1 CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Kerkvoogd en gemeentelid: het gaat om meer dan geld Schema voor inrichting van het voortgezet onderwijs Kanttekeni Tegenwicht vormen tegen a-cliristelijke krachten Puzzel In Friesland staan hervormde kerken veertig te veel Samenwerking is noodzakelijk Ds. T. D. van Soest geeft in Hervormd Nederland van deze week een antwoord op de vraag: „Wat mag ik als gemeentelid van mijn kerkvoogd verwach ten?" Hij zegt zich te kunnen voorstellen, dat de verbaasde lezer zal zeggen, dat hij de boel op zijn kop zet, omdat een ge meentelid niets te vragen heeft, maar alleen maar veel te géven aan de fiscus van de kerk, die kerkvoogd heet. Hij is een heel andere figuur dan de predikant, die een geestelijk mens is met een strikt geestelijke taak. Maar de kerkvoogd is de man van de cijfers en de getallen, ran de materie, de goederen en de ge bouwen. De kerkvoogd is de man van de harde, koude zakelijkheid- Dat blijkt wel uit zijn aanslag. Hij is de realist. Daar moeten wij maar eens een vraag over stellen, ge achte medeaandeelhouders. Ik ge loof. dat dit om drie redenen no dig is: Ten eerste mag in ieder bedrijf verwacht worden, dat de gelden, die de aandeelhouders verschaf fen. door de directie goed en eens gezind worden beheerd. ,Het zal schade berokkenen aan de pu blic relations", de betrekkingen en contacten van de kerk naar bui ten, als het met de ..human rela tions". de tussenmenselijke ver houdingen bij Bestuur en Beheer, niet in orde is. Het gaat verkeerd als die predikant, de idealist, maar mooie plannen maakt en uit voert zonder overleg met de kerk voogd die moet betalen. Het gaat verkeerd als de kerkvoogd, de realist, alleen maar cijfers laat spreken, geen idealen meer kent en van nieuwe bestedings- en ver- wervingsmogelijkheden niet weten wil. Dan zit daar iets scheef in de top van onze gemeente. De tweede reden waarom ik mijn vraag naar de samenwerking stel. ligt hierin, dat de kerk veel meer van onze offerzin vragen moet dan vroeger. Dat begrij pen wij en wie dit niet begrijpen wil en niet bereid is zijn lidma- tenplicht te vervullen, mag op on ze vergaderng niet meepraten. Er zijn miljoenen meer nodig dan voor de oorlog. Het rendement van de vaste goederen, dat nage noeg gelijk bleef is op geen stuk ken na toereikend om de verhoog de kosten te dekken. De kerk moet het hebben van het ..leven de" geld uit collecten en bijdra gen. De duivel grijpt het eerst naar de beurs van de kerk. Dan volgen de zielen vanzelf. Daarom is samenwerking des te meer ge boden. Ook nog om een derde reden ata ik op om mijn vraag naar de sa menwerking in de directie tc stel len. Dat is eigenlijk de belang rijkste. De bijbelse. De kerk is maar voor een heel klein deel be drijf- Do kerk is in de eerste plaats Lichaam van Christus. In een lichaam zal het oog niet zeg gen tot de hand: Ik heb u niet no dig! Daar zal samenwerking zijn. Tussen ambtsdragers. Tussen ambtsdragers en gemeenteleden. Gelukkig kan tegenwoordig op veel vergaderingen een geruststel lend antwoord aan de ..aandeel houders" gegeven worden. Dat is niet altijd zo geweest. Kerkvoogd en predikant. Beheer en Bestuur waren eigenlijk sinds de Middeleeuwen erfvijanden. Dat was erg. maar het was zo. Er is in deze veel veranderd met de in voering van de Kerkorde, waar bij de kerkvoogdij werd ingelijfd in het geheel van de kerkeraad met behoud van eigen taak en ver antwoordelijkheid. Lang