PRINSES WERD VERLIEFD ÜÜ£'IoowM Supralux plasticlak Groten van heel de wereld betuigen van huwelijksplechtigheid in november '47 «)elta-problemen moeten niet overschat worden ORGELS Oud behang verborg een kostbaar fresco ZATERDAG 15 MAART 1938 Oorlog: autoreparaties bij vrouwelijk hulpkorps O O agressieve legers bereidden een invasie op de Britse zuidkust voor, wel ke het was vijf voor twaalf! slechts door de moed en het doorzettings vermogen van vijfenveertig miljoen belaagde mensen kon worden afge keerd. Koning George VI, in een lange reeks besprekingen met zijn raads lieden gewikkeld, maakte lange dagen. Hij was bleek van vermoeidheid en zag zelfs de eerbiedige révérences niet meer, waarmee Elizabeth en Mar garet Rose hem 's avonds zwijgend begroetten. Spoedig zou de vorst zijn kinderen alleen nog gedurende de weekeinden zien. Ze werden, zoals een drieregelig hofbulletin het Engelse volk in 1940 mededeelde, „naar landhuis ergens in de provincie" geëvacueerd, om veilig te zijn tegen de steeds heviger wordende Duitse luchtaanvallen. ÏJ Eerste Kamerleden van mening M. Sommige senatoren vinden het westen te gevaarlijk (Van on2e parlementsredactie) ;nha AN DE MAATSCHAPPELIJKE aspecten van de Deltawerken wordt in het thans verschenen voorlopig verslag van de Eerste Kamer over ontwerp-Deltawet veel aandacht geschonken. De gevolgen van de Itawerken voor de bevolking, zo schrijven verscheidene senatoren, I™ len mede van geestelijke aard zijn. Daar men in het Deltagebied echter te maken heeft met lege terreinen (zoals dit bij de Zuiderzeepolders geval was) maar met sedert eeuwen bewoonde gebieden met een eigen uur en geestelijk leven, is er hier, naar het oordeel van deze Eerste nerleden, in de eerste plaats een taak voor de kerken. Van verschillende iten wordt er in dit verslag op gewezen, dat men de maatschappelijke eilijkheden en problemen, die uit de verwezenlijking van het Deltaplan irtvloeien, niet moet overschatten. Op 20 november 1947 werd het huwelijk van prinses Elizabeth prins Philip Mountbatten gesloten. trscheidene leden wijzen erop, dat er Zeeland voldoende organisaties en nigingen zijn, werkzaam op sociaal en ureel terrein, om hen, die zich in nieuwe werken daar zul- vestigen, op te vangen. Zij menen, dat aanleiding bestaat om de situatie zoails deze zich waarschijnlijk zal wkkelen, ails bijzonder moeilijk te deren. Zij twijfelen er niet aan, of eigenaardige bevolking van de nden die door de Deltawerken zullen den ontsloten, zal de voor de toekomst aanpassing kunnen vinden. hel e[ e andere senatoren sluiten zich dit betoog aan. Zij zijn van oordeel, dnt de invloed van een plotselinge wijzi- van de verkeersconstellatie in het ikken gebied op de maatschappelijke houdingen niet moet dramatiseren. In geval, zo menen zij, bestaat er voor rijk aanleiding zich in de eerste plaats de aanpassing van de bevolking in Deltagebied aan gewijzigde maat- itel- appelyke verhoudingen te gaan bezig den. Ook te dezen is centralisatie uit boze. De sociale en culturele zorg t door plaatselijke instellingen te ge- leden wijzen erop. dat op grond sociale en culturele overwegingen scheppen van mogelijkheden voor iD- alisatie in het Deltagebied als drin- gewenst moet worden beschouwd sociale redenen is het ongewenst, dat tussen Groot-Rotterdam en Vlissingen- rb« ^lt)UrS e€n weinig of niet-geïn TU triaillseerd gebied zal ontstaan, zodat bevolking als gevolg van de gerings e'.dsmogelijfeheden hetzij tot vertrek !ij tot arbeid bulten de plaat6 van vca ng zal worden genoopt leze leden bepleiten de instelling van