CHRISTELIJK Ballograf De verdwenen miniatuur Weten te zwijgen: een christelijke deugd Het ulo komt steeds meer binnen de gezichtskring Kanttekenin Rebellerende r.-katholieken tegen verval Spaanse kerk 2 Het ivrede spreken In het Hervormd Weekblad te Nijmegen schrijft ds. J. B. Oskamp: DE Generale synode heeft beslo ten (zeker niet in een zucht tot uitbreiding der romantische zwijg-f.guren» zwijgplicht op te gaan leggen aan de ambtsdragers. De praktijk heeft blijkbaar be wezen dat de hogere en lagere (of moeten we zeggen in het kerk ordejargon, bredere en smalle re ambtsdragers niet weten wat ze zeggen of zwijgen moeten over dingen die hun worden toe vertrouwd. Tot een ambtseed zal het niet komen, al heb ik altijd een plechtig moment gevonden, als na het arts-examen de geluk kig geslaagde de eed of de belofte aflegt. Bij de R.K. Kerk levert het ambtsgeheim niet zulke moeilijk heden op als in de reformatori sche kerken, waar de ambten en de bedieningen over een klein ar beidsterrein nogal veelvuldig zijn verdeeld. Het gevaar bestaat dat een overmatig gewichtigdoenerij van ambtsdragers tegenover el kaar, er toe zal leiden, dat de di verse colleges rondom werkelijk belangrijke zaken de allure zullen gaan aannemen van een doos met knikkers: de één leunt allergezel ligst tegen de ander, maar een werkelijk contact over diverse za ken waarvoor zij bij elkander zijn is er niet. Het geheel rammelt al leen maar een beetje. Wij moeten maar hopen op een goede ontwikkeling van deze za ken en dat iedere ambtsdrager zal gaan begrijpen dat de generale synode in het bijzonder bedoeld heeft dat echtgenoten van ambts dragers hun vriendinnen bij de koffie niet meer de laatste nieuw tjes aangaande kerkelijke (tere en zere) zaken kunnen presenteren, noch dat men op de straat hoort vertellen hetgeen kerkelijke en wereldlijke kronieken bescheiden- lijk verzwijgen. i ik dan ook nog de wacht der lippen willen con strueren voor de vele monden der condoleanten, de rouwbeklagers. Het is nu eenmaal zo dat onze levensweg ons voortdurend voert langs rouwdragenden. Goed is het. ook voor de zwaargetroffenen zelf, dat een lange rij van mensen zich opmaakt voor betuigingen van medeleven. De meeste verdriets- dragers hebben er behoefte aan. Maar ik kan rillen bij de her innering aan de woorden die z.g. troosters in hun mond durven te nemen waarvan het schandelijkst specimen is: ,.u moet maar den ken dat de mensen u het niet aan gedaan hebben, maar dat God het Pas dat nu maar eens toe op alle vormen waaronder een mens de laatste erens bereikt, van krankzfnriig lijderi tot even krank zinnig verkeersmisdrijf toe. Laat de kapotgeslagen mens in 's hemels naam toe er jaren over te doen voor hij zegt: God! is zUn merkingen over maken: Sommige christenen menen op grond van de hemel- en heitheorie, dat een mens die naar de dood afglijdt, niet zo maar de laatste ernst te gemoet kan gaan. Ze gaan dan bij de zieke aller lei doorzichtige opmerkingen ma ken. die de patiënt als het ware pRAAG V* wacht een spiegel voorhouden, opdat hij zijn doodstrekken zal herkennen. Over de dood praten is echter een lichte zaak, zolang men leeft. Het wordt pas ernst als het ernst wordt. Op dat moment geloof ik dat de toeschouwer-christen ernst moet maken met zijn geloof: dat God bestuurt en waakt en doet wat wij nooit zouden doen en laat wat wij nooit zouden laten. Eén opmerkelijke zaak heb ik in vele jaren ontdekt en dat is de ze: dat alleen de patiënt zeer lang de enige is die van sterven niets weet. Is Gods barmhartigheid hier niet aan het (hoge) woord, denk ik dan? Wie spreken wil tot ernstig zie ken die spreke in diens taal. Beter is het veel te zwijgen en te luisteren of er soms mensenhulp wordt verlangd