nog niet overal heeft deze ..aanpassing" plaats gehad, maar er wordt ge lukkig meer en meer samenge werkt in de geest van deze rege lingen en dit laatste is het belang rijkste. Waar dit geschiedt, vergaderen kerkeraad en kerkvoogden regel matig samen. Zij zitten gebogen over het huishoudboekje van de kerk zoals vader en moeder aan het eind van de week. Wikkend en wegend. Men begint ook hoe langer hoe meer tot het inzicht te komen, dat publiciteit in kerkewerk onmis baar is. Ook dat mogen wij van onze kerkvoogd vragen: openheid. Als de kerkvoogdij niets meer doet dan dat zij de rekening en de begroting ter Inzage legt Is dit te weinig. Ik voel mij niet geroepen om haar boeken te komen contro leren! De eerste de beste spaar bank die zichzelf nog een beetje respecteert stuurt mij jaarlijks een keurig verslag thuis. Moet de kerk dan achter blijven? Ik mag. nog beter, toch vragen om een vergadering waarop onder leiding van de kerkvoogdij de stoffelijke belangen van de gemeente bespro- worden? Hervormd Neder land wil geven. öfferi het wil weten zelfs Wij weten dat de kerkvoogd ook hierbij de samenwerking van de predikant niet kan missen. Hij is de spreekbuis. Soms in het kerk blad en in de huizen, altijd op de kansel. Wij verwachten van hem geen bedelpraatjes of oubollige verhalen bij de collecteaankondi ging. Wij komen naar de kerk om een dominee te horen en verwach ten geen conferencier op de preek- stoek. Maar 't is toch wel heel prettig om een sobere, verzorgde collecteaankondiging te vernemen voor en dit vooral een wel omschreven doel. Wat ..christelij ke belangen" zijn weet ik niet, maar ik wil wel graajg geven aan de inrichting van christelijke lief dadigheid. waarvan het prachtige werk in drie sobere zinnen werd geschetst. Ik geef moeilijker zo maar „Voor de Kerk" dan voor de „delging van die en die oude schuld", die thans „tot zus en zo ver is ingekrompen" en waar wij „dan en dan van af moeten zijn". Wat het gemeentclid van de Kerkvoogd, de aandeelhouder aan de directie vragen mag? Dit: Vraag mij nog maar meer! De Zaak is het waard! Alleen Kerkvoogd, dominee, kerkeraad... Vraag mij meer samen. Vraag mij duidelijk. Vraag mij bijbels. Vraag mij zakelijk. BEROEPINGSWERK NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Meeden (toez.): A. Weiland, voorheen predikant van de Protestantse Kerk in Indonesië, thans wonende te Amersfoort. Aangenomen naar Mantgum (toez.): kand. K. G. de Noord te Wehe; naar Duna- din (Presb. Church Nieuw-Zeeland): G. W. van Tricht te Nijkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Examen. De classis Woerden heeft preparatoor geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer L. Weerman, kandidaat theol. De heer Weerman. Eikenweg 57. Emmen, neemt gaarne een eventueel be roep in overweging. Hulpdiensten. Ds. R. van Benthem, missionair predikant van de kerk te NiJ- verdal, is in afwachting van zijn visum bereid hulpdiensten in een gemeente te verrichten. Zijn adres is Nassaulaan 22. Baarn, tel. 02954—2204. Rapport werkgroep van rijksschooltoezicht A fschaf fing toelatingsexamen instelling van brugjaar T1ITGAANDE van de tweede onderwijsnota heeft een werkgroep VJ uit het rijksschooltoezicht in opdracht van de minister van on derwijs een rapport uitgebracht over de inrichting van het voortge zet onderwijs. In grote lijnen wordt »r» dit rapport aangegeven op welke wijze de organisatie van ons onderwijsstelsel en