êociaal-cultureel ontwikkelingsfonds steun zou moeten verlenen aan de zt> ïnste geestelijke en maatschappelijk» begeleiding", waarbij o.a. gedacht moe' oei 'den aan de jeugdvorming. In dit ver- ld zij herinnerd aan het rapport van Deltacommissie van de Nederland» rvormde Kerk (Raad voor Kerk en inleving), waarin aan de geestelijk» üblematiek aandacht wordt besteed Beduchtheid ver de indiening van het ontwerp- tawet is de Kamer verheugd Vel» n van oordeel, dat wanneer de tawerken te zijner tijd zullen zijn levoerd. de beveiliging van ons land zee aan hoge eisen zal voldoen. -- volkomen beveiliging nooit ver- Jb^gen kunnen worden. Sommige leden ?r vragen de regering, of zij van sel is, dat veiligheid van het westen lands en wel in het bijzonder die de grote kom (gelegen in Zuid-Hol- gedeeltelijk ook in Noordholland) verzekerd zal zijn door het to» td komen van de Deltawerken, dat hei ffantwoord is m dit gebied het zwaar -ran ons nationale economisch» ren te laten rusten. leden zeggen „een grote beducht- te voelen wanneer z(j denken aan «teeds voortgaande daling van de bo- i in de reeds diepe kom in het westen lands en aan het r^zen van de ze»- l 'tgel. Bj) ccd doorbraak van de dijken de kom volstromen en dit zou on» male bestaan wel zeer ernstig b»- riten. In bet betrokken gebied mogen (■echts z(j wonen (en mogen slechts die 'rijven gevestigd zijn) die in eng ver tan tot de bedrijvigheid aan da Waterweg of de IJmond. De an dere bewoners, en ook het regeringsappa- raat, zouden naar hoger gelegen gebi» den van het land moeten worden over gebracht. Wanneer dit niet1 op korte ter mijn te verwezenlijken is, zou hiernaar gestreefd moeten worden, aldus deze se natoren. die de hoop uitspreken, dat do regering hun vrees, waarvan zij slechts uit plichtsgevoel willen gewagen. zaJ kunnen wegnemen. Del ta raad Minister Algera heeft destijds meege deeld, dat het niet in de bedoeling ligi een Deltaraad in het leven te roepen, maar dat de Raad van de Waterstaat mei enkele leden, doe in het bijzonder des kundig zijn op economisch en sooiaai ter rein, zai worden uitgebreid. Vele Eersto- Kamerleden betwijfelen of deze oplos sing wel de juiste js. Zij zien in de Raad van de Waterstaat niet een college van specialisten, maar meer een van per sonen met kennis van zaken op velerlei gebied. Andere leden steunen de beslis sing van de regering. Enige leden wijzen nog op de Franse methode om uit de vloed- en ebstroom van het zeewater energie te verkrijgen. Zij stellen minister Algera de vraag of niet ook de Deltawerken op deze wijze aan de winning van energie dienstbaar zouden kunnen worden gemaakt. Aan het slot van het voorlopig verslag wordt gevraagd of de regering zou kun nen meedelen of de rechtspositie van om land ten aanzien van de Oosterschelde. het Haringvliet en het Volkerak zodanig is, dat onze vrijheid van handelen zoo kunnen worden beperkt, of dat voor an dere moeilijkheden moet worden ge vreesd. Hebben in dit verband de recente Interpellaties in de Belgische Senaat en de met algemene stemmen door dit par lement aanvaarde motie-Struye. Rolin en Coulonvaux nieuwe gezichtspunten opge leverd en geeft deze stof de Nederlandse regering geen aanleiding tot bezorgdheid? ALGEMENE MUZIEKHANDEL Windsor Castle heette het „landhuis", waar Elizabeth vijf lange oorlogsjaren in verbleef, op een afstand van slechts dertig kilometer van Buckingham Palace. Het oorlogsrumoer kon onmoge lijk tot achter de dikke, beschermende kasteelmuren binnendringen. De oor logstoestand echter werd niet alleen geaccentueerd door de zwarte verduis