n Wageningen: centrum van landbouwwetenschap I De verdwenen miniatuur Met Barth in de hand in Christelijke juweliers Zwolle bijeen Uw Kunstgebit RENNIES 2 IN Centraal Weekblad en in andere kerkelijke bladen stond 't volgende gedicht van Ant. B. Lam: Stel. dat ik nu bij God moest komen donderdagmiddag, klokslag drie vermoeid nog van het vele bomen over de nieuwe theologie. Stel. dat lk nu eens moest verdwijnen van hier. omdat de Heer mij riep. Dan zou ik dus voor Hem verschijnen met in mijn hand Barth's dogmatiek. En als God dan de vraag zou stellen: Wat heb je in Je rechter hand Dan moest ik Hem beschaamd vertellen: Das zweite Teil, der erste Band Dt vrees dat God wel zeer verbolgen zal zijn om ons gedisputeer: Inplaats dat wij de Heiland volgen twisten wij om de ware leer. Dr. C. Gilhuis schrijft hierover in het Kerkblad van de gerefor meerde kerken in 's-Graven- hage: ure.., concludeer ik. dat dit vers het vandaag ..doet". Het vertolkt iets wat in de harten van verschil lende christenen leeft. En daar wou ik het nu even over hebben. Over het gedicht als zoda nig dus niet; daarvan zou ik wil len zeggen: ik vind het niet ge*. Ook niet over het feit dat Barth hier ten tonele gevoerd wordt. Dat is in het gedicht niet van belang. Het gaat niet tegen Barth. Het had ook een boek van Bultmann, Berkouwer. o Schilder kunnen zijn. De kwintessens van het gedicht is dat je toch wel met beschaam de kaken voor God moet staan, als je met een dogmatisch boek in je handen opeens voor Hem zou verschijnen, na een heftig dis puut over een dogmatisch-theologi- sche kwestie. Is dat nu zo erg? zou ik willen vragen! Ja. ik weet het. dit kan erg zijn, als ik niets anders doe met de openbaring Gods dan er eens lekker intellectueel, vrijblij vend. over redetwisten. Die tijden zijn er geweest waarin de lucht vol zat van dit gevaar (In de Middel eeuwen. in de negentiende eeuw, de eeuw van de rede). Was dit ge dicht toen maar geboren. IK GELOOF, dat we vandaag be paald niet aan dit euvel mank gaan. De nodige uitzonderingen na tuurlijk daargelaten. Zou God om in de stijl van het gedicht te blijven niet ver rast opkijken, wanneer er nog eens iemand voor Hem verscheen met in zijn hand een dogmatisch Houdt het „de Heiland volgen" niet evengoed in je buigen over de ware leer. d.i. over wat Hij gezegd heeft? En moeten wij er niet tegenop komen als Zijn Woord wordt aangerand. Kunnen we zo maar van en voor Hem getuigen zonder dat we goed weten wat Hij er waarderen i stelletje jazz- voor Hem zou Zou God het ik r i de hand Terwijl ik dan moest zeggen. Ja eigenlijk heb ik nooit zo over U nagedacht, noch Uw Woord eens aandachtig onderzocht, mijn enige hobby was jazzmuziek? Zonder kwaad van deze muziek te zeggen misschien dat God ze best waarderen kan op zijn tijd zou Hij verrukt zijn als we ons daar alleen druk voor ge maakt hebben en verder alleen nog wel eens in de kerk gezeten hebben, als er een heel interes sante dominee preekte9 Zou God het wel waarderen, wanneer ik een hele bibliotheek van psychologische werken heb doorgeworsteld, werken die gaan over de mens (en hoeveel ver schijnen er tegenwoordig niet en hoe gretig vinden ze aftrek, ter wijl een theologisch boek. een boek over God, amper lezers vindt!) zonder een enkel theolo gisch werk? Zou God het waarderen, wan neer ik ellenlange disputen gehou den heb over de laatste film. over nylons en mode, over Dulles en Soekarno, maar nimmer eens „geboomd" heb over Hem? scherp aan de kaak stellen. Maar het is als een oude preek van honderd jaar terug, de schiet schijf waar het op mikt is m.i. al lang verdwenen. Het deed mij denken aan die do minee. die in iedere preek waar schuwde tegen de roomsen terwijl er geen