Jlicuwe £ri&srijc (fouranl Ike bestudeert ideeën kernproeven staking H-bom valt op huis - geen kernexplosie CONTRA Kansen topgesprek nemen In V.S. lagere belastingen Kroesjtsjef: gerust voor gesprek naar Washington toe Nog steeds geen strijd in Midden-Sumatra Mensen als wij langs Jezuslijdensweg De rijke jongeling Een meevallertje voor de kleine zelfstandigen iüS wrvw 6 tii WOENSDAG 12 MAART 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 33441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 68936. Achtendertigste jaargang Directie: F. OUCMEB Hoofdredacteur: Dr. B. DIKMER Chef-red.: H. W J BN8ERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stontyostidi is nheMpixn myo >n Icyijcnsuiirt" DUITSERS DUITSERS Zie pagina 7 fliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii President Elsenhower heeft gisteren met leiders van de republikeinse party een programma besproken voor de bc- ■trUdlng van de economische teruggang in de Verenigde Staten, die zoals gemeld al heeft geleid tot een staging van aantal werklozen tot meer dan vyf mil joen. Een van de maatregelen die op het Witte Huis zyn besproken is, een verla ging van de belastingen, waar de demo cratische afgevaardigden echter niets President Elsenhower zal nog minstens een maand wachten met het bekend maken van zijn plannen voor een lastingverlaging, omdat hij nog steeds gelooft, dat uit de werkloosheidscijfers over de maand maart zal blijken, dat er ln de toestand een wending ten goede is gekomen. In de loop van deze week zal de presi dent de leidere van de grote vakcentra- la A.F.L.-C.I.O. ontvangen, om de pro blemen met hen te bespreken. De vak bondsleiders hebben al te kennen ge geven, dat zij prijs stellen op een verla ging van de belastingen, om het eco nomische leven te prikkelen. De Amerikaanse minister van handel zei gisteren, dat een belastingverlaging de eerstvolgende grote stap zal zijn in de richting van het tot staan brengen van de economische inzinking. De minister noemde die inzinking in het bedrijfs leven hardnekkiger dan men had ver- Adenauer, de Wesbduitse bondskanse lier, heeft zijn partijgenoten in de Bonds dag verzocht matiging te betrachten bij het indienen van plannen voor de her eniging van Duitsland, voor een vredes verdrag en voor een zone zonder kern wapens in Midden-Europa. Hij deed dit om verkeerde interpretaties van de Duit se houding in het buitenland te voorko- DE AMERIKAANSE REGERING heeft de eerste stappen gedaan om haar politiek ten aanzien van het stopzetten van de kernproeven drastisch te herzien. Het doel hiervan is zo spoedig mogelijk te komen tot een akkoord met Rusland over dit bijzonder moeilijke punt. President Eisenhower heeft zo wordt in Washington vernomen op aanbeveling van minister Dulles een aantal studies van Amerika's meest vooraan staande kerngeleerden onder handen genomen. Die studies behandelen het onderwerp: kan het stopzetten van de kernproeven worden gegaran deerd, zodat overtreding ervan niet mogelijk is. Blijkt een waterdicht inspectiestelsel mogelijk, dan staat mogelijk een ingrijpende wijziging van Amerika's politiek voor de deur. aangesloten by de Znidoostaziatische Ver dragsorganisatie besloten tot een hechter» samenwerking met de N.A.V.O. D» ministers, die in Manilla byeen zyn. heb ben bovendien besloten meer economisch» steun te verleunen aan de Aziatisch» leden van de organisatie, de Phllippynen. Thailand en Pakistan. Amerika en Austra lië boden direct respectieveiyk twee mil joen dollar en een miljoen pond aan De bijeenkomst van de anti-commu nistische Z.O.A.V.O. wordt gehouden tegen de achtergrond van Tiet Russische aanbod betreffende een Aziatisch collectief vre desverdrag, voorstellen om te komen tot vermindering van de bewapening lm Noord-Vietnam, Laos en Zuid-Vietnam. de toestand in Indonesië en het besluit van Rood-China zijn troepen uit Noord- Korea terug te trekken. Vandaag zou op de plenaire besloten vergadering gesproken worden over de gebeurtenissen in Indonesië. Enkele dele gaties zouden bezorgd zijn over het Ame rikaanse besluit