PAUL NIPKOWS <H MISKEND trok hij vergeefs door de wereld ZONDAGSBLAD spiegel Rijke graaf schonk groot gebied aan Parijs Bijenvolken, mierennesten en biggen per postorder ,t JMBt r.vV TTTiiB VOOR U GELEZEN ZATERDAG 15 MAART 19J 1 Hij ivas zijn tijd te ver vooruit, ivant men kon zijn uitvinding nog niet aan de techniek aanpassen iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmTi r Het is misschien niet algemeen bekend, maar de tele visie bezit oudere papieren dan de radio. Dat heeft zij te danken aaoi een Berlijnse student, Paul Nipkow, die men gevoeglijk de uitvinder van de televisie zou kunnen noemen. Deze Nipkow was een man, die zijn tijd vooruit was. Het is een tragisch lot, zijn tijd vooruit te zijn. De ge schiedenis kent daarvan verschillende voorbeelden. voorloper van de televisie in 1883 In het jaar 1641 bezocht de de Queai Franse schrijver Marion de Lorei blJ *Un verstand, volledig Een man verdween in 1913 het beroemde Parijse krank zinnigengesticht Bicètre. Op zijn rondgang kwam h\j voorbij een van zware tralies voorzien venster, waarachter hij het angstwekkende, vertrokken ge laat van een opgeslotene zag. Toen hij naderbij was gekomen, schreeuwde de ongelukkige hem met hese, radeloos klinkende stem toe: ,Jk ben niet krank zinnig, ik heb een uitvinding i genie, dat zijn tijd 1 Het was roezig op de „kaai" te Antwerpen. Op deze late gje kan maken!" Aan de oppasser septemberavond scheepten zich de passagiers voor de dens de overtocht van AntWerpen die hem rondleidde vragend, nachtboot naar Londen in. Onder hen was een opvallende naar Londen was vermist. Wat wat die man dan wel had uit- figuur, een wat trotse man met vermoeide ogen. Hij was SSLrSP bï naar schatting midden vijftig. Door de steward werd hem roemd geworden, evenals zijn uit- uitvinding? Ach wat, een hut gewezen in de eerste klasse. In het duister maakte H,J hp€ft het ee- H{j wil waterdamp gebruiken het schip zich van de wal los. Enige tijd later voer het met volle lichten op de Schelde, onderweg naar de Britse hoofd stad aan de andere kant van de Noordzee. Op zee gleed de boot gemak kelijk over de lange, lichte dei ning. Bij de reling op het eer ste-klas se-dek stond dezelfde die te Antwerpen het oog zeer velen wilde uitwerken had hü moeten laten varen. Hij had in zijn motor als brandstof steenkool- poeder willen gebruiken. Het was mislukt. Hij had geschimpt Volgende week, op 18 maart, is het honderd jaar geleden, dat in Parijs Rudolf Diesel werd gebo ren. Een leven was begonnen, het leven van een man. die nooit de erkenning zou krijgen, die hij ver uit vroeg droomde van een systeem, waarbij stoom moest dienen als beweegkracht. Zijn „verstandige" medemensen hadden over zijn dromen het wijze hoofd geschud, hem voor gek verklaard en In Bicètre opgesloten. TIJD VOORUIT Het lot van Paul Nipkow is min der tragisch geweest. Maar toch heeft ook hij zeker gedu- gedaan, die de wereld gelukkig rende de eerste helft van zijn le ven geleden onder het voor recht van zijn tijd vooruit te zijn. Als drieëntwintigjarige had hij de geniale, fundamentele uitvin- u "K <,evond,n.m«»ooTiiei,z,:.*jn D..'w.?l5 ,4~ "U fij 1883 geweest. Maar al had de jon ge Nipkow toen de televisie uit gevonden op papier, het en schepen voort te lange tijd daarna niet mogelijk >eivegen!" haar te verwerkelijken. Nipkow was al bijna vijf en zestig jaar De „waanzinnige" heette Salo- toen hij zijn uitvinding door getrokken door zijn houding. Hij keek naar het water, dat snel langs de romp van het schip joeg. Hij was een eenzame. Zelfs op dit scheepsdek had geen me depassagier zich bij hem ge voegd. De man trok zijn jas uitHet was toch nog zoel, ondanks de verfrissende bries, die over het water waaide. zich had op de waterkoeling van andere motoren, die in zijn produkt onnodig zou zijn. Hij was er op moeten terugkomen, omdat zijn machire oververhit raakte. De verfoeide waterkoeling was ook een belangrijk onderdeel ge worden van zijn motor. Zwaar verdampende oliesoorten bleken de beste en goedkoopste brand stof voor zijn uitvinding te zijn. n Hij zag zich weer met jeugdi- rarijs ge felheid zijn denkbeelden ver dedigen tijdens een onderhoud in die met Friedrich Krupp in Essen. 