roomse op het dorp te vinden was. Laat Lam daarom nog eens een moderner, actueler gedicht schrijven. Het volgen van de Heer wordt vandaag door andere zaken be dreigd. dan het door dit gedicht gesignaleerde. Lijdt het denken der mensen niet aan „de afwezigheid van God"? Valicaan over gemengde middelbare school Het vaticaan heeft maandag bepaald, dat een lid van een r.k. religieuze orde niet hoofd mag worden van een mid delbare school, als dit niet dringend noodzakelijk is. Voorts wordt in een instructie gezegd, dat. waar coëducatie onvermijdelijk is, jongens en meisjes niet samen aan gym nastiek of sport mogen deelnemen. In de klas moeten zij apart worden gezet en zij moeten via aparte deuren het schoolgebouw betreden en verlaten. Ook moeten jongens en meisjes „nauwgezet" gescheiden worden gehou den. wanneer er over het zevende ge bod wordt gesproken en wanneer er biologische en psychologische onder werpen worden behandeld. Classis garant voor bouw zolang overheid toeft? In de classis Rotterdam der Gerefor meerde Kerken kwam men onlangs te staan voor een vreemde situatie. De classis heeft destijds meegewerkt de zelfstandigwording van de gerefor meerde kerk van Zuidwijk. Bij zulk een besluit wordt o.m. onder zocht of zo'n nieuwe kerk financieel op eigen benen zal kunnen staan op den duur. Nu was men bij de institueripg van Zuidwijk aan de classis of zij overheid 25 procent in de bouwkosten zou bijdragen. Intussen is de jonge kerk zo sne het groeien dat de bouw van een kerk urgent wordt. Maar omtrent de heidssteun bij kerkbouw is nog geen be slissing gevallen. Daarom vroeg de kerk van Zijdwijk aan de classis of zij zolang de steunregeling er nog niet is zich voor die 25 procent garant wil stel len (totale bouwkosten 600.000). De classis heeft nadere inlichtingen gevraagd en zal deze week een extra- vergadering aan de zaak wijden. STAP IN GOEDE RICHTING Prof. Hellinga in dies-rede: Na de tweede wereldoorlog werd de hogeschool door landbouw ontdekt (Van een onzer redacteuren) Het veertigjarig bestaan van de Landbouwhogeschool te Wagenin gen, gisteren gevierd met een bijeenkomst, waarvan het hoogtepunt was de ere-promotie van de Belgische hoogleraar prof. ir. A. G. Dumon, werd door prof. ir. F. Hellinga, hoogleraar voor cultuurtechniek en secretaris van de senaat, aangegrepen om de huidige plaats van „Wage ningen" nauwkeurig te omschrijven. „In de na-oorlogse tijd", zo zei hij, „heeft Wageningen zich, door de hogeschool en door de instituten, de 'internationale roep verworven van Centre of Agricultural Science." En deze constatering alleen al gaf aan het achtste lustrum van het instituut, dat een lange wordingsgeschiedenis achter zich heeft, een bijzonder cachet. Overigens was er reeds eerder ge wezen op de betekenis vag de na-oor logse tijd voor de Landbouwhoge school. Toen twee jaar geleden, in maart 1956, een zestig leden van de Eerste en Tweede Kamer een oriën terend bezoek aan de Landbouwhoge school brachten, zei de toenmalige rector-magnificus prof. dr. J. H Becking: „Het lijkt wel of de Neder landse landbouw de Landbouwhoge school eerst na de oorlog heeft ont dekt." Deze „ontdekking" kwam vooral tot uiting in de toeneming van het aantal studenten, een toeneming, die begon het oorlogsjaar 1940 en zich doorzette tot het studiejaar 1951-1952, waai ling volgde, die inmiddels omgezet in een stijging. Verondersteld mag worden, dat in de eerstvolgende 10 k 12 jaren deze stijging zich zal voort zetten, tenzij, evenais dat het geval is geweest in het verleden, bijzondere fac toren zich zullen doen gelden. Om twee cijfers te noemen: in 1918 werd begon nen met 235 studenten en dit aantal be droeg voor het studiejaar 1956-1957: 865. En