Blad Keuken overkant JyarmaK Leger van werkende vrouwen KIJKJES IN DE LEVENSKUNST: denken in geld ZONDAGSBLAD ZATERDAG 22 MAART 1958 VAN BLOEM EN PLANT y KLEERMAKER VOOR EEN KONINGIN het huis Bruton- street 17 te Londen vreugde heerste omdat er een meisje was geboren, Elizabeth Alexandra Mary, dochter van de hertog en hertogin van York, zat op een zolderkamer in Brutonstreet 26 een jongeman over tekeningen gebogen en zucht te, omdat er maar zo weinigen geloofden in zijn talent en omdat hij ondanks dat toch door wilde letten en slagen als modeontwerper. Ga'afoi'/eMen, compliment voor het bezochte land Die jongeman man Hartnell per van het bruidstoilet datzelfde kleine meisje toen zij, de troonopvolgster, hart en hand schonk aan de jonge Phi lip Mountbatten. De ontwerper ook van het kroningstoilet en van dt garderobe van koningin Elizabeth II, wanneer zij sta- tiebezoeken aflegt Niet alleen kan Norman Hart nell de. schitterendste robes ont werpen, ook weet hij geheimen te bewaren en zo is nog niets be kend over wat koningin Elizabeth de volgende week in Nederland zal n. En dat c vaak en op vele gepoogd is .een.glimpje ken van dit geheim. Eens is iemand Norman Hart nell te slim afgeweest en publi ceerde een krant details over een toilet, dat de toenmalige koningin Elizabeth zou dragen kort na de kroning van haar echtgenoot in 1937. Het resul taat was dat de japon nim mer gedragen werd en de ko ningin in een volmaakt andere japon verscheen. Compliment Nor- stof waarin hij de ontwer- zij" creatie denkt uit te voeren op de tekening. J)E HUISVROUW in de keu kens aan de overkant van de Noordzee, de Engelse huis vrouw dus, heeft een volslagen andere dagindeling dan haar Nederlandse zusters. Dat begint reeds in de vroegte, wanneer het ontbijt op tafel moet komen. Daarvoor is ze al flink in de weer in haar keuken. Eerst natuurlijk het theewater op en dan vlug de tafel dekken. Ieder krijgt twee bordjes, een ge woon boterhambordje en een mi niatuur diep bord. Het eerste ge recht bestaat namelijk uit corn flakes of andere cereals, die over goten worden met warme melk en bestrooid met suiker. Intussen geurt het in de keuken al naar ge bakken bacon of ham en eieren. Of naar bokking, die dan op tafel moet komen. Een aan de Pittige saus je horseradishsaus (die in ONZE BLOEMENTUIN VRAAGT: Grondige voorbereiding van de bodem Vandaag beginnen wij in deze rubriek met een korte Wie bij zijn huis de beschikking heeft over een stukje grond, weet wel, hoe groot het genoegen kan zijn van je geraspte rauwe appel, iets zout, een likje mosterd, een theelepeltje «ÏJ|k'lü/rvoot" nódï. De'lngreSS™ z°'n bloementuin. Het behoeft niet eens groot te zijn, - jg^= want van een paar vierkante meter is al heel wat te maken. colade en gember, sandwiches en pasteien. Dat is het uur waarop de kinde ren rond de tafel Zitten en. de ver stapeltje warme toast, licht bruin halen los komen. Of het visiteuur i voltooien de dis. Boodschappen Boodschappen doen (alleen de kernijen. melkboer is in alle vroegte langs geweest en heeft zijn flesjes aan de deur gezet) en de gewone huis- rustig houdelijke karweitjes wachten wachten tot een laat uur. Dikwijls dan. waarbij geen elf-uur kopje eten de kinderen apart in de keu- vermengt men al kloppend tot een stijve massa en voegt op het laatst de horseradishsaus er bij Gebakken ham en lamscoteletten worden er verrukkelijk mee, maar