CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Inschikkelijk zijn, als men zo geen verbod overtreedt Ds. M. Geleijnse (Celebes) werd vandaag 65 jaar KanttekenM Puzzel Onderwijs moet niet bang zijn voor de research r i Ad 'vies van Calvijn Prof. C. Veenhof tchreef in Opbouw over een onverkwik kelijke strijd in de kerk der Afscheiding over het ambtsge waad. En over Calvijns zacht moedigheid in dergelijke zaken, icaar men nopal eens geneigd is de zaken scherp te stellen terwille van waarheid en recht". Maar als deze strijd niet in de gezindheid van Christus gevoerd wordt, zo schreef Calvijn ergens, dan is ze erger dan de pest. Prof. Veenhof geeft een paar voorbeelden: T-vEZER dagen las ik in de Cal- A-'vijnbiografie van Staehelin het volgende verhaal. In een stad van West-Duitsland was de kerk toi reformatie gekomen. Ze had zich in leer en kerkinrichting georiën teerd aan dt Zwitserse reforma tie Na verloop van een aantal jaren verlangde de landsheer, dat deze kerk de lutherse kerkorde ning zou aanvaarden. Zoals haast vanzelf spreekt ontstond in die kerk toen een felle strijd tussen hen die de vorst ter wille wilden zijn en anderen. die_ de hestaan- Het ging daarbij in concreto over de volgende kwesties: per soonlijke biecht bij de predikant vóór het Avondmaal: particuliere avundmaalsbediening (aan de zie ken); de nooddoop: het begraven in de kerken: het luiden van klok ken bij de begrafenis; het houden van de christelijke feestdagen ook die welke ter ere van Maria wa ren ingesteld. /OAJjü zo dikwijls geschiedde wendde ook deze kerk ,zich tot Calvijn om advies. En merkwaar dig: alleen de nooddoop door vroedvrouwen enz. wees hij radi caal af. Ten aanzien van de feestdagen schreef hij: ik zou wensen, dat gij ten minste die standvastig af wijst. die niet geschikt zijn tot op bouw. maar reeds zonder meer het merk van bijgeloof op het voorhoofd dragen. Want wat heeft een discipel van Christus bv. met de ontvangenis en de hemelvaart van Maria van doen? Maar ten aanzie" van de rest wilde hij dat de gemeente zich zou schikken naar de wens van de vorst. Hij beëindigde zijn brief aldus: Ik zie wel hoe onaangenaam uw positie is ten opzichte van de vorst. Maar als ge met beschei den beslistheid toont, dat ge om hem ter wille te zijn in geen ge val tegen Christus kunt handelen, dan twijfel ik er niet aan. of hij zal zich uiteindelijk bil) en ge nadig betonen. Weest da .m niet trots, heftig, koppig. Me. gema tigdheid bereikt men beter het doel. En bij alle trouw in dat wat gij als recht en goed erkent, moet gij steeds bedenken, dat nog ner gens de volkomenheid is bereikt en dat wij daarom overal daar moeten toegeven en ons naar de mening van anderen schikken, waar niet uitdrukkelijk iets van ons verlangd wordt wat verboden is. Zo was de felle Calvin, de gro te strijder voor waarheid en recht! Als de eenheid der kerk in ge ding kwam, als het ging om het behoud van de gemeenschap der heiligen, dan moest men overal toegeven waar niet uitdrukkelijk iets verlangd werd dat God had verboden! Hoeveel ellende zou zijn voorko- 1 kerkelijke bracht. IK noem nog een ander geval waarvan ik enkele jaren ge leden hoorde. In een van onze kerken was een broeder, die er zich verschrikke lijk aan ergerde, dat men bij de voorlezing der wet de aanhef: ..Toen sprak God al deze woor den". wegliet. Zijn bezwaar was dit. dat de voorlezer door deze woorden weg te laten net deed of hij God was. De wetslezer zei im mers: Ik ben de Here, uw God. Er werd veel met deze broeder gesproken. Maar men kon hem niet tot andere gedachten bren gen. Wat nu? De kerkeraad had volkomen ge lijk in deze afwijzing van het be zwaar van deze broeder. De wets- lezang werd immers aangekondigd met woorden als: Luisteren we nu naar de heilige wet van God of iets dergelijks. Moest men de broeder nu verder trotseren en zijn gang gaan? Misschien brak hij, een oud man, dan wel met de kerk? Natuurlijk waren er die zeiden: Stoor je toch niet verder aan die dwarskop. Laat hem opkrassen als het hem niet aanstaat in de kerk. Maar de kerkeraad dacht zo niet. Hij schreef zo ongeveer: Waarde Broeder u hebt volko men ongelijk met uw bezwaar! Maar we willen met uw zwakheid in deze rekening houden. In Chris tus' kerk móg men over kwesties als deze geen ruzie maken. En daarom zullen we de wet voortaan laten lezen mèt de inleiding. Ook al zou het bezwaar van deze broeder niet ernstig zijn ge weest. dan had de kerkeraad door zijn wijs en broederlijk optreden deze man in ieder geval op lief devolle wijze een voorwendsel ont nomen! En dat is ook een zeer belangrijk ding van de pastora le zorg. Ik geloof, dat de Here Christus zeer blij is geweest met deze echt broederlijke, kerkelijke daad! 1846 terug te komen: Deze had volkomen ongelijk toen ze bepa lingen maakte over die ambtskle- dij. Maar zou Christus niet blij zijn geweest als de dissentiërende broeders tegen de synode hadden gezegd: U doet beslist verkeerd met te besluiten zoals ge deed! Ge tast in feite de christelijke vrij heid aan. Wij zullen daarom blij ven getuigen tegen wat u vast stelde. Maar omdat die kledij als zodanig niet de substantie der leer. niet de grondslag der kerk raakt en het dragen ervan als zodanig geen zonde is, zuilen we ons om der wille van de eenheid en de vrede der kerk voorlopig schikken naar wat u vaststelde? Er is geen sterker, geen meer Geestelijk verzet tégen, geen ver nietigender kritiek óp een derge lijke kerkelijke beslissing moge lijk dan dit! Er mogen in onze kerken een voortdurend gebed zijn om wijs heid, liefde, vriendelijkheid, barm hartigheid, inschikkelijkheid, be wogenheid. zelfverloochening bij allen die God in zijn kerk verwaar digde tot de ambtelijke dienst. God geve in deze werkelijk voortgaande reformatie. - - 1 Chr. geref. zendingspredikant met verlof „Vier maal beroofddrie maal gevangenen nog leven wij Dertig jaar geleden begonnen de Christelijke Gereformeerde Kerken in Neder land hnn zendingsactiviteit onder de Toradja's op Celebes. In de loop der jaren zijn 150 gemeenten gesticht met ruim 30.000 inheemse christenen. Ds. M. Gelejjnse, een van de zendingspredikanten der Christelijke Gerefor meerde Kerken, viert vandaag zijn 65ste verjaardag. 27 Jaar lang heeft hij gewerkt onder de Toradja's In de gebieden Kaloempang en Pitoe Oeloena Saloe. Mede door zijn arbeid konden hier 93 gemeenten groeien. BESTENDIGD ONBEHAGEN Ds. Geleijnse was in 1930 kandidaat; 11 november van datzelfde jaar werd hu door ds. K. Zuidersma bevestigd als mis sionair predikant van de gemeente Hoo- geveen (de twee andere zendende chris telijke gereformeerde kerken zijn die Rotterdam-Centrum en Hilversum-Cen- trum). Voordat hij de theologische studie begon zwierf de predikant enkele jaren op zee. Ook was hij enige tijd werkzaam in de bouwhandel. eigenlijk voorbeeld voor het andere werk. Met grote dankbaarheid, denkt ds. Geleijnse terug aan de pionierstijd van 1930 tot 1940. „Al zwervend leefde je met de mensen mee. Vijandigheid ontmoetten wij eigenlijk nooit. De To radja's zijn een zeer goedaardig volk". De mooiste herinneringen heeft de pre dikant aan de tijd na 1946. Ondanks de gevaren van de guerrilla trok hij de bin nenlanden in. De resultaten waren soms massale overgangen naar het christen dom van hele dorpen tegelijk. Juist daar om is het zo jammer, zegt ds. Geleijnse, dat de guerrilla zoveel onheil stichtte. Scholen, kerken en dorpen werden ver- Het grote wonder is dat al die chrls- I tenen toch