Amerikaanse oorlogs schepen naar Singapore te zenden ten einde de Amerikaanse burgers op Suma tra te beschermen en zonodig te DIT IS van groot belang voor de topconferentie die vrij waar schijnlijk binnenkort zal worden ge houden. De Engelse premier Mac- millan zei gisteren in het Lagerhuis dat de kansen voor een gesprek tus sen Oost en West naar zijn mening zijn gestegen. Opnieuw wees hij ech ter op 't belang van een degelijke voorbereiding: „Wij hebben ons niet een topgesprek, maar een akkoord als doel gesteld". Twee Poolse journalisten hebben ln vraaggesprek de Russische partij-secre taris Kiroesjtsjef gepolst over de moge lijkheden van een conferentie. Kroesjtsjef verklaarde dat hij en premier Boelganin niet bang zijn om voor een ontmoeting met de westelijke leiders naar Washington gaan. „Wij ontbijten thuis, lunchen in het vliegtuig en dineren in de Verenigde Staten", akius de partijleider. De Sowjet- is voorstander van een gesprek tus- de ministers van buitenlandse zaken een topconferentie voor te bereiden. TAE ALARMERENDE BERICHTEN over de actie van de strijdkrachten LJ der centrale indonesische regering tegen de troepen van de tegen regering schijnen nog altijd in strijd te zijn met de werkelijkheid. Het is wel zeker, dat de soldaten van Djakarta het mondingsgebied van de rivier de Siak beheersen, maar in Padang beweert inen nu, nooit de bedoeling te hebben gehad, de oostkust van Sumatra te verdedigen. „Daar is een marine voor nodig", zegt de woordvoerder van het revolutionaire leger. Uit niets biykt dan ook. dat er ge vochten zou zyn. In Djakarta werd gis teravond bekendgemaakt, dat „onze itrydkrachten ter zee, te land en in de lucht thans volop in actie zijn." Als by xonderheid werd erby gezegd, dat vlieg tuigen Midden-Sumatra bestoken met pamfletten. Aanvallen zouden slechts ge richt zyn tegen „militaire doelen". Van de zijde der tegenregering werd gezegd, dat men de soldaten van Su karno rustig aan wal heeft laten komen, omdat ze toch niet in staat zijn. het bin nenland in te trekken „Indien ze dat proberen, zal onze strijdmacht hen isoleren en vernietigen Bovendien zal dan de rest van Sumatra en waarschijnlijk ook West-Java tegen Djakarta opstaan Het Indonesische ministerie van lichting heeft gisteravond in een muniqué nog eens laten weten, dat de actie tegen de opstandelingen niet bet» I kent. dat op Sumatra een burgeroorlog ifi ontbrand. Wat de centrale regering wil. io werd gezegd, is ..de rebellie van d< avonturiers neerslaan" Java wordt steeds onveiliger. De centrale regering is slechts in Djakarta heer en meester. Steeds meer vluchtelingen ko men naar de Indonesische hoofdstad omdat zij bedreigd worden door benden van de Daroel Islam. Velen zoeken be schutting op de spoorwegsta tions, omdat men in Djakarta ook niet weet wat men met hen moet doen De minister van buitenlandse zaken, Subandrio, waarschuwde ln een radio toespraak opnieuw tegen buitenlandse In menging. Indonesië, zo zei hy, maakt er zeker bezwaar tegen als op de Zoavo-conferentie te Manilla gesproken wordt over de binnenlandse kwestie Indonesië Caltex Alle dertien riviertankers van de Cal tex op Midden-Sumatra zyn nu in Sin gapore aangekomen met aan boord de Amerikaanse, Engelse, Australische. Ne derlandse en Indonesische vrouwen er kinderen, die in verband met de toe stand moesten worden geëvacueerd. De employés van de Caltex zijn op Sumatra gebleven en houden zich bezig met on derhoudswerk. Ook gaat de aanleg van wegen en pijpleidingen door. Het stil zetten van de produktde komt de Caltex wekelijks op een verlies van 180.000 va ten (barrels) olie te staan- De Standard Vacuum en de Kon./Shell hebben maatregelen genomen om zo no dig hun personeel van Zuid-Sumatra te evacueren. Een tanker van de Stanvac wordt by de hand gehouden om de em- ployé's en hun gezinnen naar Malakka over te brengen als ook Zuid-Sumatra bij het conflict betrokken zou raken. De Shell heeft dergelijke maatregelen ge- 9 Van West-Java komen berichten over hongersnood. De ruim 4000 inwoners van de dessa Tjiledoeng zouden al vier dagen