pittig is het wel. Gewone jus maakt men bijna al tijd extra geurig door het toevoe gen van wat mint, een plantje dat bijna in geen enkele Engelse tuin ontbreek. Een typisch Engels gerecht is verder: een stew. Een stoofpot Engelse dus- Hiervoor zijn nodig (voor vier heeft eens "in de week personen) een pond vlees, zes vaste bakdag, waarop ze haar kleine uitjes, drie kopjes kokend trommels vult met de geurige lek- water, wat zout, een theelepeltje hebben paprika, een kop tomatenpuree, wat worteltjes, een bosje selderij (fijngehakt), een halve kilo gesne den aardappelen, een half in blok jes verdeeld knolraapje. Zelfs plaatsen, waar de zon maar karig is met haar stra len, kunnen door tal van bloe men nog in kleur worden ge zet. Slechts daar, waar nooit de zon komt, is niets te be ginnen. Veel werk Avondmaal Het avondmaal kan koffie de gang van zaken onder breekt. Wel gunt ze zich nog een paar sterke koppen thee met een sandwich, met als belegging, al naar de tijd van het jaar, wat sla, tomaat, komkommer, of een plak je kaas. Teatime dekt de ouders later alleen. Nu is de Engelse kookkunst zo geheel verschillend van elke andere keu ken ter wereld, dat het moeilijk is een typisch Engels menu te ge ven, dat ook door niet-Engelsen gewaardeerd zal worden. Het lams- en schapenvlees bij onze overburen zo populair, waarderen velen hier slechts matig. Boven- tafel en komt er een maal dat al dien wordt bijna alle vfees ginds tjes naar haar ijver en zorgen varieert van enkel thee met toast Voordat alles in volle bloei staat, moet er heel wat gedaan 4* worden. Maar kalm aan! Voor het inkopen van bloemzaden Particulieren doen er beter aan, niet vóór midden april te zaaien, tenzij men kan beschik ken over een bak van één of meer ramen. Dat is echter een weelde, waarin zich maar wei- „Dumplings" nigen kunnen baden. Gaat men eerder zaaien, dan Het in blokjes gesneden vlees is er grote kans, dat de vrij wordt met zout en een ietsje bo- zeker komende koude perioden ter in het watec gesmoord, dan 4< alles nog bederven. En dat is de andere ingrediënten er aan toe- voegen en gaar laten worden Hierbij behoren eigenlijk ..small dumplings", dat 2ijn meelballetjes. Men maakt zestien meelballe- twee kopjes zelfrijzend theekopje ken. Tegen de zaaitijd wordt de hark gebruikt om de bo- venlaag zo fijn en zo egaal mogelijk te maken. Heuvels en fantastische dis met slaat- braden in een pan. Daar vlees in jes, cakes in vele smaakjes (cho- de oven weinig jus geeft, zijn ech- Kievitseieren eten en samenwoning ^tlardy o4mied Ligt bij Hartnell het accent op de statieklederen, de tweede .kleermaker der Koningin", Har dy Amies is een erkend meester voor tailleurs en ensembles. Won derlijk genoeg had Hardy Amies nimmer gedroomd ontwerper te ,_.0worden. In de jaren dertig ver dragen- En dat ondanks.^het_ feU, kocht hij notabene geglazuurde te- veegmachines! belangstelling Galajapon ontworpen door Norman Hartnell t an lindegroene kant, ge borduurd met goud, zacht groen, diamanten en smaragden. Het voor pand is van chiffon, waarvan ook de corsage is. De schouderbanden zijn weer met juwelen bezette bloem bladen. Een harmonie daarnaar te streven is schone deugd. Wie he streven alleen niet laat, dit verlangen sublimeert vorm van een kunstbeoefening, dan°de*h^oWstiücken levenskunst. Althans compendium, die ietwat gezwollen bakmeel, wat melk, 25 gram boter Hiervan