zyn geweest, ging hij theclogie studeren In 1907 werd hy predikant te Zaandam, In 1912 ging hy naar Groningen en in 1917 naar Murmerwoude. Zestien jaar diende hy vervolgens de gemeente te Zaandam voor de tweede maal. In 1943 ging ds. Binee met emeritaat. igen op de agenda, maar de stich ting had echt tegenslag: de sprekers dr. J. C. Fernhout en ds. H. Sondorp waren ineens ziek geworden. Bijzonder miste men dr. Fernhout. die zou spreken over „Het gezin en zijn beschermende taak ten opzichte van het kind", omdat by alles wat voor het kind, dat zich door psychische moeilijkheden of anderszins niet kan aanpassen, wordt gedaan, het gezin toch de voornaamste rol speelt. Ds. Sondorp. die als onderwerp had „de kerk en de bedreigde jeugd" werd vervangen door de secretaris van de stichting, de heer R. Smit uit Den Haag De heer K. de Bloois uit Rotterdam behandelde mogelHkheden om onaange pastheid bfl moeiiyke kinderen te voor komen en bepleitte uitbreiding van de Med. Opvoedkundige bureaus met eer soort „voorportaal", waarin een peda goog met zyn staf, gesteund door eer psychiater, de kinderen alvast kan be studeren en advies geven aan de ouders. Dit voorbereidende werk zou het team dat het bureau vormt, veel arbeid uit de handen nemen en dus zou het zegen- ryke werk een groter aantal kinderen ten goede kunnen komen. De heer De Bloois zou voor de chris- telyke jeugd een positief-christelijk bu reau willen hebben. Een en ander zou echter wel verhoogde subsidie nodig maken. Ir. J. W. Knottebelt stelde nog eens het licht, hoe vaak vergrijpen van jongens en meisjes voortkomen uit moei lijkheden in gezin en levensomstandig heden. Wanneer de kinderrechter hier voor oog heeft, zal er echter nog veel kunnen worden goedgemaakt. Grote steun kan hy hierbij putten uit de on dertoezichtstelling. waarby de voogd HhlMHidHiiB (Adve-tentie) Ook Spierpijn en rheumatische pijnen wryft U weg met l-TVTB^.1 Horizontaal: 2. briefje, kaartje; 7 inh. maat; 9 arrondissement, afk.; 10. uitroep; 12. vervoeging w.w. gaan; 13. stomp; 14 vaartuig; 16. herdenkingsfeest; 20. plaksel; 21. gevangenis; 22. vereen, v. landsbe lang. afk.; 24. Europeaan; 25. wollig zoogdier; 27. -jongensnaam; 28. Verticaal: 1. afwateringsbuis; 2. kledingstuk; 3. titel, afk.; 4. beves tiging; 5. naar. akelig; 6. voertuig; 8. retour; 11. rund; 14. atmosfeer, afk.; 15. vaardigheid; 17. pech. tegen valler; 18. soort machine; 19. schuilplaats: 23. bekoring; 24. nauw; 26. element, afk.; 27. meis jesnaam. inplaats van een „tragisch slot" juist een nieuw, goed begin worden. Ook de school heeft een taak bij de de school, dat er, door de altijd durende pogingen tot onderwijsvernieu wing wel eens wat wordt geëxperimen teerd met de jeugd. Daardoor kan de school zelf voor de kinderen een bedreiging vormen. Anderzijds is er eigenlyk geen tijd en deskundigheid genoeg om het van buitenaf in benarring gebrachte kind in een gewone klas behoorlyk te hel pen en te leiden. Uit onderwyskringen by hem aangedrongen op het van een centrale paedago- gische en psychologische schooldienst, plaatselyk of regionaal georganiseerd, en levensbeschouwelijk gefundeerd. Zulk een dienst zou zich intens met de school moeten inlaten en zonodig bij moeilijke kinderen adviezen geven voor overgang, wisseling van school, verdere opleiding enz. Wel is het nodig dat de kerk haar be schermende hand over de jeugd uit- streTct, zo zeide ten slotte de heer Smit, maar daarmee is zij er niet. Zy moet zich in de eerste plaats meer tot de ou ders richten om hen te helpen, de doop belofte na te komen. Ook moet zU zich inlaten met het