29 op 30 september 1913 De grote Krupp. die na een flit- sende woordenstrijd gewonnen was voor het nieuwe, die er geld in had gezien, veel voor zichzelf en ook redelijk wat voor de jonge Na de i Herinneringen kwamen nacht van 29 op 30 aeptem de man voor de geest. De kinder jaren in Parijs Hij was nu 55 Jaar In de Franse hoofdstad had hij zorgeloze jaren doorgebracht met zijn Duitse ouders. Zijn jeugd was goed geweest, maar als jongen van twaalf jaar was daar een plotse ling einde aan gekomen. w.t n,ii»<u> v*7in moest vluchten snel bergafwaarts gegaan. van 1870 was J was gesticht, sloot de pooru "h". v.ÏeH.nd Krupp «rok .lek top,! Er Ze waren naar Londen gegaan. In die oorlogsdagen was die zeereis op een voor die dagen modern stoomschip niet gemakkelijk ge- Vf "ff; vechtend m?' ch met „isch gebirf veel veranderd. Het schip, waarop hij nu aan de reling stond, was beter boot van het ja Bergafivaarts isseling niets meer te verdienen. Hij herinnerde zich de grote te leurstelling, die hij toen als 42-ja- rige te verduwen had gekregen. Hij had tegen bergen moeten Maar ivil het nu weer terug hebben In Parijs is op het ogenblik een merkwaardig proces aan de gang tussen het bestuur van de Franse hoofdstad en de schatrijke graaf von Bendern. Het gaat hier om een groot parkachtig gebied in de westelijke voorsteden van Parijs, dat door de graaf von Bendern aan de Franse staat werd geschonken, maar dat hij nu weer wil terug hebben, omdat de Fransen niet aan de door hem gestelde voorwaarden hebben voldaan. Tot het uitgestrekte gebied be hoort ook het kasteel van La Celle-St. Cloud, dat voor hetzelf de doel bestemd werd als het Jachtslot Hubertus op de Ve- luwe, n.L vo houden Techniek Een vermoeide glimlach kwam op het gezicht van de man. De voortschrijding der techniek was ook voor een belangrijk deel aan hem te danken. Hij haalde de ken schouders op. Het fortuin, dat zijn uitvinding hem had gebracht, was hem door de vingers geglipt als het water van de zee. dat op dit ogenblik langs het plaatijzer van het schip speelde. De laatste jaren was het op nieuw vechten, hard en onophou delijk vechten geweest, reizen en trekken om belangstelling te wek- *ijn In de Verenigde Staten: -#• Ook een groot deel van bedekt met een dikke laa hebben het voorjaar reeds nigde Stat had men hem verteld dat men wil de beginnen, als er direct geld in Hij was destijds als twaalfjari- zat. Dat had hij niet kunnen ga ge niet lang in Londen gebleven, randeren. Vorig jaar nog was hij Zijn ouders hadden hem naar in de Verenigde Staten geweest. Augsburg gezonden en daar had Hij was door Thomas Alva Edi- hij de Industrieschool bezocht, son ontvangen. Men had hem Een briljant leerling was hij ge- met onderscheiding behandeld, weest. die later ook aan de Tech- maar zijn motor had hij niet niache Hoogeschool in München kunnen verkopen, met lof voor zijn examens slaag- Raadsel „Deze jongeman heeft geniale BIJ de aankomst In Londen mls- ideeën". zeiden de leraren van te het schip één passagier. Men hem. Aan het eind van de negen- vond zijn hut leeg en men ontdek- tiende eeuw was er voor jongelui te z|jn overjas bij de reling. Men met geniale denkbeelden nog van stond voor een raadsel. De Lon- alles uit te vinden. Zijn veel oude- dense ochtendbladen konden nog re leraar en vriend Carl von Lin- juist In hun laatste edities een be- ac voo™« de vond de aanleg van de jeugdi- richt opnemen, dat de Duitse uit- speciaal n ge knaap zo frappant, dat hij met - Het groo T jglandbouw de laatste dagen weer ite postorderbedrijven in het hoofd. In de States heeft het bestellen lucht