Achtste Paasvebo trok veel belangstelling Gerzon-collectie in de nieuwe modelijnen V. en D. showde uit voorjaarscollectie de Oude vereniging, aan de moderne eisen aangepast Agenda voor Leiden VRIJDAG 21 MAART 1958 Geen scherpe omschakeling van melk- naar vleesproduktie" T\NMORGEN had in 't Schuttershof de officiële opening plaats van de achtste Paasveetentoonstelling, georganiseerd door de V.E.B.O. Hierbij en onder anderen aanwezig de commissaris der Koningin in Zuid- illand, mr. J. Klaasesz (beschermheer) en het college van B. en W. van aden. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter, de heer G. J. v. d. iel, die onder meer wees op de grote betekenis van deze expositie voor Leidse marktwezen en voor de boerenstand, hield wethouder D. van der raak de openingstoespraak. De heer Van der Kwaak wees erop, dat met ie tentoonstelling een record is bereikt met 132 inzendingen. oorts ging de heer Van der Kwaak in toespraak in op het huidige streven jet accent te verleggen van de melk- duktie naar de vleesproduktie. A. v. d. Hoek. voedselcommis- Zuid-Holland, vervolgde het idbouw-politieke praatje" van wet- Van der Kwaak. Jj toonde eerst op uitvoerige wijze aan. de akkerbouw politiek en economisch ien in een belangrijk gunstiger positie keert dan de veehouderij. Inzake de :ot beperking van de varkens- pel adviseerde de voedselcommissaris klem. niet over te gaan tot individu beperking. Niet het aantal weegt ar, maar de kwaliteit. Hierna behandelde de heer Van r Hoek het melkprijsbeleid. Iedere er moet thans zijn bedrijf tot en „doorlichten" en al het minder ede materiaal vervangen door het ite wat er te krijgen is om zodoen- tot een verbetering van de kwali- te komen, die tevens een verho- ig van de produktie zal betekenen, lat het huidige streven naar omscha- n melk- naar vleesproduktie be lt. adviseerde de heer Van der Hoek. voorzichtigheid in acht te nemen, eerste plaats moet de melkveestapel (d blijven; bij de vleesproduktie moet worden gestreefd naar de beste iliteit. Jong vee en zelfs „ongekalfd" s zullen daarom de voorkeur moeten lienen. Het is nu echter zo, dat menige onverdiend de wei ingaat om vetge- weid te worden, en hiervoor moet wor- Het gaat voor alles om een scherpe se lectie, terw(jl een scherpe omschakeling an de produktie moet worden voorko nen. Nederland moet met de kwaliteit an z(jn melkveestapel èn met zijn slacht- eestapel in het voorste gelid blijven. Wie ijn tijd verstaat, gaat niet uit de tijd, al dus besloot de heer Van der Hoek zijn ede. Bestuursmutaties bij Leidse kynologen De kynologenvereniging Rijnland had gisteravond de jaarvergadering in Zomer- zorg. Nadat een uitgebreid huishoudelijk gedeelte was afgewerkt, werden enkele films vertoond. Voorzitter dr. ir. P. C Lindenbergh opende de vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat Rijnland, wat ledental betreft, steeds vooruit gaat. Momenteel zijn er leden. De secretaris wees in zijn ver slag op de jubileumviering in het afge lopen jaar. De fotowedstrijd is een groot geworden. De penningmeester liet gunstig geluid horen. De verkiezing bracht een dame in het bestuur; mevrouw dra. C. C. van BuurenVenenbos werd gekozen. De heer F. A. J. Alofs werd herkozen. De heer W. F. Mastenbroek trad af. De films* die vertoond werden, w afkomstig van de Afrikaanse en Austra lische ambassades. Animal Kingdom, eer kleuren-geluidsfilm, liet het leven dei dieren in het Zuidafrikaanse Krüger- Wildpark zien. Een filmpje over Austra lische paarden viel eveneens in de smaak. Ten slotte werd een film vertoond over vogels, die in de oerwouden van Australië leven. Burgerlijke stand van Leiden Voor Uw rerre" bloemengroet. FLEUROP Q. Nieuwen geboren Cornells, zi 1 en J A. Langeveld; ls. zn v A J. van Weeren en J. Mee; Irene, dr v H. Honsbeek ei Marquenie; Carolina Johanna M; v M. G. M Diepstraten en M. Brasker. «emarein, dr v H. R. Smiss S. Houwing; Maria Florenti *kman en J. van Evert; Robert Frans. R. P. Mouton en A. E. Willinge; An- aius Jacobus, zn v J. van Klarenbosch E. G. T. Beekwilder; Eduard George. T J. W, Roskam en M. L. Brobbel; Ro- W Walther, zn v J. Stol en A. de Ruiter; J*ph Damianus, zn v M. J. van det jjïi en T. van der Geer OVERLEDEN: J H. Dirkse, 86 Jr., echt ste van A. P Tendeloo; G Bergman. Jr., man; G. C. den Haan. 70 jr.. echt- ®ote van D. Smit; B Koolmoes. 