"Maar zo was in 1900 de Rijnsburgerweg ook Meer menselijke vorming en geestelijke rijkdom nodig Belangrijke zaak met het oog op toeneming van vrije tijd CITROEN 0 JUVENTUTE RIJNLAND OP HERENGRACHT 82 NIEUWE LETDSCHE COURANT VRIJDAG 14 MAART 1958 :aak. 'ET TOLHUIS aan de Warmon- derweg is bij de oudste Leide- s nog niet in het vergeetboek 'aakt. Nog maar nauwelijks was krant van woensdag bezorgd, of kregen al telefonisch enkele ave, iplimenten over de foto vat andl uburgerweg rond de eeuwwisse- Allerlei interessante bijzonder- _.n werden erbij verteld ei ,_gben we nu een afgerond inzicht de toegangsweg naar Oegstgeest. lis die. zestig jaar geleden was. Enkele lezers maakten ons erop rnt, dat de foto van woensdag P Si l van de Leidse kant af was ge- xen, maar uit de richting Oegst- j lt. Dat klopt, want, zoals de heer Tlieuwenkamp ons schreef, stond tolhuis, van Leiden uit, links de weg. De Rijnsburgerweg J in 1911 door de twee buur- gski ieenten overgenomen en in 1912 deer Ie elektrische tram gekomen In ilhuis woonde de familie Beyer. oorttóat de trambaan aan de andere &em l pan de weg kwam te liggen, het oude tolhuis gedoemd om broken te worden, ihter dit huis was de Oegst- ik^iter- of Trekvaart, toen niet meer een brede sloot. Veel vroeger deze van de Morschsingel af tot duit Pen". Het gedeelte bij de Sta- biu sweg is al meer dan honderd geleden gedempt. De heer Nieu- 'tamp weet zich nog te herinne- dat het tolhuis tegenover de '.nwoordige huisnummers heeft gestaan. stonden daar nog drie kapitale reedfenkuizen, waarvan het laatste café was met de naam „De la menadedat na jarenlang kwij- tot woonhuis werd verbouwd, voertuigen moesten bij de tol Ij zot maar, nog steeds volgens 'ieer Nieuwenkamp, waren de igangers aan het eind van de ge eeuw van tolgeld vrijgesteld, t heer Wiersma. Boerhaavelaan 51, had nog enkele wetenswaardige aanvullingen gekregen van zijn hoogbejaarde moeder, die bij de tol heeft gewoond Door een bruggetjt waren de huizen met de grote weg verbonden. Er was geen waterlei ding; de heer Wiersma weet nog, dat men op de regenton was aange wezen. Toen men eens besloot, de ton schoon te maken een zware opgave, want dan had men enige tijd geen water bleken er vele verfpotten in te liggen. Het water heeft er echter niet minder door gesmaakt. De heer D. Treur, Morssingel 11a, is in oude papieren gedoken en heeft een foto van ongeveer 55 jaar ge leden gevonden, nu van de Leidse kant af (zie foto boven). Deze lezer, die nu 75 jaar is, heeft van 1900 tot 1913 in het huis gewoond, dat links op de foto staat. Er stonden toen slechts drie huizen aan de linker kant van de Rijnsburgerweg, name lijk Bloemhof, Tuinlust en Pomona Een bijzonderheid van het huis was de telefoon. Men had een i sluiting onder nummer 821, enigs zins misleidend wel, want de heer Treur meent, dat in heel de buurt van Oegstgeest maar 15 aanslui tingen waren. De grens van Leiden was tot 1920 bij de Poelwetering. Waar nu de raadsherenwijk is, was toen bollenland. De heer Treur herinnert zich nog heel goed, dat de tegenwoordige Warmonderweg een smal weggetje was met dubbelebomenrij. In de volksmond heette het, om niet te verklaren reden, „moordenaarslaan tje". Later sprak men wel be grijpelijk over het „vrijerslaan tje". Onze zegsman vertelde nog, dat hij veel bomen geplant heeft. De grote wilgenboom, nu geheel inge bouwd, bij de ingang van het huis van jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, Rijnsburgerweg 