Van melk en boter hebben we meer dan genoeg BEDRIJFSLEVEN LAAT KRITIEK HOREN Brengen tweede melksoort en botermelange uitkomst? RAIFFEISEN-BANK KW 99 bij Texel aan de grond gelopen zweRvec Wagenaar contra Paul de Groot IflEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 22 MAART 1958 (Van onze sociaal-economische redactie.) TVTA 1945 zijn in Nederland alle mogelijke maatregelen genomen om onze 1T melkproduktie op te voeren. Nu, dertien jaar na de oorlog, is het getij evenwel gekeerd. Nederland zit met een melkplas, die te groot is, met voor raden zuivelprodukten waarvoor geen rendabele afzet gevonden kan wor den. Overheidsmaatregelen zijn nodig geworden tot beperking van de pro duktie en tot het zoeken van allerlei ingewikkelde wegen, die voor de ge wone consument veelal onnavolgbaar zijn, om toch nog maar de melk en de melkprodukten aan de man te brengen. Zoals het nu is gaat het niet langer. Honderden miljoenen moeten jaarlijks bij onze overproduktie ge legd worden om de melkprodukten toch maar kwijt te raken. De minister van landbouw heeft en-1 worden Blijft men nog steeds kele weken geleden een moedig besluit' genomen. Hoe de inhoud 16 laten even ter zijde, maar er was moed nodig om een aantal heilige huisjes ver te gooien- Om de duizenden tonnen overtollig melkvet kwijt te raken zal een vettere melksoort van 3% pet vet in de handel gëbrachlt worden en het plan bestaat het publiek een margarinesoort aan te bie- den, waarin boter is verwerkt, een zo- genaamde melange. Beide maatregelen zijn gisteren breed voerig besproken resp. in het produkt- schap voor margarine, oldën en vetten in het bedrijfschap voor de detailhandel In het produktschap ging het begrijpe lijkerwijze voornamelijk lange. De margarinefabrikanten hadden azfonderiij'k reeds duidelijk gemaakt dat zij tegen ejjn melange waren Gisteren zijn alle bezwaren voren gebracht; 6terke argumenten zijn tegen de melange aangevoerd. Zo 6terk zelfs, dat de stemmen van werknemers- zijde, die aanvankelijk nog wel iets dach ten te zien ln deze melange langzaam aan verstomden en het bestuur van he: produktschap zich ten slotte met alleen een stem van de detailhandel sprak tegen een melange. Men was het eens met een nota waarin vele bezwaren waren opgesomd. Wat waren dan de argumenten? By het publiek bestaat op het ogenbHk de neiging eerder een goedekope garine te kopen dan een duurdere. Een melange met 15 pet. botervet of roor echter per pakje ongeveer 55 tot 58 moeten gaan kosten. Dit is primair al in strijd met de opvatting van bepaalde jrganisaties die de cluse zijn gekomen dat de voedingswaar de van boter niet groter Is dan van mar garine. Deze organisaties zouden dus hun leden het kopen van melange moeten afraden. Maar mocht deze toch verkocht den, dan zal ze niet nalaten invloed uit nen op de kosten van levenson- i en te zijner tijd het indexcijfei De afzetmogelijkheden zijn echter ook wankel omdat regelmatig de koelhuis- boter op de binnenlandse markt komt, naar verhouding ook wat de prijs de roomboterliefhebberc veel aan trekkelijker is. Deze boter moet immers' tegen sterk verlaagde prijzen geruimd VALKENBURG Zondagsdienst t (Advertentie) OPROEPING tot hot bijwonen ener ALGEMENE VERGADERING der Coöp. Raiffeiscnbank Valkenburg Z.H. Valkenburg Z.H. op 28 maart a.s. in het jafe „Het Wapen van Valkenburg" te Val kenburg Z.H. Agenda ligt ten kantore der bank ter In- HET BESTUUR. ZOETERWOUDE Geen zang, maar toneel De christelijke gemengde zangvereni ging Zingt den Heere kon gisteravond bij de jaarlijkse uitvoering niet zingen. Er Pas een nieuwe dirigent