in het bijzon der de structuur van het voortgezet onderwijs moeten zijn om te vol doen aan de eisen van de maatschappelijke ontwikkeling. Het toelatingsexamen moet wor den afgeschaft. De werkgroep voert aan, dat het onderwijs aan de persoonlijke geaard heid en aanleg van het kind recht moet doen. Dit doel kan worden be reikt langs de weg van de natuur lijke differentiatie, voornamelijk in het 5e en 6e leerjaar (werken in los ser klasseverband). Op het ogenblik wordt het huidig gewoon lager onderwijs te sterk he in vloed door de eisen, die het voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs aan de leerlingen stelt. vergemakkelijken en door onderzoek en observatie de leerling te helpen bij de keuze van het' te volgen on derwijs. 0 In leerprogramma's moeten kern- en keuzevakken onder scheiden worden. De onderlinge verhouding van kern en keuzevakken wordt mede bepaald door het doel van het onderwijs van het betreffende schooltype. SCHEMA rjE WERKGROEP heeft het volgende schema voor het Het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (v.w.o.) heeft een cui duur van zes jaar. De leerling kan kiezen uit verschillende programma's. Hetzelfde brugjaar voor de v.w.o., h.a.v.o. en m.a.v.o. brengt met zich mee. dat het latijn in de eerste klasse van het gymnasium vervalt. Grieks wordt voor gymnasium facultatief, aldus het voorstel van de werkcommissie. Het hoger algemeen voortgezet derwijs (h.a.v.o.) heeft een cur duur van vijf jaren. De scholen voor h.a.v.o. zullen in de eerste tijd moeten worden opge richt of verbonden met een school voor v.w.o. of met een school De middelbare school voor meisjes valt onder de h.a.v.o.-scholen. Het middelbaar algemeen voortge zet onderwijs (m.a.v.o.) zal groten deels de taak van het u.l.o. overne- De sterk afwijkende regeling en or ganisatie van het u.l.o. kan niet ir het geheel voor het m.a.v.o. worden gehandhaafd. Het m.a.v.o. zal niet alleen de meest begaafden perspectieven moeten bieden (in het h.a.v.o.) maar ook de relatief minder begaaf den een goede kans moeten geven. Het lager voortgezet onderwijs (l.v.o.) moet tenminste drie leerjaren omvatten. Het aantal schooltypen in het l.v.o. wordt naar de mening van de werk groep in hoofdzaak bepaald door de differentiatie naar beroep. Het ge volg daarvan is, dat een deel van het l.v.o uitsluitend voor jongens en een deel uitsluitend voor meisjes be stemd is. 4 Eindexamens zijn in het voort gezet onderwijs onmisbaar. Maar alles wat behandeld is, behoeft niet in het onderzoek betrokken te worden. Voor een voorlopige selectie bij de overgang van het basisonderwijs naar het voortgezet onderwijs komen twee middelen in aanmerking: In de eerste plaats moet een nauw en geregeld contact bestaan tussen de basisschool en de school voor het voortgezet onderwijs. voortgezet onderwas opgesteld. In de tweede plaats beveelt de werkgroep de instelling van een proefklasse aan. Doel van Chr .-democraten In deze klasse worden leerlingen, die niet zonder meer tot een bepaald schooltype kunnen worden toegela ten, in een aantal lessen gedacht wordt aan 16 tot 24 lessen op hun geschiktheid voor het door hen ge wenste schooltype nader beoordeeld. 