Landbouwers weten niet wat Landbouwschap doet De moeilijkheden bij de heffingen Organisaties schoten in voorlichting tekort CJ.M.V. in Warmond 75 jaar C.H.J.G.-weekeinde in RIJNSBURG Commissie van wijze mannen is op haar plaats heeft tot taak samenbindend te werken zeker Nieuwe leiding Drie Israëliërs gewond bij autobotsing Amerika gaat kleinere auto's produceren Amerika heeft nieuw plan NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 MAANDAG 10 MAART 1958 (Van onze sociaal-economische redactie) ONDER EEN GROOT AANTAL van de 280.000 landbouwers, die Neder land telt, leeft verzet tegen het landbouwschap. Een verzet, dat hier en daar openlijk naar buiten is getreden, maar bij velen ook latent aan wezig is. Een verzet, dat tot gevolg heeft, dat het landbouwschap tientallen deurwaarders heeft ingeschakeld om de heffingen binnen te krijgen (niet minder dan 15.000 boeren kregen een dwangbevel); een verzet, dat koren is op de molen van de Vereniging voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw, onder leiding van de heer J. Koekoek te Bennekom. Sinds de oprichting van het landbouw schap, één van de eerste publiekrech telijke bedrijfsorganen in Nederland, m ongeveer drie jaar geleden, leek alles zo goed te gaan. Het landbouwschap dat de gehele Nederlandse landbouw op publiekrechtelijk niveau vertegen woordigt, verzette veel werk, grote agenda's met uiterst belangrijke zaken werden steeds weer deskundig afge werkt balrijk waren de besprekingen met de minister van landbouw ter hartiging van de landbouwbelangen, Vele maatregelen konden genomen worden in het belang van de landbouw en zo het landbouwschap na drie jaar al vele landbouwzaken goed geregeld. En vol vertrouwen ging de administra tie van het landbouwschap aan het werk om de boeren de rekening te presenteren, de rekening in de vorm van een Jaarlijkse heffing. Een geringe heffing vergeleken bij wat het landbouwschap ten gunste van de boeren voor de prijsstelling bij de re gering gedaan heeft kunnen krijgen, uiteraard op basis van redelijkheid. De heffing 1955 gin g in z e e. En wat toen gebeurde had men niet verwacht. De boer bleek het werk van het landbouw schap zwaar te onderschatten. De beta lingen gingen met tegenzin, pijn en moei te. Een enkeling betaalde in de overtui ging dat dit geld dubbel en dwars goed uitgegeven was. Och, het landbouwschap had geen enthousiasme verwacht, betalen is nooit prettig, en zeker niet betaling voor de eerste maal van een heffing. Men moest hier nog aan wennen. Maar het regende weigeringen. Ook na verzonden waarschuwingen en en laatste waarschuwingen waren er nog 15.000 weigeraars, of althans wan betalers. Het klopt niet Vanzelfsprekend klopt hier iets niet. De Nederlandse landbouwers mogen .dan voor slechts 70 pet. georganiseerd zijn, de 30 pet.-ongeorganiseerden verklaart niet de verzending van 15.000 dwangbevelen. Tientallen deurwaarders in het gehele land kwamen voor de moeilijke taak staan de weigerachtige boeren alsnog tot betaling te bewegen, daar anders beslag legging en openbare verkoop zou moeten volgen. Het landbouwschap heeft immers publiekrechtelijke bevoegdheden en kan betaling afdwingen. Zo zijn er in totaal al 300 beslagleggingen (op inboedel, vee. grond of loon), waarvan in vijftien ge vallen al tot verkoop is overgegaan. Van de 15.000 weigeraars zijn echter verreweg de meesten ten slotte alsnog tot betaling overgegaan. Men verwacht zelfs niet meer dan een honderd verko pingen in totaal, waardering kan me vele gevallen hebben voor de moeite, die de deurwaarders zich getroosten, de boe ren tot andere inzichten te brengen en d< verstandige weg van betaling te kiezen. Niet principieel Maar waar zit hier de kortsluiting! Vanwaar komt dit verzet? Gaat het hier om principieel verzet tegen de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie? Nee, dit