wordt een dikke roux ge zet. (Boter smelten, meel en zout toevoegen en snel roeren, terwijl men de melk toevoegt). Laat de meelbal van de pan los dan nog van het vuur af een ei toevoegen. Balletjes draaien en die nog even in de stew mee laten sto- Tractatie Tot slot een typisch Engelse fljnproevers-tr^ctatie. Dat is de .savoury", het hartige hapje aan Wegwijzer Om reeds nu een kleine weg- d€ wijzer te geven voor de zaai- straks het volgende Spitten mogelijk te maken. Hev Eerst moet de grond goed dal|„ inlsieren de tuin worden voorbereid om zaad en planten te ontvangen. Met zo'n beetje de oppervlakte loswoe len komt men er heus niet. Er moet flink worden gespit aarde moet fijn gerrtaakt 4c den. Dit alles tot op een goede lijstje: schop diepte. Tevens dient ge- 4c zorgd te worden voor een vol- Plaatsen doende voedselvoorraad in de bodem. Dit moet evenwel niet worden overdreven. Anders komt er weinig bloem veel blad. En dat is di veel schaduw: Goudsbloem, viool, afrikaan, juffertje in 't groen, sierta- bak. korenbloem. Bloemen mogen Droge grond: éénjarige stok- bemest worden. roos. slaapmutsje, clarkia, lupine, oostindische kers, por- tulaca, gaillardia. het eind doeling niet. Het hangt van de Snijbloemen: Korenbloem, afri- welke landen de man nu wél, en in welke hij niét voor de vrouw de trap mag bestijgen of afdalen, die vindt in „Levenskunst" een schat van in- men", teressante bijzonderheden. Dat kan zijn een kle tar Eerlijk gezegd geloven wij ook met een ansjovisje of de wel, dat het alfabetisch gedeelte tuur kaasbeignetje. Het i dit boek meer lezers zal rijkdom van de grond af, hoe- daarom niet by hoeveelheid voor te schrijven. 4c Na het spitten laat m grond een paar dagen, kaan, ster, leeuwenbekje, chrysant, clarkia. gouds bloem, lathyrus, phlox, re- se niet groter zijn dan één hapje! seda, rudbeckia, nebloem, cosmos, coreopias. de Laagblijvende planten: rBH, .jog Alyssum, dwergchrysanten. „v.. paar weken', ruw dwerghanekam. iberis, petunia- liggen. Dan kan alles bezak- soorten, dwergphlox. doet dat zegt het boek van die naam, dat is uitgegeven bij El sevier in Amsterdam en dat als «een gezegd wordt ondertitel heeft: Handboek over levensvreugde, dagelijkse hartenswa'ardig. rhetorisch van toon zijn, hier en daar een beetje „zal vend" aandoen. Alhoewel het- s proble- hoe die het best op te vangen, is zeker be dingen van het leven gang met medemensen. ontdek- kels icts la1er Wel had Amies voor kleren, zowel voor heren als dames. Zo kwam hij geheel toevallig in sa'ons contact met het huis Lachasse J al spoedig was een nauwe sam werking tot stand gebracht, wa bij Amies niet als verkoper zijn huis zijn ver sierd met kleine glazen vitrines waarin miniatuursoldaatjes en officieren in gala-uniformen als ontwerper lauweren oogstte. Er prijken. Verder heeft hij een Levenskunst dat is niet alleen de kunst om goed. menswaardig, Bijzonder trots is Hardy harmonisch, eerlijk Amies op zijn verzamelingen. Maar voor het overige: dat al fabetisch gedeelte is kostelijk. Het is een soort „Hoe hoort het eigen lijk?" in het beknopte. U kunt er "deugdzaam precies in vinden hoe u de Konin- te leven; het is ook de kunst van gin moet bedanken voor een on- IN DE WERELD GROEIT imgaan met de medemens. Met collega's, met familieleden, met leveranciers en met kinderen. Levenskunst dat is weten hoe het hoort, goede manieren kennen niet mag