r n Nederland deed pionierswerk FUDDINGVLOOT - MOEILIJKE KEUS- ZONDAGS BLAD jliemuf Ccihsrfjc (fiournnl ZATERDAG 8 MAART 1958 de wieg van de radio-omroep Eens lekte het dak en werkte de zanger onder een parapluie Draadloos? Dat woord was in 1896 zelfs door de rapste intelligenties niet aanstonds te verstaan. De essence van de telegrafie, het verreschrijven, was im mers de draad. Het was of men sprak van een bloedeloze mens. Om een weg af te leggen, die een gewilde oor sprong en een gedwongen bestemming Philips' had, moest die weg er toch tastbaar zijn! Die weg was de draad. En toch, de jonge Italiaanse ingenieur Marconi bewees dat het ook zonder draad kon. Op 12 december 1898 demonstreerde hij zijn apparaten in de Toynbee Hall te Londen. Om aan te tonen dat er geen „dubbele bodem" in het spel was, droeg Marconi de ontvangerdoos de zaal rond, terwijl een bel luidde, zodra van de zender elektrische impulsen uitgingen. s het voorspel van een fa Pnerende historie: die van de I dio. Ook voor ons land. Want zeevarende natie als de Nederland- totten". Of hoe de „indianen" hard- Het eerste nekkig het middenveld beheersen dioconcert! Juni en de „filistijnen" voor het doel falen met hun schot. En de indivi- •eten dat de CBS in haar tijd slecht hebben be- duele spelers worden aangeduid ^„,^^3 J- voornamen als Hannes. Bram geschiedenis ,ot of Kees. Wie een kleine bijdrage 1927 herleidt! De proefcon- certen gaan door, en met succes. Op 23 augustus wordt het optreden aangekondigd geïnteresseerd had gelaten. Wel- jn de kosten stuurt, krijgt tijdig een decoderingssleutel toegezonden. Viz Dias ziet nog veel meer in de radio. Als eerste pers bureau ter wereld begint zij een radiopersdienst. Als deze op 21 februari 1922 wordt ge Nederland staat in het begin van de twintigste eeuw bij de be studering en toepassing van de radio vooraan. Al in 1902 wordt een draadloze verbinding tot stand gebracht tussen Hoek van Holland en het Lichtschip Maas. In 1904 komt Scheveningen-haven gereed. |^ET hooglied van de arbeider "olijk ranger ietl V strooplikkende moralisten hebben nd verbreid dat dit lied een juichzang is, zo opklinkt na een jachtfilml Geloof die ringelrije- 1 als valszingers in melodie en toon. Het hoog- ordt gezongen door zweetdruppels op gefonste gedoofde sigarettenstompjes. Het klinkt achter lied vi voorhoofden en door «aemgeknepen lippen en uil wijdgeopende ogen die te laat in de nacht ovei te veel paperassen glijden. Het hooglied van de arbeid, hoort U, word' vaak gezongen met een brok van teleurstelling in de keel en met gebald* bij de ooghoeken en chefs worden soms erdoor misvormd tot fluitketels van binnen koken en van buiten fluiten. gelegenheid van dit soneel aangeboden. Een geschiedenis vai veertig bewogen jar landde bij de huidige het openi „jn gelvkwenen yv, 1 later jaren beroemd om zijn de Britse premier Lloyd George feilloze service. Datzelfde jaar krijgt de Marine de Dienst der Draadloze Telegrafie. En in 1905 gaat het Leger mobiele radioveld- stations beproeven. In 1909 spreekt Marconi in Den lijkheid een elektrische piano is. en dat de „heer" Pen zijn naam te danken heeft aan dë afkorting van de leverancier der energie: het heimtaal te gebruiken Dus be- Provinciaal Elektrisch Bedrijf paalt men, dat wie de afgeluis terde berichten publiceert, daar voor moet betalen. Slimmerds die menen dat zulks moeilijk uariM,u ^ltu Haag. Dan reeds gaan er stem- ^an worden gecontroleerdko- ^SF. jjet is noodw men op om een radioverbinding tot stand te brengen met Neder- landsch Indië! Maar dat zal nog een poosje duren... Op 16 september zingt de Haag bariton Nico de Rop voor de alweer bedrogen uit, want het regenwater lekt door het 'dak t toe zend Vaz Dias een m:iJ gefingeerd bericht uit De be de houten ..studio". Tijdens het zingen van het Lied aan de talende abonnee, zijn daarvan ^n^nitj^bamer. houdt per circulaire tevoren op ie ^t°Srf|Pva„ de eange'r. Want de Eerste Wereldoorlog hoogte gesteld. breekt uit. Nederland is neutraal, en Marconi's internationale maat schappij, de SAIT, kan Nederland maar slecht bedienen. Onze re ders zetten zich rondom de tafel. Een nationale maatschappij wordt hnte^pn86^ geboren: Radio Holland, minderheid aan aandelen voorMar- Dageraad Stoel.... JHHHi- de ra dio-omroep. Intussen boekt de Hil- fabriek successen met de radio in duik- Later zal iemand voor de NSF- microfoon opmerken: „Luiste raars, het gekraak dat u hoort, Dr. H. Colijn heeft in zijn functie tan minister-president reeds in de pioniersjaren van de radio-omroep het grote belang van het nietnve communicatiemiddel ingezien. Vaak sprak de premier via de microfoon de Nederlandse bevolking toe. eerste maal dat een minister voor de radio spreekt. Dat is. in 1924. dr. H. Colijn. Een der 124 foto's in Vogts boek laat hem zien: dc linkervoet op een stoel, de duimen in de mouwsgaten van het vest, een mysterieuze microfoon in een nogal sjofele NSF-studio. Ter nauwernood is hij uitgesproken, of wedstrijd-spirit ontsteekt en een de telefoons bij de NSF staan wedloop begint met een grimmig- wit-heet om de spreker te verze- heid, waarbij de bestorming van de Bastille tot een de radio gewonnen. Vlak vóór de uitzending had hij nog half verbaasd half teleurgesteld bij de microfoon gezegd: „Is dat alles?" Reclame Omroepreclamc van het zuiver ste water is er dan ook al. Op een druilerige dag raadt de omroeper de luisteraars aan, een regenjas van de firma Zus en zo te kopen. Een andere keer laat een Rotter damse fabriek een boeiende le zing houden over het vervaardigen van suikerwerken onder de Eras miaanse titel Lof i'er Zoetheid. Aan het slot maakt zij bekend dat er voor de eerste vijf luiste raars, die zich aan de fabriek in Rotterdam zullen melden, een versnapering gereed ligt. In een m bruari 1918 ook een fabriek sticht: de Nederlanösche Seintoestellen Fa briek in Hilver- Alle begin moeilijk, maar jonge NSF, huisvest in een de. leegstaande ver ij, is zelfs couveusekindje Alles wat nieuw op radiogebied awordtSer thousiast beproefd: scheepsvonkzen- ders, landstations, waterstandmeters, snaargalvanometers en diathermietoe- stellen (voor me dische doeleinden) oliebranders» pa trijspoorten. ast maschoorstenen, fietsen, maar dan zijn we allang PCGG opgerichte geeft radioconcer ten op kosten van het Engelse blad Daily Mail, dat hiermee de tot standkoming van een Britse radio- omroep wil force ren. Idzerda is dé de radio hoede der Nederlandse radio-ai toestel, de studio En dan brengen de luister vinken even contanten bij elkaar voor een nieuw meubilair, te ont werpen door Dudok... Maar al met al: de Nederland se omroep Is gesticht. Als in maart 1924 de fabrieksmachtiging van de regering bij de NSF binnen komt, heeft men een klein jaar lang zonder vergunning uitgezon den. Ook de overheid doet wel eens sportief een oogje dicht... Met Pasen 1924 gaat voor het eerst de Matthaus Passion uit Haarlem door de ether. Een maand later start Antoinette van Dijk haar kinderuurtje. Nog een maand verder heeft de NSF het eerste eigen omroeporkest: een ue ÜW u u. »j. kapel van tien man, die overdag ij"' ^1' hun broodje verdienen door op de Stermga Idzerda slraathoek'e„ va„ Hilversum te _efzljn st®tlon spelen. Het orkest heet: de Voge laars, doorzichtig pendant op het pas gecreëerde begrip Luistervin- boten enT.wE M «™P lem Vogt zwijgt er in zijn boek bescheiden over, dat hij het was die voor de NSF de radio in een KLM- toestel boven de Noordzee demon streerde, en dat zo overtuigend deed dat de kritische Plesman enthou siast werd De drie