principiële verzet hebben we vrijwel niet kunnen ontdekken. De reac tie van de boer, die het aanslagbiljet var het landbouwschap voorgelegd krijgt, if veel meer: wat heb ik aan dat landbouw schap, wat doet het voor me? En dan is in vele gevallen het antwoordIk heb niks aan dat landbouwschap, ik heb er nie' gevraagd. Deurwaarder J. R. Bierman te Gel- dermalsen, die een groot aantal moei lijke gevallen van het landbouwschap kreeg te behandelen en die de deed zich in de zaak te verdiepen, klaarde: De boeren hebben er geen flauwe notie van, wat voor hen gedaan wordt. Vrijwel niet £én man van de 30 gevallen, die ik te behandelen kreeg, kon zeggen wat het landbouwschap doet. Men wil direct op alle terreinen tastbare verbeteringen zien en onmid dellijk honderd gulden meer in de por- temonnaie krijgen. De heer Bierman had de moeite ge nomen zelfs eens naar 'n voorlichtings avond over het landbouwschap te gaan. Zelf was hij tot de conclusie gekomen, dat het landbouwschap enorm veel doet voor de boeren en dat dit niet opweegt tegen he>t geringe heffingsbedrag van f3.- per ha. Het opmerkelijke van die avond was echter, dat de aanwezige boeren ook verrast waren over wat het landbouwschap presteert, „maar", zo voegde de heer Bierman er aan toe: „Van de 300 boeren die ik een dwang bevel had moeten sturen zag ik er niet één." Er is kortzichtigheid, onbegrip en on bekendheid niet alleen bij de ongeorga niseerden, maar ook wel bij georgani- seerden. Ook bij de laatsten is een tegen zin en wordt de heffing morrend betaald. Daarom schuilt de allergrootste fout in een schromelijk tekort aan voorlichting aan de boeren. Bij de oprichting van het landbouwschap hebben de landbouworga nisaties afgesproken, dat zij zelf de voor lichting in de handen zouden houden Het landbouwschap zelf moest hier dus buiten blijven en heeft dit dan ook ge daan, maar de organisaties zijn in hoge mate tekort geschoten in het verrichte, van haar voorlichtingstaak. Spreekbuis Vooral nu de eerste heffing van het landbouwschap nog weer samenvalt met •en economische achteruitgang op het boerenbedrijf, wreekt dit gebrek aan voorlichting zich bijzonder sterk. De boeren zelf, en dan vooral degenen die geweigerd hebben te betalen, zijn van mening nu het landbouwschap niet in staat is gebleken haar nut duidelijk te maken, dit nut er ook wel niet zal zijn Dat de organisaties hier een voorlich tingstaak hebben weet men evenmin. De boeren geloven veelal niet dat het landbouwschap een spreekbuis is, zij heb ben weinig vertrouwen in die belangen behartiging. Men vind! het onbegrijpelijk De standsorganisaties kunnen toch aan de top met elkaar overleg plegen, zo meende de heer Koekoek. Zelfs zou hij nog wel akkoord kunnen gaan met een overkoepelend orgaan, maar dan zou dit langs democratische weg tottand moeten komen, wanneer het rust op alle bedrijfs- genoten. Dus de leden van een dergelijk orgaan zouden rechtstreeks gekozen moe ten worden door de 280.000 landbouwers. De boeren individueel hebben zich echter nooit over het landbouwschap kunnen uit spreken, ook de leden van de organisaties niet. De heer Koekoek vreesde, dat bij de huidige gang van zaken de standsorgani saties steeds onbelangrijker zullen wor den en het landbouwschap ten slotte elke band zal missen met de Individuele be- dirijfsgenoten. De kromme sloot Van de zijde van het landbouwschap stelt men hier echter tegenover, dat het landbouwschap een democratische in stelling is, omdat de leden door de vrije organisaties worden aangewezen. Deze organisaties zullen de onderbouw moeten blijven van het landbouwschap. Wie het landbouwschap afwijst, maakt belangrij ke noodzakelijke regelingen, die een al gemene binding vereisen om goed te kun nen functioneren, onmogelijk. In de hui dige ontwikkeling is geen andere methode