4 di gehuwd: A. Bekker en J Hartevelt. Verberne en W. G. Koert; J M. Aniba lE W L. M. van der Leek; J. Schreu- r en j. Guldemond; M. H. Mol en w de Geus; J. Vos en A. J. M. Loeke- 8**; p. Goossen en G. Koopman Vandaag was het weer Paasvee tentoonstelling in Leiden. Haar belang en omvang zijn minder dan van de grote tentoonstelling in september, maar de grote be langstelling van vandaag toon de aan, dat ook deze tentoon stelling door de veehouders van Leiden en omgeving onmisbaar wordt geacht. Volgende week zaterdag Kastelendag te Leiden Het programma voor de tweede Kas telendag. die zaterdag 29 maart te Lelden zal worden gehouden, vermeldt onder morgens kwart voor tien opening door de rector magnificus, prof. dr S. E de Jongh, in de filmzaal van de academie, inleiding volgt van de oud directeur van De Lakenhal, de heer E. Pelinck, verlucht met lichtbeelden over Nederlandse kastelen. Na een korte pauze volgt om elf uur een nleiding met lichtbeelden van dr. R. van Luttervelt uit Amsterdam over: De adel lijke huizinge in de stad. De middag is gewijd aan excursies naar stadhuis. Heerenlogement, de Burcht, het Gravensteen en het gebouw van het Hoog heemraadschap. C.H.-forum in Leiden In het forum van de hedenavond in de Stadsgehoorzaal te houden bijeenkomst van de c.h. kiesvereniging hebben zitting de heren ir. P. Boersma te Rotterdam; S. H. van Eybergen te Katwijk aan Zee; mr. J. J. F. van Hulsteyn te 's-Graven- hage; D. van der Kwaak te Leiden; mr. P. Scheuderling te Wassenaar; dr. J. J. R. Schmal te Voorburg. Het voorzitter schap berust bij de heer D. v. d. Kwaak. Geslaagd voor ands recht: de dai J M Schenner t i de heren J Schot Rotterdam. B Hel, M Tabaksblat (e Den Haag. B Bmiin. Haag. P W van Schendet te Deo Haa Ruinen te Laren CN.H). A E Roest Cr Apeldoorn. J R H Kuyper te Brussel. C J J Jonker Roelar Lez ing gezinsvoorlich ti ng Oegstgeester huisvrouwen en behandeling van textiel H M. A Zij'stra— ravond in de zijzaal Willem de Zwijger-kerk een causerie over Nieuwe textielstoffen en hun be handeling. In haar openingswoord wees mevrouw P H Smits—Witvliet nog op de kook cursussen. die de volgende maand op twee middagen gegeven zullen worden en waarop een beperkt aantal deelneemsters geplaatst kan worden In de tegenwoordige tijd. aldus me vrouw Zijlstra. is het voor de huievrouw een grote moeilijkheid het verschil tussen rayongaren en katoen te zien. Slechts bij een uitgebreid micro^opisch onderzoek en door proeven, kan men de verschillen de weefsels onderkennen. Het volgend jaar hoopt de Nederlandse huishoudraad de artikelen van Neder lands fabrikaat van een ingenaaid etiket te voorzien, waarop in code-tekens de wasbehandeling staat voorgeschrevea Spreekster za«r dit als een erote verbete ring. omdat door een verkeerde behan deling verschillende goederen aan onno dige slijtage onderhevig zlin Ook wees zij op het gebruiken van de juiste temperaturen bij het strijken van kunststoffen Een regelbaar strijkijzer is wel eerste vereiste voor het verkrijgen van een goed resultaat. Verschillende stoffen, zoals nylon, or- lon en dralon. werden uitvoerig behan deld. De no-iron katoen i6 een katoen dia een aparte harsbewerking heeft onder gaan. Tegenwoordig ziet men ook de chloorechte no-iron katoen verschijnen. Deze soort heeft een andere harsbewer- king gehad, die wel ohloorbestendlg is. Ook de Iichtechtheid van