in het donkere dal der doodsschaduwen. i die de ander kwijt gaat raken. Natuurlijk hoopt hij tegen beter weten in. U niet. want 't is niet uw vrouw, uw kind, uw ver loofde. uw vriendin. Wrede mensen wandelen er nog zat in onze zo hoog geroemde christelijke wereld rond. Ik begriiD hoe er een kloosteror de is ontstaan die als gelofte eist: zwiigen. altijd zwijgen. Als heel kerkelijk Nederland eens afsprak om gedurende één week gewoon maar te zwijgen, zouden we een grote bijdrage le veren aan het heil van nns volk èn onze kerk. De mensen zouden zeggen: ..hé die zwijgt, dat is ze ker een christen!!" li*~ - V Waarheen na de lagere school Wordt op den duur selectie nodig HET BOETEKLEED UhRohPliNOSWKKK kand. C. van Schoonhoven te Barneveld, die bedankte voor Langerak bezuiden de Lek, voor Genderen en voor Kinderdijk. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Barchem: kand. N. J. Goris te Apeldoorn, die bedankte v< (Van t i medewerker) IJET uitgebreid lager onderwijs behoeft beslist niet met geweld de aandacht van de ouders te trekken. Integendeel: uit de geweldige stijging van het leerlingental bij het ulo blijkt wel dat zeer velen hun kinderen naar deze tak van voortgezet onderwijs zenden. De heer Joh. Tigchelaar, voorzitter van de vereniging voor chr. mulo en hoofd van een ulo-school te Scheveningen, gaf ons drie cijfers voldoende om de stormachtige groei aan te duiden. Januari 1953: 139.437 januari 1957: 185.389 (meer dan dertig procent in vier jaar) september 1957: ruim 204.000 leerlingen (ruim tien procent in één cursus). Deze groei hangt natuurlijk met de toeneming van de bevolking. In sep'ember zal dit nog sterker gaan mee spreken, wanneer de geboortegolf var 1946 naar het voortgezette onderwijs gaat overslaan. Maar er is ook een ster ker belangstelling voor het ulo. r x 1 CICSA vat voortgezette opleiding zelf aan Het bestuur van het centraal instituut voor christelijk sociale arbeid CICSA heeft besloten met ingang van septem ber 1958 een protestants-christelijke voortgezette opleiding voor maatschap pelijke werkers aan het CICSA te verbin den. Dit is voornamelijk geschied op grond van verschillende verzoeken uit protestants-christelijke kring gedurende de laatste jaren, en uit de overtuiging dat naast een algemene en een rooms- katholieke opleiding ook een protestantse opleiding beschikbaar moet zijn en eigen bijdrage kan leveren. Ten gevolge van dit besluit heeft de CICSA ilch teruggetrokken uit de voort gezette opleiding van maatschappelijke werkers te Amsterdam tot nu toe geor ganiseerd door de niet r.k. scholen maatschappelijk werk. Advertentie MULO A en B Varlcort Mulo voor P.T.T. on.N.S, Do kortito on voordeligtie opleiding: RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Classicale adviezen over vrouw in ambt De resultaten van de besprekingen over de vrouw in het ambt in de clas sicale vergaderingen der Nederlandse Hervormde Kerk komen fragmentarisch door. Zoals men weet zijn de uitspra ken slechts adviezen aan de generale synode, wanneer zij in tweede lezing zal spreken over de toelating van de vrouw tot de ambten van ouderling en diaken en voor een dispensatieregeling, waar door vrouwelijke theologen onder bepaal de omstandigheden tot de dienst des Woords en der sacramenten kunnen wor den toegelaten. De classis Tiel verklaarde zich tegen de voorstellen met 33 tegen 11 stemmen. De classis Heusden bracht met 37 te gen vijf stemmen een afwijzend advies uit. Eén lid meer was voor de toelating van de vrouw tot het diakenambt. De classis verzoekt de synode de voorstel len in een verdubbelde synode te be handelen. waarbij ze slechts zouden kun nen worden goedgekeurd met ten min ste twee derden der stemmen De classis Meppel