trouw gebleven zijn, terwijl zij wisten dat ze het als mohammedaan veel gemakkelijker zouden hebben Jong hout kan veel verdragen In de storm. Sedert 1950 was ds. Geleijnse alleen op Celebes. Zijn vrouw trok in dat jaar met het hele zendingskorps terug naar Nederland, omdat het te gevaarlijk werd. onen zij in Hilversum. Ds. Geleijn- daar tot september met verlof om zendingszaken te regelen. Maar hij blijft hier niet, heeft nu eigenlijk al spijt dat hij gekomen is. omdat het, gezien de onrust, heèl wat moeilijker zal zijn weer in Celebes terug te keren. Als er maar één kansje is zal de pre dikant _in september proberen weei terug te gaan. Hij is zendingsman in hart en nieren. Op dit ogenblik zit hij eigen lijk nóg in Indonesië, omdat hij er ir geworteld is. En dan te weten, dat ds. Geleijnse vroe ger nooit over zending had gedacht; hy i zat op zee of ln de handel. ..Maar wanneer November 1957 is ds. Geleijnse terug- j God een deur voor je openzet, brengt Hy gekomen uit Makassar, waar hij de laat- I je er ook doorheen. Ik kon er niet van ste drie jaar gewerkt heeft onder de ver-1 loskomen. Ik wist me gesteund: vier maal strooide Toradja's uit de binnenlanden, zijn we beroofd en drie maal gevangenge- BKRUKPINGSWKRK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Vriescheloo (toez.): C. Boogaard te Noordbergum; te Bovensmil- de (toez.): kand. W. van Bruggen te Utrecht; te Puttershoek: S. Kooistra te Welsryp. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Groningen-Zuid (derde predikantplaats): R. J. de Jong te Win schoten; te Bussum (vak. E. J. Wassink): H. Schut, missionair predikant van Mid delburg. met verlof te Hilversum; te Nie- zijl: kand. N. J. Goris te Apeldoorn. Bedankt voor Noordwijk aan Zee: C. L. Timmers te St. Pancras (verbeterd be richt) Examen. De classis Rotterdam heeft preparatoor geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer S. de Lange, theol. kand. Kand. De Lange. Secretarielaan 24. Rotterdam-Noord, zal gaarne een even tueel beroep in overweging nemen. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Woerden: D. Biesma te Utrecht-Centrum en J. Kampman te Rijn-: burg; te Schiedam: M. Vlietstra te Eem- dijk en C. van der Weele te Leiden. In deze tyd heeft hy meegewerkt het opbouwen van twee gemeenten, één van duizend en de ander van 700 zielen. Eén kerk is deze jaren reeds Verrezen; aan een tweede wordt gewerkt. In op leiding zijn vijf inheemse evangelisten. Het succes van deze drie jaren is (Advertentie) All 't vnnr hoof opiehlot ln do kool - oplaaiend vanalt de maat Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig nemen zo de oorzaak weg pend brandende pyn. De directie' van de A.VJLO. heeft by de Hilversumse recherche aangifte ge daan, dat in de laatste tijd op tot nog toe onverklaarbare wijze gramofoon- platen verdwijnen uit de studio. Het betreft nieuwe platen. Er zijn tot dusver wel enige huiszoekingen gedaan, maar Bien aanhoudingen of arrestaties verricht et onderzoek duurt nog steeds voort Filmcentrum maakt film over de Wereldraad De Stichting Filmcentrum, het oecume nisch instituut voor filmvorming en film evangelisatie, heeft het afgelopen week einde haar jaarlijkse conferentie gehou den in het Eykmanhuis te Driebergen. Zaterdag werd de Franse film ,,Les héros sont fatiqués" vertoond, welke na afloop van de voorstelling werd beoor deeld door een schaduw-filmkeurings- commissie. Behalve een hervormd predi kant hadden o.a. de directeur van de katholieke filmcentrale, een gerefor meerd journalist en een buitenkerkelijk lid van de filmkeuring zitting in dit fo rum. Voorzitter was de heer P. J. van Mullem, directeur van de Stichting Film centrum en filmdeskundige van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Op zondag werd een audiovisuele mor genwijding gehouden. In de liturgie van deze morgenwijding was de klankbeeld- strook „Zie wy gaan op naar Jeruzalem" opgenomen. 