aanvaardbaar. KATIT IJK Burgerlijke stand dat de straatprijs voor de afgeroomde melk 38 cent is en dat zij voor de volle melk slechts 28 cent krijgen. Gretig gebruik Het landbouwschap heeft daarbij than"; nog een andere krachtige tegenstander gekregen, die gretig van de gelegenheid gebruik maakt, namelijk de Vereniging voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw, voorzitter de heer J. Koekoek te Benne- „W(j z(jn tegen een on-dcmocratische dictatuur, tegen een landbouwschap, dat dicteert cn de boer de wet voorschrijft. Al die bemoeiing van bovenaf is overbo dig. Onze vereniging verdedigt een zo groot mogelijke zelfstandigheid voor de boer". Met deze woorden vertolkte de heer Koekoek ons in het kort het streven van zijn vereniging, die ai van 1946 af bestaat. Dit on-democratasche zou dan ook be staan in het feit, dat nieuwe leden van het landbouwschap door de Kroon wor den benoemd, waardoor de lastige men sen, die werkelijk het landbouwbelang voorstaan, kunnen worden geweerd. (De Wet op de Bedrijf organisatie ver meldt echter, dat de bestuursleden worden benoemd door de representatieve orga nisaties van ondernemers en werknemers. Red.) Maar hoe dan Dat het lamdbouwsohap ook twaalf werknemerszebels kent was de heer Koekoek een doorn in het oog. „De land bouw moet hier nog betalen voor vakbe- wegingsvertegenwoordigérs dde toch al 'n dnk salaris krijgen". De Vereniging voor Bedrijfsvrijheid is indertijd ook al tegen de Stichting van de Landbouw geweest, de privaatrechtelijke voorloopster van het landbouwschap. In de stichting werkten de boerenstandsor- gandsaties samen. Maar hoe moeten dan op landelijk en in ternationaal niveau de landbouwbelangen behartigd worden zonder stichting én landbouwschap en zonder terug te vallen in de situatie van de twintiger en dertiger L. W. Snjjders, directeur van de N V Kemo-corsettenfabniek in Amsterdam, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Produkties. Fa. D. M. en C. Watering 2 mod. Maswaci 31.000 hfcg thee droog. 53.5 ion rubber droog. Sc dep met Nep'.a 437.500 hkg thee. P.wg- hcoun 1O3.600 id Rantja Botang 109.300 id.. 166.600 id.. P.-cancerregentach Patoeha 100 id.. Tjisompot 44.3 1156.000 id.. Tjikori ton rubber, West-Java Sumatra Rubber 1*5,5 Lampoirg Sumatra Ned.-I 149J Wai-SumMra 154 id., Zuid-Sumatra Rubber 69 J Of zoals de heer H. D. Louwes, de voorzitter van het landbouwschap het formuleerde: Hoe moet anders langs de kromme sloot van de Ne derlandse landbouw een rechtere wendakkervoor van landbouwbeleid geploegd worden? GEBOREN: Nico Peter, zn van N. Bent en M. H. C. Lardée: Anna Elizabeth Maria, dr van J. E. van Leeuwen e M. H. van Paridon; Cornells, zn va den Haas en A. v. d. Plas: Petronella Maartje Gijsberta. dr van F. v. d. Plas en G. J. Ouwehand; Cornelia, dr van W Guijt en T. den Hollander: Sophie Wil- helmine Martha, dr van P. van Beelen en P. E. K W Scheepmaker; Adrianus zn van A- M. Hezenoot en D. v. d. Bent: Elisabeth Margaretha. dr van J. Paap en K. Hoek. ONDERTROUWD: J. van Beelen en M van Duijn; T. Ouwehand en I- van Dui venvoorde. GETROUWD: G. J. ter Beek en H. van Duijn. OVERLEDEN: Adriana Cornelia Her- rebout, 60 jr. echtgen. v. M. G. Dumont; Jaapje van Dijk, 93 jr; Cornells Jacobus de Grauw, 60 jr, echtgen. van E. B. Har- kink. KATWIJK AAN DEN RIJN Overzicht groenteveiling Als we deze week voor een der produk- ten weer bijzondere aandacht vragen, dan is het weer voor waspeen. Het blijft nog steeds een raadsel, dat. terwijl ver scheidene produkten een onredelijk lage prijs opbrengen, er zoveel interesse is voor waspeen, waarvoor de belangstel ling nog steeds toeneemt en dat zeer hoge prijzen opbrengt. Al wordt een groot ge deelte. soms 50 pet. voor export ver kocht. dan blijft de rest toch voor het binnenland, dat eveneens hoge prijzen noteert De laatste dagen