Jlicuwe £riltsrl)c (Couranl «Eiland Bengkalis zonder of stoot bezet slag 1 LEIDERDORP AUSTRALIË Sluiting van Caltex strop voor Djakarta Beide kusten worden door Djakarta bedreigd Marge van 20 procent in de vervoersprijzen Londen onveilig door serie roofovervallen VLIEGHELM VOOR MINISTER STAF KNLC PROTESTEERT FEL TEGEN MELKPRUSBELEID Mensen als wij langs Smokkelauto reed in op Belgische douaniers: drie zwaar gewonden menu TOE® buien cn h,er cn daar mlst* 1.1 SS-"- mi! )r DINSDAG 11 MAART 1958 BUREAUS. Steensiraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 33441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11207 OlrecUe; t üiEMEB Hoofdredacteur: Or. B. DIFMER Cbef-red.: H W J BNSERINB CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanfwstirb is aheWmn myo in tegljenspocf Van Zie pagina 3 Nog geen ernstige strijd om Midden-Sumatra Midden-Sumatra dreigt thans het brandpunt van een nieuwe strijd te worden. Op de kaart zjjn het eiland Bengalis en Dumai aangegeven. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn er geen aan wijzingen, dat de olieterreinen en ninstal- de Caltex op Midden-Sumatra gebombardeerd of op andere wijze be- ohadigd zullen worden. Het staken van 6 produktie, waarvan wij gisteren in en deel van onze oplage melding maak ten, schijnt te zijn geschied op bevel van Ie regering in Djakarta. zo deelde een woordvoerder van de te Singapore mee. brengt voor rare verliezen mee, zelfs indien het a lijdelijke maatregel is. In financieel nicht is het echter veel ernstiger voor e Indonesische regering. De olieterreinen van de Caltax bij pkanbaroe zijn gelegen aan de verbin dingsweg tussen de oostkust van Sumatra fn de centra van de tegenregering aan de ■estkust: Padaiig en Boekit Tinggi. Er vinden zich daar ongeveer 600 Ameri- employés en gezinsleden van deze Ongeveer twintig procent van Amerikaanse gemeenschap bestaat 1 kinderen. HOEWEL DE INVASIE van Midden-Sumatra heet te zijn begonnen, is er in feite blijkbaar nog niets anders gebeurd dan dat 300 mili tairen van de centrale regering vrijdag een eiland aan de oostkust zonder strijd hebben bezet, namelijk Bengkalis voor de mond van de Siak, een bekend smokkelaarsnest. Dit is vrijdag gebeurd. Een kleine afdeling van Husseins strijdmacht trok zich op bevel van de tegenregering ijlings van het eiland terug zonder slag te leveren. Het eiland zou kunnen dienen als uit gangspunt voor een aanval op Pakan- baroe, het centrum van de oliewinning op Midden-Sumatra. Er waren gisteren dan ook berichten, dat een Indonesische strijdmacht van 4000 Javanen aan boord van transportschepen het moment landing afwachten Het Indonesische hoofdkwartier te Dja karta meldt, dat de drie „gebieden" aan de oostkust van Midden-Sumatra troepen der opstandeling zijn gezuiverd en dat de ambtenaren daar trouw zijn aan de centrale regering. Nader wordt in het communiqué van het Indonesische leger te Djakarta ge meld, dat de regeringstroepen Soengei Pakninig, Bengkalis en Selat Pandjang hebben bezet en dat de militairen aldaar trouw hebben beloofd aan de centrale regering. Beloften van trouw stromen nog steeds binnen Aan de westkust van Sumatra zou eveneens een invasie dreigen. Voor Padang verscheen gisteren weer de tor pedoboot jager Gadja Mada in gezelschap van twee korvetten. Er werden enkele granaten afgevuurd. Zoals gemeld heeft de Gadja Mada, het vlaggesohip van de Indonesische marine en onze vroegere Tjerk Hiddes, Javaanse troepen aan Drie Mustang- jachtbommenwerpers hebben gisteren een mislukte aanval ge daan op een brug bij Padamg. De bommen vielen naast het doel doordat de vlieg tuigen werden gehinderd door de lucht afweer Passagiers, die gisteren uit Medan in Singapore aankwamen, vertelden dat het vliegveld van Medan in Noord-Sumatra onder zware militaire bewaking staat. Men had er een vrty groot aantal vliegtuigen bjjeen gezien: drie Mustangs, twee Dakota's van de luchtmacht en negen van de Garuda, een Catalina en drie ver- kennertjes. Hoewel zij zowel op de