Jlieuwe geitectje (iTournnl Tegenregering krijgt nieuwe slagen te incasseren )liegebied van Rengkat verloren gegaan BURG. KOLFSCHOTEN AAN DOOD ONTSNAPT Haagse r.k. kerk door zware brand geheel verwoest Mensen als wij langs Prins ziek; programma van staatsbezoek gewijzigd Eerste serie-Friendship koos het luchtruim lil -li h 958 HAANDAG 24 MAART 1958 BUREAUS: Steenstraal 37 Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 33441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang CHRISTEL! JK-N A T ION AA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhwstirb is ahfWroftt myo bsrt ia tegljenspoet" Sport en wedstrijden Zie pag. 4, 6 en 7 Sjafruddin vreest een blokkade tgeleji "JE RADIOSTATIONS van de centrale Indonesische regering melden J militaire successen en die der tegenregering geven zelfs geen tegen- de Pi iraken. In het oostelijk deel van "Midden-Sumatra zijn volgens radio- edan Kambiri, Air Molek en het vliegveld bij Kampoera veroverd. Bij ot kis ambiri zijn installaties van de Caltex. De stabilisatie van de toestand om dan Baroe wordt bevestigd door een mededeling van een Caltex-woord- ie oerder te Singapore, dat het werk daar hervat is en normaal voortgaat, keren 49 gezinsleden van de Caltex-employé's in een tanker naar Pa in Baroe terug. b: Dt woordvoerder van het Indonesische Djakarta, overste Pimgadie, ver- gisteren eveneens dat deze plaat- ijk V2 veroverd zün. Lirik is het noordelük- Installatiecentrum van de Stanvac. in vo:' jebied van Rengat, ongeveer 165 km i midoosten van Pakan Baroe. Rege lt jslroepen zouden hebben voorkomen. I de tegenregering de installaties ver- „Tflde. Pirngadie zeidc, dat thans alle be- ]ke olie-installaties en velden bezet dat de regeringstroepen geen ver- XJkb hebben geleden. Troepen van de uregering zouden bü Pakan Baroe na bombardement verdreven zün. tvens wordt gemeld, dat bij de ver- iring van Prapat in Noord-Sumatra iin verliezen zijn geleden. De troe- an Sita Pohan zouden daar zonder ï-d te voeren gevlucht zijn met achter- vele voertuigen, waaronder ens. Zestig buitenlanders, on Amerikaanse corresponden- met perskaarten van de tegenregering, daar aangetroffen. De tegenregering meldt, dat kolonel Simbolon aan het hoofd van een klel- goed gewapende strijdmacht naar Medan oprukt en dat de manschappen Nainggolan en Sita Pohan zich bij hem zouden hebben aangesloten. De centrale regering zou in Medan a versterkingen hebben aangevoerd. Aan de gevechten bij Prapat zou een bataljon van de Sili- igi-divisie hebben deelgenomen. ®a' be- kringen verteld dat de centrale ering ook in West-Java op verzet van militaire commandanten stuit tegen ingen nog meer manschappen naar Su- te zenden met het oog op het ge- ran de Daroe-l-Islam Een der lei- an de D.I., overste Nasnuhi, is ont- uit de gevangenis en zou tien kilo benoorden Bandoeng, „een klein f hebben veroverd (Lembang?). In het nauw aly tl de toestand voor dc tegenregering Bpllök is, blijkt uit een verklaring van emier der tegenregering, Sjafruddin. de blokkade van Sumatra zeer gc- d is. Wij moeten uitvoeren om geld krijgen voor wapens, zelde hü, maar blokkade maakt dc uitvoer haast on- Idljk. Ook zcide Sjafruddin, dat het Mar. brulk van Russische bemanningen op :je, ithepen der centrale regering Russische esprii erventie betekent en een beroep op fel Znldoostaziatische verdragsorganisatie i blvaardigt. Volgens Sjafruddin zal men er drie maanden weten of de tegen- triDg "e strüd gewonnen of verloren 11«4 Indonesische luchtmacht heeft vrij de c. Padang gebombardeerd en de desa is e. bic Bajoe. waar de tegenregering een op dl Sng vreest. Atjeh "A'ieh heeft de militaire commandant, 'e Gaharu, volgens radio-Medan ver te zullen dulden, dat zijn ge- 1 gebruikt