2 Het eerste leerjaar van elke school van voortgezet onderwijs, aansluitend aan het basisonder wijs, moet een „brugjaar" wor den. Dit brugjaar heeft ten doel een goede grondslag te leggen voor het verdere onderwijs, de aanpassing van de leerling aan de nieuwe school te DE LUCHT IS GEZUIVERD 1V/TET enige trots, die de dankbaar heid stellig mag vergezellen, kunnen wij vaststellen, dat de op lossing in het stakingsconflict van de K.L.M. gevonden is op echt en typisch Nederlandse wijze. Ook in deze pijnlijke zaak heeft het goede contact in de top van de werkge vers- en werknemersorganisaties be langrijke vrucht afgeworpen. Dezelfde samenwerking in de top, die voor de sociale toestanden in ons land van zo groot nut is geble ken, heeft ook de bemiddeling in dit conflict, ontstaan tussen de di rectie en de vliegers van de K.L.M. wezenlijk bevorderd. De wijze waarop deze oplossing is bereikt geeft dus al aanleiding tot bijzondere voldoening en wettigt verwachtingen, dat verdere conflic ten nu des te gemakkelijker verme den kunnen worden. Deze verwachting wordt nog ver sterkt door de omstandigheid, dat juist deze vorm van bemiddeling zowel de directie van de K.L.M. als ook de vliegers als het ware uit het isolement heeft gehaald wairj en elke groep voor zich geraakt. De vliegers voerden hun strij; ,t eigen houtje en ook de directit ie niet altijd getoond, het meest n seiijke en het meest juiste h te hroben. Ook het organisatie en in het bijzonder het orgmi leven op sociaal terrein echter i wat geleerd moet worden. Ooi gelden gebruiken en „spelregel men niet straffeloos kan overs den. In den vervolge zullen beide i tijen dit beter beseffen, ff, nog komt, dat juist de bemidi door de voormannen der grotei gevers- en werknemersvereni|j ertoe kan bijdragen, dat de re gens van de vliegers en het i punt van de directie daartege meer geplaatst kunnen wordi het gehele nationale beleid h |n fende lonen, prijzen en arbeidr waarden. De staking is voorbij. De lm!1 gezuiverd. De K.L.M. is weeri 1 lucht. f; VERBROKEN VERBINDINGEN TVE K.P.M.-schepen worden vrij- gegeven, maar de K.P.M. zal uit de Indonesische wateren wor den geweerd. Dit is het laatste nieuws uit Indonesië. Wie menen mocht, dat in deze bij de Indonesische regering een wat beter rechtsbesef is doorgebroken en dat zij daarom de schepen vrij geeft, moet toch enige voorzichtig heid betrachten. Er ligt namelijk bij de Indonesische regering een zware claim van de verzekering voor het geval men daar op de schepen beslag blijft leggen. Van de Indonesische regering is het rechtsbesef niet de sterkste kant en wij moeten wel geneigd zijn tot de veronderstelling, dat ook met be trekking tot deze K.P.M.-schepen het meer de economische overwe gingen zijn geweest die ge^S hebben. Het beslag op deze schepen wuL verstandige daad van de IndX? sche regering, evenmin als dei lijkheden die zij daar de Nedei^ se burgerluchtvaart in de wejG gelegd. Indonesië is een uitgm eilandenrijk met zeer lange v#1 dingswegen, overwegend over door de lucht. Een wezenlijk^ Iemmering van de burgerluclA en een beslag op de voornw scheepvaartmaatschappij zijn c#" meest voor de hand liggende nL den om deze verbindingen te houden. Het is echter al bij meer gtls" heden gebleken, dat bij de h sische regering de rancune de Nederlanders voor een y dig beleid niet bevorderlijk we est. EEN BETERE AANSLUITING In Friesland zijn veertig hervormde kerken te veel, die per jaar aan kosten een bedrag van 50.000 gulden vragen, zo concludeert de Nederlands hervormde predikant ds. F. Hoekstra uit Ried in een rapport over „kerkelijke sanering in Friesland". Dat rapport heeft hij woensdag in de te Leeuwarden gehouden vergadering