teringsgordijnen voor de ramen, maar ook door de fluisterende gesprekken, welke er voortdurend werden gevoerd eri de drukkende atmosfeer, die als ee benauwende walm in de kamers hin; Suikerklontje Het torpederen van het Britse slagschip Royal Oak" maakte een onuitwisbare indruk op de prinses, die eerder als een ernstig dan als een luchthartig meisje gold. En tegen Kerstmis van het jaar, dat deze grootste, Engelse oorlogsbodem met man en muis ten onder ging, vroeg ze plotseling aan haar gouvernante: „Hoe zouden al die matrozen zich heb ben voorgesteld Kerstfeest te vieren?" Waren de gedachten van prinses Elizabeth ook nog bij de Royal Oak, toen ze jaar later een ander slagschip, de Van guard te water liet? Ze was toen net achttien jaar geworden en het was haat eerste, officiële daad. Helder klonk haar stem over het wijde water, waarboven, voor het eerst, haar eigen standaard klapperde. God's speed. Vanguard... Mogen je rampen bespaard blijven en mogen je roem en eer ten deel vallen..." Een professor had zijn intrede in Windsoi Castle gedaan, een klein, flegmatiek oud heertje met vreemde gewoonten en een wil van staal. Hij heette Sir Henry Marten en was conrector van school aller scholen" Eton. Terwijl hij bijna onophoudelijk op suikerklontjes Een Koningin komt op bezoek (II) kauwde, bracht hij de Britse troonop volgster de constitutionele geschiedenis van haar land bij. Geen antwoord vermocht de strengt leraar te imponeren. Maar toen hij af scheid nam Elizabeth heeft hem, tot zijn dood toe, wekelijks een kilo honing gestuurd! kon hij de Zuidafrikaanse novelliste, Sarah Gertrude Millin, toch nazeggen: „Als een volgende generatie nog koninginnen kent, zal dit kind een goede koningin zijn Te laat geboren... Het leven van Elizabeth verliep tijdens de donkere oorlogsjaren rustig en onop vallend. Een heel enkele keer woonde ze eens een plechtigheid bij, hetzij als kolonel titulair van de Grenadier Guards, hetzij als presidente vam de nationale vereniging tot bescherming van kinderen. Tegen het einde van de oorlog nam ze, na ontelbare smeekbeden aan het adres van haar vader te hebben gericht, bij de A.T.S., een vrouwelijk militair hulp- korps, dienst. Ze leerde daar chauf feren, kleine motorreparaties verrich ten en zelfs de banden van een vracht auto verwisselen. Toen ze eens, met grote, zwarte vegen op het gezicht, onder een auto vandaan kroop, riep de vier jaar jongere Mar garet Rose, die het monteurswerk van haar zusje jaloers had aangezien, kwaad uit: „BahlIk ben ook veel te laat geboren! a een lange nacht gingen in mei 1945 de lichten in Europa weer aan. En toen in augustus daarop Japan als laatste W/AARTOE een behangetje al r leiden: de kamer euw een deskundige van kan numentenzorg en de bleek pas de grote ;cre de van de ontdekking. ter la bur- De muurschildering, die dere grootste deel bij t ioud ïuis, verborgen zit is nog De gaaf. Een restaurateur Monumentenzorg zal kalk laag halve meter. Een dergelijk fresco In :n particuliere woning uiterst zeldzaam. Men want het fresco verder bloot vermoedt, dat het huis in- achter de oude jutcbespan- leggen en dan t ning kwam een zeldzame het met 6teun muurschildering uit het overheid geheel begin van de 16e i De burgemeester. restaureren. •schildering be- :n aantal tafre- het leven van kijkj» Ch ristus. Duidelijk dertij d bewoond n de weest door een der kan- laten nuniken van de collegiale Sint Gertrudiskerk te Geertruidenberg. Tegenwoordig het oude pand enkele ipenbare direct stopzetten. Er kwal Koningin heeft in zijn atelier een enkele maal voor Schroder