jaar oude K.L.M. aanvaardde NSF- radio op haar vlieg- In Den Haag is inmiddels iets merkwaardigs aan de hand; H. H. S. Indië Nog één greep uit de boeiende NSF-historie: de eerste kortegolf- verbinding met Jn- dië. Willem Vog! beschrijft het als of hij-erbij geweest is; welnu, dat is hij vermoedelijk dan ook Een jonge ra diomaniak, R. W. C. baron van Bnet- zelaer, neemt proe ven op de korte golf. Het stoom schip Prins der plan. De „Prins" ontvangt Van Boetzelaers seinen op z'n slofjes. In zekere nacht waagt hij het, 't Indische radiostation Malabar aan te roepen, met het verzoek om indien het dé tekens ontvangt, hiervan de NSF mededeling te doen via Kootwijk Radio. „Boetz" bedoelt het als een grap. Maar laat nu op 13 mei 1925, een week vóór de Prins der Ne derlanden in Priok zou aankomen, de Nederlandse Rijkstelegraaf dienst aan de NSF het laco nieke bericht sturen, dat reeds op 7 mei, te middernacht, de tekens van de NSF uitstekend op Malabar zijn ontvangen en sindsdien gere geld zijn binnengelopen Een knal Met een knal is de kortegolf- verbinding Nederland-Indië een feit. Er is iets tot stand gebracht dat in de gehele wereld aandacht trekt. Een afstand van 12.000 km is in één ruk overbrugd met be hulp van een energie, die niet gro ter is dan die, welke in de huiska mer wordt opgenomen door een elektrisch kacheltje. Twee maanden later wordt in Kootwijk voor de radiover binding Nederland-Indië een dure, energievretende zender voor zeer lange golven (6000 8000 m) in gebruik genomen. Er was jaren aan gewerkt en de bouw had acht miljoen ge kost. De Kamer stelt na het succes van de N.S.F. vragen van de regering. Ten onrechte, want wie had kunnen voorzien dat men zo spoedig op de korte golf zou slagen Maar Kootwijk zwaait diezelfde zomer nog naar de korte golf om Belastin faciliteiten hielpen hem grote rederij op te bouwen NSF alleen verschijnt er op 1 augus- Eindhovense fabrikant Anton Phi- Besprekingen met de regering lips zich in 1923 voor de NSF gaat vangen interesseren. Hij heeft waardering En voor de geïmproviseerde radio- omroep van de NSF. Wat hem hindert is de zwakte van de ont vangst in het zuiden. „Dan komen als geschenk van Philips de roem ruchte „zingende torens": twee zestig meter hoge masten om er de antenne tussen te spannen. De andere uitzendstations sta ken de strijd, ten laatste (sep tember 1924) ook de PCGG. De NSF-zender is nu de enige pala dijn. Al spoedig ontstaan ook ach tereenvolgens de NCRV, de KRO, de VARA en de VPRO. Op Kerst avond 1924 houdt de minister van staat Idenburg de openingstoe spraak voor de NCRV. Van dat ogenblik af huurt zij elke woens dagavond de NSF-zender. Een klein jaar later volgt de KRO op dins- hobby van Duitse puddingprins Oetker lus 1923 een merkwaardige oproep dagavond, nog twee maanden la de Staatscourant: allen, die bitie hebben zich op het terrein van radio-omroep te gaan bewe gen, wordt verzocht zich 1 bepaalde melden. ter de VARA op zaterdagavond. En dan staat de VPRO te dringen om óók al een avond per week. De HDO voelt zich als ..vaste" huur- Boeiend Radio-omroep? Willem Vogt, die het pionieren bij de radio actief tooninhoud Men spreekt echter nog niet radio-omroep, maar van: „zoge naamde broadcasting, waaronder wordt verstaan het verspreiden mededelingen van woord- en ontspannende. de beschikking tweede zender (de NDO) met 'a a ronder .de. VPR° boeiend leerzame, politieke, ethische religieuze aard, bestemd voor al len die daarnaar wensen te luis- x»cw uti iucc teren". Golflengten: 1050 tot 1100 beurszender op te meter. Ideaal! Welnu, 23 kandidaten, onder wie 17 handelaren en fabrikanten, mel den zich aan. Radiofabrieken die zelf omroepzenders ontwikkelen, kunnen alvast een fabrieksmach tiging krijgen. En zo breekt de da tum van zaterdag 