van Friese kerkvoogdijen ingeleid. Begonnen zal nu worden aan het ver zamelen van de gegevens, die nodig zijn om te komen tot een „gesaneerde" kaart van Friesland. Ds. Hoekstra, zelf predikant in een kleine gemeente, zal daarbij leiding geven, zonder dat hij 'S morgens en zich geheel zal losmaken van het werk in zijn gemeente. Hij heeft dertig stu- denten van het seminarie te Driebergen en de theologische faculteit der Amster damse universiteit bereid gevonden hem te helpen. In zijn rapport merkt ds Hoekstra op dat. zolang in Friesland nog predi kantplaatsen bezet zijn met 200 tot 300 zielen naast predikantplaatsen met 2000 tot 2500 zielen, er bezwaarlijk gesproken kan worden van een juiste werkvera'e- Er zijn 26 gemeenten met minder dan 300 zielen, waar 43 kerkgebouwen staan. Vervolgens 78 gemeenten met 117 kerkgebouwen bij een zielental van 300 tot 600. Ten slotte 53 gemeenten met meer dan 600 zielen, waarin 80 kerkge bouwen. Wanneer men er van uitgaat, dat in de laatste categorie het aantal kerkgebouwen in overeenstemming i? met de behoefte voor het zielental, dan resten de eerste twee groepen voor een nader onderzoek. Hoewel traditie en dorpisme" het moeilijk maken hierin stelling te nemen, is het toch alleszins redelijk en ook ver antwoord met zekerheid te beweren, dat in de eerste categorie 17 kerkgebouwen te veel in gebruik zijn. Gesteld dat ook in de gemeenten met 300 tot 600 zielen in de regel het gebruik van één kerk gebouw voldoende is, komt men in de ze groep tot een overschot van 29 kerk gebouwen. Tezamen dus een teveel van 40 kerken. Horizontaal: 1. afmeting; 8 voor beeld; 9. ontkenning; 11 idem afk. 12. ter herinnering, afk.15. op bergruimte; 16. groet; 17. jongens naam; 19. bijwoord; 20. ijzerh. grond; 23. wollen stof; 26. goed kope klasse v. e. schip. Verticaal: 1 bloedverwant: 2. vodrzetsel; 3 vaartuig; 4 lofgedicht 5. smalle strook; 6. ten laatste; 7. eventueel, afk.; 10. voor; 11 bij naam pres. Eisenhower; 13. pas vorm; 14 teerachtige stof; 13. em ballage; 19. halmen; 21. plaats o.d. Veluwe; 22. jongensnaam; 23. de lezer heil; 24. scheik. element; 25. kleintje. 50 „Mijnheer de commissaris." zei Struve ge kwetst. „u hebt me toch niet geïnviteerd onv mensen, die ik niet ken. een blik in buiten gewoon moeilijk privé-leven te gunnen?" „U kent elkaar werkelijk niet?" vroeg de ambtenaar in twijfel. „Neemt u me met kwalijk," verzocht Külz. „Maar heet u werkelijk Rudi Struve? En woont u werkelijk in de Holtzendorfstrasse?" De componist was woedend. „Nu wordt het me toch te kras! Eerst gelooft men niet dat ik in Bautzen ben geweest en wil me suggereren dal ik Kopenhagen zou hebben bezocht! En nu heeft men er zelfs bezwaar tegen dat ik in Charlotte - burg woon en Struve heet! Hij streek door zijp haar en trilde als een gelatinepudding „Mijnheer Struve heet Struve." verklaarde d» commissaris. „Daar is geen twijfel aan." ..En ik woon ook in de Holtzendorfstrasse! riep Struve. „Helaas! Anders was ik vanmorgen vroeg niet uit mijn bed gehaald! De heren die zo vriendelijk waren me te wekken, zullen dat kunnen bevestigen!" „Dat spreekt vanzelf, mijnheer," zei de com missaris en legde alle zachtmoedigheid waartoe hij bij machte was in zijn stem. „We zijn het slachtoffer van een vergissing. Men heeft ons misleid. Iemand, die enkele dagen in Kopenha gen was en de vorige nacht spoorloos uit Warne münde verdween, heeft misbruik gemaakt van uw naam en adres. Wie