genomen dan waar ook ter wereld en h\j vergeleken verzinkt deze w\jze van kopen in ons land in het niet. ïn Amerika Montgomery Ward en de andere grote verzendbedrijven hebben hun voorjaarscatalogus het licht doen zien in oplagen van vele miljoenen stuks. Juist in de uiterste hoeken van de V.S. moeten de postboden deze lijvige boekwerken bezorgen, want daar vindt Montgomery Ward de meeste klanten. Op eenzame boerderijen bijv., of in de bergstreken, waar het gemakkelijker is via de posterijerf een bestelling in New York te doen dan een tocht naar de dichtstbijzijnde stad te maken. -#• In die catalogus (fraai geïllustreerd met honderden foto's in kleuren) kan men alles vinden, van een kaartje haarspelden tot een privé-vliegtuig. Onder de postorderbedrijven zijn er ook, die .zich gespecialiseerd hebben. Dat bewijst de catalogus voor landbouwwerktuigen en -artikelen. Voor 160 dollar 'rond 600 gulden) kan men eigenaar worden van een elegant swart-lederen zadel met een witte zitting. -#- Biggen worden franco thuis gestuurd, maar men moet er minstens drie tegelijk kopen. Prijs per big ongeveer 200 gulden. Zelfs de kippen krijgen in de catalogus een extra-attractie. Voor de hennen, die bij het eierenleggen de voorkeur aan een rustig, donker hoekje geven, is voor 9.75 dollar een t leverba. hem gmg samenwerken Von Lin de exploiteerde een fabriek van ijs- en koelmachines, die hij zelf had uitgevonden. ■Qen óchip verlaat Laboratorium de havenetad Al spoedig had hij daar in Zuid- duitsland zijn eigen laboratorium gekregen. Von Linde had de ijs- en koelmachines tot een voor die dagen hoge graad van perfectie gebracht. Zijn leerling beproefde de vervaardiging van machines, die warmte moesten produceren. Veel, zeer veel tijd had hij aan die experimenten besteed en in 1892 was de grote dag gekomen. Op 28 februari van 1892. de man aan de reling wist de datum nog precies, was zijn octrooiaan vrage ingeschreven voor de ver brandingsmotor. die nadien zijn naam zou blijven dragen. De vreugde was slechts kort geweest. Men geloofde niet in die zuinige nieuwe motor van de Duitse jongeman. Geladen en met nog jeugdige overmoed had hij avond aan avond aan de schrijf tafel gezeten, bezig met een boek. dat de waarde van zijn uitvinding moest bewijzen. Het enige resul taat was een vurige pennestrijd geweest in allerlei bladen en tijdschriften tussen hem en zijn tegenstanders. Het prototype van de verbran dingsmotor was er. maar een fa brikant werd voorlopig niet ge vonden. De man staarde de nacht in Toch was dat een goede tijd geweest. Veel van de wilde ideeën, die hij aanvankelijk e deel van het boek is gewijd aan mechanische en elektrische rktuigrn. Een bijzondere aanbieding is een bijenvolk, inclusief htbare Italiaanse koningin. Prijs per drie pond bijen (krachtige, gemakkelijk te behandelen dieren) zo'n twintig gulden, -nhoop in een glazen kastje kan via het bestelbiljet van ■ndhuis in eigendom worden verkregen. 47 rt U fj. - f 1.' van regeringsbesprekingen op hoog niveau. In La Celle-St. Cloud werd o.a. het Saar-ver- drag met Duitsland onderte kend. Vreemde vogel De graat von Bendern wil dus zijn eens weggeschonken bezit terug. Hij is een wat vreemde vogel, die als jeugdvriend van Churchill de Engelse adellijke titel Lord de Forest kreeg. In 1918 wijdde De Forest zich ge heel aan het pacificisme en tot 1932 streed hij met alle energie tegen de oorlog. Ontmoedigd door de opkomende fascistische vloedgolf in Duitsland en Ita lië verliet De Forest Engeland en vestigde zich in het vorsten dom Liechtenstein. Liechtenstein Hij stelde zijn Britse adellijke ti tel beschikbaar maar Liechten stein waardeerde hem en gaf hem de nieuwe titel „Graaf von Bendern". In 1950 schonk de graaf zijn reus achtige bezit aan de Parijse stadsrand aan het stadsbestuur, onder voorwaarde echter, dat het op 100 miljoen gulden ge schatte grondgebied Beauregard een