ging de exportpeen In A-kwaliteit weg voor f 48 tot f 64 en de B voor f 47 tot f 62 per 100 kg. Voor het binnenland waren de prijzen: A-kwaliteit tot f 44 en B-kwaliteit, die aanmerkelijk minder was, tot zelfs f28 per 100 kg. Spruiten deden het ook goed; In ver schillende kwaliteiten varieerde de prijs van f 32 tot f 36 per 100 kg. Voor prei was iets meer belangstelling gekomen, zodat een prijs van f 40 tot f 50 werd gemaakt Witlof liep van f 60 tot f 73. Het artikel breekpeen in goede kwaliteit liep tot f 16 per 100 kg. terwijl afwijkende kwaliteit tot slechts f 9 noteerde. Met de sluitkool- soorten ging 't slecht; gelukkig zijn de kwanta maar matig en de aanvoerders ontvangen steeds niet-lonende prijzen. Ro de kool van f8 tot f 11, gele kool van f 10 tot f 11.50 en groene kool. die veel van de vorst geleden heeft en niet prima meer 16. van f 18 tot f 27. Boerenkool heeft het zelfde euvel en noteerde van f 17 tot f 23 Aanvoer waspeen van 45.000 tot 54.000 kg per veilingdag. KATWIJK AAN ZEE 8preekbeurt Morgenavond half acht 6preekt ds. Culturele avond In de christelijke Katwijkse industrie- a huishoudschool wordt morgen kwart oor acht een culturele avond gehouden oor leden en donateurs van de C.V. Ds. P. Swagerman, legerpredikant te Breda, zal spreken over muziek. Kerk cn Belijdenis Vanavond 8 uur spreekt ds. J. H. Grolle uit Utrecht in de achterzaal van de kapel voor de Vereniging ter behar tiging der belangen van Kerk en Belij denis over zijn reis naar Israël. In Irene vertelt de heer H. Madkimo vanavond 8 uur over zijn belevenissen in Anablë. Spreekbeurt Morgen wordt in gebouw Casa Cara door de Geref. Gemeente in Nederland bidstond voor gewas en visserij gehouden. Ds. Ligtenberg uit Rotterdam spreekt om 10 uur. 3 uur en half acht. Hoog en laag water m 7.19 1 15.29 VOORHOUT Biddag Woensdag 12 maart. Herv. Gemeente: .30 uur ds. Kalkman De God van vroeger is ook de God van nu Zaterdagavond zijn we op verjaardagsvisite geweest in 't Trefpunt, waar de Christelijke jongemannenvereniging „Dient den Heer" haar vijfenzeventig jarig bestaan herdacht. De waarnemend voof-zitter, de heer J. Kool, kon o.m. verwelkomen de ereleden, de heren Nieuwenhuis, Betram en De Nie. afgevaardigden van de ring en vertegenwoordigers van kerkelijke colleges. Deze avond werd mede verzorgd door de plaatse lijke meisjesvereniging „Dient elkander door de Liefde". ongetwijfeld zal profiteren. Op zijn ver zoek werd ds. Boonstra de zegenbede uit psalm 121 toegezongen. Aan het eind van de dienst heeft ds Boonstra de Gemeente van Wissekerke hartelijk dank gezegd voor de steun gebed voor zijn werk Hij zei er bli; te zijn, dat een radiotoestel de heri ring levendig zal houden Speciaal richtte hij zich tot ds. Postma die hem zeven geleden had bevestigd, en tot de beide Warmondse kerkeraadsleden. Bezichtiging van pastorie Nu de verbouw van de Hervormde pas torie gereed gekomen is, hebben de ker kelijke colleges gisteren na de ochtend- kerkdienst de Gemeente de gelegenheid gegeven om de pastorie, alsmede de ge restaureerde consistoriekamer, in ogen- schouw te nemen. Wij hebben voor de verbeteringen, die in korte tijd tot stand zijn gekomen, alle waardering. Door hel wegbreken van de ouderwetse, onprak tische keuken was men in etaat hier een gerieflijke, aan de eisen des tijds inge richte keuken, douchecel en een ruim» bijkeuken te bouwen. Bovendien is hei gehele interieur geverfd en behangen, zo dat de Hervormde Gemeente haar nieuw» predikant een goede ambtswoning kaD aanbi eden- De consistoriekamer is geheel veran derd. De schoorsteen is weggebroken en •r zijn elektrische verwarmingsapparaten aangebracht. De muren zijn geheel mei triplex en hardboard betimmerd, zodat dit vetrek een geheel nieuw aanzien heeft gekregen. De vrijwilligers, die a) dit werk in hun vrije avonduren hebben