oost- als op de westkust landingen verwacht, gelooft de tegenregering niet, dat de troepen van Djakarta zrioh diep het binnenland in zullen wagen. Het Londense Instituut van assuradeu ren heeft maandag het vaste tarief voor Geen nadeel voor Nederlanders DE MINISTERS van economische zaken en verkeer van de zes landen van de E.G.K.S. zijn het gisteren in Parijs eens geworden over een marge van 20 procent tussen de minimum- en maximumvervoersprijzen voor het wegverkeer. De Nederlandse vrachtauto-ondernemers, zo werd na afloop van de ministersconferentie van Nederlandse zijde namens de Hoge Autoriteit verklaard, zullen geen nadeel ondervinden van dit besluit. Nederland had aanvankelijk een marge an dertig procent voorgesteld. De an tra landen hadden hier grote bezwaren en en zelfs stelde men een marge van ot 5 pet voor. Van Nederlandse zijde vooral aangevoerd, dat het verkeer ommercleel vrij moet zijn. juist nu wij het begin staan van een Europese lemeenschappelijke markt. Twintig pro- echter de uiterste grens tot wilde gaan- Op grond van het gisteren bereikte com- verklaren de regeringen van de landen zich bereid door middel van ilaterale overeenkomsten te zullen stre- naar een regeling, waarbij voor be de trajecten richtprijzen worden gesteld. De ondernemers zullen dan deze richtprijzen 10 procent naar bo en 10 procent naar beneden mogen •fwijken. De regeringen verplichten zich |j leze minimum- en maximum-vrachtprij- |l en te publiceren. Verder zijn de ministers het er in prin- Ipe over eens geworden, dat deze rege- ln» niet alleen zal gelden voor het grens- les"! «late Tweejarig kindje onder trein Op de onbewaakte overweg te Herveld 1» gisteravond het tweejarig kindje van de faraü&e Summeren onder de ogen van zijn *ader en moeder door de trein van Nij megen naar Geldeirmalsen dodelijk aan- Het Jongetje liep met zijn moeder aan te ene kant van de spoorbaan, terwijl *i)n vader aan de andere kant met hout bez>g was. Plotseling Mep het bij zijn moeder vandaan naar zijn vader ■"T Daarbij wend het door de trein gegrepen. overschrijdend verkeer, maar dat hier uit ook voor het nationale verkeer de consequenties getrokken dienen te wor- Het bereikte compromis is mede het resultaat van het gesprek, dat de vice- voorzitter van de Hoge autoriteit. de heer D. P. Spierenburg, in Den Haag enkele dagen geleden heeft gehad met de ministers Drees en Algera. V rijhandelszone De ministers hebben ook gesproken over de opneming van kolen en staal in de Europese Vrijhandelszone. Er werd geen standpunt bepaald. Intussen is ge bleken. dat de vijf partners van Frank rijk in de E.E.G. de Franse tegenvoorstel len op het Engelse memorandum betref fende het Vrijhandelsgebied niet kunnen onderschrijven. Frankrijk zal de voor stellen daarom niet ter tafel brengen de verzekering van scheepsvracbten Indonesië en Nederlands Nieuw Guinea afgeschaft. Het risico voor oorlog staking, opstand en burgeroproer reizen naar, van en tussen havens in deze twee gebieden blijft technisch „gedekt" Dit betekent, dat de lading kan worden verzekerd, maar dat er geen vast tarief meer bestaat. Radio-Peking heeft verklaard, dat de „Verenigde Staten onmiddellijk de in menging in binnenlandse aangelegen heden van Indonesië moeten staken of anders de verantwoordelijkheid voor alle gevolgen moeten dragen". Amerika zou volgens radio-Peking pogen op de confe rentie van de Zuidoostaziatische verdrags- organisatie te Manilla steun van meer landen te krijgen voor inmenging in In donesië en Manilla en Singapore zouden de voornaamste havens zijn van waar de opstandelingen hun voorraden betrekken. Bericht over Drenthe tegengesproken Van officiële zijde in Den Haag zijn In donesische berichten als zou Hr. Ms. tor- pedobootjager Drenthe in straat Makassar een prauw hebben overvaren tegengespro ken. Zij worden volkomen uit de lucht ge grepen genoemd. In Den Haag herinnert men er tevens aan, dat het in de gegeven omstandigheden een internationale wam daad ter zee zou betekenen om de dren- kelingen