's Middags sprak de heer A. R. Dijk over nieuwe plannen van de Stichting Filmcentrum. Hij deelde mede. dat het Filmcentrum de kleurenfilms ..Albert Schweitzer" en ..The great mr. Handel" heeft gekocht. Voorts komt het Film centrum met een nieuwe Lutherfilm. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Wereldr. van Kerken, die in 1948 werd opgericht te Amsterdam, hoopt het Film centrum een documentaire over de ge schiedenis van de Wereldraad te ver vaardigen. Voor dit plan bestaat ook in het buitenland grote belangstelling. Tot besluit van de conferentie werd de nieuwe Deense verfilming van Kaj Munk's „Het Woord" vertoond. De con ferentie stond onder voorzitterschap van wika J. A. Hes. 120.- nóg leven wy." Toekomstplannen op Celebes zijn er wel. Thans werken er twaalf inheemse gelisten, zes predikanten en dan nog de gemeentevoorgangers, die bijv. niet de sacramenten mogen bedienen. Maar eigen lijk moet er een theologische schqpl .ko men. En deze wil men stichten in samen werking met de Gedeformeerde Zendings- bond in de Hervormde Kerk, die op V oorlichtingsdag in Kampen Herhaaldelijk is gebleken, dat men al te weinig afwist van de mogelijkheden, vreugden en moeilijkheden, die aan de studie in het algemeen en aan die van de theologie in het bijzonder zijn verbon den. Daarom wordt in Kampen op don derdag 3 april een voorlichtingsdag ge houden in de theologische school aan de Oudestraat voor a.s. studenten en hun ouders. Een der professoren en de praetor van het studentencorps zullen toespra ken houden. Tevens zal er ruimschoots gelegenheid zyn met de verschillende hoogleraren en de senatoren van het studentencorps nader op het besprokene in te gaan. Voorts zal het o.m. mogelijk zijn de gebouwen van de hoge school en de stu dentensociëteit te bezichtigen. De samen komst begint om half elf. Sluiting ca. 4 uur n.m. De reiskosten voor eindexamen kandidaten worden vergoed. In het afgelopen jaar werden tweehon derd jonge mannen ongeschikt bevon den voor het predikambt ln de Kerk van Engeland. Bijna negenhonderd kandidaten werden onderzocht. On danks het grote gebrek aan voorgan gers, vooral in de industriegebieden van Noord-Engeland, wil de anglicaan se kerk daarin niet voorzien ten koste van het peil van het predikantencorps. Het komt hoogst zelden voor, dat universiteit van Kopenhagen een theo logisch eredoctoraat verleent. In de laatste dertig jaar gebeurde dit maar tweemaal. De laatste keer was in 1945 toen de Noorse bisschop Berggrav ere doctor werd. Thans heeft de senaat de titel verleend aan de Kopenhaagse kerk- en zendingshistoricus professor Lorenz Bergmann. DINNEN de P.v.d.A. blijven de ge voelens van onbehagen voortbe staan die op innerlijke verdeeldheid wijzen. Een duidelijk staal daar van geeft een beschouwing in het jongste nummer van ,,In de waag schaal". In deze beschouwing blijkt de schrij ver J. van Malde het wel bijzon der moeilijk te hebben voor wat betreft zijn politieke keuze. Bij vo rige verkiezingen had hij het al niet gemakkelijk, „maar ditmaal is het vraagstuk nog nijpender geworden". „De keuze is bijzonder moeilijk, om dat enerzijds aan de houding der partijen t.o.v. de vraagstukken niets is veranderd,' anderzijds omdat er sindsdien tenminste één vraagstuk aan de orde is gekomen en op zoda nige wijze is (en wordt) afgedaan, dat de onlustgevoelens alleen maar versterkt worden". Een blad als „Wending", aldus de schrijver, mag dan wel allerlei za ken aan de orde stellen (hij doelt op de polemiek tussen dr. Dippel en ds. Ruitenberg, waarop wij ook