uitrekken. Als en het naleven van de regelen der ioving „strandt", behoort het tot De plaats van de vrouw in de samenleving is de laatste tientallen jaren wel grondig veranderd. De huishoudelijke derscheiding, hoe een rokkostuum arbeid is eenvoudiger geworden door de mechanische appa- heet m Joegoslavië of ratuur, de kinderen worden vroeger zelfstandig en verlaten vaak na hun schooltijd reeds het ouderlijk huis. Gezinsleven wordt vaak gunstig beïnvloed moet worden bijverteld, dat hij collectie modeplaten, die elke echter op en top zakenman is ge- costuumkundige jaloers maken. En graag betoogt hij, rap van tong, dat de mode nu al honderd jaar in een cirkel .Iedere keer proteste de vrouwen tegen een nieu- mode", zegt hij. Maar spoe- die belangrijk goedkoper zijn dan volgen ze en willen dan Ieder jaar reist hij ka en Canada om ei relaties te bezoeken e der eersten die bij zijn modehuis draait, een Boutique opende. Daar zijn de ren de geconfectionneerde modellen van zijn haute couturecollectie te koop Er zijn nog oneindig veel vor men meer en wie er van uitgaat, dat pas de meest volmaakte om gangsvormen, het stipte naleven moeders van welke regel of voorschrift dan ook. er toe kan bijdragen, een wa- te d«nken re levenskunstenaar(es) te zijn, de goede toon dat zowel de jonge als het meisje aan hun res pectieve ex-aanstaande-schoon- briefje schrijven om >r de gastvrijheid ge durende de verloving genoten. Te- Deze factoren hebben er voor leidinggevende functie vervulde vele vrouwen toe geleid, dat het bij de Unesco in Parijs, heeft sa- leven bij veertig nog eens begint, men r et Viola Klein van het Zodra de kinderen op eigen be- Britse Foreign Office, een onder- staan, gaan tegenwoordig in zoek ingesteld naar de bezigheden gehUwde Hllllll lllllll JIIIIMIIIN.i. Koningin Etobeth lllioudt M Eoealtop„ Z1J„ Q„, Ült i' geheel met de hand gemaakte daar niet meer van al!' haute couture-exemplaren zelf. Hu compliment zijn-L land. waar zij gast is. De ontwer per van haar garderobe krijgt niet alleen het volledige program ma van haar reis, maar ook bij zonderheden over de omgeving, waarin de Koningin verschijnt, over de decoraties welke zij dra- reerd gen zal en voorts wordt terdege rekening gehouden met het kli- maat. En bij dat alles zijn de toilet- Edelstenen Zo koos de Koningin voor een gala-avond in de schouwburg van Lissabon een pastelkleurige robe, daar zij wist omringd te zullen zijn door schitterende uniformen en het plechtig zwart der heren in rok. In Parijs droeg zij bij een bezoek aan de Opéra een satijnen japon, geborduurd met de bloe men van Frankrijk, maar voor de avondvaart over de Seine koos zij een nauwsluitend kleed bezet met edelstenen, die schitterden in de lichtflitsen van illuminatie en vuurwerk. Norman Hartnell heeft nog zijn zaak in Brutonstreet. Zijn salons zijn in een zacht turquoise-groen Sehouden en lijken eens zo groot oor de enorme spiegels, die de wanden bedekken. Eén vertrek is er waar slechts koninklijke bezoeksters worden toegelaten. Dat is het grote lichte atelier waar de borduur sterzitten, omringd door een zee van kleuren in zijde en sa tijn, een fonkelende menigte van kristallen, aquamarijn, rijn stenen en zachtglanzende parels, die stuk voor stuk in fijne ara besken op de japonnen genaaid worden. Hartnell woont en werkt zelf in zijn landhuis in het bos bij Wind sor. Daar keurt hij de stoffen, wikt