adviseerde met meerderheid voorstellen. „Vijanden van Engelse gezinsleven" Als ..vijand nummer één" van het ge zinsleven beschouwt de Anglikaanse bis schop Stannard de altijd nog zeer gro te woningnood in Engeland. De toestand wordt weliswaar wat beter, ma nood is nog lang niet opgeheven, and nummer twee" is naar het oordeel van de bisschop het werken van m ders buitenshuis. Tegenwoordig zijn Engeland tweemaal zoveel vrouwen het bedrijfsleven werkzaam als voor oorlog. De helft van de in de industrie werkzaam zijnde vrouwen is getrouwd. De bisschop noemde dit „een te hoge prijs voor de welvaart" en wees op de grote verantwoordelijkheid, welke de in dustrieën ook in dit opzicht hebben. Een indirecte vijand van het gezinsle- stemmen tegen de Er wordt wel eens gezegd, dat er teveel kinderen naar het ulo gaan, die na een of twee jaar toch weer ver dwijnen naar het nijverheidsonderwijs. De heer Tigchelaar is van mening, dat alle scholen voor voortgezet onderwij: bezocht worden door leerlingen die e eigenlijk niet thuishoren. Bij het ulo is dat iri het algemeen niet sterker dan elders. Het komt ook wel doordat bij de toelating tot het ulo eigenlijk niet geselecteerd wordt. Daar komt bij, dat op vele plaatsen de ulo de enige school is voor voortgezet algemeen vormend onderwijs van voudige standaard. Geen wonder dat de leerplichtige jaren dan op de ulo worden .uitgezeten". Men zal met deze leerlingen moeten rekening houden, al mag dat natuurlijk niet ten koste van het karakter var ulo gaan. Mocht dat het geval zijn, dan wordt selectie bij de toelating hoe moeilijk ook onvermijdelijk. webnieuwere inzichen van de psycho logie en de pedagogiek gaan aan het ulo niet voorbij. Bij alle voortgezette onder wijs gaat dit langzamer dan in de lagere school, hoewel ook daar de vernieuwing niet zo algemeen en snel voortschrijdt Tien wel zou wensen. Bij het ulo het niet anders. De oorzaak daarvan is vaak de spe cialisatie binnen het onderwijs Toelating i het hoofd der lagere school, en wordt door het hoqfd Van de ulo beoordeeld. Het zou wenselijk zijn, wanneer de ..verkla ring" gebaseerd was op een schriftelijk gemotiveerd oordeel van het l.o.-hoofd, aan de hand van een persoonsbeschrij ving: daarvoor geven de jaren op de la gere school voldoende gegevens. Een van de belangrijkste mogelijkhe- den die beide mulo-diploma's opent is de vrijstelling voor het middenstandsexa men. onder zekere voorwaarden. Binnen de kring van het onderwijs zelf geven de diploma's^recht tot toela ting in de eerste leerkring van de kweek school, de opleiding tot kleuterleidster, opleidingen voor onderwijsbevoegdheid bij het nijverheidsonderwijs, de h.t.s. Vijf jaar het ulo heeft de heer Tigchelaar wensen genoeg. Het grondtype .van de toekomstige ulo moet vijfjarig zijn. Algemene vorming primair. In de hoogste klassen moet ruimte komen voor onderwijs, dat al op beroep gericht is: verschillend de begaafdheid en de bestemming de leerlingen. De toekomst zou ook een eigen ïnspec- e en een statuut omtrent de bevoegd heden moeten brengen (thans valt het ulo onder het lager onderwijs). In de ulo van de toekomst zou de gelijkheid moeten bestaan om na vierde klas afsluitende examens af te leggen in de geest van de huidige exa mens: de diploma's zouden dan dezelf de rechten moeten geven als de tegen woordige. Nie- Loenen aan de Vecht, voor Harmeien en voor Houwerzijl: naar To- Canada; chr. ref. church): dr. L. Praamsma te Groningen-Zuid. Bedankt voor UlverstonePenguin (Tasmanië): G. Veeneman te Amersfoort Tweetal te Ooltgensplaat: kand. A. Bol wijn te Amsterdam en kand. D. C. van Geest te Naaldwijk; te 's-Gravenhage-Oost (vak.