niet te redden. De Koninklijke Marine zou zich nimmer daartoe verlagen Verbinding televisie Amerika-Europa Amerikaanse militaire autoriteiten zijn, volgens het Canadese blad Vedettes, van plan een verbinding tot stand te brengen tussen de televisienetten van de V.S. en Canada en dde van Europa anderzijds. Dit zou geschieden door het aanleggen van een keten van Hertz-stations tussen Ame rika en Engeland, die via Groenland en IJsland zou lopen. Strijd tegen de atoomdood Een comité waarin veertig vooraan staande Westduitsers zitting hebben, ls gisteren een campagne begonnen dde zij de strijd tegen de atoomdood noemen. Het comité heeft een manifest gepubliceerd, waarin het er bij de regering op aandringt het opslaan van atoomwapens op West- duits grondgebied tegen te gaan en zich lm te spannen voör de instelling van een aitoomvrije zone in Midden-Europa. Tot de ondertekenaars van het manifest behoren de Nobelprijswinnaar Max Born, de ledder van de sociaal-democra ten, Erich Ollenhau er. de schrij- n e r en dominee Nle aölle Uit raam gevallen. Gistermiddag is het vijfjarige meisje L. Peters uit de By- gantijnstraat te Rotterdam om het leven gekomen. Het meisje zag kans op de derde etage een raam te openen. Zij viel eruit en kwam op een noodtrap terecht. TN LONDEN en omgeving zijn de *- laatste zes dagen vijf ernstige gevallen aangegeven van gewapende roofovervallen. Men weet niet, of er een georganiseerde bende aan het werk is, of dat mogelijk Cyprioten op dezelfde wijze als Noordafrikanen In Frankrijk hun eisen kracht bij willen zetten. De jongste overval gebeurde gisteren ln Hatton Garden, een straat met veel dia manthandelaren. De chauffeur van een be stelwagen met horloges en edelstenen had net de achterdeur van zijn wagen geo pend, toen twee mannen met een revolver Minister Staf heeft gisteren op Zestienhoven een korte in- svectiet-.cht met de Nederlandse stuwstrualhelikopter Kolibri ge maakt. Tijdens de vlucht moest Zijne Excellentie een ander hoofddeksel dragen dan bij de rest van zijn bezoek. Shell-raffinaderij bij Straatsburg In verband met de Euromarkt denkt de Shell aan de bouw van een belangrijke olieraffinaderij bij Straatsburg samen met do Caltex S.A.F. Deze moet werken als de oliebuisleiding, die aan de Middel landse Zee begint, gereed zal zijn, in 1962 J. E. Kusen, directeur van Ruys en Co te Rotterdam, is benoemd tot ridder in de Ordre du mérite maritime van Frank rijk. HET KONINKLIJK Nederlands landbouw-comité heeft een fel protest laten horen tegen de beslis sing van de regering inzake het melkprijsbeleid. De gevolgen van deze koerswijziging, aldus de K.N.L.C., voor de instandhou ding van een verantwoorde Nederlandse landbouwproduktie laten zich ernstig aanzien. Indien de regering haar beslis sing niet herroept, zal een verdere loyale en opbouwende samenwerking van de georganiseerde landbouw met de minis ter van landbouw, die de verantwoorde lijkheid voor dit beleid heeft aanvaard, welhaast onmogelijk maken. Met name wordt het loslaten van de kostprijsberekeningen als grondslag van het garantiebeleid onaanvaardbaar ge acht. evenals het „met nakomen van de belofte", die de regering het vorige jaar heeft gedaan met betrekking tot het door berekenen van de kosten van grond en gebouwen. De K.N-L.C. verzoekt de Kamerleden de regering te vragen haar beslissing te herzien. Regering akkoord met plannen van premier Gaillard Het Franse kabinet heeft gisteren in een bijeenkomst onder voorzitterschap van president Coty zijn fiat gehecht aan dp voorstellen van premier Gaillard voor een verdedigingsverdrag voor het westelijk gedeelte van de Middellandse Zee en eco nomische samenwerking met de aan de Sahara grenzende landen. Na de bijeenkomst zijn de bemiddelaars in het geschil met Tunesië, de Amerikaan Murphy cn de Brit Beeley door Gaillard ontvangen. Van nlet-officiële zijde wordi in Parijs vernomen dat de voorstellen van Frankrijk voor het oplossen van het ge schil met Tunesië in hoofdzaak het vol gende inhouden 1. Alle Franse troepen in Tunesië zullen worden samengetrokken in de lucht en vlootbasis Bizerta. 