over nieuwe materialen en zint tijdens lange wandelingen op lijn- en kleurenspel. Tot hij, einde lijk besloten, met waterverf zijn schetsen opzet. Zijn die voltooid, dan hecht hij een stukje van de Een typisch voorbeeld van het vak manschap van Hardy Ernies is deze middagjapon. Het materiaal is suare zijden crêpe. De rok is recht, maar naar één zijde gedrapeerd en •alt uil de taille weer in diepe plooien. dit boek veel wetenswaar digs vinden. Wie minder naar het volmaakte streeft, maar wil weten hoe een kievitsei behoort mede tot de levenskunst. keningen laten tanden moet poetsen of uw eetge- eenvoudig alleen rei moet hanteren - want ook dat halve da- geland. Zweden, Frankrijk en de ,jan nog njet inbegrepen. Van hen lor, of fa- Verenigde Staten. werkt 75 orocent in de hotellerie. vele landen de moeders er toe buitenshuis van de over een baantje gen te zoeken op kantoor, Myrdal Alva, de vrouwelijke ge- Frankrijk zant van Jweden in India. Birma en Ceylon, die voor die tijd een Zweden heeft 31 procent van de "luwde vrouwen aan het werk daarbij zi..i de landarbeidsters Levendig Amies is een levendig i die maakte hij log tijdens een verlof van zes we ken een gehele exportcollectie voor Zuid-Amerika! Nimmer dra peert Amies de stoffen op i Waarschijnlijk kent u wel één groot, is 't mensen die dit doen: dénken Of die in geld. Ik ken ze ook. En het is verschrikkelijk maar deze mensen overtreden in feite dl Gods geboden. Zouden zij zich hiervan bewust zijn" of niet? stukken kip toen zijn gebracht. Nou ja, kijk: dat is dochtertje stierf, al snikkend en toch niet nódig hè snotterend zijdelings informc de. wat zo'n begrafenis zo onge- Een beetje minder die iedere cent om moeten keren. dreven, hadden met je hart, zonder te rekenen. Van dit geven zal ons eenmaal toegevoegd worden: „watje toen toen aan dat kind kosten zou. nog vóór het geweest. Nu zitten kind was heengegaan. Of die mij bekende weigestel- de aanvang v meesten hunner zullen de boerenfamilie, die geen steen schiedenis. door geen aardse overheid ooit °P het «raf van kun- 't vorige Daar is die - - '®»r overleden oude moeder wil- plaatsen, „om reden de be grafenis tóch al zoveel geld ver slonden had. En als Piet de andere 2 mansfamilie te trouwen". gestiaft worden en tóch toch zijn zij de Judas-figuren in ovze samenleving. Ja óók die boer, die zo „vroom" achter z'n pet kan staan bidden >n de kerk, maar die het véél dochters wèl? Had Piet erger vindt als hij een koe of niet zo stom een paard verliest, dan wan- neer zyn vrouw of zijn kind sterfl- geld.' als ouders hun Want dat beste paard is gèld. Of die winkelier wiens vrouw de vorige week een zeer ernsti ge operatie moest ondergaan. De doktoren vreesden het ergste, maar een operatie was nog de enige mogelijkheid op behoud van haar leven, 's Middags om twee uur zou die operatie plaats hebben. Maar de winkel een middag sluiten, of overlaten aan dc bediende, dat was er niet bij. En tóch 't was een goed hu welijk hoor. O ja, wat „men" dan een goed huwelijk noemt. Ze leefden bepaald niet als kat en hond. Nou dan! Maar u zult het toch met me eens zijn, dat óók goed hebt gegeven, heb je Mij gege- iteen weer bij Geve God, dat er onder ons de lijdensge- weinigen zijn, die denken in geld. En als ze er zijn, dat zij er dan aan ontdekt mogen wor- -- den, vóór het voor eeuwig te komen overgave en onberede- laat is. Ook al zitten ze