ïlieumc £ciJtsrt)e (fourant Indonesië hindert luchtverkeer bij Singapore M wmm 1 Kans op een compromis is thans verkeken Opnieuw faalde een Vanguard Aantal ZOAVO-landen steunt tegenregering Schrootzaak: is verdachte naar Israël gevlucht? Gesprek Parijs-Marokko heeft vlot verloop Tweede brand binnen een week in padvinderstehuis ill! Zuid-Holland koudste plek van Europa IJeeMess MAANDAG 10 MAART 1958 JREAUS: Steenslraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- c Advertentie-afdeling Tel. 33441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11206 CHRISTELIJKE A Tl O J\'AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken i&atthustirl) is al myo o«rt ia tegqt hfWwn inispfet" Chef-red.: H W 1 BNSERINK BARRAGE Keiler-Van Dijk NOODZAKELIJK ZIE PACmA 4 Inval in Midden-Sumatra nu spoedig verwacht De HOOP OP EEN COMPROMIS in Indonesië is vrijwel vervlogen. Kort na het mislukken van de onderhandelingen tussen Sukarno en Hatta dwarrelden op Midden-Sumatra pamfletten neer, waarin een inval op geer korte termijn werd aangekondigd. Radio-Padang meldde vervolgens, dat oorlogsschepen en het invasieleger van de centrale regering onderweg waren. Maar tot hedenochtend vroeg en dat is dan het enige lichtpunt was nog niets bekend over daadwerkelijke gevechten op Sumatraanse bodem. Waarschijnlijk ter ondersteuning van een militaire actie uit de lucht heeft de Indonesische regering plot seling een gebied van ongeveer 7500 vierkante mijlen verboden verklaard voor alle vliegtuigen, behalve die der Indonesische luchtmacht. Hierdoor zijn de Riouw-archipel en een reeks eilanden in de straat van Malakka in de gesloten zone komen te liggen, wat voor Singapore een ernstige be lemmering van het luchtvaartver- keer inhoudt. Niet alleen ls de verbinding tussen deze stad en Brits Noord-Borneo door deze maatregel verbroken, en moeten vliegtuigen op de lijn Singapore-Australië een omweg van meer dan 100 mijl ma ken, maar ook hindert dit vliegverbod in hoge mate de opstijgingen en landin gen in Singapore zelf. waar vier vlieg velden liggen De stafchef van de Indonesische lucht macht heeft verder alle particuliere vliegtuigen in Indonesië voor gebruik door de luchtmacht gevorderd. Hierdoor worden vooral de buitenlandse oliemaat schappijen getroffen, die over éigen luchtvervoer beschikken. De pamfletten werden zaterdag boven Mdden-Sumatra uitgeworpen door twee hoogvliegende Mitchel-bommenwerpers. Burgers en militairen, die de tegenrege ring trouw blijven, worden hierin met zware straffen bedreigd. „Binnen zeer korte tijd zal het leger van de Indonesische regering in dit ge bied landen om de rebellen-commandant, overste Hussein, de rebellen-premier Sja- froeddin en andere leiders gevangen te nemen," zo kon men lezen. Het hoofdkwartier van het revolu tionaire leger maakte hierop bekend, binnen 24 uur landingen te verwach ten in het gebied van Padang. De strijdkrachten zouden met amfibie vaartuigen aan land gaan en ook zou den er luchtlandingen worden onder nomen tegen het vliegveld van Pa dang. Zoals gemeld is dit vliegveld gebarricadeerd. Door Djakarta werden burgers en militairen van Padang aangespoord, deze versperringen snel te verwijderen. Volgens de tegenregering zou Djakarta een „moord- en invasiegroep" van 30 man naar Padang gezonden hebben- In Padang zelf was gisteren alles rus tig. Hussein's troepen lagen in stelling, o.m. aan de kust, maar zouden zich naar de bergen terugtrekken indien er een grote invasie uit zee werd ondernomen. In een dagorder maakte Hussein bekend, dat ..nu de tijd is gekomen om te vech ten en onze trouw aan de revolutionaire regering te bewijzen." Hij deed een be roep op burgers en militairen, op de politie en de jonge vrijwilligers om waakzaam te zijn en de uitdaging van Djakarta aan te nemen. Naar uit links-georiënteerde bron In Djakarta wordt vernomen, zouden de eisen van dr. Hatta voor