katoenen stof fen werd besproken. Door lichtbreking, die bij dubbele spiegelruiten optreedt, zal ondanks de garantie „Ilchtecht", toch wel verkleuring optreden. Hier is helaas weinig aan te doen. Een bespreking van de schade door motten en tapijtkevers aangebracht, besloot deze leerzame avond. Er werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragenstellen. Op weg naar een dierenasiel De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, afdeling Oegst- geest, hield in Het Witte Huis haar eerste jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer S. Elzevier Stokmans. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat de afdeling rechtsper soonlijkheid had verkregen en dat do besprekingen met de afd. Leiden er niet toe hebben geleid, dat Ocgstgcest en Leiden samen een asiel bouwen en exploiteren. Het Oegstgeester bestuur heeft stappen ondernomen om een t(j- deliik dierenhuis In te richten, waar inmidde's hokken zijn aangebracht voor zwerfdieren. Aangekocht is het pand Haarlemmertrekvaart 21. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat de financiën er goed voorstaan. Het aantal leden is 275. In de plaats van mevrouw J. N. Meijer, die om gezondheidsredenen moest bedanken, werd tot bestuurslid gekozen mej. Elskamp De heer Gaykema werd herkozen en blijft penningmeester Mej. F. Haaksma zal tij delijk het bestuur assisteren bij de uit voering van de plannen tot stichting van een definitief asiel. Het voornaamste agendapunt was de bouw van dit asiel en de financiering. Een begroting gaf als stlchtingsprijs een be drag van 20.000 aan. Besloten werd schuldbekentenissen af te geven ad 100 Een beroep werd gedaan op de leden en andere dierenvrienden. Dat dit beroep niet tevergeefs was. bleek uit het feit, dat zes honderd gulden als lening direct werd toegezegd, terwijl een schenking kon wor den aangekondigd van ƒ900. Er wordt een ..zilvervlootactie" gehou den. waaraan kinderen kunnen deelne men. Sassenheim ziet ook het grote nut van een asiel in de omgeving in. zodat Sassenheim en Oegstgeest gaan samen werken. Gemeentevergadering Geref. Kerk In de bovenzaal van de kerk aan dt Mauritslaan werd gisteravond onder voor zitterschap van de heer J. J. Siljée een Gemeentevergadering gehouden, die druk was bezocht. De diverse begrotingen pas seerden de revue, toegelicht door de heren P van der Tas en A. H. E. van Tongeren. De heer E. Broekema vertelde over het werk van de evangelisatie. De prettige vergadering werd afgewisseld met grammofoonplaten van passiemuziek. Spreekbeurt Maandagavond 8 uur wordt fo» de Wil lem de Zwijgerkerk een samenkomst van de Baptisten gemeente gehouden. De heer H. Schouten uit Leiden zal spreken. Burgerlijke stand GEBOREN. Jacoba dr van R. G. Stein en J. Zittersteijn. ONDERTROUWD: S. J. Mechelse en G v. d. Meij. GETROUWD: H. Tijeterman en J. J. de Ruyter. OVERLEDEN: J. F. van Wijk, 77 jr; J. Tolsma. 63 jr; J. C- Offermans. 78 jr. TIEN MANNEQUINS toonden gisteravond in de stadsgehoorzaal, die tot de laatste stoel was bezet, de nieuwe Gerzon-collectie, die bijna geheel in de nieuwe modelijnen is gehouden. Koepel, ballon en vooral de tra- peziumlijn voerden de boventoon bij wat het publiek te zien kreeg. Om bij de laatste te beginnen: de tra pezium, werd gevormd door tweedelige ensembles die nauw aansloten bij de schouders en uitliepen naar de zoom van de rok. Het korte jasje was heel flauw getailleerd. De vierbaansrok sloot op de heupen aan, maar klokte van de heup naar de zoom iets uit. Deze nieuwe lijn, door de opvolger van Dior, Laurent, ge creëerd, doet de vrouwen boven de twin tig op kinderachtige bakvissen lijken; vooral als de rokken kort zijn en dat waren ze In de getoonde collectie is het effect niet bepaald mooi. naar onze smaak. Gerzon paste leze Laurent-stijl vooral toe in kostuums en japonnen mei Chique mantels werd ver- de rug, die