2. Een gedeelte van deze troepen zal naar Frankrijk worden overgebracht. Het is ook mogelijk dat die overbrenging sym bolisch zal geschieden. 3. De Tunesische vliegvelden zullen na terugtrekking van de Fransen onder neutraal toezicht komen te staan, zulks om te voorkomen dat zij door de Alge rijnse rebellen worden gebruikt 4. Eventueel toezicht door eenheden van neutrale landen op de grensstrook tus sen Tunesië en Algerije. 5 Opheffing van de discriminerende maatregelen die de Tunesische regering jegens de in Tunesië wonende Franse burgers heeft genomen. hem dwongen naar een stil straatje te rij den. Hij werd daar met een lap met chlo roform buiten gevecht gesteld en de aan vallers verdwenen met een deel van de la ding ter waarde van tienduizenden gul- Van een andere overval, die vrijdag werd gepleegd, worden drie Cyprioten verdacht. Een van hen zou nog onlangs gelden hebben opgehaald voor de verzets beweging Eoka. Alle grensposten hebben zijn signalement gekregen en kijken naar hem uit. Bij deze overval had men het gemunt op de lonen van de arbeiders van een fabriek. Een 25-jarige liftbediende werd daarbij doodgeschoten, Van de veer tigduizend gulden kregen de overvallers en maar twaalfhonderd te pakken. Bij het ondervragen van de zeshonderd arbeiders, voor het merendeel Cyprioten, droegen de politiemannen uit voorzorg automatische wapenen in plaats van de traditionele gummistok. Prins terug uit Tanganyika Prins Bernhard is gisteren in gezel schap van* prof. dn J F. Nuboer uix Utrecht en zijn adjudant lt.-kol. C. C. Geertsema, teruggekeerd van zijn ver blijf in Tanganyika, waar hij sedert het einde van zijn officiële bezoek aan Li beria heeft vertoefd. Jezuslijdensweg Andreas Deze vond eerst zijn broeder Simon en zei tot hem: „Wij hebben gevonden de Messias, wat betekent: Christus. Hij leidie hem tot Jezus ANDREAS, visserszoon uit Beth- salda, heeft Jezus gevonden dank zij het getuigenis van Johannes do Doper. „Zie, het Lam Gods," zo ge tuigde Johannes toen Jezus tot hem kwam en: „Ik heb aanschouwd dat de Geest nederdaalde als een duif uit de hemel en Hij bleef op Hem." Voor Andreas kwam het vast te staan: deze Jezus ls de Gezalfde Gods. En hij kon niet anders: toen Jezus weer naar de Jordaan kwam, verliet hU Johannes en volgde hij Jezus. ANDREAS vindt Jezus. En daar Is hjj zo vol van dat hij geen ogen blik verloren laat gaan: ook anderen wil hij tot zijn Meester brengen. Heel eenvoudig doet hü dat, zonder om haal van woorden. „Wij hebben de Messias gevonden," zegt hij tot zijn broeder Simon. En zonder verdere commentaar brengt hij Simon tot Jezus, in de vaste overtuiging dat het dan voldoende is. Jezus zal Zelf de rest wel doen. Is er blijdschap In uw hart omdat Ke Jezus gevonden hebt? Doe dan als Andreas en breng ook uw broeder tot de Heiland. Laat ieder het weten dat Jezus is de Christus, de redder der (Van onze speciale verslaggever) TVTABIJ POPPEL op de Nederlands- ■L Belgische grens is gisteren een gepantserde smokkelauto op een wa gen van de Turnhoutse vliegende brigade ingereden. De gevolgen waren ontzettend: de tweo douaniers, die op de voorbank zaten, wer den zo zwaar verminkt, dat hun het sacrament der stervende moest worden toegediend, terwijl twee zich op de achter bank bevindende collega's met vrij ern stige kwetsuren In het ziekenhuis van Turnhout moesten worden opgenomen Hoewel de Belgische politie nog geen absolute bewijzen in handen heeft, leidt het spoor van de smokkelaar vreemd ge noeg naar het zelfde ziekenhuis: de 31- Jange H. V. uit Poppel heeft zich daar namelijk gistermorgen laten opnemen met een ingedrukte borstkas en verschillende hoofdwonden. De man woont niet ver van de plaats, waar het smokkeldrama zich heeft afgespeeld. Men had reeds lang het vermoeden dat hij als chauffeur bij een beruchte bende in dienst was. terwijl de bloeddruppels, dde bij zijn met koel- hiuisboter gevulde Chrysler