geposeerd, net lang genoeg voor hem om een breed geschil derd potret te maken te onderkennen de Geertruidenberg onderge-j Toen we Sierk Schroder zeiden, dat doop van Christus in de bracht. wc hier nu eens echt bet menselijke in asmogendheid door dc knieën ging, be leefden de koninklijke zusjes een avon tuur, dat opwindender voor hen wai dan de centrale figuren van de schoon ste en drukst bezochte receptie te zijn. Op vijftien augustus, de dag, die een spontane viering van de vrede te zien gaf, begaven ze zich onder onopvallen de bewaking op straat en hosten en deinden als twee naamloze meisjes mee in de overvolle, Londense straten. Uren lang hebben ze op het grote plein voor Buckingham Palace gestaan. En als hun vader en moeder wuiivend en lachend op het vergulde balkon verschenen, de den ze, in een koor van tienduizenden stemmen, hun best om het gejuich tot een oorverdovende orkaan te laten aan zwellen. „Is er vrede....?" Het was de eerste en misschien wel de laatste keer, dat Elizabeth incognito op straat kon verschijnen. De kanonscho ten, die bulderend een nieuwe vrede aankondigden, luidden voor het Engelse koninklijk huis een drukke periode van bezoeken en ontvangsten in, waar in de meer dan vijf jaar geduuird heb bende „stille tijd"' moest worden inge- Kris kras reisde de erf opvolgster door het land, zowel in gezelschap van haar ouders als alleen. Ere-doctoraten vie len haar ten deel, ere-lddmaatschappen en een oneindig aantal ere-functies, zoals die van beschermvrouwe van grote, nationale verenigingen. De plechtigheid die de grootste indruk op Elizabeth heeft gemaakt, is die, wel ke in 1946 in Wales plaatsvond, tijdens de „Eisteddfod", het wereldbekende, jaarlijkse zangfeest. Onder de titel „Elizabeth o Windsor" werd de prin ses daar als „bard" geïnstalleerd, ter wijl tienduizend zangers en zangeres sen gefascineerd stonden toe te kijken. „Is er vrede?" klonk de stem van de ..Arch Druid", die, naar oud gebruik, de inwijding verrichtte. Door de groene dalen van Wales rolde toen drie keer de donder van een machtig „Yes!" naar de slanke gestalte op de heuvel een geluid, dat volgens de „minstreels" in Parijs te horen moet zijn geweest Steeds drukker kreeg Elizabeth het. Het lieftallige meisje was een charmante, jonge vrouw geworden met eigen ka mers en eigen wensen Bij de keuze haar garderobe had ze haar moeder niet langer nodig. De beste Londense en Parijse mode-ontwerpers verzorgden haar japonnen en mantels, terwijl ze uit de beste collecties haar hoedjes uit- Mannen waren er niet in haar leven ge weest. totdatja, wanneer? Het is eigenlijk een oud verhaal, dat voor iedereen nieuw begint: totdat ze name lijk verliefd werd De man van haar hart was een lange, blonde en weinig bekende marine-luite nant, die naar de naam Philip Mount batten luisterde. Hij was een genatura liseerde Brit van Griekse komaf, doch had bijna uitsluitend Duits bloed in de aderen. Blauw bloed was het wel, om het eens populair te zeggen. Philip zo wel als Elizabeth stammen beiden van koningin Victoria af van beiden is de laatste ook de betovergrootmoeder. Prins Andrew van Griekenland was Philip's vader, prinses Alice van Bat- In de oorlog was prinses Eliza beth lid van het vrouwelijk hulpkorps en repareerde zij auto's oiële, pas in 1944 afgeschafte titel luid de: Philip van Sleeswijk-Holstein- Sondierbur g-Gl cksburg Elizabeth had Philip al ontmoet, toen ze dertien jaar was. Hij was toen cadet op de befaamde adelborstenschool van Dartmouth: een jongeman met een atle tisch figuur, die zijn verlegenheid ach ter een