100, is ook door hem als klein boompje gezet. Het blijkt overigens wel, dat voor al de oudere Leidenaars deze af beeldingen heel graag zien om nog eens over vroegere tijden te mijme ren en dat jongeren ook wel willen weten hoe hun stad er vroeger uit zag. Mocht iemand stadsgezichten van Leiden in zijn bezit hebben van omstreeks 1900 en wellicht nog eer der, dan houdt de redactie van de N L.C. zich aanbevolen deze ter eventuele publïkatie voor slechts enkele dagen in leen te krijgen. Inbraak in apotheek aan Lammenschansweg In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in de apotheek aan de' Lammenschansweg. De daders zijn aan de achterzijde het pand binnengekomen en langs deze weg teruggegaan; de buit be droeg 1275. Collecte Leger des Heils Tot besluit van de inzameling van het Leger des Heils te Leiden wordt morgen de jaarlijkse speldjesdag gehouden. AGENDA VOOR LEIDEN Vrijdag Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Antonius-clubhuis, 8 uur: tweede ama teuravond d'Oprechte Amateur Het gulden Vlies, 8 uur: ledenvergade ring Leidse Assurantieclub. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O-, Th< golden Rock Steelband. voor jongeren Foyer Stadsgehoorzaal. 2.30 en 8 uur modeshow firma Gronheid Jacobazaal Burch. 210 uur: demon 6traties Jan de Nie en Zn. Burgerzaal stadhuis. 8 uur: Burgerdas mr. J. Klaas, gin, ov „Burgerrecht en burgerplicht' Zaterdag Schouwburg, 8 uur: opvoering zangspelclub Staal wijk, operette De witte Wolf. Luxor, 4.45 uur: K. en O., fümserie. Acad. Ziekenhuis. 11 uur: opening nieu we ooliklioiek afdeling heelkunde Antoniusclubhuis, 8 uur, uitvoering van Leidse accordeonvereniging Accordanto Tentoonstellingen De Lakenhal, van 7 maart tot 14 april: schilderijen, aquarellen en tekeningen van Kees Verwey. De Lakenhal, 7 maart tot 14 april: teke ningen van Chris le Roy (uit de jaren 1919 tot 1921). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Volk van Suriname, tot 15 maart. Apotheken De dienst der apotheken wordt waar genomen door de Doeza-apotheek. Doeza- straat 31, telefoon 21313, de Haven-apo theek. Haven 18, telefoon 20085. en de apotheek Oestgeest, Wilhelmianpark 8 telefoon 26274 Haagse politierechter De Haagse politierechter veroordeelde een Leidse pottenbakker tot 15 boete of drie dagen gevangenisstraf en een week voorwaardelijk voor het wegnemen van fruit. Het bleek ter zitting, dat de aleoho.' aan deze diefstal niet vreemd was. Een Leidse slager had i<n drift een wan delstok vernield. Hij kreeg van de rech ter. conform de eis, 10 of 2 dagen. Een Leidse verver had ui juni op een fabriek zijn collega ge slagen, die daarbij een hersenschudding had opgelopen. Ter zitting bleek, dat verschillende getuigen de zaak niet duidelijker maakten. De verver betoogde, dat zijn collega niet door de klap een hersenschudding had gekregen, maar doordat hij over een bankje gestruikeld. De politierechter sprak de man, die op staande voet was ontslagen BEROEMDE NAMEN VOOR K.L.M.