tuinstad voor arbeiders zou worden. Het parkachtige karak ter moest bewaard blijven en de huizen moesten tegen lage huur beschikbaar zijn. Twee voorwaarden waren aan de schenking verbonden: op het gebied mochten geen kazernes, gevangenissen of gevangenen kampen worden gebouwd en op 1 juli 1955 moest met de aan leg van de woonwijk zijn be gonnen. Het stadsbestuur heeft zich noch aan het een, noch aan het an der gehouden. In Beauregard is het terrein nauwelijks bouw rijp gemaakt en bovendien is er een gevangenenkamp voor Noordafrikanen. Daarom eist de graaf nu zijn bezit terug Het proces daarover is in volle gang. iemand anders zag toegepast om inderdaad de televisie te ver wezenlijken. En in die tussentijd was miskenning en zelfs spot zijn deel geweest. KERST 1883 Het was Kerstavond van het jaar 1883. Het duister was geval len over Berlijn en in de huizen zag men achter de vensterruiten de lichtjes flikkeren van de kerst- In een kale, ongezellige huurka mer in de Philippstrasse 13a, der de etage, zat een jonge student, afkomstig uit Lauenburg in Pom- meren, Paul Nipkow. Door de mu ren drongen ijle geluiden tot hem door, kinderstemmen, die een kerstliedje zongen. Het is geen avond om eenzaam op een kamer te zitten, maar ja. het kon er niet af om naar huis, naar Pomme- ren te reizen. En toch, naar huis Bezat hij maar een to verspiegel, kon hij alleen maar zien, hoe ze het daar maakten en wat ze nu deden Had hij zijn oude droom maar kunnen verwe zenlijken en een „elektrische te lescoop" kunnen bouwen. Al sinds jaren, al van de mid delbare school af, had dat denk beeld van een „elektrische teles coop" een apparaat om te zien wat er op verre afstand gebeurde zijn geest niet losgelaten. Want het had de Pommerse jongen, die met een geleende Bell-telefoon en een zelfgefabriceerde microfoon speelde, iets vanzelfsprekends ge leken dat, wanneer men voor het gehoor de ruimte kon overbrug gen. dit ook voor het gezicht mo gelijk moest zijn. MAAR HOE Dat „maar hoe?" had hem sindsdien geen rust willen laten en ook deze avond gewekt door zijn weemoedige gedachten bleef het hem plagen. Hfj dook in zijn kast, greep de oude map met aantekeningen en berekeningen die hij aan zijn lievelingspro bleem had gewijd en begon er zich in te verdiepen. gaf het laatste zoveel méér moeilijkheden als het eer ste? Het was duidelijk: bij een gesproken zin kwamen de klan ken na elkaar. Een zin overbren gen kon' klank voor klank, woord voor woord gebeuren. Maar een beeld is als geheel aanwezig en moet ook als een geheel worden overgebracht. Met al de verschil len en schakeringen van licht en schaduw. Is dat laatste wel waar?, denkt Paul. Moet een beeld per se als een geheel worden getranspor teerd? Kan een beeld niet in on derdelen verdeeld worden en kun- neh deze niet stuk voor stuk wor den overgebracht? Kan van een beeld, dat men overbrengen wil, niet een legkaart gemaakt wor den een mozaïek, en zou dat niet deel voor deel. steentje voor steentje, overgebracht kunnen worden? stroomlmpulsen, die daar een licht bron sterker of zwakker moeten laten branden. En als men die licht bron daar opstelt ne schijf, die zui ver synchroon met dan zal het beeld dat men te zien krijgt de weergave Uit Nipkows kerstdroom was de televisie gebo ren. Op 6 januari 1884 werd hem octrooi verleend op zijn vinding, die als deutches Reidhspatent NR. 30.105 geregis treerd werd. TE VROEG Nipkows vinding was echter te vroeg gekomen. De techniek van die dagen was niet bij machte zijn toverspiegel tot werkelijkheid te maken. Zij wist met Nipkows patent niets aan te vangen. En dat patent verliep vóór het toepas sing had kunnen vinden. Nipkow werd ingenieur bij de spoorwegen en in zijn vrije tijd hield hij zich onledig met proble men van vliegtuigtechniek. Hij was de zestig al gepasseerd, toen hij weer terugkeerde tot de grote liefde van zijn jeugd, het pro bleem van de televisie. In 