masker van onverschilligheid kon verbergen. Jaren later het liep al tegen het einde van de oorlog ontmoette Elizabeth hem weer, tijdens een pantomime, waar- In zij de hoofdrol vertolkte. Philip was toen uitgegroeid tot een breedgeschou derde en welgemanierde marine-offi cier, die een menigte van sporten op verdienstelijke wijze beoefende. Volle baard Dit laatste samentreffen kan als het begin van de romance worden aangeduid, die geleidelijk tussen beide gegroeid is. De brieven, die Lieutenant Philip Mount batten, R. N., aan H.K.H. prinses Eli zabeth schreef, werden met het jaar onstuimiger. En ook de brieven, waar mee de prinses haar „prins" beant woordde, werden steeds minder vorme lijk en zijn portret kwam weldra in haar gezellige boudoir te staan. Lang heeft Elizabeth overigens niet tegen de bewuste foto kunnen aankijken. Op aanraden van een hofdame „wat voor geruchten zullen er niet in omloop komen, als uw bezoekers Mountbatten van het plaatje herkennen?" werd het lijstje weggehaald omeen paar dagen later weer op hetzelfde dressoirtje te verschijnen. Nu echter met het portret van een door een zware baard onherkenbaar geworden Philip erin de baard, die hij buitengaats altijd Liet groeien Geruchten kwamen er toch. Zo gaat het nu eenmaal met prinsessen, die de huw bare leeftijd hebben bereikt, die een belangrijke plaats in een groot land in nemen en van wie bekend wordt, dat ze een paar keer dezelfde man hebben ontmoet „Met vreugde" Het belangrijkste was echter, dat haai vader, koning George VI, de liefde van zijn dochter niet in de kiem trachtte te smoren. De reis naar Zuid-Afrika met haar ouders in 1947 werd voor Elizabeth een proeftijd en ook een proeftijd voor de man, aan wie ze hand en hart meen de te kunnen geven. Op de Chequers, de torpedoboot jager waarop Philip diende, bleef het echter brieven met een gouden kroontje en een E er onder regenen. En overal, waar Elizabeth tij dens de koninklijke tournee arriveer de, lag een epistel van haar geliefde te wachten, met de militaire, doch warme woorden: „On His Majesty's Service", op de envelop gedrukt. Was het wonder, dat koning George VI, vrijwel onmiddellijk na zijn terugkeer in Londen, de verloving van zijn oudste dochter en erfopvolgster met de 26-ja- rige marine-luitenant „met vreugde" kon bekendmaken Vier maanden later, op 20 november 1947, werd het vorstelijke huwelijk plechtig in Westminster Abbey ingezegend. De groten van de gehele wereld waren de Britse hoofdstad gekomen om getui gen van de kleurrijke ceremonie te zijn. PRINS PHILIP: SPORTSMAN 'T'tjdens haar staatsbezoek aan A Nederland (25. 26 en 27 maart) zal koningin Elizabeth II door prins Philip, haar vijf jaar oude re echtgenoot, vergezeld worden. Deze vroegere Britse marine-offi cier heeft het voorkomen van een Viking, is echter van Griekse af komst. terwijl hem grotendeels Duits bloed door de aderen stroomt. Prins Philip is een eerste klas ..sportsman". HU zeilt net zo goed als hij schiet, hü speelt paarden polo als de beste en hij kan roeien als een lid van een studentenroei- vcreniglng. Vliegen doet hU ook, zij het minder vaak dan prins Bern- hard. of die derde, uitnemende, koninklijke piloot, de jonge Hoes sein van Jordanië. Hebben wc in hel vorige artikel koningin Elizabeth als meisje be handeld. dit keer wordt de vorstin als jonge vrouw beschreven. In volgende artikelen zal het zoek licht nog worden gericht op Eliza beth als koningin en als moeder. HET LEVEN Koninginneportret in Raad van State 'E HADDEN de uitnodiging om te komen kijken naar het jongste por. tret van Hare