ver- de heup. Ballon- vormige mantels lieten hun ruimte, die aan de zoom verdween, vallen vanuit de halslijn De heel lichte mantels werden gecombineerd met zwarte grote hoeden °n accessoires. Eén exemplaar vertoonde en vierkante mouwinzet in het achter and. Heel chique was de crème mantel met kraag van witte vos, waarbij een lichtgroen gedrapeerd hoedje werd ge- De koepellljr. vai kregen door ruim' hoogte NA de revolutionaire nouveauté's van enkele weken geleden showde V. en D. gisteren opnieuw een gedeelte uit de voorjaarscollec tie. Ditmaal waren het vooral voor jaarstoiletjes en mantels, die wel modieuze details vertoonden, maar toch niet zo opvallend verschilden van de mode van vorige seizoenen De nieuwe lijn werd gesuggereerd door een klein ceintuurtje in de rug op heuphoogte, soms door een bol lende ruglijn, en in de rokken door verwerking van platte plooien van de zijnaden af met. een glad stuk middenvoor. De rokken blijven zeer kort. De korte mouwen zijn veelal ingezet Een stevige kwaliteit natté was al» materiaal voor zomermantels gebruikt De mantelkostuums hadden een floulijr of wijdvallende jasjes over strakke rok ken. Beslist lelijk waren de pakjes en japonnen met geplooide rokken en flou- jasjes met korte schootjes- Een mantel kostuum moet bestaan uit een wijdval lend jasje en strakke rok of een strak getailleerd jasje en wijde rok, maar niet uit een combinatie van beide. Alle dis tinctie was dan ook verdwenen uit de zwart-witte raffia japon van een derge lijke snit. Zelfs voor een mannequin i» het onmogelijk zo'n kledingstuk op ele gante wijze te dragen. Geliefd is voor mantelkostuums en japonnen met jasje ook het beige-bruine ruitje, wat met een garnering van havannabruin een mooi De japonnen zonder jasje zijn be stemd voor heel mooi weer. Een vrij groot décolleté, een wijde rok met platte plooien en een strak boven lijfje al of niet met korte mouwen doen het van een fleurig gebloemde stof altijd. Met zevenachtste mouwen waren de cemisiers, die een originele verwerking van de rokknopen te zien gaven- De gedrapeerde ceintuur is ook nog niet uit het modebeeld ver dwenen. Deze wordt het meest in een afstekende kleur gedragen. Onder de korte avondjaponnen, waar mee de show besloot, was een beeldige grijze japon met goud opgewerkt- Om d« schouders droeg de mannequin een licht grijze nylon stola. Origineel was de dra perieverwerking aan rok en halsuitsnij ding De hoeden bij de modellen waren cloche-, de breton- en de baretvormige dragen. Bont als garnering was ook toe gepast in de manchetten van een zand kleurige strakke mantel. De kraagloze modellen, die met knopen hoog worden gesloten, geven de draagster Iets jeug- Onder de trapezium-japonnen droegen mannequins petticoats. Heel mooi en Rpart was de strakke Japon waarover een Jacquetjas van dezelfde stof werd ge dragen. De hoed hierbij bestond uit niets anders dan een stukje voile, strak over het hoofd getrokken, en gegarneerd met irte fluwelen strikjes. Allure bezat ook strakke zwarte Japon met losse sldp- i. aan het rugpand bevestigd. De grote witte hoed hierbij was voorzien van «truisveren. De zuiver zijden japonnen waren weliswaar heel mooi. maar oc (abelachtig van prijs Voor receptiebezoek was een zwar te zuiver zijden Japon met bijpassen de ottoman-man tel. Alle zijden japon nen waren tegengevoerd met een 6tevige kunstzijde om uitzakken te voorkomen- Frisse katoenen japonnen met een wit fond bedrukt met fruit- motleven werden ter afwisseling ge showd. De zeer korte rokken liepen dikwijls naar achter Iets langer af Bij de korte en voetvrije avondjapon nen was dit duidelijk waar te nemen De stoffen van de japonnen varieerden van katoen, linnen, geborduurd linnen, broderie tot zuiver zijde en batist. Witte genopte batist was gebruikt voor korte avondjapon Van zuivere zijde het geheel gefronste, strakke strapless