21 juni 1923 aan: van halfnegen tot tien uur 's avonds speelt het Larense or kest en zingt mevrouw Anna Het begint met het idee NSF richten. In de zomer van 1921 wordt de Amsterdamse effectenbeurs voorzien van een zender (de an tenne is afgespannen van de toren van de Oude Kerk!) en vijftig banken in den lande ontvangen sneller dan ooit de koersen. Vele aanvragen staan op de wacht lijst... Wie meent, zonder te beta- le'n ook wel van die koersendienst Schlüter-Van de Bruggen te kunnen profiteren, door eenvou- zender van de NSF dig zijn radio op de goede golf lengte af te stem men, rookt een kwade pijp: de koersen worden in codecijfers uitge sproken. Vaz Dias Vaz Dias, voor loper van het ANP, Is er als de kippen b(j om deze beurs zender te huren voor het doorge ven van sportuit slagen aan sigaren winkeliers en dag bladredacties. Al weer in code: de ploegen dragen ver mommingen. Zodat de gewone luiste raar hoort hoe de „negers" optrekken tegen de „hotten- Hilversum. HDO en VARA de eerste houden. De nieuwe zender komt in 1927 ge reed. Nog in dat jaar begint de omroep niet voor 12 uur 's mid dags, en tussen 13 en 18 uur zijn er grote rustpozen. Vaste banen Doch dan is alles in de vaste banen geleid, die ons in 1958 zo vertrouwd voorkomen. Maar o, die allervroegste radiotijd! Neem de Al spoedig begon de omroep hoger te grijpen en serieuze muziekpro gramma's teerden ten gehore ge bracht. Op deze foto: het strijk- (Van onze correspondent in Bonn) Het grootste olietankschip, dat op het ogenblik onder de zwart-rood-gele Westduitse vlag vaart, heet de „Caroline Oetker". Het behoort tof de vloot van de grootste rederij van de Bonds republiek (40 moderne koopvaardijschepen met in totaal 375.000 ton), die het eigendom is van Rudolf August Oetker. Daj is een naam, die ook bij de Nederlandse huisvrouw bekend is van de bak- en de puddingpoeder (in 27 verschillende smaken, zoals de telefoniste U al gauw vertelt, wanneer U de fabriek in Bielefeld, Westfalen, zoudt opbellen). Rudolf August is de derde generatie van „puddingpoeder prinsen'Van de stichter van het bedrijfAugust Oetker, die in Bielefeld apotheker was en aanvankelijk rattengift. insec tenpoeder en buikpijnpillen ver kocht aldus tenminste het Westduitse weekblad „Der Spie gel" stamt het „Dr" voor de firmanaam. Hij was het, die in 1891 óp het idee kwam bak poeder in kleine zakjes in dz handel te brengen, voldoende voor vermenging met een pond meel. Het werd het eerste Duit se merkartikel. Op de kookten- toonstelling in Berlijn in 1896 kreeg dr. Oetker's bakpoeder een gouden medaille en toen de toenmalige Duitse keizerin zich het produkt liet demonstreren, was zijn reputatie wel gemaakt. Met 20 meisjes begon hij zijn fabriekje en gaf na korte tijd zijn apotheek op. Massa-reclame Dr. Oetker. de stichter van het Bielefelder bedrijf, was ook de eerste „groot-industrieel", die ge bruik maakte van massareclame in kranten, waarin hij recht streeks de huisvrouw aansprak, die rond de eeuw-wisseling in het huisgezin nog niet zo heel veel te zeggen had. Een tweede reclame stunt was. dat hij bak-recepten m de zakjes bakpoeder sloot. Hij gaf ook een kookboek uit, dat in Duitse huisgezinnen van moeder op dochter is geërfd en intussen een totale oplage van 18 miljoen exemplaren heeft bereikt. de grootste van enig „boekwerk" in de Duitse taal. Dr. Oetker's zoon Rudolf sneu velde in de le Wereldoorlog in 1916 bij Verdun. Diens vrouw her trouwde met een vriend van haar eerste man, Kaselowsky. die ja renlang het Oetker-bedrijf bestuur den van de bank. waai- Rudolf als leerjongen had gewerkt. Die rem de de grootste Dlannen van de puddingprins af, omdat zij ze te riskant achtte. Daarop stichtte hij zijn eigen rederij, de N.V. Rudolf August Oetker in Hamburg en liet 