ïlieuure £eihsrl)e GTourtml r/ PACT VAN NOORDAFRIKAANSE LANDEN EN FRANKRIJK Als aanvulling van de N.A.V.O. Plan voor oplossing van de Algerijnse kwestie Verkiezingsborden worden in Amsterdam vernield Niet praten over de Duitse hereniging Schat (oude muilten) bij Barneveld opgegraven Kloof tussen Sukarno en Hatta niet gedempt Li 1 dl! uil; ZATERDAG 8 MAART 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11205 Directie: O IE M EB Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER Chef-red.: H. W J BNSERINR CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tanhW5tir1j is abfMfuftt myo ia tegljenspoff* In dichte sneeuwstorm op zoek naar vliegtuigjes Zie pagina 5 Een verrassende verschijning op de May fair NOEBAR GOELBENKIAN heeft zijn zin: hij rijdt sinds donder dag door het drukke Londense stads verkeer men een voertuig, dat geen vergelijkingsobject bezit, maar dat wel de aandacht trekt van iedere Londenaar en vreemdeling. Het is zoiets als een supertaxi, maar dan heel extreem gebouwd, een tikkeltje ouderwets als men wil, maar met een overdadige luxe. En met een open „bok". Nodbar is de zoon en erfgenaam va onHajngs overleden oHiomaignaait Cal oust a Goeillbenkian De jonge mulitimiljonaiir had de gewoonte zich door de Britse hoofdstad te verplaatsen in een enorme Rolls Royce. Dajt wil zeggen: hij liet rich verplaatsen door een chauffeur in' (minstens gouden uitmonstering. Maar het gebeurde nogial eens. dat zijn Rolls Royce „klem" reed in het drukke keer. Nog meer verdroot Noebar, dat de kleine Londense taxi'6 kringetji draaiden om zijn grote „slee" en h zodoende zijn chauffeur steeds moeilijker gingen ma-ken De „Oliejongen" heeft er nu wat op ge vonden: hij kocht een oude taxi. sloopte er all«6 af wat hem niet aanstond (en dat was nogal wat) en liet de Rolls Royce fabriek volgens de echte miljo- nadrsstijl wat passende luxe in en het vehikel fabriceren. Op een paar pond hoefde hij ten slotrte niet te kijken. Zo verscheen hij dan op het deftige May- fair met wat genoemd zou kunnen wor den een .«multamiljanaireprivésuper- taxi", compleet met koperen rijtuiglan taarns en een chauffeur (natuurlijk in een zeer opvallend uniform) op de open „bok". Achterin zat het heertje (het dure heertje mogen we wel zeggen) zeil met een orchidee in het knoopsgat en een tevreden gilimlaah op het gezicht. Zijn voornemen was geslaagd Niet alleen aan de buitenkant vertoont de super taxi „enige" luxe: het interieur mag er ook zijn. Het herinnert aan de tijd van de deftige equipages. De stof fering van de zitplaatsen is uitgevoerd dn donkergroen en de hoeken van de kussens zijn afgezet met kant. Er is prachtig paneelwerk en een koperen klok. Een leeslamp ontbreekt niet. Bo ven de chauffeureplaats is een 6chuif- dak aangebracht. „Ik wilde gerief en doelmatigheid." zei Goelbenkian, toen hij zijn met geel ge plakt snijwerk versierde „wagen" aan het verraste pubhek toonde, „en men heeft mij verteld, dat deze taxi'6 een mensenleven meegaan." Dat mag dan ook wel voor 3000 pond oftewel 31700 De Griekse Neptunia vroeger onze Indiëvaarder Johan de Wit en nu op weg naar de sloop in Rotterdam is gister middag losgetrokken van de grond bil Hoek van Holland, waar deze 15.000-ton- ner 's morgens was vastgelopen. Het schip is zwaar gehavend, wès dat trou wens al, omdat het met grote lekken en zware slagzij vier maanden lang op de Ierse kust had gelegen. Zeven sleepboten waren in de sneeuwstorm uitgevaren om assistentie te verlenen. Toen het water een paar decimeter steeg, schoof het schip plotseling geluidloos van de zandplaat af. De' slepers brachten het naar Schiedam. het westelijk Middellandse Zee-gebied