-F. E Hoekstra): W. Griffioen te Nijkerk en G. P. Hartveld te Assen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis: J. Keunlng te Barendrecht. Een tweede Nederlandse predikant naar Ceylon Zondag wordt in de hervormde kerk te Sneek de heer W. Wester bevestigd tot zendingspredikant der Ned. Herv. Kerk door ds. jhr. C. van Eijsinga, pre dikant te Oppenhuizen. Ds. Wester zal op 26 maart vertrekken naar Ceylon, waar hij gedurende enkele jaren ds. B. de Kretser zal vervangen als predikant van de „presbytery of Lanka". Ds. De Kretser zal in die tijd gastdocent zijn aan een universiteit in Amerika. Ds. Wester zal op Ceylon werken naast een andere Nederlandse zendings predikant. ds. B. W. Th. Gramberg, die predikant is in de stad Kandy. Hiermee is een nieuwe stap gedaan tot delging van een oude schuld der Ned. Herv. Kerk. Jarenlang immers hebben de „Dutch burgers" de nazaten van vroe gere Hollandse kolonisten op Ceylon, gevraagd om Nederlandse predikanten, zonder dat aan dit verzoek voldaan kon worden. ONDER COMMUNISTEN Advertentie DE HOOFDCONDUCTEUR VAN TREIN 1823 „Ik had er vandaag weer een, die al lezend drie stations te ver was meegereden (Zó boeiend is nu PANORAMA!) Spaanse arbeiders zijn anti-klerikaal Een enquête, die de leden van de Spaanse Katholieke Actie onder de ar beiders gehouden hebben, heeft uitge wezen. dat 89.6 pet van hen anti-kleri kaal is en 41.3 pet tegen de godsdienst gekant De enquête heeft voorwerp van cussie uitgemaakt op een congres de Katholieke Actie onder de arbeiders in Valencia en de resultaten zijn mede gedeeld in „Abside", een tijdschrift v<m de jonge Jezuïeten van de theologische faculteit te Burgos. In het onderzoek werden 15.491 arbei ders uit alle maatschappelijke groepen en beroepen betrokken. Van de onder vraagden verklaarden 13.857 zich tegen de geestelijkheid en 8 485 of 54 "pet. zon der enige belangstelling voor de gods- 1 pet. van de ondervraagde arbeiders laat zich wel katholiek dopen, en begraven, maar slechts 7,6 pet. zondags de mis bij. Voor buitengewone kerkelijke manifestaties interesseert zich noemde de bisschop ten «lotte de 23.2 pet.; zelfs 28,5 pet. viert alleen Pa- |g( J" sen. maar zonder zondags naar de kerk te gaan Aan religieuze organisaties doet slechts 3 pet. M wet op de echtache.dir.gen, waarvan de tendens is, dat het huwelijk geen duur zame verbintenis behoeft te zijn. Wantrouwen tegen „nieuwe geest QVER het Spaanse rooms-katholi- cisme publiceerde L' Et oil e du Matin een interessant artikel. Het is een uittreksel uit een rapport van een aantal geestelijken, arbeiders en hoogleraren, dat bestemd was voor een conferentie, die nooit gehouden werd. De samenstellers noemen zich rooms-katholieken, „wie geen enkel verwijt kan worden gemaakt van ongehoorzaamheid, lichtzinnigheid of revolutionaire bedoelingen, maar die eerlijk pogen om de zo ingewikkelde religieuze en maatschappelijke situatie van hun land te verstaan". Het onderzoek van de religieuze situatie van de Spaanse samenleving leidt tot verontrustende constateringen. Het beeld, dat getekend wordt, toont onloochenbaar een verval aan van het Spaanse r.-katholicisme. De reden voor dit verval zien de menstellers in de sociale situatie van Spanje De verburgerlijking van het le ven heeft ook tot een verburgerlijking van de r.kath. religie geleid. Het bur gerdom behoudt zich alles voor, wat op elk levensterrein valt te genieten, dat van het godsdienstig leven inbegrepen. Van sociaal standpunt uit wordt de bur geroorlog aangeduid als een „overwin ning van het burgerdom". Maar naast dit officiële Spanje komt meer en meer een „levend Spanje naar boven, met talrijke onderstromen. Er breekt zich een nieuwe kracht baan en wel die van een „verontrust katho licisme". een radicaal sociaal kathol) cisme. dat zich