zijn terugkeer in de regering zijn neergekomen op ont binding van zowel de centrale als de tegenregering. Verder zou hij hebben gezegd, dat de opstandige militaire lel ders volledig dienden te worden gereha biliteerd. Hatta werd deswege beschul digd van hulpverlening aan de opstan delingen. Volgens een lid van de natio nale raad zouden 20 a 25 van de 45 leden Sukarno hebben aangeraden de bespre kingen met Hatta af te breken Japan zal aan Indonesië schepen leveren op grond van het akkoord be treffende de herstelbetalingen De goud- en valutareserves van In donesië zijn afgelopen week met 0.32 pet gedaald tot 9,79 pet. De bankbiljetten- circulatie steeg met 77 miljoen roepiah vit 13.976 miljoen. Sukarno zal op zijn reis, die behalve over Oost-Java en Bali ook over Zuid- Celebes gaat, militaire installaties in specteren. Op 11 maart bezoekt hij zijn moeder te Blitar, de volgende dag gaa» hij naar Malang en omgeving. Vandaar vliegt hij naar Makassar en vervolgens naar Bali, waar hij twee dagen te Den Pasar verblijft en dan gaat hij naar Sop- rabaja. Op 16 maart houdt hij zijn red* te Bandoeng, waar een miljoen toehoor ders wordt verwacht. De Partai Sjarikat Islam Indonesia heeft te Djakarta het optreden der tegen regering afgekeurd. Een woordvoerder van de Konink- iijke/Shell te Djakarta heeft zaterdag verklaard geen inlichtingen te hebben ontvangen over beschieting van olietank» der groep te Menado. 6 Te Livorno ls het voor Indonesië gebouwde korvet Hasanudin aan Indone sië overgedragen- Een autoriteit van de Indonesische cen trale regering heeft volgens A.P. ver klaard. dat in Egypte Indonesische vlie gers door Russische instructeurs worden opgeleid met Mig-jagers. Indonesië zou spoedig minstens één eskader Mig-jagers verwachten en een eskader bommenwer pers voor lange afstand. Hij wist voorts te vertellen, dat Zuidslavië Indonesië acht schepen had aangeboden, doch dat de helft der leden van de Indonesische mis sie in Zuidslavië bezwaar hadden ge maakt. omdat zij zich niet te zeer aan het communistische blok wilden binden Dit gerucht over Migs is intussen stel lig tegengesproken door een woordvoer der van het Indonesische consulaat te Singapore, die het volkomen onmogelijk noemde. Ook Egyptische autoriteiten heb ben een tegenspraak doen horen. Wi1 hebben geen inlichtingen over opleiding van Indonesiërs, zeide hij. Bovendien zijn alle instructeurs bij de Egyptische lucht macht Egyptenaren en geen Russen. Dulles hekelt Sukarno President Sukarno's zogenaamde theo rie van een geleide democratie U een prettig klinkende naam voor Iets, dat naar ik vrees zal eindigen in een commu nistisch despotisme, aldus John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, onlangs In een beslo ten bijeenkomst van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Blijkens het nu gepubliceerde uit deze bijeenkomst zei Dulles verder, dat de Ver enigde Staten blij zouden zijn indiei met-communistische elementen in Indo nesië. die daar in de meerderheid zijn, meer invloed hadden dan in het verleden het geval is geweest Aanval begint Indonesische luchtmacht, kapi tein Agus Suroto, vice-directeur van de afdeling voorlichting der lucht macht, heeft heden in een persge- sprek aan A.P. te Djakarta mede gedeeld, dat heviger operaties tegen de opstandelingen in Midden-Suma tra reeds begonnen zijn en dat de strijd te land elk ogenblik verwacht kan worden. Hij zeide: „Het is mo gelijk, dat onze troepen reeds ge land zijn of op het punt staan te landen". Hij weigerde de plaats te noemen aar de strijd te land zou beginnen Deze was volgens hem alleen gericht tegen de opstandelingen en niet tegen de bevolking. Bij de voortzetting dezer krijgsverrichtingen zou men angstvallig waken, dat er geen slachtoffers zouden vallen onder de burgerbevolking De leiders der opstandelingen kunnen de regeringstroepen elk ogenblik verwach ten. Nu „bedreigt" Israël