diplomatiek benaderen voor het sluiten van een economisch en defensief verdrag. Dit verdrag heeft premier Gaillard gisteren bij de behandeling van de defensiebegroting in de Natio nale Vergadering een natuurlijke en noodzakelijke aanvulling van de N.A.V.O. genoemd. Het Franse plan moet als een reactie gezien worden op het voorstel van de Sultan van Marokko een landenfederatie van Marokko, Tunesië en een onafhankelijk Algerije te Frankrijk heeft de volgende redenen voor het sluiten van een verdrag tussen de landen, die rond de westelijke Middel landse Zee liggen: 1. Het Pact zal een oplossing betekenen van de Algerijnse kwestie. 2. De verdragsorganisatie kan een tegen wicht vormen voor de Egyptisch-Sy- rische Unie, welke Unie steeds meer onder Russische invloed komt. Het ligt in de bedoeling van Frankrijk de defensie-gemeenschap te verbinden met de N.A.V.O. De economische gemeen schap zou Frankrijk en Noord-Afrika moeten omvatten. Ook met Tunesië zal over het plan gesproken worden zodra dit land bereid is de onderhandelingen te Vertrouwen Het resultaat van het debat was, dat de Franse Nationale Vergadering haar ver trouwen uitsprak in Gaillards plannen de se militaire macht in Algerije te andere posten op afgelopen z de militaire begroting. De uitslag van de stemming was 286 tegen 147. Verscheiden afgevaardigden protes teerden tegen de bezuinigingen op de gel den voor de luchtmacht, marine en vlieg tuigindustrie. Maar Gaillard hield vol, dat het niet mogelijk was verder te gaan dan het gestelde plafond en niet gewenst de Franse economie verder te belasten. Bin nen deze mogelijkheden, aldus Gaillard, moeten wij absolute voorrang geven aan de pacificatie van Algerije In F.S. 5 miljoen werklozen De Amerikaanse regering zal de vol gende week bekendmaken, aldus wordt uit welingelichte bron vernomen, dat het aantal werklozen in een maand tijd met 600.000 is gestegen en nu in totaal meer dan 5.1 miljoen bedraagt. Dit is het hoog ste aantal werkloozen dat in Amerika de jaar is voorgekomen. Vijf verstekelingen op de Grote Beer De Grote Beer is gisteravond met 795 passagiers (790 repatrianten en vijf ver stekelingen uiit Soerabaja io Amsterdam aangekomen. Het komt maar zelden voor. dat er op een schip zoveel verstekelingen zijn. Het waren vier jonge Indonesiërs en een Zuldslaaf. dde al vijf maanden aan boord van de Grote Beer ia, maar bij het horen van het bericht dat zijn vrouw het leven geschonken had aan een dochter, zei hij gaarne naar zijin vaderland terug te wiiMen. Van die 82 repatrianten, die voor eigen huisvesting kunnen zorgen, zijn er gister avond needs 74 van boord gegaan Nu geheel zeker Sjah van Perzië gaat scheiden (Van onze correspondent) BONN zaterdagochtend De geruchten, die in West-Duitsland al geruime tijd de ronde deden, blijken waar te zijn: het in 1951 gesloten sprookjes huwelijk tussen de Sjah van Perzië en keizerin Soraya die sinds ongeveer twee weken bij haar vader in Keulen verblijft zal worden ontbonden. De scheiding zal echter pas over een week of acht worden bekendgemaakt; dan is de Sjah n.l. van een bezoek aan Amerika ln zijn land teruggekeerd. De laatste dagen zijn in Keulen be sprekingen gevoerd tussen de keizerin, haar ouders (haar moeder is een Duitse van geboorte en haar vader is Perzisch ambassadeur in de Bondsrepubliek) en senator Assaad, een speciale afgezant van Sjah Reza Pahlevi. De senator trachtte tot overeenstemming te komen door de kei zerin te winnen voor het plan om de Sjah als Mohammedaans vorst een twee de huwelijk te laten sluiten, waaruit mo gelijk een mannelijke troonopvolger zou worden geboren. Zijn huwelijk met kei zerin Soraya is naar