om standig de aandacht hebben geves tigd), hij vindt het bedenkelijk dat er van zulk een polemiek niets na- cialistische beweging voor rechtigheid heeft gestreden, thans is gerechtigheid een hetU f{n woord voor een partij, die ni« xiog onrechte door een zeer groot °P! van haar kiezers (kleine kapte""' jes in de dop) gezien wordt middel tot grotere persoonlijk uit stand". bei' De schrijver blijkt het vooril( f* hebben op de P.v.d.A., en znlb te meer omdat hij in die partij tijd lang een aanvaardbare lijkheid had gezien, hij het jammer, niet i land te wonen; daar i tisch Socialistische Partij y zou kunnen en willen s Niet in Noord-Holland blijft hij zitten met zijn grote tieke teleurstelling. Teleurges^ hij, „omdat wat men doorleeft vraagstukken van de eerste orkwer onze politieke groeperingen tenl f ste op enige welwillendheid kit^l kenen, als liefhebberijen v« stelletje idealisten". Het onbehagen kon moeilijk per worden getekend. VLIEGEN IN DE MIST Maar dit noemt ds. Geleynse liever toekomst-muziek-ln-de-verte dan toe komstplannen. Horizontaal: 1. herrie; 8. bevroren water; 11. vc derw.; 12. onder meer, afk.; 13. echt genote: 15. reptiel; 18. afk. luchtv. mij; 19. windrichting; 20. vanginstrument; 22. slede; 24. soort bier; 26. melodie; 27. beroemd vaartuig. Verticaal: 2. getij; 3. dood lichaam; 5. rund; 6. bekend Utr. orkest: 8. dun ne; 9. zie andere zijde, afk.; 10. glad, gelijk; 13. boom; 14. meisjes naam; 16. bootje; 17. door middel van; 20. kom; 21. groente; 23. van de wind afgekeerde zijde; 25. bijwoord. OP HET MILITAIR APPÈL Stormloop afgelast. Alle officieren zitten nog te lezen in de cantine." (Zó boeiend is nu PANORAMA I) Brede conferentie in Utrecht Maar onderzoek houde man voor de klas in het oog De katholieke centrale voor studie en research ten behoeve van onderwijs en opvoeding is een bundeling van een aan tal r.k. instituten die zich min of meer bezig houden met wetenschappelijke on derzoekingen op pedagogisch terrein. ZIJ was de initiatiefneemster tot de al gemene conferentie, die gisteren te Utrecht gehouden werd over zin en plaats van de onderwijsresearch. Men zag daar vertegenwoordigers van de meest verschillende pedagogische ,,scho- eerste conferentie van deze aard was bedoeld als terreinverkenning en kennis making. Bij volgende gelegenheden hoopt men een meer strak thema aan de orde te stellen dan dat van gisteren. De inspecteur-generaal van het onder wijs dr. ir. M. Goote en prof. dr. A. D. de Groot, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam, hebben beiden met na druk het dienstkarakter van de onder wijsresearch naar voren gebracht. Het onderwijs dient niet bang te zijn, dat de research die als wetenschappelij ke methode naar het volmaakte streeft weer nieuwe ontevreden eisen aan het onderwijs gaat stellen. Het on derwijs heeft al genoeg te stellen met de veranderingen in het leven, die de levensbeschouwelijke richtingen gestelde eisen aan het onderwijs doen bijeen. Zij allen leefden in het besef stijgen, maar de waardering doen dalen, zo ongeveer zei voorzitter prof. dr. J. Het gevaar is inderdaad niet denkbeel- Th. Snijders uit Groningen het dat dig. dat de research uitgaat van een ze nog maar beginnende leerlingen zijn ideale school. Maar zij moet zich en veel van elkaar kunnen Ieren. Deze 47 Struve was oprecht beledigd. „Aan de andere kant is het mij volkomen duister, wat de mi niatuur van een onthoofde Engelse met Kopen hagen te maken heeft. En waarom u er prijs op stelt, dat ik niet in Bautzen, maar in Kopen hagen moet zijn geweest. Wees toch eindelijk zo goed u nader te verklaren!" „Neen", zei de commissaris. „Ik heb er voor lopig genoeg van mij met u bezig te houden." Hij drukte op een belknop. Een