jeugdwerk, de ontspanningsmogelykhe- den en alles, wat verder met de op groeiende jeugd heeft te maken, by dit alles echter steeds weer de Bybel cen traal stellende. BEROKP1NGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Oosterwolde (Gld.): I. Schipper te Ede; te Herwynen: C. D. Otte te Veere; te Sliedrecht (derde pre dikantsplaats; toez.): C. J. P. Lam te Poortvliet. Beroepen te Loosduinen: W. Bartlema, te Leeuwarden. Bedankt voor Ryssen: J. Wieman te Toegelaten tot de evangeliebediening: J. Schipper. Leidsestraatweg 11, Oegst- geest; W. Wester, Leidsestraatweg 11, Oegstgeest. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Lexmond: kand. A. Bol wijn te Amsterdam; te Oost- en West- Souburg (tweede .predikantsplaats): B. Berends te Beetsterzwaag; te Neede: kand. J. W. Genuït te Sprang-Capelle. Aangenomen naar Bussum: H. Schut, missionair predikant met verlof, wo nende te Hilversum, die bedankte voor Heerlen (tweede predikantsplaats) en voor Workum. Ds. F. L. Schalkwyk, missionair pre dikant van de kerk van Rotterdam, woonachtig te Baarn, is bereid in af wachting van zijn visum in een ge- gemeente hulpdiensten te verrichten. Vrijgem. studentencongres De contact-commissie van de Vereni ging van vrygemaakte gereformeerde studenten houdt van 8 tot 12 april in het buitenhuis „Onse Bliscap" te Ame- rongen een congres ter bespreking van enkele actuele onderwerpen. Als refe renten zullen optreden de heren ds. J. R. Wiskerke over „Theologie, haar taak en plaats"; prof. dr. K. J. Popma over „Theologie, haar taak en plaats"; A. W. Bergman over „De oudheid en wij"; mr. E. J. Groeneveld over „Gere formeerde politiek"; mr. dr. J. Meulink. lid van de Tweede Kamer, over „Gere formeerde politiek"; prof. dr. C. Ger- ritson, over „Geloof en dichterschap". Het congres begint dinsdagmiddag 8 april om drie uur. STADSNIEUWS De heer P., die onlangs door de GGD uit de stijfbevroren badkuip werd gehakt, heeft toegegeven al lezend ieder begrip voor de tijd te hebben verloren. (Zó boeiend is nu PANORAMA EEN DUIDELIJKE UITSPRAAK gerucht, maar niettemin niet zonder zingen is van belang, dat velei duidelijkheid gesproken. Neemt r van het socialisme i grote, van de uitslag kennis, dan vallen hebben genomen. Zij zijn del gemakkelijk enkele zaken op. Er ligt een niet te miskennen ver band tussen de nederlaag van de socialisten en de overwinning van de liberalen. Vele kiezers hebben thans de stap gedaan die de voor man van de liberalen, prof. Oud, al veel vroeger heeft gedaan. Prof. Oud is een van de oprichters geweest van de P.v.d.A., maar had van deze par tij al spoedig zijn bekomst. Hetzelfde gevoel van onbehagen dat hem toen bekroop is allengs vele andere kie zers gaan bekruipen. Evenals prof. Oud hebben zij nu de zwaai ge maakt naar het liberalisme. Bij verkiezingen zijn nu eenmaal de toch ook haar zegje heeft, gin; verschillen met vorige verkiezingen belangrijk vooruit. PROBLEMEN VOOR DE SOCIALISTEN de P.v.d.A. wordt cialisme afstand genomen. Er fa gestelden. Zij zijn degenen het socialisme geschrokken i hebben een motie van wantrö tegen het socialisme ingediend; In de Kamers plegen minister wel eens een motie voor onaann baar te verklaren. De motie kiezers gisteren hebben hs, kunnen zij niet zonder meer zich neerleggen. Is de uitspn een tegen het regeringsbelel# onze meninig alleen, voorzon door de socialisten wordt beis De andere partners in de btp van het regeringsbeleid blera lijk; de K.V.P., die in het in de komende jaren al groot verlies geleden j DE, moeilijker. Zij heeft vele stemmen len. Welke invloed zal dit hebbt verloren. Dat zij enig