en men is nog niet voldoende op elkaar ingesteld om Zoeterwoucers van mooie zang te la ten genieten. Toch is het een fijne avond geworden, want men speelde toneel. Het was een «tuk met spanning „Waarom zweeg je zolang?" en er werd heel goed spel ge toond. Ds. Van Embden zei het een pres tatie te vinden, dat de werkelijkheid zo diep was benaderd. Hij noemde het ge heel dan ook in zijn slotwoord ..van boog gehalte en met culturele waarde" HILLEGOM Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Ten Hoopen, telefoon 5417. Burgerlijke stand Geboren: Maria Anna Clazina Sophia, d van H J Zegwaard en C J Jooren; Hen- drika Sophia, d van C van Groenigen en S B de Boer; Willem, zoon van W. Ei- derbroek en H van der Leeden; Peter Jo- z van C G van Duin en A Rot mensen; Antihonie, z van C P Ultee en Mal van Drunen, Ondertrouwd: A Rutten en M C Pijper»; E C A Hulse-bosch en J M Hoogerwerf. Getrouwd: J Veen en H H Heske; G Bruin en J Rovers; P C G M van Uden en M Hattink. dat de botermelange wordt verkocht, dan zal dit vooral samen met de koel- hudeboter niet nalaten zijn invloed uit te oefenen op de margarine-omzet Deze zal dalen met als gevolg een redelijke kans tot prijsstijging en moeilijkheden bij de verschuiving in werkgelegenheid. In de melange-aangelegenheid zit dus een prijsverhogende tendens. Daarbij merkt men nog op, dat de melange-om zet een onwaarschijnlijk grote omvang zal moeten gaan aannemen (een men ging van 15 pot boter is al veel) wil deze Iets gaan betekenen voor de oplossing van ons melkvetoverschot). Voor niets Vindt de melange echter geen vol doende afzet (en de mening van des kundigen helt naar deze kant over), dan heeft de industrie grote bedragen geïn vesteerd voor niets, is men tot een duur dere produktie gekomen zonder iets ver beterd te hebben in de situatie, en heeft men behalve grote botervoorraden waar voor geen afzetmogelijkheid bestaat ook nog vier „boter"-soorten in Nederland, namelijk: margarine, koelhuisboter. me lange en roomboter Bij deze probleemstelling vraagt men zich af. of de minister niet beter het ad vies van het produktschap voor zuivel had kunnen opvolgen, het algemeen vet percentage van de melk tot 3 pet ver hogen. Dat zou per jaar de extra afzet betekent hebben van 9000 ton melkvet Voor de minister is echter een van de belangrijkste bezwaren geweest de stij ging van de melkprijs voor de consu ment. Het produktschap had deze stij ging op 2 cent per later gesteld. VeleD vragen zich echter af of dit wel Juist is De minister heeft nu ook de subsidie met 0.4 cent verhoogd. Bovendien was daD een groot deel van de exportsubsidie voor boter vrijgekomen en zouden waarschijn lijk ook de produktlekoeten voor melk* ontvetting gedaald zijn. Een zeer geringe melkprijsstijiging zou bovendien aan vaardbaar geweest zijn, gelet op het feit dat thans de melange aanzienlijk meer dan de margarine gaat kosten en een prij66ttjging van de margarine niet uit gesloten ie. Een kritischer instelling tegenover deze twee cent zou misschien meer uitkomst gebracht hebben. Thans dreigt men met een dure melange en duurdere marga rine nog met eenzelfde zuivelprobleem te blijven zitten. Opvattingen die men thans bij het bedrijfsleven kan beluista- Uitkomst Of de melk met 3% pot. vet, die 50 cent per fles zal moeten gaan kosten, uit komst zal brengen, acht het bedrijfsleven ook zeer de vraag. In het buitenland vormt de vettere melksoort ongeveer R pet. van de totale melkconsumptie. Voor Nederland verwacht men een dergelijk percentage Enige betekenis kan hieraan niet ontzegd worden. De melkfabrieken