achtereen niets dan „planten" hebben De regering van Singapore zal in Djakarta protesteren tegen het besluit tot sluiting van het luchtruim boven Midden- en Zuid-Sumatra. waardoor ver maar zij verwerpt ook de geheime onder handelingen door diplomaten niet. Overi gens zei Kroesjtsjef van een gesprek tus sen de ministers niet zo heel veel te ver wachten. Men is van mening, dat de aanwezigheid van een Amerikaanse gemeenschap op de olievelden van de Caltex in de om den zone in Midden-Sumatra een netelige situatie schept en dat het gebruik van Amerikaanse oorlogsschepen om de Ame rikanen weg te halen ernstige gevolgen kan hebben. Precies om drie uur vannacht sloten de dubbele spanten van de erebooa. die ter gelegenheid van het bezoek va- Engelse Koningin aan Den Haag op het Lange Voorhout wordt opgericht, ln elkaar. Een staaltje van hogeschool- hiiswerk was hiermee door een van de grootste kraanwagens van het Europese continent verricht. Niet minder dan een gewicht wan drie ton aan hout koepelt thans over een historisch plekje van Den Haag Langzaam zal het kale geraamte in de komende dagen uitbloeien tot een kleurige erebooa. een Vorst in waardig keersvliegtuigen grote omwegen moeten maken. 9 Het blad Huluan te Padang beweert, dat het 131ste bataljon in Noord-Sumatra geweigerd heeft deel te nemen aan de aanval op Midden-Sumatra- Commandant ts majoor Henrv Seregar. In Indragiri touden oudstrijders een bataljon hebben eevormd om de tegenregering te steunen 9 De luchtlijn der Garuda van Dja karta naar Telok Betong in Zuid-Suma tra is gesloten, maar die van Djakarta Palembang i6 nog open. m' Geen verhoging van de inkomstenbelasting (Van onze parlementsredactie) Minister Suurhoff heeft de voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem ver zocht de verspreiding stop te zetten van een circulaire, die begint met de zin: „Nu de inkomstenbelasting verhoogd wordt, stygt de aantrekkelijkheid van een vrij willige ouderdomsverzekering". Naar de minister in antwoord op schriftelijke vra- van het Tweede-Kamerlid prof. Rom- (kath. v.) meedeelt, berust de medede- j over een verhoging der inkomsten belasting niet op feitelijke gronden. Aan genoemde voorzitter heeft de bewindsman laten weten, dat hij het betreurt, dat een dergelijke onjuiste mededeling is gedaan Velser spoorbrug. Over veertien dagen wordt begonnen met het slopen van de Velser spoorbrug. In 22 weken denkt men dit gevaarte, dat jarenlang de scheep- door het Noordzeekanaal heeft ge hinderd, in schroot te kunnen veranderen. Prins Albert van België senator De Belgische Senaat heeft gisteren offi cieel zijn 176ste en jongste lid begroet de 23-jarige prins Albert van Luik, d» broer van koning Boudewijn. Volgens de Belgische grondwet mogen des koning: zonen of prinsen uit de familie van de regerende vorst op achttienjarige leeftijd oetreden als lid van de Senaat. Nieuwe bruid van Perzische sjah De zeer knappe achttienjarige dochter van een Perzisch stamhoofd zou volgens een Italiaans weekblad de nieuwe bruid van de Sjah van Perzië worden. Volgens woordvoerders in Teheran en Keulen ge looft de Sjah dat deze uitverkorene, Mira Manurr, hem een mannelijke troon opvolger zou kunnen schenken. ZWEEDSË~PRINSES OVERLEDEN In Stockholm is vannacht prinses Inge borg van Zweden overleden. Zy is 79 jaa.- teworden. De prinses was een dochtc jan koning Frederik III van Denemarken en gehuwd met wijlen prins Carl van Zweden. V.S. houden vast aan 3-mijlszone Arthur Dean. de leider van de Ame rikaanse delegatie op de zeerechtconfe* rentie in Genève. heeft gisteren nog een» verklaard, dat de Verenigde Staten da breedte van de territoriale wateren ge handhaafd willen zien op drie mijl. Ver breding van de grenzen tot twaalf mijl zou de kleine neutrale landen in oorlogs tijd moeilijkheden bezorgen bij het hand haven van die neutraliteit. Zo zouden duikboten van de belligerenten een schuil plaats kunnen zoeken in de territorial# wateren van die landen Bovendien, zo zei Dean, kan men bU slecht weer op twaalf mijl uit de kust moeilijk vaststellen of men zich buiten de