men weet kinderloos gebleven. De keizerin weigerde echter hiermee akkoord te gaan Zij gaf de voorkeur aan een scheiding. Keizerin Soraya schijnt zich de laatste jaren door haar westerse opvattingen de antipathie van de society- kringen in Teheran op de hals te hebben gehaald en een moeilijke tijd te hebben gehad. COMMUNIST BESCHULDIGT K.V.P. Luirink heeft in de Amsterdam se gemeenteraad gesproken over de schendingen en diefstallen van ver- WALRUS EN ZEELEEUW NA EEN LANGE REIS TERUG Ruslands premier optimistisch TTET GESPREK over het eventueel hou- A den van een topconferentie is voort gezet. De Russische premier Boelganin schrijft aan de Amerikaanse president Eisenhower, dat overeenstemming kan worden bereikt over vraagstukken als het afzien van het gebruik van kernwapens, het staken van de atoomproeven en do instelling van een atoomvrije zone in Midden-Europa. De Russische premier verzwijgt echte: dat Amerika deze kwestie koppelt aan andere problemen, die tegelijk om een oplossing vragen. Bijv.: de instelling van een atoomvrije zone kan niet los worden gezien van een hereniging van Duitsland Maar ook in zijn laatste brief wil Boel ganin nog niets weten van deze hereni- Ambtenarencentrum is niet tevreden Naar aanleiding van het communiqué over de vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg In ambtenarenzaken van 6 maart, waarin medegedeeld werd dat overeenstemming werd bereikt over een aantal salarismaat regelen voor het overheidspersoneel, wordt ons van de zijde van het ambte narencentrum medegedeeld, dat deze cen trale de salarismaatregelen onvoldoende achtte en derhalve in bedoelde vergade ring heeft verklaard, dat ze voor haar onaanvaardbaar waren. ging. Wel wil hij een vredesverdrag met de twee Duitslanden sluiten. Hiervooi voelt de Westduitse regering niets en toen de inhoud van de laatsie oriel van Boel ganin bekend werd, haastte men zich in Bonn te verklaren, dai alleen een vredes verdrag met een herenigd Duitsland ge sloten kan worden. Boelganin heeft verder de volgende punten voor de agenda van de eventuele topconferentie opgegeven: Het verbod van het gebruik van de kosmische ruimte voor oorlogsdoeleinden, opheffing van militaire bases buiten eigen land; niet-aanvalsverdrag tussen N.A.V.O. en het Pact van Warschau; mindering van de buitenlandse troepen in Duitsland en andere Europese landen, uitbreiding van de internationale handel het staken van de oorlogspropaganda, vermindering van de spanning in het Na bije en Midden-Oosten. Lucht de filé van 84 straaljagers De Koninklijke luchtmacht zal op de dag van de aankomst van koningin Eliza beth in ons land (dinsdag 25 maart) met 84 straalvliegtuigen een défilé houden boven het punt waar het Britse konink lijke jacht Britannia zal worden gemeerd. Gedurende het verblijf van het Britse vorstenpaar in ons land zal een tweeper soons Meteor straalvliegtuig van de Kon Luchtmacht ten behoeve van de hoge be zoekers een geregelde luchtverblnding onderhouden tussen Nederland en Enge land. o.a. voor het overbrengen van per soonlijke post. Vier en een halve maand heb ben de onderzeeboten Hr. Ms. Zeeleeuw (rechts) en Hr. Ms. Walrus in de Caraïbische Zee gevaren. Als een der Neder landse bijdragen aan het geo fysisch jaar zijn aan boord van de Walrus zwaartekracht metingen verricht. Dat lijkt erg theoretisch, maar is in feite zeer belangrijk voor de kennis van de aardkorst. Gisteren hébben de schepen (zie foto) bij de thuishaven te Rotterdam afgemeerd. TREINBOTSING IN BRAZILIË B(j een voorstad van de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro z(jn gisteren drie treinen met elkaar ln botsing ge komen. Vijftig