vrezen echter knoeierijen en de detail handel in het bijzonder een grotere clan destiene verkoop van volle melk recht streeks van de boerderij, vooral wanneer de maatregelen van de minister gecom bineerd worden met een beperking van de produktie. Krijgt de boer voor een produktie boven een bepaalde limiet niet meer de gerantieprijs, dan zal deze melk maar al te gemakkelijk een clandestiene afzet vinden tegen een voor de boer aanzienlijke prijs. De volle melk kost offioieel immere vijftig cent per Liter. Deze vrees is des te gegronder al6 men weet dat op het ogenblik al ongeveer 5 pet. van de melkproduktie clandestien afgezet wordt. De Algemene Inspectie Dienst (A.I.D.) is niet in staat hierop op afdoende wijze controle uit te oefe nen Het bedrijfschap sprak gisteren hierover zowel in economisch opzicht als uit het oogpunt van volksgezondheid zijn grote verontrusting uit. De afleve ring van melk op de boerderij is immers veelal in strijd met alle hygiënische voorzorg en bovendien wordt de detail handel uitgeschakeld. Voorgesteld werd voor een effectieve controle de minister van justitie te ver zoeken de rijkspolitie in te schakelen. Brieven waarin de verontrusting van het bedrijfschap wordt uitgesproken, zijn dan ook verzonden naar de minister van landbouw, de minister van economische zaken en de minister van justitie. Wat betreft de melange zal het pro duktschap voor margarine, vetten en oliën eerst nog overleg plegen met het produktschap voor zuivel, alvorens een standpunt aan de minister van landbouw zal worden bekend gemaakt. Om tot het produceren van een me lange te komen, zal het nodig ztfn, dat het produktsohap eerst de verordening inhoudende een mengverbod Intrekt. Weigert het produktschap dit, dan zal de minister de verordening ter vernieti ging aan de Kroon moeten voorleggen, die daartoe het advies van de Raad van State zal moeten inwinnen. LEIDERDORP Speelweide Berkenkade Langs de Berkenkade is een speel weide gekomen. Deze^ is te bereiken over het erf van de woning Van der Valk Boumanweg 47, naast het kinderhuis „Voordorp". Dit erf mag alleen als toe- gangspad worden gebruikt Agenda gemeenteraad Vrijdag kwart voor 8 komt de raad bijeen. Agenda: voorstel tot regeling van het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten; voor stel tot het aangaan van een lening bij de Bank Ned. Gemeenten; voorstel sub sidie Chr. Oranjevereniging in de kosten schoolfeestjes en -reisjes; voorstel verlenging ontruimingstermijn onbewoon baar verklaarde woningen; voorstel te gemoetkoming in kosten van uitzending van een kind naar de Leidse Buitenschool te Katwijk aan Zee; vaststelling rekening zwemvereniging; aanvulling van de hy potheek-garantieregeling voor de parti culiere woningbouw. Subsidie Oranjevereniging B. en W. setllen de raad voor, een sub sidie van 1050 te verlenen aan de Chr. Oranjevereniging voor het houden van schoolfeestjes en -reisjes. Dat is een sub sidie van 75 cent per leerling in de leef tijd van 4 tot 14 jaar. Onbewoonbare woningen Voor de woningen Hoofdstraat 208 en 210 dient de termijn voor ontruiming te worden verlengd. Op 5 april verstrijkt de termijn en het is B. en W. niet mo gelijk. nog voor deze datum andere woonruimte toe te wijzen. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Bakema alhier, telefoon 24828. Wijkverpleging: zuster Hoogvliet, Kom v. Aaiweg 7, telefoon 24909, bij geen gehoor: Pluk de vruchten van uw geld! Een spaarrekening bij onze Bank is vruchtdragende rekening. Uw geld is l voor brand en diefstal, is dagelijks opvraagbaar en levert een goede rente op. Voorstraat 50 Katwijk aan Zee SPAARBANKIEDEREEN Visserij golf j es VAN EEN wel zeer benauwd avontuur is de grote Katwijkse motortraw ler Maria Theresia KW 99 van de N.V. v.h. N. Haasnoot te Katwijk aan Zee in de nacht van donderdag op vrijdag onder de Nederlandse kust overkomen. De vrij nieuwe trawler was onderweg van de visgronden in de noordelijke Noordzee naar IJmuiden om vrijdagmorgen aan de afslag te'verschijnen en ook nog te lossen. De havenarbeiders behoefden om twee uur die nacht niet te komen, want de Maria Theresia, waarop schipper J. Guyt 't bevel voert, liep aan de grond ter hoogte van de verkenningston van 't Molengat ten westen van de zuidpunt van Texel. De stranding geschiedde omstreeks tien uur donderdagavond. De Texelse motorkotter Orion TX 5 bood zijn diensten aan om een poging tot het vlotbrengen van de Maria Theresia te doen. Met instemming van de verzekering en de rederij zou deze poging worden gedaan. De Orion ging in de nacht onderweg aar de Katwijkse trawler en zou dagmorgen tegen zes uur in de buurt zijn. Om kwart voor zes slaagde me in op eigen kracht met de Maria The- esia vlot te komen. De Texelse kotter werd bedankt r werd koers gezet naar IJmuiden e 20 kisten vis en '1500 stuks kabel jau- t enaan boord. De trawler zou nu NET LEVEN MPhowM WE HEBBEN ONS laten fotograferen -| AAA 1 met mademoiselle Ruth Graft, om- ll.UUU mannen bou- .t we een herinnering wilden bewaren ,n de Belgische „hostess", die ons op n koude en gure dag uren en uren achtereen opgewekt en onvermoeid heeft rondgeleid over het onafzienbare terrein, waarop op het ogenblik de wereldtentoon- j dacht wordt gevestigd op wat in België, stelling wordt opgebouwd, en x(J heeft ons over die expositie alles en alles verteld. de laatste tien jaren tot stand wen de wereld op stelling alles en alles kunnen vertellen, want mademoiselle Gruft heeft ons goed ingelicht. Maar We zullen niet al te uit voerig zijn, want binnenkort komen we op de expositie nader terug. Wat we u wel willen verklappen is, dat België met knappe stand komt, waarin de mademoiselle het ontvangst- waarovcr ze juist lachend een aardige opmerking maakte, toen de fotograaf, op ons I centrum, dat op het tentoonstellingster- verzoek, zijn toestel instelde en afknipte. Ze zei: „Als u naar Brussel komt om dejrein aanwezig is. Ze zei: „Hier wordt de wereldtentoonstelling te bekijken, breng dan uw vrouw nooit in dit paviljoen, wantbezoeker alle service verleend. Als hij dat gaat u geld kosten. Hier nl. worden alle dingen uitgestald, die een vrouw mooi's m°rgens vermoeid van een verre op de expositie arriveert, kan hij hier Hebreeuws nl. worden alle dingen uitgestald, die ei vindt en graag wil bezitten. Hier zult u straks het prachtigste zilver kunnen bewon deren, en diamanten, en kristal, maar ook bontmantels en dure japonnen, die de moeite van het zien waard zijn." het kamp kon lachen. Mijn vader en mijn moeder werden eveneens in een concentratiekamp opgesloten. Mijn vader is na de oorlog teruggekeerd, van mijn moeder heb ik nooit meer iets gehoord. Op het ogenblik studeer ik in Brussel, maar als de tentoon stelling is afgelopen ga ik naar Ge- nève, naar de bekende tolkenechool, want ik wil tolk worden. En daarna," zei mademoiselle Gruft, „ga ik mis schien wel naar Israël, want ik vind dat een mooi en prachtig land." Mademoiselle Ruth Gruft zal dus, als de fotograaf woord houdt en ons de foto doet toekomen, in ons fotoalbum wor den ingeplakt en later zullen we als we haar beeltenis rien altijd terugdenken aan ze ons heeft verteld. Ze zei: „Ik ben lar en behoor tot