avondjaponne-tje in een zachtgele tint. Een crinoline-achtig effect maakte d< okergele korte avondjapon, die achtei voetvrij uitliep. Koninklijk was het heel licht grijsblauwe groot-avondtoilet satijn met zilver borduursel. KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHIUPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Naar rle bollen Ooor rte zachte winter rekende men dit i oorjaar algemeen op een vroege bloei van de bolgewassen. In februari zag men reeds velden krokussen in bloei en de vroege narcissen stonden toen al in knop. De late winter heeft het beeld ingrij pend gewijzigd. Gelukkig heeft de sneeuw vele gewassen tegen vorst en harde wind beschermd, maar dit neemt niet weg, dat men thans toch rekening moet houden met een belangrijke vertraging in de bloei. Aldus een nericht van de Provinciale V.V.V. Zuid-Holland Ook dit Iran echter nog erg meevallen. Het is voor een groot eedeelte afhankelijk van het weer in de komende weken. Algemeen verwacht men, dat, als het weer Inderdaad belangrijk zachter gaat worden, de narcissen spoedig zullen bloei en. daar de gewassen reeds goed ontwik keld waren vóór de vorst inviel- Als het weer dus spoedig omslaat kan men het weekeinde van 29/30 maart reeds de eerste velden narcissen in bloei verwachten. Uiteraard zal dit nog zeer incidenteel zijn. maar het begin is er dan toch. Water vervuild, zwembad wordt nu gesloten Het zwembad De Ham tussen Kromme nie en Uitgeest zal waarschijnlijk verdwij nen. In ieder geval blijft het bad dit jaar dicht, tengevolge van vervulling van het water. Dat heeft een in de buurt gelegen nertzfarm op haar geweten. De heer Ked- de, inspecteur van de volksgezondheid, heeft zich tegenover het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid afkeu rend uitgesproken over het water, waar aan het bad is gelegen. De officier van Justitie bij de recht bank te 's-Hertogen bos ch heeft gisteren drie jaar gevangenistraf geëist en ter be schikking stelling van de regering tegen de 25-jarige C. uit Obloo. Hij bracht in juni van het vorige jaar het dorpje Obloo in opschudding door wraak te nemen op zijn voormalig meisje en haar familie. Haar broer werd door C. In de buik ga- schoten. Ziekenhuisverpleging Leiderdorp- Zoeterwoude H.R. 35 jaar QP 23 MAART zal het 35 jaren geleden zijn. dat de vereniging voor zieken huisverpleging Leiderdo rp-Zoeterwoude H.R. werd opgericht. Duidelijk is in de loop der jaren gebleken, hoe belangrijk de oprichting dezer vereniging is ge weest; voor zeer velen konden de zorgen, ontstaan door de kosten aan ziekte er ziekenhuis verbonden, aanmerkelijk wor den verlicht, of zelfs geheel worden weg genomen. Reeds in 1893 werd dn Leider dorp op bescheiden schaad een zieken fonds je opgericht, uitsluitend voor leden van Patrimonium met als doel uitkering in geld bij tijdelijke ongeschikt heid tot werken. In 1912 werd dit fonds losgemaakt van Patrimonium, om enige tijd later ook een naamsverandering ondergaan: Algemene Ziekenkas v< Leiderdorp en Omstreken. In deze jai moet da sociale inslag bij diverse initia tiefnemers al sterk aanwezig zijn ge in de jaren na de eerste wereldoorlog, toen tengevolge van een regeringsbesluit een verpleegprijs per dag voor verpleging in het academisch ziekenhuis (voorheen kosteloos) werd ingevoerd van f 2,50 per d'ag, namen enkele bestuursleden der ziekenkas het initiatief, om te komen tot een Vereniging voor Ziekenhuisverple ging, om zo de minst draagkrachtiigen in staat te steilen., de kosten te kunnen vol doen. De oprichting had plaats in 1023. Uit het grote aantal leden, dat toestroom de. bleek dat in een behoefte werd voor zien. Als een der oudste verenigingen in de omgeving heeft zij ook steeds getoond een der belangrijkste te zijn. Zij nam o.a. het initiatief tot onderlinge samenwerking Aer diverse verenigingen met als resul taat de oprichting van de Federatie van Verenigingen voor Ziekenhuisverpleging In Nederland, gevestigd te Leiden. Op deze wijze werd een mogelijkheid gescha pen om te komen tot een meer uniforme wijze van verzekeren, lt verstrekken van adviezen en het zonder voorbehoud over nemen van elkanders leden bij verhuii- Oplossing In de Jaren dertig werden in de par ticuliere ziekenhuizen de kosten van de Vrijdag Gehoorzaal, 7.30 uur: verkiezingsbijeen komst Chr Historische Unie. forum ondei leiding van D van der Kwaak, medewer king van Sempre Avanti en Jong eo Jolig Rehoboth. 