-TOESTELLEN Op 14 april krijgt dc KLM dc eerste de door haar bestelde Superconstellation» L1049H. Deze machines hebben snel uit- neembare stoelen, versterkte vloeren •peciale deuren enz., om er naar believer passagiers of vracht in te vervoeren. Z* zullen vrijwel zeker na 1 mei worden ge bruikt voor de extra goedkope klasse bU de vluchten over de Noordatlantisch» Oceaan met 101 zitplaatsen. De machines zullen de namen krijgen an beroemde mannen: Erasmus. Hugo d* Groot en Boerhaave. Foto-expositie in Leiden Beoefenaars gebonden kunst tonen bloemlezing DE ERKENNING, dat een foto een kunstwerk kan zijn, zoals ee schilderij en een beeldhouwwerk, is nog lang niet zo algemeen als men wel zou denken. Met name wijst men dan op het mechaniek, waarmee de foto tot stand komt. Prof. dr. H. van de Waal, directeur van het Prenten kabinet der universiteit, denkt er echter al sedert jaren anders over en beschouwt de fotografie als een grafische kunst. En sinds 1953 is hij aan het verzamelen geslagen. De nieuwste aanwinst is een uitgebreide serie foto's van de vakgroep fotografen van de Vereniging van Beoefenaars der Gebonden Kunsten, kortweg G.K.F. geheten. Zij wordt in het Prenten kabinet tentoongesteld van 13 maart tot en met 12 april. Japan-Indonesië. Indonesische parle ment ratificeerde gisteren bij acclamatie het vredesverdrag. Wie hierlangs loopt, erkent mèt prof Van de Waal, dat fotograferen een kunst uiting kan zijn. De foto's mogen dan derling nóg zoveel in stijl verschillen, zij bezitten een stijl. Méér dan van een groep kan men dan ook van een stijlgroep spreken. Het vakdat verstaan di posanten zonder meerl Variatie De geëxposeerde werken variëren opvatting van een poëtisch gestemd pressionisme" tot zuivere abstractie, de rake momentopname tot de bijna een tekening lijkende kristallisatie. De techniek van diit laatste procédé toont wel duidelijk aan, hoezeer prof Van de Waal gelijk heeft met zijn stelling, dat de fotografie tot de grafische kunsten behoort. Immers: om zulk een werkstuk te verkrijgen wordt het object onderbe licht. zodat alleen de donkerste partijen door de gevoelige plaat worden opgeno men. Bij het ontwikkelen van het negatief wordt dan weer met overbelichting ge werkt. Hoezeer het hier op de fijne nuan cering aankomt, behoeft wel geen betoog. Als voorbeeld vestigen wij de aan dacht op het grappige sneeuwland schap, de naaktfiguren en een moola portretkop. Spreekt het bovenstaand* de vakman aan. de leek vindt onza stelling duidelijk bevestigd in een serie puntige momentopnamen van kinderen, mensen uit het volk, poli tici en kunstenaars. Het zien en bet grijpen van deze ogenblikken is geen puur toeval geweest, maar een bewust zoeken en vastleggen van het voor da kunstenaar wezenlijke. Exposanten De exposanten zijn: Maria Austria, Lood van Bennekom, Eva Besnyö, Carel Blazer. Hans de Boer. Violette Cornelius, Ed van der Elsken. Cok de Graaff, Paul Huf. Henk Jonker. Ata Kando, Aart Klein, Jaap d'Oliveira, Cas Oorthuys, P. D. van der Poel. Sem Presser, Anneldes Romein. Kryn Taconis. Jan Versnel. Ad Windig en Hans Wolff. Het bijeengebrachte werk wil rugblik zijn en een samenvatting. Iedere fotograaf heeft uit zijn werk eigen opvatting representatieve keuze ge daan. Dat het als zodanig bij elkaai gekomen, is voornamelijk het werk ir. J. J. Terwen en mejuffrouw Mansfeld. respectievelijk wetenschappelijk hoofd- ambtenaai Met prof. Van de Waal geloven wij, dat het regelmatig houden van tentoonstellingen als deze de ogen van de studenten in de kunsthistorie in vele opzichten zal openen en hen „foto-minded" zal maken, maar niet alleen van de studenten, ook van de geïnteresseerde leek en de be roepsfotograaf. Dat deze twee laat ste categorieën eveneens welkom zijn in het Prentenkabinet, willen wij bij deze-nog eens duidelijk onder strepen. Men kan er van 13 maart tot én met 12 april iedere werkdag gratis terecht, 's middags van twee tot vijf uur. C. Th. WILBERT—REISBERMAN. Een van de