de vier jongste „hoste6se6", die zijn aangenomen om gas- van de wereldtentoonstelling dienst t© zijn. Er waren 4000 sollicitan ten, maar er zijn slechts 280 aangenomen. Het examen, dat we moesten afleggen was erg zwaar. We hadden een stage van drie maanden en in die periode moesten we bewijzen, dat we ons in alle opzich ten als goede gastvrouwen kunnen gedragen. Ik spreek en versta Frans, Nederlands, Engels, Duits, Pools en He breeuws. Ik ben de enige, die de He breeuwse taal machtig ben. Van mijn zesde Jaar af, heb ik Hebreeuws geleerd kortgeleden ben ik nog twee maan- in Israël geweest." Kamj: „Ik spreek Pools," vertelde ze, „om dat mijn ouders uit Polen afkomstig zijn. Nog voor het uitbreken van de oorlog echter kwamen ze naar België en ik ben in België geboren in okto ber 1939, De oorlog heb ik dus niet bewust beleefd. Toen de Duitsers Bel gië hadden overvallen, werd ik in een kamp gebracht, eerst in een kamp bij Antwerpen, later in een kamp in Duitsland. Ik was te jong om te beseffen, wat er was gebeurd, en daarom was ik ook de enige, die ln Jeruzalem „Heeft Israël op de wereldtentoonstel ling ook een paviljoen?", vroegen we haar, „dan willen we dat graag zien". Toén we het paviljoen der Israëliërs be traden, was een hunner, Tsadok Massry, bezig met het restaureren van een prach tig mozaïek, dat in een synagoge in Ne- rim was gevonden en tweeduizend jaar oud moet zijn. „Kijk," zei mademoiselle Gruft, „daar ziet u een afbeelding, die de Leeuw van Juda moet voorstellen en daar is een afbeelding van de kandelaar Salomo. Ma schüomech," Informeer de ze bij Tsadok Massry, „hoe gaat het u?" De Jonge Israëlische kunstenaar zei, dat hij het wél maakte en vertelde ons enthousiast over zijn werk, waarbij ma demoiselle Gruft al® tolk optrad. „Nu zal Ik u een groot wandbord laten zien, waarip ln 35 talen een zin uit de thora staat. Leest u maar ln uw eigen taal." En we lazen: „Jeruzalem, Indien ik u vergete, o Jeruzalem, zo vergeta mijn rechterhand zlehzelvc". We zouden u over de wereldtentoon- kamer krijgen om eerst goed uit te rusten alvorens hij zijn rondwandeling begint. Maar hier kan hij ook bloemen kopen, telegrammen versturen, douche nemen of een bad, geld wisselen, zijn correspondentie verzorgen, zich he lemaal opknappen, zijn haar laten knip pen en zioh laten scheren/' Bouwen „Als u om u heenziet." zei mademoi selle Graft, „denkt u natuurlijk dat de expositie nooit op tijd klaar zal Maar daarop kunt u wel Elfduizend mannen werken hier, élke dag. En zij bouwen met z'n allen wereld. De grootste paviljoens zijn die van Rusland, die een oppervlakte bezit ten van 27.000 vierkante meter, ei Nederland, Frankrijk en Amerika, 25.000 vierkante meter zijn. Een maand geleden was hier alles nog zo modderig, dat we met knielaarzen moesten rond lopen. Nu ziet u al wegen. Het atomium is al klaar, en met de inrichting er afwerking van zeer vele paviljoens is begin gemaakt Het Duitse paviljoen was in 16 dagen opgezet. En de „stad morgen", een miniatuurstad is ook al goed als gereed. Als u over 'een paar weken komt kijken, zult u versteld Brussel wordt interessant. Op e« pervlakte van 2.000.000 vlerkante meter worden indrukwekkende paviljoens ge bouwd en wondermooie tuinen aangelegd Vijftig landen en acht internationale or ganisaties zullen vertegenwoordigd zijn." Mademoiselle heeft verteld, want zU Is een goede „hostess". Maar, zoals gezegd, daarover zult u li <K neemt J 7^ /T >r" vaker ZWAARDEMAKER sevilla orange marmelade morgen aan de afslag lossen. Het schip liep vrijdagmorgen omstreeks half elf te IJmuiden bininen. Omtrent