volgens de prognose van het Cen traal Bureau voor de Statistiek moet het jaar 1970 worden gerekend op 1500 studenten. THEOLOGEN De wordingsgeschiedenis van Landbouwhogeschool is lang. zeiden Vermoedelijk omdat in Nederland geen overeenstemming kon worden be over de wijze, waarop het diende te den gegeven, liep het met het landbouw onderwijs niet zo vlot. Een schuchtere poging tot invoering van landbouwonder wijs. en landbouwvoorlichting in ons land kan worden gezien in het verplich te onderwijs in landbouwhuishoudkunde voor theologen, gevolgd door de instelling van inrichtingen als landbouwhuishoud- kundige school te Groningen, de landbouw school te Warffum enz. De aanstaande Advertentie RECHTBANKVERSLAG „U bent de kassier en u heeft helemaal niets van die overval gemerkt„Nee, meneer de president, ik zat te lezenI" (Zó boeiend is nu PANORAMA I) Mag U niet Dat kunt U gemakkelijk met de Oeense ZUIGTABIETTEN E«n uitvinding von Of. >OMnb«rg. Cen van de jongste organisaties die bi] de Christelijke Middenstandsbond Is aangesloten, is de Chr. Ver. van Ondernemers in de Uurwerken- en de Goud- en ZUverbranche, die eind 1953 werd opgericht. Tijdens de vijf jaren van haar bestaan, heeft zU echter wel bewezen, dat zij levensvatbaarheid bezit: het ledental, dat inmiddels tot zo'n kleine 240 is gestegen, nam alleen In 1957 al met 40T toe. dominees voelden niets voor het land- bouwhuishoudkundige onderwijs, t verplichting tot een examen op dat gebied kwam te vervallen. Trouwens geen en kele landbouwschool kon zich handha- De noodzakelijkheid van landbouw onderwijs werd wel erkend, mat inzichten omtrent de inrichting daar van verschilden en zelfs de meningen van de voorvechters op dat gebied bleken vaak voor grondige wijzigin gen vatbaar. Waarmee moest beginnen, met lager landbouwonder wijs of met hoger onderwijs, en moest het onderwijs theoretisch dan wel theoretisch-practisch zyn? Het begon te dagen, toen in 1863 in de wet op het middelbaar onderwijs werd be paald: „Er is een rijkslandbouwschool indien in de behoefte aan landbouw onderwijs niet op een andere wijze wordt voorzien". Op grond van deze middelbare onderwijswet werd in 1876 de gemeentelijke landbouwschool te Wageningen omgezet in een rijksland bouwschool. En in 1918 ging de rege ring over tot het stichten van een Landbouwhogeschool. TAAK De Landbouwhogeschool werd de in- nHRHRmi "eU1"8 v2°r hp?" landbouwonderwijs, kon worden bereikt ?!e d," optoidtaf ven lendbouwkun- dige ingenieurs tot taak kreeg doe derzoek het hare.Aot de ontwikkeling de landbouwwetenschap bij te dragen. De vlucht, die deze wetenschap heeft ge nomen maakte een steeds verder gaan de specialisatie van de studie aan de ho geschool nodig. De opeenvolgende stu dieprogramma's geven daarvan eer beeld. Al spoedig viel de oorspronkelij ke richting Nederlandse landbouw uiteen in de richtingen plantenteelt, veeteelt, zuivelbereiding en landbouwhuishoudkun de de tropische landbouw in tropische ge- wassenteelt, veeteelt en landbouwhuis houdkunde. Daarbij nam het aantal onder wezen vakken binnen deze en de ge studierichtingen dusdanig toe, dat ook een specialisatie binnen deze rich tingen meer en meer noodzakelijk bleek. Op de jaarvergadering van de vere niging. die maandag in Zwolle werd gehouden, sprak de voorzitter, de heer K. J. Zomer uit Hoogeveen, dankbaar over de zegen die er op het werk van de jonge organisatie rust. De secretaris, drs. G. van Westrienen. hield een causerie over „Onze op dracht". Volgens de heer Van Westrie nen zit de middenstand nog steeds in de hoek waar de slagen vallen. In be langrijke organen, zoals het Sociaal en Economisch Comité voor de Euromarkt. krijgt de middenstand niet de plaats die