Nasser Nasser heeft bedreigingen voor Arabieren ontdekt: de Israëlische leiders willen Jordanië, de Libanon en delen van Syrië en Irak in bezit nemen. „Het imperialisme bereidt een complot voor om het gebied van Israël uit te brei den, zodanig, dat het rijk het gehele ge bied tussen Nijl en Eufraat zal omvatten". Gelukkig heeft hij er ook een remedie tegen ontdekt: de weg van positieve neu traliteit tussen Oost en West, zonder aan sluiting bij enig blok. De Amerikaanse marine heeft zaterdag weer zonder succes geprobeerd een Van- guard-raket te lanceren. Vrijwel de gehele dag werd hard aan de 22 meter lange raket gewerkt en tot drie keer toe werd de montagekraan weggerold als teken dat de raket voor lancering gereed was. Telkens deden zich blijkbaar moei lijkheden voor die de lancering on mogelijk maakten. Het zal nu ver moedelijk enkele dagen duren voor men weer een poging doet Rusland beschuldigt: ZOAVO-conferentie op Manilla heeft Rusland alle landen van Aziü voorgesteld als geheel een zone t« vormen, waar geen plaats is voor kernwapens en raketten. Verder suggereert het persbureau Tass in een officiële verklaring, dat de Azia tische landen een collectief vredesver drag sluiiten. In deze verklartog wordt verder ba- Volgende week voor de rechtbank (Van een onze A LS OP 20 MAART voor de Haag- se rechtbank de zg. schroot- affaire dient, zal men het waar schijnlijk met drie in plaats van met vier verdachten moeten doen. Een van hen, directeur van de Zeeuwse metaalmaatschappij» B. M. uit Den Haag, schijnt namelijk het land te hebben verlaten. Mogelijk is hij nor maal op zakenreis, misschien is hij gevlucht om zo een vervolging te ontkomen. Het vermoeden bestaat, dat hij een genaturaliseerde Pool van joodsen bloede zijn toevlucht in Israël zal nemen. M. had het volste recht het land te ver laten. De officier van justitie bij de Haag* »e rechtbank, mr. dr. J. C. Maris, had hem indertijd weliswaar in voorlopige hechtenis doen nemen, maar het gerechts hof had hem zondere enige beperking zijn vrijheid hergeven. Men had ook de hech tenis kunnen schorsen en bijv. de bepa ling kunnen maken, dat M. zonder stemming het land niet mocht verlaten. Het hof achtte echter kennelijk geen ont vluchtingsgevaar aanwezig. M. wordt, evenals zijn twee mededirec teuren. omkoping, subsidiair medeplich tigheid daaraan, ten laste gelegd. De re ferendaris Van der G.. die valse z.g. der- delandenverklaringen heeft afgegeven, wordt er van beschuldigd als ambtenaar steekpenningen te hebben aangenomen. Ook in de civielrechtelijke sector is er Inmiddels van activiteit sprake De Euro pese gemeenschap voor kolen en staal heeft namelijk de Hansa. de Duitse maat schappij, die van de op grond der ver valste verklaringen goedkope hoeveel heden schroot heeft geprofiteerd, aange sproken voor een bedrag van f2.100.000. Dit is het bedrag, dat de EGKS op grond van de verklaringen teveel heeft uitbe taald. Er was reeds beslag gelegd op een banktegoed van de Hansa in Nederland. Deze vertegenwoordiger voor België Nederland van de Hansa meent Over nog geen twee weken begint de lente, maar het is i nog hartje winter. Een v rassing voor de wintersport liefhebbers, die hun hart op halen op de Blinckert bij „Kraantje Lek" in Overveen. Nationale unie Salarisverho ging is te gering De Nationale unie heeft In een telegram aan de regering geprotesteerd tegen de naar haar mening te lage salarisver hoging voor de lagere en middelbare ambtenaren. eis en vordert weer teruggave mi9sieloon van haar inmiddels ontslagen vertegenwoordiger. Ook van de Zeeuwse metaalmaatschappij meent zij nog geld tegoed te hebben De Hansa heeft thans toegestemd in een z.g. bankgarantie van f 175.000 zodat het beslag kan worden opgeheven Men hand haaft echter onverminderd zijn eisen. De garantie is slechts gegeven om geen on- melijk i nodige stagnatie in andere transacties nog op