dc oorzaak van deze stranding ernamen wc, dat het plaatsbepalings apparaat aan boord van de Maria The resia tijdens de sneeuwbuien boven de Noordzee niet ghecl betrouwbaar moet hebben gewerkt. De trawler zou nog vandaag na de lossing van de vangst in het dok worden geplaatst of op de helling gaan voor on derzoek van de bodem-, roer- of schroef- schade. Rokersdorp verdwijnt Het rokersdorp te IJmuiden gaat verdwijnen. Alle personen, die in het visserijbedrijf werken, kennen dit ge hucht aan de zuidkant van IJmuiden bij de Haringhaven en aan het Ro kerspad. De gemeente heeft het ter rein nodig voor de vestiging van nieuwe industrieën. Als nieuwe plaats voor de rokerijen is aangewe zen een terrein onmiddellijk ten wes ten van de Haringhaven. Als uiterste datum heeft het gemeentebestuur voor deze ontruiming van de gehuur de terreinen 1 januari 1959 genoemd. Aan de vrijdagmarkt De IJmuidense vrijdagmarkt kreeg on danks het uitblijven van de Maria The resia bezoek van drie trawlers en tal van kotters en loggers. De aanvoer bestond uit 4500 kisten vis, waarbij 250 kasten sohelvis, 30 radio, 275 wijting, 250 kabel jauw en gul, 375 kooïvie, 1300 verse ring uit de Noord, 250 verse haring uit de Zuid, 500 makreel, 850 schol, 15.000 kg tong en 2700 stuks stijve kabeljau- De prijzen waren goed, uitgezonderd die van de kabeljauw, waarvan de markt komt. De export kooht deze kabeljauw voor f 45 tot f 22 per 50 kg. Andere visprijzen lagen echter aanzien lijk hoger. De Postboy, die naar zee was gegaan op 11 maart, was presens met 980 kl6ten verse haring, 170 koolvis, 60 makreel, 45 wijting. De rederijgenoot Allanwater (ver trokken op 10 maart) zorgde voor 115 kisten schelvis, 40 radio, 300 verse ha ring, 130 koolvis, 40 gul en kabeljauw, 180 wijting, 25 makreel, 1200 stuks Ijs- en 1200 stuks stijve kabeljauwen. Voorts was de Elie. die op 13 maart uitliep, binnen met 120 kisten schelvis, 10 radio, 90 ka beljauw en gul, 60 koolvis, 150 makreel, 70 wijting, 1450 stuks kabeljauwen. Aan de zaterdagmarkt De Maria Thereaia lost dan vandaag 40 klrten schelvis, 120 gul en kabeljauw, 300 makreel, 90 verse haring, 280 wijting, 5 diversen, 1500 stuks stijve kabeljau wen. De Medan zorgt verder kisten schelvis, 80 koolvis, 375 ring. 110 makreel, 115 wijting en 250 stuks ijskabeljauwen, Als derde boot meldde zich de Katwijkse trawler Deining KW 8 met 230 kisten schelvis, 110 kisten ge stripte wijting, 280 koolvis, 400 verse haring, 10 diversen en 700 stuks stijve kabeljauwen. SASSENHEIM Zondagsdienst De zondagsdienst der hulsartsen wordt waargenomen door dokter Van Raay. VOORHOUT Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Van Raay. Nieuws van en voor Katwijk Katwijkse kotter Vorige week is de Katwijkse visserij- vloot verrijkt met een nieuwe kotter, die op 10 maart voor de eerste reis ter serij is vertrokken. Het vaartuig, dat de naam Dirk Taart. KW 134 draagt, Is ge bouwd bij de scheepswerf firma A. Hak- voort en Zoon te Monnikendam voor re kening van de Rederij Gebr. Taart. De bruto-inhoud van ddt nieuwe schip bedraagt 85 ton bij een lengte tussen de loodlijnen van ratm 25 meter, breedte 6.20 meter en een holte van 2.80 meter. In de motorkamer Is een Bolnes-motor 250 p.k. geplaatst. De rederij Ttaat heeft het vorig Ji haar endge motorlogger, de Katwijk III KW 161 verkocht aan de rederij Schaap Krijgsman. Het nieuwe schip waa thans aan de visserij wordt deelgeno men, draagt het nummer van de inder tijd voor de sloop verkochte stoomtraw ler Katwijk II KW 134. Tandarts De dienst van de tandartsen wordt waar genomen door de heer