verricht, verdienen alle lof Vuurproef brandweerlieden In tegenwoordigheid van wethouder P. F. Vergeer hebben enkele brandweerlie den voor een commissie van de brand weerinspectie Utrecht examen gedaan. Voor het examen brandwacht eerste klas se slaagden de heren H. J. Haverkort, P. J. van Huis, K. Breedijk; voor het examen brandwacht tweede klasse slaagden de heren P. C. van Beek, G. A. Koppers, P van Leeuwen, Th. C. Zwetsloot, J. van Duin en L. H. van Nie. Molen blijft behouden De molen in de Zwanenburgerpoider zal geëlektrificeerd worden, doch dit zal aan de buitenzijde niet te merken zijn, zodat de molen volledig in zijn oude luister wordt gehandhaafd. Olie uit Noord-Sumatra naar Argentinië Te Djakarta verwacht men volgen? A P. dat binnenkort 20.000 ton olie uit Noord-1 Sumatra naar een Amerikaans land zal worden uitgevoerd. Volgens berichten uil Medan zijn onderhandelingen gevoerd tus- Indonesië en Argentinië over ultvoei olie. In Pangkalan Brandan het een- i van de Permina, ligt een voorraad 60.000 ton olie. ((De bronnen zijn eigendom van de Koninklijke/Shell-groep, door Indonesië in bezit genomen De produktie is niet meer dan enkele tientallen duizenden tons per jaar en 1» slechte kwaliteit.) Na het voorlezen van psalm 146 gewaag de de heer Kool ervan, dat er toch zeker reden tot blijheid was, nu de C JM.V.. opgericht op 26 november 1882, driekwart eeuw bestaat. Het valt in deze tijd. aldus spreker, beslist niet mee, een kerkelijke vereniging te laten voortbestaan, n avonden van de jongens en meisjes door veel andere zaken in beslag worden ge nomen. Er is dan ook veel voor nodrig om de jongelui naar de verenigingen krijgen Maar als we vernemen, wat oud leden vroeger aan de C J.M.V. hebben gehad, dan moeten wij toch doorzetten. Is onze vereniging sterk? Het ant woord, dat ik hierop zou willen geven aldus de heer Kool, luidt: ja en neen Neen, als we letten op onze eigen kracht, doch ia wanneer we God in het oog hou den, Die ons roept en ons aanspoort voort te gaan. Daarom past ons slechts dank baarheid jegens Hem, dat wij dit werk. ondanks de moeilijkheden, mogen doen. De heer Kool deelde nog mede, dat fe licitaties waren binnengekomen van de ere-voorzitter, dr. Zandee uit Utrecht en het ere-ldd, de heer Wilbrink uit Rijn6- Trouw Hierna volgden de jaarverslagen van de secretaresse. Joke Roest, en de secre taris, Hans Heyl. De heer Heyl hoopte, dat de nieuwe predikant, ds. Boonstra. zich bereid zou verklaren de voorzitters hamer van de C.J M-V. te hanteren. Ook mevrouw Dekker, de presiden te van de C.M.V.. hield een toespraak, waarbij zij een beroep deed op de Jongens en meisjes trouw op de ver enigingen te blijven komen. Onze God is en blijft Dezelfde, aldus me vrouw Dekker. De God van nu is ook de God van vroeger, zodat wij ook nu God trouw moeten dienen, ook in ons verenigingsleven. Nadat de heren Nieuwenhuis en De Nie herinneringen hadden opgehaald en feli citaties waren uitgesproken, werd avond verder verzorgd door de C.M.V. de C.J.M V. uit Hiilegom. Opgevoerd werd het blijspel Zij leefden nog langer gelukkig. Mot het zingen van het bonds lied werd deze goedgeslaagde feestavond gesloten. Uitnodigingwaar muziek in zit Bad Neuenahr. gelegen in het romanti sche Ahrdal. houdt dit jaar een bloemen corso in september: de Warmondse Fan fare heeft de uitnodiging ontvangen deze bloementocht muzikaal te omlijsten. Deze uitnodiging uit Duitsland i6 gekomen, na dat enkele stadsbestuurders van Bat Neuenahr het Nederlandse bloemencorso van de bollenstreek hadden bezocht daar de muziek van de Warmondse Fan fare hadden gehoord. Ds. Boonstra is op weg naar Warmond Twee leden van de Hervormde kerke- raad van Warmond waren gisteren in de kerk van Wissckerk (Noord-Beveland) het afscheid by te wonen van ds. H. L. Boonstra, die komende zondag In War mond