vele foto's, die op het ogenblik in het Prenten kabinet van de Leidse uni versiteit zijn te bewonderen. Het is een moment-opname Annelies Romein. Meer kleur in de tuin T"\E LEIDSE tuiniers- en bloemistenver- eniging Door eendracht verbonden vergaderde gisteravond In café Aniba, onder leiding van voorzitter J. H. Smit. Na een snelle afhandeling van het huis houdelijk gedeelte, maakte men een begin met de vragenbus. Er werd voornamelijk gesproken over de aronskelk. Nadat de jury de inzendingen had be oordeeld. hield de heer H. de Pree een causerie over Veranderingen in de tuin. De heer De Pree merkte op, dat deze tijd van het jaar zich het best leent voor veranderingen. Behalve de verschillen de mogelijkheden met kleurencombina ties behandelde hij het bij elkaar zetten van verschillende planten. Met heesters en bloemplanten zijn vaak goede resul taten te behalen. Ook de combinatie vaste planten en eenjarige bolgewassen zorgt voor meer kleur in de tuin. Over het onderwerp werd geruime tijd van gedachten gewisseld. De heer Crama behaalde tien punten voor het puntenstelsel met zijn inzending bestaande uit verschillende bolgewassen. De heren Van Hoven, De Pree. Hofman en Verhagen behaalden respectievelijk 27, 25V4, 25 en 24 punten voor hun in zendingen bestaande uit hyacinten. GEMEENTE LEIDEN Officiële puhlikalie» Kiezersregister De burgemeester van Leiden brengt met betrekking tot de op 28 mei a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad ter openbare kennis, dat van heden af een ieder kos teloos inlichtingen uit het kiezersregister kan verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Leiden, 14 maart 1958. De Burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot. LEIDERDORP Van 17 tot 22 maart wordt in Leider dorp een collecte gehouden voor het Leger des Heils. Jeugdcentrale Voor de Geref. Jeugdcentrale zal m dag 17 maart prof. d<r. I. A. Diepen/horst het gebouw Irene spreken over „Zwak heid en kracht van de christelijke poli tiek". De vergadering begint om 8 uur Prof. Idenburg bij onderwijzers in Leiden 'CHUDEL'* DUBBEL GESTOOKTE NV DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Historisch huis voor de jeugd VERENIGING Pro Juventute laan I Rijnland is er eindelijk in ge- i94%d een huis te vinden, waar het rkear3" kan worden ondergebracht van {mogelijkheden is jeugdclubs een al 'laderplaats te bieden. Het pand t aliF^gracht 82, onder auspiciën van jj^fcreniging Hendrik de Keyser ge oreerd, is door de vereniging icht voor kantoor- en spel- oktober volgt de of- opening in een huis, dat over jaar precies drie eeuwen oud is. overigens wel nodig, dat men chikking over een eigen huis kreeg. Jden in 1957 347 kinderen onder ge- °gdij. In dat jaar werden 72 nieuwe ■voogdijen voorbereid. In 98 gezins- fijen werd op verzoek van de kin- N>ter hulp verleend. Veertien ouders zich tot Pro Juventute om ad- VZZELPROMIN ENTEN Boekwijt. Herenstraat 91, 2. A. Helmus, woonark i Spain, Oramjelaan, Lisse; mevr. D. Hortensius-van den Prederik Hend/riklaan 29, vies in opvoedingsmoeilijkheden met hun kinderen, een aantal dat volgens Pro Ju ventute zelf voor Leiden te gering is. Er is nog veel misplaatste schroom te over winnen Maandelijkse reünies met de pupillen worden door gemiddeld vijftig jeugdigen bezocht. Spelavonden, film, zang, bezoek voorstellingen, kerstfeestviering en de voorbereidingen voor het jaarlijkse kamp moesten alle plaats hebben ln gehuurde of geleende lokaliteiten. Wanneer het