verlies zou lijden, mocht worden verwacht. Dr. Drees kon ditmaal niet de lijsttrekker zijn. Er was binnen de partij span ning over tal van vraagstukken, een spanning die de beweerde eenheid tot een veelszins denkbeeldige maak- P.v.d.A.? Men dient dit wachten, maar enige nieuwq heid is hier stellig gerechtvu Houdt de P.v.d.A. even stevig aan haar socialistische wensa kan zij erop rekenen, dat het i van gisteren over twee jaar tal te. Er was het wonderlijke geval den herhaald. Doet zij veel m van minister Suurhoff van het „We- de wijn, dan zal zij de radlcj ten jullie wel wie ik ben?", dat bij menten die zij bij de serie vele arbeiders kwaad bloed heeft ge- verkiezingen onder de commi zet. Er was het gevoel van onzeker heid bij velen, nu de sociaal-economi sche positie onzekerder is geworden. Aan de andere kant moest de ruzie gewonnen heeft van zich ven den. Legt zij haar burgerlijk karaU dan bevordert zij alleen m« onder de communisten ten gunste verdere groei van de liberalen, van de socialisten werken. En voor zover de kiezers hun bedenkingen hadden tegen het regeringsbeleid, kon het zelfs een voordeel zijn dat dr. Drees ditmaal geen lijsttrekker was. Toch, de kiezers hebben van het so- tigt zij haar beleid, dan zal t andere kant de ontevredenhftli geringere zijn. Een moeilijke situatie dus, die merkwaardig samengestelde nog voor grote problemen kat len. DE DOORBRAAK TOT STAAN Bijzondere invloeden in industrie Kerk komt nabij de arbeiders (Van sociaal-economische redactie! Het ziet er naar uit, dat in hei moderne arbeidsleven nieuwe moge lijkheden liggen voor de kerk om haar taak uit te oefenen. Bij het brengen van het Evangelie in de bedrijven ervaren de arbeiders het, dat de kerk hen nabij komt, zich bekommert hun dagelijkse vragen en zorgen de arbeid. Aldus ir. W. Bakker, die vandaag een studieconferentie van het C.N.V. een referaat leverde over het onderwerp: Evangelie en Industrie. Ir. Bakker is voorzitter van de Stich ting Evangelie en Industrie voor het IJmond-gebied. Dergelijke stichtingen zijn in Nederland ook nog in drie andere gemeenten namelijk: Schie dam, Arnhem en Zaandam. In al deze plaatsen, zo deelde de heer Bakker mede. werkt een aantal protes tantse kerken samen om te trachten tot meer gerichte pastorale zorg te ko- voor de werkers in de industrie. Ge bleken is, dat deze mensen allerlei bij zondere invloeden ondergaan, die hun geestelijke draagkracht zware stellen. Eén der beste vormen voor dit werk gebleken het groepsgesprek, bij keur een groep van acht k tien me uit dezelfde fabrieksafdeling. Samen tracht men dan de dagelykse ervaringen en moeilijkheden in bijbels licht te lerer verstaan. De leiding van het gesprek be rust bij één der medewerkers van d< stichting. De heer Bakker verklaarde, dat vooral in het gebied van de IJmond grote belangstelling voor het werk bestaat, ook bij de buitenkerkeiyken. Ook worden persoonlijke bezoeken ge- 55 rij ze De ober wist het beter. „Als ze direct 177 wa ren binnengegaan, had men hen toch ontdekt!" „Nu daarentegen zijn zij te rechter tijd aan de politie ontkomen," zei Seiler. „Natuurlijk," zei de kellner. Daarna bezon hij zich. „Men heeft hen immers desondanks te pak ken gekregen!" Hij overlegde bij zichzelf: „Daar uit moet een mens nu maar wijs worden! Maar dat van de kelder moet kloppen!" „Warom dan wel?" „De inbrekers zagen er erg ontredderd uit Met kalkvlekken op de kleren: Net als stucadoors. Die krijg je niet zo maar." De jonge man vond dit niet prettig te horen. Mijn woning zal er mooi uitzien, dacht hij gela ten. Maar een geluk, dat ik haar niet dadelijk