zijn intrede doet. Ds. Boonstra had voor deze drukbezochte dienst tot tekst de eerste verzen van Openbaringen 21 ge kozen, waarin wordt gesproken van di nieuwe hemel en de nieuwe aarde. Na de predikatie sprak burgemeester J. van Halst woorden van waardering voor het vele werk van ds. Boonstra in de burgerlijke gemeente Wissekerke. Namens de classis sprak ds S. P. de Roos te 's Heer Hendrikskinderen; uit naam van de plaat selijke Geref. Kerk ds. M. C. Kersten en als consulent ds. A. Postma van Kamper- Ouderling C. Louwerse had grote lof voor het werk van mevrouw Boonstra voor de meisjes- en vrouwenverenigingen en hij zei, ervan overtuigd te zijn, dat de Gemeente van Warmond van haar gaven Van der Vtyvera conservenfabriekcn hield de plaatselijke i talrijke jongeren tot uit verre omtrek deelnamen. De samenstelling van het progra getuigde van een brede belangstelling. Er waren lezingen over actuele politieke vraagstukken en de verhouding tussen Kerk en politiek, een causerie over neger- muziek en jazz en een toneelstuk, terwijl er tussendoor ruimschoots gelegenheid was de onderlinge band te verstevigen. De voorzitter van de afd. Rijnsburg, de heer W Leeuwenburg, heette zater dagmiddag allen hartelijk welkom. De tijd vóór de gezamenlijke broodmaaltijd verkorte men met spelletjes, 's Avonds sprak de heer P. S. Harmsen, voorzitter van de afdeling Leiden van de C-H.U-' over: Actuele vragen. Hij braent allereerst de kwestie Indo nesië ter sprake. De belangstelling, die het Indonesische volk in Nederland nog steeds geniet, bewijst, dat we er nog niet los van zijn De tegenregering die menteel op Sumatra is gevormd, hangt samen met de strijd om Nieuw-Gulnea. Spr. meende dat Nederland in de strijd om de macht geen partij mag kiezen Het tragische bij dit alles is. dat de ge wone man de dupe wordt. Vervolgens behandelde de heer Harmsen dc plaats van de C.H.U. In de huidige politieke constellatie. In deze kring is sprake van een zekere teleurstelling, veroorzaakt door de achteruitgang bij de verkiezingen. ProcentsgewiJs is de C.H.U. echter be ter vertegenwoordigd dan vóór de tweede wereldoorlog. De Unie was niet historisch geweest als ze na 1945 had meegedaan aan do doorbraak. Dc levensbeschouwing Is bij ons primair, want we weten, dat deze wereld zélf op weg is naar de ondergang. Zeker streven ook wij het goede voor de medemens na. maar God dienen we tn alles het laatste woord te geven. Samengaan Sprekend over de verhouding A.R. C-HU. zed de heer Harmsen, dat het sa mengaan tussen deze twee partijen bij de gemeenteraadsverkiezingen in Den Haag de aanleiding is geweest tot eer discussie op de algemene vergadering dei C.H.U. over de samenwerking met dc A R P Spr betreurde, dat eoms over d< A.R.P. gesproken werd als was die partij de ergste vijand Laten we van die hou ding zo spoedig mogelijk terugkomen. De grote moeilijkheid is, dat er plaatselijk soms grote verschillen zijn. De naar aan leiding van de discussie ingestelde ..com missie van wijze mannen" is dan ook teker op haar plaats. In de C.H.U. is momenteel het vraag stuk van de leiding actueel doordat de heer Tilanus zich niet herkiesbaar stelt. Je nieuwe itiding zal tot taak hebben nenbindend te werken. Tot slot riep de ïeer Harmsen de C-H.J.G.'ers op tot nauw contact met de andere C.H.