ge bouw aan de Herengracht geheel is Inge richt. kan het een centrum worden, waar binnenloopt met velerlei moeilijk heden. Ook kunnen vergaderingen, club middagen en clubavonden voordeliger in een gebouw onder eigen beheer worden gehouden Verhuur Zolang men wegens de kosten hel gebouw nog niet ten volle rendabel kan maken, is er een mogelijkheid tot ver huur. Twee C.J.M.V.'s hebben al om on derdak verzocht en misschien komt da speeltuinvereniging Om de doorbraak ook wel ruimte huren. Er is op de zolder al een bescheiden begin met meisjesclubs onder leiding van de maatschappelijk werkster voor da Jeugd, mej. Arnoldussen, gemaakt Door al deze kosten voor een eigen huis Is de bodem van de kas wel te zien en de vereniging vertrouwt erop, in da komende maanden bij de Leidenaars een open oog voor de financiële moeilijkheden te krijgen. TN DE VERGADERING van de vereniging van onderwijzers en onder- wijzeressen in de inspectie Leiden, waarvan wij gisteren reeds ge deeltelijk verslag uitbrachten, sprak 's morgens prof. dr. Ph. J. Idenburg over de veranderde maatschappij en de school. Onderwijzers zijn mei die staan in de frontlinie van de volksontwikkeling, zij moeten het werk doen in de school. Elke dag weer opnieuw. Daarom zijn bijeenkomsten als deze inspectievergadering zo goed. Men kan weer eens distantie ne: van het alledaagse werk in dit zien in het breder verband van de san leving. In de voorbije eeuw hebben er niet alleen veranderingen plaats gehad in de economische sector van de maatschappij, maar ook hebben zich veranderingen voltrokken ten opzichte van het karakter van de arbeid. De industriële revolutie heeft plaats shad en daardoor zijn er grote groepen ontworteld. Toch is het percentage van de bevolking, dat in de industrie een middel van bestaan vindt, niet toegeno- In de periode van 1920—1947 was het 37 38 procent. Misschien zal het bij de volkstelling in 1960 hoger liggen, maar met zekerheid is dit niet te zeggen. Op weg Wij zijn nu op weg van de industriële maatschappij naar de maatschappij van de diensten. Wat zijn dat voor mensen, dit hun werk vinden in het dienstver keer? Dat zijn zijn die goederen of geld verplaatsen, bewaren of uitlenen. Men kan zeggen, dat zijn degenen die cultuur scheppen, behouden en onder houden. In deze sector wordt van de mensen, hoe langer hoe meer gevraagd. Het aantal hoofdarbeiders en academisch gevormden is hier het grootst Wanneer we de veranderingen die plaatsgrepen, en die nog steeds plaatshebben, overzien, dan komt men tot de volgende overgangen: daar is eerst de traditionele arbeid. De arbeid van het eenvoudige am bacht. Met de intrede van een ma chine in de fabriek begon de machi nale arbeid en nu zijn we op weg naar de volle automatisering. Het is echt zó: de mens bedient de ma chine. want deze bepaalt het tempo Automatisering Deze automatiseringwaarvoor men ook mogelijkheden heeft ontdekt bij de admi nistratieve arbeid, heeft het verval van een groot stuk routinewerk tot gevolg en tevens een verhoging van de graad van kennis, diie de mensen nodig hebben. En de grote laag van mensen, due van deze machines gebruik moet maken en hen moet controleren, deze mensen moe ten een groot verantwoordelijkheidsge voel hebben. Het is niet zonder reden dat men bezorgd is over de mensen, dia niet intelligent zijn Door deze automatisering is de vrije tijd sterk aan het toenemen. Dat is een welvaartesymbool. In ons Land is het stof felijk pauperisme overwonnen, doch