mensen hebben volgens de laatste berichten b(j de ramp het le ven verloren. Er zijn geen officiële mede delingen verstrekt. Bijzonderheden zjjn moeilijk te krijgen omdat de telefoon verbinding met het gebied waarin het on geluk gebeurde, is verbroken. GLADHEIDtwee doden op de weg Twee doden heeft gisteren de plotse linge gladheid op de weg geëist. Op de rijksweg bij de legerplaats Kamp Crailo (Laren) botsten twee auto's tegen elkaar. De 37-jarlge E. Annema uit Putten op slag dood. Op de weg IJzendijke-Philippine slipte de wagen van G. J. Reeuwijk uit Terneu- zen en kwam in volle vaart tegen een boom. De 36-jarige bestuurder was op slag dood. Hij was veertien dagen geleden uit Indonesië gerepatrieerd. Zijn vrouw kreeg een shock. Hun zoontje werd ern stig gewond; voor zijn leven wordt ge vreesd. De bond van Nederlandse margarine- fabrikanten is voornemens in het pro- duktschap voor margarine, vetten en oliën zich te verzetten tegen menging van garlne met boter. Men verwacht geen mindering van de boteroverschottcn, doch integendeel het overgaan van botei bruikers op melange. Ook meent met de melange een stap terug betekent in de ontwikkeling waarhij boter en margai als op zichzelf staande produkten worden beschouwd Bij graafwerkzaamheden tussen Barne veld en Achterveld heeft men een oude aarden pot met een kleine 250 gouden zilveren munten, waaronder veel buiten landse, gevonden. Voor onderzoek zijn de munten naar het koninklijk penningka binet in Den Haag gebracht. De munten dateren waarschijnlijk uit de 13e, 14e en 15e eeuw. Ze waren verpakt in zakjes, die goed intact waren gebleven. Uit de dikte van de munten leidt men af, dat ze vóór de 15e eeuw geslagen moeten zijn. want daarna werden ze dikker. Ongeveer 75 Jaar geleden heeft men in deze buurt ook een dergelijke vondst ge daan. Men vond toen 2023 gouden mun ten, waarvan maar een klein deel be waard Is gebleven, de rest werd omge smolten. Met de huidige vond6t zal het waarschijnlijk anders gaan. Van de opbrengst van de schat, die nu gevonden is, komt vermoedelijk de helft toe aan de vinder, de heer Mulder uit Ermelo en de andere helft aan de eige naar van de grond, de heer A. Klomp. kiezingsborden. Hij zei, dat er de af gelopen nacht een groot aantal ver- kiezingsborden was vernield of ge stolen. Een was zelfs in een geblin deerde auto weggevoerd. Maar er was geen bord van de K.V.P. bij. Hoewel de burgemeester enkele dagen geleden krachtig politieoptreden toezegde, is daarvan volgens de heer Luirink niets gebleken. Hij noemde een geval van ver nieling, waarbij de bemanning van een in de buurt staande politiewagen eerst op trad, nadat voorbijgangers hadden ge waarschuwd. De communistische spreker zei, dat de K.V.P. en de geestelijkheid aan deze ver nielingen schuldig waren. Hij zei, dat jon geren van rooms-katholieke tehuizen onder leiding van volwassenen optraden. „Daarom hebben wij besloten de eigen mensen van de partij op te roepen óm de borden te verdedigen", zei hij. De burgemeester zei, dat de politie in derdaad tegen de baldadigheid zal optre den, maar „ook tegen u, als u de.zaak in eigen hand neemt en ingaat tegen de openbare orde". Hij deelde nog mee, dat borden van alle politieke partijen waren vernield. De politie heeft enkele daders betrapt. Mensen als wij langs Jezuslijdensweg Mattheüs En leert wat het betekent: barmhartigheid wil Ik en geen offeranden; want Ik ben niet gekomen om rechtvaardigen te roepen maar zondaars Mattheüs 9 vers 13. A LS Mattheüs ln zijn evangelie de T^R moet ongetwijfeld Iets Mn voor- namen opsomt van de twaalf afgegaan «Un. Op s(jn minst moet apostelen, zet hü achter z(jn eigen Mattheüs al