politieman ver scheen. „Breng mijnheer Struve weer weg!" beval de commissaris en liep naar het venster. VISCLUB IN ZORGEN Even voorbij Gransee werden 'enige leden van de „Rostockse Visclub 1896" oproerig. En Storm, die anders altijd aan de kant van zijn chef stond, gaf hun gelijk. „Waarop wacht je eigenlijk?" vroeg hij ner veus „Hoe lang moeten we nu nog marsliedjes ten beste geven en in dorpen de dorrume August uithangen? Laat Paulig nu eindelijk uit z'n stoomwals halen wat er in zit! We zullen de jonge man inhalen en hem een paar gaten in zijn benen schieten. Dan maken we hem de Hol bein afhandig. Touwen hebben we bij ons- We maken een mooi pakketje van hem en depo neren hem op een afgelegen korenveld. Voor men hem vindt, zijn we al in Berlijn. „Bravo!" riep Philipp Achtel. „Die volkslied jes hangen me langzamerhand de keel uit! Je krijgt er alleen maar dorst van!" Professor Horn was een andere mening toe gedaan. „Jullie moet niet vergeten, dat de poli tie gealarmeerd is," zei hij. „Zo'n herenfeestje Erich KAstner: loopt niet veel gevaar. Waarom zullen we hier gaan rondknallen. Zo'n roffel is zelfs in Berlijn aoorbaar." „En als die bandiet zijn huurauto nu niet naar de garage aan het Stettiner station rijdt? vroeg Karsten. „Die jongen is niet van lotje getikt. Als hij de wagen nu ergens laat staan en er vandoor gaat? Wat doen we dan?" „Dan kunnen wij en de lui van Graumann wel gaan vissen", meende de worstelaar verbijsterd. „Berlijn is groot. Dat heb ik op school al ge leerd." Professor Horn bestudeerde nauwkeurig de kaart. Na enig aarzelen zei hij: „Voor mijn part! Wanneer we hem nog voor Oranienburg te pakken krijgen, is het mij goed. Anders hou den we het op Berlijn." De broeders in de hengelsport werden bedrij- vig- Paulig! Gas geven!" schreeuwde er een. De chauffeur deed wat hij kon. „Maar alleen in de banden schieten", beval de chef. „Niet in de kerel zelf. Jullie weten, daar ben ik niet op gesteld!" de man in de klas. Aan de andere kant mag het onder wijs zich voor de resultaten van een goede research niet afsluiten; het moet er zich zelfs nauw bij laten betrekken De keus van onderwerp en de probleem stelling is evenzeer een zaak van de on derzoeker als van de opdrachtgever. Het graotsie bolwerk dat bijna on wrikbaar vast staat is dat van de erva ring. Zolang zij als illustratie dient kan men de ervaring waarderen Maar zo dra zij een zelfstandig argument gaat vormen, dan «orden meningen tot fei ten. De ervaring is vaak de enige ze kerheid van sprekers uit onderwijskring en is de krachtigste weerstand tegen elke verandering. De wetenschappelijke methode van de research zal wellicht slagen, als zij de ervaringsbeelden in ander licht brengt. Het centrale onderwijsprobleem, zo zei prof. De Groot, is de vraag: Hoe vermijden wij, dat over vijftig jaar het onderwijs nog net zo is als nu? De research kan er welicht bij helpen, dat het gesprek over de on derwijsvernieuwing niet gevoerd wordt als een oorlog met aanval en verde diging van gevestigde tradities. Zij kan er misschien aan meewerken, dat het gesprek over de toekomst van het onderwijs van de grond komt. De situatie van de onderwijsresearch in ons land is besproken door een forum, even breed samengesteld als de verga- d^üFF'u'1"" i gemompel. Toen verdween de grijze Opel in eenjdamse nutsseminarium en het Kaski, bochtl katholiek sociaal kerkelijk instituut, ver- (Wordt vervolgd) tegenwoordigd waren. De heer Achtel vertrok zijn lippen: „Waarom richt je geen reisbureau op?" vond hij. „Dan kon je onze uitstapjes per telefoon leiden. Of per aangetekende brief." „Als jullie eens wisten, hoeveel liever me dat zou zijn!" beweerde de chef. „Maar men kan jullie helaas geen seconde alleen laten! We zou