kan bekijken. De kellner verdween in het café, kwam echter direct weer naar buiten. „Een brief voor mijn heer Seiler. Hij is zo juist afgegeven." Seiler scheurde de enveloppe open. De brief luidde: „Wij hadden elkaar eerder moeten ontmoeten en niet als concurrenten, maar als compagnons. Misschien een andere keer. Ditmaal was u mij te slim af. Alle eer." De jonge man stak de brief in zijn zak. Hij keek rond naar een mijnheer met een witte baard en donkere bril. Tevergeefs. Hij liep het café in. „Juffrouw!" riep hij naar het buffet. „Wie heeft de brief afgegeven?' „Een grote, oude heer." Erich KSstner: „Met witte baard?" „Neen, gladgeschoren." „Natuurlijk", riep Seiler. „De heer zag er uit als een geleerde", meende de buffetjuffrouw. „Die man had u moeten zien, toen hij nog een baard droeg! Toen zag hij er uit als een hele universiteit!" Seller rende de voortuin in en ging weer naast Struve zitten, die op het marmeren tafelblad componeerde. Hij had met een potlood vijf evenwijdige lijnen getrokken en stipte de ene noot na de andere. Seiler tuurde mismoedig in de straat. Eens klaps kromp hij als geëlectriseerd in elkaar en omklemde Struve's arm. „Laat me met rust!" bromde de ander. Hij •floot zoetjes en zacht het thema dat hij had ge noteerd voor zich heen. Hij leek wel een kind op de speelplaats. „Man!" Seiler schudde de toondichter door el kaar. „Zie je daar die elegante man in de taxi?" „Achter de meubelwagen? Naast de tram?" „Jg! De taxi kan er niet voorbij! Wij hebben geluk! Luister, beste kerel! Als jij deze kerel heelhuids op het Alex aflevert, krijg je van mij een kusje op het voorhoofd." „Laat dat!" „Doe me het genoegen, Rudi!" „Ik kan toch een mij volkomen onbekende man niet gevangen laten nemen?" „Hij is de aanvoerder van een dievenbende!" „Als jij je daarvoor interesseert, grijp hem dan maar liever zelf!" „Ik heb geen tijd", zei Seiler. „Rudi! Schiet op! Ik vertel je dan ook, wie in Kopenhagen als mijn heer Struve heeft rondgezworven!" De componist leefte op „Die onder mijn naam gestolen heeft?" „Ja!" Seiler vouwde de handen. „En maak nu dat je wegkomt! De verhuiswagen kan elk ogen blik uitwijken! Dan is de kerel weg!" „Waar vandaan ken jij de valse Struve?" Seiler boog zich voorover en fluisterde de vriend iets in het oor. (Hij fluisterde het, opdat de lezers nog niet zullen vernemen, wat hij zei.) „Aha! En jij wijst me dan mijn dubbelganger „Nog dichter bij. Maar maak nu dat je weg komt. En prent het autonummer in je geheu gen!" „Furioso in octaven!" riep Struve, zette de hoed op de manen, wenkte een voorbijrijdende lege taxi en begon de jacht in het wilde weg- Seiler betaalde de kellner en ging naar de vol gende straathoek, waar taxi's wachtten. Hij zet te zich in de eerste wagen en zei tegen de chauf feur: „Yorckstrasse. Hoek Belle Alliancestrasse. Ik heb haast! Omrijden kunt u zich besparen. Ik ken de weg." Irene Trübner had haar verhaal beëindigd. Zij had er niets aan toegevoegd en slechts wei nig verzwegen. Nu zat zij stom in de zorgenstoel van Josef II en wachtte op haar vonnis. IWordt vervolgd) bracht bij nieuw-binnengekomenen bij mensen, die met grote moeilijkhei zitten. In enkele kerken zyn voor werk industrie-ouderlingen aangesteld. De voorlichting aan de jeugd wordt steeds verbeterd byv. door catechisatie op de la-, gere technische school en door medewer king aan de vorming van de bedrijfs- jeugd. Intensieve voorlichting wordt ge- gegeven aan de betrokken predikanten over allerlei facetten van het leven en werken in de industrie. Nauwe contacten bestaan met de personeelsafdelingen Kerk en vakbeweging De kerk is by het werk van de stich tingen steeds een belangryke schakel. Me dewerking aan de stichtingen wordt dik- wyis gegeven, omdat de kerk deze vraagt. Ten opzichte van dit werk zal in de toe komst de vraag naar de verhouding van kerk en stichtingen enerzyds en de vak organisaties anderzyds, meer aandacht gaan vragen. Deze grens is op het ogen blik nog niet duidelijk te trekken. van het C.N.V., de heer Ruppert, op de Conventsbyeenkomst met predikanten in september van het vorig jaar. waai C.N.V.