bezighoudt met het lot van allen die lijden. Advertentie 2)a/rm?ere huid? Babyderm-zeep 51 Maar toch twijfelde hij er niet aan, of men was hem gevolgd en wist dus waar hij woonde'. Men wachtte zeker nog slechts op de heer met de witte baard en de donkere bril, om tot een be slissende aanval over te gaan. De heer Joachim Seiler beschouwde het ge zicht, dat hem uit de badkamerspiegel aankeek, knikte in gedachten tegen zichzelf en zei: „Het leven is een der moeilijkste dingen." Hierna bor stelde hij zijn haar en ging in zijn werkkamer. Die grensde aan hei vertrek waarin, op een lage tafel, het pakje lag. Hij opende het venster, boog zich er uit en keek naar bi-neden op straat. Van de vierde verdieping af lijkt de wereld bijna zo' klein als ze is. Eerst kon hij niemand ontdekken, die hem bijzonder mishaagde. Na langer zoeken bemerkte hij ech ter aan de andere zijde van de straat, in de poort ingang naast het café Hofmann, twee mannen die naar zijn venster keken. Toen ze bemerkten dat hij hen gadesloeg, bogen zij hun hoofden en de den onverschillig Joachim Seiler floot voor zich heen. De tekst van de melodie die hy floot luidde: „Gegroet, 8 Daarna sloot hij het venster en keek de post door. die de werkster op zijn schrijftafel had gelegd. Mevrouw Emilie Külz schudde het hoofd- „Nog niet Maar hij stuurt iedere dag een kaart. Ik gun het mijn Oskar van harte dat hij eens in de wereld rondkijkt. Het was nodig dat hij eens vacantie nam. Natuurlijk wilde hij mij met alle geweld meenemen! Maar een van ons moet in de Erich Kdstner: makkelijk af. Maar wat ging conflict in den huize Külz aan? Hoofdzaak bleef, dat de worst goed was. „Waar is hij nu, uw man?" „In Warnemünde. Gisteren belde hij zelfs op!" (Eindelijk een waar woord, dacht juffrouw Külz.) „De reis door Denemarken was nogal vermoei end. Oskar is het reizen niet gewend. En nu neemt hij aan de Oostzee nog een beetje rust." „Gelijk heeft hij", vond de klant. „Baadt hij veel?" „Hoezo?" „Zout water vermagert en maakt ontzettend zenuwachtig." ,,Ik geloof niet dat hij baadt," zei de slagers vrouw. „Hij heeft geen zwembroek." „Ja dan, natuurlijk," zei de klant en brak fijngevoelig het onderwerp af. „Geeft u me nog drie mooie kalfscoteletten. Niet te dik." „Moet ik ze platslaan?" „Graag." De klant bekeek de op de glazen platen boven de toonbank uitgestalde worst, ter wijl mevrouw Emilie Külz dt karbonaden van het cotelettenstuk afsneed en de botjes doorhak- te. klanten het Toen ging de deur van de achterkamer open en verscheen slager Külz. Hij had een verblin dend wit, pas gesteven schort voorgebonden, knikte zijn dierbare wederhelft toe en begroette de klant. Die zei:„Ik dacht dat u aan zee was?" „Geweest," antwoordde hij. „Alles heeft zijn einde, alleen de worst heeft er twee!" Tegen zijn vrouw zei hij: „Pas op, Emilie, je moet alleen maar op de coteletten slaan, niet op je poezelige handjes." Hij ging naar het hakblok en nam haar de bijl af. „Laat mij maar! En ga ondertussen eens kijken wat ik van mijn wereldreis voor je heb meegebracht!" De slagersvrouw verdween verbijsterd in woonkamer. De teruggekeerde slager beklopte de coteletten en converseerde onderwijl met de klant. „Zo'n reis, die doet 't hem, mevi Brückner- In een week ondervind je meer dan anders in een heel jaar." „Ja, ja," vond de klant. „Als iemand v reizen doet, dan kan hij veel verhalen." „Neen," zei Külz. „Dat kan hij nu weer niet! Voor het in de krant staat, moet hij zijn mond dichthouden. Wat dacht u van verse hu zarensla? Of van een ons rolham? Die smaakt als marsepein." „Een ons tongen worst." „Ook zeer aan te bevelen," zei de slager, sneed een stuk worst af, woog het en schudde het hoofd Hij had, geheel tegen zijn gewoonte, te veel