4 vrachtschepen met accommodatie voor 26 passagiers bouwen. De Hamburgse reders lachten een beetje om de puddingprins, die echter de Kieler „Reeder Union A.G." met drie schepen kocht en nog de. tot de tegenwoordige eigenaar, Rudolf August, groot genoeg was om de bedrijfsleiding zelf in han den te nemen. Zijn zuster Ursu la is mede-eigenaresse. Onder Ka selowsky kreeg vooral het pud dingpoeder zijn reputatie. Hij liet het Oetker-puddingpoeder in alle dorpen van het toenmalige Duits land demonstreren en stichtte te zamen met de wasmiddelenfabri kant Henkei de maker van „Persil" Oetker- en Persil-- scholen, waar de huisvrouwen wer den onderwezen in het gebruik van bak- en puddingpoeder, een belangrijke zaak, gezien de enor me voorliefde van de Duitser voor „Kuchen", gebak en zoetigheid. Rudolf August, de kleinzoon van de stichter van het bedrijf, heeft deze publiciteitstraditie voortgezet. Hij gaf o.m. een kookboek uit voor de vrouwelijke jeugd onder de ti tel „Bakpoeder in de poppenkeu ken". Jong geleerd is ten slotte oud gedaan. Hobby De produktie van bakpoeder is intussen achteruitgegaan, die van puddingpoeder gestegen, respec tievelijk 6.300 en 30.500 ton in 1956. Dc jaarlijkse winst ligt er gens tussen de 15 en 25 miljoen .nark. Een deel der winst is her- geïnvesteerd in het bedrijf zelf. De rest is gegaan in Oetker's hobby, de scheepvaart. Het is dui delijk, dat die firma niet gaarne heeft, dat daarover veel aan de grote klok komt te hangen. Me dewerking heeft de journalist van het Oetker-bedrijf in Bielefeld niet te verwachten. Hij wordt van het bakpoeder-kastje naar de pud dingpoeder-muur gestuurd. Puddingprins Volgens „Der Spiegel" begon de jonge Oetker kort na de geldsane- nng in West-Duitsland aandelen in rederijen te kopen, te beginnen met 49 pet. van de „Hamburg Süd"-rederij. De rest was in han- tonners bij liet bouwen. Dit alles was financieel mogelijk door spe ciale belasting-faciliteiten, waar mede de autoriteiten in Bonn de snelle wederopbouw van het zwaar-getroffen Duitsland stimu leerden, hetgeen ten slotte leidde tot wat bekend is geworden als het Duitse „Wirtschaftswunder". Oetker is een kind van dit won der. Zijn bak- en puddingpoeder imperium heeft als annex thans de grootste bondsrepublikeinse re derij, die zelfs een bod deed op het Franse troepentransportschip „Pasteur", dat echter naar de „Hapag" ging en straks als „Bre men" in de vaart zal komen. Oet ker wilde met zijn rederij aan het lucratieve Atlantische passagiers- verkeer gaan deelnemen, toen de „Adrea Doria" was gezonken. Rederij-groep Zijn rederij-groep bestaat thans uit de „HamburgSüdamerika- nische Dampfschiffahrts-Gesell- schaft" (17 schepen), de „Reede- rei Rudolf A. Oetker A.G. (11 schepen), De .„Deutsche Levant- Linie G.m.b.H." (9 schepen) en de „Reeder Union A.G." (3 sche pen) Bovendien heeft hij nog twee kleine rederijen, de „Florida Schiffahrt G.m.b.H." en de „Al batros Reederei". Hij is financieel geïnteresseerd in een hoeveelheid Westduitse ondernemingen (bier brouwerijen, chocoladefabrieken, waarvan een volledige opsomming vermoedelijk een kolom zou eisen. Op het ogenblik is Rudolf A. Oetker weer eens in Amerika. Het is zeker niet uitgesloten, dat dit bezoek verband houdt met onder handelingen over een aandelen pakket van het Hugo Stinnes-con- cern, dat in Amerika ligt en het vorige jaar met staatsmiddelen van Amerika is teruggekocht. In dit aandelen-pakket is Oetker ge ïnteresseerd en in beurskringen waar de naam Oetker net zo'n be grip is als in de keukens over de hele wereld houdt men er nu al rekening mee, dat hij vandaag of morgen zijn aandacht zal rich ten op de E.G.K.S.-ondernemingen. Voor de „puddingprins" is blijk baar niets onmogelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 15