iedere 150 du- zondag tweemaal in de kerk, ook betalen kunnen, die sterven gaat. En daar i Iemand, das, die ook zus altijd in geld gedacht heeft Jezus zou Koning worden en hij één van Zijn eerste ministers. Daar zat muziek al lezen ze aan tafel hele kapit- Ju- tels uit de bijbel en brengen de zondag als een begrafenisdag door. Zij dienen ondanks al dit wetticisme niet God, maar de Mammon. Velen onzer zullen wellicht. Ja, dat is óók denken in len van geld. Zodra Jezus begon evenals de discipelen tussen die Zijn op handen meisje) te trouwen. Onlangs ving kan je niet mee bevriend zijn. hier Ik in een gesprek het volgendi op: „Och ja, 't zijn nu niet di- kocht reet mensen, om mee bevriend te raken hoor. Ze hébben niks." Een gebaar tussen duim en wijs- Och j Hij „heeft" niks.). En Judas r 50 de Vorst des le de dood. Judas ergerde zich groen en geel aan de ver schrikkelijke verkwisting van 1 liefde óók geen sprake armoedzaaiers bevriend raken, gelijks leven vast wel 1 zal in haar da- Waar liefde de drijfveer is. Kan in zo'n moment de hele zaak opvliegen, gaat r het ziekenhuis en blijft daar met je domme hoofd telligenter dan Jij. Doordat jij wij óók denken in geld, als wij zitten worstelend om haar leven, tot de operatie is afgelopen. Zo handelt iemand, die in geld denkt echter niet. doel nastreefde: geld, geld, geld, ook. ben Jij nu in 't bezit ten van stoelen, v ker in wegzakt, van perzen Die weegt rustig z'n capucijners porcelein, jij hebt zijn vuld bar'tje in huis. Dan ga je trachten te houden". Het is zelfs onze plicht zo verantwoord mo gelijk met het geld, dat God ons geeft, om te springen, Het kan huismoeders heel wat hoofd- hangt en wandelt 's avonds, als het bezoek-uur is, rustig naar het ziekenhuis. Of hij opgebeld had? Welnee. Als er iets em- tigs was. zouden ze hèm wel op- smijten 't geld gebeld hebben. En dat telefoon- Kwam je_ laatst gesprek draad toch geen avonden bij „vrien- brekens en slapeloze zelfs stoel met „zingen- bezorgen. Maar dat is nog met alleen een kopje koffie zitten? Overi gens eigen schuld hoor, want ze 1 intercommunaal ge- geen: denken in geld. Als wij ons hart er maar niet op zetten. Als wij er op een moment ook eens volkomen los van kunnen zijn. Die arme slobber heeft het iJJk^DaM nodig, in dat gezin is door ern- en Judas in staan. We zijn met zo goed als die vrouw en niet zo slecht als Judas. Maar die „gulden" middenweg is óók 'n slechte. Alles willen verliezen om Zijnentwil, jezelf zonder enig voorbehoud aan Hem en aan je medemensen geven, dat is de enige weg om deel te hebben aan Zijn lijden en sterven én aan Zijn opstanding! Verlosse Hij ons van onze geldzucht en óók van onze jam merlijke halfslachtigheid. Men sen, die in geld denken, weet u, wat óók een van de toetsstenen is. waaraan u uzelf kunt her kennen? Gunt u uzelf wel eens de tijd, om naar een bloem of naar de sterrenhemel te kijken? Luistert u wel eens naar het zingen van de vogels en beziet u hen bewonderend in hun bonte vederpracht? Is een pasgeboren kindje niet een schepping van God, waarin u Zijn almacht aanbidt, in uw oog? Kan een sla pend kind u nog ontroeren en schept u vreugde in het zien spelen van kinderen? In al deze dingen spreekt God tot ons Kunt u zich intens verheugen op een aarde, waarop geld geen rol meer zal spelen? O, wat zal dat heerlijk zijn! MARGARITHA Dertig of veertig den) bij je zieke buurvrouw, die