er is nog een groot stuk geestelijk pauperis me op te ruimen. Want geestelijk zijn de mensen niet veel rijker geworden. Dit is een bijzonder belangrijke zaak. die met de dag van meer betekenis wordt in ver band met de toeneming van de vrije tijd. Daarom moet de menselijke factor steeds meer essentieel worden. Wij hebben meer menselijke vorming en meer geestelijke rijkdom nodig. Reserve Prof. Idenburg is van mening, dat er in ons land nog een grote reserve aan intel lectuele mogelijkheden is; alleen zit ze verspreid en is ze moeilijker te vinden Voor het onderwijs heeft dit alles drie consequenties. Ten eerste, moet het onderwijs dynamisch zijn. Ten tweede, de opleiding moet in groter verband integreren. De kinderen moe ten hun staatsburgerlijke- verantwoor delijkheid leren zien. Ten derde, bi) het onderwijs kunnen en mogen w» niet voorbijgaan aan de laatste levens vragen. Van wezenlijk belang is, dat we ln de omgang met de kinderen tonen, dat we een houding hebben tegenover het leed. Mede door wal de onderwijzer is in de school, kun nen we de kinderen Iets ontsluiten i het geheim dat achter dit leven 's Middags In de middagvergadering werd door het gezelschap Puck een buitengewoon geslaagde opvoering gegeven van toen kwam dr. Frost", een blijspel ge schreven door Hare Weigel, waarin hij lichtelijk de spot drijft met alle over dreven psycho-analyse en „droorouvtleg- De moeilijkheden die de gehoorzaal heeft voor het opvoeren van een toneel stuk had men uitstekend overwonnen. Zelfs het tempo werd niet al te veel ge- Een woord van hulde aan het adres van Egbert van Paridon voor zijn uit stekende regie, waardoor er gang in d« voorstelling kwam en er tal van aardige ogenblikken waren A. B. Stam doctor in Leiden Gevolgtrekkingen betreffende de menselijke dysenterie Spel Piet Romer, Guus Verstraete, Walter Kous en Jan Grefe eisten het leeuwen deel op van het grote succes dat men Hun uitbeelding, mimiek en dictie v heel goed Van de mimiek komt in de gehoorzaal wel niet zoveel terecht, maar het goede zeggen van de tekst was om in dit geval dubbel voordeel. De dames Mimi Kok, Marianne Waveren en Riek Sohagen waren minder geschakeerd in hun spel. hoewel het de pauze beter werd. Wij hebben Puck leer met groot succes op deze gadering zien optreden. We zuilen het een volgend maal ook weer van harte verwelkomen. A. C. Bouwman. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Teunis, z v T van den Oever en J J Wit; Vico. z v J H G v Lit en H Cuperus; Catharina Maria; d v F N Blek- kingh en W A Alkemade; Wilhelmus Hen ri Adriamis, z v P J M Mooijman en B M T Hoogeveen; Franciscus Antoniua Maria, z v J F Burgerhouwt en W C Groen in 't Woud. Getrouwd C van den Hoek en E M Boerdam; H Honsbeek en M M van der Kwaak; T Gijsman en M van Es; P van Egmond en M Arbouw; A Sanders en C Meijers; D P de Kreek en A van Poel geest; J T Goei en S G Llem. Overleden: A van Leeuwen, 77 J, wed. an K. Blansjaar; T van der Zwet, 77 j, tan; B. A Harteveld, 01 j, man Gistermiddag ls aan de rijksuniver siteit te Leiden de heer A. Stam tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromeerd. Het proefschrift, waar op de heer Stam de doctorstitel be haalde, is getiteld: „The relationship between entamoeba invadens aind its hosts". Promotor was prof. dr. P. H. van Thiiel. De heer Stam, die bioloog is, is sedert enige jaren hoofdassistent van prof. Van Thiel aan het Laboratorium voor parasitologie te Leiden. Gedu rende deze tijd heeft hij