Verkalk, Zeeweg KATWIJK a.d. RIJJS Lezing over angst voor Christen Vrouwenbond Voor de plaatselijke afdeling van d Christen Vrouwenbond sprak gisteravond in zaal Rijnstraat de heer A. C. Monster uit Den Haag over „Angst in het kinder leven". Angst is een fel bewogen gevoel. „We moeten echter onderscheid maken tussen angst en vrees". Bij de laatste ls de oorzaak bekend, terwijl bij angst iets onbestemds de achtergrond vormt. In het kinderleven komt angst veel veoi deze is dikwijls zeer diep. Dikwijls spelen jeugdervaringen een grote rol. Veelal zijn deze reeds lang verdrongen, maar in het onderbewuste leven ze voort. Ook het milieu is van invloed, ddt kan op het zenuwgestel inwerken. Voorts ma ken volwassenen de kinderen soms bang door te dreigen met boeman of politie, waarbij dikwijls wordt vergeten, dat kin deren, wat grote mensen zeggen, geloven. Ook met woordspelingen moeten we voorzichtig zijn. Het is volkomen fout angst aan te jagen met hel en duivel. De Bijbel spreekt in hoofdzaak van Go niet over hel en duivel. Het is onze plicht angst te voorkomen en te genezen. Daarbij moeten we kdnde- De bijeenkomst stond onder leddimg van de waarnemend presidente, mej. S. Feenstra. Ouderavond inet zang en kleurendia's In de gymnastiekzaal van de Otto Baron van Wassenaer van CatwtJckscbool werd gisteren een ouderavond gehouden, waarvoor goede belangstelling bestond. De bijeenkomst stond onder leiding van het hoofd der school, de heer M. M. Vöge. Na een kort openingswoord zegde een aantal kinderen van dc vjjfde klas enkele gedichten op en zong een koortje, gevormd uit meisjes van de hoogste klas, enkele liederen, waarna opnieuw kinde ren declameerden. De heer E. van Weusyeen vertoonde daarna kleurendia's over de in de afge lopen zomer gemaakte schoolreisjes. Een fraaie filmstrip over de Noormannen werd toegelicht door de heer Vöge. Deze sprak nog onder meer over de nieuw te bouwen school aan de Nieuwe Duinweg en ten 6lotte over de financiële gevolgen van deze bouwplannen. ARJ08 Maandagavond 8 uur wordt in de zaal aohter de Geref. kerk een vergadering gehouden van de ARJOS. Reuma-collecto In de komende week wordt een huis- aan-huisoollecte gehouden ten bate van de Ned. vereniging tot Reumabestrijding. Oorspronkelijk was deze collecte aange kondigd van 24 tot 29 februari. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen KATWIJK AAN ZEE Evangelisatie in etad en dorp Onder leiding van ds. F. Offerings heeft de wijkgemeente Zuid-West gisteravond in de zaal bij de Oude Kerk geluisterd naar dr. Van der Most, die onder de titel De grote werken Gods ln een wereldse wereldstad" een beschrijving gaf van het godsdienstige leven in New York. Juist in een miljoenenstad, waar de enkele mens ln de massa dreigt te verzinken, kan de Bijbel een krachtbron vormen, die de mens tot trouw aan God inspireert. Spreker deelde mee, dat op Hervor mingsdag huis-aan-huis-bezoeken ln de grote wereldstad werden afgelegd, wat vele resultaten heeft opgeleverd. Maar de evangelisatie-arbeid richt zich niet alleen op de grote conglomeraties. In de Neder landse plattelandsgemeente Nieuwe Peke- la bijvoorbeeld werd dit door de afdeling van de Christen-Vrouwenbond gedaan, waarvan het resultaat was, dat niet min der dan driehonderd bijbels bij de gezin nen werden gebracht. Hieruit kan men de conclusie trekken, dat het geestelijke kontakt vaak bij de deur tot stand komt. In een deze week gehouden kaderverga dering van de Amsterdamse afdeling van de tot de E.V.C. behorende Bond van Nederlands overheidspersoneel heeft het communistische Tweede-Kamerlid Gerben Wagenaar zich uitgesproken tegen het beleid van de C.P.N.