stige ziekte b.v. nóód, die wedu- je vertelde, dat die armoedzaal- we zit omhoog met 't een of an- ers haar kippensoep, waar hele der vooruit gééf spontaan, C. S. W d. E. U hebt (•- ien* op terug. jw ichrf Mevr. M. i. v. d. L. Ik déze gedichten goed! I de vorige. Hartelijk dank. Hartelijk dank - :hrljven. Uit hun onderzoek is gebleken, dat in Frankrijk één derde van het totaal aantal werkenden, vrou wen zijn. Het is in het land Marianne zo, dat de vrouw vooral in het vrije beroep, ii handel en als vertegenwoordig ster nuttig maakt. Op het Franse platteland geeft de vrouw minder uren aan haar huishouden dan in een stad van boven de 100.000 inwoners. Men verklaart dit door het feit, dat in een stad vee' meer gedaan moet U.S.A. veel kleiner worden om het huis en de omge- pa. ving daarvan rein t« werkt 75 procent in de hotellerie, en de textielindustr'e komt op de tweede plaats. Ver. Stoten Tou- In de Verenigde Staten is de van toestand ongeveer zoals in En- zich geland. Meer dan de helft der werkende vrouwen zijn getrouwd en hun aantal stijgt gestadig. De meisjes trouwen al jong, maar blijven doorgaans werken. Het merendeel werkt in fabrieken, maar ook in winkels en kantoren. Het getal der vrouwelijke dok toren en rechtskundigen ls in de in Euro- Engeland Engeland is reeds over de piek van het aantal werkende vrouwen heen- Het hoogste aantal werd im mers tijdens de oorlog bereikt, toen 7,3 miljoen vrouwen een baan hadden op een totaal van 17.25 miljoen in de leeftijd van 14 tot 64 jaar. De meeste Britse vrouwen werken op kantoren, in het textielvak en wel grotendeels in de leeftijdsgroep van 20 tot 39 jaar. Of dit alles het familieleven on gunstig beïnvloed heeft? Het on derzoek heeft het tegendeel uitge wezen. In de Verenigde Staten is men door het Inzetten van de vrouw in het arbeidsproces ln ve le gevallen aan een werkweek van 35 uur toegekomen en ook de mannen hebben daardoor meer tijd gekregen zich aan hun gez'n te wijden- nog wel iets anders zakjurken of slobben de Nederlandse confeclie-indus- trie op de Voorjaarsbeurs, die nu in Utrecht wordt gehouden. Zijn ze niet snoezig, deze jurk jes van veredeld katoenf Veilig afslanken Extra ponden bq ons totale ge wicht kunnen afbreuk doen aan het uiterlijk, het zelfvertrouwen onder mijnen en de werkkracht ongunstig beïnvloeden. Te dikke mensen zijn meer vatbaar voor verschillende ziekten dan personen met een nor maal gewicht en het teveel aan ponden geeft extra lasten aan het hart. Alle andere excuses zijn doorgaans terug te brengen tol de ene waar- VI heid: We zijn te dik, omdat we te veel eten. We eten te veel vet, te V veel suiker (en snoepgoed), te veel zetmeelstoffen. We hebben verkeer de eetgewoonten. We gebruiken geen ontbijt, maar nemen later iets df- Conclusie: We moeten leren eten, niet een beetje, maar het juiste. Een vermageringskuur op eigen houtje uitvoeren, is te riskant. Raad pleeg eerst de dokter. Een normale volwassene heeft per dag nodig: 6 dl. melk, karnemelk of yoghurt, 250 gram groente, 15 tot 20 gram kaas, 100 gram fruit, 50 tot 100 gram vleeswaren, vis of ei, boter of mar garine, brood en aardappelen. En beslist niet meer. Voor één dubbeltje zijn deze en nog meer gegevens over veilig naar een goed gewicht afslanken ver krijgbaar bij het Voorlichtings bureau voor de Voeding, Koningin negracht 24, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 17