verschillende reacties blijkt, dat er in ons land wel belangstelling bestaat voor een eventueel op te richten christelijke opticiensorganisatie. De ge- gegevens die momenteel worden ver zameld. zullen aan de Chr. Midden standsbond worden doorgegeven. Op de vergadering in Zwolle nam de vereniging officieel afscheid van mr. G. van Muiden. die vier jaar lang secre taris van de organisatie is geweest. Als bewijs van dank en waardering voor zijn werkzaamheden bood de voorzit ter hem hoe kan het ook anders een horloge aan. Na de tweede wereldoorlog werd het studieprogramma opnieuw en ern stig bekeken. Daar was alle reden voor. In de eerste plaats werden de vooruitzichten voor de afgestudeerden in Indonesië weinig rooskleurig, zodat het nodig was het onderwijs minder op Indonesië te richten, maar op een bredere meer algemene basis te stel len, die alle tropische en subtropische gebieden omvat. Voorts bleek, dat zowel in Nederland als in het buiten land meer en meer behoefte werd ge voeld aan specialisten. Ten slotte was als gevolg van de ontwikkeling van de landbouwwetenschappen de gemiddelde studieduur te lang Advertentie zit de gehele dag stevig op zijn plaatst Thans Is het niet meer nodig, dat Uw kunst gebit bij het spreken, eten, lachen ol niezen losschiet of verschuift. Een weinig DENTOFIX- poeder op de gebitsplaat, en deze ongemak ken bestaan voor U niet meer. DENTOFIX geeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen Aangenaam en hygiënisch in het gebruik. Tevredenheid gegarandeerd. Slechts f 2.35 per strooibus. Bij apotheken en drogisterijen. 41 „Misschien is hij helemaal geen amateur! Misschien hoort hij bij de concurrentie!" „Dat laat me koud! Al was hij Gagliostro per soonlijk ik wil de Holbein hebben. Eerst laat men ons een vervalsing gappen! Daarna steelt een melkmuil ons het origineel voor de neus weg! Dat gaat mij te ver. Basta!" „Zoals je wilt." „Wij verlaten Rostock over enkele minuten. Buiten wordt het alweer licht. In Neustrelitz te lefoneren we met Berlijn en signaleren hem. Graumann kan ons met zijn mensen tegemoet komen. En dan verpletteren we de Adonis! Al leen de miniatuur moet heel blijven. Je herin nert je toch. hoe die jongeling er uitzag?" „Ongeveer." „Schrijf het op! Opdat Graumann en zijn mensen de goede te pakken krijgen." Toen werd er op de deur geklopt. De twee krompen in elkaar. Bezoeken in de vroege morgen beduiden, wanneer zij aan twijfel achtige gentlemen worden gebracht, zelden iets goeds. Professor Horn greep in de zak, waarin de revolver zat en riep: „Wie is daar?" „Het kamermeisje," werd buiten in de corri dor geantwoord. „Ik heb u niet nodig," riep de chef. „Er is iets voor mijnheer de professor afge geven," verklaarde de vrouwelijke stem. Karsten schoof de grendel weg. opende de deur. nam een brief in ontvangst en sloot de deur weer. De brief gaf hij de professor. Deze scheurde de enveloppe open en las wat op het briefpapier stond. De uitdrukking op zijn gezicht werd steeds meer ontstemd. Eindelijk smeet hij de brief op het vloerkleed, greep zijn Erich KAstner: hoofd in de beide handen en zei zacht: „Dat is te veel! Daar word ik nog tureluurs van! O, de schurk zal me leren kennen!" Karsten pakte de brief op en las- Hij was in blokletters geschreven en luidde als volgt: „U schrijft graag brieven. Mij gaat het net zo. Bovendien ben ik u nog een antwoord schuldig. Ik heb me ondanks uw welgemeende raad in gevaar begeven. Ik stel er prijs op u mede te delen, dat ik daarin voorlopig nog niet omgeko men ben. De overval in het hotel was niet slecht geënsceneerd. Dat ook ik met oude meesters dweep, kon u niet weten. Ik ben, openhartig gezegd, benieuwd wie snel ler is. U de politie of ik. Tot