-groe peringen. Kerk Na de discussie, die op deze inleiding volgde, werd door enkele leden het to neelstuk „Als het koren rijpt" opge voerd. Gistermiddag sprak Hans Prade ovei muziek uit de binnenlanden van Surina me en Afrika, welke Interessante lezing om half acht 's avonds werd gevolgd door een referaat van ds. W. A. B. Hagen uit Katwijk aan Zee over Kerk en Poli tiek. Ds. Hagen vatte het probleem als volgt samen. Men is altijd Ohristen. ook in de politiek, want de overheid is een ge meenschap van personen, die een be paald ambt bekleden; dezen moeten als Christen dienstbaar zijn aan de bevor dering van het Koninkrijk van Jezus op aarde. Hoewel ds. Hagen zich tegen de „doorbraakgedachte" verklaarde, wees hij samenwerking met andersdenkende partijen niet af en achtte hij deze in be paalde gevallen zelfs gewenst. De Chris ten dient echter altijd zichzelf te blijven en zich niet te laten meeslepen door de ideeën van anderen. Het weekeinde werd gesloten door de heer G. van Woudenberg uit Den Haag, die beklemtoonde, dait men Juist zijn Christen-zijn dient uit te dragen naar hen. die in moeilijkheden verkeren om zo het bewijs te leveren, dat de mens. die dicht bij Christus leeft, zijn taak in het 'even hoe zwaar ook. kan volbrengen. - De vereniging van kleinhandelaren "lert v.-.rgen in Vltethof met een feest- ivond. die kwart voor acht begint, haar tweede lustrumfeest. Franse regering contra Sartre T~)E FRANSE REGERING, die zon- der pardon pleegt op te treden tegen anti-Franse geschriften die de kwestle-AlgerUe als onderwerp hebben, heeft zaterdag beslag ge legd op een boekje van de bekende filosoof en literator Jean-Paul Sar tre. Het werkje, „Een Overwin ning". bevatte commentaar op een bok van Henry Alleg, die vroeger reducteur van een in Algiers ver schijnend communistisch blad Is ge weest. Naar men beweert Is Allcg In Algerije gemarteld en later dood geschoten. Het boekje werd In dc drukkcril In beslaggenomen, voordat het was verschenen. Toch werd de inbond bekend, aangezien de Londense Ob server gisteren de belangrijkste passages publiceerde. Sartre doet een felle aanval op de Fransen die In dc oorlog In het hoofdkwartier van de Duitse Gestapo „schreeuw den in doodsangst cn pijn". Eén ding was toen duidelijk: nooit zou den de Fransen tot dergelijke daden In staat zijn, dat was onmogelijk. „Een woord als „onmogelijk" be staat niet", schrijft Sartrc. „In 1958 worden In Algiers mensen regel matig en stelselmatig gefolterd". De gladheid van het wegdek heeft za terdagavond op de rijksweg Rotterdam- Den Haag tot een gecombineerde botsing geleid, waarbij vier personen werden gewond. Doordat een motorrijder slipte en een personenauto, komende uit de richting Rotterdam, plotseling moest uithalen en daardoor begon te slingeren, kwam deze auto in volle vaart in botsing met een uit de richting Delft komende auto. Of- ichoon beide wagens zo ernstig toege takeld werden, dat zij moesten worden weggesleept, hadden de gevolgen voor de Inzittenden ernstiger kunnen zijn. Wel moesten de drie inzittenden van de eer ste auto in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Rotterdam worden ver voerd. Het waren drie Israëliërs, nl. de 30-jarige Chaim Shapiro, de 28-jarige Y. Cohen en de 29-jarige H. Miller. Twee van hen zijn student in Rotterdam. Ver moedelijk hebben alle drie een hersen schudding opgelopen. De chauffeur van de andere auto. do 27-Jarlge A. Voorberger, wonende ln Wassenaar, werd met inwendige kneu zingen eveneens naar een Rotterdams zie kenhuis gebracht. Mede als gevolg van deze botsing Ho pen nog andere auto's op elkaar, doch zij bekwamen slechts geringe materlëla rhada. Geen prijsverlaging HPE Detroit zijn volgens Reuter geruch- ten in omloop, dat General Motors en Ford wellicht binnen anderhalf Jaar klei- vler-cilinder auto's gaan bouwen met het oog op de toenemende invoer van Europese wagens. Wallstreet Journal schrijft, dat beide bedrijven toegegeven hebben, de bouw van een kleine auto te hebben bestudeerd. Newsweek meldde, dat de grote autobedrijven te Detroit beeloten NOORDWIJK Advies voor beroepskeuze onontbeerlijk De ouders van de Christelijke ULO- leerlingen hebben geluisterd naar uiteenzetting over het psychotechnisch onderzoek inzake beroepskeuze, waar de heer P. J. Hes van het arbeids bureau Leiden een inleiding hield. De heer Hes vertelde, dat