wordt voor hergroepering "J opstandelingen. Hij zal een onder- k instellen naar de berichten daarom- Kota Radja is de avondklok In- ""'3 Gaharu zou zaterdag te Medan Koopman vond lentekindje "et nieuwe geluid i lenti jr een 32-jange ge- butode Amsterdamse koopman het jeluid van een schreiende baby. De koopman wond het kind onder aan de trap van zijn bovenwoning aan de Archimedesweg. toen hij af- doolde om het ochtendblad te halen baby lag zo veilig mogelijk te- Kn de onderste tree genesteld in e"ige dekentjes. Dc koopman ver- "al z(?n krantje en snelde ijlings m«t de grootste lenteprimeur, die kern ooit werd thuisbezorgd, de trap op, naar zijn vrouw. Het echtpaar to'ft zelf geen kinderen. Boven pakte men de baby uit. Het bleek een pasgeboren jongetje te ttfn. Tussen de dekens zat een uil fen zakagenda gescheurd blaadje *iarop „vrijdag 21 maart" stond Beschreven Weinig kinderen heb ken het met zo'n informele aeboor- letonkondiging moeten doen. Ben rechercheur van het bureau 'Xinaeusplein had weldra door v*arom het lentekind juist bij de *°opman was bezorgd. Het slot z\jn voordeur is zo slecht wer kend. dat „een kind het kan ope- nen'*« zoals hij zei. Wie de moeder kon nog niet worden vastgesteld Op last van de politie is de vonde- '■"O ter verzorging overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwe gast- besprekingen hebben gevoerd met de chef staf van het Indonesische leger, generaal- majoor Nasution en de militaire comman dant van Noord-Sumatra. Ginting. Het linkse blad Bintang Mingu meldi te Djakarta, dat de Indonesische militaire attaché te Washington, kolonel Kawila- rang, naar de opstandelingen is overgelo pen. Hij zou ontslag hebben genomen en naar Singapore zijn gevlogen. Hij veroveraar van Ambon in 1950. Het be richt zou te Djakarta opschudding hebben gewekt, want Kawilarang is zeer populair Het blad is verboden en het bericht tegen gesproken. Te Djakarta wordt tegengesproken, dat twee vliegtuigen van de tegenregering het vliegveld nabij de stad zouden hebben ge bombardeerd. Ook de directeur van hotel Savoy-Homann zeide in een telefoonge sprek niets van een bombardement te hebben bemerkt. Protesten A.F.P. meldt uit Kopenhagen, dat het Deense ministerie van buitenlandse zaken op verzoek van de Dansk Frans Damp- skipsselskab voornemens is stappen te doen in verband met de beschieting van het schip Bretagne dezer rederij bij Pa dang. Deze beschieting zou gebeurd zijn toen het schip zich buiten de territoriale wateren bevond. Reders te Singapore in Malakka vragen van hun regeringen stappen tegen de aanvallen van Indone sische oorlogsbodems op hun schepen. Ra- dio-Padang meldt, dat een Indonesisch korvet in de grond geboord is door kust- batterijen. (Van een onzer verslaggevers) EEN ZWARE BRAND heeft zaterdagmiddag de r.k. kerk van de parochie van het Allerheiligst Sacrament aan de Sportlaan in Den Haag geheel verwoest. Alleen de toren en de muren vormden, nadat de brandweer na uren werken kon inrukken, nog de trieste afscheiding tussen de Vogelwijk en de Sportlaan, in welke omgeving duizenden belangstellenden naar de vuurzee en de verbeten strijd van de brandweerlieden hebben staan kijken De schade aan het uit 1926 daterende kerkgebouw loopt in de tonnen, maar wordt door de verzekering gedekt. Tü'dcns de blussingswerkzaamheden. die onder leiding stonden van de comman dant van dc brandweer, de heer H. J van Oostveen, is burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die kort tevoren met een persoonlqk woord de begrotingsde batten van de Haagse gemeenteraad bad gesloten, aan een groot gevaar ontsnapt. De burgemeester wilde met enkele brandweerdeskundigen de situatie in het kerkgebouw in ogenschouw nemen, toen juist op dat moment