Majesteit de Koningin, dat de Wassenaarse kunstschilder Sierk Schroder voor de Raad van State heeft gemaakt. Hij kreeg daarvoor de opdracht van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, die van mening dat een eerbiedwaardig college als de Raad van State nu eenmaal is, recht heeft op een goed portret van onze vorstin. Het portret hangt al enige tijd officieus in de vergaderzaal van de afdeling voor de Geschillen van Bestuur, maar van vandaag af hangt het portret daar officieel, omdat eerst vandaag de gelegenheid werd geboden het officieel te bekijken. En wij waren dus daarvoor uitgenodigd en hebben het werk van Sierk Schroder bewonderd en we vinden het jammer, dat die vergaderzaal in de Raad van State zo weinig publiek toelaat. Want nu blijft bet schilderij verborgen de Geschillen van Bestuur. een vorstenportret vonden in plaats van het dikwijls al te geposeerde koninklijke, antwoordde hij: „Wie de Koningin per soonlijk heeft leren kennen zal juist dooi haar mens-zijn, door haar charmante per soonlljkheid zijn getroffen. En dat wild* ik neerleggen in dit portret" Kunstenaar We vinden Sierk Schröder een groot anstenaar We hoorden van hem, dat ij werd geboren. In 1903 te Ambon en dat hij studeerde in Den Haag en Parijs, Hij aar onze mending, een befaamd por tretschilder. befaamd omdat zijn portret- gelij'ken en toch geen plaatjes zijn. Daarvoor is Schroder te veel kunstenaar. s het ook met dit portret. Niemand twijfelt er aan, dat dit een portret van koningin Juliana i6, maar niemand i foto. 1 t dat is het Menselijk De afmetingen van het schilderij zijn Gouverneur In Rotterdam hebben we op een nasje in de zon een paar kopjes Engelse thee gedronken met Sir Miles Clifford, de vroegere gouverneur van de Faikland- eiianden Sir Miles i6 een echte Engels man, robuust van figuur en in het bezit van een Engelse knevel. Hij vertelde „Na de oorlog werd ik belast met het bestuur over de FaMdand-eilanden. Tot dat gebied behoort een belangrijk deel van de Zuidpool en op een dag dacht ik: daar moet ik eens heen. Het Ls ei 's zomers heerlijk warm en ik heb ei rondgelopen in zwembroekje en met ont bloot bovenlijf. Wat ik zag was een blau we lucht, blauw water en blauwe ijs Leven Wat mij opviel, zei Sir Miles, was het ontbreken in Antartica van elk dierlijk en plantaardig leven. „Ik dacht, daarvan moet ik meer weten en ik ont dekte, dat er in de zomer een heel pri mitief soort mos spontaan groeit. eD voorts, dat onder grote zwerfkeien een klein muskietje leeft. De winter is er minder prettig. Dan kan daar een tem peratuur heersen van 60 70 graden onder nul en de wind kan met een snel heid van 140 mijl per uur over het plateau jagen Pakijs Antartica is zo groot als Europa en de United States bij elkaar, vertelde Sir Mile6. „Het bestaat uit bergketens, die recht uit het plateau oprijzen. Rond het vasteland liggen enorme velden pakijs en die kunnen mijlen diep zijn en op dat pakijs leven wat vogeils en zeehonden en je ziet wat walvissen, maar, zoals ik ze4 op het vasteland is van enig leven niets te bespeuren behalve dan wat mos en dat muskietje". Mijn loopbaan op de Falkland-eilanden, vertelde Sir Miles, heeft rich vooral ge kenmerkt door merkwaardige kibbela rijen". Want Argentinië beriep er ni. op, dat een stuk van de Zuidpool tot zijn territoir behoorde en zond er expeditie-heen En ik stuurde dan diplo matieke missiven, waarin stond: U be vindt zich op Engels grondgebied, i prompt kreeg ik dan als antwoord: U vergist zich, dit gedeelte is Argentijns. We stuurden elkander twee briefjes per week, enkele