afgesneden „Mag het voor een stuiver meer zijn? Ik ben het verleerd. Dat komt er van wanneer men na dertig jaar voor het eerst vacantie neemt!" De klant ging er mee accoord. (Wordt vervolgd HAT thans vanuit de Tweede Ka- tigd, mede namens regeriBj U mer (het c.h. Kamerlid Beer- volk te spreken. Deze indruk nlnk heeft het gedaan) aan de rege- n°g versterkt door de toevotg de heer De Loor, dat hij na ring vragen zyn gesteld de boetvaardigheid van de heer De rugkeer in Nederland „de reft Loor op de conferentie van Morele van deze nieuwe benadering i^' Herbewapening, achten wij juist. n's za' stellen Dit laatste vooral in het buitenland wel dt De heer De Loor toch, die tevens dachte doen rijzen, dat de h«r (voor de P. v. d. A.) lid van de Eer ste Kamer is en bovendien het bur gemeesterschap van de goede stad Delft bekleedt, heeft voor zijn boete Loor geroepen is om straks au regering in de een of andere k danigheid rapport uit te brengti Daarom is het verstandig, dat; doening een wel bijzonder algeme- Kamerlid Beernink nu ring heeft verzocht, ter voorio^ van alle misverstand te verklft dat de heer De Loor geheel formulering gekozen. Had hij een persoonlijk woord ge sproken, dan was er alle reden ge weest voor waardering en respekt. zichzelf heeft gesproken. Thans heeft hij verontschuldiging Als persoonlijk getuigenis heeft e gevraagd voor „de verantwoorde- woord, al dan niet terecht gen lijkheid van Nederland voor de hui- ken, als een woord van boetedog dige Indonesische crisis". Hij heeft zodoende de indruk geves- ity daar zo hun moeilijkheden mee, de andere is het gaam zij daarop bij het eerste woordi oppositie hetzij uit hun functie zij maar terstond uit de partij TN het restant van de communisti sche partij in ons land is de broe dertwist nu op volle hoogte. Zelfs de leefregel zou het ook in ons laatsten beginnen genoeg te krijgen land zo behoren te gaan. En de van de dictatuur die de partijse- is ir cretarls Paul de Groot met zoveel partijsecretaris is Paul de Groot verve beoefent. Ook Gerben Wage- Steeds meer communisten hol naar, zeker een van de verhoudings gewijze nog populairste figuren ii het communistische gezelschap, tikken. Overeenkomstig weer heeft nu van Paul de Groot afstand andere communistische leefregel genomen. De oorzaak van het conflict ligt in de verhouding tussen partij en vak beweging. De partij is de commu- ten. nistische en de vakbeweging is de Nu heeft zelfs de partijvoonk E.V-C. Deze laatste stond altijd wel Gerben Wagenaar laten blijken, onder communistische invloed en er hij het niet langer slikken kas. waren verscheidenen die tegelijk in vraag rijst, wat er thans gaat de partij en in de vakbeweging een ren. Als communist staat Pao! grote rol speelden, maar in zekere Groot sterk. Het is nu eenmaal mate had de E.V.C. toch nog enige communistische leefregel, dat zelfstandigheid. partij het volop en in alles te itq Dit laatste was partijsecretaris Paul heeft. En naar Russisch voorb de Groot steeds minder naar de zin. (waaraan men zich daar gau Het beslag van de communistische spiegelt) is de wil van de partlji partij op de E.V.C. diende zwaarder van de partysecretaris, te worden. Voor een communist ligt Wij voor leiding, politieke wils- en menings vorming en alles wat men verder dat het steeds meer commonbé' maar wil bij de partij. De partij zal zelfs onder de kopstukken, moei uitmaken hoe het moet. Zo gaat het valt naar deze regel te leven. EEN BELANGRIJK ADRES Deze tendens wordt door het officiële katholieke Spanje met schele ogen aan gezien- De r.