een deel van het nog brandende dak in het kerkschip stortte. Brandweerlieden en anderen begonnen te* schreeuwen om de burgemeester te waarschuwen. De ondercommandant van de brandweer, de heer J. van Houten, had de tegenwoordigheid van geest de burgemeester achter een pilaar van een zübeuk van de kerk te trekken. Enige tellen later vielen de brokstukken balken en leien van de dakbedekking op de plaats, waar burgemeester Kolfschoten had gestaan- Omstreeks kwart over twee kwamen bij de brandweer tal van meldingen binnen, dat er brand was uitgebroken in de kerk aan de Sportlaan. Uit alle brandweer posten spoedden zich de wagens door de drukke stad naar het terrein van de brand, zodat in totaal zes motorspuiten, drie ladderwagens, een gereedschapwagen alsmede een commandowagen rondom de Inmiddels fel brandende kerk stonden geposteerd. Voordat de brandweer in actie was ge komen slaagden pastoor P. J. M. Heskes en de kapelaans, daarbij geassisteerd door omwonenden er in de sacristie leeg te halen, waarbij men het in het vol met rook staande kerkgebouw en boven zich het brandende dak nauwelijks uit kon houden. De brandweer stond voor een onbegon nen werk. Met de minuut nam de vlam menzee :n hevigheid toe, waaruit duide lijk bleek, dat men er niet aan behoefd* te denken het brandende dak te blussen Van alle kanten werd om de vuurzee en ip het bedehuis een watergordijn gelegd waarbij de spuitgasten zich bijzondei concentreerden op de toren. Ongeveer drie uur stortte het eerste deel van het dak, nl. daar waar de brand boven het priesterkoor was begonnen met donderend geraas naar beneden, tcr- wül kort daarop het resterende deel naar gehouden schip op 17 maart gevlucht is en te Ambon is aangekomen. Radio Moskou beweert, dat Amerika de tegenregering wapens heeft gezonden en noemt dit een flagrante inmenging en provocatie. De communistische vakbond Sobsi be treurt de teruggave van de K.P.M.-sche pen De bond beweert voorts, dat Neder land vrachtauto's, patrouilleboten en an dere krijgsbehoeften zou hebben gele verd aan de opstandelingen. Ook de soda listische Pedoman, de nationalistische Merdeka, Berita Indonesia en Republic oefenen kritiek hierop uit. Bloedbad in Midden- Celebes Drieënveertig mensen, onder wie enige vrouwen en kinderen, zijn kortgeleden on het leven gekomen ln een hinderlaag var de Daroe-l-Islam bij Wadjo-Bone in Mid den-Celebes. aldus meldt Antara. Di slachtoffers bevonden zich in een konvooi vrachtauto's. Antara deelt tegelijkertijd mede, dat troepen van de centrale rege ring in een operatie ter zee en te land Mamoejo in Zuid-Celebes op de D.I. heb- bii veroverd. De D.I. had de plaats twee maanden in bezit gehad en daar 13 ge bouwen in brand gestoken. TOPGESPREK TOCH VOORBEREID DOOR AMBASSADEURS A MERIKA, Engeland en Frankrük over wegen om met Rusland in Washington viermogendhedenbesprekingen te houden op ambassadeursniveau, zo hebben gezag hebbende kringen zaterdagavond in de Amerikaanse hoofdstad vernomen. Aan deze besprekingen zouden deelne men: Mensjikof. de nieuwe Sowj et ambas sadeur in Washington, die bekend staat als „opvallend sociaal", de Britse ambas sadeur Sir Harold Caccia, die ervaring heeft in onderhandelingen met de Russen. Herve Alphand, een der beste Franse di plomaten en voorts een hoge functtona- het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Hiermee zou een top conferentie kunnen worden voorbereid. In Washington doen geruchten de ronde, dat de Sowjetunie zich wellicht eenzijdig bereid verklaren haa-r proeven met kern wapens stop te zetten. Zij hebben zoveel haast achter hun proeven gezet, dat zij hun serie voltooid hebben, voordat de Amerikanen met 'n nieuwe op Eniwetok beginnen. Een dergelijke Russische be kendmaking