-voorzitter verklaarde: „Men niet in geslaagd de grenzen tussen sociale evangelisatie en christelyk-sociale actie af te bakenen. Maar dat is ook niet het belangrijkste. Wij hebben begrepen, dat hiertussen verband bestaat en dat beide elkander nodig hebben. In de fabriek wordt de kerkgeschiedenis geschreven in de kerk de wereldgeschiedenis". Opgewonden kerkgangers sehreeuwden „Verraad" De Algerijnse kwestie heeft de r.-ka- tholieken van Frankrijk verdeeld in twee scherp tegenover elkaar staande partijen. Tot zelfs tijdens de godsdien stige plechtigheden komen incidenten Het conflict is toegespitst door enige publicaties in de voornaamste i.-katho lieke bladen, die vrijwel geen van alle het eens zijn met de huidige regerings- politiek. Vooral het blad Témoignage Chrétien, dat te Parijs wordt uitgege ven, is het voorwerp van heftige kritiek. Zijn verkopers werden gemolesteerd. Herhaalde malen werden zijn bladen verbrand. Georges Suffert, hoofdredacteur van het blad. werd tijdens een spreekbeurt te Nancy door jonge mensen de zaal uit gezet. Toen hij zaterdag te Metz zou spreken, kwam hij zelfs niet aan het woord. Témoignage Chrétien heeft her haalde malen scherpe kritiek geleverd op de houding van het Franse leger in Algerije Het blad verdedigt het recht der Algerijnen op vrijheid. Hoever de tweespalt der katholieken is doorgevreten bewijst een incident, dat zich zondag in een kerk te Havre afspeel de. Tijdens de predikatie schreeuwden opgewonden gelovigen: „Verraad!" En kele aartsbisschoppen hebben hun gelo vigen tot kalmte gemaand. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. ulo te Musselkanaal: H. K. G. de Vries te Stadskanaal; aan de chr. nat. school te 't Harde op de Veluwe: L. J. Koorn- neef te Monster; aan de school van de geref. gemeente te Rijssen, Haan 83: M. Kanis te Rotterdam. gij een verkiezingsuitslag is be- het tweede plan, is altijd p langrijk welke veranderingen er dat daardoor in het bijzonder d optreden. Onder omstandigheden kan testants-christelijke partijen i het ook belangrijk zijn, dat er géén worden verzwakt; op de K.V. of weinig veranderingen zijn. Dit- de doorbraak toch geen vat h maal geldt dit voor de protestants- .De ervaring van een reeks christelijke partijen. Zij hebben zich, gen heeft ons in het gelijk gesti vergeleken met de laatste verkie- Bij de protestants-christelijké zingen, weten te handhaven. De tijen zal de afgrenzing van braak in de eerste plaats chologische waarde zijn. De del van e H C.H.U. ging zelfs weer vooruit. Wij achten dit een gelukkig schijnsel. De achteruitgang van de lens van neerslachtigheid"hi socialisten houdt ditmaal tevens in, plaats gaan maken voor de b< dat, naar het zich laat aanzien, ook onder de protestants-christeiyke par- tUen de doorbraak tot staan is ge komen. By de K.V.P. was dit reeds lang het geval. Zy heeft van de doorbraak bepaald geen last meer. Een van onze bedenkingen tegen de door braak, zy het ook een bedenking van Moge men er binnen deze p» in slagen, te geraken tot een pol standpunt dat, vanuit het begi duidelijk tot ons volk spreekt zal