-katholieken, die van deze iwe geest" zijn, worden voor ters en communistenvrienden i maakt. De samenstellers van het rapport pro testeren daartegen als christenen en als -katholieken. Tegenover de genoemde verschijnselen moet een nieuw begin wor den gemaakt. Er dient een „ontburger- lijking" plaats te vinden op alle levens terreinen. Dat geldt voor het terrein van :onomie. voor dat van de opvoeding, de leken-arbeid en voor de pries terstand. Concluderend stellen de samenstellers vast, dat zij, niettegenstaande hun scherp oordeel, toch geen defaitisten zijn. ZIJ hebben Spanje lief en geloven In zijn christelijke mogelijkheden. ZIJ betuigen hun trouw „aan de Heilige Kerk Gods aan Zijn Zoon Jezus, die katholiek, apostolisch en rooms ls". Maar, met de zelfde overtuiging maken zij hun besluit bekend om „buiten het Spaanse Katho licisme, dat ons toeschijnt door de dood te zijn getroffen, te leven en te «ter- De verbondenheid van deze mannen met de R. Kath. Kerk, zo merkt L'Etoile du Matin op, staat buiten twijfel. De vraag is echter, of het kwaad niet gezocht wordt in de ver keerde hoek? In een land, waar door de nauwe verbintenis van staat kerk, politiek cn godsdienst zozeer met elkaar vervlochten zijn, is het moei lijk het een van het ander te onder scheiden. Het als „katholiek" geprezen land en volk is dat in feite niet meer! En hoe staat het met datgene, dat in et rapport wordt aangeduid als „katho licisme van een nieuwe geest?" „De vorming van vele kleine groepen van priesters en leken, die een geloof be lijden, en daarüi voorbeeldig leven, dat gezuiverd is van alle intellectuele en sociale misvorming, is een van de mees te beloftevolle verschijnselen van na de oorlog". Deze nieuwe vonken springen op onder de jeugd, de arbeiders zelfs onder de boeren- In welke betrekking staat deze „nleu- e geest" ten opzichte van het Spaan- protestantisme? Juist zij, die naar ;n vernieuwing, niet alleen van het laatschappelijk leven, maar ook naar it van het geloof verlangen, vinden uit deze rijen vaak de weg naar de protes tantse evangelie-verkondiging, en daar mede het directe contact met Christus zelf. Onderwijzers Geref. gemeentescholen bijeen De Gereformeerde Onderwijzersver eniging. waarBij is aangesloten het per. soneel der verschillende Gereformeerde Gemeentescholen, zal op woensdag 9 april a s des morgens om half elf eer vergadering beleggen in de vergader zaal der Gereformeerde Gemeente aar de Boezemsingel te Rotterdam. De heer P Kuijt, direoteur van de christelijke kweekschool „De Driestar" te Gouda, zal een referaat houden over het onder- Bijbelonderwijs op TN een adres over de werkgelegen- vermindering van de belastingdi»nil 1 held hebben deze week de drie Gedacht wordt in de eerste plaaU grote werkgeversorganisaties in ons een opnieuw invoeren over de gel land zich tot de regering gewend, linie van de investeringsaftrek, Op langere termijn geven immers laatste wordt bovendien bepleit: m" de vooruitzichten voor de werkgele- het oog op onze concurrentiepa genheid aanleiding tot bezorgdheid, op de Euromarkt. Ook gaat.de ilvi: Ook uit het gisteren gepubliceerde uit naar een verbetering vaoKr» rapport van het Centraal Planbu- mogelijkheden voor exportfina^vs reau is dit kunnen blijken. ring. De wensen die in hetzelfde liK De bestedingen lopen sneller terug worden geformuleerd met beti dan voorzien was en dc orga- king tot de bestrijding van de nlsaties der werkgevers brengen dit loosheid van thans houden met in verband met een minder gunstig bovenstaande rechtstreeks verban» financieel klimaat. Ons land moet Ook deze bestrijding van de wi nu eenmaal industrialiseren, wil het loosheid zal positief gericht mo4he aan zijn groeiende bevolking werk- worden op bevordering van indm m' gelegenheid bieden. Daarom moeten alisatle en van de activiteiten bestaande industrieën de kans krij- het bedrijfsleven in het algem gen