8 uur: afd Leiden Christen- Vrouwenbond. dr L. D Terlaak Pooi over „De liturgie in de eredienst". Zaterdag Unlversiteitsbiblotheek, 4 uur: opening tentoonstelling Friese boeken door mr J. Klaasesz. commissaris der Koningin in Zuid-Holland Doelenkazerne. 7.30 uur: afd Zuld-Hoi- 1 and-Noord Bond van Ned militaire oor logsslachtoffers. gezellige bijeenkomst met toneelstuk: om 3 uur vergadering. Antoniuscliibhuis. 8 uur: feestavond oersoneelsvereniging IKI te Voorschoten Rapenburg 6. 8 uur: jaarvergadering afdeling Leiden Kon. Ned. Toonkunste naarsvereniging. L. Vogelenzang bij N.V. Rotogravure gehuldigd Gisteren herdacht de heer L. Vogelen zang het feit, dat h(j voor 25 jaar h(j de N.V. Rotogravure in Lelden in dienst trad. Hiertoe werd h(] in gezelschap van z(jn vrouw en zoon ontvangen in de di rectiekamer. waar een klein gezelschap zich verzameld had. en allereerst de di recteur. de heer J. C. Stafleu. de jubilaris in warme bewoordingen toesprak. Spreker had bijzonder veel waardering voor het werk van deze jubilaris, die al» lid van de schoonmaakdienst allerlei kar weitjes opknapt, en dit steeds doet met een toewijding en een vanzelfsprekend heid. die boven alle lof ls. Nooit is hem Iets te veel en altijd weet de jubilaris zich uitstekend van zijn taak te kwijten. Spreker wenste de jubilarl» nog vele gelukkige en zonnige jaren toe waarbij hij hem als geschenk een enve lop met inhoud overhandigde en teven» het getuigschrift van Nijverheid en Han del. Mevrouw Vogelenzang werd eveneen» niet vergeten en zij mocht een geurig boeket in ontvangst nemen. Hierna sprak namens het personeel de heer W. Streefland. die de populariteit van de jubilaris en zijn altijd opgeruimd karakter roemde. Hij bood hem namen» het personeel eveneens een envelop met inhoud aan. Vervolgens sprak als onmiddellijke chef de heer W Bierens woorden van lof en waardering en ook hij bood namens de collega's de Jubilaris nog een envelop met inhoud aan en het bekende rokertje. De jubilaris sprak een dankwoord. Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Leld- gymnastiek- en schermvereniging Ex celsior Zondag Marekerk. 7 uur: kerkdienst voor leder een. dr. P L. Schoonhelm over Leven, Lijden. Overwinnen. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Kok Rapenburg 9 telefoon 24807. en de apotheek te Oegstgeest. Wilhelmlna- park 8. telefoon 26274. Tentoonstellingen De Lakenhal, van 7 maart tot 14 a schilderijen, aquarellen en tekenl •/an Kees Verwey. De Lakenhal, 7 maart tot 14 april: teke ningen van Chris le Roy (uit de Jarer 919 tol 1921) Prentenkabinet Kicksteeg. 2 tot 5 uur fototentoonstelling tol en met 12 april Leidse schooljeugd kan Koningin van Engeland zien Naar wij vernemen, heeft het ge meentebestuur van Leiden besloten, de mogelijkheid te geven van eei vergroot speelkwartier op volgendi week woensdagmorgen als di Koningin van Engeland met prins Phiiip en Haar gevolg via de Kanaal- weg en de Voorschoterweg door Lei den rijdt. De leerlingen van de open bare scholen kunnen zich dan langs de Kanaalweg opstellen. Wij vernemen verder, dat de be sturen van het bijzonder onderwijs in Leiden op het ogenblik ook ken naar een geschikte vorm on kinderen de gelegenheid te geven, de koninklijke stoet te zien. Meubelhandelaar K. failliet verklaard De arrondissementsrechtbank te Dor drecht heeft de Zwljndrechts meubel- handelaar K failliet verklaard Men 1» er echter nog steeds niet in geslaagd de voortvluchtige man. die een schuld van ongeveer een half miljoen heeft achter gelaten, te arresteren. 