weerziens in Berlijn! Holbein de jongere." Na een poosje zei Karsten: „Zo'n brutale hond!" Toen verzonk hij in zwijgen. „En die moet ik laten lopen?" vroeg profes sor Horn verontwaardigd. „Dat is je toch geen ernst? De hele branche zou ons een maand lang uitlachen!" Hij belde het kamermeisje. Zij kwam. Horn ging voor haar staan. „Wie heeft u de brief overhandigd? Een bode?" „Neen," zei ze. „Hij zag er uit als een jonge man van goeden huize. Eerst was hij bij de por tier en informeerde in welke kamer mijnheer de professor woonde." „Kende hij mijn naam?" „Neen. maar hij beschreef mijnheer de pro fessor De portier stuurde hem naar boven. Hij gaf mij de brief. En vijf mark. De brief moest ik hier afgeven. Het geld mocht ik houden. Daarna ging de jonge man weer naar beneden en sprak met de portier. In de eerste plaats wil de hij weten, of de straatweg naar Berlijn in goede toestand verkeerde." Karsten vroeg: „Hoe zag die heer er uit?" ..Bruin haar." verklaarde het kamermeisje. „Grijze ogen. Slank. Glad geschoren. Een meter drie en tachtig lang. Maat boord: 40." De beide mannen keken het meisje sprakeloos Zij lachte. „Dat somde hij allemaal op en zei dat ik het maar goed onthouden moest. Want u zou me er naar vragen. Ik vond het heel grap pig. Hij was helemaal erg grappig. En knap Een beeld van een man!" Zij liep naar de deur. „Maar dat laatste heeft hij mij niet opgedra gen te zeggen." Zij groette en wilde gaan. „Halt!" riep de professor. „Reed die heer in een taxi weg?" „Neen," antwoordde zij. „Hij had een eigen auto. En weggereden is hij, geloof ik, ook niet Een minuut geleden zat hij in ieder geval nog in zijn auto beneden en dronk bouillon met ei." Zij groette weer en ging weg. (Wordt vervolgd) worden, namelijk meer dan zeven jaren. In 1956 Kwam het nieuwe Landbouw hogeschoolstatuut tot stand, waardoor het mogelijk werd een keuze te doen uit 22 studierichtingen. Daarnaast werd bij de studie voor «rschillende richtingen en dit geldt wel in het bijzónder voo: de bosbouwkundige richtingen een dif ferentiëring mogelijk voor de gematigd' zone en voor de tropische en subtropi sche gebieden. De ervaring zal moeten leren of met deze nieuwe studieplannen de doelstellingen, die voor ogen ston den, bereikt worden. Zou de gemiddel de studieduur tot ongeveer zes jaren worden teruggebracht, dan zaj aan de gestelde verwachting in dit opzicht zijn voldaan. Veertig jaren Landbouwhoge school hebben Wageningen ge maakt, zo zei prof. Hellinga, tot een centrum van landbouwweten schap. Moge ik, zei prof. Dumon in antwoord op zijn ere-promotie, deze hogeschool, die in de korte jaren van haar bestaan reeds zulk hoog peil van wetenschappelijk kunnen heeft bereikt, met dank baar hart mijn heilwens toe- roepen „de Landbouwhogeschool Wageningen vivat, crescat, flo- reat". "CR wordt thans op internationaal afgelopen jaren speciaal bezig q niveau <r<»wf>rkt aan pen recelinc houden met Droblemen betreffen* niveau gewerkt aan een regeling van het Frans-Noordafrikaanse pro bleem. Frankrijk heeft blijkbaar in gezien, dat de politiek, die het in het verleden heeft gevoerd, tot mis lukken gedoemd was. Het streeft nu naar een economische en defensieve gemeenschap met de landen van het westelijke Middellandse Zeegebied, waardoor een oplossing kan wor den gevonden voor het Frans-Tu- nesische en het Algerijnse pro- houden met problemen betreffen^ het Midden-Oosten en Noord-Aft, ka. Het zou ons niet verbazen het door Dulles gedane voorat betreffende een militair pact vo? het Middellandse Zeegebied een belangrijk deel het werk is p weest van Robert Murphy. Het ligt voor de hand, dat Murpb het Amerikaanse voorstel met i regeringen van Frankrijk en Tunes, heeft