jaren adhter elkaar, j het vraagstuk is nooit tot een oplossing gekomen" „De Zuidpool ls Engels. Het is ont dekt in 1775 door de most excellent navy- captain James Took" Indianen Dat is goed werk. vinden we. We heb ben gehoord, dat de zesde klasse van do Kerlcbuurtschol te Ooetzaan contact heeft opgenomen met de leerlingen van eet diaanse eChoo' in de Indiaanse neder zetting Cornells Condre in het Surinaam se oerwoud. De nederzetting telt 230 len. Ligt aan de rivier de Wayombo o uur gaan6 van Paramaribo en 16 slechts met een barkas bereikbaar. Het ie de be doeling. dat de Indiaanse leerlingen on der leiding van de heer H. van Kassei die daar reeds dertig jaar de jeugd on derwijst. met de Oostzaanse kinderen cor respondentie zullen voeren om te trach ten een goed contact te krijgen tussen Nederland en Suriname. zwepvec Toewijzing schatkist 345 miljoen Bij de Inschrijving op schatkistpaplex van 14 maart is toegewezen 67,9 mil joen driemaands-promessen tegen 3Vk'/» disconto, 147,5 min. zesmaands-promes- sen tegen Shi'/t disconto en 130,08 min twaalfmaandspromessen tegen 3V/» dis- Miljoenen naamlozen stonden op straat naar de sprookjesachtige feeststoet te kijken, of volgden de zee van gebeurte nissen van die dag op het televisie scherm of voor de radio. Langs het lijntje Het gelukkige paar nam zijn intrek ln Clarence House, dat, als alle woningen van jonggehuwden, met de glans van nieuw en schoon werd ingericht. Prin ses Elizabeth nam haar vele plichten weer op, nu echter bijgestaan door de hertog van Edinburgh, zoals Philip Mountbatten officieel was gaan heten. En om mogelijke protocollaire verwar ringen te voorkomen, liet Elizabeth vastleggen, dat haar echtgenoot met voorrang boven anderen naast haar zou staan bij alle gelegenheden, welke zich zouden voordoen...'. Ook de jonge hertog sloot een overeen komst, zij het minder officieel. Op de vele terreinen van zijn sporten zou zijn echtgenote „langs het lijntje" staan om in de vreugde van zijn prestaties te de len. Zo kon men de Britse troonopvolg ster herhaaldelijk op het crtcketveld aantreffen, bij paardenpolo-, zeil- of roeiwedstrijden. Voor de kleine, zwarte MG ten slotte, die in de verlovingstijd bijna dagelijks ach ter Buckingham Palace stond gepar keerd, was een glanzende Rolls Royce in de plaats gekomen. Mèt chauffeur evenwel, omdat de hertog bekend stond als een man, die altijd net even te hard op het gaspedaal wilde drukken Eerste Kamerleden Bedijking van Nieuwe Waterweg onvol doende (Van i parlementsredactie) Zeer vele leden van de Eerste Kamer vragen ln hun voorlopig verslag over het ontwerp-Deitawet dc aandacht van de regering voor de toestand van de be dijking van de Nieuwe Waterweg, dde naar zij vrezen, een wel zeer onvoldoen de beveiliging biedt. De senatoren wij zen in dit verband op een motie van da gemeenteraad van Maassluis, waarin te kennen wordt gegeven, dat er in en nabij Maassluis een drietal zwakke plekken in de waterkering voorkomen. Geëlektrokuteerd in de badkamer In haar woning aan de Prins Hendrik kade te Rotterdam is gisteravond de 49- jarige mevrouw C. A. C. Gruwel ln de badkamer met de elektrische stroom in aanraking gekomen. Vermoedelijk heeft ■en elektrische straalkachel willen verzetten en heeft zij daarbij de stroom door het lichaam gekregen. Buren hoor den haar gillen, hebben haar man ge waarschuwd en deze heeft ln de badka- onmiddellijk de stop uit het stopcoo- getrokken. ZJn vrouw was toen ech ter al overleden. is beter - kost minder! •- brink P,0dUci

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5