er momenteel in Nederland reeds vierduizend verschillen de beroepen zijn in het buitenland zelfs tweeëntwintigduizend zodat men het kind niet meer kan verwachten, dat dit het gehele beroepsveld kan over- Wanneer men daarbij in aanmer king neemt, dait het kind meestal op jeugdige leeftijd een beslissing het leven moet nemen, krijgt men enig begrip van de waarde, die het psycho technisch onderzoek kan vertegenwoordi- mensen, die met dit onderzoek zijn belast, zijn zich bewust van beperkte kracht; zij pogen slechts tdvies te geven. Om tot een zo zuiver mogelijk advies te geraken, is medewer king van ouders, onderwijzers en school arts onontbeerlijk, omdat vele factoren jn groot belang zijn voor hot advies. Na deze lezing hield een der leraren, de heer J. J. Enserink, een inleiding de moeilijkheden gedurende de pu berteit van het kind. Hij wees de ouders op de noodzaak om vertrouwen te kwe ken bij het kind, omdat alleen een goed onderling begrip de kloof, die gedurende de puberteit tussen ouders en kind dreigt te ontstaan, kan voorkomen. Het kind voelen, dat de ouders van hem houden, want anders is het niet geluk- ig en dwaalt het af van de weg, die aar God leidt. Weekagenda Dinsdag: Lido-theater, 8 uur. feestavond voetbalvereniging „Noordwijk" Woensdag: De Beurs, 8 uur, konijnen- t pluimveeeportvereniging; De Zee leeuw. 8 uur, amateurfotografen. Donderdag. Royal, 8 uur. filmavond Herwonnen Levenskracht; verenigingsge bouw, 8 uur, Christen-Vrouwenbond: On» gebouw. 8 uur, Jaarvergadering Crescen- De Zeeleeuw. 8 uur, jaarfeest Geref jeugdverenigingen; Seinpost, 8 uur. Noord- wijkse reddingsbrigade; Lido, 8 uur, jaar feest chr. Jongensclub Wees Getrouw. hebben kleine auto's te bouwen. De prijs ls nog steeds een groot geheim, maar Newsweek vermoedt, dat Ford en General Motors de kleine auto's zullen verkopen voor 1600 tot 1800 dollar, zodat de wagens In dezelfde prijsklasse komen als de Brit se, Duitse en Franse. Henry Ford heeft ln een brief aan het Congreslid Charles Chamberlain ver klaard, dat prijsverlagingen in de auto- industrie niet mogelijk zijn. Chamberlain had namelijk een herziening der prijzen voorgesteld, mits de vakvereniging de looneisen zou laten varen. Ford en andere autofabrikanten verklaren, dat de arbeids kosten de laatste 10 Jaar met 70 procent gestegen zijn en de prijs van het gangbare Fordmodel slechts 30 pet. TNE NEW YORK TIMES meldt, dat de Amerikaanse regering over weegt haar westelijke bondgenoten nieuwe voorstellen, die betrekking hebben op de ontwapening, voor te leggen. Deze voorstellen, die een wijziging van het Amerikaanse standpunt betekenen, komen hierop neer- EEN AKKOORD met Rusland voor een tijdelijk verbod voor proeven met kernwapens onder voorwaarde, dat een systeem van deugdelijke inspeotda wordt ontworpen. Zoals bekend, heeft Amerika steeds het standpunt ingeno men, dait drit verbod gekoppeld moed zijn aan een verbod tot het maken van splijtbaar materiaal voor oorlogsdoel einden. 2 DE INSTELLING van een a toom vrije zone in Europa. De westelijke mogend heden zouden tot aan Minsk, da hoofd stad van Wit-Rusland de Sow jet strijdkrachten mogen controleren cn de Russen zouden toezicht op de wes telijke strijdkrachten tot aan de Rijn kunnen uitoefenen. Dit nieuwe Ameri kaanse voorstel betekent eveneens een compromis Een interessante ontwikkeling het afge lopen weekeinde was. dat Eisenhowers scherpe brief aan Boeiganin van 13 februari volledig in de Russische pare is gepubliceerd. In deze brief schrijft Eisen hower bijvoorbeeld, dat de Ruseen da Oost euro pose landen overheersen en dat Rusland weigert mee te werken aan da oplossing van het ontwapeningsprobleem Als „tegengif" hebben de Russische bla den tevens het antwoord van Boeiganin san Eisenhower gepubliceerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7