dat was zullen wij, naar ik vrees, niet zo spoedig gewaar worden Kar het een kennis van u zijn? Wat denkt u er van?" „Nu moet ik u toch verzoeken!" zei Struve ge prikkeld. ,.lk heb geen misdadigers onder mijn kennissen!" Erich KSstner: „Wanneer hij geen kennis van u was," over legde de ambtenaar, „dan is het een onbekende geweest. Een ntan. die voor hij zijn rooftocht on dernam. in het Berlijnse adres- of telefoonboek heeft gebladerd en zich een naam toe-eigende, waaronder hij kon optreden of zo nodig verdwij- „Neen!" riep de heer Struve. En nu ga ik naar huis! Naar de Holtzendorfstrasse. mijn waarden! Of wil de politie me nog langer als on vrijwillig humorist hier houden?" „Zeker niet, mijnheer Struve," zei de commis saris. „Ik vraag u, mede uit naam van mijn col lega in Rostock, om excuus." „Dat komt van de theorieën," mompelde Papa JCülz. De commissaris begreep hem niet en vervolg de: „Over een half uur bent u vrij. mijnheer Struve. Ik moet nog slechts enkele noodzakelijke informaties verrichten. Nog maar dertig minu ten geduld! En houdt u zich, wanneer ik u dit vragen mag. evenals juffrouw Trübner en mijn heer Külz, de eerstvolgende dagen tot onze be schikking „Daar kunt u zeker van zijn!" antwoordde de componist. „Ik verlang er ten zeerste naar, de heer te leren kennen die de brutaliteit heeft ge had mijn eerlijke naam te misbruiken! Dat ben ik aan mijn vader verplicht. Hij was ambte- De commissaris liep om de schrijftafel heen en gaf hun allen de hand. „De zaak wordt ingewik kelder." meende hij. „Wie heeft de miniatuur ge stolen?" „Ik weet het niet," zei Papa' Külz. Hij gaf Irene Trübner zijn arm, galant als een bruids jonker. „Zo. en nu ga ik zo spoedig mogelijk naar huis. De familie en Emilie wachten al!" De jonge man. die zich in de laatste tijd Ru di Struve had genoemd, zonder zo te heten, was ondertussen in zijn woning aangekomen. Deze wo ning was klein en bevond zich op de vierde ver dieping van het huis Kantstrasse 177. Op het ko peren naamplaatje, dat aan de etage-deur beves tigd was, stond: Joachim Seiler. De heer Seiler sloot de deur van binnen af, deed de veiligheidsketting er voor en liep de ka mer in die aan het eind van de gang lag. Naast de brede bank stond een laag tafeltje. De jonge man haalde een pakje uit de binnenzak van zijn jas en legde het behoedzaam op het gepolitoerde tafelblad. Daarna ging hij naar de gang terug, hing hoed en overjas aan de kapstok en begaf zich naar de badkamer om zich te verfrissen. Hy was moe als een hond. En dat was geen wonder Toen hij na de tocht door Mecklenburg en de Mark Brandenburg, zijn huurauto volgens afspraak aan het Stettiner station afleverde het hem opgevallen, dat enkele op straat rond slenterende gedaanten hem bijzonder nieuwsgie rig opnamen. Hij was zo gauw mogelijk in eei taxi gesprongen en weggereden. i (Wordt vervolgd) (Van een onzer verslaggevers) VAN het grote congres, dat de internationale unie van Christen-democraten van 8 tot 10 mei a.s. in het Kurhaus te Sche- veningen zal houden, zullen 120 tot 150 Christen-democraten deel nemen. Er komt een Engelse delegatie, die behalve conserva tieve ook Labour-afgevaardigden telt. Het hoofdthema van het con gres is: „De menselijke persoon lijkheid in de Christen-democrati sche politiek." De president der Nederlandse equipe, de K.V.P.