veel gehoord hebben van naam het beroep dat hü voordien uit- deze Jezos, Die de zonden vergeeft. En oefende: Mattheüs de tollenaar. En ook dat „opstaan cn Hem volgen" het ls alsof men daarin de verbazing bljjkt men niet helemaal letterlijk te hoort doorklinken: Ik, Mattheüs. de moeten opvatten, want Mattheüs biedt tollenaar, een der zeer verachten en eerst nog een maaltUd aan Jezus en zeer gehaten onder de Israëlieten ZUn discipelen aan, en hü nodigt daar toch een discipel, toch een apostel! ook zjjn collega's bü uit. „Vele tolle- De wüze waarop Jezus hem binnen naars en sondaara kwamen en lagen die kring riep, ls ook verbazingwek- mede aan kend. De Heiland loopt ln Kapernaüm Natuurlijk maken de Farizeeën daar langs het tolhuis waar Mattheüs zit- aanmerking op ze worden wegge- ting houdt om belasting te innen voor stuurd met de boodschap: „Ik ben de viervorst Herodes. Een goed baan. niet gekomen om rechtvaardigen te tje, want het huls ligt aan de heirbaan roepen, maar zondaars." van Damascus naar Egypte. Jezus ziet De tollenaar, de zondaar, die bidt: Mattheüs en zegt alleen maar: „Volg „O God, wees mU zondaar genadig", MIJ". En zonder aarzelen geeft de tol- die vindt Jezus. En dat bereikt do Fa- lenaar aan die uitnodiging gehoor, rizeeër, de man die het zo goed met „HU stond op en volgde Hem." zichzelf getroffen heeft, nooit Reeds landing op Sumatra? TN DJAKARTA gaan geruchten, dat de troepen van de centrale Indonesi- sche regering in Sumatra zouden zijn geland, aldus A.P., maar de chef staf van het leger, generaal-majoor Nasution, weigerde zich hierover uit te laten, toen hij na een bezoek aan Makassar te Djakarta terugkeerde. Vol gens A.P. nemen de aanwijzingen toe, dat de centrale regering zich op maakt af te rekenen met de tegenregering. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de voorstanders van geweld het althans voorlopig gewonnen hebben van de gematigden. Hierin moet de reden gezocht worden, I De directeur van de Caltex. H. Arnold aarom gisteren op het laatste ogenblik jr, is te Djakarta aangekomen, om met de de bespreking tussen Sukarno en Hatta regering te spreken over de uitbreidings plannen bij Pakan Baroe in Midden- Sumatra. die 50 miljoen dollar zullen afgelast werd. Enige uren hierna deed Nasution een beroep op het Oostindone- iische commando, om persooniyke gevoe- ens op zü te zetten en de eendracht in de strijdkrachten te handhaven. Eerder reeds had de chef-staf van de luchtmacht, Suryadarma een mobilisatie aangekon digd van alle Indonesiërs die een vlieg- opleiding hebben gehad. Wie de order niet opvolgt, zal als deserteur beschouwd orden. Een lüst van namen der opgeroe- enen zal worden bekend gemaakt. Zü tl de namen van de niet-militaire leden an vliegtuigbemanningen bevatten. Struikelblok De regeringswoordvoerder Ganis Har- ►no ontkende, dat de besprekingen tus- :n Sukarno zouden zijn afgebroken of mislukt, doch zeide, dat de belangrijke politieke kwestie zorgvuldige 6tudie rijp overleg van Sukarno vergt. Ervaren politieke waarnemers echter delen mede. dat Sukarno vast blijft houden standpunt, dat de communisten t gering vertegenwoordigd moeten zou het grote struikelblok de samenwerking met Hatta. Voorts Sukarno bijna in alle opzichten met Hatta overeenstemmen, behalve liens verlangen, dat er amnestie wordt erleend aan de leiders der tegenrege- ing. De radio's van de centrale regering en an Padang voeren een ooriog met woor- ,en. waarbij Djakarta de opstandelingen beschuldigt van roof van geld. genees middelen en medisch personeel. De tegen regering heeft de hoogwaardigheidsbe kleders der centrale regering aange spoord de leden van het kablnet-Djuanda