1924 verwierf hij een patent dat be trekking had op de synchronise ring van zijn schijven in televisie zender en -ontvanger en in 1927 volgde een tweede patent betref fende datzelfde onderwerp. Ook anderen waren zich intus sen met zijn geesteskind gaan be zighouden en hadden hun experi menten volgens zijn grondprinci pe ingericht. Op tentoonstellingen waren meer of minder primitieve televisie-installaties gedemon-" streerd. In 1925 had in Londen John Logie Baird in Selfridge, het grote warenhuis, een demonstratie gegeven met een door hem ge- PAUL NIPKOW bouwd televisietoestel, waarin h; gebruik had gemaakt vi kows draaiende schijven. En in de avond van zijn levt zag Nipkow niet alleen zijn visloü langzaamaan tot werkelijkU worden, maar begon hem ook erkenning ten deel te vallen, ke hem zo lang onthouden i geworden. De universiteit Frankfort verleende hem het e doctoraat. En zijn vaderstad Lu enburg, waar hij op 22 augmfo 1860 was geboren, bracht het haar hulde door hem tot haar et burger te benoemen. Zelfs was het hem gegeven fakkel, die hij zijn leven lang fier voor zich uit had gedrapt in andere handen over U Geniale geest als hij was, een der eersten om te plelli voor de afschaffing van de schl, van Nipkow, toen de techniek k slotte een vervolmaakter niet meer mechanisch hulpmli del kon aanbieden. De tijd eindelijk de koene vlucht va geestesblik weten in te halen. 0 24 augustus 1940 overleed te Be lijn de uitvinder van de spiegel. MOZAÏEK Een beeld als een mozaïek van lichte en donkere vlekken, dat is het wat Nipkow voor zijn geestes oog ziet. En dat beeld ziet hij dan op grote afstand wéér opge bouwd uit lichter en donkerder vlekken, verkregen van een lamp, die meer of minder fel brandt, naarmate de vlek lichter of don kerder moet zijn. Maar hoe moet dat? Dat is de grote vraag die hem maar steeds blijft plagen. Steentje voor steen tje zou dat mozaïek dus „afge tast" moeten worden Hoe moet die verdeling in mo zaïeksteentjes plaats hebben? En hoe moet eenzelfde steentje op de plek ver weg, waar het beeld ge zien moet worden, weer precies op dezelfde plaats in het geheel worden aangebracht? Dat blijft de vraag, die nog al tijd om een oplossing vraagt. En dan. opeens, staat, in de eenzaam heid van de Kerstavond, die op lossing hem helder voor de geest. Vóór het beeld, dat hij wil over brengen, moet hij een schijf plaat sen, die om een as roteert. In die schijf moet, in spiraalvorm, een reeks gaatjes zijn aangebracht. Deze schijf die later de naam van „schijf van Nipkow" zal krij gen zal zijn toverspiegel wor den. Door die gaatjes moet een dunne lichtstraal op het over te brengen beeld vallen en, terwijl de schijf beweegt, als een Hcht- penseel, punt voor punt het beeld „aftasten". De lichte punten zul len méér licht weerkaatsen dan de donkere en die helderheids- verschillen zullen op de plaats van ontvangst tot uiting moeten ko men in sterkteverschillen van De Zonderlinge Kapitein door Wilhelm Matthiessen. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Spannend en fris vertelt de Duitse schrijver in De Zonderlin ge Kapitein over de avonturen van vijf dorpsjongens. Hoe er in hun dorp een geheimzinnig schip komt te liggen en hoe zij uiteindelijk met de zonderlinge kapitein Jan sen mogen meevaren. De tocht blijkt een jacht op een verborgen schat te zijn en er wor den heel wat avonturen beleefd. Er komen boeven en gevechten aan te pas, de avonturiers worden opgesloten, maar aan het slot weer bevrijd. Spanning te over dus en jongens van 12 tot 14 jaar zullen zich met dit boekje bes\ Het lied van Bcrnadettc, door Franz Werfel, vertaling Elisabeth Bredemeljer. Uitgave Querido Amsterdam. De Franse stad Lourdes is we reldberoemd geworden om de ge schiedenis van het meisje Berna- dette Soubirous. dat bij de grot van Massabielle verschijningen zou hebben gekregen van Maria, de moeder van Christus, op welke plaats