besproken. Het werd blijkei de berichten van gisteren ree< eind februari met Engeland besprt Welke landen Frankrijk op het oog heeft, is nog niet duidelijk. De plan- *Le";, a r Gaillard omvattan in alk Galllard maakta lijn plan batw fende de economische en defensief gemeenschap tussen Frankrijk q geval Tunesië, Marokko en Alge rije. Als zij daartoe beperkt blij ven, stemmen zij in principe over een met de voorstellen, die koning Mohammad van Marokko an presi- Er dus raden om aan te nemtt dent Bourguiba van Tnnesie enkele da, d, sUp vln Galllard het gevd, maanden geleden hebben gedaan, gewees, van rijn bespreking!, waar Frankrijk loen niet op met Murphy en dat de Amerikaan de Franse premier in de geleget- heid hebben willen stellen, zelf me; een voorstel voor de dag te kornet. De Franse stap is evenwel niet vol doende. Als Frankrijk wil berelket.' dat zijn plannen of de meer ultge breide voorstellen van de Verenij- de Staten door de andere deelne mende landen worden geaccepteeri heeft gereageerd. Het feit, dat Frankrijk nu plotse ling met soortgelijke plannen voor de dag komt. wijst er op, dat er krachten aan het werk zijn. die de regering te Parijs tot andere ge dachten hebben gebracht. We den ken hier voornamelijk aan de Ame rikaanse onderminister van buiten- landse .aken, Robert Murphy, die za!hct mm}'n ""temmen met n, nu al enkele weken - in overleg 0011 ™>r dere partner, aanvaart- met Engeland - de rol van bemid- oplosstag van h« delaar speelt tussen Frankrijk en prob'ee'" dat .dat 11. Tunesië. gerije niet langer als een deel va Frankrijk kan worden beschouwt Murphy, met wie wij enkele jaren Voor Frankrijk is de tijd aangebro geleden op een conferentie te Wash- ken, dat het andere mogelijkhede ington mochten kennismaken, staat zoals een federatie met Tunesiè bekend als een zeer bekwaam on- Algerije en Marokko serieus gu derhandelaar. Hij heeft zich in de bestuderen. Advertentie Prins Bernhard spreekt op congres VU-studenten Z.K.H. de Prins der Nederlanden zal het woord voeren tijdens het congres dat de studenten der Vrije Universiteit organiseren van 29 maart tot en met 2 april over het thema „Student en Ko- j nlnkrijk". Prins Bernhard, die erelid is van het I studentencorps aan de V.U., spreekt op de laatste dag van het congres, de „in ternationale dag", waarvan het onder werp is „De Nederlander en zijn mede wereldbewoners". Discussieleider is die dag prof. mr. W. F. de Gaay Fort-j man; voorts zal spreken ir. F. Otten. Het congres „corpscongres" gehe- ten, omdat het hier om een initiatief ,van het corps gaat, al staat het open j voor alle leden van de academische ge-| meenschap staat onder voorzitter-1 schap van prof. dr. J. Waterink. Overi het thema zegt de circulaire: „Een taakl voor het heden en een perspectief voori de toekomst als dienstknecht in het Ko ninkrijk der hemelen". Na de opening op zaterdag, waarbij j prof. Waterink spreekt over „Student en; Koninkrijk" valt op zondag de kerke-! lijke dag. Het onderwerp „Kerk en ko-, ninkrijk" wordt onder leiding van prof. dr. G. C. Berkouwer besproken door dr. H. Berkhof en prof. dr. Herm. N. Rid derbos. Maandag is de cultuur-filosofische dag. Het onderwerp: „De gelaatstrekken van de cultuur". Discussieleider: ds. S. J. j Popma. Sprekers: prof. dr. C. A. van, Deursen en Gabriel Smit. „De academicus, zijn beroep en vrije' tijd" is het onderwerp van dinsdag, de sociale dag. waarop gesproken wordt door P. Borstlap en ir. W. Bakker. Dis cussieleider is prof. mr. P. Borst. Ten einde Raad De kerkeraad van de gereformeerde kerk te Valthermond ontving een ver zoek van de Nederlandse organisatie tot steun aan de arbeid van de Internatio nale raad van christelijke kerken (I.C.C.C.), zo