te arresteren. Te Singapore zijn gisteren twee schepen t Padang aangekomen, die aan de blok kade zijn ontsnapt, namelijk de 5000 tons Paloma en een klein Sumatraans schip, die 720 ton rubber vervoerden. De Indo nesische torpedobootjager Gadja Mada had het vuur geopend, toen de Paloma 's nachts uitvoer, maar vervolgde het schip niet. De Paloma werd niet ge- Indonesië in Genève Vrijheid ter zee maar „aangepast" Op de internationale conferentie ove het zeerecht in Genève heeft de Franse vertegenwoordiger het al eerder door Ne derland uiteengezette standpunt verde digd, dat de breedte van drie mijl eer redelijke basis is voor de bepaling van de territoriale wateren. Geen enkele staat kan, aldus de mening van Nederland er Frankrijk, door een eenzijdige verkla ring zijn soevereiniteit over zee uitbrei den. De Nederlandse afgevaardigde, prof. J. W. H. Verzijl. verklaarde dat het door eenzijdig besluit uitbreiden van d< maritieme soevereiniteit van verschillen de landen, andere staten niet kan ver plichten zich daaraan te houden. De Indonesische vertegenwoordiger ver. klaarde dat zijn regering de vaststelling van een uniforme grens voor de territo riale wateren wel wenselijk acht, maai de toepassing daarvan onder alle om standigheden, houdt naar haar mening gevaar in. Uniforme begrenzing, zon der inachtneming van geografische om standigheden en economische en veilig heidsbehoeften van bepaalde landen zou geen rechtszekerheid scheppen De afge vaardigde wees voorts op het verlangen om levende bestaansbronnen voor de kust te beschermen. Indonesië zou de vrijheid van scheepvaart willen erkennen, maar het wil deze aanpassen aan de moderne behoeften. Het wil ook geen twijfel laten bestaan aan het recht van „onschuldige doorvaart". De gedelegeerde betreurde het dat geen regeling tot stand is geko men voor de begrenzing van de territo riale wateren rondom de archipel. Vorst neemt toe (Van onze weerkundige medewerker yoORAL IN ZUID-HOLLAND en Bra bant vielen gisteren tal van regen- hagel- en sneeuwbuien. Zo werd op het vliegveld Ypenburg vanmorgen 13 mm en te Eindhoven 10 mm neersla? gemeten. De temperatuur daalde vanmorgen ook in onze omgeving tot twee graden onder het vriespunt, maar tijdens het week einde zal met een noordoosten wind nog Iets koudere lucht uit Scandinavië ons land binnenstromen. In Zweden komt nog 20 graden en in Denemarken van morgen plaatselijk tien graden vorst voor. In de komende nacht zal in een groot deel van ons land de temperatuur tot vier d zes graden onder het vries- ount dalen. Wel wordt er drogere lucht aangevoerd, zodat wij niet veel sneeuw meer verwachten maar wel flinke opkla ringen. Toch zal de zon ook zondag er niet in slagen de temperatuur belang rijk boven het vriespunt te doen stopen. Het laat zich aanzien dat dit echte win terse weertype zeker nog tot begin vol gende week zal voortduren. De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaat- seiyk enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Vannacht lichte, plaatselijk matige vorst. Morgenmiddag temperatuur iets boven het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 nar). op 23.58, onder 8.44. 10 maart zon op 7.08. onder 18.34, maan op onder 9.22. HET WEER IN EUROPA t Stockholm lew. NNO l windstil -21 0 -19 0 kopeah. licht geh. NO 9 N 5 NW 2 -8 0 -7 I -1 5 1 2 Brussel Parijs half bew. geh. bew. N 2 WZW 4 WZW 4 W 6 -3 2 1 1 -1 0.4 1 1 Bordeaux onl hew. NNW 3 -3 01 -0 1 ïeHijn oc ZW 6 -3 0 ZUr?ch°° •oeêut touJ WZW 3 WZW 4 -3 1 -3 0.2 -ocaroo OW. ont W 3 O 1 -2 0.1 -0 0.1 zT ew W 6 0 0.1 -0 0.3 MaUorca geh. bew. WNW 9 lil 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1