-secretaris Paul de Groot in het conflict om de E.V.C. De vergadering besprak de vorming van de zogenaamde „commissie uit E.V.C.- bonden", die het secretariaat van de E.V.C., bestaande uit de heren Reuter, Brandsen en Smid, niet langer erkent In deze kringen wordt gesproken van een „staatsgreep ln de E.V.C.", die definitief zou worden op 29 maart, de dag waarop een algemene hoofdbesturen vergade ring van de Eenheidsvakoentrale door een aantal bonden is bijeengeroepen. Het Evangelie op eenvoudige wijze ver kondigen, is volgens de inleider de beste manier om er de mensen mee in aanra king te brengen. Na de pauze werden enkele films over New Yord vertoond. Spreekbeurt Dinsdagavond half acht spreekt in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente ds. J. W. Kersten uit Scheveningen. Kerkdienst Morgenmiddag 4 uur gaat in de Nieu we Kerk voor ds. C. van den Bosch van Bodegraven. Geslaagden Bij de door de scheeps- en kusttelegrafie van de P.T.T. te 's-Gravenhage afgenomen examens voor radiotolefonist zijn ge slaagd: M. van Duyvenvoorde Dzn., stuur man van de KW 41; A. van Duyvenvoorde Dzn., schipper van de KW 170 en Com. van der Plas Gzn., van de KW 123, Bij de te 's-Gravenhage door een rijks commissie afgenomen examens voor stuurman bij de zeevisserij zijn geslaagd: P. Verburg, stuurman van de Francina KW 153 en Jan Zuyderduyn Azn. van de IJM 283. Offervaardigheid De busjesactie van de afdeling van de Geref. Bond voor de vestiging van een Herv. Geref. predikantsplaats heeft over 1957 een bedrag opgeleverd van niet min der van f 15.385. Vogelbeschermlngswacht De afdeling Katwijk van de Vogelbe- schermingswacht vergaderde gisteravond onder leiding van de heer H. Krijgsman. De heer Oppentocht hield een causerie over het onderwerp „Over hun voetreis door Lapland", die hij verduidelijkte met m aantal kleurendia's. Tot slot sprak de heer Van Dongen ;n opwekkend woord tot de wachtlo- pers, waarin hij wees op de schoonheid an de duinen in Katwijk en de rijkdom an vogels, dde men er vindt. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter De Jager, Boulevard 59, telef. 3167. Hoog en laag water Zondag: hoog water 5.01 en 17.16 uur; »ag water 0.55 en 13.17 uur. Maandag: hoog water 5.32 en 17.47 uur; laag water 1.23 en 13.43 uur. Katwijk aan Zee Wij delen u mede, dat D.V. ZON DAGMIDDAG a.s. om 4 uur in de NIEUWE KERK hoopt voor te gaan de bekende Ds. C. van den BOSCH BEDEKER oo* ALLE MERKEN Onze apparaten zijn all risk verzekerd (Advertentie) J. H. REYNDERS TANDARTS KON. WILHELMINASTRAAT 1 KATWIJK AAN ZEE Vanaf heden ls het donderdagmiddag spreekuur van 1—2.30 uur VERVALLEN (Advertentie) TE KOOP EEN HUIS, bev. ben. kamer en suite, gang, grote keu ken, schuur, boven 4 slaapkamers, douche- el en zolder. Ongeveer begin 1959 leeg te aanvaarden. Te bevr.: Varkevlsserstraat 339, Katwijk aan Zee. EEN WOONHUIS, bevattende 2 kamers, gang. ruime keuken schuur, boven zolder met 1 slaapkamer. Ongeveer begin 1959 leeg te aanvaarden. Te bevragen; Torenstraat 7. Katwijk aan Zee. AdvertentieI een fijn stukje kaas? Probeert het dan eens bij DE LANDBOUWER Voorjaar en Zon; nu naar naMwQM KATWIJK A/7IC VONIHG-TEXTIEL- r BALAHTORE cu LUXAFLEX (Advertentie) LEZING MET KLEURENDYA's door de Heer Mr. R. DE VRIES, foto-Journalist, onderwerp: „Van Poolcirkel tot Sahararand' maandagavond 8 uur ln hoteL „NOORDZEE". TOEGANG VRLÏ FOTOHANDEL D KRUYT VOORSTRAAT 9 KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 2851

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7