meldt Kerknieuws, toe te treden of financiële steun te lenen. De raad sprak uit, dat hij in deze ganisatie onderkent de grot" waarde van duidelijkheid in het standpunt ten aanzien van de belijdenis. Hij over weegt echter, dat de generale synode Vader is weer geen half mens Kan geen eten zien - vergaat van de zuurbrand Rënnies herstellen prompt 't evenwicht - neutraliseren alle overtollig maagzuur Op 't moment dat ge 'n Rennles neemt en deze begint te smelten op de tong, zakt de pijn. om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rennies. Ze zijn zo gemak kelijk in te nemen, zonder water of wat ook, - gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet nèAr. Integendeel: smakelijk èn onopvallend! tegen brandend maagzuur zich voor aansluiting bij" "de" LC.C.c". niet uitsprak. Aansluiting zou bovendien betekenen, d'at de kerkeraad t.o.v. de Wereldraad van Kerken hetzelfde volstrekt afwijzen de standpunt zou innemen als de I.C.C.C. Zulk- een conclusie kan de raad niel zijn rekening nemen, omdat hij de Wereldraad zijn standpunt niet bepaald heeft. Daarom nam hij het schrijven voor kennisgeving aan, „wat niet betekent, dat het onder „afel gaat". Opperrabbijn in conflict met regering van Israël (Van een medewerker) Door persoonlijk ingrijpen van David ben Goerion. die behalve eerste minister ook minister van defensie van Israël is, werd een van de zonen van Israels opperrabbijn, dr. Jitschak Nissim, voor de militaire dienst opgeroepen. In het parlement was Ben Goerion van linkse zijde geïnterpelleerd waarom de zonen van de opperrabbijn hun militaire dienstplicht niet vervullen, i Hiernaar heeft de minister van defensie i toen een onderzoek laten instellen, waarbij bleek dat een zoon op medische gronden was afgekeurd, de tweede vrij stelling had gekregen wegens stud; redenen, en de derde zoon om onver klaarbare redenen zich niet onder de wapenen bevond. Op last van Ben Goerion heeft zijn cretaris daarop drie maal een onder houd met de opperrabbijn gehad om hem te bewegen zijn zoon in dienst te laten treden. De opperrabbijn heeft dit echter afgewezen. Ben Coerion heeft daarop de militaire politie ingeschakeld, zodat deze zoon van Israëls opperrabbijn thans in militaire dienst is. Van rechtse zijde is als gevolg hiervan Ben Goerion in het parlement aangevallen omdat hij de opperrabbijn onbekwaam en ongeschikt zou hebben verklaard. Ben Goerion heeft dit tegen gesproken. Wel verklaarde hij dat de opperrabbijn zijn plaats in Israel dient te weten en zich niet dient te gedragen of hij de macht heeft. Het conflict tussen Ben Goerion en de opperrabbijn dateert van november toen de opperrabbijn weigerde een herdenkingsbijeenkomst ter nagedachtenis de eerste president Chaim Weiz- bij te wonen. Fusie of federatie in jong chr. gereformeerd Fusie of federatie? Een probleem voor CJMV en CJVF, voor de gerefor meerde j.v.'s en m.v.'s, maar niet min der voor de christelijke gereformeerde jeugdbonden. Er bestaat in die kring een fusiecom missie, die bij de jongelings- en bij de meisjesbond voorstellen heeft ingediend. Het bondsbestuur van de j.v.'s kan zich in een fusievoorstel niet vinden en stelde de meisjesbond voor, voorlopig een federatie te vormen, waarbij de da gelijkse besturen gecombineerd zouden vergaderen en het kaderwerk gemeen schappelijk zouden opzetten. Een stap in de richting van fusie zou dan voor de meisjesbond moeteu zijn het ophef fen van de provinciale afdelingen en het instellen van bondsdistricten, die nauw zouden samenwerken met de dis tricten van de j.v.