zone bevindt. De twaalfmijlszone zou voor sommige landen een belemmering van de visserij betekenen. Naar Ameri kaanse opvatting houdt een eenzijdige verbreding van de territoriale wateren een schending in van de bestaande rech ten van andere landen. Rij ks goedkeurin g nieuwe kerken (Van een onzer redacteuren) De minister van volkshuisvesting en bouwnyverheid heeft toegezegd, dat de ryksgocdkcuring zal worden verleend op alle ingediende plannen voor kerkbouw. Het betreft hier zevenendertig rooms-ka- tholieke, zestien hervormde en twee-en- twintig gereformeerde kerken. Ten aan zien van kleinere kerkgenootschappen is oog geen beslissing genomen Toen hij dat hoorde werd hij diep bedroefd, want hij was zeer rijkLucas 18 vers 23 RIJK ZIJN, alles hebben wat Je hart begeert het Is het ideaal van miljoenen mensen op aarde. Want: „geld biteen mag dan niet gelukkig maken, maar gebrek aan geld maakt byna altyd ongelukkig." Die ryke jongeling had geld, meer nog: hy was een hooggeplaatst man cn zeer gezien by *yn medeburgers. Zonder aarzelen durft hy te verklaren dat zün geld en ziin macht hem niet tot een „kapita listische uitbuiter" hebhen gemaakt. Gods wetten over het leven met de naaste heeft hy zo stipt mogeiyk na geleefd. Een onberispelijk man ln de ogen van zyn tydgenoten. FN TOCH zoekt hy Jezus op, want ondanks alles Is er onrust ln hem. Er hapert Iets aan zyn verhouding met God. De naaste liefhebben alt zlchzelve daar heeft hy naar ge streefd, maar God liefhebben boven alles Ja, böven alles daar schort Dit is Jezus' advies: „Verkoop alles wat gy bezit en verdeel het onder de armen cn kom hier, volg My." En dat is vpor deze man net te veel. Graag wil hy leven als ^en goed mens maar dan op de manier die hemzelf het beste uitkomt. Trek uit dit verhaal niet te snel uw conclusie: niet de rykdom, niet het hebben van geld houdt deze man van God af, maar zyn levensinstelling. Niet het ryk-zyn is de moeiiykheid, maar bet aardse stellen boven het geeste- iyke. Te materialistisch ingesteld zyn het is ook een vloek van onze tyd. FEN AMERIKAANSE STRAALBOM- -®-J MENWERPER heeft gisteren dooi fout in de bombardeerapparatuur waterstofbom laten vallen op een huis, zeven kilometer ten oosten van Florence, in de Amerikaanse staat South Carolii Doordat het wapen niet op scherp gesteld was, veroorzaakte het geen kernexplosie, wél een gewone ontploffing. Het huis, waarop de bom vlei, werd volkomen ver woest en iemand, die zich erin bevond, werd ernstig gewond. Door rondvliegen de stukken werden vier anderen, die ten tyde van de ontploffing buiten w licht gewond. Het toestel was ee B-47 straalbommen- werper van de luchtbasis Hunter in Ge orgia. Het was vertrokken voor een nor male oefenvlucht. Kapitein James Brady, de woordvoer der van de luchtmacht, zei, dat er geen gevaar bestond voor een kernexplosie, omdat het wapen niet op scherp was ge steld Wel zou er bij een ongeluk als het onderhavige gevaar bestaan, dat klein gebied radioactief besmet zou den. indien de in hog mate explosieve lading het wapen volkomen zou ve De politie van de stad Florence deelde mee. dat de luchtmacht haar had verzocht Duurtetoeslag niet 5 maar 10 cent (Van parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag ;n succesje geboekt. De duurtebijslag oor de kleine zelfstandigen zal niet 5 doch 10 cent bedragen. Dit bedrag wordt ln de kinderbijslag uitbetaald. De rege ring had voorgesteld om de kinderby- slag wel met 10 cent te verhogen (als minder verdient dan f 16 per dag) de loontrekkenden. De kleine zelf standigen met 'kinderen zouden echter et 5 cent genoegen moeten nemen. De gehele Kamer vond dit onjuist- Een amendement-Van Lier (soc.) om de 5 cent te verhogen tot-10 cent werd dan ook z.h.s. aangenomen- Het was vrij verrassend dat staatsse cretaris Van Rhijn ditmaal niet het aanvaardbaar" uitsprak. Het amendement kost de schatkist f 700.000. Dit bedrag vond de bewindsman niet hoog genoeg naar het uiterste redmiddel te grij pen. Hij wees er echter op, dat de kin derbijslag voor de kleine zelfstandigen lager is dan voor de