1934. Over de werkrne- de chi rurgen als de patiënten zeer tevreden De bezettende macht besloot in 1941, dat alleen de verenigingen met een draag vlak van minstens 100.000 leden mochten blijven voortbestaan. Op voorstel van de Federatie zijn diverse kleine verend- alleen verpleegprijzen en operatiekosten vergoedt, maar nu ook specialistische hulp, kosten van huisarts en medicijnen, tandarts, sanatorium enz. tot haar voorzieningen rekent. Zoals wij reeds hebben bericht, laat men het 35jarig bestaan niet onopgemerkt voorbijgaan. Maandagavond van half acht tot negen uur wordt in het dorpshuis te Leiderdorp een receptie gehouden. Een bijzonderheid is, dat de heren A. Cats, Jae. de Jong en L. van Egmomd 35 jaar lang onafgebroken zitting hebben dn het Bestuur. RIJNSBURG C.B.B. over het nationale inkomen Gisteravond sprak drs. Boersma uit Zeist, hoofdbestuurslid van het C.N.V., voor de leden van de Chr. Besturenbond over ons nationale inkomen- Het natio nale inkomen omschreef drs. Boersma als de middelen waaruit ons volk als geheel put om te bestaan. De middelen worden gevormd door de inkomsten van parti culieren, bedrijven en overheid, m a w de belastingen, lonen en salarissen, winsit uit de bedrijven of bezittingen en inkom sten verkregen door diensten. De inkom sten worden besteed door consumptie, vervangings- en uitbreidingsinvesteringen door particulieren en overheid. Toen in 1956 de bestedingen het inko men met 590 miljoen overtroffen was be zuiniging noodzakelijk, omdat bijpassen voor deviezenreserve zeer ongezond is en uiteindelijk tot een bankroet leidt. Momenteel tobt men met twee hoofdproblemen, die het sluitend ma ken van de betalingsbalans bemoei lijken, t.w. de bevolkingstoeneming eD de afhankelijkheid van het buiten land. Om hieraan het hoofd te bie den, zal men de industrialisatie, emi gratie, export en produktiviteit moe ten bevorderen en de invoer moeten beperken door het Nederlands fabri kaat op de voorgrond te plaatsen. Diploma-uitreiking In gebouw Concordia werden gister middag door burgemeester Koomans ver- keersdiploma's uitgereikt aan leerlingen van Rljnsburgse scholen, die het examen met gunstig gevolg hebben afgelegd. Da burgemeester wenste de Jongelui geluk, waarbij hij de wens uitsprak, dat zij da verkeersregels zullen blijven naleven. Twaalf scholieren die geen fouten had den gemaakt, kregen een speldje. Dertien leerlingen waren gezakt. Daarna vertoonde men twee films. In de pauze werden versnaperingen ver strekt. Morgenavond 8 uur spreekt in de zaal achter de Chr Geref. Kerk voor de af deling van de Geref. Bond ds. P. P. J. Monster te Gouda. Deze bijeenkomst is bedoeld als een bidstond voor het gewas. R.D.C.-damnleuws Om het damkampioenschap van Rijns- burg zijn gisteravond de volgende par tijen gespeeld: Hoofdklasse A: J. v. d. MeyN. Schoneveld 20. Hoofdklasse B: P van EgmondW Star 02 Eerste kl. A: N. Imming—J Kromhout 2—0. Eerste klas B: F A. Verkuil—D. v. Egmond 1-1; G. van StarkenburgP. Perfors 11; Jac. OudshoornW. Binnendijk 11; P. Per- forsG. Notenboom 20. Tweede klas: N. Binnendijk—H. van Egmond 0—2. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. Highland Princess (25 maart). Australië: s.s. Strathaird (26 mrt.) Brazilië: s.s. Highland Princess (25 mrt.) Canada: m-s. Westerdam (27 maart). Chili: via New York (27 maart) Indonesië: ms. Willem Ruys (24 maart), s.s. Tarakan (27 maart). Ned- Antillen: m.s. Prins der Ne derlanden (24 maart). Nieuw-Zeeland: via Engeland (29 maart). Suriname: ms. Oranjestad (26 maart). Brits Oost-Afrika: s.s. Africa (29 maart)

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9