den het dubbele kunnen verdienen, als ik niet voor jullie kindermeisje moest spelen!" „Je reinste dienstklopper!" mompelde de wor stelaar. Professor Horn draaide zich om. „Wat zeg je daar?" De ander trok het hoofd tussen de schouders „Niets," verklaarde hij. De Rostockse autobus suisde zo hard ze kon over de straatweg. De reizigers vlogen op hun banken heen en weer. Op eenzame landwegen hobbelden boerenwa gens. Op een open plek in het bos stond een bos wachter met jachthonden. De honden blaften ge prikkeld. Tien minuten konden voorbij zijn gegaan- Ein delijk ontdekten zij een auto, die op enige af stand voor hen uit reed. „Een grijze Opel." zei Paulig. „Dat is 'm! Als hij geen gas geeft, hebben we hem in vijf minuten ingehaald. Professor Horn klom naar voren, bij de chauf feur. ging naast hem zitten en haalde zijn revol ver te voorschijn. Daarna keerde hij zich om en zei koud: „Wie tegen mijn orders handelt, kan naar Berlijn lópen! Wat men niet in z'n hoofd heeft, lieeft men in de benen, begrepen "TEN ding is zeker, en wel dat door het conflict bij de K.L.M. de internationale reputatie van onze nationale luchtvaartmaatschappij ach teruit vliegt. En dat is dan, sinds het uitbreken van de staking onder de piloten, het enige vliegen dat we in deze dagen kunnen beleven. Het conflict en de staking waarop het is uitgelopen zijn beide diep betreurenswaard en het hoopvolle teken dat ons is overgebleven is, dat beide partijen met de situatie waar in zij gemeenschappelijk zijn beland kennelijk diep ongelukkig zijn. Men mag zich afvragen, of aan alle twee de kanten met de nodige wijs heid is opgetreden. De directeur is een soldatesk man, de vliegers heb ben een te betrekkelijk besef van on dernemingsgemeenschap. De uitlatingen die de bestuursleden van de vliegersvereniging op de be faamde persconferentie hebben ge daan waren fel en wij kunnen ons indenken, dat de directie zich door deze uitlatingen gegriefd acht. Maar die uitlatingen waren niet maar par ticulier gedaan, doch namens de organisatie. Niet dat dan alles moet worden geduld, doch de reactie van de directie had onder deze omstan digheden een andere kunnen zijn geweest. Daarmee i6 niet gezegd, dat wij het standpunt van de vliegers een juist standpunt achten. Dat zij hun wen sen hebben, was ons bekend, maar men kan moeilijk staande houden, dat zij mgt hun wensen de sympa thie hadden van allen. Vergeleken met hun collega's in het buitenland verdienen zij stellig minder dan dezen, maar naar Nederlandse maat staven gemeten waren en zijn hun salarissen toch wel aan de forse kant. Is dit al een punt, dat men de vlie gers kan tegenvoeren, een ander punt is dat zij zij mogen dan met hun zeshonderd zijn niet het to tale personeel van de K.L.M. uit maken. Integendeel, behalve hen zijn er nog een zestienduizend in allerlei andere functies, zestiendui zend die van de werkzaamheid der vliegers afhankelijk zijn. Wanneer men op een sleutelpositie een staking begint zonder overleg met alle anderen die evengoed -tot de gemeenschap van het bedrijf be horen, mag men wel terdege weten wat men doet. Hier heeft zich stellig gewroken, dat onder de vliegers ook het organisa tiebesef in wezen nog zwak is ont- .".P wikkeld. Zeker, zij hebben organisatie, zij hebben hun vereniging, maar wat zij mlssq ie: wat zij zichzelf tot dusver hi) ontzegd, is de aansluiting bij" vakcentrale. Daarom missen van zulk een vakcentrale d« ring en de wijsheid die ki voorkomen dat een conflict tot een hachelijke zaak. Daarom heeft hier wel een van jammerlijke feiten werkt. Er was het slepende waarvan men zich stellig mi|| vragen, of reeds het nodige vu daan om het uit de wereld te In de toestand van onbehagen, het voortbestaan van dit verscherpt, zijn