zijn gevonden, ook in zijn huis werden aangetroffen. Do familieleden van H. V. hebben tegenover de recherche verklaard dat hij in het donker van de keldertrap is gevallen. Het bloed dat op een verstopte handdoek ge vonden werd. zou van een geslachte kip afkomstig zijn. Gebelgd De Belgische douane is zeer gebelgd over het feit dat de smokkelaar onmid dellijk na de botsing door handlangers of omwonenden uit het wrak van zijn wagen is bevrijd, terwijl de vier In de wrakstukken van hun Citroën beklemd geraakte douaniers meer dan een uur op hulp hebben moeten wachten. Daar de douaniers nog gehoord Personeel Ver. Deli vertrokken De raad van bestuur van de N.V. Ver enigde Deli-Maatschappijen heeft, gezien het feit, dat het beheer en het beschik kingsrecht der N.V. over haar onderne mingen en verdere bezittingen in Indo nesië haar tegen haar wil is ontnomen, besloten het uit Europa uitgezonden per soneel uit Indonesië terug te roepen eD weg te halen, hetgeen inmiddels is ge schied. Dezelfde maatregel ls ook door de directie der N.V. Mij. de Oostkust ge- kunnen worden, is nog niet bekend of de smokkelauto, dde een pantsering van vier m.m. had. de wagen van de vliegende brigade opzettelijk heeft geramd of er misleid door de duisternis tegen op is gevlogen. De botsing die wijd en zijd te horen moet zijn geweest, vond plaats op een weg van Poppel naar de Belgische enclave Baarle-Nassau, dde 's nachts voor autoverkeer gesloten is. België heeft de Westduitse regering gisteren verzocht om een extra bijdrage van vijftien miljoen mark over het hui dige fiscale jaar in de onderhoudskosten van de Belgische troepen in de Bonds republiek. Ook Grieken voor de driemi jlszone Griekenland heeft zich bereid verklaard de breedte van z(jn territoriale wateren van zes tot drie mijl te reduceren als de conferentie, die in Genève over het zee recht wordt gehouden, een algemene overeenkomst over deze limiet bereikt. Ook Japan en Nieuw-Zeeland zeiden hun steun toe aan het Brits-Amcrikaans- Ncderlandse standpunt. Dit vraagstuk dreigt een van de groots to problemen te worden die de 87 landen- oonferentie moet oplossen. Een toenemend aantal landen heeft zich tegen de drie- mijlszone verklaard. De meeste tegenstan ders noemen het een verouderde maat regel die niet langer van toepassing kan blijven. Zij hebben voorgesteld de kust landen zelf hun zeegrenzen te laten vast stellen overeenkomstig hun belangen en behoeften, toe een maximum van twaalf mijl uit de kust. .Y»" cJe_cJa£L Pasteischotel von blikgroenten [(sperziebonen, doperwtjes, worteltjes uit blik) en stukjes vlees, overgoten I met ponnekoekbeslag (in de oven) NEEM BLIKGROENTEN JL. in 4 minuten klaar op tafel 1 Nieuwe koudegolf drong door tot de Rivièra Zelfs de Franse Rivièra en Sicilië zuchten met de rest van Europa onder een nieuw» koudegolf, die het wereld deel sneeuw en ongerief bracht. In de meeste delen van Frankrijk i6 het kouder dan het dit Jaar nog is geweest. Ver blindende sneeuwstormen en ijzel maak ten het verkeer <n het oosten van het land vrijwel onmogelijk. In sommige delen van Engeland heerste een tempera tuur van vijftien graden onder nul. In België en Zwitserland was het eveneens zeer koud. In Rome viel vandaag de eerste sneeuw, zoals het trouwens ook sneeuwde in Per- pignan en de buiten wijken van Marseille. Br vielen in Italië doden bij verkeers ongevallen door het barre weer. Schepen in de haven v-an Napels hadden het zwaar te verduren door hevige stormen. Plaatselijk enkele sneeuw- fflg/Jf maar ook opklaringen. Ma- tige tot zwakke wind uit uit- fe H ecnlopende richtingen, van- IJS» nacht overwegend matig* vorst, morgenmiddag tempe raturen over het algemeen iets boven het vriespunt- (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 12 maart: Zon op 07.03 uur, onder 18.38 uur; Maan op 02.11 uur, onder 10.57 uur. Op 12 maart laatste kwartier. HET WEER IN EUROPt Züncb Genfve Locaroo ,s 3i II f zzo NNW wzw ONO OZO VNO

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1