-bond. Het bestuur van de meisjesbond deel de deze opvattingen niet. Het is van me ning, dat de mogelijkheid van samen gaan door de gecombineerde bondsdagen kader-, ring- en kringvergaderingen vol doende is getoetst. Alleen fiisie kan een einde maken aan de onhoudbare posi- an de gemengde verenigingen. Het bondsbestuur blijft van mening, dat de ze fusie zo snel mogelijk haar beslag moet krijgen, zo mogelijk op de aan staande bondsdag. Advertentie BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KEB1 Beroepen te Wanneperveen (toez.)j Vic. J. Folkertsma te Meppel. Beroepbaarstelling: J. W. Falkenbui^ voorheen predikant voor de geestelijk! verzorging van Nederlandse emigrante in Canada. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Utrecht-Noord (derè predikantsplaats): J. van Leeuwen 1i IJmuiden. Beroepen te Grootegast: B. Smilde tl Garijp; te Houwerzijl; kand. N. J. Gor d'l lora .s J Als ik maar éven hoest is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! ABDIJSIROOP' Mr. L. Lindeboom Czn. overleden Te Woudenberg is gisteravond na langdurige ziekte overleden mr. L. Lindeboom Czn. Gedurende vele jaren is de overledene advocaat en procureur geweest te s-Gravenhage. secretaris van het Centraal College voor Medisch Tuchtrecht en Oplossing van Geschillen alsmede van de Algemene Raad- voor Psychopathenzorg. De Gereformeerde Kerk van 's-Gravenhage-Oost heeft hij als diaken gediend. Mr. Lindeboom, die 59 jaar oud is geworden, was de oudste zoon van wijlen ds. C. Lindeboom en de oudste kleinzoon van wijlen prof. L. Lindeboom De teraardebestelling zal geschieden vrijdag te twee uur op de begraaf plaats Zorgvlied, Amsteldijk, te Am sterdam. Bedankt r_. Mulder te Gees (Dr.). Examen. De classis Alkmaar-ZL dam heeft preparatoor geëxamineerd beroepsklaar verklaard de heer M. Dooi bos cand. theol. De heer Doornbos - woonachtig Cultuurweg P 92, Wezep. Rapport van commissie- Van Houten verschenen De commissie tot bestudering van goede onderwijsmethoden voor het al gemeen vormend nüverheidsonderwjj voor meisjes, de z.g. commissie-Va: Houten, h^eft rapport uitgebracht ove haar werkzaamheden in de periode va: 1 augustus 1955 tot en met 31 augusta 1956. In de inleiding wordt teruggezien o: het tijdvak van tien jaren waarin d commissie is werkzaam geweest. Aafr vankelijk in 1946 begonnen onder lei- ding van prof. Kohnstamm met ee: p kleine groep ..et als studieobject dt a primaire opleiding, waarover in he"- studierapport 1948 verslag is uitgebracht k werd de commissie in 1949 officieel ifr l> gesteld en is de arbeid voortgezet mf- ei een groot aantal medewerkers en mede d werksters en een veelheid van studie, b objecten. Voor allerlei onderdelen wer- den subcomm:::ies gevormd zoals vod', de lerarcsopleiding, de land- en tuin bouw. kinderverzorging en opvoedinj leerlingstelsel enz. Van de subcommis-) sies bevat het rapport korte verslagen D Door de medewerking van een aantal scholen zijn de commissieleden in staa'- n gesteld proefnemingen te doen met lee:- P lingen en de studie-resultaten in dt d oraktijk toe te passen. Tot de n:?uwe studieobjecten, waar. t mee een begin is gemaakt behoreJ het onderv. in Engels, het gebruili j, de ïrerecorder bij het meisjes en driejarige de leraresopleiding. heidsonderwijs op de scholen leiding voor de Aan br raoport zijn als bijlagen toe- K gevoegd leemlannen voor de tuinbouw- lesser- ian landbouwhuishoudscholen O uiteenzetting over de vormingskla» jf' de» g i de indeling van de leerstof De Zwiterse predikant van een luther-i gemeente te Bussurel, in het Franse: 1 grensgebied, is naar Zwitserland uitge-' 1 wezen door de Franse autoriteiten. De I -edenen zijn niet bekendgemaakt. Maar nen neemt aan. dat de predikant, ds. Michel Grenier, in contact stond met het Algerijnse nationale bevrijdings front.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2