de ongelukkige latingen gedaan, uitlatingen gens blijkbaar naar het hart vuj vliegers. Die uitlatingen zijn lopen op het ontslag van twee gers, die echter tevens bestuni waren van de allen omi vereniging. Het uitbreken vuj staking moest in deze sfeer het te zwak ontwikkeld besel ondernemingsgemeenschap wel den gevreesd en dat uitbrel ook prompt gevolgd. De enige oplossing ligt in: schroeven. Beide partijen mi spoedig mogelijk om een tafel! zitten. Jnlst het thans ongelukkige gevoel bij beide tijen kan daartoe bevorderlijk Dat gesprek zal nog niet eens eerst over de salarissen behoeTa gaan. De vliegers hebben anders méér behoefte: aan xli besef voor de ondernemingsgel schap. Wanneer deze zijn au l kweekt, zal ook bij de ondernemli gemeenschap zelve van de KI de bereidheid ontstaan om de n lijkheid van de verlangens der gers onder het oog te zien en nodig te erkennen. Terugschroeven is de boodsd Toegegeven zal- moeten worden, de aanvankelijke nitlatingen scherp waren. Toegegeven moeten worden, dat bij ontslag aan de twee vliegen weinig is bedacht dat zij niet particulier hebben gesproken, 1 namens hun organisatie. Toegegr zal ten slotte ook moeten woi*lfc dat de staking zelf een ondlnj *ch Daarna is dan een nieuwe siting geschapen, misschien gelijkend de vroegere, maar toch anders. De lucht is dan immeril zuiverd. Het is nu alleen maar vliegen ii mist. Uk S ,n OOK OP ANTILLEN DE RECHTSSTAAT bepaling van zijn beleid met wel willendheid te volgen. Geen reden echter om niet te verlangen dat het de eisen en spelregels van een rechtsstaat ernstig zou nemen. Er is aanleiding dit laatste zo te stellen, nu men op de Antillen er nog altijd niet in is geslaagd zich los te werken uit de impasse waar in men zicb daar met de zaak-De Wit heeft gemanoeuvreerd. De zaak-De Wit is die betreffende de Nederlandse journalist van deze naam, een journalist die zich, niet afwijkende overigens van op de An tillen bestaande gebruiken, felle critiek op het regeerbeleid aldaar heeft veroorloofd en die men nu, neen niet strafrechtelijk vervolgt, doch wel uit de Antillen wil uitwij- Dit laatste besluit is gemakkelijker genomen dan dat het juist en ver standig is. De Nederlandse gouver neur van de Antillen heeft er zich dan ook tegen verzet en het voor gelegd aan de Kroon. Thans is het aan de Raad van Sta te, advies uit te brengen aan de Op de synode van de Oostjavaanse kerk I werd meegedeeld, dat opmerkeiyk vele mohammedanen tot deze kerk toetra den. Eén Javaanse evangelist, die eerst ln 1955 geordend werd, bediende de I Kroon. Wij achten dit een gelukifi;, omstandigheid. Van uitwijzing! Ha sluiten, door een regering te neö zijn wij geen bewonderaars, dat het neerkomt op een reel) F spelen door de regering in el{211 zaak. Het is in de regel geen sterk wind dat het van uitwijzingen n» hl) hebben. Gelukkig behoeft de W m ring van de Antillen het daar^k ook niet te hebben. Zij is de r ring van een rechtsstaat, waarin gen een journalist die te fel critisch heeft geschreven desne op andere en betere (immers ste b rechterlijke) wijze kan worden I getreden. Het zou ons niet verbazen, war® straks in het advies dat de Ri jj, van State, dit college van io to staatsmanswijsheid zal moeten brengen daarvan het nodige doorschemeren. Wij zijn bereid, het jonge beidfj op de Antillen in zijn bepaling regeerbeleid met welwillendheid' zo het kan, met sympathie te gen. Maar dat het zich aa gels van de rechtstaat houdt, ten wij voor deze welwillendk t toch wel een onmisbare voorwand doop aan driehonderd bekeerlingen kon meewerken aan het ontstaan vier gemeenten. Tot de gemeente Soerabaja van deze kerk traden 1956 honderdvyftig nieuwe leden

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2