onderzoe kingen verricht over entamoeba in vadens, een parasitaire amoebe van reptielen, die nauw verwant is met de amoebe die bij de mens a moe be n- dysenterie veroorzaakt. Reptielen die met „entamoeba inva dens" zijn besmet, kunnen even senterie krijgen en na verloop van enige tijd hieraan sterven. Het doel van he' onderzoek was, uit de gegevens die oven deze dieren werden verkregen, gevolg trekkingen te kunnen maken betreffende de menselijke amoebendysenterie. Dank zij de medewerking van de direc teur van „Artis" was de heer Stam in de gelegenheid sectie te verrichten op de reptielen die de laatste jaren in deze dierentuin doodgingen. Enige malen bleek daarbij, dat inderdaad dc genoemde amoeben de dood hadden veroorzaakt. Dit was o.a. het geval met een aantal jonge exemplaren van Boa Constrictor uit een in „Artös" geboren nest. Negen slangetjes stierven binnen een tijdsbe stek van enkele weken toen het nest een paar maanden oud was. Dank zij het feit dat reeds bij het eerste exemplaar de doodsoorzaak werd vastgesteld, zodat direct maatregelen konden worden ge nomen, o.a. bestaande ln het Isoleren van de Jonge dieren, is voorkomen, dat de dysenterie zich nog verder uitbreidde. Enkele dieren uit het nest zijn daardoor nog steeds in „Artis' te bewonderen. Andere dieren (onder meer een waar schijnlijk van ouderdom gestorven kro kodil, die de heer en mevrouw Stam In dertijd onder veel bekijks zelf van Artis het Leidse Laboratorium voor para sitologie hebben getransporteerd) bleken kunnen vinden. zogenaamde „dragers" te zijn; dat wil zeggen, dat zij de parasiet in hun darm herbergen zonder er nadelige gevolgen van te ondervinden. Dergelijke gevallen van dragerschap zijn ook bij de mensen bekend, maar bij reptielen waren zij tot nu toe nooit gevonden. Mest Omdat er gelukkig voor de die rentuin In „Artis" niet zo erg veel reptielen sterven, breidde de heer Stam z(jn onderzoek uit tot de mest van levende dieren, die daartoe Ijve rig door de oppasser werd verzameld. Hierin kan men namelijk onder het microscoop waarnemen, of het dier amoeben (of andere parasieten) In zijn Ingewanden beeft. Ook bU dit onderzoek werden enige malen po sitieve gevallen gevonden, die echter nooit tot een ziekteproces hebben geleld. Verder zijn proeven verricht met duin hagedissen en enkele Afrikaanse hage dissen, waarbij cysten (bepaalde bolvor mige stadia van de amoeben die ook in de natuur voor dc verbreiding zorg dragen) Ln de bek werden Ingespoten. Hierbij kwam o.a. aan het Licht, dat de afmeting van deze cysten grote invloed heeft op het al of niet aanslaan van een infectie. De grootste cysten, of beter ge zegd de amoeben die uit deze cysten komen, blijken namelijk het meest viru lent te zijn. De kleinste cysten leveren amoeben, die het het best uithouden onder slechte omstandigheden. Voordat deze conclusie kon worden getrokken, hebben de heer SUm en zijn vrouw samen ongeveer 15000 van deze cysten, die een door- snode van ongeveer 0,015 millimeter be zitten, onder het microscoop gemeten. In zijn proefschrift spreekt de heer Stam als zijn mening uit, dat het boven genoemde verschijnsel ook bij de dysen- terie-amoebc van de mens zal voorkomen. Dit is volgens hem dan ook een van de redenen waardoor amoeben-infecties bij verschillende mensen zo'n geheel ver schillend verloop kunnen hebben, een feit waarvoor de onderzoekers tot nu toe nog geen afdoende verklaring hadden

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3