zou voor üe V.S. in Azië een verlies aan prestige betekenen. VUUR BEDWONGEN Ongeveer vier uur was de brandweer de vlammen meester en kon met de na- blussingswerkzaamheden worden begon nen. hetgeen echter nog uren zou vergen Het tijdstip was toen ook aangebroken om de balans op te maken van de verwoede strijd, die de spuitgasten hadden moeten voeren. Hierbij kon worden geconsta teerd, dat he» interieur van de kerk en hef meubilair dan wel niet door de vlammen, doch wel door het neerstor tende dak zwaar waren beschadigd. Het priesterkoor had alleen waterschade ge kregen, terwijl het altaar, waarvan hel kruis juist zaterdagmorgen in verband met de passiezondag paars omfloerst was slechts geringe waterschade opliep. Het orgel, dat in een der zijbeuken van de kerk staat, had zo goed als geen schade opgelopen, de speeltafel aan de rechter zijde van het priesterkoor wa6 door het Een geweldige vuurzee heeft za terdag de r.k. kerk aan de Sport laan in Den Haag veranderd in een geblakerde ruïne. Het was de spectaculairste brand in de Hof stad sinds de oorlogsjaren bluswater beschadigd. De gaanderij aan de kant van de toren, die met de luid- klokken behouden bleef, kreeg ook al leen waterschade. Het muurwerk, zowel aan de kant van het priesterkoor als aan de zijde van de gaanderij, was ontzet, terwijl de frontgevel van het kerkgebouw aan de Sportlaan enigszins naar voren helde. Deskundigen waren het er nog niet over eens of het kerkgebouw her steld zal kunnen worden of dat de res tanten moeten worden gesloopt, zodat een algehele herbouw zal moeten plaats vinden. Met aan zekerheid grenzende waar- schünlükhcid neemt men aan, dat de brand is ontstaan door kortsluiting. Za terdagmorgen hadden twee elektriciens de laatste hand gelegd aan een algehele vernieuwing van de lichtinstallatie, waar aan men reeds enige tüd had gewerkt. President Nasser contra Saoed In de tweede helft van april zol volgen* rad-io-Kalro in Damascus een proces be ginnen tegen Asaad Ibrahim, schoonva der van koning Saoed van Saoedi-Arabi* en zijn broer Chaled, die ervan worden beschuldigd een belangrüke rol te heb ben gespeeld in het onlangs ontdekt» „complot tegen Nasser", dat zou zijn ge ïnspireerd door koning Saoed en Ame rikanen. Overigens zullen de beide ver dachten bij het proces niet aanwezig zijn Zij verblijven in het buitenland. Gisteren heeft koning Saoed een andere propaganda-stunt van Nasser moeten te genspreken, nl dat hij moeilijkheden heeft met verscheidene prinsen en zou aftreden ten behoeve van zijn broer Mo hammed. Dit weekeinde heeft president Nasser laten weten dat hij in de loop van hei jaar „beslissende hulp" zal verlenen aan de Algerijnse opstandelingen. Lord Beaverbrook Macmillan dient te gaan praten „Premier Macmillian moet zo spoedig mogelijk op het hoogste niveau bespre kingen voeren met de Russen, of presi dent Eisenhower zich daarbij aansluit of niet Misschien kan de premier de Ameri kaanse president ertoe overhalen met hem mee te reizen naar de plaats waar zij de mannen uit Moskou zullen ontmoe ten. Als de Amerikaanse regering niet wil, dient mr. Macmillan voor het Britse empire te spreken. Heeft een gesprek met Kroesjtsjef als resultaat dat mr. Mac millan met spullen thuis komt („brings home the bacon"), dan kan hij president Elsenhower vragen mee aan tafel te gaan en deel te nemen aan de feestmaaltijd Mocht Macmillan daarin slagen, dan zal hij zich eeuwige roem verwerven" Aldus schreef Lord Beaverbrook giste ren onder de titel „Dit is mijn mening" in het Britse blad Sunday Express. De houding van West-Duitsland hoeft vol gens hem geen hinderpaal te zijn. De Westduitsers wensen slechts een confe rentie waarop ook de hereniging ter sprake komt, terwül <ie Russen