-voorzitter mr. Van Doorn, heeft vanmorgen tijdens een onderhoud met de pers nog eens de doelstellingen van de unie („Nouvelles Equipes Inter nationales") belicht. Het is niet de be-; doeling, zo zei de heer Van Doorn, om; de verschillende landen, waar Unie-i leden wonen, te komen tot eenzelfde Christen-democratische politiek. Het ligt niet in het voornemen concrete richtlij-; uit te stippelen en afspraken te ma-i ken. De Unie streeft er slechts naar om I vanuit het Christendom en de Christelij- ke partijen de spirituele inspiratie te doen uitgaan voor het gehele maatschap pelijke en politieke leven. Het gaat er: om een Christen-democratisch tegen wicht op te brengen tegen de a-christe lijke krachten, die zich allerwege baan breken. Het gaat er om een wal op te werpen tegen de steeds dreigender wor dende totalisering en vergaande collec tivisering. Verschillen tussen de chris ten-democraten en Christen-democrati sche partijen in de verschillende landen zullen er zeker blijven bestaan. Hen bindt echter: de democratische basis, waar op zij staan. Het feit, dat zij als volkspartijen niet gebonden zijn aan een bepaalde klasse, en hun nauwe ver bondenheid met de christelijke-sociale politiek. ..Wij vertonen niet de uitwas sen van het kapitalistisch systeem" al dus de heer Van Doorn. „Economisch bindt ons de gedachte, dat nationalisatie, of wat daarop lijkt verwerpelijk is. Wij leggen de nadruk op het recht van eigen dom en streven naar zelfstandigwording het individu, door middel van bv. de bezitsvorming. Wij zijn voorts tegen neutralisatie en lichtvaardige coëxis tentie-politiek. Wij staan daurentegen :er positief tegenover de Westeuropese i Atlantische samenwerking. De heer Van Doorn wees er in an der verband nog op, dat de zeer goede enwerking tussen de Nederlandse Christen-democraten in het verband de Internationale unie van Christen democraten zeker ook een meer naar ar toegroeien op binnenlands poli tiek terrein tot gevolg heeft. Maar dit meer in de sfeer der persoonlijke contacten. Van bepaalde bindingen het nationale vlak is geen sprake. JN een thans gepubliceerd rapport van de werkgroep uit het rijks schooltoezicht wordt in overweging gegeven het toelatingsexamen voor het voortgezet onderwijs af te schaf fen en te vervangen door een proef klas. Wij menen, dat dit een ver standig advies is. Aan de ene kant is op dit ogenblik het gewoon lager onderwijs tezeer ingesteld op de eisen van het voort gezet onderwijs, hetgeen aan het eigen karakter en aan de afronding van het lager onderwijs niet ten goede komt. De vraag rijst, of dit al niet wordt bevorderd door de bena ming van „lager onderwijs", die immers al vooruitwijst naar aanslui tende vormen van onderwijs, een benaming die onzentwege door een betere (indien te vinden) kan wor den vervangen. Aan de andere kant mist het gewoon lager onderwijs toch weer tezeer de rechtstreekse aansluiting op het voortgezet onderwijs. Voor de kin deren betekent de stap van de lagere school naar gymnasium, lyceum, ho gere burgerschool, middelbare meis- EEN OVERZICHT, GEEN PLAN jesschool, kweekschool en ook en ulo vaak een hele stap, i grote stap voor hun nog korft lelijke beentjes. Zowel de kinderen als het oni lijden onder deze situatie. H nog komt, dat het toelatingse wel een bijzonder simpele meter is voor de toelating. Vl dat de behoefte aan een 1 overgangsperiode van het lager onderwijs naar het voo onderwijs reeds bij meer di gelegenheid is bepleit. Het nu ook door deze werkgroep, I proefklasse voorstaat. Deze idee lijkt ons voor