de curve straks stellig weer boven gaan. VLOTTENDE KIEZERS liberalen hebben gewonnen, weest en ook ditmaal ligt hun Niet dat zy de wysheid in pacht stellig aan de oppervlakte, hebben. Niet ook dat zij van het socialisme zo afkerig zyn. In België werken de socialisten en de liberalen broederiyk samen. Hoe zou vandaag in den huize Schou- wenaar-Franssen de stemming zyn? Mevrouw Schouwenaar - Franssen vertegenwoordigt in de Eerste Kamer schien hebben zy het tevens ah de liberalen, mynheer Schouwenaar biliykheid gevoeld, dat een in de Tweede de socialisten. Onlangs die zolang in de oppositie is echter heeft mevrouw Schouwenaar verklapt, dat er tussen socialisten en liberalen, principieel gezien, niet zo groot verschil is. Zy hebben hun onbehagen ovet socialisme, maar wat het soclaÜ voorstaat had hun reeds lang kend kunnen zyn. Ontevreden over de economische situatie hed hun beslissing van gisteren zek« flink woordje meegesproken. Ook wy vermoeden dat het geen byzonder diepgaande overwegingen zyn geweest, die velen ertoe hebben gebracht van het socialisme op het liberalisme over te stappen. Hun stap naar het socialisme is des- tyds een weinig overwogene ge- ook eens haar kans 2 Dat de P.v.d.A. deze klap te iaj seren heeft gekregen, kan er dragen dat zy een toon lager* zingen. Zy heeft een stuk vlotti bevolking aan het liberalisme a afstaan. Het zal de V.V.D. tot strekken, zo zy deze winst niet goedkoop weet te verwerken, de diepgang van haar oppositie I zij deze winst overigens diend. Andere werkwijze van het C.C.Ó. n onze sociaal-economische redactie) DE minister van landbouw heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een verordening van het produktschap voor zui vel, inhoudende, dat de melkbe zorgers voortaan niet meer ver plicht zullen zijn trappen te lo pen. Zij zullen slechts verplicht zijn de melk af te leveren bij de ingang op de begane grond. Anderzijds betekent dit niet, dat nu de consument verplicht wordt naar beneden te komen. Buiten de sfeer van de verplichtingen vertrouwen het produktschap en de minister, dat de bezorgers eerst met de consumen ten, hetzij individueel of in organisa torisch verband overleg zullen ple gen alvorens tot een nieuwe vorm van bezorgen over te gaan. Naar aanleiding van bet verzoek van het Consumenten Contact Orgaan over te mogen gaan tot uitbreiding v.m oe consumentencommissie met een „des kundige hulsvrouw", werden enkele kri tische opmerkingen aan het adres van het C.C.O. gemaakt. Een van de be stuursleden deelde echter mede dat het C.C.O. een reorganisatie en werkwijze voorbereidt. Over de kundige huisvrouw zal eerst nog gepraat worden. Wat betreft het plan van de ter van landbouw twee melksoorM te voeren en diens afwijzing voor alle melk, zal het bestuur nog! een grondig en degelijk gesprek de minister hebben over net hele fl vraagstuk, want men heeft het ge dat de minister niet altyi de hang van de vele ^-.cblemen terrein heeft onderkend. Ds. A. W. M. Odé mei emeritaat Ds. A. W. M. Odé, de nestor vi hervormde predikanten te Goes, op 1 mei met emeritaat wegens M reiken van de 65-jarige leeftijd, blijft te Goes woonachtig Ds. Odé werd in 1893 geboren deerde aanvankelyk klassieke aanvaardde hij het predikambt te vliet, welke standplaats hy in lflfl Koudekerk aan den Rijn verwin in 1938 verbond hij zich aan zijn f woordige gemeente, waar hy allerlei gebied heeft bewogen. Ds. was voorzitter van het prov. kerkbes van Zeeland, gedelegeerde vanwege generale synode voor de er'" curator en leraar godsdienst aan het lyceum te Goes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2