daaraan nooit zullen deelnemen Sir Winston gaat weer vooruit De gezondheidstoestand van sir Win ston Churchill gaat vooruit, zo is gisteren meegedeeld in Roquebrune. de badplaats aan de Franse Rivièra, waar de grijze staatsman herstellende is van een aanval longontsteking en pleuritis. De mede deling werd gedaan, omdat sir Winstons zaterdag bekendmaakte dat zijn pa- opnieuw in lichte mate aan zijn oude ziekte leed. „De oude Britse staats- voelt zich in dit koude weer niet al te best", aldus dr. David Roberts. Jezus lijdensweg De arme weduwe Voorwaar, ik zeg u: deze arme weduwe heeft het meeste in de offerkist geworpen van allen Marcus 12 vers 43 dertien in getal en bestemd voor al lerlei doeleinden. Trots loopt Juist een brengen dat ooit gebracht is: het offer schriftgeleerde naar een van deze Zün leven ter wille dige wereld, van een egoïstische we reld, waarin de schünvroomheid het wint van de ware godsvrucht. Zojuist heeft Hü in striemende woor den Israëls leidslieden hun gedrag verweten. De schriftgeleerden, die zo gesteld zün op het wandelen in lange gewaden, op de begroetingen op de markten, op erezetels in de synagogen en eerste plaatsen bü de maaltüdcn, die de huizen der weduwen opeten en voor de schün lange gebeden uitspre ken Wat weten deze mensen van offeren? de tempel Jeruzalem. Het is druk in de voorhof der vrouwen en veler be- ZONOVERGOTEN ligt Z-l van Jeruzalem Hel blokken. Rinkelend valt het geld naar beneden en lnid klinkt zün stem als hü roept hoeveel hü gegeven heeft en voor welk doel zo wil het Immers de traditie! Vlak achter hem komt dan een arme weduwe. Twee pen ningskes werpt ze In de offerkist. Maar een klein bedragje, net genoeg voor een heel bescheiden maaltijd. Het Is alles wat zo heeft. Toch geeft ze niet één penning ze geeft ze belde, uit liefde voor haar God en voor Zün dienst geeft ze ze uit de eenvoud haars harten. Ze geeft een -offer Om dit offer is er blüdschap in de hemel. Want liefde en dankbaarheid zün er de drüfveren van. Ongeweten heeft deze weduwe de Heiland getroost aanval, waarvan hij nog niet ge heel is hersteld, zal prins Bernhard niet aan alle onderdelen van het Brits staatsbezoek aan Nederland kunnen deelnemen. In hofkringen is vandaag druk beraadslaagd over de wijzigingen, die dientengevolge in het programma moeten worden aan gebracht. De moeilükheden zyn ontstaan, doordat de griep onverwacht de Prins langer bed hield, dan men had verwacht. Van daag was hy wel in zoverre hersteld, dat hem werd toegestaan aan te zitten paleize bü gelegenheid de lunch I het afscheid bassadeur. i de Italiaanse Koningin Elizabeth II en de hertog Edinburgh, die zich vanavond in Harwich nschepen aan boord van het koninklijk jacht Britannia, worden morgen vroeg half acht in de Nederlandse territo riale wateren verwach.t Terwül de stelijke bezoekers onderweg zün, zal ln de drie grote steden nog druk gewerkt worden aan de voorbereidingen. Ook in het afgelopen weekeinde is er hard ge zwoegd. In Den Haag werden gisteravond allerlei benodigheden voor de plechtighe- "in Amsterdam op een speciale treir de hoofdstad gezet. De trein trans- T")E EERSTE in serieproduktie gereedgekomen Fokker F-27 Friendship ■»-' heeft het afgelopen weekeinde het luchtruim gekozen. Men was hier mee meer dan een week voor op het produktieschema, dat dertig maanden geleden werd opgesteld door de fabriek. Produktie ruim een week voor Deze eerste machine is bestemd voor de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lin-| gus. die er echter pas in oktober (volgens contract) de bezitter van zal worden In de tussentijd zal. zoals dat bü een eerste produktiemachine gebruikelijk 16, een uit voerig vluchtprogramma worden afge werkt. De proefvlucht werd uitgevoerd