als gevolg daarvan een ge neeskrachtige bron zou zijn ont staan. De Joodse auteur Franz Werfel schreef er jaren geleden een boek over, dat nu opnieuw is uitgegeven. De roman is met warmte geschreven en dc sfeer rondom het mystieke gebeuren is treffend weergegeven in een ver haal. dat wat traag loopt, doch niettemin boeit. Voor ons protes tanten blijft het „neen" tegen ver schijnselen als deze. Met het al of niet geloven in de Maria ver schij ningen staat of valt deze roman. wetenswaardig merkwaardig HbUbll uit de wereld van vandaag en gisteren bijeengebracht door /fajje/tcruJ s atfW/; <Ti CREATIE Een Stockholmse politieman keek in opperste verbazing naar een automobiliste, die met een boodschappennet haar hoofd achter het stuur zat. De agent liet de jonge dame stoppen en maakte proces-verbaal op. Zij had het verkeer en zichzelf in gevaar gebracht. Voor de rechter verklaarde j de beklaagde, dat ze hoedenontwerpster was en dat ze haar jongste creatie had gedragen, toen die agent haar bekeurde. VAN T'U TOT THEE Het woordje „thee" zou, volgens sommige taalkundigen, een I Latijnse oorsprong hebben. Meer voor de hand ligt evenwel, 1 dat de aanduiding van deze volksdrank bij uitstek, door een 1 zekere Kuo P'o in het begin van de vierde eeuw aan de thee- 1 struik werd gegeven. Deze Chinese heer sprak namelijk van t'u, hetgeen later tsaha of ch'a is geworden De Japanners 1 maakten er cha van, India cha, Rusland tschai en in de j Westeuropese talen kwam het slechts tot een klein verschil: thee, tea, Tee, Thé. OPA TE HUUR Een damesblad in Kopenhagen plaatste onlangs de volgende advertentie onder de rubriek „Aangeboden": „Ietwat eigenwijze grootvader, tijdens de vacantietijd; houdt veel van kinderen en kan prachtig verhaaltjes vertellen." Er kwamen dertig aanvragen binnen. TIEN MINUTEN Een reclamechef van een Britse cakefabriek verrekende zich onlangs zeer grondig. Acht kinderen, winnaars van een door deze fabriek uitgeschreven wedstrijd, mochten in het grootste speelgoedmagazijn van Londen alles uitkiezen en meenemen, wat ze wilden. Ze kregen daarvoor tien minuten de tijd. De keus was al heel gauw gemaakt. Het aohttal stormde op de kostbaarheden af en alleen de vijfjarige Jill verzamelde in die tien minuten het volgende: de grootste poppenwagen, die ze zag, om daar in te laden: acht (dure) poppen, een electrische poppenkeuken, een poppenwasmachine, twee complete poppen huizen, vier speelgoedbeesten, een kostbare speeldoos, gezel schapsspelen, verfdozen en toen het eindsignaal klonk stopte ze nog gauw een reusachtige Teddybeer bovenop de wankelende last. De fabriek had op ongeveer 5000 gulden aan kosten gere kend. De acht kinderen hadden voor 36.000 gulden meegeno men. Alleen Jill had reeds voor 9000 gulden verzameld. DIK Corpulentie behoeft niet levensgevaarlijk te zijn. zegt dc Newyorkse dokter Julius Pomeranze. Hij onderzocht 120 patiën ten boven de 75 jaar. Daarvan waren er vijf en twintig te zwaar, maar kerngezond. BABYBAD Een Hamburgse fabrikant zag zijn vierjarige dochtertje bij na verdrinken in het privé-zembad achter zijn huis. Het kind werd gelukkig gered. Het was een les voor de Hamburger. Hij stichtte een zwemschool voor babies en kleuters. Er zijn nu reeds zesduizend aanmeldingen. De jonge leerlingen hebben slechts^ drie tot twaalf uur nodig om zich de zwemkunst eigen STERK VERHAAL Hoog in de Pyreneeën leeft de schaapherder Lluis. Hij is in korte tijd beroemd geworden. Zonder een noot te kunnen lezen, speelt hij het hele uitgebreiderepertoire van Spaanse volksliedjes. Ook als ze hem slechts één keer voorgezongen zijn. Maar Senor Lluis kan nog meer. Op zijn herdersfluit speelt hij zo verlokkend, dat zelfs de koningsarenden boven zijn hoofd cirkelen om te luisteren. Veldmuizen krioelen aan zijn voeten en zelfs de berguilen staken hun slaap om Lluis te horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 18