een dergelijk commissieloon aan-1 veroorzaken. De rechter zal moeten be- spraak te kunnen maken De Hansa be- slissen of de vordering van de oud-ver- strijdt echter de rechtmatigheid van deze tegenwoordiger terecht la Ingesteld. Strauss in Amerika Bonn kan troepen V.S. niet missen De Amerikaanse troepen in West- Dultsland zullen nodig zijn, zolang de Russische dreiging blijft bestaan. Aldus verklaarde de Wcstduitse minister van defensie, Franz Josef Strauss, vanmorgen In Washington. HU zinspeelde erop, geen bezwaar te zullen maken tegen de aanleg van Amerikaanse raketbases in de Bonds republiek. weerd. dat een aantal landen, aangesloten bij de ZOAVO rechtstreeks hulp biedt ■an de tegenregering op Midden-Sumatra. in de vorm van wapens en geld De Ameri kaanse zevende vloot en de Britse vloot, aldus Tass. houden grote manoeuvres om druk op Indonesië uit te oefenen. Ook worden de koloniale mogendheden ervan beschuldigd westelijk Nieuw-Gol- nea als militaire basis te gebruiken. Nieuw-Guinea, aldus de Russische ver klaring, is in deel van Indonesië, dat „onrechtmatig" door Nederland wordt vastgehouden. De westelijke agressieve kringen, gaat Tass vérder, willen de gebieden van do Aziatische leden van de ZOAVO maken tot bruggehoofden, waarop onvermijde lijk de vergeldingselagen tegen de aan valler zullen komen- Ten slotte waar schuwt het Kremlin, dat de uitvoering van de plannen om de ZOAVO te koppe len aan de NAVO en het Pact van Bag dad, de ZOAVO zal veranderen in een „aanhangel van het agressieve NAVO- pact". W" ertsen als wij langs Jezus9 lijdensweg De Griekse vrouw Toen antwoordde Jezus en zeide tot haar: „Vrouw, groot is uw geloof, u geschiede gelijk gij wenst Mattheüs IS ven 28 TIE BIDT, ONTVANGT zo heeft lijk last HU haar weten dat «U. een Jezus beloofd. Maar hoe kan het heidense vrouw, wel het allerlaatst in dan, dat zo dikwijls de hemel voor aanmerking komt om geholpen te wor. ons gebed gesloten l(jkt? Dat er geen den. antwoord, laat staan verhoring schijnt u komeD? v QOK DAARDOOR geraakt ze niet Een heidense yrouw. Syrische vnn he' ™ld En selts geboorte en gehuwd met een Griek, het grove woord gebruikt komt tot Jcsos. Ze komt om deeettdo «•J»*™ v" dl« roden nl. de mee.te mensen lot Jesoe Pleten te betitelen: honden komen: ee liet geen uitweg meer uit d*° h"" entwoord haar moeilijkheden. Ze heelt een k1"'" ■°«k,dc honden eten Immers dochtertje dat door de duivel bezeten .van, d® kruimels die vallen van da ls. Ze heeft er waarschijnlijk al alles afel van hun meestera- aan gedaan, wat ze doen kon. En nu Dan heeft ze ««wonnen. Haar gebed ls Jezus, van Wiens wondermacht ze wordt verhoord en haar dochter is gehoord heeft, haar laatste hoop. van dat uur af ««neicn. De duivel Maar Jezus geeft haar niet eens ant- di« boz" had gnomen van het kind, woord. Ze blUft aandringen, zo aan- heeft verloren tegen het geloof van dringen dat de discipelen zich ge- de "noed«r- geneerd voelen en haar willen weg- Wie bidt ontvangt maar dan bid- sturen. Dat laatste doet Jezus niet, den zoals deze vrouw deed: uit een maar HU holpt haar evenmin. Duide- vol-gelovig hart Munitietrein vrijgegeven dert enige tUd meer uit Marokko ei glers dan uit Tunis. De besprekingen, die FrankrUk met Marokko voert over legering van de Franse troepen In dat land schUnen zich gnnstlg te ontwikke len. Als uitvloeisel daarvan hebben d< Marokkaanse autoriteiten twee treinen met Frans oorlogsmateriaal, die zU se dert de vorige week hadden geblokkeerd, vrijgegeven. De Fransen hadden hen ver zekerd. dat de inhoud slechts voor de In Marokko gelegerde troepen was bestemd- Het Algerijnse bevrijdingsfront (F.L.N. heeft een telegram gestuurd aan de ver gadering van Franse kardinalen en aarts bisschoppen, waarin het Frankrijk ervai beschuldigt de Geneefse verdragen me :n te treden en waarin he4 tegen d< voorgenomen verboden zone langs de Algerijns-Tunesische