door de chef-invlleger A. P. Moll, invite-, ger R. Walker en boordwerktuigkundige G. C. Dik. dc reglstratieletters EI-AKA ontvangen, Het opent de serie Fricndship-schroeftur- binevliegtulgen. die voor een toenemend aantal luchtvaartmaalschappüen in aai bouw zün. De seriebouw van dit nieuwe tweemo to rige Nederlandse verkeeretoestel begint op Schiphol zienderogen sneller te lopen. Een groot aantal toestellen in verschil lende stadia van assemblage. Fokker op Schiphol wordt bijgestaan door het be drijf te Dordrecht, dat grote onderdelen, zoals vleugels, romp, voorstukken en mo torgondels bnuwt. Naast de militaire pro duktie van Hunter straaljagers, neemt de Het nieuwe toestel, uitgevoerd In het, bouw van de Friendship een steeds gro- klcurenschema van de Aer Lingus, heeft I tere plaats in het Fokkerbedrijf ln. porteerde midden in de nacht serviezen, tafelzilver, rijtuigen, paarden en derge lijke. In de nacht van dinsdag op woens dag zal dit karwei zich herhalen in om gekeerde richting, want woensdag moeten verschillende zaken ook weer in de Re sidentie gebruikt worden. In het Rijksmuseum zün dit weekeinde nog schilders en behangers aan het werk geweest. Vele schilderstukken zqn ver plaatst, waaronder De Nachtwacht. De hoffunctionarissen, zowel als het hofper soneel zullen woensdag als er Staten verkiezingen zün niet de gelegenheid hebben ter stembus te gaan. Zü stem men allen bü volmacht. Diplomatieke kringen in Londen ver wachten, dat de Britse minister van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd, die ko ningin Elizabeth op haar bezoek naar Ne derland vergezelt, van deze gelegenheid gebruik zal maken van het voeren van besprekingen met zijn Nederlandse ambt genoot, mr. Luns. Als onderwerpen van bespreking worden genoemd: de topcon ferentie, ontwapeningsvraagstukken, de NAVO en de Westeuropese unie. Versterking voor Franse troepen Tienduizend Franse soldaten worden uit Marokko naar Algerije overgebracht om de Franse strüdkrachten daar te ver sterken, aldus is gisteren in militaire kringen te Rabat verteld. Er zullen nog een kleine 50.000 Franse militairen in Ma rokko achterblijven. Angst in Amerika voor recessie De Amerikaanse commissie voor eco nomische ontwikkeling, een particuliere organisatie van zakenlieden en economen, verklaart, dat produktie, inkomsten en werkgelegenheid ln februari een bijna even belangrijke daling hebben te zien gegeven als in 1949 en 1954. Als de eco nomische toestand veel ernstiger wordt dan tüdens vorige recessies, zijn ener gieke maatregelen nodig. De commissi# wil, dat de regering als de daling in maart en april aanhoudt, de inkomsten belasting tijdelijk tot 31 maart 1959 met 20 procent zal verlagen, en zorgen zal voor zeer ruime reserves bij de banken en de leiders van ondernemingen om de aankoop van produktiemiddelen en de bouw van fabrieken niet uit te stellen, opdat de toestand gunstiger wordt voor een economische opleving en de bestrij ding van d« recessie gemakkelijk weder kan ophouden. Arthur Burns, gewezen voorzitter van Eisenhowers raad van economische ad viseurs, acht het voorbarig te menen, dat het einde van de recessie in zicht is en hü wil, dat de Inkomstenbelasting voor bedrijven met 19 miljard verlicht wordt. m De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog weinig, later van het zuiden uit toe nemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Krachtige tot matige ruldoostelüke wind. Van nacht minder vont. Morgen overdag Iets hogere tempe raturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 unr). Dinsdag 25 maart: Zon op 06.33 uur, onder 19.00 uur; Maan op 08.42 uur, on der HET WEER IN EUROPA Luxembur Parijs j.»?

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1