loontrekkenden. omdat deze laatste groep premie be taalt. De uitkeringen voor de kleine zelf standigen mogen niet te hoog zijn, omdat zy er dan bij de invoering van de alge mene kinderbijslagwet niet op voor uit gaan. De heren Van Lier (soc.), Zwa- nikken (kath.v Van Eibergen (a.r.), Beernlnk (c.h.) en mevr. Stoffels van Haaften vonden echter, dat er nu een speciale voorziening getroffen moet wor den. Deze duurtebijslag geldt voor dit jaar Staatssecretaris Van Rhijii kon nog niet vertellen hoe het het volgend Jjaa: met deze duurtetoeslag zal gaan. de omgeving af te zetten, omdat een tweede ontploffing niet onmogelijk werd geoordeeld. De woordvoerder van de luchtmacht deelde mee, dat een algemene evacuatie niet noodzakelijk werd geacht. Wel wj een aantal deskundigen en technici naa de plaats van het ongeluk gestuurd. Gorontalo bezet door rebellen De chcf-staf van het militaire com mando Oost-Indonesic, Jonosewojo, heeft volgens 'n bericht van A.P. uit Djakarta toegegeven, dat Gorontalo in Noord-Cele bes bezet is door de troepen van de op standige commandant Somba. Het blad Suluh Indonesia beweert, dat volgens de chef-staf de troepenverster kingen uit Djakarta te laat kwamen, het geen leidde tot de val van de stad. Te voren had de centrale regering beweerd dat Gorontalo op de opstandelingen ver overd was. De regeringscommandant ln Gorontalo. Nani Wartabone. zou volgen» de chef-staf de wildernis zijn ingevlucht en nu guerilla voeren. Het hoofdkwartier van Somba is van Menado overgebracht naar heit 32 km verder gelegen Tomohon, een oud-opleidingscentrum van het K N I.L. Suluh Indonesia beweert, dat 2000 manschappen van hei K.N.I-L. bewapend zyn door overste Somba. HET WEER IN EUROPA Ill tf 1! litis Helsinki^ sneeuw ZZO 4 -5 6 KTOC! JE N 1 J»" 6 A dam -4 0 -5 0 Berlijn WZW 1 -7 0 -5 0.1 ZOrich n-iodsu! N 2 WZW 9 -2 2 -2 1 4 0 SST iw be* *ch bew WNW 3 W 5 -3 0.1 -4 0 i Rome SE zw -5" 0 ürenoblc Anf (sneeuw Ei» ;s 4 'xf y NW 6 W 5 6 40 Langzaam naar het voorjaar (Van onze weerkundige medewerker TWERD ER GISTERNACHT op het vliegveld Zestienhoven nog 13 graden vorst gemeten, in de afgelopen nacht kwam het kwik in Zuid-Holland niet lager dan min 8 graden C. Hierbij ont stond weer een dichte mist. die later tn de ochtend op de meeste plaatsen ruimte voor het zonnetje maakte. Er zijn aan wijzingen dat de winter op zijn laatste benen gaat lopen. Ten westen van Schot land gaat zich een actieve depressie ont wikkelen die met krachtige westelijke wmden zachtere lucht naar Engeland blaast. Deze zachtere lucht kan morgen reeds tot de Noordzee doordringen en zal de kans op enige sneeuw doen toenemen Het is waarschijnlijk dat vrijdag een be langrijke verandering zal plaats hebben, want de zachtere lucht kan dan reed» tot het zuidwesten van ons land door dringen, hetgeen later met regen gepaard gaat en een toenemende wind. Er kunnen zich hierbij enkele complicaties voordoen, maar het lijkt toch zeer waarschijnlijk dat 'ijdens het komende weekeinde de vorst n de sneeuw uit ons land zullen z\jn verdreven. De koude lucht ts inmiddels tot zuid-Europa doorgedrongen, waar het zelfs in midden-Frankrijk nog sterk vroor hetgeen voor maart een bijzonderheid is. De Bilt erwacht tot morgenavond! Vannacht lichte tot matig# vorst en hier en daar mist. Overigens geleidelijk toene mende bewolking met mor- gen In de loop van de dag fr HL van het zuidwesten uit enig# rc*cn- wellicht voorafgegaan door sneeuw of yzel. Aan- vankeiyk zwakke later overwegend ma tige wind tussen zuidoost cn zuid. Mor- icnmiddag styging van temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 13 maart: Zon op 07.01. on der 18.40 uur; Maan op 03 05 uur, ondesr 11.53 uur. Op 20 maart nieuwe maan. JONGEN VIEL VAN DAK De 8-jarige Aart Roobol. wonend» Ooltgensplaatweg te Rotterdam is gister avond door een ongeluk om het leven gekomen. Hy speelde met vriendjes op het dak an een loods tegenover het ouderlijk huis. toen een dakplaat het begaf. Aart viel op de btjna vier meter lager gelegen vloer en was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1