grens protesteert. Van zijn kant kondigde Frankrijk bij monde van premier Felix Gaillard aan nemens te zijn voor het eind var het Jaar verkiezingen in Algerije te or ganiseren. ten einde „In een democra tisch bewind eenheid tussen de Europea an en de Mohammedanen te scheppen' De reacties od het Franse plan voc :n defensief en economisch verdrag tus- tn de landen aan het Westelijk deel van de Middellandse Zee zijn niet ongunstig TUNIS: zeer gereserveerd. Zo'n ver drag is wellicht mogelijk, maar pas als de Frar.se troepen uit Tunesië ver trokken zijn en de vrede in Algiers ls hersteld. TNe Amsterdamse zeeverkenners zUn ernstig gedupeerd door de brand, die in de nacht van zaterdag op zondag een botenhuis aan de Amstel bij de Utrechtse brug te Amsterdam in de as legde. Twee houten loodsen brandden volkomen af en betekent voor de zeeverkenners een scha de van zeven i acht mille. De verslagen jongelui gingen niet bij de pakken neerzitten, maar brachten hun verbrande (zelf gebouwde) waterscootei naar de stand op de watersporttentoon stel lang HdBwa, waar zij van de bezoekers financiële steun vroegen in hun moeilijke tijd- Volgens de eerste berichten was deze op roep met tevergeefs. De oorzaak van de brand is niet bekend, maar de poWtie stelt een onderzoek Zij vindt het namelijk verdacht, dat ddt het tweede afgelegen botenhuis van de padvinders is. dat binnen een week af brandde. Een week geleden namelijk werd een troephuis aan de zuidelijke wan- ielweg in het Amsterdamse Bos een proo" van vlammen. MANILLA: het Franse plan zal mis schien deze week onderwerp van be spreking uitmaken tussen de minis ters van buitenlandse zaken va westelijke grote drie, die daar toeven voor de vergadering var ZOAVA-raad. MADRID: de Spaanse pers heeft haar Instemming betuigd met de Franse voorstellen, maar merkt op. dat eer dergelijk denkbeeld al zes Jaar ge leden door Franco is geopperd. ROME: het ministerie van buiten landse zaken van Italië juicht d« Franse voorstellen in principe toe. maar wil geen landen, die aan d« Middellandse Zee grenzen, in het bij zonder Turkije en Griekenland, uit sluiten. HET WEER IN EUROP4 geh. be» r» be» pootsoeeui De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enkele sneeuw buien en hier en daar mist. maar ook verspreide opkla ringen. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Vannacht op da meeste plaatsen matige vorst, morgen overdag temperatu- het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 11 maart: Zon op 7.05, onder 18.36; Maan op 1.09, onder 10.06. (Van onze weerkundige medewerker) IN DE afgelopen nacht en ook heden- morgen was Zuid-Holland niet alleen het koudste plekje van Nederland maar ook vrijwel van Weet- en Midden-Europa. Op de vliegvelden Valkenburg bjj Leiden en Ypenhurg bij Den Haag daalde het kwik tot min 11 graden Celsius en op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam tot min 10 gr. C. Een zo lage temperatuur was )n Zuid-Holland zo laat in maart in deze eeuw nog niet waargenomen. De record laapste temperatuur voor maart werd hier op 8 maart 1947 gemeten en bedroeg min 12 gr. C Deze bijzonder lage temperatuur vindt zijn oorzaak voornamelijk in de aanwezig heid van een laagje sneeuw dat elders In ons land wordt gemist. Hierdoor ontstaat er een sterke uitstraling waarbij vanmor gen op uitgebreide schaal een vrij dichte mist voorkwam. In dit winterse weertvpe zal de eerste helft van deze week nog vrijwel geen verandering komen. Dit weer is vooral nadelig voor veel tuinders en boomkwe kers die onze provincie telt en die graag met de voorjaarswerkzaamheden aan de gang willen. Ook in de komende nacht is weer matige vorst te verwachten en er bestaat een kans op enkele verspreide sneeuwbuien Dit winterse weer is een nasleepje van de kou die Scandinavië de laatste weken treft l| binnenveringbed i1

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1