ovei alleszins vatbaar. Zij komt i eigen karakter van het gewoo onderwijs ten goede. Zij O! nut zijn voor het voortgezet wijs. Zij zal niet in de laatste voor de kinderen van belang Wat de werkgroep voorts het nauwe en. geregelde contai sen basisschool en de school voortgezet onderwijs, zal hier voortreffelijke en noodzakelijbi vulling zijn. QOK van het thans verschenen rapport van het Centraal Plan bureau, zoals van de voorgaande, geldt, dat het een overzicht biedt, maar geen plan. Op zijn best kan men zeggen, dat het uitdrukking geeft aan zekere verwachtingen die in de kring van het Planbureau leven voor de komende maanden. Wij hebben hiermee wel vrede. Ook een overzicht kan nuttig zijn en wanneer dit overzicht bovendien uit loopt op het vermelden van verwach tingen, kan men op belangstelling rekenen. Een plan is het niet, en ook wanneer men aan zulk een plan geen be hoefte heeft, dan zal men toch kun nen stellen, dat reeds de naam Cen traal Planbureau de verwachting wettigt dat er ook werkelijk een plan op tafel komt liggen. Bij alle ver wachtingen waaraan ook in dit rap port het Planbureau uitdrukking geeft; gaat het juist aan wachting voorbij. Nogmaals: wij hebben daarmee: Een Planbureau zou, zelfs indiei werkelijk plannen opperde, eti scheiden taak moeten hebben. 8 aan de regering om te regero een plan is een vorm van reg« beleid. De regering zal nut 1 hebben van adviesbureaus, ma deze bureaus voorstellen zal lijn van het regeringsbeleid i liggen. liet was dan ook een tanielijl male ontwikkelingsgang, Centraal Planbureau almeer t worden een lichaam tot het van een diagnose en voorts t» formuleren van verwacht! waartoe deze diagnose aanlel kan geven. Het plan als zodanig is op de grond geraakt. Het wordt dan standig, zich op de naam bureau niet te verkijken. VORM VAN VEREENZELVIGING Advertentie (AP een vergadering van de Protes- mens ook om God? tantse Werkgemeenschap binnen Een andere uitlating van de Partij van de Arbeid, te Rotter- Kleywegt: Het socialisme dam gehouden, heeft blijkens een dan het andere een teken W verslag in „Het Vrije Volk" de komende Godsrijk. Wat hij hi« heer Kleywegt enkele toch wel op- der merkelijke dingen gezegd, die het signaleren waard lijken. Het gaat, zo heeft hij gezegd, het een teken gaat het socialisme om de mens. rijk. zoals het God ook om de mens gaat. Wij vermoeden dat Een merkwaardige uitlating. Wij humanist willen wel socialisme kan ook wel zeggen, dat het God ,het andere" heeft verst* uit het verslag niet kunnn ken. Maar het socialisme is b het komende mits socialist I Lu.Cu, dat het bij het even welkom in de P.v.d.A. i* de mens gaat. Men christen bij deze uitlating heer Kleywegt het zijne zal df de mens gaat. Maar gaat het het Maar zal, nu onder christenen socialisme God om dc er toch op zijn minst een andere deze vereenzelviging waart* vraag worden tussengeschoven: Gaat heer Kleywegt kwam niet c het het socialisme behalve en in de moeten stuiten? J Het Verband van Hervormd (Gerefor meerde) ambtsdragers in de Ned. Herv. Kerk hoopt op dinsdag 25 maart a.s. in het Wijkgebouw te Utrecht (Boothstraat 6) een vergadering te beleggen. Na een korte huishoudelijke vergadering zal ds. W L- Tukker te Rotterdam sprekSj het onderwerp „Grenzen van bet 1 den". Des middags behandelt ds.M wey te 's-Gravenhage het ondeff „De stem der gemeente op de M vergaderingen der Kerk".

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2