op uitbreiding en moeten er vele De adressanten denken daarbij i nieuwe industrieën gevestigd kunnen wegenbouw en woningbouw, worden. Het lijkt ons een verstandig en Dit komt neer op nieuwe investerin- opgezet adres, dat in kort b gen, maar de investeringen zijn af- een aantal belangrijke zaken - hankelijk van een gunstig financieel de aandacht van de regering bre 1 klimaat. Op dit laatste ls het, dat de De regering zal wijs doen, bij organisaties der werkgevers aan- bepaling van haar beleid aan dringen. Zulk een gunstig financieel adres alle belangstelling te srt klimaat kan worden bevorderd voor ken die het verdient. AFSTANDEN VALLEN WEG Ds. S. Doornbos 75 jaar Ds. S. Doornbos, emeritus predikant der Gereformeerde kerk van Amster dam wordt 24 maart 75 Jaar. Voordat hij in 1921 naar Amsterdam kwam dien de ds. Doornbos de kerken van Doetin- chem en 's-Hertogenbosch. Ds. Doorn bos heeft lange tijd als arbeidsterrein de Indische Buurt gehad, waar hij ook na zijn emeritaat nog enkele jaren hulp diensten heeft verricht. J^ET voornemen om bij de werf daag nog twee werelden. Zeker Verolme in het Botlek-ge bied een viertal passagiersschepen te bouwen van ongekende grootte is op zichzelf al volop in staat, ons te imponeren. Zelfs voor ons land, druk wederzijds keer, dat stellig aan beide kante» voldoening aanleiding geeft, een massaal verkeer als waartoe i straks in staat zal zijn is dat in de scheepsbouw toch wel zijn nos ongekend, mannetje staat en steeds heeft ge staan, is dit voornemen uitzonderlijk. Het bericht is wel in staat, ook de worden en tegelijk intenser. Wij ll z leek een indruk te geven, en nog op een wereld, waarop de afstu meer onder de indruk te brengen, almeer schijnen weg te vallen e» van de mogelijkheden die de techniek almeer schijnt in te krimpen, van de scheepsbouw ons vandaag Moge deze ontwikkeling leides een steeds betere verstandhoudlü ook tot een intenser benaderen elkander, niet slechts in toerW Niet minder ontzagwekkend is de doch in het bijzonder ook in F indruk, wanneer men bedenkt welke telijk opzicht. Anders toch Is mogelijkheden hier geopend worden communicatie, hoe snel en hoe W voor het intercontinentale verkeer, ook, niet dan van zeer betrekktf er Europa en Amerika het zijn t waarde. DWINGERIG GEPOLITISEER? JN een vorig nummer van „In de berg op de klachten van de heer* Malde in. Maar of hij het dort een wijze die de schrijver kan bR digen? Hij heeft voor de de heer Van Malde vindt Waagschaal" heeft een zekere J. van Malde uitdrukking gegeven zijn bezorgdheid over enkele schijnselen binnen de P. v. d. A., die deze aanneemt maar weinifl een partij waarin, meent hij, belang- de woorden over rijke politieke vraagstukken niet de orde komen. Wat oppositioneel is, eigenlijk niet anders dan dwinf zo luide zijn klacht, wordt doodge- gepolitiseer. zwegen. De redactie zelf van „In de ff* schaal" blijkt het hiermee in In het byzonder met het standpunt - geheel met eens te zijn. Zy I» van zijn party inzake de landsdefensie oordeel, dat er een ernstige po heeft hy zijn problemen. Woonde hy in Noordholland, dan zou hij op de fjRfj.rh» ppriaoht ,hh tf^nrn Pacifistisch-Socialistische Partij stem- polllleke v» men, die daar immers met een eigen lijst nitkomt. Edoch, hij woont niet Pacifistische dod In Noordhoiiand en nu rest hem we,. iLt^n bep'ÏÏU nip anders dan weg te b ijveo van de dat va„ te voren h p0?lttek^ stembus of het stembiljet er ongel- va„ d(. anti-bewapeningïgedacbta dig in te deponeren. W„ hebben op slui,.. Met de „ltdnikkL| „dwW Van 6 gepolitiseer" blijkt rij „p iaat '1 In het jongste nummer 1 Waagschaal" gaat ds. L. H. Ruiten- de eenheid een betrekkelijke ifc

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2